Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 19

Thread: Poczet władców i prezydentów państw - Europa

  1. #1
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264

    Poczet władców i prezydentów państw - Europa

    EUROPA

    ALBANIA – SHQIPËRIA

    REPUBLIKA ALBANII – REPUBLIKA E SHQIPËRISË
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: XII-XIV.w., XIV.w.-1419,
    1443-1479, PRZYWRÓCENIE NIEPODLEGŁOŚCI: 28.XI.1912


    1920-1939 – Liga Narodów (LN), 1949-1962 – Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG), 1955-1968 – Układ Warszawski (UW), od 1955 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1991-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), od 1995 – Rada Europy, od 1996 – Inicjatywa Środkowoeuropejska (CEI), od 2009 – Pakt Północnoatlantycki (NATO).

    II/III.w.-395 W SKŁADZIE IMPERIUM RZYMSKIEGO JAKO PROWINCJA ILIRIA
    395-poł.IX.w. W SKŁADZIE BIZANCJUM
    poł.IX.w.-1018 W SKŁADZIE BUŁGARII
    1018-1190 W SKŁADZIE BIZANCJUM
    1190-1216 KSIĘSTWO
    1190-1216 DYNASTIA PROGON
    1190-1198 PROGON
    1198-1208 GJIN
    1208-1216 DYMITR
    1216-1272 W SKŁADZIE SERBII
    1272-1382 KRÓLESTWO
    1272-1368 DYNASTIA ANJOU
    1272-1285 KAROL I
    1285-1301 KAROL II
    1301-1332 FILIP I
    1332-1364 ROBERT
    1364-1368 FILIP II
    1368-1382 KAROL THOPIA
    1382-1443 W SKŁADZIE TURCJI
    1443-1479 KSIĘSTWO
    1443-1446 JERZY KASTRIOTA SKANDERBEG
    1446-1468 JERZY KASTRIOTA SKANDERBEG /współrządca/
    1446-1468 LEKË DUKAGJINI /współrządca/
    1468-1481 LEKË DUKAGJINI
    1481-1913 W SKŁADZIE TURCJI (POWSTANIA NARODOWE: 1820-1822 (ALI PASZA Z TEPELENY), 1827-1831, 1843-1844, 1879-1881)
    1912-1914 OBSZERNA AUTONOMIA W RAMACH TURCJI
    1912-1913 ISMAIL KEMAL BEJ /premier Rządu Tymczasowego/
    1913-1914 MYFIT LIBOHOVA /premier Rządu Tymczasowego/
    1914-1918 I WOJNA ŚWIATOWA
    1914-1925 KSIĘSTWO
    1914 DYNASTIA ZU WIED
    1914 WILHELM ZU WIED /król/
    1914 TURCHAN PAŞA PËRMETI /premier/
    1914 ESAD PAŞA TOPTANI /premier/
    1914-1916 ESAD PAŞA TOPTANI /prezydent-dyktator/
    1914-1918 ABDULLAH RUSHDI
    1916-1918 OKUPACJA ALBANII PRZEZ AUSTRO-WĘGRY, SERBIĘ I WŁOCHY
    1918-1920 TURCHAN PAŞA PËRMETI /premier-regent/
    1920 SULEJMAN DEVLIN /premier-regent/
    1920-1925 Najwyższa Rada Regencyjna
    1920-1921 ILIAS VRIONI /premier/
    1921 PANDELI EVANGJELI /premier/
    1921 HASAN PRISHTINA /premier/
    1921-1922 OMER PAŞA VRIONI /premier/
    1922 XHAFER YPI /premier/
    1922-1924 AHMAD BEG ZOGU /premier/
    1924 SHEFQET BEJ VËRLACI /premier/
    1924 ILIAS VRIONI /premier/
    1924 FAN NOLI /premier/
    1924-1925 ILIAS VRIONI /premier/
    1925 AHMAD BEG ZOGU /premier/
    1925-1928 REPUBLIKA
    1925-1928 AHMAD BEG ZOGU /prezydent-dyktator/
    1928-1944 KRÓLESTWO
    1928-1930 KOSTA KOTTA /premier/
    1928-1939 DYNASTIA ZOGU
    1928-1939 ZOGU /król/
    1930-1935 PANDELI EVANGJELI /premier/
    1935-1936 MEHDI FRASHËRI /premier/
    1936-1939 KOSTA KOTTA /premier/
    1939-1943 OKUPACJA ALBANII PRZEZ WŁOCHY (król 1939-1943: WIKTOR EMANUEL III, namiestnicy 1939-1943: gen. FRANCESCO JACOMONI DI SAN SARINO, 1943: gen. ALBERTO PARIANI i rządy marionetkowe 1939-1941: SHEFQET BEJ VËRLACI, 1941-1943: MUSTAFA MERLIK, 1943: EKREM BEJ LIBOHOVA, 1943: MALIK BEJ BUSHATI)
    1939-1945 II WOJNA ŚWIATOWA
    1943-1944 OKUPACJA ALBANII PRZEZ NIEMCY
    (rządy marionetkowe tzw. Niepodległej Albanii 1943: IBRAHIM BEJ BICAK, 1943-1944: REXHEP BEJ MITROVIĆ)
    1944-1976 REPUBLIKA LUDOWA
    1944 FIQRI DINE /premier Tymczasowego Rządu Demokratycznego/
    1944-1946 ENVER HOXHA /premier Tymczasowego Rządu Demokratycznego/
    1946-1953 OMER NISHANI /przewodniczący Prezydium Zgromadzenia Narodowego/
    1946-1954 ENVER HOXHA /premier/
    1953-1982 HADJI LLESHI /przewodniczący Prezydium Zgromadzenia Narodowego/
    1954-1976 ENVER HOXHA /I sekretarz Komitetu Centralnego Albańskiej Partii Pracy/
    1954-1981 MEHMET SHEHU /premier/
    1976-1991 REPUBLIKA LUDOWO-SOCJALISTYCZNA
    1976-1985 ENVER HOXHA /I sekretarz Komitetu Centralnego Albańskiej Partii Pracy/
    1982-1991 ADIL CARÇANI /premier/
    1982-1991 RAMIZ ALIA /przewodniczący Prezydium Zgromadzenia Narodowego/
    1985-1991 RAMIZ ALIA /I sekretarz Komitetu Centralnego Albańskiej Partii Pracy/
    1991- REPUBLIKA
    1991 FATOS NANO /premier/
    1991 YLLI BUFI /premier/
    1991-1992 VILSON AHMETI /premier/
    1991-1992 RAMIZ ALIA /prezydent/
    1992 KASTRIOT ISLAMI /prezydent tymczasowy/
    1992 PJETËR ARBNORI /prezydent tymczasowy/
    1992-1997 ALEKSANDER MEKSI /premier/
    1992-1997 SALI BERISHA /prezydent/
    1997 BASHKIM FINO /premier/
    1997 SKËNDER GJINUSHI /prezydent tymczasowy/
    1997-1998 FATOS NANO /premier/
    1997-2002 REXHEP MEIDANI /prezydent/
    1998-1999 PANDELI MAJKO /premier/
    1999-2002 ILIR META /premier/
    2002 PANDELI MAJKO /premier/
    2002-2005 FATOS NANO /premier/
    2002-2007 ALFRED MOISIU /prezydent/
    2005- SALI BERISHA /premier/
    2007- BAMIR TOPI /prezydent/

    ANDORA – ANDORRA –
    D’ANDORRA – D’ANDORRE


    KSIĘSTWO ANDORY – PRINCIPAT D’ANDORRA, PRINCIPADO DE ANDORRA, PRINCIPAUTÉ D’ANDORRE
    ZWIERZCHNICTWO: 8.IX.1278, SUWERENNOŚĆ: 3.VI.1993 (PAŃSTWO POD OPIEKĄ 2 „WSPÓŁKSIĄŻĄT”: PREZYDENTA FRANCJI I BISKUPA MIASTA
    SEO DE URGEL W HISZPANII)


    od 1993 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1993-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), od 1994 – Rada Europy.

    805 PIERWSZE WZMIANKI O ANDORZE
    1278-1993 REPUBLIKA POD ZWIERZCHNICTWEM FRANCJI I HISZPANII
    1993- KSIĘSTWO PARLAMENTARNE
    1993-1994 OSCAR RIBAS REIG /premier/
    1994-2005 MARC FORNÉ MOLNÉ /premier/
    2005- ALBERT PINTAT SANTOLARIA /premier/

    AUSTRIA – ÖSTERREICH

    REPUBLIKA AUSTRII – REPUBLIK ÖSTERREICH
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: od 976,
    PRZYWRÓCENIE NIEPODLEGŁOŚCI: 27.IV.1945, ODZYSKANIE PEŁNEJ SUWERENNOŚCI I NIEPODLEGŁOŚCI: 15.V.1955


    1815-1866 – Związek Niemiecki, 1920-1938 – Liga Narodów (LN), od 1955 – neutralność, od 1955 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1955 – Rada Europy, 1960-1995 – Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu (EFTA), od 1969 – Organizacja Współpracy i Rozwoju Gospodarczego (OECD), 1975-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), 1990-1991 – Grupa Quadragonale (Pentagonale), 1991-1992 – Grupa Heksagonale, od 1992 – Inicjatywa Środkowoeuropejska (CEI), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), od 1995 – Unia Europejska (UE), od 2002 – unia walutowa w ramach Unii Europejskiej.

    I-V.w. W SKŁADZIE IMPERIUM RZYMSKIEGO JAKO PROWINCJA NORICUM
    VI.w.-788 W SKŁADZIE BAWARII
    788-843 W SKŁADZIE KRÓLESTWA FRANKÓW JAKO BAWARSKA MARCHIA WSCHODNIA
    843-976 W SKŁADZIE KRÓLESTWA WSCHODNIOFRANKIJSKIEGO (NIEMIEC) JAKO MARCHIA WSCHODNIA
    976-1156 MARGRABSTWO
    976-1246 DYNASTIA BABENBERGÓW
    976-994 LUITPOLD I
    994-1018 HENRYK I
    1018-1055 ADALBERT
    1055-1075 ERNEST DZIELNY
    1075-1095 LUITPOLD II PIĘKNY
    1095-1136 LUITPOLD III POBOŻNY (ŚWIĘTY)
    1136-1141 LUITPOLD IV SZCZODRY
    1141-1156 HENRYK II JASOMIRGOTT (TAK MI BÓG)
    1156-1804 KSIĘSTWO (OD 1453 ARCYKSIĘSTWO)
    1156-1177 HENRYK II JASOMIRGOTT (TAK MI BÓG)
    1177-1194 LUITPOLD V
    1194-1198 FRYDERYK I
    1198-1230 LUITPOLD VI SŁAWNY
    1230-1246 FRYDERYK II BITNY
    1246-1251 WOJNA DOMOWA
    1251-1276 UNIA PERSONALNA Z CZECHAMI
    1251-1276 DYNASTIA PRZEMYŚLIDÓW
    1251-1276 PRZEMYSŁAW OTTOKAR II WIELKI
    1276-1918 DYNASTIA HABSBURGÓW
    1276-1282 RUDOLF I
    1282-1283 RUDOLF II /współrządca/
    1282-1283 ALBRECHT I /współrządca/
    1282-1298 ALBRECHT I
    1298-1326 LEOPOLD I /współrządca/
    1298-1330 FRYDERYK III PIĘKNY /współrządca/
    1330-1339 OTTO /współrządca/
    1326-1358 ALBRECHT II KULAWY /współrządca/
    1339-1358 ALBRECHT II KULAWY
    1358-1365 RUDOLF IV DER STIFTER (ZAŁOŻYCIEL)
    1365-1411 LINIA LEOPOLDYŃSKA
    1365-1386 LEOPOLD III
    1386-1406 WILHELM /współrządca/
    1386-1406 LEOPOLD IV GRUBY /współrządca/
    1406-1411 LEOPOLD IV GRUBY
    1365-1457 LINIA ALBRECHTYŃSKA
    1365-1395 ALBRECHT III
    1395-1404 ALBRECHT IV CIERPLIWY
    1404-1439 ALBRECHT V (II) /król i cesarz rzymski/
    1440-1457 WŁADYSŁAW POGROBOWIEC
    1406-1490 LINIA TYROLSKA
    1406-1439 FRYDERYK IV
    1439-1490 ZYGMUNT
    1406-1493 LINIA STYRYJSKA
    1406-1424 ERNEST ŻELAZNY
    1424-1463 ALBRECHT VI SZCZODRY
    1463-1493 FRYDERYK V
    1493-1519 MAKSYMILIAN I /król i cesarz rzymski/
    1519-1521 KAROL I (V) /król i cesarz rzymski/
    1521-1564 FERDYNAND I /król i cesarz rzymski/
    1564-1619 LINIA STYRYJSKA
    1564-1590 KAROL II
    1590-1619 FERDYNAND III
    1564-1665 LINIA TYROLSKA
    1564-1595 FERDYNAND II
    1602-1618 MAKSYMILIAN III
    1619-1632 LEOPOLD V
    1632-1662 FERDYNAND KAROL
    1662-1665 ZYGMUNT FRANCISZEK
    1665-1705 LEOPOLD I /król i cesarz rzymski/
    12.IX.1683 ODSIECZ WIEDEŃSKA
    1705-1711 JÓZEF I /król i cesarz rzymski/
    1711-1740 KAROL II (VI) /król i cesarz rzymski/
    1740-1765 FRANCISZEK STEFAN /współrządca, król i cesarz rzymski/
    1740-1780 MARIA TERESA /współrządczyni/
    1780-1918 LINIA HABSBURSKO-LOTARYŃSKA
    1780-1790 JÓZEF II /król i cesarz rzymski/
    1790-1792 LEOPOLD II /król i cesarz rzymski/
    1792-1804 FRANCISZEK II /król i cesarz rzymski do 1806/
    1804-1918 CESARSTWO (OD 1867 AUSTRO-WĘGRY)
    1804-1835 FRANCISZEK II (I)
    1821-1848 książę KLEMENS LOTHAR VENZEL VON METTERNICH-WINNEBURG-BEILSTEIN /kanclerz/
    1835-1848 FERDYNAND I
    1848-1849 WIOSNA LUDÓW
    1848 FRANZ ANTON hr. VON KOLOWRAT /kanclerz/
    1848 KARL LUDWIG VON FICQUELMONT /kanclerz/
    1848 FRANZ PILLERSDORFF /kanclerz/
    1848 JOHANN PHILIPP bar. VON WESSENBERG /kanclerz/
    1848 książę ALFRED CANDIDUS FERDINAND VON WINDISCHGRÄTZ /kanclerz/
    1848-1852 książę FELIX ZU SCHWARZENBERG /kanclerz/
    1848-1916 FRANCISZEK JÓZEF I
    1852-1859 ALEXANDER VON BACH /minister stanu/
    1859 WOJNA Z SARDYNIĄ-PIEMONTEM
    1860-1865 ANTON VON SCHMERLING /minister stanu/
    1865-1867 RICHARD hr. BELCREDI /kanclerz/
    1866 WOJNA Z PRUSAMI
    1867 EDUARD TAAFFE /kanclerz/
    1867-1868 KARL VON AUERSPERG /kanclerz/
    1869-1870 EDUARD TAAFFE /kanclerz/
    1870 IGNAZ VON PLENER /kanclerz/
    1870 LEOPOLD OTTO HAUSNER VON ARTHA /kanclerz/
    1870 ALFRED JÓZEF POTOCKI /kanclerz/
    1871 KARL SIEGMUND HOHENWART /kanclerz/
    1871 LUDWIG VON HOLZGETHAN /kanclerz/
    1871-1879 ADOLF VON AUERSPERG /kanclerz/
    1879 KARL VON STREMAYR /kanclerz/
    1879-1893 EDUARD TAAFFE /kanclerz/
    1893-1895 książę ALFRED CANDIDUS FERDINAND VON WINDISCHGRÄTZ /kanclerz/
    1895 ERICH VON KIELMANSEGG /kanclerz/
    1895-1897 KAZIMIERZ BADENI /kanclerz/
    1897-1898 PAUL bar. GAUTSCH VON FRANKENTHURN /kanclerz/
    1899 MANFRED VON CLARY-ALDRINGEN /kanclerz/
    1899-1900 HEINRICH VON WITTEK /kanclerz/
    1900-1904 ERNST VON KÖRBER /kanclerz/
    1905-1906 PAUL bar. GAUTSCH VON FRANKENTHURN /kanclerz/
    1906 książę KONRAD VON HOHENLOHE-WALDENBURG-SCHILLINGSFÜRST /kanclerz/
    1906-1908 MAXIMILIAN VLADIMIR VON BECK /kanclerz/
    1908-1911 RICHARD VON BIENERTH-SCHMERLING /kanclerz/
    1911 PAUL bar. GAUTSCH VON FRANKENTHURN /kanclerz/
    1911-1916 KARL hr. VON STÜRGKH /kanclerz/
    1914-1918 I WOJNA ŚWIATOWA
    1916 ERNST VON KÖRBER /kanclerz/
    1916-1918 KAROL I
    1916-1917 HEINRICH VON CLAM-MARTINIC /kanclerz/
    1917-1918 ERNST SEIDLER VON FEUCHTENEGG /kanclerz/
    1918 MAXIMILIAN HUSSAREK VON HEINLEIN /kanclerz/
    1918 HEINRICH LAMMASCH /kanclerz/
    1918-1938 REPUBLIKA
    1918-1920 KARL RENNER /kanclerz/
    1918-1920 KARL SEITZ /prezydent/
    1920-1921 MICHAEL MAYR /kanclerz/
    1920-1928 MICHAEL HAINISCH /prezydent/
    1921-1922 JOHANN SCHOBER /kanclerz/
    1922-1924 IGNAZ SEIPEL /kanclerz/
    1924-1926 RUDOLF RAUZEK /kanclerz/
    1927-1929 IGNAZ SEIPEL /kanclerz/
    1928-1938 WILHELM MIKLAS /prezydent/
    1929 ERNST STREERUWITZ /kanclerz/
    1929-1930 JOHANN SCHOBER /kanclerz/
    1930 KARL VAUGOIN /kanclerz/
    1930-1931 OTTO ENDER /kanclerz/
    1931-1932 KARL BURESCH /kanclerz/
    1932-1934 ENGELBERT DOLLFUSS /kanclerz/
    1934-1938 KURT VON SCHUSCHNIGG /kanclerz/
    1938 ARTHUR SEYSS-INQUART
    1938 TZW. ANSCHLUSS – ANEKSJA AUSTRII PRZEZ NIEMCY
    1945- REPUBLIKA
    1945 KARL RENNER /kanclerz/
    1945-1950 KARL RENNER /prezydent/
    1945-1953 LEOPOLD FIGL /kanclerz/
    1950-1957 THEODOR KÖRNER /prezydent/
    1953-1961 JULIUS RAAB /kanclerz/
    1957-1965 ADOLF SCHÄRF /prezydent/
    1961-1964 ALFONS GORBACH /kanclerz/
    1964-1970 JOSEPH KLAUS /kanclerz/
    1965-1974 FRANZ JONAS /prezydent/
    1970-1983 BRUNO KREISKY /kanclerz/
    1974-1986 RUDOLF KIRCHSCHLÄGER /prezydent/
    1983-1986 FRED SINOVATZ /kanclerz/
    1986-1992 KURT WALDHEIM /prezydent/
    1986-1996 FRANZ VRANITZKY /kanclerz/
    1992-2004 THOMAS KLESTIL /prezydent/
    1996-2000 VIKTOR KLIMA /kanclerz/
    2000-2007 WOLFGANG SCHÜSSEL /kanclerz/
    2004- HEINZ FISCHER /prezydent/
    2007-2008 ALFRED GUSENBAUER /kanclerz/
    2008- WERNER FAYMANN /kanclerz/
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  2. #2
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    BELGIA – BELGIË – BELGIQUE

    KRÓLESTWO BELGII – KONINKRIJK BELGIË,
    ROYAUME DE BELGIQUE
    NIEPODLEGŁOŚĆ: 4.X.1830


    1831-1949 – neutralność, 1919-1946 – Liga Narodów (LN), od 1945 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1948 – unia celna z Holandią i Luksemburgiem (BENELUX), od 1948 – Organizacja Współpracy i Rozwoju Gospodarczego (OECD), od 1949 – Rada Europy, od 1949 – Pakt Północnoatlantycki (NATO), 1951-1967 – Europejska Wspólnota Węgla i Stali (EWWiS), od 1954 – Unia Zachodnioeuropejska (UZE), 1957-1967 – Europejska Wspólnota Gospodarcza (EWG), 1957-1967 – Europejska Wspólnota Energii Atomowej (EURATOM), od 1960 – unia gospodarcza z Holandią i Luksemburgiem (BENELUX), 1967-1993 – Wspólnota Europejska (WE), 1975-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), od 1993 – Unia Europejska (UE), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), od 2002 – unia walutowa w ramach Unii Europejskiej.

    I-V.w. W SKŁADZIE IMPERIUM RZYMSKIEGO JAKO PROWINCJA GALIA BELGICA
    V.w.-843 W SKŁADZIE KRÓLESTWA FRANKÓW
    843-864 ZACH. BELGIA W SKŁADZIE FRANCJI
    843-880 WSCH. BELGIA W SKŁADZIE PAŃSTWA LOTARA I
    864-1384 ZACH. BELGIA W SKŁADZIE HRABSTWA FLANDRII
    880-XV.w. WSCH. CZĘŚĆ W SKŁADZIE NIEMIEC
    1384-1477 W SKŁADZIE BURGUNDII
    1477-1556 W SKŁADZIE AUSTRII
    1556-1714 W SKŁADZIE HISZPANII
    (POWSTANIE NARODOWE: 1566-1568 (LAMORAL hr. EGMONT ks. GAVRE, PHILLIPPE II DE MONTMORENCY-NIVELLE hr. HOORN, ANTON VAN STRAELEN))
    1714-1792 W SKŁADZIE AUSTRII
    (POWSTANIE NARODOWE: 1789-1791, SECESJA KSIĘSTWA LEODIUM 1789-1791, STANY ZJEDNOCZONE BELGII 1790 (HENDRIK VAN DER NOOT, JEAN ANDRÉ VAN DER MEERSCH, JEAN FRANÇOIS VONCK))
    1792 W SKŁADZIE FRANCJI
    1792-1795 W SKŁADZIE AUSTRII
    1795-1814 W SKŁADZIE FRANCJI
    1815-1830 W SKŁADZIE KRÓLESTWA NIDERLANDÓW
    (POWSTANIE NARODOWE: 1830)
    1830- KRÓLESTWO
    1830- DYNASTIA SACHSEN-COBURG-GOTHA
    1830-1865 LEOPOLD I
    1830-1831 CHARLES ROGIER /premier/
    1831 ERASME LOUIS bar. SURLET DE CHOQUIER /premier/
    1832-1834 CHARLES ROGIER /premier/
    1834-1840 BARTHOLOMÉE THÉODORE hr. DE THEUX DE MEYLANDT /premier/
    1840-1841 JOSEPH LEBEAU /premier/
    1841-1843 JEAN BAPTISTE bar. VON NOTHOMB /premier/
    1843-1845 JULES JOSEPH bar. D’ANETHAN /premier/
    1845-1846 SYLVAIN VAN DE WEYER /premier/
    1846-1847 BARTHOLOMÉE THÉODORE hr. DE THEUX DE MEYLANDT /premier/
    1847-1852 CHARLES ROGIER /premier/
    1852-1855 HENRI DE BROUCKČRE /premier/
    1855-1857 PIERRE JACQUES FRANÇOIS DE DECKER /premier/
    1857-1867 CHARLES ROGIER /premier/
    1865-1909 LEOPOLD II
    1868-1870 HUBERT FRČRE-ORBAN /premier/
    1870-1871 JULES JOSEPH bar. D’ANETHAN /premier/
    1871-1878 JULES MALOU /premier/
    1878-1884 HUBERT FRČRE-ORBAN /premier/
    1884 JULES MALOU /premier/
    1884-1894 AUGUSTE BEENAERT /premier/
    1894-1896 JULES DE BURLET /premier/
    1896-1899 PAUL DE SMET DE NAYER /premier/
    1899 JULES VANDERPEEROBOOM /premier/
    1899-1907 PAUL hr. DE SMET DE NAYER /premier/
    1907 JULES DE TROOZ /premier/
    1908-1911 FRANS SCHOLLAERT /premier/
    1909-1934 ALBERT I
    1911-1918 CHARLES bar. DE BROQUEVILLE /premier/
    1914-1918 I WOJNA ŚWIATOWA
    1914-1918 OKUPACJA BELGII PRZEZ NIEMCY
    1918 GERHARD COOREMAN /premier/
    1918-1920 LÉON DELACROIX /premier/
    1920-1921 HENRI hr. CARTON DE WIART /premier/
    1921-1925 GEORGES THEUNIS /premier/
    1925 ALOIS VAN DE VYVERE /premier/
    1925-1926 PROSPER wicehr. POULLET /premier/
    1926-1931 HENRI JASPAR /premier/
    1931-1932 JULES RENKIN /premier/
    1932-1934 CHARLES hr. DE BROQUEVILLE /premier/
    1934-1951 LEOPOLD III
    1934-1935 GEORGES THEUNIS /premier/
    1935-1937 PAUL VAN ZEELAND /premier/
    1937-1938 PAUL ÉMILE JANSON /premier/
    1938-1939 PAUL HENRI SPAAK /premier/
    1939-1940 HUBERT PIERLOT /premier/
    1939-1945 II WOJNA ŚWIATOWA
    1940-1944 OKUPACJA BELGII PRZEZ NIEMCY (komendant wojskowy Belgii i płn. Francji 1940-1944: ALEXANDER VON FALKENHAUSEN, gauleiter 1944: GROHÉ)
    1940-1944 HUBERT PIERLOT /rząd na emigracji/
    1944-1950 KAROL /regent/
    1944-1945 HUBERT PIERLOT /premier/
    1945-1946 ACHILLE H.VAN ACKER /premier/
    1946-1947 CAMILLE HUYSMANS /premier/
    1947-1949 PAUL HENRI SPAAK /premier/
    1949-1950 GASTON EYSKENS /premier/
    1950 JEAN DUVIEUSART /premier/
    1950-1952 JOSEPH PHOLIEN /premier/
    1951-1993 BAUDOUIN I
    1952-1954 JEAN VAN HOUTTE /premier/
    1954-1958 ACHILLE H.VAN ACKER /premier/
    1958-1961 GASTON EYSKENS /premier/
    1961-1965 THEO LEFEVRE /premier/
    1965-1966 PIERRE HARMEL /premier/
    1966-1968 PAUL VANDEN BOEYNANTS /premier/
    1968-1973 GASTON EYSKENS /premier/
    1973-1974 EDMUND LEBURTON /premier/
    1974-1978 LEO TINDEMANS /premier/
    1978-1979 PAUL VANDEN BOEYNANTS /premier/
    1979-1981 WILFRIED MARTENS /premier/
    1981 MARK EYSKENS /premier/
    1981-1992 WILFRIED MARTENS /premier/
    1992-1999 JEAN-LUC DEHAENE /premier/
    1993- ALBERT II
    1999-2008 GUY VERHOFSTADT /premier/
    2008 YVES LETERME /premier/
    2008-2009 HERMAN VAN ROMPUY /premier/
    2009- YVES LETERME /premier/

    BIAŁORUŚ – BIEŁARUŚ

    REPUBLIKA BIAŁORUSI – RESPUBLIKA BIEŁARUŚ
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: 1919-1920,
    SUWERENNOŚĆ: 27.VII.1990,
    NIEPODLEGŁOŚĆ: 25.VIII.1991


    od 1945 (1991) – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1991 – Wspólnota Niepodległych Państw (WNP), 1992-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), od 1994 – unia walutowa z Rosją, od 1996 – Inicjatywa Środkowoeuropejska (CEI), 1996-1997 – Stowarzyszenie Suwerennych Republik z Rosją, od 1997 – Związek Białorusi i Rosji (ZbiR), od 2000 – Związek Celny z Rosją, Kazachstanem, Kirgistanem i Tadżykistanem.

    IX-XIV.w. W SKŁADZIE RUSI KIJOWSKIEJ
    XIV.w.-1569 W SKŁADZIE LITWY
    1569-1795 W SKŁADZIE POLSKI
    1795-1915 W SKŁADZIE ROSJI
    1915-1918 OKUPACJA BIAŁORUSI PRZEZ NIEMCY
    1919 SOCJALISTYCZNA REPUBLIKA RAD
    1919 ALEKSANDER MIASZNIKOW /współpremier/
    1919 ADOLF JOFFE /współpremier/
    1919-1920 BIAŁORUSKO-LITEWSKA SOCJALISTYCZNA REPUBLIKA RAD
    1919-1920 VINCAS MICKIEVIČIUS-KAPSUKAS /premier/
    1921-1922 W SKŁADZIE ROSJI
    1922-1939 ZACH. CZĘŚĆ W SKŁADZIE POLSKI
    1922-1991 SOCJALISTYCZNA REPUBLIKA RAD W SKŁADZIE ZSRR (1939-WŁĄCZENIE ZACH. CZĘŚCI)
    1941-1944 OKUPACJA BIAŁORUSI PRZEZ NIEMCY
    1991- REPUBLIKA
    1991-1994 STANISŁAW SZUSZKIEWICZ /przewodniczący Rady Najwyższej/
    1991-1994 WIACZESŁAW KEBICZ /premier/
    1994 MIECZYSŁAW GRIB /przewodniczący Rady Najwyższej/
    1994-1996 MICHAIŁ CZIGOR /premier/
    1994- ALEKSANDER ŁUKASZENKO /prezydent-dyktator/
    1996-1997 SIERGIEJ LING /premier/
    1997-2001 WŁADIMIR JERMOSZIN /premier/
    2001-2003 HIENADŹ NAWICKI /premier/
    2003- SIARHIEJ SIDORSKI /premier/

    BOŚNIA I HERCEGOWINA –
    BOSNA I HERCEGOVINA


    REPUBLIKA BOŚNI I HERCEGOWINY –
    REPUBLIKA BOSNA I HERCEGOVINA
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: X-XI.w., 1318-1463 (1482), AUTONOMIA: 1910-1918, SUWERENNOŚĆ: 15.X.1991, NIEPODLEGŁOŚĆ: 9.I.1992


    od 1992 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1992 – Inicjatywa Środkowoeuropejska (CEI), 1992-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), od 2002 – Rada Europy.

