Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 19 of 19

Thread: Poczet władców i prezydentów państw - Europa

  1. #11
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    PORTUGALIA – PORTUGAL

    REPUBLIKA PORTUGALSKA – REPÚBLICA PORTUGUĘSA
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: od 1097,
    PRZYWRÓCENIE NIEPODLEGŁOŚCI: 1.XII.1640


    1919-1946 – Liga Narodów (LN), od 1948 – Organizacja Współpracy i Rozwoju Gospodarczego (OECD), od 1949 – Pakt Północnoatlantycki (NATO), od 1955 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1960-1986 – Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu (EFTA), 1975-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), od 1976 – Rada Europy, 1986-1993 – Wspólnota Europejska (WE), od 1989 – Unia Zachodnioeuropejska (UZE), od 1993 – Unia Europejska (UE), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), od 2002 – unia walutowa w ramach Unii Europejskiej.

    1100 p. n. e. NAPŁYW LUZYTANÓW
    III-II.w.
    p. n. e. W SKŁADZIE KARTAGINY
    II.w. p. n. e.- V.w. n. e. W SKŁADZIE IMPERIUM RZYMSKIEGO JAKO PROWINCJA LUZYTANIA
    V.w.-585 PÓŁNOCNA CZĘŚĆ PORTUGALII W SKŁADZIE PAŃSTW WANDALÓW, ALANÓW I SWEBÓW
    V.w.-585 POŁUDNIOWA CZĘŚĆ PORTUGALII W SKŁADZIE PAŃSTWA WIZYGOTÓW
    585-711 W SKŁADZIE PAŃSTWA WIZYGOTÓW
    711-718 NAJAZD ARABÓW
    718-XI.w. W SKŁADZIE EMIRATU (KALIFATU) KORDOBAŃSKIEGO I INNYCH PAŃSTW ARABSKICH PÓŁWYSPU IBERYJSKIEGO
    od IX.w. WALKA NIEZALEŻNYCH PAŃSTEWEK CHRZEŚCIJAŃSKICH: ASTURII, NAWARRY, NASTĘPNIE LEONU, ARAGONII I KASTYLII O WYPARCIE ARABÓW Z PÓŁWYSPU IBERYJSKIEGO TZW. RECONQUISTA
    1097-1139 HRABSTWO PORTUCALE (LENNO LEONU I KASTYLII)
    1097-1383 DYNASTIA BURGUNDZKA
    1097-1112 HENRYK
    1112-1139 ALFONS I ZDOBYWCA
    1139-1815 KRÓLESTWO
    1139-1185 ALFONS I ZDOBYWCA
    1185-1211 SANCHO I
    1211-1223 ALFONS II GRUBY
    1223-1248 SANCHO II CAPĘLO
    1248-1279 ALFONS III ODNOWICIEL
    1279-1325 DIONIZY I ROLNIK (SPRAWIEDLIWY)
    1325-1357 ALFONS IV ŚMIAŁY (DZIELNY)
    1357-1367 PIOTR I SPRAWIEDLIWY
    1367-1383 FERDYNAND PIĘKNY
    1383-1385 BEZKRÓLEWIE
    1385-1580 DYNASTIA AVIZ (D’AVIS)
    1385-1433 JAN I WIELKI
    1433-1438 EDWARD (DUARTE)
    1438-1481 ALFONS V AFRYKAŃSKI
    1438-1446 ks. DE COIMBRA /regent/
    1481-1495 JAN II DOSKONAŁY
    1495-1521 MANUEL I WIELKI (SZCZĘŚLIWY)
    1521-1557 JAN III
    1557-1578 SEBASTIAN
    1578-1580 HENRYK KARDYNAŁ
    1580-1640 UNIA PERSONALNA Z HISZPANIĄ
    1580-1640 DYNASTIA HABSBURGÓW
    1580-1598 FILIP I (II)
    1598-1621 FILIP II (III)
    1621-1640 FILIP III (IV)
    1640-1910 DYNASTIA BRAGANZA (BRAGANÇA)
    1640-1656 JAN IV
    1656-1683 ALFONS VI
    1683-1706 PIOTR II
    1706-1750 JAN V WIELKODUSZNY
    1750-1777 JÓZEF
    1756-1777 SEBASTIĂO JOSÉ CARVALHO E MELLO mar. POMBAL /pierwszy minister/
    1777-1786 PIOTR III
    1786-1816 MARIA I
    1792-1816 JAN /regent/
    1807-1808 OKUPACJA PORTUGALII PRZEZ FRANCJĘ
    1815-1821 ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO PORTUGALII, BRAZYLII I ALGARVE
    1815-1816 MARIA I
    1815-1816 JAN /regent/
    1816-1821 JAN VI
    1820 REWOLUCJA LIBERALNA
    1822-1910 KRÓLESTWO
    1822-1826 JAN VI
    1826 PIOTR IV
    1826-1828 MICHAŁ /regent/
    1826-1834 WOJNA DOMOWA
    1828-1834 MICHAŁ
    1834-1835 PEDRO DE SOUSA HOLSTEIN mar. PALMELA /premier/
    1834-1853 MARIA II DA GLORIA
    1835 VITÓRIO MARIA FRANCISCO DE SOUSA COUTINHO TEIXEIRA DE ANDRADE BARBOSA hr. LINHARES /premier/
    1835 JOĂO CARLOS GREGÓRIO DOMINGOS VICENTE FRANCISCO DE SALDANHA OLIVEIRA E DAUN mar. SALDANHA /premier/
    1835-1836 JOSÉ JORGE LOUREIRO /premier/
    1836 ANTÓNIO JOSÉ DE SOUSA MANOEL DE MENEZES SEVERIM DE NORONHA książę TERCEIRA i mar. VILA FLOR /premier/
    1836 JOSÉ MANUEL DA CUNHA FARO MENEZES PORTUGAL GAMA CARNEIRO E SOUSA hr. LUMIARES /premier/
    1836 JOSÉ BERNARDINO DE PORTUGAL E CASTRO mar. VALENCA i hr. VIMIOSO /premier/
    1836-1837 BERNARDO DE SÁ NOGUEIRA DE FIGUEIREDO wicehr. SÁ DA BANDEIRA /premier/
    1837 ANTÓNIO DIAS DE OLIVEIRA /premier/
    1837-1839 BERNARDO DE SÁ NOGUEIRA DE FIGUEIREDO wicehr. SÁ DA BANDEIRA /premier/
    1839 RODRIGO PINTO PIZARRO DE ALMEIDA CARVALHAIS bar. RIBEIRA DE SABROSA /premier/
    1839-1841 JOSÉ LÚCIO TRAVASSOS VALDEZ hr. BONFIM /premier/
    1841-1842 JOAQUIM ANTÓNIO DE AGUIAR /premier/
    1842 PEDRO DE SOUSA HOLSTEIN mar. PALMELA /premier/
    1842-1846 ANTÓNIO JOSÉ DE SOUSA MANOEL DE MENEZES SEVERIM DE NORONHA książę TERCEIRA i mar. VILA FLOR /premier/
    1846-1847 WOJNA DOMOWA
    1846-1849 JOĂO CARLOS GREGÓRIO DOMINGOS VICENTE FRANCISCO DE SALDANHA OLIVEIRA E DAUN mar. i książę SALDANHA /premier/
    1849-1851 ANTÓNIO BERNARDO DA COSTA CABRAL hr. TOMAR /premier/
    1851 ANTÓNIO JOSÉ DE SOUSA MANOEL DE MENEZES SEVERIM DE NORONHA książę TERCEIRA i mar. VILA FLOR /premier/
    1851-1856 JOĂO CARLOS GREGÓRIO DOMINGOS VICENTE FRANCISCO DE SALDANHA OLIVEIRA E DAUN mar. i książę SALDANHA /premier/
    1853-1910 LINIA SACHSEN-COBURG-GOTHA
    1853-1861 PIOTR V
    1856-1859 NUNO JOSÉ SEVERO DE MENDONÇA ROLIM DE MOURA BARRETO mar. LOULÉ /premier/
    1859-1860 ANTÓNIO JOSÉ DE SOUSA MANOEL DE MENEZES SEVERIM DE NORONHA książę TERCEIRA i mar. VILA FLOR /premier/
    1860 JOAQUIM ANTÓNIO DE AGUIAR /premier/
    1860-1865 NUNO JOSÉ SEVERO DE MENDONÇA ROLIM DE MOURA BARRETO książę LOULÉ /premier/
    1861-1889 LUDWIK FILIP MARIA
    1865 BERNARDO DE SÁ NOGUEIRA DE FIGUEIREDO mar. SÁ DA BANDEIRA /premier/
    1865-1868 JOAQUIM ANTÓNIO DE AGUIAR /premier/
    1868 ANTÓNIO JOSÉ DE ÁVILA hr. ÁVILA /premier/
    1868-1869 BERNARDO DE SÁ NOGUEIRA DE FIGUEIREDO mar. SÁ DA BANDEIRA /premier/
    1869-1870 NUNO JOSÉ SEVERO DE MENDONÇA ROLIM DE MOURA BARRETO książę LOULÉ /premier/
    1870 JOĂO CARLOS GREGÓRIO DOMINGOS VICENTE FRANCISCO DE SALDANHA OLIVEIRA E DAUN mar. i książę SALDANHA /premier/
    1870 BERNARDO DE SÁ NOGUEIRA DE FIGUEIREDO mar. SÁ DA BANDEIRA /premier/