    /wybór władców średniowiecznych/
    I-V.w. W SKŁADZIE IMPERIUM RZYMSKIEGO JAKO PROWINCJA DALMACJA
    V.w.-552 W SKŁADZIE PAŃSTWA OSTROGOTÓW
    552-VII.w. W SKŁADZIE BIZANCJUM
    VI-VII.w. NAPŁYW SŁOWIAN
    X-XI.w. KSIĘSTWO
    XI.w. W SKŁADZIE BIZANCJUM
    XI.w. W SKŁADZIE SERBII
    XII-XIV.w. W SKŁADZIE WĘGIER
    1318-1376 KSIĘSTWO
    1318-1463 DYNASTIA KOTROMANICIÓW
    1318-1353 STEFAN KOTROMANIĆ
    1353-1376 TVRTKO I
    1376-1463 KRÓLESTWO
    1376-1391 TVRTKO I
    1391-1392 STEFAN DABIŠA
    1392 ROZPAD PAŃSTWA NA BOŚNIĘ I HERCEGOWINĘ
    1392-1395 STEFAN DABIŠA /król Bośni/
    1392-1435 SANDALJ HRANIĆ KOSACZA /książę Hercegowiny/
    1395-1398 HELENA /królowa Bośni/
    1398-1404 STEFAN OSTOJA /król Bośni/
    1404-1409 TVRTKO II /król Bośni/
    1409-1418 STEFAN OSTOJA /po raz drugi/ /król Bośni/
    1418-1420 STEFAN OSTOJIĆ /król Bośni/
    1420-1443 TVRTKO II /po raz drugi/ /król Bośni/
    1435-1466 STEFAN VUKČIĆ /książę Hercegowiny/
    1443-1461 STEFAN TOMASZ /król Bośni/
    1461-1463 STEFAN TOMAŠEVIĆ /król Bośni/
    1463-1878 W SKŁADZIE TURCJI
    (POWSTANIE NARODOWE: 1876-1878)
    1466-1481 VLATKO /książę Hercegowiny/
    1482-1878 W SKŁADZIE TURCJI
    (POWSTANIE NARODOWE: 1875-1878)
    1878-1908 OKUPACJA BOŚNI I HERCEGOWINY PRZEZ AUSTRO-WĘGRY
    1908-1910 W SKŁADZIE AUSTRO-WĘGIER
    1910-1918 OGRANICZONA AUTONOMIA W RAMACH AUSTRO-WĘGIER
    1918-1941 W SKŁADZIE KRÓLESTWA SERBÓW, CHORWATÓW I SŁOWEŃCÓW (OD 1929 JUGOSŁAWII)
    1941-1945 W SKŁADZIE NIEZALEŻNEGO PAŃSTWA CHORWACKIEGO
    1945-1992 W SKŁADZIE JUGOSŁAWII JAKO REPUBLIKA FEDERACYJNA
    1992- REPUBLIKA
    1992-1998 ALIJA IZETBEGOVIĆ /prezydent/
    1992-1995 WOJNA DOMOWA
    1996-1998 ALIJA IZETBEGOVIĆ, KREŠIMIR ZUBAK, MONCILO KRAJŠNIK /Prezydium/
    1998-2001 ALIJA IZETBEGOVIĆ, ŽIVKO RADIŠIĆ, ANTE JELAVIĆ /Prezydium/
    1998-1999 ŽIVKO RADIŠIĆ /przewodniczący Prezydium/
    1999-2000 ANTE JELAVIĆ /przewodniczący Prezydium/
    2000 ALIJA IZETBEGOVIĆ /przewodniczący Prezydium/
    2000-2001 ŽIVKO RADIŠIĆ /przewodniczący Prezydium/
    2001-2002 BERZI BELKIĆ, ŽIVKO RADIŠIĆ, JOZO KRIŽANOVIĆ /Prezydium/
    2001-2002 JOZO KRIŽANOVIĆ /przewodniczący Prezydium/
    2002 BERZI BELKIĆ /przewodniczący Prezydium/
    2002-2003 DRAGAN ČOVIĆ, MIRKO SAROVIĆ, SULEJMAN TIHIĆ /Prezydium/
    2002-2003 MIRKO SAROVIĆ /przewodniczący Prezydium/
    2003-2006 DRAGAN ČOVIĆ, BORISLAV PARAVAC, SULEJMAN TIHIĆ /Prezydium/
    2003 BORISLAV PARAVAC /przewodniczący Prezydium/
    2003-2004 DRAGAN ČOVIĆ /przewodniczący Prezydium/
    2004 SULEJMAN TIHIĆ /przewodniczący Prezydium/
    2004-2005 BORISLAV PARAVAC /przewodniczący Prezydium/
    2005-2006 IVO MIRO JOVIĆ /przewodniczący Prezydium/
    2006 SULEJMAN TIHIĆ /przewodniczący Prezydium/
    2006- HARIS SILAJDŽIĆ, NEBOJŠA RADMANOVIĆ, ŽELJKO KOMŠIĆ /Prezydium/
    2006-2007 NEBOJŠA RADMANOVIĆ /przewodniczący Prezydium/
    2007-2008 ŽELJKO KOMŠIĆ /przewodniczący Prezydium/
    2008 HARIS SILAJDŽIĆ /przewodniczący Prezydium/
    2008-2009 NEBOJŠA RADMANOVIĆ /przewodniczący Prezydium/
    2009- ŽELJKO KOMŠIĆ /przewodniczący Prezydium/
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  3. #3
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    BUŁGARIA – BYŁGARIJA

    REPUBLIKA BUŁGARII – REPUBLIKA BYŁGARIJA
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: 681-1018, 1187-1396,
    AUTONOMIA: 1878-1908, NIEPODLEGŁOŚĆ: 5.X.1908


    1920-1946 – Liga Narodów (LN), 1949-1991 – Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG), 1955-1991 – Układ Warszawski (UW), od 1955 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1975-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), od 1992 – Rada Europy, od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), od 1996 – Inicjatywa Środkowoeuropejska (CEI), od 2004 – Pakt Północnoatlantycki (NATO).

    I.w.-395 W SKŁADZIE IMPERIUM RZYMSKIEGO JAKO PROWINCJA MEZJA
    395-681 W SKŁADZIE BIZANCJUM
    VI-VII.w. NAPŁYW SŁOWIAN
    681-865 CHANAT
    681-740 DYNASTIA DULO
    681-701 ASPARUCH
    702-718 TERWEL
    718-725 władca nieznany z imienia
    725-740 SEWAR
    740-762 DYNASTIA WOKIL
    740-756 KORMISOSZ
    756-762 WINECH
    762-803 WŁADCY Z RODÓW BOJARSKICH
    762-765 TELEC
    765-767 SABIN
    767 UMAR
    767-772 TOKTU
    772 PAGAN
    772-777 TELERYG
    777-803 KARDAM
    803-971 DYNASTIA KRUMA
    803-814 KRUM
    814-819 DOKUM /współrządca/
    814-819 DICEWG /współrządca/
    819-831 OMURTAG
    831-836 MAŁAMIR
    836-852 PRESJAN
    852-865 BORYS I
    865-917 KSIĘSTWO
    865-889 BORYS I
    889-893 WŁODZIMIERZ
    893-917 SYMEON I WIELKI
    917-1018 I CARSTWO
    917-927 SYMEON I WIELKI
    927-969 PIOTR
    969 ROZPAD BUŁGARII WSKUTEK NAJAZDU RUSI KIJOWSKIEJ
    969-971 UNIA PERSONALNA CARSTWA WSCHODNIOBUŁGARSKIEGO Z RUSIĄ KIJOWSKĄ
    969-971 DYNASTIA KRUMA i DYNASTIA RURYKOWICZÓW
    969-971 BORYS II /car zachodniobułgarski/
    969-971 ŚWIATOSŁAW I /car wschodniobułgarski/
    971-1187 CARSTWO WSCHODNIOBUŁGARSKIE W SKŁADZIE BIZANCJUM
    971-976 WOJNA DOMOWA
    976-1018 DYNASTIA KOMITOPULÓW
    976-1014 SAMUEL
    1014-1015 GABRIEL RADOMIR
    1015-1018 IWAN WŁADYSŁAW
    1018-1187 W SKŁADZIE BIZANCJUM
    1187-1396 II CARSTWO
    1187-1277 DYNASTIA ASENOWICZÓW
    1187-1196 ASEN I
    1196-1197 PIOTR
    1197-1207 KALOJAN
    1207-1218 BORIŁ
    1218-1241 IWAN ASEN II
    1241-1246 KOLOMAN ASEN
    1246-1257 MICHAŁ ASEN
    1257-1277 KONSTANTYN ASEN TICH
    1277-1279 IWAJŁO
    1279-1280 DYNASTIA ASENOWICZÓW
    1279-1280 IWAN ASEN III
    1280-1292 DYNASTIA TERTEROWICZÓW
    1280-1292 JERZY I TERTER
    1292-1298 SMILEC
    1299 CZAKA
    1300-1323 DYNASTIA TERTEROWICZÓW
    1300-1322 TEODOR SWETOSŁAW
    1322-1323 JERZY II TERTER
    1323-1396 DYNASTIA SZYSZMANOWICZÓW
    1323-1330 MICHAŁ SZYSZMAN
    1330-1331 IWAN STEFAN
    1331-1360 IWAN ALEKSANDER
    1360 PODZIAŁ BUŁGARII NA DWA PAŃSTWA
    1360-1371 IWAN ALEKSANDER /car Bułgarii Tyrnowskiej/
    1360-1396 IWAN STRACIMIR /car Bułgarii Widyńskiej/
    1371-1393 IWAN SZYSZMAN /car Bułgarii Tyrnowskiej/
    1393-1878 BUŁGARIA WIDYŃSKA W SKŁADZIE TURCJI
    1396-1878 BUŁGARIA TYRNOWSKA W SKŁADZIE TURCJI
    1396-1878 POWSTANIA NARODOWE: 1598, 1686, 1688, 1737, 1876-1878 (CHRISTO BOTEW)
    1878-1908 KSIĘSTWO POD ZWIERZCHNICTWEM TURCJI
    1879-1880 TODOR BURMOW i metropolita KLIMENT /premierzy/
    1879-1886 DYNASTIA BATTENBERGÓW
    1879-1886 ALEKSANDER BATTENBERG
    1880 DRAGAN CANKOW /premier/
    1881 PETKO KARAWEŁOW /premier/
    1881 JOHANN CASIMIR GUSTAWOWICZ EHRNROOTH /premier/
    1882-1883 LEW NIKOŁAJEWICZ SOBOLEW /premier/
    1883-1884 DRAGAN CANKOW /premier/
    1884-1886 PETKO KARAWEŁOW /premier/
    1886 metropolita KLIMENT /premier/
    1886-1887 WASIŁ RADOSŁAWOW /premier/
    1887 KONSTANTYN STOIŁOW /premier/
    1887-1894 STEFAN STAMBOŁOW /premier/
    1887-1944 DYNASTIA SACHSEN-COBURG-GOTHA
    1887-1908 FERDYNAND I
    1894-1899 KONSTANTYN STOIŁOW /premier/
    1899 DIMITYR GREKOW /premier/
    1899-1901 TODOR IWANCZEW /premier/
    1901 PETKO KARAWEŁOW /premier/
    1901-1903 STOJAN DANEW /premier/
    1903-1906 RACZO PETROW /premier/
    1906-1907 DIMITYR PETKOW /premier/
    1908-1946 III CARSTWO
    1908-1911 ALEKSANDYR MALINOW /premier/
    1908-1918 FERDYNAND I
    1911-1913 IWAN GESZOW /premier/
    1913-1918 WASIŁ RADOSŁAWOW /premier/
    1914-1918 I WOJNA ŚWIATOWA
    1918 ALEKSANDYR MALINOW /premier/
    1918-1919 TODOR TODOROW /premier/
    1918-1943 BORYS III
    1919-1923 ALEKSANDYR STAMBOLIJSKI /premier/
    1923-1926 ALEKSANDYR CANKOW /premier/
    1926-1931 ANDREJ LJAPCZEW /premier/
    1931 ALEKSANDYR MALINOW /premier/
    1931-1934 NIKOŁA STOJCZEW MUSZANOW /premier/
    1934-1935 KIMON GEORGIJEW /premier/
    1935 PENCZO ZŁATEW /premier/
    1935 ANDREJ TOSZEW /premier/
    1935-1940 GEORGI KÖSEIWANOW /premier/
    1939-1945 II WOJNA ŚWIATOWA
    1940-1943 BOGDAN FIŁOW /premier/
    1943-1944 SYMEON II
    1943-1944 BOGDAN FIŁOW /premier-regent/
    1944 DOBRI CHADŻIJANAKEW BOŻIŁOW /premier-regent/
    1944 IWAN BOGRIANOW /premier-regent/
    1944 KONSTANTYN MURAWIEW /premier-regent/
    1944-1946 KIMON GEORGIJEW /premier-regent/
    1946-1990 REPUBLIKA LUDOWA
    1946-1947 WASIŁ KOŁAROW /prezydent tymczasowy/
    1946-1949 GEORGI DIMITROW /premier/
    1947-1950 MINCZO NEJCZEW /przewodniczący Rady Państwa/
    1949-1950 WASIŁ KOŁAROW /premier/
    1950-1954 WYŁKO CZERWENKOW /I sekretarz Komitetu Centralnego Bułgarskiej Partii Komunistycznej/
    1950-1956 WYŁKO CZERWENKOW /premier/
    1950-1958 GEORGI DAMIANOW /przewodniczący Rady Państwa/
    1954-1971 TODOR ŻIWKOW /I sekretarz Komitetu Centralnego Bułgarskiej Partii Komunistycznej/
    1956-1962 ANTON JUGOW /premier/
    1958-1964 DIMITYR GANEW-WYRBANOW /przewodniczący Rady Państwa/
    1962-1971 TODOR ŻIWKOW /premier/
    1964-1971 GEORGI TRAJKOW /przewodniczący Rady Państwa/
    1971-1981 STANKO TODOROW /premier/
    1971-1989 TODOR ŻIWKOW /przewodniczący Rady Państwa/
    1981-1986 GRISZA FILIPOW /premier/
    1986-1990 GEORGI ATANASOW /premier/
    1989-1990 PETYR MŁADENOW /przewodniczący Rady Państwa/
    1990- REPUBLIKA
    1990 PETYR MŁADENOW /prezydent/
    1990 ANDREJ ŁUKANOW /premier/
    1990-1991 DIMITYR POPOW /premier/
    1990-1997 ŻELJU ŻELEW /prezydent/
    1991-1992 FILIP DIMITROW /premier/
    1992-1994 LJUBEN BEROW /premier/
    1994-1995 RENETA INDŻOWA /premier tymczasowy/
    1995-1997 ŻAN WIDENOW /premier/
    1997 STEFAN SOFIJANSKI /premier tymczasowy/
    1997-2002 PETYR STOJANOW /prezydent/
    1997-2001 IWAN KOSTOW /premier/
    2001-2005 SYMEON BORYSOW SAKSKOBURGGOTSKI /premier/
    2002- GEORGI PYRWANOW /prezydent/
    2005 SIERGIEJ STANISZEW /premier/
    2005 SYMEON BORYSOW SAKSKOBURGGOTSKI /premier/
    2005- SIERGIEJ STANISZEW /premier/

    CHORWACJA – HRVATSKA

    REPUBLIKA CHORWACJI – REPUBLIKA HRVATSKA
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: ok.820-1102, 1941-1945, AUTONOMIA: 1868-1918, NIEPODLEGŁOŚĆ: 8.X.1991


    od 1992 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1992 – Inicjatywa Środkowoeuropejska (CEI), 1992-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), od 1996 – Rada Europy, od 2009 – Pakt Północnoatlantycki (NATO).

    I-V.w. W SKŁADZIE IMPERIUM RZYMSKIEGO JAKO PROWINCJA DALMACJA
    V.w.-552 W SKŁADZIE PAŃSTWA OSTROGOTÓW
    552-VII.w. W SKŁADZIE BIZANCJUM
    VI-VII.w. NAPŁYW SŁOWIAN
    VII-VIII.w. NIEZALEŻNE ZWIĄZKI PLEMIENNE
    IX.w. W SKŁADZIE BIZANCJUM
    ok.820-925 KSIĘSTWO
    ok.820-1097 DYNASTIA MISŁAWA
    ok.820-845 MISŁAW
    845-864 TRPIMIR
    864 ZDESŁAW
    864-876 DOMAGOJ
    876-879 ZDESŁAW /po raz drugi/
    879-892 BRANIMIR
    892-910 MUTIMIR
    910-925 TOMISŁAW
    925-1918 KRÓLESTWO
    925-928 TOMISŁAW
    928-935 WOJNA DOMOWA
    935-945 KRZESIMIR I
    945-949 MIROSŁAW
    949-969 MICHAŁ KRZESIMIR II
    969-997 STEFAN DRZISŁAW
    997-1000 SWETOSŁAW SURONJA
    1000-1020 GOJISŁAW
    1020-1030 KRZESIMIR III
    1030-1058 STEFAN I
    1058-1075 PIOTR KRZESIMIR IV
    1075-1088 DYMITR ZWONIMIR
    1088-1090 STEFAN II
    1090-1093 WOJNA DOMOWA
    1093-1097 PIOTR
    1097-1102 WOJNA DOMOWA
    1102-1918 UNIA PERSONALNA Z WĘGRAMI
    1102-1301 DYNASTIA ARPADÓW
    1102-1116 KOLOMAN
    1116-1131 STEFAN II
    1131-1141 BELA II ŚLEPY
    1141-1161 GEJZA II
    1161-1162 STEFAN III
    1162-1163 WŁADYSŁAW II
    1163-1164 STEFAN IV
    1165-1172 STEFAN III /po raz drugi/
    1172-1196 BELA III
    1196-1204 EMERYK
    1204-1205 WŁADYSŁAW III
    1205-1235 ANDRZEJ II
    1235-1270 BELA IV
    1270-1272 STEFAN V
    1272-1290 WŁADYSŁAW IV KUMAN
    1290-1301 ANDRZEJ III
    1301-1305 UNIA PERSONALNA Z CZECHAMI
    1301-1305 DYNASTIA PRZEMYŚLIDÓW
    1301-1305 WACŁAW II
    1305-1308 DYNASTIA WITTELSBACHÓW
    1305-1308 OTTO
    1308-1387 DYNASTIA ANJOU (ANDEGAWENÓW)
    1308-1342 KAROL I ROBERT
    1342-1382 LUDWIK I WIELKI
    1382-1385 MARIA
    1385-1386 MARIA /współrządca/
    1385-1386 KAROL II /współrządca/
    1386-1387 MARIA
    1387-1437 DYNASTIA LUKSEMBURGÓW
    1387-1437 ZYGMUNT /król i cesarz rzymski/
    1437-1439 UNIA PERSONALNA Z AUSTRIĄ
    1437-1439 DYNASTIA HABSBURGÓW
    1437-1439 ALBRECHT HABSBURG /król i cesarz rzymski/
    1440-1444 UNIA PERSONALNA Z POLSKĄ
    1440-1444 DYNASTIA JAGIELLONÓW
    1440-1444 WŁADYSŁAW JAGIELLOŃCZYK
    1444-1457 UNIA PERSONALNA Z AUSTRIĄ
    1444-1457 DYNASTIA HABSBURGÓW
    1444-1457 WŁADYSŁAW V POGROBOWIEC
    1458-1490 MACIEJ KORWIN
    1490-1526 UNIA PERSONALNA Z CZECHAMI
    1490-1526 DYNASTIA JAGIELLONÓW
    1490-1516 WŁADYSŁAW II
    1516-1526 LUDWIK II
    1526-1918 UNIA PERSONALNA Z AUSTRIĄ
    1526-1918 DYNASTIA HABSBURGÓW
    1526-1563 FERDYNAND I /król i cesarz rzymski/
    1563-1564 FERDYNAND I /król i cesarz rzymski, współrządca/
    1563-1564 MAKSYMILIAN I /król i cesarz rzymski, współrządca/
    1564-1572 MAKSYMILIAN I /król i cesarz rzymski/
    1572-1576 MAKSYMILIAN I /król i cesarz rzymski, współrządca/
    1572-1576 RUDOLF /król i cesarz rzymski, współrządca/
    1576-1608 RUDOLF /król i cesarz rzymski/
    1608-1618 MACIEJ II /król i cesarz rzymski/
    1618-1619 MACIEJ II /król i cesarz rzymski, współrządca/
    1618-1619 FERDYNAND II /król i cesarz rzymski, współrządca/
    1619-1626 FERDYNAND II /król i cesarz rzymski/
    1626-1637 FERDYNAND II /król i cesarz rzymski, współrządca/
    1626-1657 FERDYNAND III /król i cesarz rzymski, współrządca/
    1647-1654 FERDYNAND IV/król i cesarz rzymski, współrządca/
    1655-1705 LEOPOLD I /król i cesarz rzymski, współrządca/
    1697-1705 JÓZEF I /król i cesarz rzymski, współrządca/
    1705-1711 JÓZEF I /król i cesarz rzymski/
    1712-1740 KAROL VI /król i cesarz rzymski/
    1741-1780 MARIA TERESA
    1780-1918 LINIA HABSBURSKO-LOTARYŃSKA
    1780-1790 JÓZEF II /król i cesarz rzymski/
    1790-1792 LEOPOLD II /król i cesarz rzymski/
    1792-1830 FRANCISZEK I /król i cesarz rzymski do 1806/
    1830-1835 FRANCISZEK I /współrządca/
    1830-1835 FERDYNAND I /współrządca/
    1835-1848 FERDYNAND I
    1848-1849 WIOSNA LUDÓW
    1848-1859 JOSIP hr. JELAČIĆ /ban Chorwacji/
    1848-1916 FRANCISZEK JÓZEF I
    1868-1918 OBSZERNA AUTONOMIA W RAMACH AUSTRO-WĘGIER
    1914-1918 I WOJNA ŚWIATOWA
    1916-1918 KAROL I
    1918-1941 W SKŁADZIE KRÓLESTWA SERBÓW, CHORWATÓW I SŁOWEŃCÓW (OD 1929 JUGOSŁAWII)
    1939-1945 II WOJNA ŚWIATOWA
    1941-1945 NIEZALEŻNE PAŃSTWO CHORWACKIE
    1941-1945 ANTE PAVELIĆ /wódz/
    1945-1991 W SKŁADZIE JUGOSŁAWII JAKO REPUBLIKA FEDERACYJNA
    prezydenci premierzy
    1990 STJEPAN (STIPE) MESIĆ /premier/
    1990-1991 JOSIP MANOLIĆ /premier/
    1991- REPUBLIKA
    1991-1992 FRANJO GREGURIĆ /premier/
    1991-1999 FRANJO TUDJMAN /prezydent/
    1992-1993 HRVOJE ŠARINIĆ /premier/
    1993-1995 NIKICA VALENTIĆ /premier/
    1995-2000 ZLATKO MATEŠA /premier/
    1999-2000 VLATKO PAVLETIĆ /prezydent tymczasowy/
    2000 ZLATKO TOMĆIĆ /prezydent tymczasowy/
    2000-2003 IVICA RAČAN /premier/
    2000-2010 STJEPAN (STIPE) MESIĆ /prezydent/
    2003-2009 IVO SANADER /premier/
    2009- JADRANKA KOSOR /premier/
    2010- IVO JOSIPOVIĆ /prezydent/

    CZARNOGÓRA – CRNA GORA

    REPUBLIKA CZARNOGÓRY – REPUBLIKA CRNA GORA
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: IX-XII.w., 1697-1918, 2003-2006 DEKLARACJA NIEPODLEGŁOŚCI: 4.VI.2006


    od 2006 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 2006 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), od 2006 – Rada Europy, od 2006 – Inicjatywa Środkowoeuropejska (CEI).

    VI.w. NAPŁYW SŁOWIAN
    VI-IX.w. W SKŁADZIE BIZANCJUM
    IX.w.-950 KSIĘSTWO RASZKA ZALEŻNE OD BIZANCJUM
    IX-XII.w. WŁADCY Z RÓŻNYCH RODÓW
    IX.w. WŁASTIMIR
    IX.w.-891 MUTIMIR
    891-892 PIERWOSŁAW
    892-917 PIOTR GOJNIKOVIĆ
    917-920 PAWEŁ BRANKOVIĆ
    920-924 ZACHARIASZ PIERVOSLAVEVIĆ
    924-927 WOJNA DOMOWA
    927-950 CZASŁAW KLONIMIROVIĆ
    X.w.-1077 KSIĘSTWO DUKLJA (ZETA) ZALEŻNE OD BIZANCJUM
    X.w.-1016 JAN WŁODZIMIERZ
    1016-1040 WOJNA DOMOWA
    1040-1052 STEFAN WOJSŁAW
    1052-1077 MICHAŁ
    1077-1101 KRÓLESTWO ZETA
    1077-1081 MICHAŁ
    1081-1101 KONSTANTYN BODIN
    1083 PODZIAŁ PAŃSTWA NA ZETĘ I RASZKĘ
    1083-1114 KSIĘSTWO RASZKA
    1083-1114 VUKAN
    1170-XV.w. W SKŁADZIE SERBII
    XV-XIX.w. CZĘŚĆ CZARNOGÓRY W SKŁADZIE TURCJI
    1697-1851 PAŃSTWO
    1697-1922 DYNASTIA PETROVIĆ-NJEGOŠ
    1697-1735 DANIŁO I /władyka-metropolita/
    1735-1750 SAWA /władyka-metropolita/
    1750-1766 WASYL /władyka-metropolita/
    1766-1781 SAWA /po raz drugi, władyka-metropolita/
    1781-1830 PIOTR I /władyka-metropolita/
    1830-1851 PIOTR II /władyka-metropolita/
    1851-1910 KSIĘSTWO
    1851-1860 DANIŁO II
    1860-1910 MIKOŁAJ
    1910-1918 KRÓLESTWO
    1910-1918 MIKOŁAJ
    1914-1918 I WOJNA ŚWIATOWA
    1918-1941 W SKŁADZIE KRÓLESTWA SERBÓW, CHORWATÓW I SŁOWEŃCÓW (OD 1929 JUGOSŁAWII)
    1921 DANIŁO /tytularny król Czarnogóry/
    1921-1922 MICHAŁ /tytularny król Czarnogóry/
    1939-1945 II WOJNA ŚWIATOWA
    1945-1992 W SKŁADZIE JUGOSŁAWII JAKO REPUBLIKA FEDERACYJNA
    1993-2003 W SKŁADZIE FEDERALNEJ REPUBLIKI JUGOSŁAWII
    1993-1998 MOMIR BULATOVIĆ /prezydent Czarnogóry/
    1998-2002 MILO DJUKANOVIĆ /prezydent Czarnogóry/
    2002-2003 FILIP VUJANOVIĆ /tymczasowy prezydent Czarnogóry/
    2003-2006 REPUBLIKA SERBII I CZARNOGÓRY
    2003 RIFAT RASTODER /tymczasowy prezydent Czarnogóry/
    2003 DRAGAN KUJOVIĆ /tymczasowy prezydent Czarnogóry/
    2003- FILIP VUJANOVIĆ /prezydent Czarnogóry/
    2006- REPUBLIKA
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  4. #4
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    CZECHY – ČECHY

    REPUBLIKA CZESKA – CEŠKÁ REPUBLIKA
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: ok.700-1526,
    PRZYWRÓCENIE NIEPODLEGŁOŚCI: 28.X.1918,
    UTWORZENIE REPUBLIKI CZESKIEJ: 1.I.1993


    od 1993 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1993-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), od 1993 – Rada Europy, od 1993 – Środkowoeuropejski Układ Wolnego Handlu (CEFTA), od 1993 – Inicjatywa Środkowoeuropejska (CEI), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), od 1995 – Organizacja Współpracy i Rozwoju Gospodarczego (OECD), od 1999 – Pakt Północnoatlantycki (NATO), od 2004 – Unia Europejska (UE).