    1870-1871 ANTÓNIO JOSÉ DE ÁVILA mar. ÁVILA /premier/
    1871-1877 ANTÓNIO MARIA DE FONTES PEREIRA DE MELO /premier/
    1877-1878 ANTÓNIO JOSÉ DE ÁVILA mar. ÁVILA /premier/
    1878-1879 ANTÓNIO MARIA DE FONTES PEREIRA DE MELO /premier/
    1879-1881 ANSELMO JOSÉ BRAAMCAMP DE ALMEIDA CASTELO-BRANCO /premier/
    1881 ANTÓNIO RODRIGUES SAMPAIO /premier/
    1881-1886 ANTÓNIO MARIA DE FONTES PEREIRA DE MELO /premier/
    1886-1890 JOSÉ LUCIANO DE CASTRO PEREIRA CÔRTE-REAL /premier/
    1889-1908 KAROL
    1890 ANTÓNIO DE SERPA PIRMENTEL /premier/
    1890-1892 JOĂO CRISÓSTOMO DE ABREU E SOUSA /premier/
    1892-1893 JOSÉ DIAS FERREIRA /premier/
    1893-1897 ERNESTO RUDOLFO HINTZE RIBEIRO /premier/
    1897-1900 JOSÉ LUCIANO DE CASTRO PEREIRA CÔRTE-REAL /premier/
    1900-1904 ERNESTO RUDOLFO HINTZE RIBEIRO /premier/
    1904-1906 JOSÉ LUCIANO DE CASTRO PEREIRA CÔRTE-REAL /premier/
    1906 ERNESTO RUDOLFO HINTZE RIBEIRO /premier/
    1906-1908 JOĂO FERREIRA FRANCO PINTO CASTELO-BRANCO /premier/
    1908-1910 MANUEL II
    1908 FRANCISCO JOAQUIM FERREIRA DO AMARAL /premier/
    1908-1909 ARTUR ALBERTO DE CAMPOS HENRIQUES /premier/
    1909 SEBASTIĂO CUSTÓDIO DE SOUSA TELES /premier/
    1909 WENCESLAU DE SOUSA PEREIRA DE LIMA /premier/
    1909-1910 FRANCISCO ANTÓNIO DA VEIGA BEIRĂO /premier/
    1910 ANTÓNIO TEIXEIRA DE SOUSA /premier/
    1910 REWOLUCJA REPUBLIKAŃSKA
    1910-1926 I REPUBLIKA
    1910-1911 JOAQUIM TEÓFILO FERNANDES BRAGA /przewodniczący Rządu Tymczasowego/
    1911 JOĂO PINHEIRO CHAGAS /premier/
    1911-1912 AUGUSTO CÉSAR DE ALMEIDA VASCONCELOS CORREIA /premier/
    1911-1915 MANUEL ARRIAGA /prezydent/
    1912-1913 DUARTE LEITE PEREIRA DA SILVA /premier/
    1913-1914 AFFONSO AUGUSTO DA COSTA /premier/
    1914 BERNARDINO LUIS MACHADO GUIMARĂES /premier/
    1914-1915 VITOR HUGO DE AZEVEDO COUTINHO /premier/
    1915 JOAQUIM PEREIRA PIMENTA DE CASTRO /premier/
    1915 Junta Konstytucyjna (JOSÉ NORTON DE MATOS, ANTÓNIO MARIA DA SILVA, JOSÉ DE FREITAS RIBEIRO, ALFREDO DE SÁ CARDOSO, ÁLVARO XAVIER DE CASTRO)
    1915 JOĂO PINHEIRO CHAGAS /premier/
    1915 JOSÉ RIBEIRO DE CASTRO /premier/
    1915-1916 AFFONSO AUGUSTO DA COSTA /premier/
    1915 TEÓFILO BRAGA /prezydent/
    1915-1917 BERNARDINO LUIS MACHADO GUIMARĂES /prezydent/
    1916-1917 ANTÓNIO JOSÉ DE ALMEIDA /premier/
    1917 AFFONSO AUGUSTO DA COSTA /premier/
    1917 OBJAWIENIA MATKI BOSKIEJ W FATIMIE
    1917-1918 SIDÓNIO BERNARDINO CARDOSO DA SILVA PAIS /premier/
    1918 SIDÓNIO BERNARDINO CARDOSO DA SILVA PAIS /prezydent/
    1918 JOĂO DO CANTO E CASTRO SILVA ANTUNES JÚNIOR /premier/
    1918-1919 JOĂO DO CANTO E CASTRO SILVA ANTUNES JÚNIOR /prezydent/
    1918-1919 JOĂO TAMAGNINI DE SOUSA BARBOSA /premier/
    1919 JOSÉ CARLOS DE MASCARENHAS RELVAS /premier/
    1919 DOMINGOS LEITE PEREIRA /premier/
    1919-1920 ALFREDO ERNESTO DE SÁ CARDOSO /premier/
    1919-1923 ANTÓNIO JOSÉ DE ALMEIDA /prezydent/
    1920 FRANCISCO JOSÉ FERNANDES COSTA /premier/
    1920 ALFREDO ERNESTO DE SÁ CARDOSO /premier/
    1920 DOMINGOS LEITE PEREIRA /premier/
    1920 ANTÓNIO MARIA BAPTISTA /premier/
    1920 JOSÉ RAMOS PRETO /premier/
    1920 ANTÓNIO MARIA DA SILVA /premier/
    1920 ANTÓNIO JOAQUIM GRANJO /premier/
    1920 ÁLVARO XAVIER DE CASTRO /premier/
    1920-1921 LIBERATO DAMIĂO PINTO /premier/
    1921 BERNARDINO LUIS MACHADO GUIMARĂES /premier/
    1921 TOMÉ JOSÉ DE BARROS QUEIRÓS /premier/
    1921 ANTÓNIO JOAQUIM GRANJO /premier/
    1921 ANTÓNIO MANUEL MARIA COELHO /premier/
    1921 CARLOS HENRIQUE DA SILVA MARIA PINTO /premier/
    1921-1922 FRANCISCO PINTO DA CUNHA LEAL /premier/
    1922-1923 ANTÓNIO MARIA DA SILVA /premier/
    1923 ANTÓNIO GINESTAL MACHADO /premier/
    1923-1924 ÁLVARO XAVIER DE CASTRO /premier/
    1923-1925 MANUEL TEIXEIRA GOMES /prezydent/
    1924 ALFREDO RODRIGUES GASPAR /premier/
    1924-1925 JOSÉ DOMINGUES DOS SANTOS /premier/
    1925 VITORINO MÁXIMO DE CARVALHO GUIMARÁES /premier/
    1925 ANTÓNIO MARÍA DA SILVA /premier/
    1925 DOMINGOS LEITE PEREIRA /premier/
    1925-1926 ANTÓNIO MARÍA DA SILVA /premier/
    1925-1926 BERNARDINO LUIS MACHADO GUIMARĂES /prezydent/
    1926 JOSÉ MENDES CABEÇADAS JÚNIOR /premier/
    1926 MANUEL DE OLIVEIRA GOMES DA COSTA /premier/
    1926-1974 DYKTATURA WOJSKOWA
    1926-1928 MANUEL DE OLIVEIRA GOMES DA COSTA /prezydent/
    1926-1928 ANTÓNIO ÓSCAR DE FRAGOSO CARMONA /premier/
    1928-1929 JOSÉ VICENTE DE FREITAS /premier/
    1928-1951 ANTÓNIO ÓSCAR DE FRAGOSO CARMONA /prezydent/
    1929-1930 ARTUR IVENS FERRAZ /premier/
    1930-1932 DOMINGOS AUGUSTO ALVES DA COSTA Y OLIVEIRA /premier/
    1932-1968 ANTÓNIO DE OLIVEIRA SALAZAR /premier/
    1951-1958 FRANCISCO HIGINO CRAVEIRO LOPES /prezydent/
    1958-1974 AMÉRICO DEUS RODRIGUES TOMAS /prezydent/
    1968-1974 MARCELO CAETANO /premier/
    1974 „REWOLUCJA GOŹDZIKÓW”
    1974- II REPUBLIKA
    1974 ADELINO DA PALMA CARLOS /premier/
    1974 ANTÓNIO SEBASTIĂO RIBEIRO DE SPINOLA /prezydent/
    1974-1975 VASCO DOS SANTOS GONÇALVES /premier/
    1974-1976 FRANCISCO DA COSTA GOMES /prezydent/
    1975-1976 JOSÉ BAPTISTA PINHEIRO DE AZEVEDO /premier/
    1976-1978 MÁRIO ALBERTO NOBRE LOPES SOARES /premier/
    1976-1986 ANTÓNIO DOS SANTOS RAMALHO EANES /prezydent/
    1978 ALFREDO NOBRE DA COSTA /premier/
    1978-1979 CARLOS MOTA PINTO /premier/
    1979-1980 MARIA DE LURDES PINTASSILGO /premier/
    1980 FRANCISCO SÁ CARNEIRO /premier/
    1980-1981 DIOGO FREITAS DO AMARAL /premier/
    1981-1983 FRANCISCO PINTO BALSEMĂO /premier/
    1983-1985 MÁRIO ALBERTO NOBRE LOPES SOARES /premier/
    1985-1995 ANIBAL CAVACO SILVA /premier/
    1986-1996 MÁRIO ALBERTO NOBRE LOPES SOARES /prezydent/
    1995-2002 ANTÓNIO GUTERRES /premier/
    1996-2006 JORGE FERNANDO BRANCO DE SAMPAIO /prezydent/
    2002-2004 JOSÉ MANUEL DURĂO BARROSO /premier/
    2004-2005 PEDRO SANTANA LOPES /premier/
    2005- JOSÉ SÓCRATES CARVALHO PINTO DE SOUSA /premier/
    2006- ANIBAL CAVACO SILVA /prezydent/