    V-VI.w. NAPŁYW SŁOWIAN
    623-658 W SKŁADZIE PAŃSTWA SAMONA
    ok.700-890 KSIĘSTWO
    ok.700-888 DYNASTIA PRZEMYŚLIDÓW
    ok.700-872 PRZEMYSŁ
    NIEZAMYSŁ
    MNATA
    WOJEN
    UNISŁAW
    KRZESOMYSŁ
    NIEKŁAN
    GOŚCIWIT
    872-888 BORZYWOJ I
    888-890 WOJNA DOMOWA
    890-894 W SKŁADZIE PAŃSTWA WIELKOMORAWSKIEGO
    894-1085 KSIĘSTWO
    894-1003 DYNASTIA PRZEMYŚLIDÓW
    894-905 SPITYGNIEW I
    905-921 WRATYSŁAW I
    921-935 WACŁAW I ŚWIĘTY
    935-967 BOLESŁAW I
    967-999 BOLESŁAW II POBOŻNY
    999-1002 BOLESŁAW III RUDY (OKRUTNY)
    1002-1003 WŁADYWÓJ
    1003 BOLESŁAW III RUDY (OKRUTNY) /po raz drugi/
    1003-1004 UNIA PERSONALNA Z POLSKĄ
    1003-1004 DYNASTIA PIASTÓW
    1003-1004 BOLESŁAW IV CHROBRY
    1004-1306 DYNASTIA PRZEMYŚLIDÓW
    1004-1012 JAROMIR
    1012-1034 UDALRYK (OLDRZYCH)
    1034 JAROMIR /po raz drugi/
    1034-1055 BRZETYSŁAW I
    1055-1061 SPITYGNIEW II
    1061-1085 WRATYSŁAW II
    1085-1092 KRÓLESTWO
    1085-1092 WRATYSŁAW II
    1092-1198 KSIĘSTWO
    1092 KONRAD I
    1092-1100 BRZETYSŁAW II
    1100-1107 BORZYWOJ II
    1107-1109 ŚWIĘTOPEŁK
    1109 WŁADYSŁAW I
    1109 BORZYWOJ II /po raz drugi/
    1109-1117 WŁADYSŁAW I /po raz drugi/
    1117-1120 BORZYWOJ II /po raz trzeci/
    1120-1125 WŁADYSŁAW I /po raz trzeci/
    1125-1140 SOBIESŁAW I
    1140-1142 WŁADYSŁAW II
    1142 KONRAD II ZNOJEMSKI
    1142-1172 WŁADYSŁAW II /po raz drugi/
    1172-1173 WŁADYSŁAW II /współrządca/
    1172-1173 FRYDERYK /współrządca/
    1173-1179 SOBIESŁAW II
    1179-1189 FRYDERYK /po raz drugi/
    1189-1191 KONRAD OTTO
    1191-1192 WACŁAW II
    1192-1193 PRZEMYSŁAW OTTOKAR I
    1193-1197 HENRYK BRZETYSŁAW
    1197 WŁADYSŁAW III HENRYK
    1197-1198 PRZEMYSŁAW OTTOKAR I /po raz drugi/
    1198-1918 KRÓLESTWO
    1198-1230 PRZEMYSŁAW OTTOKAR I
    1230-1253 WACŁAW I
    1253-1278 PRZEMYSŁAW OTTOKAR II WIELKI
    1278-1305 WACŁAW II
    1305-1306 WACŁAW III
    1306-1307 RUDOLF I HABSBURG
    1307-1310 HENRYK KARYNCKI
    1310-1437 DYNASTIA LUKSEMBURGÓW
    1310-1346 JAN
    1313-1378 UNIA PERSONALNA Z LUKSEMBURGIEM
    1346-1378 KAROL I (IV) /król i cesarz rzymski/
    1378-1419 WACŁAW IV /król i cesarz rzymski/
    1383-1388 UNIA PERSONALNA Z LUKSEMBURGIEM
    1419-1437 ZYGMUNT /król i cesarz rzymski/
    1437-1471 UNIA PERSONALNA Z AUSTRIĄ
    1437-1471 DYNASTIA HABSBURGÓW
    1437-1439 ALBRECHT (II) /król i cesarz rzymski/
    1440-1457 WŁADYSŁAW POGROBOWIEC
    1458-1471 JERZY Z PODIEBRADU
    1471-1526 DYNASTIA JAGIELLONÓW
    1471-1516 WŁADYSŁAW II
    1490-1526 UNIA PERSONALNA Z WĘGRAMI
    1516-1526 LUDWIK
    1526-1918 UNIA PERSONALNA Z AUSTRIĄ
    1526-1918 DYNASTIA HABSBURGÓW
    1526-1562 FERDYNAND I /król i cesarz rzymski/
    1562-1564 FERDYNAND I /król i cesarz rzymski, współrządca/
    1562-1564 MAKSYMILIAN (II) /król i cesarz rzymski, współrządca/
    1564-1575 MAKSYMILIAN (II) /król i cesarz rzymski/
    1575-1576 MAKSYMILIAN (II) /król i cesarz rzymski, współrządca/
    1575-1576 RUDOLF II /król i cesarz rzymski, współrządca/
    1576-1611 RUDOLF II /król i cesarz rzymski/
    1611-1612 RUDOLF II /król i cesarz rzymski, współrządca/
    1611-1612 MACIEJ /król i cesarz rzymski, współrządca/
    1612-1617 MACIEJ /król i cesarz rzymski/
    1617-1619 MACIEJ /król i cesarz rzymski, współrządca/
    1617-1619 FERDYNAND II /król i cesarz rzymski, współrządca/
    1619-1627 FERDYNAND II /król i cesarz rzymski/
    1627-1637 FERDYNAND II /król i cesarz rzymski, współrządca/
    1627-1637 FERDYNAND III /król i cesarz rzymski, współrządca/
    1637-1656 FERDYNAND III /król i cesarz rzymski/
    1656-1657 FERDYNAND III /król i cesarz rzymski, współrządca/
    1656-1657 LEOPOLD I /król i cesarz rzymski, współrządca/
    1657-1705 LEOPOLD I /król i cesarz rzymski/
    1706-1711 JÓZEF I /król i cesarz rzymski/
    1711-1740 KAROL II (VI) /król i cesarz rzymski/
    1743-1780 MARIA TERESA
    1780-1918 LINIA HABSBURSKO-LOTARYŃSKA
    1780-1790 JÓZEF II /król i cesarz rzymski/
    1790-1792 LEOPOLD II /król i cesarz rzymski/
    1792-1835 FRANCISZEK I (II) /król i cesarz rzymski do 1806/
    1835-1848 FERDYNAND IV (I)
    1848-1916 FRANCISZEK JÓZEF I
    1914-1918 I WOJNA ŚWIATOWA
    1916-1918 KAROL III (I)
    1918-1939 REPUBLIKA CZECHOSŁOWACKA
    1918-1919 KAREL KRAMÁŘ /premier/
    1918-1935 TOMÁŠ GARRIGUE MASARYK /prezydent/
    1919-1920 VLADIMIR TUSAR /premier/
    1920-1921 JAN ČERNY /premier/
    1921-1922 EDUARD BENEŠ /premier/
    1922-1926 ANTONIN ŠVEHLA /premier/
    1926 JAN ČERNY /premier/
    1926-1929 ANTONIN ŠVEHLA /premier/
    1929-1932 FRANTIŠEK UDRŽAL /premier/
    1932-1935 JAN MALYPETR /premier/
    1935-1938 EDUARD BENEŠ /prezydent/
    1935-1938 MILAN HODŽA /premier/
    1938 JAN SYROVÝ /premier/
    1938-1939 RUDOLF BERAN /premier/
    1938-1939 EMIL HÁCHA /prezydent/
    1939-1941 ALOIS ELIÁŠ /premier/
    1939-1945 OKUPACJA CZECHOSŁOWACJI PRZEZ NIEMCY TZW. PROTEKTORAT CZECH I MORAW (prezydent 1939-1945: EMIL HÁCHA, protektor 1939-1943: KONSTANTIN VON NEURATH, 1943-1945: WILHELM FRICK zastępca protektora 1941-1942: REINHARD HEYDRICH)
    1939-1945 II WOJNA ŚWIATOWA
    1939-1940 EDUARD BENEŠ /przewodniczący Czechosłowackiego Komitetu Narodowego na emigracji/
    1940-1945 EDUARD BENEŠ /prezydent Rządu Tymczasowego na emigracji/
    1940-1945 JAN ŠRÁMEK /premier Rządu Tymczasowego na emigracji/
    1945-1960 REPUBLIKA CZECHOSŁOWACKA
    1945-1946 ZDENEK FIERLINGER /premier/
    1945-1948 EDUARD BENEŠ /prezydent/
    1946-1948 KLEMENT GOTTWALD /premier/
    1948-1953 KLEMENT GOTTWALD /prezydent/
    1948-1953 ANTONÍN ZÁPOTOCKÝ /premier/
    1953-1957 ANTONÍN ZÁPOTOCKÝ /prezydent/
    1953-1963 VILIAM ŠIROKÝ /premier/
    1957-1960 ANTONÍN NOVOTNÝ /prezydent/
    1960-1990 CZECHOSŁOWACKA REPUBLIKA SOCJALISTYCZNA (CSRS)
    1960-1968 ANTONÍN NOVOTNÝ /prezydent/
    1963-1968 JOZEF LENÁRT /premier/
    1968-1970 OLDŘICH ČERNIK /premier/
    1968-1975 LUDVÍK SVOBODA /prezydent/
    1968 INTERWENCJA WOJSK UKŁADU WARSZAWSKIEGO
    1970-1988 LUBOMIR ŠTROUGAL /premier/
    1975-1989 GUSTÁV HUSÁK /prezydent/
    1988-1989 LADISLAV ADAMEC /premier/
    1989 „AKSAMITNA REWOLUCJA”
    1989-1990 VÁCLAV HAVEL /prezydent tymczasowy/
    1989 MARIÁN ČALFA /premier tymczasowy/
    1989-1992 MARIÁN ČALFA /premier/
    1990-1992 CZESKA I SŁOWACKA REPUBLIKA FEDERACYJNA (CSRF)
    1990-1992 VÁCLAV HAVEL /prezydent/
    1992 JAN STRASKÝ /premier/
    1993- REPUBLIKA
    1993-1997 VÁCLAV KLAUS /premier/
    1993-2003 VÁCLAV HAVEL /prezydent/
    1997-1998 JOSEF TOŠOVSKÝ /premier/
    1998-2002 MILOŠ ZEMAN /premier/
    2002-2004 VLADIMIR ŠPIDLA /premier/
    2003- VÁCLAV KLAUS /prezydent/
    2004-2005 STANISLAV GROSS /premier/
    2005-2006 JIŘI PAROUBEK /premier/
    2006-2009 MIREK TOPOLÁNEK /premier/
    2009- JAN FISCHER /premier/

    DANIA – DANMARK

    KRÓLESTWO DANII – KONGERIGET DANMARK
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: od ok.936


    1919-1940 – Liga Narodów (LN), od 1945 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1948 – Organizacja Współpracy i Rozwoju Gospodarczego (OECD), od 1949 – Rada Europy, od 1949 – Pakt Północnoatlantycki (NATO), od 1952 – Rada Nordycka, 1960-1973 – Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu (EFTA), 1973-1993 – Wspólnota Europejska (WE), 1975-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), od 1992 – Rada Państw Bałtyckich (CBSS), od 1993 – Unia Europejska (UE), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

    V-VI.w. NAPŁYW NORMANÓW
    ok.936- KRÓLESTWO
    ok.936-1047 DYNASTIA SKJOLDUNGÓW
    X.w.-ok.936 GORM STARY
    936-986 HARALD I SINOZĘBY
    986-1014 SWEN I WIDŁOBRODY
    1014-1018 HARALD II
    1016-1042 UNIA PERSONALNA Z ANGLIĄ
    1018-1035 KANUT II WIELKI
    1035-1042 HARDEKANUT
    1042-1047 UNIA PERSONALNA Z NORWEGIĄ
    1042-1047 MAGNUS I DOBRY
    1047-1448 DYNASTIA ESTRIDSENÓW
    1047-1076 SWEN II
    1076-1080 HARALD III
    1080-1086 KANUT IV ŚWIĘTY
    1086-1095 OLAF I
    1095-1103 ERYK I
    1103-1104 BEZKRÓLEWIE
    1104-1134 NIELS
    1134-1137 ERYK II, przejściowo współregenci: MAGNUS i HARALD
    1137-1146 ERYK III
    1147-1157 SWEN III
    1157-1182 WALDEMAR I WIELKI
    1182-1202 KANUT VI
    1202-1241 WALDEMAR II
    1241-1250 ERYK IV PORADLNY
    1250-1252 ABEL
    1252-1259 KRZYSZTOF I
    1259-1286 ERYK V
    1286-1319 ERYK VI
    1320-1326 KRZYSZTOF II
    1326-1329 WALDEMAR III
    1329-1332 KRZYSZTOF II /po raz drugi/
    1332-1340 BEZKRÓLEWIE
    1340-1375 WALDEMAR IV ATTERDAG (ODNOWICIEL)
    1375-1387 OLAF II
    1380-1389 UNIA PERSONALNA Z NORWEGIĄ
    1375-1387 MAŁGORZATA /regentka/
    1387-1397 MAŁGORZATA I
    1389-1448 UNIA PERSONALNA Z NORWEGIĄ I SZWECJĄ
    1397-1412 MAŁGORZATA I /współrządca/
    1397-1412 ERYK VII POMORSKI /współrządca/
    1412-1439 ERYK VII POMORSKI
    1440-1448 KRZYSZTOF III BAWARSKI
    1448-1863 DYNASTIA OLDENBURGÓW
    1448-1481 CHRYSTIAN I
    1450-1814 UNIA PERSONALNA Z NORWEGIĄ
    1457-1464 UNIA PERSONALNA ZE SZWECJĄ
    1460-1533 UNIA PERSONALNA ZE SZLEZWIKIEM-HOLSZTYNEM
    1465-1467 UNIA PERSONALNA ZE SZWECJĄ
    1470-1523 UNIA PERSONALNA ZE SZWECJĄ
    1481-1513 JAN
    1513-1523 CHRYSTIAN II OKRUTNY
    1523-1533 FRYDERYK I
    1533-1534 BEZKRÓLEWIE
    1534-1559 CHRYSTIAN III
    1559-1588 FRYDERYK II
    1588-1648 CHRYSTIAN IV
    1648-1670 FRYDERYK III
    1670-1699 CHRYSTIAN V
    1699-1730 FRYDERYK IV
    1730-1746 CHRYSTIAN VI
    1746-1766 FRYDERYK V
    1766-1808 CHRYSTIAN VII
    1766-1770 JOHANN HARTVIG ERNST BERNSTORFF /regent/
    1770-1772 JOHANN FRIEDRICH STRUENSEE /regent/
    1772-1784 OVE HŘGH-GULDBERG /regent/
    1773-1863 UNIA PERSONALNA ZE SZLEZWIKIEM-HOLSZTYNEM
    1784-1797 ANDREAS PETER BERNSTORFF /współregent/
    1784-1797 FRYDERYK /współregent/
    1797-1808 FRYDERYK /regent/
    1808-1839 FRYDERYK VI
    1831-1842 OTTO JOACHIM VON MOLTKE /premier/
    1839-1848 CHRYSTIAN VIII
    1842-1852 ADAM WILHELM VON MOLTKE /premier/
    1848-1863 FRYDERYK VII
    1852-1853 CHRISTIAN ALBERT BLUHME /premier/
    1853-1854 ANDREAS SANDŘ ŘRSTED /premier/
    1854-1856 PETER GEORG BANG /premier/
    1856-1857 CARL CHRISTOFFER GEORG ANDRAE /premier/
    1857-1859 CARL CHRISTIAN HALL /premier/
    1859-1860 CARL EDUARD ROTTWITT /premier/
    1860-1863 CARL CHRISTIAN HALL /premier/
    1863- LINIA SONDERBURSKO-GLÜCKSBURSKA
    1863-1906 CHRYSTIAN IX
    1863-1864 DETLEF GOTTHARD MONRAD /premier/
    1864-1865 CHRISTIAN ALBERT BLUHME /premier/
    1865-1870 CHRISTIAN EMIL hr. KRAG-JUEL-VIND-FRIJS VON FRIJSENBORG /premier/
    1870-1874 LUDWIG hr. VON HOLSTEIN-HOLSTEINBORG /premier/
    1874-1875 CHRISTIAN ANDREAS FONNESBECH /premier/
    1875-1894 JAKOB BRONNUM SCAVENIUS ESTRUP /premier/
    1894-1897 KJELD THOR TAGE bar. REEDTZ-THOTT /premier/
    1897-1900 HUGO EGMONT HŘRRING /premier/
    1900-1901 HANNIBAL SEHESTED /premier/
    1901-1905 JOHANN DEUNTZER /premier/
    1905-1908 HANS CHRISTIAN CHRISTIANSEN /premier/
    1906-1912 FRYDERYK VIII
    1908-1909 NIKOLAUS THOMAS NEERGĹRD /premier/
    1909 LUDWIG hr. VON HOLSTEIN-LEDREBORG /premier/
    1909-1910 KARL THEODOR ZAHLE /premier/
    1910-1913 KLAUS BERNTSEN /premier/
    1912-1947 CHRYSTIAN X
    1913-1920 KARL THEODOR ZAHLE /premier/
    1914-1918 I WOJNA ŚWIATOWA
    1918-1944 UNIA PERSONALNA Z ISLANDIĄ
    1920 OTTO LIEBE /premier/
    1920 ĹGE FRIIS /premier/
    1920-1924 NIKOLAUS THOMAS NEERGĹRD /premier/
    1924-1926 THORWALD STAUNING /premier/
    1926-1929 THOMAS MADSEN-MYGDAL /premier/
    1929-1942 THORWALD STAUNING /premier/
    1939-1945 II WOJNA ŚWIATOWA
    1940-1945 OKUPACJA DANII PRZEZ NIEMCY
    1942 WILHELM BUHL /premier/
    1942-1943 ERICH VON SCAVENIUS /premier/
    1943-1945 Rada Wolności (MOGENS FOG, ERLING FOSS, BORGE HOUMANN, FLEMMING MUUS, FRODE JAKOBSEN, JŘRGEN STAFFELDT, ĹGE SCHOCH) /w konspiracji/
    1945-1947 WILHELM BUHL /premier/
    1947-1972 FRYDERYK IX
    1947-1950 HANS HEDTOFT-HANSEN /premier/
    1950-1953 ERIK ERIKSEN /premier/
    1953-1955 HANS HEDTOFT-HANSEN /premier/
    1955-1960 HANS CHRISTIAN HANSEN /premier/
    1960-1962 VIGGO KAMPMANN /premier/
    1962-1968 JENS OTTO KRAG /premier/
    1968-1971 HILMAR TORMAD INGOLF BAUNSGAARD /premier/
    1971-1972 JENS OTTO KRAG /premier/
    1972- MAŁGORZATA II
    1972-1973 ANKER JŘRGENSEN /premier/
    1973-1975 POUL HARTLING /premier/
    1975-1982 ANKER JŘRGENSEN /premier/
    1982-1993 POUL SCHLÜTER /premier/
    1993-2001 POUL NYRUP RASMUSSEN /premier/
    2001-2009 ANDERS FOGH RASMUSSEN /premier/
    2009- LARS LŘKKE RASMUSSEN /premier/

    ESTONIA – EESTI

    REPUBLIKA ESTOŃSKA – EESTI VABARIIK
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: 1918-1940,
    PRZYWRÓCENIE NIEPODLEGŁOŚCI: 30.III.1990,
    POTWIERDZENIE NIEPODLEGŁOŚCI: 21.VIII.1991


    1921-1940 – Liga Narodów (LN), od 1991 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1991-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), od 1992 – Rada Państw Bałtyckich (CBSS), od 1993 – Rada Europy, od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), od 2004 – Pakt Północnoatlantycki (NATO), od 2004 – Unia Europejska (UE).

    I tysiąclecie p. n. e. NAPŁYW UGROFIŃSKICH ESTÓW
    X-XI.w. POD LUŹNĄ ZWIERZCHNOŚCIĄ RUSI KIJOWSKIEJ
    1202-1237 W SKŁADZIE PAŃSTWA ZAKONU KAWALERÓW MIECZOWYCH
    1219-1227
    1236-1346 PŁN. CZĘŚĆ KRAJU W SKŁADZIE DANII
    1237-1561 W SKŁADZIE PAŃSTWA ZAKONU INFLANCKIEGO
    1561 PODZIAŁ ESTONII MIĘDZY ROSJĘ, SZWECJĘ, DANIĘ I POLSKĘ
    1645-1721 W SKŁADZIE SZWECJI
    1721-1918 W SKŁADZIE ROSJI
    1914-1918 I WOJNA ŚWIATOWA
    1917-1918 REPUBLIKA LUDOWA W SKŁADZIE ROSJI
    (VICTOR KINGISEPP)
    1918 OKUPACJA ESTONII PRZEZ NIEMCY
    1918-1919 RZĄD TYMCZASOWY
    1918-1919 KONSTANTIN PÄTS /premier Rządu Tymczasowego/
    1918-1919 WOJNA DOMOWA
    1918-1919 OKUPACJA ESTONII PRZEZ ROSJĘ
    1919-1940 I REPUBLIKA
    1919-1934 głową państwa każdorazowo premier
    1919 OTTO STRANDMANN /premier/
    1919-1920 JAAN TONISSON /premier/
    1920 ADO BIRK /premier/
    1920 JAAN TONISSON /premier/
    1920-1921 ANTS PIIP /premier/
    1921-1922 KONSTANTIN PÄTS /premier/
    1922-1923 JUHAN KUKK /premier/
    1923-1924 KONSTANTIN PÄTS /premier/
    1924 FRIEDRICH AKEL /premier/
    1924-1925 JÜRI JAAKSON /premier/
    1925-1927 JAAN TEEMANT /premier/
    1927-1928 JAAN TONISSON /premier/
    1928-1929 AUGUST REI /premier/
    1929-1931 OTTO STRANDMANN /premier/
    1931-1932 KONSTANTIN PÄTS /premier/
    1932 JAAN TEEMANT /premier/
    1932 KARL EINBUND /premier/
    1932-1933 KONSTANTIN PÄTS /premier/
    1933 JAAN TONISSON /premier/
    1934-1937 KONSTANTIN PÄTS /premier/
    1934-1940 KONSTANTIN PÄTS /prezydent-dyktator/
    1937-1938 vakat
    1938-1939 KAAREL EENPALU /premier/
    1939-1940 JÜRI ULUOTS /premier/
    1939-1945 II WOJNA ŚWIATOWA
    1940 JOHANNES VARES-BARBARUS /premier Frontu Ludowego/
    1940-1941 SOCJALISTYCZNA REPUBLIKA RAD W SKŁADZIE ZSRR
    1941-1944 OKUPACJA ESTONII PRZEZ NIEMCY
    1944-1990 SOCJALISTYCZNA REPUBLIKA RAD W SKŁADZIE ZSRR
    1990- II REPUBLIKA
    1990-1992 ARNOLD RÜÜTEL /przewodniczący parlamentu – prezydent tymczasowy/
    1991-1992 EDGAR SAVISAAR /premier tymczasowy/
    1992 TIIT VÄHI /premier tymczasowy/
    1992-1994 MART LAAR /premier/
    1992-2001 LENNART MERI /prezydent/
    1994-1995 ANDRES TARAND /premier/
    1995-1997 TIIT VÄHI /premier/
    1997-1999 MART SIIMANN /premier/
    1999-2002 MART LAAR /premier/
    2001-2006 ARNOLD RÜÜTEL /prezydent/
    2002-2003 SIIM KALLAS /premier/
    2003-2005 JUHAN PARTS /premier/
    2005- ANDRUS ANSIP /premier/
    2006- TOOMAS HENDRIK ILVES /prezydent/
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  5. #5
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    FINLANDIA – SUOMI

    REPUBLIKA FINLANDII – SUOMEN TASAVALTA, REPUBLIKEN FINLAND
    AUTONOMIA: 1809-1917, NIEPODLEGŁOŚĆ: 6.XII.1917


    1920-1946 – Liga Narodów (LN), od 1955 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1955 – Rada Nordycka, od 1969 – Organizacja Współpracy i Rozwoju Gospodarczego (OECD), 1975-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), 1985-1995 – Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu (EFTA), od 1989 – Rada Europy, od 1992 – Rada Państw Bałtyckich (CBSS), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), od 1995 – Unia Europejska (UE), od 2002 – unia walutowa w ramach Unii Europejskiej.

    XII.w.-1809 W SKŁADZIE SZWECJI
    (KSIĘSTWO: 1284, WIELKIE KSIĘSTWO: 1581, POWSTANIE NARODOWE: 1596)
    1809-1917 AUTONOMICZNE WIELKIE KSIĘSTWO FINLANDII W UNII PERSONALNEJ Z ROSJĄ (OGRANICZENIE AUTONOMII: 1898-1905, ROZSZERZENIE AUTONOMII: OD 1905)
    1914-1918 I WOJNA ŚWIATOWA
    1917 OSKARI TOKOI /premier/
    1917-1918 PEHR EVIND SVINHUFVUD /premier/
    1918 WOJNA DOMOWA
    1918-1919 KRÓLESTWO
    1918 PEHR EVIND SVINHUFVUD /regent/
    1918 JUHO KUSTI PAASIKIVI /premier/
    1918 FRYDERYK KAROL HESKI
    1918-1919 LAURI INGMAN /premier/
    1918-1919 CARL GUSTAF EMIL VON MANNERHEIM /regent/
    1919 KAARLO CASTRÉN /premier/
    1919- REPUBLIKA
    1919-1925 KAARLO JUHO STĹHLBERG /prezydent/
    1919-1920 JUHO HEIKKI VENNOLA /premier/
    1920-1921 RAFAEL ERICH /premier/
    1921-1922 JUHO HEIKKI VENNOLA /premier/
    1922 AIMO KAARLO CAJANDER /premier/
    1922-1924 KYÖSTI KALLIO /premier/
    1924 AIMO KAARLO CAJANDER /premier/
    1924-1925 LAURI INGMAN /premier/
    1925 ANTTI TULENHEIMO /premier/
    1925-1931 LAURI KRISTIAN RELANDER /prezydent/
    1925-1926 KYÖSTI KALLIO /premier/
    1926-1927 VÄINÖ TANNER /premier/
    1927-1928 JUHO EMIL SUNILA /premier/
    1928-1929 OSKARI MANTERE /premier/
    1929-1930 KYÖSTI KALLIO /premier/
    1930-1931 PEHR EVIND SVINHUFVUD /premier/
    1931-1932 JUHO EMIL SUNILA /premier/
    1931-1937 PEHR EVIND SVINHUFVUD /prezydent/
    1932-1936 TOIVO MIKAEL KIVIMÄKI /premier/
    1936-1937 KYÖSTI KALLIO /premier/
    1937-1940 KYÖSTI KALLIO /prezydent/
    1937-1939 AIMO KAARLO CAJANDER /premier/
    1939-1941 RISTO HEIKKI RYTI /premier/
    1939-1945 II WOJNA ŚWIATOWA
    1939-1940 WOJNA ZIMOWA
    1940-1944 RISTO HEIKKI RYTI /prezydent/
    1941-1943 JOHAN WILHELM RANGELL /premier/
    1941-1944 WOJNA KONTYNUACYJNA
    1943-1944 EDWIN LINKOMIES /premier/
    1944-1946 CARL GUSTAF EMIL VON MANNERHEIM /prezydent/
    1944 ANTTI HACKZELL /premier/
    1944 URHO CASTRÉN /premier/
    1944-1946 JUHO KUSTI PAASIKIVI /premier/
    1946-1956 JUHO KUSTI PAASIKIVI /prezydent/
    1946-1948 MAUNO PEKKALA /premier/
    1948-1950 KARL-AUGUST FAGERHOLM /premier/
    1950-1953 URHO KALEVA KEKKONEN /premier/
    1953-1954 SAKARI TUOMIOJA /premier/
    1954 RALF TÖRNGREN /premier/
    1954-1956 URHO KALEVA KEKKONEN /premier/
    1956-1981 URHO KALEVA KEKKONEN /prezydent/
    1956-1957 KARL-AUGUST FAGERHOLM /premier/
    1957 VIENO JOHANNES SUKSELAINEN /premier/
    1957-1958 RAINER VON FIEANDT /premier/
    1958 REINO KUUSKOSKI /premier/
    1958-1959 KARL-AUGUST FAGERHOLM /premier/
    1959-1961 VIENO JOHANNES SUKSELAINEN /premier/
    1961-1962 MARTTI MIETTUNEN /premier/
    1962-1963 AHTI KARJALAINEN /premier/
    1963-1964 REINO LEHTO /premier/
    1964-1966 JOHANNES VIROLAINEN /premier/
    1966-1968 RAFAEL KUSTAA PAASIO /premier/
    1968-1970 MAUNO HENRIK KOIVISTO /premier/
    1970 TEUVO AURA /premier/
    1970-1971 AHTI KARJALAINEN /premier/
    1971-1972 TEUVO AURA /premier/
    1972 RAFAEL KUSTAA PAASIO /premier/
    1972-1975 TAISTO KALEVI SORSA /premier/
    1975 KEIJO LIINAMAA /premier/
    1975-1977 MARTTI MIETTUNEN /premier/
    1977-1979 TAISTO KALEVI SORSA /premier/
    1979-1982 MAUNO HENRIK KOIVISTO /premier/
    1981-1994 MAUNO HENRIK KOIVISTO /prezydent/
    1982-1987 TAISTO KALEVI SORSA /premier/
    1987-1991 HARRI HOLKERI /premier/
    1991-1995 ESKO AHO /premier/
    1994-2000 MARTTI AHTISAARI /prezydent/
    1995-2003 PAAVO LIPPONEN /premier/
    2000- TARJA KAARINA HALONEN /prezydent/
    2003 ANNELI JÄÄTTEENMÄKI /premier/
    2003- MATTI VANHANEN /premier/

    FRANCJA – FRANCE

    REPUBLIKA FRANCUSKA – REPUBLIQUE FRANÇAISE
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: od ok.428


    1919-1940 – Liga Narodów (LN), od 1945 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1946-1958 – Unia Francuska (UF), 1947-1998 – Komisja Południowopacyficzna (SPC), od 1948 – Organizacja Współpracy i Rozwoju Gospodarczego (OECD), od 1949 – Rada Europy, od 1949 – Pakt Północnoatlantycki (NATO), 1951-1967 – Europejska Wspólnota Węgla i Stali (EWWiS), od 1954 – Unia Zachodnioeuropejska (UZE), 1954-1977 – Organizacja Paktu Południowo-Wschodniej Azji (SEATO), 1957-1967 – Europejska Wspólnota Gospodarcza (EWG), 1957-1967 – Europejska Wspólnota Energii Atomowej (EURATOM), od 1958 – Wspólnota Francuska (CF), 1967-1993 – Wspólnota Europejska (WE), 1975-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), 1975-1994 – G 7 (Światowy Szczyt Gospodarczy), od 1991 – Trójkąt Weimarski, od 1993 – Unia Europejska (UE), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), od 1994 – G 8 (Światowy Szczyt Gospodarczy), od 1998 – Wspólnota Pacyfiku, od 2002 – unia walutowa w ramach Unii Europejskiej.

    I.w.-ok.428 W SKŁADZIE IMPERIUM RZYMSKIEGO JAKO PROWINCJA GALIA
    ok.428-843 KRÓLESTWO FRANKÓW
    ok.428-751 DYNASTIA MEROWINGÓW
    V.w.-ok.428 FARAMUND
    428-448 KLODION
    448-457 MEROWEUSZ
    457-481 CHILDERYK I
    481-511 CHLODWIG I
    511-751 PODZIAŁ PAŃSTWA
    511-524 CHLODOMIR /król Orleanu/
    511-534 TEODORYK I /król Reims/
    511-558 CHILDEBERT I /król Paryża/
    511-558 CHLOTAR I /król Soissons/
    534-548 TEODEBERT I /król Reims/
    558-561 CHLOTAR I /król Franków/
    561-567 CHARYBERT I /król Paryża/
    561-567 CHILPERYK I /król Neustrii/
    561-592 GUNTRAM DOBRY /król Orleanu i Burgundii/
    561-575 SIGIBERT I /król Austrazji/
    567-584 CHILPERYK I /król Paryża i Neustrii/
    575-592 CHILDEBERT II /król Austrazji/
    575-613 BRUNHILDA /regentka Austrazji/
    584-613 CHLOTAR II /król Paryża i Neustrii/
    584-597 FREDEGUNDA /regentka Neustrii/
    592-595 CHILDEBERT II /król Orleanu, Burgundii i Austrazji/
    595-612 TEODEBERT II /król Austrazji/
    595-612 TEODORYK II /król Orleanu i Burgundii/
    612-613 TEODORYK II /król Orleanu, Burgundii i Austrazji/
    613 SIGIBERT II /król Orleanu, Burgundii i Austrazji/
    613-623 CHLOTAR II /król Franków/
    623-629 DAGOBERT I /król Austrazji/
    623-629 CHLOTAR II /król Paryża, Neustrii, Orleanu i Burgundii/
    629-634 DAGOBERT I /król Franków/
    630-631 CHARYBERT II /w Akwitanii/
    634-656 SIGIBERT III /król Austrazji/
    634-639 DAGOBERT I /król Paryża, Neustrii, Orleanu i Burgundii/
    639-656 CHLODWIG II /król Paryża, Neustrii, Orleanu i Burgundii/
    656-657 CHLODWIG II /król Franków/
    657-663 CHLOTAR III /król Franków/
    663-673 CHILDERYK II /król Austrazji/
    663-673 CHLOTAR III /król Paryża, Neustrii, Orleanu i Burgundii/
    673-675 CHILDERYK II /król Franków/
    675-676 TEODORYK III /król Franków/
    676-679 DAGOBERT II /król Austrazji/
    676-679 TEODORYK III /król Paryża, Neustrii, Orleanu i Burgundii/
    679-691 TEODORYK III /król Franków/
    691-695 CHLODWIG III /król Franków/
    695-711 CHILDEBERT III /król Franków/
    711-715 DAGOBERT III /król Franków/
    715-716 CHILPERYK II /król Franków/
    716-720 CHLOTAR IV /król Austrazji/
    716-720 CHILPERYK II /król Franków/
    720-721 CHILPERYK II /król Franków/
    721-737 TEODORYK IV /król Franków/
    737-741 KAROL MŁOT (MARTEL) /regent/
    741-743 BEZKRÓLEWIE
    743-751 CHILDERYK III /król Franków/
    751-887 DYNASTIA KAROLINGÓW
    751-768 PEPIN MAŁY (KRÓTKI)
    768-771 KARLOMAN /współrządca/
    768-771 KAROL I WIELKI /współrządca/
    771-814 KAROL I WIELKI /cesarz rzymski od 800/
    814-833 LUDWIK I POBOŻNY /od 781 król Akwitanii, cesarz rzymski/
    833-834 LOTAR I /współrządca/
    833-834 LUDWIK /współrządca/
    833-834 PEPIN /współrządca/
    834-840 LUDWIK I POBOŻNY /po raz drugi, cesarz rzymski/
    840-843 KAROL II ŁYSY
    843 TRAKTAT W VERDUN: ROZPAD KRÓLESTWA FRANKÓW NA FRANCJĘ, NIEMCY I CZĘŚĆ CENTRALNĄ (LOTARA)
    843-855 LOTAR I /cesarz rzymski/
    843-875 KAROL II ŁYSY
    855-875 LUDWIK II /cesarz rzymski/
    855-863 KAROL /w Prowansji/
    855-869 LOTAR II /w Burgundii/
    870 TRAKTAT W MEERSEN: PODZIAŁ PAŃSTWA LOTARA MIĘDZY FRANCJĘ I NIEMCY
    870-1792 KRÓLESTWO
    870-877 KAROL II ŁYSY /cesarz rzymski od 875/
    877-879 LUDWIK II JĄKAŁA
    879-882 LUDWIK III /współrządca/
    879-882 KARLOMAN /współrządca/
    882-884 KARLOMAN
    884-887 KAROL GRUBY /cesarz rzymski/
    887-898 ODO
    898-923 DYNASTIA KAROLINGÓW
    898-923 KAROL III PROSTY
    923 ROBERT I
    923-936 RAUL BURGUNDZKI
    936-987 DYNASTIA KAROLINGÓW
    936-954 LUDWIK IV ZAMORSKI
    954-986 LOTAR
    986-987 LUDWIK V LENIWY
    987-1328 DYNASTIA KAPETYNGÓW
    987-996 HUGO KAPET
    996-1031 ROBERT II POBOŻNY
    1031-1060 HENRYK I
    1060-1108 FILIP I
    1108-1137 LUDWIK VI GRUBY
    1137-1180 LUDWIK VII MŁODY
    1180-1223 FILIP II AUGUST
    1223-1226 LUDWIK VIII LEW
    1226-1270 LUDWIK IX ŚWIĘTY
    1226-1236 BLANKA KASTYLIJSKA /regentka/
    1248-1252 BLANKA KASTYLIJSKA /regentka/
    1270-1285 FILIP III ŚMIAŁY
    1285-1314 FILIP IV PIĘKNY
    1314-1316 LUDWIK X KŁÓTLIWY
    1316 JAN I POGROBOWIEC
    1316-1322 FILIP V WYSOKI (DŁUGI)
    1322-1328 KAROL IV PIĘKNY
    1328-1589 DYNASTIA DE VALOIS
    1328-1350 FILIP VI
    1337-1453 WOJNA STULETNIA Z ANGLIĄ
    1350-1364 JAN II DOBRY
    1356-1364 KAROL /regent/
    1364-1380 KAROL V MĄDRY
    1380-1422 KAROL VI SZALONY
    1392-1422 Rada Regencyjna
    1422-1461 KAROL VII
    1461-1483 LUDWIK XI
    1483-1498 KAROL VIII
    1498-1515 LINIA ORLEAŃSKA
    1498-1515 LUDWIK XII
    1515-1589 LINIA ANGOULĘME
    1515-1547 FRANCISZEK I
    1547-1559 HENRYK II
    1559-1560 FRANCISZEK II
    1560-1574 KATARZYNA DE MEDICI /regentka/
    1560-1574 KAROL IX
    1574-1589 HENRYK III
    1589-1792 DYNASTIA BOURBONÓW
    1589-1610 HENRYK IV
    1610-1643 LUDWIK XIII
    1610-1617 MARIA DE MEDICI /regentka/
    1643-1715 LUDWIK XIV
    1643-1661 ANNA AUSTRIACKA /regentka/
    1715-1774 LUDWIK XV
    1715-1723 FILIP ORLEAŃSKI /regent/
    1723-1726 LUDWIK HENRYK /regent/
    1774-1792 LUDWIK XVI
    1789-1799 WIELKA REWOLUCJA FRANCUSKA
    1792-1799 I REPUBLIKA
    1792-1795 KONWENT NARODOWY
    1792-1793 rządy żyrondystów
    1793-1794 dyktatura jakobinów
    1794-1795 rządy termidorianów
    1795-1797 I DYREKTORIAT
    1797-1799 II DYREKTORIAT
    1799-1804 KONSULAT
    1799-1804 NAPOLEON BONAPARTE /I konsul/ JEAN JACQUES RÉGIS DE CAMBACÉRÉS /II konsul/ CHARLES FRANÇOIS LEBRUN /III konsul/
    1804-1814 I CESARSTWO
    1804-1814 NAPOLEON I
    1814-1815 KRÓLESTWO (I RESTAURACJA)
    1814-1815 LUDWIK XVIII
    1814-1815 PIERRE LOUIS hr. DE BLACAS D’AULPS /premier/
    1815 BENJAMIN CONSTANT DE REBEQUE /premier/
    1815 I CESARSTWO
    1815 NAPOLEON I /po raz drugi/
    1815-1848 KRÓLESTWO (II RESTAURACJA)
    1815-1824 LUDWIK XVIII /po raz drugi/
    1815-1818 ARMAND DU PLESSIS ks. DE RICHELIEU /premier/
    1818-1819 JEAN JOSEPH PAUL AUGUSTIN mar. DESSOLLES /premier/
    1819-1820 ÉLIE DECAZES ks. DE GLÜCKSJBERG /premier/
    1820-1821 ARMAND DU PLESSIS ks. DE RICHELIEU /premier/
    1821-1828 JOSEPH hr. DE VILLÉLE /premier/
    1824-1830 KAROL X
    1828-1829 JEAN BAPTISTE wicehr. DE MARTIGNAC /premier/
    1829-1830 JULES AUGUSTE ks. DE POLIGNAC /premier/
    1830 MARIE JEAN PAUL mar. DE LAFAYETTE /premier/
    1830 ACHILLE CHARLES VICTOR ks. DE BROGLIE /premier/
    1830-1831 JACQUES LAFFITTE /premier/
    1830 REWOLUCJA LIPCOWA
    1830-1848 TZW. MONARCHIA LIPCOWA
    1830-1848 LUDWIK FILIP
    1831-1832 CASIMIR PÉRIER /premier/
    1832-1834 NICOLAS JEAN DE DIEU SOULT /premier/
    1834 ÉTIENNE MAURICE hr. GÉRARD /premier/
    1834 HUGUES BERNARD MARET /premier/
    1834-1835 ÉDOUARD ADOLPHE CASIMIR MORTIER ks. DE TREVISO /premier/
    1835-1836 ACHILLE CHARLES VICTOR ks. DE BROGLIE /premier/
    1836 ADOLPHE THIERS /premier/
    1836-1839 LOUIS MATHIEU hr. DE MOLÉ /premier/
    1839-1840 NICOLAS JEAN DE DIEU SOULT /premier/
    1840 ADOLPHE THIERS /premier/
    1840-1847 NICOLAS JEAN DE DIEU SOULT /premier/
    1847-1848 GUILLAUME GUIZOT /premier/
    1848 LOUIS MATHIEU hr. DE MOLÉ /premier/
    1848 ADOLPHE THIERS /premier/
    1848 JACQUES CHARLES DUPONT DE L’EURE /premier/
    1848-1852 II REPUBLIKA
    1848 Rząd Tymczasowy: ALPHONSE DE LAMARTINE, MARTIN ALBERT, ALEXANDRE LEDRU-ROLLIN, LOUIS ANTOINE GARNIER-PAGÉS, JEAN JOSEPH LOUIS BLANC, FRANÇOIS RASPAIL DOMINIQUE FRANÇOIS JEAN ARAGO, LOUIS AUGUSTE BLANQUI
    1848 Komisja Wykonawcza: m.in. ALPHONSE DE LAMARTINE, ALEXANDRE LEDRU-ROLLIN
    1848 EUGÉNE LOUIS CAVAIGNAC /dyktator/
    1848-1849 „WIOSNA LUDÓW”
    1848-1852 LUDWIK NAPOLEON BONAPARTE /prezydent/
    1849-1851 ALPHONSE HENRI hr. D’HAUTPOUL /premier/
    1851-1854 LÉON FAUCHER /premier/
    1852-1870 II CESARSTWO
    1852-1870 NAPOLEON III
    1855-1859 EUGÉNE ROCHER /premier/
    1863 AUGUSTE ADOLPHE MARIE BILLAULT /premier/
    1863-1869 EUGÉNE ROCHER /premier/
    1869 JEAN LOUIS VICTOR ADOLPHE DE FORCARDE DE LA ROQUETTE /premier/
    1870 ÉMILE OLLIVIER /premier/
    1870 CHARLES GUILLAUME MARIE COUSIN-MONTAUBAN /premier/
    1870-1871 WOJNA FRANCUSKO-PRUSKA
    1870-1940 III REPUBLIKA
    1870-1871 Rząd Obrony Narodowej: JULES GABRIEL CLAUDE FAVRE, LÉON GAMBETTA, HENRI DE ROCHEFORT LUÇAY, LOUIS JULES TROCHU
    1871-1873 ADOLPHE THIERS /premier/
    1871 KOMUNA PARYSKA (LOUIS CHARLES DELESCLUZE, GUSTAVE PAUL CLUSERET, JAROSŁAW DĄBROWSKI, WALERY ANTONI WRÓBLEWSKI, LOUIS EUGÉNE VARLIN, GUSTAVE FLOURENS, BENOIT MALON, EDOUARD VAILLANT, RAOUL GEORGES ADOLPHE RIGAULT)
    1871-1873 ADOLPHE THIERS /prezydent/
    1873-1874 MARIE EDMÉ PATRICE MAURICE DE MAC-MAHON ks. DE MAGENTA /premier/
    1873-1879 MARIE EDMÉ PATRICE MAURICE DE MAC-MAHON ks. DE MAGENTA /prezydent/
    1874-1875 ERNEST LOUIS OCTAVE COURTOT DE CISSEY /premier/
    1875-1876 LOUIS JOSEPH BUFFET /premier/
    1876 JULES DUFAURE /premier/
    1876-1877 JULES SIMON /premier/
    1877 ALBERT ks. DE BROGLIE /premier/
    1877 CAIETAN DE GRIMAUDET DE LA ROCHEBOUET /premier/
    1877-1879 JULES DUFAURE /premier/
    1879 WILLIAM HENRY WADDINGTON /premier/
    1879-1880 CHARLES DE SAULCES DE FREYCINET /premier/
    1879-1887 JULES FRANÇOIS PAUL GRÉVY /prezydent/
    1880-1881 JULES FRANÇOIS CAMILLE FERRY /premier/
    1881-1882 LÉON GAMBETTA /premier/
    1882 CHARLES DE SAULCES DE FREYCINET /premier/
    1882-1883 CHARLES THÉODORE EUGÉNE DUCLERC /premier/
    1883 ARMAND CLEMENT FALLIÉRES /premier/
    1883-1885 JULES FRANÇOIS CAMILLE FERRY /premier/
    1885 EUGÉNE HENRI BRISSON /premier/
    1886 CHARLES DE SAULCES DE FREYCINET /premier/
    1886-1887 RENÉ GOBLET /premier/
    1887 MAURICE ROUVIER /premier/
    1887-1888 PIERRE EMMANUEL FIRARD /premier/
    1887-1894 MARIE FRANÇOIS SADI CARNOT /prezydent/
    1888-1889 CHARLES THOMAS FLOQUET /premier/
    1889-1890 PIERRE EMMANUEL FIRARD /premier/
    1890-1892 CHARLES DE SAULCES DE FREYCINET /premier/
    1892 ÉMILE LOUBET /premier/
    1892-1893 ALEXANDRE FÉLIX JOSEPH RIBOT /premier/
    1893 CHARLES DUPUY /premier/
    1893-1894 JEAN PAUL PIERRE CASIMIR-PÉRIER /premier/
    1894-1895 JEAN PAUL PIERRE CASIMIR-PÉRIER /prezydent/
    1894-1895 CHARLES DUPUY /premier/
    1895-1899 FÉLIX FRANÇOIS FAURE /prezydent/
    1895 ALEXANDRE FÉLIX JOSEPH RIBOT /premier/
    1895-1896 LÉON BOURGEOIS /premier/
    1896-1898 FÉLIX JULES MÉLINE /premier/
    1898 EUGÉNE HENRI BRISSON /premier/
    1898-1899 CHARLES DUPUY /premier/
    1899-1902 RENÉ PIERRE MARIE WALDECK-ROUSSEAU /premier/
    1899-1906 ÉMILE LOUBET /prezydent/
    1902-1905 JUSTIN LOUIS ÉMILE COMBES /premier/
    1905-1906 MAURICE ROUVIER /premier/
    1906-1913 ARMAND CLEMENT FALLIÉRES /prezydent/
    1906 FERDINAND SARRIEN /premier/
    1906-1909 GEORGES EUGÉNE BENJAMIN CLEMENCEAU /premier/
    1909-1911 ARISTIDE BRIAND /premier/
    1911 ANTOINE EMMANUEL ERNEST MONIS /premier/
    1911-1912 JOSEPH CAILLAUX /premier/
    1912-1913 RAYMOND POINCARÉ /premier/
    1913-1920 RAYMOND POINCARÉ /prezydent/
    1913 ARISTIDE BRIAND /premier/
    1913 LOUIS BARTHOU /premier/
    1913-1914 GASTON DOUMERGUE /premier/
    1914-1915 RENÉ VIVIANI /premier/
    1914-1918 I WOJNA ŚWIATOWA
    1915-1917 ARISTIDE BRIAND /premier/
    1917 ALEXANDRE FÉLIX JOSEPH RIBOT /premier/
    1917 PAUL PAINLEVÉ /premier/
    1917-1920 GEORGES EUGÉNE BENJAMIN CLEMENCEAU /premier/
    1920 PAUL DESCHANEL /prezydent/
    1920 ALEXANDRE MILLERAND /premier/
    1920-1924 ALEXANDRE MILLERAND /prezydent/
    1920-1921 GEORGES LEYGUES /premier/
    1921-1922 ARISTIDE BRIAND /premier/
    1922-1924 RAYMOND POINCARÉ /premier/
    1924-1931 GASTON DOUMERGUE /prezydent/
    1924 FRÉDÉRIC FRANÇOIS MARSAL /premier/
    1924-1925 ÉDOUARD HERRIOT /premier/
    1925 PAUL PAINLEVÉ /premier/
    1925-1926 ARISTIDE BRIAND /premier/
    1926 ÉDOUARD HERRIOT /premier/
    1926-1929 RAYMOND POINCARÉ /premier/
    1929 ARISTIDE BRIAND /premier/
    1929-1930 ANDRÉ TARDIEU /premier/
    1930 CAMILLE CHAUTEMPS /premier/
    1930 ANDRÉ TARDIEU /premier/
    1930-1931 THÉODORE STEEG /premier/
    1931-1932 PAUL DOUMER /prezydent/
    1931-1932 PIERRE LAVAL /premier/
    1932-1940 ALBERT LEBRUN /prezydent/
    1932 ANDRÉ TARDIEU /premier/
    1932 ÉDOUARD HERRIOT /premier/
    1932-1933 JOSEPH PAUL BONCOUR /premier/
    1933 ÉDOUARD DALADIER /premier/
    1933 ALBERT SARRAULT /premier/
    1933-1934 CAMILLE CHAUTEMPS /premier/
    1934 ÉDOUARD DALADIER /premier/
    1934 GASTON DOUMERGUE /premier/
    1934-1935 PIERRE ÉTIENNE FLANDIN /premier/
    1935 FERDINAND BOUISSON /premier/
    1935-1936 PIERRE LAVAL /premier/
    1936 ALBERT SARRAULT /premier/
    1936-1937 LÉON BLUM /premier/
    1937-1938 CAMILLE CHAUTEMPS /premier/
    1938 LÉON BLUM /premier/
    1938-1940 ÉDOUARD DALADIER /premier/
    1939-1945 II WOJNA ŚWIATOWA
    1940 PAUL REYNAUD /premier/
    1940 PHILIPPE HENRI PÉTAIN /premier/
    1940-1944 OKUPACJA FRANCJI PRZEZ NIEMCY ETAT FRANÇAIS (PAŃSTWO FRANCUSKIE – VICHY)
    1940-1944 PHILIPPE HENRI PÉTAIN /szef państwa/
    1940-1942 PHILIPPE HENRI PÉTAIN /premier/
    1942-1944 PIERRE LAVAL /premier/
    1944-1946 RZĄD TYMCZASOWY
    1944-1945 CHARLES ANDRÉ JOSEPH MARIE DE GAULLE /premier/
    1945-1946 CHARLES ANDRÉ JOSEPH MARIE DE GAULLE /prezydent tymczasowy/
    1946 FRANÇOIS GOUIN /premier/
    1946 GEORGES BIDAULT /premier/
    1946-1947 LÉON BLUM /premier/
    1947-1958 IV REPUBLIKA
    1947-1954 VINCENT AURIOL /prezydent/
    1947 PAUL RAMADIER /premier/
    1947-1948 ROBERT SCHUMAN /premier/
    1948 ANDRÉ MARIE /premier/
    1948-1949 HENRI QUEUILLE /premier/
    1949-1950 GEORGES BIDAULT /premier/
    1950-1952 RENÉ PLEVEN /premier/
    1952 ANTOINE PINAY /premier/
    1952 EDGAR FAURE /premier/
    1952-1953 RENÉ MAYER /premier/
    1953-1954 JOSEPH LANIEL /premier/
    1954-1958 RENÉ COTY /prezydent/
    1954-1955 PIERRE MÉNDES-FRANCE /premier/
    1955-1956 EDGAR FAURE /premier/
    1956-1957 GUY MOLLET /premier/
    1957 MAURICE BOURGES-MAUNOURY /premier/
    1957-1958 FÉLIX GAILLIARD /premier/
    1958 PIERRE PFIMPLIN /premier/
    1958-1959 CHARLES ANDRÉ JOSEPH MARIE DE GAULLE /premier/
    1959- V REPUBLIKA
    1959-1969 CHARLES ANDRÉ JOSEPH MARIE DE GAULLE /prezydent/
    1959-1962 MICHEL DEBRE /premier/
    1962-1968 GEORGES JEAN RAYMOND POMPIDOU /premier/
    1968-1969 MAURICE COUVE DE MURVILLE /premier/
    1969-1974 GEORGES JEAN RAYMOND POMPIDOU /prezydent/
    1969-1972 JACQUES CHABAN-DELMAS /premier/
    1972-1974 PIERRE AUGUSTE MESSMER /premier/
    1974-1981 VALÉRY GISCARD D’ESTAING /prezydent/
    1974-1976 JACQUES CHIRAC /premier/
    1976-1981 RAYMOND BARRE /premier/
    1981-1995 FRANÇOIS MAURICE MITTERAND /prezydent/
    1981-1984 PIERRE MAUROY /premier/
    1984-1986 LAURENT FABIUS /premier/
    1986-1988 JACQUES CHIRAC /premier/
    1988-1991 MICHEL ROCARD /premier/
    1991-1992 EDITH CRESSON /premier/
    1992-1993 PIERRE BÉRÉGOVOY /premier/
    1993-1995 ÉDOUARD BALLADUR /premier/
    1995-2007 JACQUES CHIRAC /prezydent/
    1995-1997 ALAIN MARIE JUPPÉ /premier/
    1997-2002 LIONEL JOSPIN /premier/
    2002-2005 JEAN PIERRE RAFFARIN /premier/
    2005-2007 DOMINIQUE DE VILLEPIN /premier/
    2007- NICOLAS SARKOZY /prezydent/
    2007- FRANÇOIS FILLON /premier/

    GRECJA – ELLÁDA

    REPUBLIKA GRECKA – ELLINIKÍ DIMOKRATIA
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: państewka greckie
    od XIV.w. p. n. e., NIEPODLEGŁOŚĆ: 13.I.1822,
    POTWIERDZENIE NIEPODLEGŁOŚCI: 3.II.1830


    1919-1946 – Liga Narodów (LN), 1934-1941 – Ententa Bałkańska, od 1945 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1948 – Organizacja Współpracy i Rozwoju Gospodarczego (OECD), 1949-1967, od 1974 – Rada Europy, 1952-1974, od 1980 – Pakt Północnoatlantycki (NATO), 1953-1974 – Organizacja Paktu Bałkańskiego, 1975-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), 1981-1993 – Wspólnota Europejska (WE), od 1993 – Unia Europejska (UE), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), od 1994 – Unia Zachodnioeuropejska (UZE), od 2002 – unia walutowa w ramach Unii Europejskiej.

    3000 p. n. e. NAPŁYW LUDNOŚCI Z AZJI MNIEJSZEJ (ZJEDNOCZENIE GREKÓW)
    od XIV w. p. n. e. TWORZENIE PIERWSZYCH PAŃSTEWEK GRECKICH
    1200-1100
    p. n. e. NAJAZD DORÓW, NOWY PODZIAŁ POLITYCZNY GRECJI
    1100-700
    p. n. e. OKRES ARCHAICZNY
    VII-IV. w.
    p. n. e. ROZWÓJ PAŃSTW GRECKICH: ATEN, SPARTY, EPIRU, TESALII, MACEDONII
    338-146
    p. n. e. POD ZWIERZCHNICTWEM MACEDONII
    146 p. n. e.- 395 n. e. W SKŁADZIE IMPERIUM RZYMSKIEGO JAKO PROWINCJA ACHAJA
    395-XIII.w. W SKŁADZIE BIZANCJUM
    XIII-XIV.w. ROZBIÓR GRECJI MIĘDZY WENECJĘ, BIZANCJUM, GENUĘ I ZAKON JOANNITÓW
    XIII-XV.w. NIEZALEŻNE PAŃSTEWKA GRECKIE: KSIĘSTWO ATEN, KSIĘSTWO ACHAI, DESPOTAT EPIRU
    XV. w.-1822 W SKŁADZIE TURCJI
    1822-1832 RZĄD TYMCZASOWY
    1822-1827 ALEXANDROS MAVROKORDATOS /przewodniczący Zgromadzenia Narodowego/
    1827-1831 IOANNIS hr. KAPODISTRIAS /prezydent/
    1827-1831 IOANNIS hr. KAPODISTRIAS
    1829-1830 OBSZERNA AUTONOMIA W RAMACH TURCJI
    1831-1832 AUGUSTINOS hr. KAPODISTRIAS /regent/
    1832-1924 KRÓLESTWO
    1832-1862 DYNASTIA WITTELSBACHÓW
    1832-1862 OTTO
    1833 SPIRIDON TRIKUPIS /premier/
    1833-1834 ALEXANDROS MAVROKORDATOS /premier/
    1834-1835 IOANNIS KOLETTIS /premier/
    1835-1837 JOSEF LUDWIG VON ARMANSPERG /premier/
    1837 IGNAZ VON RUNDHART /premier/
    1837-1841 OTTO VON WITTELSBACH /premier/
    1841 ALEXANDROS MAVROKORDATOS /premier/
    1841-1843 OTTO VON WITTELSBACH /premier/
    1843-1844 ANDREAS METAXAS /premier/
    1844 KONSTANTINOS KANARIS /premier/
    1844 ALEXANDROS MAVROKORDATOS /premier/
    1844-1847 IOANNIS KOLETTIS /premier/
    1847-1848 KITSOS TZAWELAS /premier/
    1848 JEORJOS KONDURIOTIS /premier/
    1848-1849 KONSTANTINOS KANARIS /premier/
    1849-1854 ANTONIOS KRIEZIS /premier/
    1854 KONSTANTINOS KANARIS /premier/
    1854-1855 ALEXANDROS MAVROKORDATOS /premier/
    1855-1857 DIMITRIOS VULGARIS /premier/
    1857-1862 ATHANASIOS MIAULIS /premier/
    1862-1923 DYNASTIA OLDENBURGÓW LINIA SONDERBURSKO-GLÜCKSBURSKA
    1862-1913 JERZY I
    1862 JENAIOS KOLOKOTRONIS /premier/
    1862-1863 DIMITRIOS VULGARIS /premier/
    1863 ARISTIDIS MORAITINIS /premier/
    1863 ZINOVIOS VALVIS /premier/
    1863 DIOMIDIS KIRIAKOS /premier/
    1863 VENIZELOS RUFOS /premier/
    1863-1864 DIMITRIOS VULGARIS /premier/
    1864 KONSTANTINOS KANARIS /premier/
    1864 ZINOVIOS VALVIS /premier/
    1864-1865 KONSTANTINOS KANARIS /premier/
    1865 VENIZELOS RUFOS /premier/
    1865 ALEXANDROS KUMUNDUROS /premier/
    1865 EPAMEINONDAS DELIJEORIS /premier/
    1865 DIMITRIOS VULGARIS /premier/
    1865 ALEXANDROS KUMUNDUROS /premier/
    1865 EPAMEINONDAS DELIJEORIS /premier/
    1865-1866 VENIZELOS RUFOS /premier/
    1866 DIMITRIOS VULGARIS /premier/
    1866-1868 ALEXANDROS KUMUNDUROS /premier/
    1868 ARISTIDIS MORAITINIS /premier/
    1868-1869 DIMITRIOS VULGARIS /premier/
    1869-1870 THRASIVULOS ZAIMIS /premier/
    1870 EPAMEINONDAS DELIJEORIS /premier/
    1870-1871 ALEXANDROS KUMUNDUROS /premier/
    1871-1872 THRASIVULOS ZAIMIS /premier/
    1872 DIMITRIOS VULGARIS /premier/
    1872-1874 EPAMEINONDAS DELIJEORIS /premier/
    1874-1875 DIMITRIOS VULGARIS /premier/
    1875 CHARILAOS TRIKUPIS /premier/
    1875-1876 ALEXANDROS KUMUNDUROS /premier/
    1876 EPAMEINONDAS DELIJEORIS /premier/
    1876-1877 ALEXANDROS KUMUNDUROS /premier/
    1877 EPAMEINONDAS DELIJEORIS /premier/
    1877 ALEXANDROS KUMUNDUROS /premier/
    1877 KONSTANTINOS KANARIS /premier/
    1877-1878 ALEXANDROS KUMUNDUROS /premier/
    1878 CHARILAOS TRIKUPIS /premier/
    1878-1880 ALEXANDROS KUMUNDUROS /premier/
    1880 CHARILAOS TRIKUPIS /premier/
    1880-1882 ALEXANDROS KUMUNDUROS /premier/
    1882-1885 CHARILAOS TRIKUPIS /premier/
    1885-1886 THEODOROS DELIJANNIS /premier/
    1886 DIMITRIOS VALVIS /premier/
    1886-1890 CHARILAOS TRIKUPIS /premier/
    1890-1892 THEODOROS DELIJANNIS /premier/
    1892 KONSTANTINOS KONSTANTOPOULOS /premier/
    1892-1893 CHARILAOS TRIKUPIS /premier/
    1893 SOTIRIOS SOTIROPOULOS /premier/
    1893-1895 CHARILAOS TRIKUPIS /premier/
    1895 NIKOLAOS DELIJANNIS /premier/
    1895-1897 THEODOROS DELIJANNIS /premier/
    1897 DIMITRIOS RALLIS /premier/
    1897-1899 ALEXANDROS ZAIMIS /premier/
    1899-1901 JEORJOS THEOTOKIS /premier/
    1901-1902 ALEXANDROS ZAIMIS /premier/
    1902-1903 THEODOROS DELIJANNIS /premier/
    1903 JEORJOS THEOTOKIS /premier/
    1903 DIMITRIOS RALLIS /premier/
    1903-1904 JEORJOS THEOTOKIS /premier/
    1904-1905 JEORJOS DELIJANNIS /premier/
    1905 DIMITRIOS RALLIS /premier/
    1905-1909 JEORJOS THEOTOKIS /premier/
    1909 DIMITRIOS RALLIS /premier/
    1909-1910 KIRIAKULIS MAVROMICHALIS /premier/
    1910 STEFANOS DRAGUMIS /premier/
    1910-1915 ELEFTHERIOS VENIZELOS /premier/
    1913-1917 KONSTANTYN I
    1915 DIMITRIOS GUNARIS /premier/
    1915 ELEFTHERIOS VENIZELOS /premier/
    1915 ALEXANDROS ZAIMIS /premier/
    1915-1916 STEFANOS SKULUDIS /premier/
    1916 ALEXANDROS ZAIMIS /premier/
    1916 NIKOLAOS KALOJEROPOULOS /premier/
    1916-1917 KRYZYS POLITYCZNY
    1916-1917 ELEFTHERIOS VENIZELOS /kontrrząd płn. części kraju i Krety/
    1916-1917 SPIRIDON LAMBROS /rząd płd. części kraju/
    1917-192O ALEKSANDER I
    1917 ALEXANDROS ZAIMIS /rząd płd. części kraju/
    1917-1920 ELEFTHERIOS VENIZELOS /premier/
    1920-1921 DIMITRIOS RALLIS /premier/
    1920-1922 KONSTANTYN I /po raz drugi/
    1921 NIKOLAOS KALOGEROPOULOS /premier/
    1921-1922 DIMITRIOS GUNARIS /premier/
    1922 NIKOLAOS STRATOS /premier/
    1922 PETROS PROTOPAPADAKIS /premier/
    1922 NIKOLAOS TRIANDAFILLAKOS /premier/
    1922 ANASTASIOS CHARALAMBIS /premier/
    1922 SOTIRIOS KROKIDAS /premier/
    1922-1924 STILIANOS GONATAS /premier/
    1922-1923 JERZY II
    1924 ELEFTHERIOS VENIZELOS /premier/
    1924 PAULOS KONDURIOTIS /regent/
    1924 JEORJOS KAPFANDARIS /premier/
    1924-1935 REPUBLIKA
    1924 ALEXANDROS PAPANASTASIU /premier/
    1924 THEMISTOKLIS SOFULIS /premier/
    1924-1925 ANDREAS MICHALAKOPOULOS /premier/
    1924-1926 PAULOS KONDURIOTIS /premier/
    1925-1926 THEODOROS PANGALOS /premier/
    1926 ATHANASIOS EFTAKSIAS /premier/
    1926 THEODOROS PANGALOS /premier/
    1926 JEORJOS KONDILIS /premier/
    1926-1928 ALEXANDROS ZAIMIS /premier/
    1926-1929 PAULOS KONDURIOTIS /premier/
    1928-1932 ELEFTHERIOS VENIZELOS /premier/
    1929-1935 ALEXANDROS ZAIMIS /premier/
    1932 ALEXANDROS PAPANASTASIU /premier/
    1932 ELEFTHERIOS VENIZELOS /premier/
    1932-1933 PANAJIS TSALDARIS /premier/
    1933 ELEFTHERIOS VENIZELOS /premier/
    1933 ALEXANDROS OTHONAIOS /premier/
    1933-1935 PANAJIS TSALDARIS /premier/
    1935 JEORJOS KONDILIS /premier/
    1935-1941 KRÓLESTWO
    1935 JEORJOS KONDILIS /regent/
    1935-1936 KONSTANTINOS DEMERTZIS /premier/
    1935-1941 DYNASTIA OLDENBURGÓW LINIA SONDERBURSKO-GLÜCKSBURSKA
    1935-1941 JERZY II /po raz drugi/
    1936-1941 IOANNIS METAXAS /premier-dyktator/
    1941 ALEXANDROS KORIZIS /premier/
    1941-1944 EMMANUEL TSUDEROS /rząd emigracyjny/
    1941-1944 OKUPACJA GRECJI PRZEZ WŁOCHY, NIEMCY I BUŁGARIĘ (rządy marionetkowe 1941-1942: gen. JEORJOS TSOLÁKOGLU, 1942-1943: KONSTANTINOS LOGOTHETOPOULOS, 1943-1944: IOANNIS RALLIS)
    1944 EWRIPIDIS BAKIRTZIS /przewodniczący Komitetu Politycznego Wolności Narodowej/
    1944 SOFOKLIS VENIZELOS /rząd emigracyjny/
    1944 ALEXANDROS SVOLOS /przewodniczący Komitetu Politycznego Wolności Narodowej/
    1944-1945 JEORJOS PAPANDREU /rząd emigracyjny/
    1945-1973 KRÓLESTWO
    1945 NIKOLAOS PLASTIRAS /premier/
    1945 PETROS VULGARIS /premier/
    1945 abp DAMASKINOS PAPANDREU /premier/
    1945-1946 abp DAMASKINOS PAPANDREU /regent/
    1945 PANAJOTIS KANELLOPOULOS /premier/
    1945-1946 THEMISTOKLIS SOFULIS /premier/
    1946 PANAJOTIS PULITSAS /premier/
    1946-1947 KONSTANTINOS TSALDARIS /premier/
    1946-1949 WOJNA DOMOWA (rządy komunistyczne 1947-1949: MARKOS VAFIADIS, 1949: NIKOLAOS ZACHARIADIS, 1949-1950: DIMITRIOS PARTSALIDIS)
    1946-1967 DYNASTIA OLDENBURGÓW LINIA SONDERBURSKO-GLÜCKSBURSKA
    1946-1947 JERZY II /po raz trzeci/
    1947 DIMITRIOS MAXIMOS /premier/
    1947 KONSTANTINOS TSALDARIS /premier/
    1947-1949 THEMISTOKLIS SOFULIS /premier/
    1947-1964 PAWEŁ I
    1949-1950 ALEXANDROS DIOMIDIS /premier/
    1950 IOANNIS THEOTOKIS /premier/
    1950 SOFOKLIS VENIZELOS /premier/
    1950 NIKOLAOS PLASTIRAS /premier/
    1950-1951 SOFOKLIS VENIZELOS /premier/
    1951-1952 NIKOLAOS PLASTIRAS /premier/
    1952 DIMITRIOS KIUSOPOULOS /premier/
    1952-1955 ALEXANDROS PAPAGOS /premier/
    1955-1958 KONSTANTINOS KARAMANLIS /premier/
    1958 KONSTANTINOS GEORGAKOPOULOS /premier/
    1958-1961 KONSTANTINOS KARAMANLIS /premier/
    1961 KONSTANTINOS DOVAS /premier/
    1961-1963 KONSTANTINOS KARAMANLIS /premier/
    1963 PANAGIOTIS PIPINELIS /premier/
    1963 STYLIANOS MAVROMICHALIS /premier/
    1963 JEORJOS PAPANDREU /premier/
    1963-1964 IOANNIS PARASKEVOPOULOS /premier/
    1964-1965 JEORJOS PAPANDREU /premier/
    1964-1967 KONSTANTYN II
    1965 JEORJOS ATHANASIADIS-NOVAS /premier/
    1965 ILIAS TSIRIMOKOS /premier/
    1965-1966 STEFANOS STEFANOPOULOS /premier/
    1966-1967 IOANNIS PARASKEVOPOULOS /premier/
    1967 PANAJOTIS KANELLOPOULOS /premier/
    1967-1974 DYKTATURA WOJSKOWA TZW. CZARNI PUŁKOWNICY
    1967 KONSTANTINOS KOLLIAS /premier/
    1967-1972 JEORJOS ZOITAKIS /regent/
    1967-1973 JEORJOS PAPADOPOULOS /premier/
    1972-1973 JEORJOS PAPADOPOULOS /regent/
    1973- REPUBLIKA
    1973 SPIROS MARKEZINIS /premier/
    1973 JEORJOS PAPADOPOULOS /prezydent-dyktator/
    1973-1974 ADAMANTIOS ANDRUTSOPOULOS /premier/
    1973-1974 PHAEDON GIZIKIS /prezydent-dyktator/
    1974-1975 MICHALIS STASSINOPOULOS /prezydent/
    1974-1980 KONSTANTINOS KARAMANLIS /premier/
    1975-1980 KONSTANTINOS COCOS /prezydent/
    1980-1981 JEORJOS RALLIS /premier/
    1980-1985 KONSTANTINOS KARAMANLIS /prezydent/
    1981-1989 ANDREAS PAPANDREU /premier/
    1985-1990 CHRISTOS SARCETAKIS /prezydent/
    1989 TZANNIS TZANNETAKIS /premier/
    1989 JANIS GRIVAS /premier/
    1989-1990 XENOFON ZOLOTAS /premier/
    1990-1993 KONSTANTINOS MITSOTAKIS /premier/
    1990-1995 KONSTANTINOS KARAMANLIS /prezydent/
    1993-1996 ANDREAS PAPANDREU /premier/
    1995-2005 KONSTANTINOS STEFANOPOULOS /prezydent/
    1996-2004 KOSTAS SIMITIS /premier/
    2004- KOSTAS KARAMANLIS /premier/
    2005- KAROLOS PAPULIAS /prezydent/
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  6. #6
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    HISZPANIA – ESPAŃA

    KRÓLESTWO HISZPANII – REINO DE ESPAŃA
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: ARAGONIA: 1035-1479, KASTYLIA: 1035-1479, UTWORZENIE HISZPANII: 1479


    1919-1939 – Liga Narodów (LN), od 1955 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1959 – Organizacja Współpracy i Rozwoju Gospodarczego (OECD), 1975-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), od 1977 – Rada Europy, od 1982 – Pakt Północnoatlantycki (NATO), 1986-1993 – Wspólnota Europejska (WE), od 1989 – Unia Zachodnioeuropejska (UZE), od 1993 – Unia Europejska (UE), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), od 2002 – unia walutowa w ramach Unii Europejskiej.

    Część 1.

    /bez władców Królestwa Swebów, Królestwa Wizygotów, Emiratu i Kalifatu Kordobańskiego oraz Emiratu Grenady/

    1100 p. n. e. NAPŁYW IBERÓW, CELTÓW I FENICJANÓW
    III-II.w. p. n. e. W SKŁADZIE KARTAGINY
    II.w. p. n. e.- V.w. n. e. W SKŁADZIE IMPERIUM RZYMSKIEGO JAKO PROWINCJA IBERIA
    IV.w.-586 KRÓLESTWO SWEBÓW W PŁN-ZACH. CZĘŚCI HISZPANII
    586 PODBÓJ KRAJU PRZEZ WIZYGOTÓW
    395-711 KRÓLESTWO WIZYGOTÓW NA ž PÓŁWYSPU IBERYJSKIEGO (FAKTYCZNIE OD 554)
    711-714 NAJAZD ARABÓW (PODBÓJ KRAJU Z WYJĄTKIEM ASTURII)
    VIII.w.-1492 WALKA NIEZALEŻNYCH PAŃSTEWEK CHRZEŚCIJAŃSKICH: ASTURII, NAWARRY, NASTĘPNIE LEONU, ARAGONII I KASTYLII O WYPARCIE ARABÓW Z PÓŁWYSPU IBERYJSKIEGO TZW. RECONQUISTA
    756-929 EMIRAT KORDOBAŃSKI NA ž PÓŁWYSPU IBERYJSKIEGO
    929-1031 KALIFAT KORDOBAŃSKI NA ž PÓŁWYSPU IBERYJSKIEGO
    1031 PODZIAŁ KALIFATU NA 31 DROBNYCH EMIRATÓW (DOMINUJĄCA ROLA GRENADY)
    1031-1492 EMIRAT GRENADY

    część 2.

    802-1035 HRABSTWO ARAGONII
    802-809 AUREOLUS /hr.Aragonii/
    809-820 AZNAR I /hr.Aragonii/
    820-833 GARCIA /hr.Aragonii/
    833-844 GALINDO /hr.Aragonii/
    844-867 GALINDO I AZNAREZ /hr.Aragonii/
    850-1035 HRABSTWO KASTYLII
    850-873 RODRIGO /hr. Kastylii/
    867-893 AZNAR II /hr.Aragonii/
    873-885 DIEGO /hr. Kastylii/
    885-889 rządy regencyjne w Kastylii
    889-909 NUŃO NUŃEZ I DE CASTROREGIZ /hr. Kastylii/
    893-922 GALINDO II /hr.Aragonii/
    909-912 NUŃO NUŃEZ II DE AMAYA /współrządca/
    909-912 FERDYNAND DIAZ /współrządca/
    912-915 NUŃO NUŃEZ II DE AMAYA /współrządca/
    912-915 FERDYNAND DIAZ /współrządca/
    912-915 GONZALO FERNANDEZ DE LARA /współrządca/
    915-920 FERDYNAND DIAZ /współrządca/
    915-920 GONZALO FERNANDEZ DE LARA /współrządca/
    920-923 FERDYNAND DIAZ /współrządca/
    920-923 NUŃO /współrządca/
    922-926 ANDREGOTA GALINDEZ /hr.Aragonii/
    923-929 NUŃO /hr. Kastylii/
    926-1162 DYNASTIA JIMENEZ
    926-970 GARCIA I /hr.Aragonii/
    929-930 FERDYNAND I /hr. Kastylii/
    930-1032 DYNASTIA Z LARY
    930-970 FERDYNAND II /hr. Kastylii/
    970-994 SANCHO II /hr.Aragonii/
    970-995 GARCIA I /hr. Kastylii/
    994-1000 GARCIA II TCHÓRZ /hr.Aragonii/
    995-1017 SANCHO I /hr. Kastylii/
    1000-1035 SANCHO III WIELKI /hr.Aragonii/
    1017-1029 GARCIA II /hr. Kastylii/
    1029-1032 MAYOR /hr. Kastylii/
    1032-1035 rządy regencyjne
    1035-1479 KRÓLESTWO ARAGONII
    1035-1063 RAMIRO I /król Aragonii/
    1035-1037 KSIĘSTWO KASTYLII
    1035-1126 DYNASTIA JIMENEZ
    1035-1037 FERDYNAND I WIELKI /ks. Kastylii/
    1037-1065 KRÓLESTWO KASTYLII I LEONU
    1037-1065 FERDYNAND I WIELKI /król Kastylii i Leonu/
    1063-1094 SANCHO I RAMIREZ /król Aragonii/
    1065-1072 KRÓLESTWO KASTYLII
    1066-1072 SANCHO II MOCNY /król Kastylii/
    1072-1157 KRÓLESTWO KASTYLII I LEONU
    1072-1109 ALFONS VI MĘŻNY /król Kastylii i Leonu/
    1094-1104 PIOTR I /król Aragonii/
    1104-1134 ALFONS I WOJOWNICZY (WALECZNY) /król Aragonii/
    1109-1126 URRAKA /królowa Kastylii i Leonu/
    1126-1366 DYNASTIA BURGUNDZKA
    1126-1157 ALFONS VII DOBRY (IMPERATOR) /król Kastylii i Leonu/
    1134-1137 RAMIRO II MNICH /król Aragonii/
    1137-1162 PETRONELA /królowa Aragonii/
    1157-1230 KRÓLESTWO KASTYLII
    1157-1158 SANCHO III UPRAGNIONY /król Kastylii/
    1158-1214 ALFONS VIII WIELKI (SZLACHETNY) /król Kastylii/
    1162-1410 DYNASTIA BARCELOŃSKA
    1162-1190 ALFONS II CZYSTY (TRUBADUR) /król Aragonii/
    1190-1196 rządy regencyjne w Aragonii
    1190-1213 PIOTR II /król Aragonii/
    1213-1276 JAKUB I ZDOBYWCA /król Aragonii/
    1214-1217 HENRYK I /król Kastylii/
    1217-1230 ALFONS IX /współrządca/
    1217-1230 FERDYNAND III ŚWIĘTY /współrządca/
    1230-1479 KRÓLESTWO KASTYLII I LEONU
    1230-1252 FERDYNAND III ŚWIĘTY /król Kastylii i Leonu/
    1252-1284 ALFONS X MĄDRY /król Kastylii i Leonu/
    1276-1285 PIOTR III WIELKI /król Aragonii/
    1284-1295 SANCHO IV MĘŻNY /król Kastylii i Leonu/
    1285-1291 ALFONS III /król Aragonii/
    1291-1327 JAKUB II SPRAWIEDLIWY /król Aragonii/
    1295-1312 FERDYNAND IV POZWANY /król Kastylii i Leonu/
    1312-1350 ALFONS XI /król Kastylii i Leonu/
    1327-1336 ALFONS IV /król Aragonii/
    1336-1387 PIOTR IV CEREMONIALNY /król Aragonii/
    1350-1366 PIOTR OKRUTNY /król Kastylii i Leonu/
    1366-1367 DYNASTIA TRASTAMARE
    1366-1367 HENRYK II /król Kastylii i Leonu/
    1367-1369 DYNASTIA BURGUNDZKA
    1367-1369 PIOTR OKRUTNY /po raz drugi/ /król Kastylii i Leonu/
    1369-1504 DYNASTIA TRASTAMARE
    1369-1379 HENRYK II /po raz drugi/ /król Kastylii i Leonu/
    1379-1390 JAN I /król Kastylii i Leonu/
    1387-1396 JAN I /król Aragonii/
    1390-1406 HENRYK III CHOROWITY /król Kastylii i Leonu/
    1396-1410 MARCIN LUDZKI /król Aragonii/
    1406-1454 JAN II /król Kastylii i Leonu/
    1410-1412 BEZKRÓLEWIE
    1412-1516 DYNASTIA TRASTAMARE
    1412-1416 FERDYNAND I /król Aragonii/
    1416-1458 ALFONS V WSPANIAŁY (WSPANIAŁOMYŚLNY) /król Aragonii/
    1454-1474 HENRYK IV SŁABY /król Kastylii i Leonu/
    1458-1479 JAN II /król Aragonii/
    1474-1479 IZABELA I KATOLICKA /królowa Kastylii i Leonu/
    1479 ZJEDNOCZENIE ARAGONII I KASTYLII
    1479-1873 KRÓLESTWO
    1479-1516 DYNASTIA KASTYLIJSKO-ARAGOŃSKA
    1479-1504 IZABELA I KATOLICKA (KASTYLIJSKA)
    1479-1516 FERDYNAND II KATOLICKI (ARAGOŃSKI)
    2.I.1492 ANEKSJA EMIRATU GRENADY – KONIEC RECONQUISTY, PEŁNE ZJEDNOCZENIE HISZPANII
    1516-1700 DYNASTIA HABSBURGÓW
    1516-1517 kard. FRANCISCO JIMÉNEZ DE CISNEROS /regent/
    1516-1556 KAROL I (V) /król i cesarz rzymski od 1519/
    1556-1598 FILIP II
    1580-1640 UNIA PERSONALNA Z PORTUGALIĄ
    1598-1621 FILIP III
    1621-1665 FILIP IV
    1665-1700 KAROL II
    1700-1808 DYNASTIA BOURBONÓW
    1700-1724 FILIP V
    1724 LUDWIK
    1724-1746 FILIP V /po raz drugi/
    1746-1759 FERDYNAND VI
    1759-1788 KAROL III
    królowie premierzy
    1788-1808 KAROL IV
    1798-1808 FRANCISCO DE SAAVEDRA
    1808 FERDYNAND VII
    1808 KAROL IV /po raz drugi/
    1808-1813 JÓZEF BONAPARTE
    1808-1814 I REWOLUCJA
    1808 Junta Rządząca Hiszpanią i Indiami: PEDRO CEBALLOS
    1808-1814 Najwyższa Junta Centralna Hiszpanii i Indii: MANUEL LUIS DE URQUIJO
    1813-1868 DYNASTIA BOURBONÓW
    1813-1833 FERDYNAND VII /po raz drugi/
    1814-1816 FRANCISCO RAMÓN DE EGUIA /premier/
    1816-1818 MARTIN DE GARAY /premier/
    1818-1820 kryzys rządowy
    1820-1823 II REWOLUCJA
    1820-1822 AGOSTINO ARGUELLES /premier/
    1822-1823 FRANCISCO MARTINEZ DE LA ROSA /premier/
    1823 RAFAELO DEL RIEGO Y NÚŃEZ /premier/
    1823 VICTOR SÁENZ /premier/
    1823-1824 CARLOS MARIA MARTINEZ mar. DEL CASA-JRUJO /premier/
    1824 NARCISO DE HEREDÍA hr. DEL OFALIA /premier/
    1824-1834 FRANCISCO CEA BERMÚDEZ /premier/
    1833-1868 IZABELA II
    1833-1841 MARIA KRYSTYNA /regentka/
    1833-1839 WOJNA DOMOWA
    1834-1835 FRANCISCO MARTINEZ DE LA ROSA /premier/
    1835 JOSÉ MARIA QUEIPO DE LLANO RUÍZ DE SARAVIA hr. DE TORENO /premier/
    1835-1836 JUAN ALVÁREZ MENDÍZÁBAL /premier/
    1836 FRANCISCO JAVIER ISTÚRIZ Y MONTERO /premier/
    1836-1837 JOSÉ MARIA CALATRAVA /premier/
    1837 BALDOMERO ESPARTERO ks. DE VITORIA /premier/
    1837 EUSEBIO BARDAJI /premier/
    1837-1838 NARCISO DE HEREDÍA hr. DEL OFALIA /premier/
    1838 BERNARDINO FERNÁNDEZ DE VELASCO ks. DE FRIAS /premier/
    1838-1840 EVARISTO PÉREZ DE CASTRO /premier/
    1840 ANTONIO GONZÁLEZ /premier/
    1840 MODESTO CORTÁZAR /premier/
    1840-1841 BALDOMERO ESPARTERO ks. DE VITORIA /premier/
    1841-1843 BALDOMERO ESPARTERO ks. DE VITORIA /regent/
    1841-1842 ANTONIO GONZÁLEZ /premier/
    1842-1843 mar. DEL RODIL /premier/
    1843 JOAQUIN MARIA LÓPEZ /premier/
    1843 ALVARO GÓMEZ BECERRA /premier/
    1843 JOAQUIN MARIA LÓPEZ /premier/
    1843 SEBASTIANO OLÓZAGA /premier/
    1843-1844 LUIS GONZÁLEZ BRAVO /premier/
    1844-1846 RAMÓN MARIA NARVÁEZ ks. DE VALENCIA /premier/
    1846 mar. DE MIRAFLORES /premier/
    1846 RAMÓN MARIA NARVÁEZ ks. DE VALENCIA /premier/
    1847 JUAN PEDRO SÁNCHEZ-PLEITÉS ks. DE SOTOMAYOR /premier/
    1847 JOAQUÍN FRANCISCO PACHECO Y GUTIÉRREZ CALDERON /premier/
    1847 FLORENCIO GARCIA GOYENA /premier/
    1847-1849 RAMÓN MARIA NARVÁEZ ks. DE VALENCIA /premier/
    1849 hr. DE CLEONARD /premier/
    1849-1851 RAMÓN MARIA NARVÁEZ ks. DE VALENCIA /premier/
    1851-1852 JUAN BRAVO-MURILLO /premier/
    1852-1853 hr. DE ALCOY /premier/
    1853 FRANCISCO DE LERSUNDI Y ORMAECHEA /premier/
    1853-1854 hr. SAN-LUIS /premier/
    1854 ks. DE RIVAS /premier/
    1854-1856 REWOLUCJA LIBERALNA
    1854-1856 BALDOMERO ESPARTERO ks. DE VITORIA /premier/
    1856 LEOPOLDO O’DÓNNELL Y JORRIS hr. DE LUCENA /premier/
    1856-1857 RAMÓN MARIA NARVÁEZ ks. DE VALENCIA /premier/
    1857-1858 FRANCISCO ARMERO Y PEŃARANDA mar. DE NERVIÓN /premier/
    1858 FRANCISCO JAVIER ISTÚRIZ Y MONTERO /premier/
    1858-1863 LEOPOLDO O’DÓNNELL Y JORRIS hr. DE LUCENA ks. DE TETUAN /premier/
    1859 EUGENIA /regentka/
    1863-1864 mar. DE MIRAFLORES /premier/
    1864 LORENZO ARRAZOLA /premier/
    1864 ALEJANDRO MON /premier/
    1864-1865 RAMÓN MARIA NARVÁEZ ks. DE VALENCIA /premier/
    1865 EUGENIA /regentka/
    1865-1866 LEOPOLDO O’DÓNNELL Y JORRIS hr. DE LUCENA ks. DE TETUAN /premier/
    1866-1868 RAMÓN MARIA NARVÁEZ ks. DE VALENCIA /premier/
    1868 LUIS GONZÁLEZ BRAVO /premier/
    1868 JOSÉ GUTIÉRREZ DE LA CONCHA /premier/
    1868 IV REWOLUCJA
    1868-1869 FRANCISCO SERRANO Y DOMINGUEZ ks. DE LA TORRE /premier-regent/
    1869-1870 JUAN PRIM Y PRATS hr. VON REUSS mar. DE LOS CASTILLEJOS /premier-regent/
    1870 EUGENIA /regentka/
    1870-1873 AMADEUSZ SABAUDZKI

    1871 FRANCISCO SERRANO Y DOMINGUEZ ks. DE LA TORRE /premier/
    1871 DON MANUEL RUÍZ ZORRILLA /premier/
    1871-1872 JOSÉ MALCAMPO Y MONGE mar. DE SAN RAFAEL hr. DE JOLÓ /premier/
    1872 MATEO SAGASTA PRÁXEDES /premier/
    1872 JUAN BAUTISTA TOPETE Y CARBALLA /premier/
    1872 FRANCISCO SERRANO Y DOMINGUEZ ks. DE LA TORRE /premier/
    1872-1873 DON MANUEL RUÍZ ZORRILLA /premier/
    1872-1876 WOJNA DOMOWA
    1873 REWOLUCJA REPUBLIKAŃSKA
    1873-1874 I REPUBLIKA
    1873 ESTANISLAO FIGUERAS Y MORAGAS /premier-prezydent/
    1873 FRANCISCO PÍ Y MARGALL /premier-prezydent/
    1873 NICOLAS SALMERÓN Y ALONSO /premier-prezydent/
    1873-1874 EMILIO CASTELAR Y RIPOLL /premier-prezydent/
    1874 FRANCISCO SERRANO Y DOMINGUEZ ks. DE LA TORRE /premier-prezydent/
    1874-1931 KRÓLESTWO
    1874-1931 DYNASTIA BOURBONÓW
    1874-1902 ALFONS XII
    1874 JUAN DE ZABALA Y DE LA PUENTE DE PAREDES DE NAVA /premier/
    1874 MATEO SAGASTA PRÁXEDES /premier/
    1874-1875 DON ANTONIO CÁNOVAS DEL CASTILLO /premier/
    1875 JOAQUÍN JOVELLAR /premier/
    1875-1878 DON ANTONIO CÁNOVAS DEL CASTILLO /premier/
    1878-1879 ADELARDO LÓPEZ DE AYALA /premier/
    1879 ARSENIO MARTÍNEZ-CAMPOS /premier/
    1879-1881 DON ANTONIO CÁNOVAS DEL CASTILLO /premier/
    1881-1883 MATEO SAGASTA PRÁXEDES /premier/
    1883-1884 JOSÉ DE POSADA HERRERA /premier/
    1884-1885 DON ANTONIO CÁNOVAS DEL CASTILLO /premier/
    1885-1890 MATEO SAGASTA PRÁXEDES /premier/
    1886-1902 MARIA KRYSTYNA AUSTRIACKA /regentka/
    1890-1892 DON ANTONIO CÁNOVAS DEL CASTILLO /premier/
    1892-1895 MATEO SAGASTA PRÁXEDES /premier/
    1895-1897 DON ANTONIO CÁNOVAS DEL CASTILLO /premier/
    1897 MARCELO DE AZCÁRRAGA Y PALMERO /premier/
    1897-1899 MATEO SAGASTA PRÁXEDES /premier/
    1899-1900 FRANCISCO SILVELA Y LE-VIELLEUZE /premier/
    1900-1901 MARCELO DE AZCÁRRAGA Y PALMERO /premier/
    1901-1902 MATEO SAGASTA PRÁXEDES /premier/
    1902-1931 ALFONS XIII
    1902-1903 FRANCISCO SILVELA Y LE-VIELLEUZE /premier/
    1903 RAIMUNDO FERNÁNDEZ VILLAVERDA /premier/
    1903-1904 ANTONIO MAURA Y MONTOMER /premier/
    1904-1905 MARCELO DE AZCÁRRAGA Y PALMERO /premier/
    1905 RAIMUNDO FERNÁNDEZ VILLAVERDA /premier/
    1905 EUGENIO MONTERO RIOS /premier/
    1905-1906 SIGISMONDO MORET Y PRENDERGAST /premier/
    1906 JOSÉ LÓPEZ DOMINGUEZ /premier/
    1906 SIGISMONDO MORET Y PRENDERGAST /premier/
    1906-1907 ANTONIO AGUILAR Y CORREA mar. DE LA VEGA DE ARMIJO /premier/
    1907-1909 ANTONIO MAURA Y MONTOMER /premier/
    1909-1910 SIGISMONDO MORET Y PRENDERGAST /premier/
    1910-1912 JOSÉ CANALEJAS Y MÉNDEZ /premier/
    1912 MANUEL GARCIA-PRIETO /premier/
    1912-1913 ALVARO FIGUEROA Y TORRES hr. ROMANONES /premier/
    1913-1915 EDUARDO DATO Y IRÁDIER /premier/
    1915-1917 ALVARO FIGUEROA Y TORRES hr. ROMANONES /premier/
    1917 MANUEL GARCIA-PRIETO /premier/
    1917 EDUARDO DATO Y IRÁDIER /premier/
    1917-1918 MANUEL GARCIA-PRIETO /premier/
    1918 ANTONIO MAURA Y MONTOMER /premier/
    1918 MANUEL GARCIA-PRIETO /premier/
    1918-1919 ALVARO FIGUEROA Y TORRES hr. ROMANONES /premier/
    1919 ANTONIO MAURA Y MONTOMER /premier/
    1919 JOAQUÍN SÁNCHEZ DE TOCA /premier/
    1919-1920 MANUEL ALLENDE SALAZAR /premier/
    1920-1921 EDUARDO DATO Y IRÁDIER /premier/
    1921 MANUEL ALLENDE SALAZAR /premier/
    1921-1922 ANTONIO MAURA Y MONTOMER /premier/
    1922 JOSÉ SANCHEZ GUERRA /premier/
    1922-1923 MANUEL GARCIA-PRIETO /premier/
    1923-1930 MIGUEL mar. PRIMO DE RIVERA Y ORBANEJA /premier/
    1930-1931 DAMASO BERENGUER Y FUSTÉ hr. DE XAUEN /premier/
    1931 JUAN BAUTISTA AZNER-CABAŃAS /premier/
    1931 NICETO ALCALÁ ZAMORA Y TORRES /premier/
    1931-1936 II REPUBLIKA
    1931-1936 NICETO ALCALÁ ZAMORA Y TORRES /prezydent/
    1931-1933 MANUEL AZAŃA Y DIAZ /premier/
    1933 ALEJANDRO LERROUX Y GARCIA /premier/
    1933 DIEGO MARTINEZ BARRIO /premier/
    1933-1934 ALEJANDRO LERROUX Y GARCIA /premier/
    1934 RICARDO SAMPER IBÁŃEZ /premier/
    1934-1935 ALEJANDRO LERROUX Y GARCIA /premier/
    1935 JOAQUÍN CHAPAPRIETA Y TERRAGOSA /premier/
    1935-1936 MANUEL PORTELA VALLADARES /premier/
    1936 MANUEL AZAŃA Y DIAZ /premier/
    1936-1939 MANUEL AZAŃA Y DIAZ /prezydent/
    1936 SANTIAGO CASARES QUIROGA /premier/
    1936 DIEGO MARTINEZ BARRIO /premier/
    1936-1939 WOJNA DOMOWA
    1936 JOSÉ GIRAL Y PEREYRA /premier/
    1936-1937 FRANCISCO LARGO CABALLERO /premier/
    1937-1939 JUAN NEGRIN LÓPEZ /premier/
    1939 JUAN NEGRIN LÓPEZ /prezydent/
    1936-1975 PAŃSTWO HISZPAŃSKIE (ESTADO ESPAŃOL)
    1936-1947 FRANCISCO BAHAMONDE FRANCO /wódz/
    1947-1975 FRANCISCO BAHAMONDE FRANCO /wódz-regent/
    1973 LUIS CARRERO BLANCO /premier/
    1973-1976 CARLOS ARIAS NAVARRO /premier/
    1975- KRÓLESTWO
    1975- DYNASTIA BOURBONÓW
    1975- JAN KAROL (JUAN CARLOS ALFONSO VICTOR MARIA)
    1976-1981 ADOLFO SUAREZ GONZALEZ /premier/
    1981-1982 LEOPOLDO CALVO SOTELO /premier/
    1982-1996 FELIPE GONZALEZ MARQUEZ /premier/
    1996-2004 JOSÉ MARIA AZNAR LÓPEZ /premier/
    2004- JOSÉ LUIS RODRIGUEZ ZAPATERO /premier/

    HOLANDIA – NEDERLAND

    KRÓLESTWO HOLANDII – KONINKRIJK DER NEDERLANDEN
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: 916-1433,
    PRZYWRÓCENIE NIEPODLEGŁOŚCI: 2.VII.1581


    1919-1946 – Liga Narodów (LN), od 1945 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1948 – unia celna z Luksemburgiem i Belgią (BENELUX), od 1948 – Organizacja Współpracy i Rozwoju Gospodarczego (OECD), od 1949 – Rada Europy, od 1949 – Pakt Północnoatlantycki (NATO), 1951-1967 – Europejska Wspólnota Węgla i Stali (EWWiS), od 1954 – Unia Zachodnioeuropejska (UZE), 1957-1967 – Europejska Wspólnota Gospodarcza (EWG), 1957-1967 – Europejska Wspólnota Energii Atomowej (EURATOM), od 1960 – unia gospodarcza z Belgią i Luksemburgiem (BENELUX), 1967-1993 – Wspólnota Europejska (WE), 1975-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), od 1993 – Unia Europejska (UE), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), od 2002 – unia walutowa w ramach Unii Europejskiej.

    I-V.w. CZĘŚCIOWO W SKŁADZIE IMPERIUM RZYMSKIEGO
    V-VIII.w. W SKŁADZIE KRÓLESTWA FRANKÓW
    (CHRYSTIANIZACJA: VII.w.)
    IX.w.-1433 W SKŁADZIE NIEMIEC
    IX-XV.w. PIERWSZE SAMODZIELNE HRABSTWA I KSIĘSTWA (HOLANDIA, GELDRIA, FRYZJA, BISKUPSTWO UTRECHT)
    833-1433 HRABSTWO
    833-1299 DYNASTIA GEROLFINGÓW
    833-885 GERULF I
    885-916 GERULF II
    916-939 DIRK I
    939-988 DIRK II
    988-993 ARNULF Z GANDAWY
    993-1039 DIRK III
    1039-1049 DIRK IV
    1049-1061 FLORIS I
    1061-1091 DIRK V
    1061-1071 GERTRUDA SAKSOŃSKA /regentka/
    1063-1071 ROBERT FLAMANDZKI /regent/
    1071-1076 GOTFRYD Z LOTARYNGII /regent/
    1091-1121 FLORIS II GRUBY
    1121-1157 DIRK VI
    1157-1190 FLORIS III
    1190-1203 DIRK VII
    1203-1222 WILHELM I
    1222-1234 FLORIS IV
    1234-1256 WILHELM II
    1256-1296 FLORIS V
    1296-1299 JAN I
    1299-1354 DYNASTIA Z AVESNES
    1299-1304 JAN II
    1304-1337 WILHELM III DOBRY
    1337-1345 WILHELM IV
    1345-1354 MAŁGORZATA
    1354-1433 DYNASTIA WITTELSBACHÓW
    1354-1358 WILHELM V
    1358-1389 ALBRECHT /regent/
    1389-1404 ALBRECHT
    1404-1417 WILHELM VI
    1417-1419 JAKOBEA BAWARSKA
    1419-1425 JAN III
    1425-1433 JAKOBEA BAWARSKA /po raz drugi/
    1433-1477 W SKŁADZIE BURGUNDII
    1477-1482 W SKŁADZIE FRANCJI
    1482-1555 W SKŁADZIE AUSTRII
    1555-1579 W SKŁADZIE HISZPANII (POWSTANIA NARODOWE: 1566-1568 (LAMORAL hr. EGMONT ks. GAVRE, PHILLIPPE II DE MONTMORENCY-NIVELLE hr. HOORN, ANTON VAN STRAELEN), 1572-1579 (WILHELM ORANGE-NASSAU))
    1579-1795 REPUBLIKA ZJEDNOCZONYCH PROWINCJI NIDERLANDÓW
    1579-1650 DYNASTIA ORANGE-NASSAU LINIA OTTOŃSKA
    1579-1584 WILHELM I WIELKI (MILCZĄCY) /namiestnik od 1572/
    1584-1625 MAURYCY /namiestnik/
    1625-1647 FRYDERYK HENRYK /namiestnik/
    1647-1650 WILHELM II /namiestnik/
    1650-1672 rządy bez namiestnika
    1672-1702 DYNASTIA ORANGE-NASSAU LINIA OTTOŃSKA
    1672-1702 WILHELM III /namiestnik/
    1688-1702 UNIA PERSONALNA Z ANGLIĄ
    1702-1747 rządy bez namiestnika
    1747-1795 DYNASTIA ORANGE-NASSAU LINIA OTTOŃSKA
    1747-1751 WILHELM IV /namiestnik/
    1751-1795 WILHELM V /namiestnik/
    1751-1759 ANNA /regentka/
    1759-1766 LUDWIK BRUNSZWICKI /regent/
    1795-1806 REPUBLIKA BATAWSKA POD ZWIERZCHNICTWEM FRANCJI
    1806-1810 KRÓLESTWO
    1806-1810 DYNASTIA BONAPARTE
    1806-1810 LUDWIK NAPOLEON
    1810 NAPOLEON LUDWIK
    1810-1813 W SKŁADZIE FRANCJI
    1813-1830 KRÓLESTWO NIDERLANDÓW
    1813-1830 DYNASTIA ORANGE-NASSAU LINIA OTTOŃSKA
    1813-1830 WILHELM I
    1815-1890 UNIA PERSONALNA Z LUKSEMBURGIEM
    1830- KRÓLESTWO
    1830- DYNASTIA ORANGE-NASSAU LINIA OTTOŃSKA
    1830-1840 WILHELM I
    1840-1849 WILHELM II
    1848 GERRIT SCHIMMELPENNICK /premier/
    1848-1849 JACOBUS MATTHAEÜS DE KEMPENAR /premier/
    1849-1890 WILHELM III
    1849-1853 JAN RUDOLF THORBECKE /premier/
    1853-1856 DIRK DONKER CURTIUS /premier/
    1856-1858 JUSTINUS VAN DER BÜRGGEN /premier/
    1858-1860 JAN JACOBUS ROCHÜSSEN /premier/
    1860-1861 FLORIS ADRIAAN VAN HALL /premier/
    1861-1862 JULIUS PHILIPP JACOB ADRIAN hr. VAN ZUGLEN VAN NIJEVELT /premier/
    1862-1866 JAN RUDOLF THORBECKE /premier/
    1866 ISAAK DIGNUS FRANSEN VAN DER PLETTE /premier/
    1866-1868 JULIUS PHILIPP JACOB ADRIAN hr. VAN ZUGLEN VAN NIJEVELT /premier/
    1868-1871 PIETER PHILIP VAN BOSSE /premier/
    1871-1872 JAN RUDOLF THORBECKE /premier/
    1872-1874 GERRIT ABRAHAMSZOON DE VRIES AZN /premier/
    1874-1877 JAN HEEMSKERK /premier/
    1877-1879 JOHANNES KAPPEYNE VAN DE COPPOLLO /premier/
    1879-1883 THEO graf VAN LINDEN VAN SANDENBURG /premier/
    1883-1888 JAN HEEMSKERK /premier/
    1888-1891 ÄNEAS bar. MACKEY /premier/
    1890-1948 WILHELMINA
    1891-1894 GIESBERT VAN TEENHOVEN /premier/
    1894-1897 JOAN ROËLL /premier/
    1897-1901 NICOLAS GERHARD PIEROON /premier/
    1901-1905 ABRAHAM KUYPER /premier/
    1905-1908 THEODOR HERMANN DE MEESTER /premier/
    1908-1913 THEODOR HEEMSKERK /premier/
    1913-1918 PIETER WILLEM ADRIAN CORT VAN DE LINDEN /premier/
    1918-1925 CHARLES JOSEPH MARIA RUYS DE BEEVENBRONCK /premier/
    1925-1926 HENDRIK COLIJN /premier/
    1926-1929 DIRK JAN DE GEER /premier/
    1929-1933 CHARLES JOSEPH MARIA RUYS DE BEEVENBRONCK /premier/
    1933-1939 HENDRIK COLIJN /premier/
    1939-1940 DIRK JAN DE GEER /premier/
    1940-1945 OKUPACJA HOLANDII PRZEZ NIEMCY (komisarz Rzeszy 1940-1945: ARTHUR SEYSS-INQUART)
    1940-1945 PIETER SJERD GERBRANDY /rząd na emigracji/
    1945-1946 WILLEM SCHERMERHORN /premier/
    1946-1948 LOUIS JOSEPH BEEL /premier/
    1948-1980 JULIANA
    1948-1958 WILLEM DREES /premier/
    1949-1954 UNIA PERSONALNA Z INDONEZJĄ
    1958-1959 LOUIS JOSEPH BEEL /premier/
    1959-1963 JAN EDUARD DE QUAY /premier/
    1963-1965 VICTOR GERARD MARIE MARIJNEN /premier/
    1965-1966 JOSEPH MARIA LAURENS THEO CALS /premier/
    1966-1967 JELLE ZIJLSTRA /premier/
    1967-1971 PIETER DE JONG /premier/
    1971-1973 BAREND WILLEM BIESHEUVEL /premier/
    1973-1977 JOOP MAARTEN DEN UYL /premier/
    1977-1982 ANDRIES ANTONIUS MARIA VAN AGT /premier/
    1980- BEATRIX WILHELMINA ARMGARD
    1982-1994 RUUD LUBBERS /premier/
    1994-2002 WIM KOK /premier/
    2002- JAN PETER BALKENENDE /premier/

    IRLANDIA – ÉIRE – IRELAND

    REPUBLIKA IRLANDII – POBLACHT NA H’ÉIREANN, REPUBLIC OF IRELAND
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: 445-1186,
    PRZYWRÓCENIE NIEPODLEGŁOŚCI: 21.I.1919, DOMINIUM: 6.XII.1921,
    PEŁNA NIEZALEŻNOŚĆ: 29.XII.1937


    od 1919 – neutralność, 1923-1946 – Liga Narodów (LN), 1926-1948 – Brytyjska Wspólnota Narodów (Commonwealth), od 1948 – Organizacja Współpracy i Rozwoju Gospodarczego (OECD), od 1949 – Rada Europy, od 1955 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1975-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), 1973-1993 – Wspólnota Europejska (WE), od 1993 – Unia Europejska (UE), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), od 2002 – unia walutowa w ramach Unii Europejskiej.

    /wybór władców Ulsteru XII.w.-1603/
    od VI.w.
    p. n. e. NAPŁYW CELTÓW
    445-1186 ARCYKRÓLESTWO (KRÓLESTWO MIDE (MEATH))
    445-1603 DYNASTIA O’NEILL (NIALL)
    445-452 O’NEILL (NIALL) DZIEWIĘĆ ZWYCIĘSTW
    452-463 LOEGAIRE
    463-482 AILILL MOLT
    482-507 LUGAID
    507-534 MUIRCHERTACH I
    534-544 TUATHAL MÁELGARB
    544-565 DIARMAIT I
    565-566 FORGGUS /współrządca/
    565-566 DOMNALL ILCHELGACH /współrządca/
    566-569 AINMIRE
    569-572 BÁETÁN I
    569-572 EOCHAID
    572-586 BÁETÁN II
    586-598 ÁED
    598-604 ÁED SLÁINE /współrządca/
    598-604 COLMÁN RIMID /współrządca/
    604-612 ÁED UARIDNACH
    612-615 MÁEL COBO
    615-628 SUIBNE MENN
    628-642 DOMNALL
    642-654 CONALL CÁEL
    654-658 CELLACH
    658-665 DIARMAIT II /współrządca/
    658-665 BLATHMAE /współrządca/
    665-671 SECHNUSSACH
    671-675 CENUFÁELAD
    675-695 FINSNECHTA FLEDACH
    695-704 LOINGSECH
    704-710 CONGAL CENNMAGAIR
    710-722 FERGAL
    722-724 FOGARTACH
    724-728 CINAED
    728-734 FLAITHBERTACH
    734-743 ÁED ALLÁN
    743-763 DOMNALL MIDI
    763-770 NIALL FROSSACH
    770-797 DONNCHAD MIDI
    797-819 ÁED DIRDNIDE
    819-833 CONCHOBAR
    833-846 NIALL CAILLE
    846-862 MÁEL SECHNAILL I
    862-879 ÁED FINDLIATH
    879-916 FLANN SINNA
    916-919 NIALL GLÚNDUB
    919-944 DONNCHAD DONN
    944-956 CONGALACH CNOGBA
    956-980 DOMNALL NA NEILE
    980-1002 MÁEL SECHNAILL II
    1002-1014 BRIÁN BÓRUMA
    1014-1022 MÁEL SECHNAILL II /po raz drugi/
    1022-1072 BEZKRÓLEWIE
    1072-1086 TAIRRDELBACH I
    1086-1119 MUIRCHERTACH II
    1119-1121 DOMNALL NA LOCHLAINN
    1121-1156 TAIRRDELBACH II
    1156-1166 MUIRCHERTACH III
    1166-1186 RUAIDRI
    1186-1691 PODBÓJ IRLANDII PRZEZ ANGLIĘ (POWSTANIE NARODOWE: 1641 (OWEN ROE))
    XII-XIV.w. ród królów Ulsteru
    XIV.w.-1603 ród naczelników klanów Ulsteru
    XVI.w.-1603 HUGH hr. TYRONE
    1691-1919 W SKŁADZIE ANGLII (WIELKIEJ BRYTANII)
    1800-1919 UNIA REALNA Z WIELKĄ BRYTANIĄ
    1919-1922 I REPUBLIKA
    1919-1922 EAMON DE VALERA
    1922-1937 WOLNE PAŃSTWO IRLANDZKIE O STATUSIE DOMINIUM WIELKIEJ BRYTANII
    1922-1923 WOJNA DOMOWA
    1922 ARTHUR GRIFFITH /premier/
    1922 MICHAEL COLLINS /prezydent/
    1922-1932 WILLIAM THOMAS COSGRAVE /prezydent Rady Wykonawczej/
    1932-1937 EAMON DE VALERA /prezydent Rady Wykonawczej/
    1932-1948 EAMON DE VALERA /premier/
    1937- II REPUBLIKA
    1937-1945 DOUGLAS HYDE /prezydent/
    1945-1959 SEAN THOMAS O’KELLY /prezydent/
    1948-1951 JOHN COSTELLO /premier/
    1951-1954 EAMON DE VALERA /premier/
    1954-1957 JOHN COSTELLO /premier/
    1957-1959 EAMON DE VALERA /premier/
    1959-1966 SEAN LEMASS /premier/
    1959-1973 EAMON DE VALERA /prezydent/
    1966-1973 JACK LYNCH /premier/
    1973-1974 ERSKINE HAMILTON CHILDERS
    1973-1977 LIAM COSGRAVE /premier/
    1974-1976 CEARBHALL O’DALAIGH /prezydent/
    1976-1990 PATRICK JOHN HILLERY /prezydent/
    1977-1979 JACK LYNCH /premier/
    1979-1981 CHARLES HAUGHEY /premier/
    1981-1982 GARRET FITZGERALD /premier/
    1982 CHARLES HAUGHEY /premier/
    1982-1987 GARRET FITZGERALD /premier/
    1987-1992 CHARLES HAUGHEY /premier/
    1990-1997 MARY ROBINSON /prezydent/
    1992-1994 ALBERT REYNOLDS /premier/
    1994-1996 JOHN BRUTON /premier/
    1996-2008 BERTIE AHERN /premier/
    1997- MARY MC ALEESE /prezydent/
    2008- BRIAN COWEN /premier/
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  7. #7
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    ISLANDIA – ÍSLAND

    REPUBLIKA ISLANDII – LÝDHVELDIDH ÍSLAND
    AUTONOMIA: 1874-1918, NIEPODLEGŁOŚĆ: 17.VI.1944


    od 1946 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1948 – Organizacja Współpracy i Rozwoju Gospodarczego (OECD), od 1949 – Pakt Północnoatlantycki (NATO), od 1950 – Rada Europy, od 1970 – Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu (EFTA), 1975-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), od 1992 – Rada Państw Bałtyckich (CBSS), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

    VIII-IX.w. EREMY MNICHÓW IRLANDZKICH
    od 874 NAPŁYW NORMANÓW
    1262-1814 W SKŁADZIE NORWEGII
    1814-1874 W SKŁADZIE DANII
    1874-1903 OGRANICZONA AUTONOMIA W RAMACH DANII
    1903-1918 ROZSZERZONA AUTONOMIA W RAMACH DANII
    1917-1922 JÓN MAGNÚSSON /premier/
    1918-1944 KRÓLESTWO
    1918-1944 UNIA PERSONALNA Z DANIĄ
    1918-1941 DYNASTIA OLDENBURGÓW LINIA SONDERBURSKO-GLÜCKSBURSKA
    1918-1941 CHRYSTIAN I (X)
    1922-1924 SIGURDUR EGGERZ /premier/
    1924-1926 JÓN MAGNÚSSON /premier/
    1926-1927 JÓN PORLÁKSSON /premier/
    1927-1932 TRYGGVI PÓRHALLSSON /premier/
    1932-1934 ÁSGEIR ÁSGEIRSSON /premier/
    1934-1942 HERMANN JÓNASSON /premier/
    1941-1944 SVEINN BJŘRNSSON /regent/
    1942 ÓLAFUR THORS /premier/
    1942-1944 BJÖRN PÓRDARSON /premier/
    1944- REPUBLIKA
    1944-1947 ÓLAFUR THORS /premier/
    1944-1952 SVEINN BJŘRNSSON /prezydent/
    1947-1949 STEFÁN JÓHANN STEFÁNSSON /premier/
    1949-1950 ÓLAFUR THORS /premier/
    1950-1953 STEINGRÍMUR STEINBÓRSSON /premier/
    1952-1968 ASGEIR ASGEIRSSON /prezydent/
    1953-1956 ÓLAFUR THORS /premier/
    1956-1958 HERMANN JÓNASSON /premier/
    1958-1959 EMIL JÓNSSON /premier/
    1959-1963 ÓLAFUR THORS /premier/
    1963-1970 BJARNI BENEDIKTSSON /premier/
    1968-1980 KRISTJÁN ELDJÁRN /prezydent/
    1970-1971 JÓHANN HAFSTEIN /premier/
    1971-1974 ÓLAFUR JÓHANNESSON /premier/
    1974-1978 GEIR HALLGRÍMSSON /premier/
    1978-1979 ÓLAFUR JÓHANNESSON /premier/
    1979-1980 BENEDIKT GRÖNDAL /premier/
    1980-1983 GUNNAR THORODDSEN /premier/
    1980-1996 VIGDIS FINNBOGADÓTTIR /prezydent/
    1983-1987 STEINGRÍMUR HERMANNSSON /premier/
    1987-1988 PORSTEINN PÁLSSON /premier/
    1988-1991 STEINGRÍMUR HERMANNSSON /premier/
    1991-2004 DAVÍD ODSSON /premier/
    1996- ÓLAFUR RAGNAR GRÍMSSON /prezydent/
    2004-2006 HALLDÓR ÁSGRÍMSSON /premier/
    2006-2009 GEIR HILMAR HAARDE /premier/
    2009- JÓHANNA SIGURDARDÓTTIR /premier/

    LIECHTENSTEIN

    KSIĘSTWO LIECHTENSTEINU – FÜRSTENTUM LIECHTENSTEIN
    UTWORZONE: 1699, 1712, NIEPODLEGŁOŚĆ: 1719


    1806-1813 – Związek Reński, 1815-1866 – Związek Niemiecki, od 1923 – unia pocztowa ze Szwajcarią, od 1924 – unia celna i walutowa ze Szwajcarią, 1975-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), od 1978 – Rada Europy, od 1991 – Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu (EFTA), od 1993 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

    1699, 1712 ZAKUP POSIADŁOŚCI SCHELLENBURG I VADUZ PRZEZ AUSTRIACKI RÓD HRABIÓW LIECHTENSTEIN
    1699- KSIĘSTWO
    1699- DYNASTIA LIECHTENSTEIN
    1699-1712 JAN ADAM I
    1712-1718 JÓZEF WACŁAW
    1718-1721 ANTONI FLORIAN
    1721-1732 JÓZEF JAN
    1732-1748 JAN KAROL
    1748-1772 JÓZEF WACŁAW /po raz drugi/
    1772-1781 FRANCISZEK JÓZEF I
    1781-1805 ALOJZY I
    1805-1836 JAN I
    1836-1858 ALOJZY II
    1858-1929 JAN II DOBRY
    1929-1938 FRANCISZEK
    1938-1989 FRANCISZEK JÓZEF II
    1984-1989 JAN ADAM /regent/
    1989- JAN ADAM II

    LITWA – LIETUVA

    REPUBLIKA LITEWSKA – LIETUVOS RESPUBLIKA
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: 1240-1795, 1918-1940, DEKLARACJA SUWERENNOŚCI: 18.V.1989,
    PRZYWRÓCENIE NIEPODLEGŁOŚCI: 11.III.1990


    1921-1940 – Liga Narodów (LN), od 1991 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1991-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), od 1992 – Rada Państw Bałtyckich (CBSS), od 1993 – Rada Europy, od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), od 2004 – Pakt Północnoatlantycki (NATO), od 2004 – Unia Europejska (UE).

    I tysiąclecie
    p. n. e. NAPŁYW BAŁTÓW
    1240-1253 WIELKIE KSIĘSTWO
    1240-1315 WŁADCY Z RÓŻNYCH RODÓW
    1240-1253 MENDOG I (MINDOWE)
    1253-1263 KRÓLESTWO
    1253-1263 MENDOG I (MINDOWE)
    1263-1795 WIELKIE KSIĘSTWO
    1263-1281 TROJDEN
    1281-1294 PUKUWER (BUTIWIT)
    1294-1315 WITENES
    1316-1572 DYNASTIA GIEDYMINOWICZÓW
    1316-1341 GIEDYMIN (GEDIMINAS)
    1341-1345 JAWNUTA
    1345-1377 OLGIERD (ALGIRDAS) /współrządca/
    1345-1382 KIEJSTUT /współrządca/
    1377-1392 JAGIEŁŁO (JOGAJŁA) /współrządca/
    1377-1381 WOJNA DOMOWA
    1382-1392 JAGIEŁŁO (JOGAJŁA)
    1385-1569 UNIA PERSONALNA Z POLSKĄ
    1392-1430 WITOLD (VYTAUTAS) ALEKSANDER
    1430-1432 BOLESŁAW ŚWIDRYGIEŁŁO
    1432-1439 WOJNA DOMOWA
    1432-1440 ZYGMUNT KIEJSTUTOWICZ
    1440-1492 KAZIMIERZ JAGIELLOŃCZYK
    1492-1506 ALEKSANDER JAGIELLOŃCZYK
    1506-1548 ZYGMUNT I STARY
    1548-1572 ZYGMUNT II AUGUST
    1569-1795 UNIA REALNA Z POLSKĄ
    1572-1795 WŁADCY ELEKCYJNI
    1572-1573 BEZKRÓLEWIE
    1573-1574 HENRYK DE VALOIS (WALEZY)
    1574-1576 BEZKRÓLEWIE
    1576-1586 STEFAN BATORY
    1586-1587 BEZKRÓLEWIE
    1587-1668 DYNASTIA WAZÓW (VASA)
    1587-1632 ZYGMUNT III
    1632-1648 WŁADYSŁAW IV
    1648-1668 JAN II KAZIMIERZ
    1668-1669 BEZKRÓLEWIE
    1669-1673 MICHAŁ KORYBUT WIŚNIOWIECKI
    1673-1674 BEZKRÓLEWIE
    1674-1696 JAN III SOBIESKI
    1696-1697 BEZKRÓLEWIE
    1697-1706 DYNASTIA WETTINÓW
    1697-1706 AUGUST II MOCNY
    1700-1702 WOJNA DOMOWA
    1704-1706 STANISŁAW LESZCZYŃSKI /antykról/
    1706-1709 STANISŁAW LESZCZYŃSKI
    1709-1763 DYNASTIA WETTINÓW
    1709-1733 AUGUST II MOCNY /po raz drugi/
    1733-1763 AUGUST III
    1733-1736 STANISŁAW LESZCZYŃSKI /po raz drugi, antykról/
    1763-1764 BEZKRÓLEWIE
    1764-1795 STANISŁAW AUGUST PONIATOWSKI
    1795-1917 W SKŁADZIE ROSJI
    1915-1918 OKUPACJA LITWY PRZEZ NIEMCY
    1917-1918 ANTANAS SMETONA /przewodniczący Litewskiej Rady Krajowej – Taryby/
    1918 KRÓLESTWO
    1918 DYNASTIA WIRTEMBERSKA
    1918 WILHELM URACH WIRTEMBERSKI (MENDOG II)
    1918 AUGUSTINAS VOLDEMARAS /premier/
    1918-1919 ANTANAS SMETONA, JUSTINAS STAUGAITIS, STASYS SZYLING /Taryba/
    1918-1919 MYKOLAS SLEŽEVIČIUS /premier/
    1918-1919 WOJNA DOMOWA
    1919 PRANAS DOVYDAITIS /premier/
    1919 BIAŁORUSKO-LITEWSKA REPUBLIKA SOCJALISTYCZNA
    1919 VINCAS MICKIEVIČIUS-KAPSUKAS /premier/
    1919-1940 I REPUBLIKA
    1919-1920 ERNESTAS GALVANAUSKAS /premier/
    1919-1922 ANTANAS SMETONA /prezydent/
    1920-1922 KAZYS GRINIUS /premier/
    1922-1924 ERNESTAS GALVANAUSKAS /premier/
    1922-1926 ALEKSANDRAS STULGINSKIS /prezydent/
    1924-1925 ANTANAS TUMENAS /premier/
    1925 VYTAUTAS PETRULIS /premier/
    1925-1926 LEONAS BISTRAS /premier/
    1926 MYKOLAS SLEŽEVIČIUS /premier/
    1926 KAZYS GRINIUS /prezydent/
    1926-1929 AUGUSTINAS VOLDEMARAS /premier/
    1926-1940 ANTANAS SMETONA /prezydent-dyktator/
    1929-1938 JUOZAS TŪBELIS /premier/
    1938-1939 VLADAS MIRONAS /premier/
    1939 JONAS ČERNIUS /premier/
    1939-1940 ANTANAS MERKYS /premier/
    1940 JUSTAS PALECKIS /premier/
    1940-1990 SOCJALISTYCZNA REPUBLIKA RAD W SKŁADZIE ZSRR
    1941-1945 OKUPACJA LITWY PRZEZ NIEMCY
    1990- II REPUBLIKA
    1990-1991 KAZIMIERA DANUTE PRUNSKIENE /premier/
    1990-1992 VYTAUTAS LANDSBERGIS /przewodniczący parlamentu – prezydent tymczasowy/
    1991 ALBERTAS ŠIMENAS /premier/
    1991-1992 GEDIMINAS VAGNORIUS /premier/
    1992 ALEKSANDRAS ALGIRDAS ABIŠALA /premier/
    1992-1993 BRONISLOVAS LUBYS /premier/
    1992-1993 ALGIRDAS MYKOLAS BRAZAUSKAS /przewodniczący parlamentu – prezydent tymczasowy/
    1993-1996 ADOLFAS SLEŽEVIČIUS /premier/
    1993-1998 ALGIRDAS MYKOLAS BRAZAUSKAS /prezydent/
    1996 LAURYNAS MINDAUGAS STANKIEVIČIUS /premier/
    1996-1999 GEDIMINAS VAGNORIUS /premier/
    1998-2003 VALDAS ADAMKUS /prezydent/
    1999 IRENA DEGUTIENE /premier tymczasowy/
    1999 ROLANDAS PAKSAS /premier/
    1999 IRENA DEGUTIENE /premier tymczasowy/
    1999-2000 ANDRIUS KUBILIUS /premier/
    2000-2001 ROLANDAS PAKSAS /premier/
    2001 EUGENIJUS GENTVILAS /premier tymczasowy/
    2001-2006 ALGIRDAS MYKOLAS BRAZAUSKAS /premier/
    2003-2004 ROLANDAS PAKSAS /prezydent/
    2004 IMPEACHMENT PREZYDENTA PAKSASA (ODSUNIĘCIE OD WŁADZY)
    2004 ARTURAS PAULAUSKAS /prezydent tymczasowy/
    2004-2009 VALDAS ADAMKUS /prezydent/
    2006 ZIGMANTAS BALCZYTIS /premier tymczasowy/
    2006-2008 GEDIMINAS KIRKILAS /premier/
    2008- ANDRIUS KUBILIUS /premier/
    2009- DALIA GRYBAUSKAITE /prezydent/
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  8. #8
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    LUKSEMBURG – LUXEMBURG –
    LUXEMBOURG – LËTZEBUERG


    WIELKIE KSIĘSTWO LUKSEMBURG – GROSSHERZOGTUM LUXEMBURG, GRAND-DUCHÉ DE LUXEMBOURG, GROUSSHERZOGTOM LËTZEBUERG
    SUWERENNOŚĆ: 9.VI.1815, 11.V.1867,
    NIEPODLEGŁOŚĆ: 13.XI.1890


    1815-1866 – Związek Niemiecki, 1867-1949 – neutralność, 1920-1946 – Liga Narodów (LN), od 1945 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1948 – unia celna z Holandią i Belgią (BENELUX), od 1948 – Organizacja Współpracy i Rozwoju Gospodarczego (OECD), od 1949 – Rada Europy, od 1949 – Pakt Północnoatlantycki (NATO), 1951-1967 – Europejska Wspólnota Węgla i Stali (EWWiS), od 1954 – Unia Zachodnioeuropejska (UZE), 1957-1967 – Europejska Wspólnota Gospodarcza (EWG), 1957-1967 – Europejska Wspólnota Energii Atomowej (EURATOM), od 1960 – unia gospodarcza z Holandią i Belgią (BENELUX), 1967-1993 – Wspólnota Europejska (WE), 1975-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), od 1993 – Unia Europejska (UE), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), od 2002 – unia walutowa w ramach Unii Europejskiej.

    I-V.w. W SKŁADZIE IMPERIUM RZYMSKIEGO JAKO PROWINCJA GALIA BELGICA
    V-X.w. W SKŁADZIE KRÓLESTWA FRANKÓW
    X.w.-1354 HRABSTWO W RAMACH CESARSTWA RZYMSKIEGO NARODU NIEMIECKIEGO
    963-1136 HRABSTWO ARDENNES
    963-1026 DYNASTIA LUKSEMBURGÓW
    963-998 ZYGFRYD I
    998-1026 HENRYK I LOTARYŃSKI
    1026-1047 HENRYK VII BAWARSKI
    1047-1411 DYNASTIA LUKSEMBURGÓW
    1047-1059 GISELBERT
    1059-1086 KONRAD I
    1086-1096 HENRYK III
    1096-1130 WILHELM
    1130-1136 KONRAD II
    1136 ERMESINDA I
    1136-1214 HRABSTWO NAMUR-LUKSEMBURG
    1136-1196 HENRYK IV ŚLEPY
    1196 ERMESINDA II
    1196-1214 TEOBALD I
    1214-1354 HRABSTWO LIMBURG-LUKSEMBURG
    1214-1226 WALRAM IV
    1226-1247 Rządy regencyjne
    1247-1281 HENRYK V
    1281-1288 HENRYK VI
    1288-1313 HENRYK VII /król rzymski od 1308, cesarz rzymski od 1313/
    1308-1313 UNIA PERSONALNA Z NIEMCAMI
    1313-1378 UNIA PERSONALNA Z CZECHAMI
    1313-1346 JAN
    1346-1353 KAROL IV /król rzymski od 1346, cesarz rzymski od 1355/
    1346-1383 UNIA PERSONALNA Z NIEMCAMI
    1353-1378 KAROL IV /współrządca/
    1353-1378 WACŁAW I /współrządca/
    1378-1383 WACŁAW I /król rzymski od 1378/
    1354-1441 KSIĘSTWO LIMBURG-LUKSEMBURG
    1354-1441 KSIĘSTWO W RAMACH CESARSTWA RZYMSKIEGO NARODU NIEMIECKIEGO
    1383-1388 UNIA PERSONALNA Z CZECHAMI
    1383-1388 WACŁAW IV
    1388-1411 JODOK
    1411-1441 ELŻBIETA Z GÖRLITZ
    1441-1477 W SKŁADZIE BURGUNDII
    1477-1482 W SKŁADZIE FRANCJI
    1482-1556 W SKŁADZIE AUSTRII
    1556-1684 W SKŁADZIE HISZPANII
    1684-1697 W SKŁADZIE FRANCJI
    1697-1714 W SKŁADZIE HISZPANII
    1714-1797 W SKŁADZIE AUSTRII
    1797-1815 W SKŁADZIE FRANCJI
    1815- WIELKIE KSIĘSTWO
    1815-1890 UNIA PERSONALNA Z HOLANDIĄ
    1815-1890 DYNASTIA ORANGE-NASSAU LINIA OTTOŃSKA
    1815-1840 WILHELM I
    1840-1849 WILHELM II
    1848 GASPARD-THÉODORE-IGNACE DE LA FONTAINE /premier/
    1848-1853 JEAN-JACQUES WILLMAR /premier/
    1849-1890 WILHELM III
    1853-1860 CHARLES-MATHIAS SIMONS /premier/
    1860-1867 VICTOR DE TORNACO /premier/
    1867-1874 EMMANUEL SERVAIS /premier/
    1874-1885 FÉLIX DE BLOCHAUSEN /premier/
    1885-1888 ÉDOUARD THILGES /premier/
    1888-1915 PAUL EYSCHEN /premier/
    1890- DYNASTIA ORANGE-NASSAU LINIA WALBURSKA
    1890-1905 ADOLF
    1905-1912 WILHELM IV
    1912-1919 ADELAJDA
    1914-1918 OKUPACJA LUKSEMBURGA PRZEZ NIEMCY
    1915 MATHIAS MONGENAST /premier tymczasowy/
    1915-1916 HUBERT LOUTSCH /premier/
    1916-1917 VICTOR THORN /premier/
    1917-1918 LÉON KAUFFMANN /premier/
    1918-1925 ÉMILE REUTER /premier/
    1919-1964 CHARLOTTE
    1925-1926 PIERRE PRÜM /premier/
    1926-1937 JOSEPH BECH /premier/
    1937-1953 PIERRE DUPONG /premier/
    1940-1945 OKUPACJA LUKSEMBURGA PRZEZ NIEMCY (gauleiter 1940-1945: GUSTAV SIMON)
    1953-1958 JOSEPH BECH /premier/
    1958-1959 PIERRE FRIEDEN /premier/
    1959-1974 PIERRE WERNER /premier/
    1964-2000 JAN
    1974-1979 GASTON THORN /premier/
    1979-1984 PIERRE WERNER /premier/
    1984-1995 JACQUES SANTER /premier/
    1995- JEAN-CLAUDE JUNCKER /premier/
    2000- HENRYK

    ŁOTWA – LATVIJA

    REPUBLIKA ŁOTEWSKA – LATVIJAS REPUBLIKA
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: 1918-1940,
    SUWERENNOŚĆ: 28.VII.1989,
    PRZYWRÓCENIE NIEPODLEGŁOŚCI: 4.V.1990


    1921-1940 – Liga Narodów (LN), od 1991 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1991-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), od 1992 – Rada Państw Bałtyckich (CBSS), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), od 1995 – Rada Europy, od 2004 – Pakt Północnoatlantycki (NATO), od 2004 – Unia Europejska (UE).

    I tysiąclecie
    p. n. e. NAPŁYW BAŁTÓW
    1202-1237 W SKŁADZIE PAŃSTWA ZAKONU KAWALERÓW MIECZOWYCH
    1237-1561 W SKŁADZIE PAŃSTWA ZAKONU INFLANCKIEGO
    1561-1795 W SKŁADZIE POLSKI JAKO LENNO (KSIĘSTWO KURLANDII I SEMIGALII)
    1561-1660 INFLANTY W SKŁADZIE POLSKI
    1660 ROZBIÓR ŁOTWY (INFLANT) MIĘDZY POLSKĘ A SZWECJĘ
    1721-1918 PŁN-ZACH. CZĘŚĆ ŁOTWY W SKŁADZIE ROSJI
    1772-1918 PŁD-WSCH. CZĘŚĆ ŁOTWY W SKŁADZIE ROSJI
    1795-1918 KURLANDIA I SEMIGALIA W SKŁADZIE ROSJI
    1917-1918 OKUPACJA ŁOTWY PRZEZ NIEMCY
    1917-1918 VOLDEMARS SAMUELS /premier Rady Ludowej/
    1918 KARLIS ULMANIS /premier Rady Ludowej/
    1918-1920 WOJNA DOMOWA
    1918-1919 SOCJALISTYCZNA REPUBLIKA RAD
    1918-1919 PETER STUČKA /premier/
    1919-1940 I REPUBLIKA
    prezydenci premierzy
    1919 ANDREJS NEEDRA /premier/
    1919-1921 KARLIS ULMANIS /premier/
    1919-1927 JĀNIS ČĀKSTE /prezydent/
    1921-1923 SIEGFRIED MEIEROVICS /premier/
    1923 J.PAULUKS /premier/
    1923-1924 SIEGFRIED MEIEROVICS /premier/
    1924 VOLDEMARS SAMUELS /premier/
    1924-1925 HUGO CELMINŠ /premier/
    1925-1926 KARLIS ULMANIS /premier/
    1926 ARTUR ALBERINGS /premier/
    1926-1928 MARGERS SKUJENEEKS /premier/
    1927-1930 GUSTAVS ZEMGALS /prezydent/
    1928 PETER JURAŠEVSKIS /premier/
    1928-1931 HUGO CELMINŠ /premier/
    1930-1936 ALBERTS KVIESIS /prezydent/
    1931-1933 KARLIS ULMANIS /premier/
    1933-1934 ADOLF BLODNEEKS /premier/
    1934-1940 KARLIS ULMANIS /premier/
    1936-1940 KARLIS ULMANIS /prezydent-dyktator/
    1940 AUGUSTUS KIRCHENSTEINS /premier/
    1940-1990 SOCJALISTYCZNA REPUBLIKA RAD W SKŁADZIE ZSRR
    1941-1945 OKUPACJA ŁOTWY PRZEZ NIEMCY
    1990- II REPUBLIKA
    1990-1993 ANATOLIJS GORBUNOVS /przewodniczący parlamentu – prezydent tymczasowy/
    1991-1993 IVARS GODMANIS /premier/
    1993-1994 VALDIS BIRKAVS /premier/
    1993-1999 GUNTIS ULMANIS /prezydent/
    1994 ANDREJS KRASTINS /premier/
    1994-1995 MARIS GAILIS /premier/
    1995-1997 ANDRIS ŠKELE /premier/
    1997-1998 GUNTARS KRASTS /premier/
    1998-1999 VILIS KRISTOPANS /premier/
    1999-2002 ANDRIS ŠKELE /premier/
    1999-2007 VAIRA VIKE-FREIBERGA /prezydent/
    2002-2004 EINARS REPŠE /premier/
    2004 INDULIS EMSIS /premier/
    2004-2007 AIGARS KALVITIS /premier/
    2007-2009 IVARS GODMANIS /premier/
    2007- VALDIS ZATLERS /prezydent/
    2009- VALDIS DOMBROVSKIS /premier/

    MACEDONIA – MAKEDONIJA

    REPUBLIKA MACEDONII – REPUBLIKA MAKEDONIJA
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: VII.w.-148 p. n. e., 976-1018, 1903, PRZYWRÓCENIE NIEPODLEGŁOŚCI: 25.I.1991


    1991-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), od 1993 – Inicjatywa Środkowoeuropejska (CEI), od 1993 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), od 1995 – Rada Europy.

    /bez władców średniowiecznych/
    VII.w.- 148 p. n. e. W SKŁADZIE MACEDONII STAROŻYTNEJ
    148 p. n. e.- 395 n. e. W SKŁADZIE IMPERIUM RZYMSKIEGO JAKO PROWINCJA MACEDONIA
    395-IX.w. W SKŁADZIE BIZANCJUM
    VI-VII.w. NAPŁYW SŁOWIAN
    IX.w.-976 W SKŁADZIE BUŁGARII
    976-1018 NIEZALEŻNE KSIĘSTWO
    1018-1187 W SKŁADZIE BIZANCJUM
    1187-1395 CZĘŚCIOWO W SKŁADZIE BUŁGARII, PAŃSTW GRECKICH I SERBII
    1395-1903 W SKŁADZIE TURCJI
    (POWSTANIE NARODOWE: 1689-1690, 1893: UTWORZENIE WEWNĘTRZNEJ MACEDOŃSKIEJ ORGANIZACJI REWOLUCYJNEJ W SALONIKACH)
    1903 TZW. REPUBLIKA KRUSZEWSKA
    1903 NIKOLA KAREV /przewodniczący Rządu Tymczasowego/
    1903-1913 W SKŁADZIE TURCJI
    1913-1918 ROZBIÓR MACEDONII PRZEZ SERBIĘ, BUŁGARIĘ I GRECJĘ
    1918-1941 W SKŁADZIE KRÓLESTWA SERBÓW, CHORWATÓW I SŁOWEŃCÓW (OD 1929 JUGOSŁAWII)
    1941-1944 OKUPACJA MACEDONII PRZEZ WŁOCHY, NIEMCY I BUŁGARIĘ
    1945-1991 W SKŁADZIE JUGOSŁAWII JAKO REPUBLIKA FEDERACYJNA
    1991- REPUBLIKA
    1991-1992 NIKOLA KLIUSEV /premier/
    1991-1999 KIRO GLIGOROV /prezydent/
    1992-1998 BRANKO CRVENKOVSKI /premier/
    1998-2002 LJUBČO GEORGIEVSKI /premier/
    1999-2004 BORYS TRAJKOVSKI /prezydent/
    2002-2004 BRANKO CRVENKOVSKI /premier/
    2004 RADMILA ŠEKERINSKA /premier tymczasowy/
    2004 HARI KOSTOV /premier/
    2004 RADMILA ŠEKERINSKA /premier tymczasowy/
    2004-2006 VLADO BUČKOVSKI /premier/
    2004 ŚMIERĆ PREZYDENTA TRAJKOVSKIEGO W KATASTROFIE LOTNICZEJ
    2004 LJUPČO JORDANOVSKI /prezydent tymczasowy/
    2004-2009 BRANKO CRVENKOVSKI /prezydent/
    2006- NIKOLA GRUEVSKI /premier/
    2009- GJORGJE IVANOV /prezydent/
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  9. #9
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    MALTA

    REPUBLIKA MALTY – REPUBBLIKA TA’ MALTA, REPUBLIC OF MALTA
    AUTONOMIA: 1947-1964, NIEPODLEGŁOŚĆ: 21.IX.1964


    od 1964 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1964 – Wspólnota Narodów (Commonwealth), od 1965 – Rada Europy, 1975-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), od 2004 – Unia Europejska (UE), od 2008 – unia walutowa w ramach Unii Europejskiej.

    III.w. p. n. e. –
    ok. 439 n. e. W SKŁADZIE IMPERIUM RZYMSKIEGO
    439-534 W SKŁADZIE KRÓLESTWA WANDALÓW
    534-870 W SKŁADZIE BIZANCJUM
    870-1091 POD PANOWANIEM ARABÓW
    1091-1130 POD PANOWANIEM NORMANÓW
    1130-1282 W SKŁADZIE KRÓLESTWA SYCYLII
    1282-1504 W SKŁADZIE ARAGONII
    1504-1530 W SKŁADZIE HISZPANII
    1530-1798 POD PANOWANIEM ZAKONU JOANNITÓW
    1798-1800 OKUPACJA MALTY PRZEZ FRANCJĘ
    1800-1802 OKUPACJA MALTY PRZEZ WIELKĄ BRYTANIĘ
    1802-1815 POD PANOWANIEM ZAKONU JOANNITÓW
    1815-1921 W SKŁADZIE WIELKIEJ BRYTANII
    1921-1933 SAMORZĄD LOKALNY W RAMACH WIELKIEJ BRYTANII
    1921-1923 JOSEPH HOWARD /premier/
    1923-1924 FRANCESCO BUHAGIAR /premier/
    1924-1927 UGO P.MIFSUD /premier/
    1927-1932 GERALD STRICKLAND /premier/
    1932-1933 UGO P.MIFSUD /premier/
    1933-1939 W SKŁADZIE WIELKIEJ BRYTANII
    1939-1947 SAMORZĄD LOKALNY W RAMACH WIELKIEJ BRYTANII
    1947-1958 AUTONOMIA W RAMACH WIELKIEJ BRYTANII
    1947-1950 PAUL BOFFA /premier/
    1950 ENRICO MIZZI /premier/
    1950-1955 GIORGIO BORG OLIVIER /premier/
    1955-1958 DOMINIC MINTOFF /premier/
    1962-1964 PAŃSTWO MALTAŃSKIE
    1962-1964 GIORGIO BORG OLIVIER /premier/
    1964-1974 NIEPODLEGŁE PAŃSTWO W RAMACH BRYTYJSKIEJ WSPÓLNOTY NARODÓW
    1964-1971 GIORGIO BORG OLIVIER /premier/
    1971-1974 DOMINIC MINTOFF /premier/
    1974- REPUBLIKA
    1974-1976 ANTHONY MAMO
    1976-1981 ANTON BUTTIGIEG
    1981-1982 ALBERT V.HYZLER
    1982-1987 AGATHA BARBARA
    1987-1989 PAUL XUEREB
    1989-1994 VINCENT (CENSU) TABONE
    1994-1999 UGO MIFSUD BONNICI
    1999-2004 GUIDO DI MARCO
    2004-2009 EDWARD (EDDIE) FENECH ADAMI
    2009- GEORGE ABELA

    MOŁDAWIA – MOLDOVA

    REPUBLIKA MOŁDAWII – REPUBLICA MOLDOVA
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: 1917-1918,
    SUWERENNOŚĆ: 23.VI.1991, NIEPODLEGŁOŚĆ: 27.VIII.1991


    od 1991 – Wspólnota Niepodległych Państw (WNP), od 1992 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1992-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), od 1995 – Rada Europy, od 1996 – Inicjatywa Środkowoeuropejska (CEI).


    1917-1918 REPUBLIKA LUDOWA
    1917-1918 Rada Krajowa
    1918 OKUPACJA MOŁDAWII PRZEZ RUMUNIĘ I AUSTRO-WĘGRY
    1918-1919 OKUPACJA MOŁDAWII PRZEZ FRANCJĘ
    1919-1940 W SKŁADZIE RUMUNII (POD NAZWĄ BESARABII)
    1919-1924 W SKŁADZIE ROSJI RADZIECKIEJ (CZĘŚĆ LEWOBRZEŻNA)
    1924-1940 AUTONOMICZNA SOCJALISTYCZNA REPUBLIKA RAD W SKŁADZIE UKRAIŃSKIEJ SOCJALISTYCZNEJ REPUBLIKI RAD W RAMACH ZSRR
    1940-1990 SOCJALISTYCZNA REPUBLIKA RAD W SKŁADZIE ZSRR
    1941-1944 OKUPACJA MOŁDAWII PRZEZ NIEMCY I RUMUNIĘ
    1990-1991 MIRCEA DRUC /premier/
    1991- REPUBLIKA
    1991-1992 VALERIU MURAVSCHI /premier/
    1991-1997 MIRCEA ION SNEGUR /prezydent/
    1992-1997 ANDRE SANGHELI /premier/
    1997-1999 ION CIUBUA /premier/
    1997-2001 PETRU LUCINSCHI /prezydent/
    1999 ION STURDZA /premier/
    1999-2001 DUMITRU BRAGHIŞ /premier/
    2001- VLADIMIR VORONIN /prezydent/
    2001-2008 VASILE TARLEV /premier/
    2008- ZINAIDA GRECEANII /premier/

    MONAKO – MONACO

    KSIĘSTWO MONAKO – PRINCIPAUTÉ DE MONACO
    NIEPODLEGŁOŚĆ: 25.II.1489,
    POTWIERDZENIE NIEPODLEGŁOŚCI: 20.III.1489, 20.II.1512


    od 1865 – unia celna z Francją (rozszerzona w 1912), od 1918 – umowa wojskowa z Francją, 1975-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), od 1993 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), od 2004 – Rada Europy.

    do V.w. n. e.
    W SKŁADZIE IMPERIUM RZYMSKIEGO jako PORTUS HERCULIS MONOECI
    V-VIII.w. W SKŁADZIE PROWANSJI
    VIII.w.- 879 W SKŁADZIE PAŃSTWA FRANKÓW (FRANCJI)
    879-X.w. W SKŁADZIE BURGUNDII
    X-XII.w. W SKŁADZIE GENUI
    XII.w. W SKŁADZIE PROWANSJI
    XIII.w.-1489 W SKŁADZIE GENUI
    1267- DYNASTIA GRIMALDI
    1267-1314 RAINIER I
    XIV.w. KAROL I
    XIV-XV.w. RAINIER II
    1419-1427 AMBROŻY /współrządca/
    1419-1427 ANTONI /współrządca/
    1419-1427 JAN I /współrządca/
    1427-1454 JAN I
    1454-1457 CATALAN
    1458-1489 LAMBERT
    1489- KSIĘSTWO
    1458-1494 LAMBERT
    1494-1505 JAN II
    1505-1523 LUCJAN
    1523-1532 AUGUSTYN
    1532-1581 HONORIUSZ I
    1581-1589 KAROL II
    1589-1604 HERKULES
    1604-1662 HONORIUSZ II
    1662-1701 LUDWIK I
    1701-1731 ANTONI
    1731 LUDWIKA HIPOLITA
    1731-1733 JAKUB
    1733-1793 HONORIUSZ III
    1793-1814 W SKŁADZIE FRANCJI
    1814-1819 HONORIUSZ IV
    1819-1841 HONORIUSZ V
    1841-1856 FLORESTAN
    1856-1889 KAROL III
    1889-1922 ALBERT I
    1922-1949 LUDWIK II
    1942-1944 OKUPACJA MONAKO PRZEZ NIEMCY
    1949-2005 RAINIER III
    2005- ALBERT II
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  10. #10
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    NIEMCY – DEUTSCHLAND

    REPUBLIKA FEDERALNA NIEMIEC –
    BUNDESREPUBLIK DEUTSCHLAND
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: od 843


    1926-1933 – Liga Narodów (LN), od 1949 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1949 – Organizacja Współpracy i Rozwoju Gospodarczego (OECD), od 1951 – Rada Europy, 1951-1967 – Europejska Wspólnota Węgla i Stali (EWWiS), od 1955 – Pakt Północnoatlantycki (NATO), 1957-1967 – Europejska Wspólnota Gospodarcza (EWG), 1957-1967 – Europejska Wspólnota Energii Atomowej (EURATOM), 1967-1993 – Wspólnota Europejska (WE), 1975-1994 – G 7 (Światowy Szczyt Gospodarczy), 1975-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), od 1989 – Unia Zachodnioeuropejska (UZE), od 1991 – Trójkąt Weimarski, od 1992 – Rada Państw Bałtyckich (CBSS), od 1993 – Unia Europejska (UE), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), od 1994 – G 8 (Światowy Szczyt Gospodarczy), od 2002 – unia walutowa w ramach Unii Europejskiej.

    I tysiąclecie p. n. e. NAPŁYW CELTÓW I GERMANÓW
    VI.w.-843 W SKŁADZIE PAŃSTWA FRANKÓW
    843 TRAKTAT W VERDUN: ROZPAD KRÓLESTWA FRANKÓW NA FRANCJĘ, NIEMCY I CZĘŚĆ CENTRALNĄ (LOTARA)
    843-919 KRÓLESTWO WSCHODNIOFRANKIJSKIE
    843-911 DYNASTIA KAROLINGÓW
    843-876 LUDWIK I NIEMIECKI
    876-880 KARLOMAN /w Bawarii/
    876-882 LUDWIK II MŁODSZY /w Saksonii i Frankonii/
    876-887 KAROL III GRUBY /cesarz rzymski od 881/
    887-899 ARNULF Z KARYNTII /cesarz rzymski od 896/
    900-911 LUDWIK III DZIECIĘ
    911-918 KONRAD I FRANKOŃSKI
    919-962 KRÓLESTWO
    919-1002 DYNASTIA SASKA
    919-936 HENRYK I PTASZNIK
    936-973 OTTO I WIELKI /cesarz rzymski od 962/
    962-1806 ŚWIĘTE CESARSTWO RZYMSKIE NARODU NIEMIECKIEGO (I RZESZA)
    973-983 OTTO II /cesarz rzymski od 967/
    983-1002 OTTO III /cesarz rzymski od 996/
    1002-1024 HENRYK II /cesarz rzymski od 1014/
    1024-1106 DYNASTIA SALICKA
    1024-1039 KONRAD II /cesarz rzymski od 1027/
    1039-1056 HENRYK III /cesarz rzymski od 1046/
    1056-1106 HENRYK IV /cesarz rzymski od 1084/
    1077-1080 RUDOLF SZWABSKI /antykról/
    1081-1088 HERMANN VON SALM /antykról/
    1090-1101 KONRAD /antykról/
    1106-1125 HENRYK V /antykról, cesarz rzymski od 1111/
    1125-1137 LOTAR III Z SUPPLINGBURGA /antykról, cesarz rzymski od 1133/
    1138-1254 DYNASTIA HOHENSTAUFÓW
    1138-1152 KONRAD III
    1152-1190 FRYDERYK I BARBAROSSA (RUDOBRODY) /cesarz rzymski od 1155/
    1190-1197 HENRYK VI /cesarz rzymski od 1191/
    1198-1208 FILIP SZWABSKI
    1198-1218 OTTO IV WELF /antykról, cesarz rzymski od 1208/
    1211-1250 FRYDERYK II /cesarz rzymski od 1220/
    1232-1235 HENRYK /antykról/
    1246-1247 HENRYK RASPE /antykról/
    1247-1256 WILHELM HOLENDERSKI /antykról/
    1250-1273 WIELKIE BEZKRÓLEWIE
    1250-1254 KONRAD IV
    1257-1272 RYSZARD KORNWALIJSKI /antykról/
    1257-1273 ALFONS KASTYLIJSKI /uznawany za władcę Niemiec/
    1273-1438 PANUJĄCY Z RÓŻNYCH DYNASTII
    1273-1291 RUDOLF I HABSBURG
    1292-1298 ADOLF NASSAU
    1298-1308 ALBRECHT I HABSBURG
    1308-1313 HENRYK VII LUKSEMBURG /cesarz rzymski od 1312/
    1314-1347 LUDWIK IV BAWARSKI /cesarz rzymski od 1328/
    1314-1330 FRYDERYK HABSBURG /antykról/
    1346-1378 KAROL IV LUKSEMBURG /cesarz rzymski od 1355/
    1349 GÜNTHER SCHWARZBURG /antykról/
    1378-1400 WACŁAW LUKSEMBURG
    1400-1410 RUPRECHT WITTELSBACH Z PALATYNATU
    1410-1437 ZYGMUNT LUKSEMBURG /cesarz rzymski od 1433/
    1410-1411 JODOK LUKSEMBURG /antykról/
    1438-1806 DYNASTIA HABSBURGÓW
    1438-1439 ALBRECHT II
    1440-1493 FRYDERYK III /cesarz rzymski od 1452/
    1493-1519 MAKSYMILIAN I /cesarz rzymski od 1508/
    1519-1556 KAROL V /cesarz rzymski od 1519/
    1556-1564 FERDYNAND I /cesarz rzymski/
    1564-1576 MAKSYMILIAN II /cesarz rzymski/
    1576-1612 RUDOLF II /cesarz rzymski/
    1612-1619 MACIEJ /cesarz rzymski/
    1618-1648 WOJNA TRZYDZIESTOLETNIA
    1619-1637 FERDYNAND II /cesarz rzymski/
    1637-1657 FERDYNAND III /cesarz rzymski/
    1658-1705 LEOPOLD I /cesarz rzymski/
    1705-1711 JÓZEF I /cesarz rzymski/
    1711-1740 KAROL VI /cesarz rzymski/
    1742-1745 KAROL VII ALBERT WITTELSBACH /cesarz rzymski/
    1745-1806 LINIA HABSBURSKO-LOTARYŃSKA
    1745-1765 FRANCISZEK I /cesarz rzymski/
    1765-1790 JÓZEF II /cesarz rzymski/
    1790-1792 LEOPOLD II /cesarz rzymski/
    1792-1806 FRANCISZEK II /cesarz rzymski/
    1806-1813 ZWIĄZEK REŃSKI
    1815-1866 ZWIĄZEK NIEMIECKI
    1848-1849 „WIOSNA LUDÓW” (HEINRICH GAGERN – przewodniczący frankfurckiego Zgromadzenia Narodowego)
    1866 WOJNA AUSTRIACKO-PRUSKA
    1866-1870 ZWIĄZEK PÓŁNOCNONIEMIECKI
    1870-1871 WOJNA FRANCUSKO-PRUSKA
    1871 ZJEDNOCZENIE NIEMIEC
    1871-1918 CESARSTWO (II RZESZA)
    1871-1918 DYNASTIA HOHENZOLLERNÓW
    1871-1888 WILHELM I
    1871-1890 OTTO EDUARD LEOPOLD VON BISMARCK-SCHÖNHAUSEN /kanclerz/
    1888 FRYDERYK III
    1888-1918 WILHELM II
    1890-1894 GEORG LEO hr. VON CAPRIVI /kanclerz/
    1894-1900 CHLODWIG ZU HOHENLOHE-SCHILLINGSFÜRST /kanclerz/
    1900-1909 BERNARD ks. VON BÜLOW /kanclerz/
    1909-1917 THEOBALD VON BETHMANN-HOLLWEG /kanclerz/
    1914-1918 I WOJNA ŚWIATOWA
    1917 GEORG MICHAELIS /kanclerz/
    1917-1918 GEORG VON HERTLING /kanclerz/
    1918 MAXIMILIAN VON BADEN /kanclerz/
    1918-1933 TZW. REPUBLIKA WEIMARSKA
    1918-1919 Rada Pełnomocników Ludowych
    1919 PHILIPP SCHEIDEMANN /kanclerz/
    1919-1920 GUSTAV BAUER /kanclerz/
    1919-1925 FRIEDRICH EBERT /prezydent/
    1920 HERMANN MÜLLER /kanclerz/
    1920-1921 KONSTANTIN FEHRENBACH /kanclerz/
    1921-1922 JOSEPH WIRTH /kanclerz/
    1922-1923 WILHELM CUNO /kanclerz/
    1923 GUSTAV STRESEMANN /kanclerz/
    1923-1924 WILHELM MARX /kanclerz/
    1925-1926 HANS LUTHER /kanclerz/
    1925-1934 PAUL VON BENECKENDORFF HINDENBURG /prezydent/
    1926-1928 WILHELM MARX /kanclerz/
    1928-1930 HERMANN MÜLLER /kanclerz/
    1930-1932 HEINRICH BRÜNNIG /kanclerz/
    1932 FRANZ VON PAPEN /kanclerz/
    1932-1933 KURT VON SCHLEICHER /kanclerz/
    1933-1945 III RZESZA
    1933-1945 ADOLF HITLER/wódz (führer) i kanclerz/
    1939-1945 II WOJNA ŚWIATOWA
    1945 KARL DÖNITZ /wódz (führer)/
    1945 JOHANN LUDWIG SCHWERIN VON KROSIGK /kanclerz/
    1945-1949 OKUPACJA NIEMIEC PRZEZ USA, ZSRR, WIELKĄ BRYTANIĘ I FRANCJĘ
    STREFA AMERYKAŃSKA, BRYTYJSKA I FRANCUSKA STREFA RADZIECKA
    1949- REPUBLIKA FEDERALNA NIEMIEC (RFN)
    1949-1990 NIEMIECKA REPUBLIKA DEMOKRATYCZNA (NRD)
    1949-1959 THEODOR HEUSS /prezydent RFN/
    1949-1960 WILHELM PIECK /prezydent NRD/
    1949-1963 KONRAD ADENAUER /kanclerz RFN/
    1959-1969 HEINRICH LÜBKE /prezydent RFN/
    1960-1973 WALTER ULBRICHT /przewodniczący Rady Państwa NRD/
    1963-1966 LUDWIG ERHARD /kanclerz RFN/
    1966-1969 KURT-GEORG KIESINGER /kanclerz RFN/
    1969-1974 GUSTAV HEINEMANN /prezydent RFN/
    1969-1974 WILLY BRANDT /kanclerz RFN/
    1973-1976 WILLY STOPH /przewodniczący Rady Państwa NRD/
    1974-1979 WALTER SCHEEL /prezydent RFN/
    1974-1982 HELMUT SCHMIDT /kanclerz RFN/
    1976-1989 ERICH HONECKER /przewodniczący Rady Państwa NRD/
    1979-1984 KARL CARSTENS /prezydent RFN/
    1982-1998 HELMUT KOHL /kanclerz RFN/
    1984-1994 RICHARD VON WEIZSÄCKER /prezydent RFN/
    1989-1990 EGON KRENZ /przewodniczący Rady Państwa NRD/
    3.X.1990 ZJEDNOCZENIE NIEMIEC
    1994-1999 ROMAN HERZOG /prezydent/
    1998-2005 GERHARD SCHRÖDER /kanclerz/
    1999-2004 JOHANNES RAU /prezydent/
    2004- HORST KÖHLER /prezydent/
    2005- ANGELA MERKEL /kanclerz/

    NORWEGIA – NORGE

    KRÓLESTWO NORWEGII – KONGERIKET NORGE
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: od ok. 855,
    PRZYWRÓCENIE NIEPODLEGŁOŚCI: 27.X.1905


    1919-1946 – Liga Narodów (LN), od 1945 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1949 – Pakt Północnoatlantycki (NATO), od 1949 – Rada Europy, od 1952 – Rada Nordycka, od 1960 – Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu (EFTA), od 1973 – Organizacja Współpracy i Rozwoju Gospodarczego (OECD), 1975-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), od 1992 – Rada Państw Bałtyckich (CBSS), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

    V-VI.w. NAPŁYW NORMANÓW
    ok.855- KRÓLESTWO
    ok.855-1047 DYNASTIA SKJOLDUNGÓW
    ok.855-930 HARALD I HAARFAGRE (PIĘKNOWŁOSY)
    ok.930-945 ERYK I BLODŘX (KRWAWY)
    ok.945-960 HAAKON I DOBRY
    ok.960-970 HARALD II GRAAFELL
    ok.970-995 HAAKON JARL
    995-1000 OLAF I TRYGGVASON
    1000-1016 ERYK JARL /współrządca/
    1000-1016 SWEN JARL /współrządca/
    1016-1030 OLAF II ŚWIĘTY HARALDSSON
    1030-1035 SWEN KNUTSSON
    1035-1047 MAGNUS I DOBRY
    1042-1047 UNIA PERSONALNA Z DANIĄ
    1047-1319 DYNASTIA ULFINGÓW
    1047-1066 HARALD III HAARDRAADE (SROGI)
    1066-1069 MAGNUS II HARALDSSON
    1069-1093 OLAF III KYRRE
    1093-1103 MAGNUS III BERRFŘTT
    1103-1115 OLAF IV MAGNUSSON /współrządca/
    1103-1123 EYSTEIN I MAGNUSSON /współrządca/
    1103-1130 SIGURD I JORSALFARE /współrządca/
    1130-1135 MAGNUS IV ŚLEPY /współrządca/
    1130-1136 HARALD IV GILLE /współrządca/
    1136-1155 SIGURD II MUNN /współrządca/
    1136-1161 INGE I KROKRYGG /współrządca/
    1142-1157 EYSTEIN II HARALDSSON /współrządca/
    1161-1162 HAAKON II HERDEBREID /współrządca/
    1161-1162 MAGNUS V ERLINGSSON /współrządca/
    1162-1184 MAGNUS V ERLINGSSON
    1184-1202 SVERRE SIGURDSSON
    1202-1204 HAAKON III SVERRESSON
    1204-1217 INGE II BAARDSSON
    1217-1263 HAAKON IV HAAKONSSON
    1263-1280 MAGNUS VI LAGABŘTER (PRAWODAWCA)
    1280-1299 ERYK II MAGNUSSON
    1299-1319 HAAKON V MAGNUSSON
    1319-1363 UNIA PERSONALNA ZE SZWECJĄ
    1319-1363 DYNASTIA FOLKUNGÓW
    1319-1355 MAGNUS VII ERIKSSON
    1355-1380 HAAKON VI MAGNUSSON
    1380-1389 UNIA PERSONALNA Z DANIĄ
    1380-1440 DYNASTIA ESTRIDSENÓW
    1380-1387 OLAF
    1387-1412 MAŁGORZATA
    1389-1448 UNIA PERSONALNA Z DANIĄ I SZWECJĄ
    1397-1442 ERYK POMORSKI
    1442-1448 KRZYSZTOF BAWARSKI
    1448-1450 UNIA PERSONALNA ZE SZWECJĄ
    1449-1450 KAROL KNUTSSON BONDE
    1450-1814 UNIA PERSONALNA Z DANIĄ
    1450-1814 DYNASTIA OLDENBURGÓW
    1450-1481 CHRYSTIAN I
    1481-1513 JAN
    1513-1523 CHRYSTIAN II OKRUTNY
    1523-1533 FRYDERYK I
    1533-1534 BEZKRÓLEWIE
    1534-1559 CHRYSTIAN III
    1559-1588 FRYDERYK II
    1588-1648 CHRYSTIAN IV
    1648-1670 FRYDERYK III
    1670-1699 CHRYSTIAN V
    1699-1730 FRYDERYK IV
    1730-1746 CHRYSTIAN VI
    1746-1766 FRYDERYK V
    1766-1808 CHRYSTIAN VII
    1766-1770 JOHANN HARTVIG ERNST BERNSTORFF /regent/
    1770-1772 JOHANN FRIEDRICH STRUENSEE /regent/
    1772-1784 OVE HŘGH-GULDBERG /regent/
    1784-1797 ANDREAS PETER BERNSTORFF /współregent/
    1784-1797 FRYDERYK /współregent/
    1797-1808 FRYDERYK /regent/
    1808-1814 FRYDERYK VI
    1814 CHRYSTIAN FRYDERYK
    1814-1905 UNIA PERSONALNA ZE SZWECJĄ
    1814 MARCUS GJŘE ROSENKRANTZ /premier/
    1814-1816 HANS HENRIK VON ESSEN /premier/
    1814-1818 DYNASTIA OLDENBURGÓW – LINIA HOLSTEIN-GOTTORP
    1814-1818 KAROL (XIII)
    1816 ks. CARL JOHANN /premier/
    1816-1818 CARL CARLSSON MÖRNER /premier/
    1818-1905 DYNASTIA BERNADOTTE
    1818-1824 JOHANN AUGUST SANDELS /premier/
    1818-1844 KAROL (XIV) JAN
    1824 ks. OSKAR /premier/
    1824-1827 JOHANN AUGUST SANDELS /premier/
    1827-1829 BALTAZAR VON PLATEN /premier/
    1829-1833 JONAS COLLETT /premier/
    1833 ks. OSKAR /premier/
    1833-1836 JONAS COLLETT /premier/
    1836-1840 HERMANN WEDEL JARLSBERG /premier/
    1840-1841 NICOLAY JOHANN LOHMANN KROG /premier/
    1841-1856 SEVERIN LŘVENSKIOLD /premier/
    1844-1859 OSKAR I
    1856 ks. CARL /premier/
    1856-1857 JŘRGEN HERMANN VOGT /premier/
    1857 ks. CARL /premier/
    1857-1858 JŘRGEN HERMANN VOGT /premier/
    1858-1861 HANS CHRISTIAN PETERSEN /premier/
    1859-1872 KAROL (XV)
    1861-1880 FREDERIK STANG /premier/
    1872-1905 OSKAR II
    1880-1884 CHRISTIAN AUGUST SELMER /premier/
    1884 CHRISTIAN HOMANN SCHWEIGAARD /premier/
    1884-1889 JOHANN SVERDRUP /premier/
    1889-1891 EMIL STANG /premier/
    1891-1893 JOHANNES WILHELM CHRISTIAN STEEN /premier/
    1893-1895 EMIL STANG /premier/
    1895-1898 GEORG FRANCIS HAGERUP /premier/
    1898-1902 JOHANNES WILHELM CHRISTIAN STEEN /premier/
    1902-1903 OTTO ALBERT BLEHR /premier/
    1903-1905 GEORG FRANCIS HAGERUP /premier/
    1905- DYNASTIA OLDENBURGÓW – LINIA SONDERBURSKO-GLÜCKSBURSKA
    1905-1957 HAAKON VII
    1905-1907 PETER CHRISTIAN HARSLEB MICHELSEN /premier/
    1907-1908 JORGEN GUNNERSON LOVLAND /premier/
    1908-1910 GUNNAR KNUDSEN /premier/
    1910-1912 WOLLERT KONOW /premier/
    1912-1913 JENS BRATLIE /premier/
    1913-1920 GUNNAR KNUDSEN /premier/
    1920-1921 OTTO HALVORSEN /premier/
    1921-1923 OTTO ALBERT BLEHR /premier/
    1923 OTTO HALVORSEN /premier/
    1923-1924 ABRAHAM THEODOR BERGE /premier/
    1924-1926 JOHANN LUDWIG MOWINCKEL /premier/
    1926-1928 IWAR LYKKE /premier/
    1928 CHRISTOPH HORNSRUD /premier/
    1928-1931 JOHANN LUDWIG MOWINCKEL /premier/
    1931-1932 PETER LUDWIG KOLSTAD /premier/
    1932-1933 JENS HUNSEID /premier/
    1933-1935 JOHANN LUDWIG MOWINCKEL /premier/
    1935-1940 JOHANN NYGAARDSVOLD /premier/
    1940-1945 OKUPACJA NORWEGII PRZEZ NIEMCY
    (komisarz Rzeszy 1940-1945: JOSEF TERBOVEN)
    1940 J.E.KRISTENSEN /przewodniczący Rady Administracyjnej/
    1940-1945 JOHANN NYGAARDSVOLD /rząd na emigracji/
    1942-1945 VIDKUN QUISLING /premier/
    1945-1951 EINAR GERHARDSEN /premier/
    1951-1955 OSCAR TORP /premier/
    1955-1965 EINAR GERHARDSEN /premier/
    1957-1991 OLAF V
    1965-1971 PER BORTEN /premier/
    1971-1972 TRYGVE MARTIN BRATELLI /premier/
    1973-1981 ODVAR NORDLI /premier/
    1981 GRO HARLEM BRUNDTLAND /premier/
    1981-1986 KAARE ISAACHSEN WILLOCH /premier/
    1986-1989 GRO HARLEM BRUNDTLAND /premier/
    1989-1990 JAN PETER SYSE /premier/
    1990-1996 GRO HARLEM BRUNDTLAND /premier/
    1991- HARALD V
    1996-1997 THORBJÖRN JAGLAND /premier/
    1997-2000 KJELL MAGNE BONDEVIK /premier/
    2000-2001 JENS STOLTENBERG /premier/
    2001-2005 KJELL MAGNE BONDEVIK /premier/
    2005- JENS STOLTENBERG /premier/

    POLSKA

    RZECZPOSPOLITA POLSKA
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: IX.w.-1795,
    PRZYWRÓCENIE NIEPODLEGŁOŚCI: 11.XI.1918


    1919-1946 – Liga Narodów (LN), od 1945 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1949-1991 – Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG), 1955-1991 – Układ Warszawski (UW), 1975-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), od 1991 – Rada Europy, od 1991 – Trójkąt Weimarski, 1991-1992 – Grupa Heksagonalne, od 1992 – Inicjatywa Środkowoeuropejska (CEI), od 1992 – Środkowoeuropejski Układ Wolnego Handlu (CEFTA), od 1992 – Rada Państw Bałtyckich (CBSS), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), od 1996 – Organizacja Współpracy i Rozwoju Gospodarczego (OECD), od 1999 – Pakt Północnoatlantycki (NATO), od 2004 – Unia Europejska (UE).

    V-VI.w. NAPŁYW SŁOWIAN
    IX.w.-1025 KSIĘSTWO
    IX.w.-1370 DYNASTIA PIASTÓW
    IX-X.w. PIAST
    SIEMOWIT
    LESTEK
    SIEMOMYSŁ
    960-992 MIESZKO I
    992-1025 BOLESŁAW I CHROBRY
    1003-1004 UNIA PERSONALNA Z CZECHAMI
    1025-1031 KRÓLESTWO
    1025 BOLESŁAW I CHROBRY
    1025-1031 MIESZKO II LAMBERT (GNUŚNY)
    1031-1076 KSIĘSTWO
    1031 BEZPRYM
    1031-1034 MIESZKO II LAMBERT (GNUŚNY) /po raz drugi/
    1034-1039 WOJNA DOMOWA
    1034-1058 KAZIMIERZ I ODNOWICIEL
    1058-1076 BOLESŁAW II ŚMIAŁY (SZCZODRY)
    1076-1079 KRÓLESTWO
    1076-1079 BOLESŁAW II ŚMIAŁY (SZCZODRY)
    1079-1295 KSIĘSTWO
    1079-1102 WŁADYSŁAW I HERMAN
    1102-1107 ZBIGNIEW /współrządca/
    1102-1107 BOLESŁAW III KRZYWOUSTY /współrządca/
    1106-1107 WOJNA DOMOWA
    1107-1138 BOLESŁAW III KRZYWOUSTY
    1138-1306 ROZBICIE DZIELNICOWE
    1138-1146 WŁADYSŁAW II WYGNANIEC
    1141-1146 WOJNA DOMOWA
    1146-1173 BOLESŁAW IV KĘDZIERZAWY
    1173-1177 MIESZKO III STARY
    1177-1194 KAZIMIERZ II SPRAWIEDLIWY
    1194-1202 LESZEK BIAŁY /współrządca/
    1194-1202 MIESZKO III STARY /po raz drugi, współrządca/
    1202 WŁADYSŁAW III LASKONOGI
    1202-1210 LESZEK BIAŁY /po raz drugi/
    1210-1211 MIESZKO IV PLĄTONOGI
    1211-1227 LESZEK BIAŁY /po raz trzeci/
    1227-1229 WŁADYSŁAW III LASKONOGI /po raz drugi/
    1229-1232 KONRAD MAZOWIECKI
    1232-1238 HENRYK I BRODATY
    1238-1241 HENRYK II POBOŻNY
    1241-1243 KONRAD MAZOWIECKI /po raz drugi/
    1243-1279 BOLESŁAW V WSTYDLIWY
    1279-1288 LESZEK CZARNY
    1288-1290 HENRYK IV PROBUS (PRAWY)
    1290-1295 PRZEMYSŁ II
    1295-1296 KRÓLESTWO
    1295-1296 PRZEMYSŁ II
    1296-1300 KSIĘSTWO
    1291-1306 UNIA PERSONALNA Z CZECHAMI
    1291-1306 DYNASTIA PRZEMYŚLIDÓW
    1291-1300 WACŁAW II
    1300-1306 KRÓLESTWO
    1300-1305 WACŁAW II
    1305-1306 WACŁAW III
    1306-1320 KSIĘSTWO
    1306-1320 WŁADYSŁAW ŁOKIETEK
    1320-1795 ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO POLSKIE (I RZECZPOSPOLITA)
    1320-1333 WŁADYSŁAW I ŁOKIETEK
    1333-1370 KAZIMIERZ III WIELKI
    1370-1382 UNIA PERSONALNA Z WĘGRAMI
    1370-1399 DYNASTIA ANJOU (ANDEGAWENÓW)
    1370-1382 LUDWIK WĘGIERSKI
    1382-1384 BEZKRÓLEWIE
    1384-1399 JADWIGA
    1386-1569 UNIA PERSONALNA Z LITWĄ
    1386-1572 DYNASTIA JAGIELLONÓW
    1386-1434 WŁADYSŁAW II JAGIEŁŁO
    1434-1444 WŁADYSŁAW III WARNEŃCZYK
    1444-1447 BEZKRÓLEWIE
    1447-1492 KAZIMIERZ IV JAGIELLOŃCZYK
    1492-1501 JAN I OLBRACHT
    1501-1506 ALEKSANDER
    1506-1548 ZYGMUNT I STARY
    1548-1572 ZYGMUNT II AUGUST
    1569-1795 UNIA REALNA Z LITWĄ
    1572-1795 WŁADCY ELEKCYJNI
    1572-1573 BEZKRÓLEWIE
    1573-1574 HENRYK DE VALOIS (WALEZY)
    1574-1576 BEZKRÓLEWIE
    1576-1586 UNIA PERSONALNA Z SIEDMIOGRODEM
    1576-1586 STEFAN BATORY
    1586-1587 BEZKRÓLEWIE
    1587-1668 DYNASTIA VASA (WAZÓW)
    1587-1632 ZYGMUNT III
    1592-1598 UNIA PERSONALNA ZE SZWECJĄ
    1632-1648 WŁADYSŁAW IV
    1648-1668 JAN II KAZIMIERZ
    1668-1669 BEZKRÓLEWIE
    1669-1673 MICHAŁ KORYBUT WIŚNIOWIECKI
    1673-1674 BEZKRÓLEWIE
    1674-1696 JAN III SOBIESKI
    1696-1697 BEZKRÓLEWIE
    1697-1706 UNIA PERSONALNA Z SAKSONIĄ
    1697-1706 AUGUST II MOCNY WETTIN
    1704-1709 STANISŁAW LESZCZYŃSKI
    1709-1763 UNIA PERSONALNA Z SAKSONIĄ
    1709-1733 AUGUST II MOCNY WETTIN /po raz drugi/
    1733-1736 STANISŁAW LESZCZYŃSKI /po raz drugi/
    1733-1763 AUGUST III WETTIN
    1763-1764 BEZKRÓLEWIE
    1764-1795 STANISŁAW AUGUST PONIATOWSKI
    1772 I ROZBIÓR – PODZIAŁ ZIEM POLSKICH MIĘDZY ROSJĘ, PRUSY I AUSTRIĘ
    3.V.1791 KONSTYTUCJA 3 MAJA – PIERWSZĄ NOWOCZESNĄ KONSTYTUCJA EUROPY
    1793 II ROZBIÓR – PODZIAŁ ZIEM POLSKICH MIĘDZY ROSJĘ I PRUSY
    1794 POWSTANIE KOŚCIUSZKOWSKIE
    1795 III ROZBIÓR – PODZIAŁ ZIEM POLSKICH MIĘDZY ROSJĘ, PRUSY I AUSTRIĘ
    1795-1807 OKUPACJA POLSKI PRZEZ ROSJĘ, PRUSY I AUSTRIĘ
    1807-1815 KSIĘSTWO WARSZAWSKIE
    1807-1815 UNIA PERSONALNA Z SAKSONIĄ
    1807-1815 FRYDERYK AUGUST WETTIN
    1815-1918 PONOWNY ROZBIÓR ZIEM POLSKICH MIĘDZY ROSJĘ (KRÓLESTWO POLSKIE), PRUSY (WIELKIE KSIĘSTWO POZNAŃSKIE) I AUSTRIĘ (GALICJA I LODOMERIA) (POWSTANIA NARODOWE: 1830-1831 (JÓZEF CHŁOPICKI), 1846 (EDWARD DEMBOWSKI), 1848-1849 (LUDWIK MIEROSŁAWSKI), 1863-1864 (ROMUALD TRAUGUTT))
    1918-1939 REPUBLIKA (II RZECZPOSPOLITA)
    1918-1922 JÓZEF KLEMENS PIŁSUDSKI /Naczelnik Państwa/
    1918-1919 JĘDRZEJ MORACZEWSKI /premier/
    1919 IGNACY JAN PADEREWSKI /premier/
    1919-1920 LEOPOLD SKULSKI /premier/
    1920 WŁADYSŁAW GRABSKI /premier/
    1920-1921 WINCENTY WITOS /premier/
    1921-1922 ANTONI PONIKOWSKI /premier/
    1922 ARTUR ŚLIWIŃSKI /premier/
    1922 JULIAN IGNACY NOWAK /premier/
    1922 GABRIEL NARUTOWICZ /prezydent/
    1922-1923 WŁADYSŁAW SIKORSKI /premier/
    1922-1926 STANISŁAW WOJCIECHOWSKI /prezydent/
    1923 WINCENTY WITOS /premier/
    1923-1925 WŁADYSŁAW GRABSKI /premier/
    1925-1926 ALEKSANDER SKRZYŃSKI /premier/
    1926 WINCENTY WITOS /premier/
    1926 PRZEWRÓT MAJOWY
    1926-1939 IGNACY MOŚCICKI /prezydent/
    1926 KAZIMIERZ BARTEL /premier/
    1926-1928 JÓZEF KLEMENS PIŁSUDSKI /premier/
    1928-1929 KAZIMIERZ BARTEL /premier/
    1929 KAZIMIERZ ŚWITALSKI /premier/
    1929-1930 KAZIMIERZ BARTEL /premier/
    1930 WALERY SŁAWEK /premier/
    1930 JÓZEF KLEMENS PIŁSUDSKI /premier/
    1930-1931 WALERY SŁAWEK /premier/
    1931-1933 ALEKSANDER PRYSTOR /premier/
    1933-1934 JANUSZ JĘDRZEJEWICZ /premier/
    1934-1935 LEON KOZŁOWSKI /premier/
    1935 WALERY SŁAWEK /premier/
    1935-1936 MARIAN ZYNDRAM-KOŚCIAŁKOWSKI /premier/
    1936-1939 FELICJAN SŁAWOJ-SKŁADKOWSKI /premier/
    1939-1941 OKUPACJA POLSKI PRZEZ NIEMCY I ZSRR
    1939-1947 WŁADYSŁAW RACZKIEWICZ /prezydent/
    1939-1943 WŁADYSŁAW SIKORSKI /Wódz Naczelny i premier/
    1941-1945 OKUPACJA POLSKI PRZEZ NIEMCY
    1943-1944 STANISŁAW MIKOŁAJCZYK /premier/
    1944-1947 TOMASZ ARCISZEWSKI /premier/
    1944 BOLESŁAW BIERUT /przewodniczący Prezydium Krajowej Rady Narodowej/
    1944 EDWARD OSÓBKA-MORAWSKI /przewodniczący Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego/
    1944-1945 EDWARD OSÓBKA-MORAWSKI /premier Rządu Tymczasowego/
    1945-1952 REPUBLIKA
    1945-1947 EDWARD OSÓBKA-MORAWSKI /premier Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej/
    1945-1947 BOLESŁAW BIERUT /prezydent Krajowej Rady Narodowej/
    1947-1972 AUGUST ZALESKI /prezydent emigr./
    1947-1949 TADEUSZ BÓR-KOMOROWSKI /premier emigr./
    1947-1952 BOLESŁAW BIERUT /prezydent/
    1947-1952 JÓZEF CYRANKIEWICZ /premier/
    1949-1950 TADEUSZ TOMASZEWSKI /premier emigr./
    1950-1954 ROMAN ODZIERZYŃSKI /premier emigr./
    1952-1989 REPUBLIKA LUDOWA
    1952-1954 BOLESŁAW BIERUT /premier/
    1954-1970 JÓZEF CYRANKIEWICZ /premier/
    1954-1956 BOLESŁAW BIERUT /I sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej/
    1954 JERZY HRYNIEWSKI /premier emigr./
    1954-1955 STANISŁAW CAT-MACKIEWICZ /premier emigr./
    1955 HUGO HANKE /premier emigr./
    1955-1965 ANTONI PAJDAK /premier emigr./
    1956 EDWARD OCHAB /I sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej/
    1956 „POZNAŃSKI CZERWIEC”
    1956-1970 WŁADYSŁAW GOMUŁKA /I sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej/
    1965-1970 ALEKSANDER ZAWISZA /premier emigr./
    1968 „WYPADKI MARCOWE”
    1970-1972 ZYGMUNT MUCHNIEWSKI /premier emigr./
    1970 „GRUDZIEŃ 1970”
    1970-1980 EDWARD GIEREK /I sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej/
    1970-1980 PIOTR JAROSZEWICZ /premier/
    1972-1979 STANISŁAW OSTROWSKI /prezydent emigr./
    1972-1976 ALFRED URBAŃSKI /premier emigr./
    1976 FALA STRAJKÓW
    1976-1986 KAZIMIERZ SABBAT /premier emigr./
    1979-1986 EDWARD RACZYŃSKI /prezydent emigr./
    1980 EDWARD BABIUCH /premier/
    1980-1981 JÓZEF PIŃKOWSKI /premier/
    1980-1981 STANISŁAW KANIA /I sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej/
    1981-1985 WOJCIECH JARUZELSKI /premier/
    1981-1989 WOJCIECH JARUZELSKI /I sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej/
    1981-1983 STAN WOJENNY
    1985-1988 ZBIGNIEW MESSNER /premier/
    1986-1990 EDWARD SZCZEPANIK /premier emigr./
    1986-1989 KAZIMIERZ SABBAT /prezydent emigr./
    1988-1989 MIECZYSŁAW FRANCISZEK RAKOWSKI /premier/
    1989-1990 RYSZARD KACZOROWSKI /prezydent emigr./
    1989 CZESŁAW KISZCZAK /premier/
    1989- REPUBLIKA (III RZECZPOSPOLITA)
    1989-1990 WOJCIECH JARUZELSKI /prezydent/
    1989-1990 TADEUSZ MAZOWIECKI /premier/
    1990-1995 LECH WAŁĘSA /prezydent/
    1991 JAN KRZYSZTOF BIELECKI /premier/
    1991-1992 JAN OLSZEWSKI /premier/
    1992 WALDEMAR PAWLAK /premier/
    1992-1993 HANNA SUCHOCKA /premier/
    1993-1995 WALDEMAR PAWLAK /premier/
    1995-1996 JÓZEF OLEKSY /premier/
    1995-2005 ALEKSANDER KWAŚNIEWSKI /prezydent/
    1996-1997 WŁODZIMIERZ CIMOSZEWICZ /premier/
    1997-2001 JERZY BUZEK /premier/
    2001-2004 LESZEK MILLER /premier/
    2004-2005 MAREK BELKA /premier/
    2005-2006 KAZIMIERZ MARCINKIEWICZ /premier/
    2005- LECH ALEKSANDER KACZYŃSKI /prezydent/
    2006-2007 JAROSŁAW KACZYŃSKI /premier/
    2007- DONALD TUSK /premier/
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Poczet władców i prezydentów państw - Ameryka Płd.
    By Aux_Teergois in forum Forum - Historia (PL)
    Replies: 4
    Last Post: 01-28-2010, 06:25 PM
  2. Poczet władców i prezydentów państw - Ameryka Płn.
    By Aux_Teergois in forum Forum - Historia (PL)
    Replies: 7
    Last Post: 01-28-2010, 06:00 PM
  3. Poczet władców i prezydentów państw - Afryka
    By Aux_Teergois in forum Forum - Historia (PL)
    Replies: 17
    Last Post: 01-28-2010, 05:05 PM
  4. Poczet władców i prezydentów państw - Azja
    By Aux_Teergois in forum Forum - Historia (PL)
    Replies: 15
    Last Post: 01-28-2010, 02:41 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
footer