    ROSJA – ROSSIJA

    FEDERACJA ROSYJSKA – ROSSIJSKAJA FEDERACIJA
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: od IX.w.


    od 1945 (1991) – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1975 (1991)-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), od 1991 – Wspólnota Niepodległych Państw (WNP), od 1992 – Rada Państw Bałtyckich (CBSS), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), od 1994 – unia walutowa z Białorusią, od 1994 – G 7 (Światowy Szczyt Gospodarczy) jako równouprawniony partner polityczny (G 8), 1996-1997 – Stowarzyszenie Suwerennych Republik z Białorusią, od 1996 – Rada Europy, od 1997 – Związek Białorusi i Rosji ( ieb), od 1998 – Współpraca Gospodarcza Azji i Pacyfiku (APEC), od 2000 – Związek Celny z Białorusią, Kazachstanem, Kirgistanem i Tadżykistanem.

    II tysiąclecie
    p. n. e. NAPŁYW SŁOWIAN
    862-882 KSIĘSTWO NOWOGRODZKIE
    862-1598 DYNASTIA RURYKOWICZÓW
    862-879 RURYK
    879-882 OLEG MĄDRY
    882-1252 WIELKIE KSIĘSTWO KIJOWSKIE TZW. RUŚ KIJOWSKA
    882-913 OLEG MĄDRY
    913-945 IGOR I STARY
    945-964 OLGA
    964-972 ŚWIATOSŁAW I
    969-971 UNIA PERSONALNA Z PAŃSTWEM WSCHODNIOBUŁGARSKIM
    972-980 WOJNA DOMOWA
    972-978 JAROPEŁK
    978-1015 WŁODZIMIERZ I WIELKI
    1015-1019 WOJNA DOMOWA
    1015-1016 ŚWIĘTOPEŁK I PRZEKLĘTY
    1016-1018 JAROSŁAW I MĄDRY
    1018-1019 ŚWIĘTOPEŁK I PRZEKLĘTY /po raz drugi/
    1019-1024 JAROSŁAW I MĄDRY /po raz drugi/
    1024 MŚCISŁAW I WALECZNY
    1024-1054 JAROSŁAW I MĄDRY /po raz trzeci/
    1054-1068 IZASŁAW I
    1068-1069 WSIESŁAW BRIACZYSŁAWOWICZ
    1069 ŚWIATOSŁAW II
    1069-1073 IZASŁAW I /po raz drugi/
    1073-1078 WOJNA DOMOWA
    1073-1076 ŚWIATOSŁAW II /po raz drugi/
    1077 WSIEWOŁOD I
    1077-1078 IZASŁAW I /po raz trzeci/
    1078-1093 WSIEWOŁOD I /po raz drugi/
    1093-1113 ŚWIĘTOPEŁK II MICHAŁ
    1097-1521 ROZBICIE DZIELNICOWE
    1113-1125 WŁODZIMIERZ II MONOMACH
    1125-1132 MŚCISŁAW II WIELKI
    1132-1139 JAROPEŁK II
    1139 WIACZESŁAW
    1139-1146 WSIEWOŁOD II OLEGOWICZ
    1146 IGOR II
    1146-1149 IZASŁAW II PANTELEJMON
    1149-1150 JERZY I DOŁGORUKI (DŁUGORĘKI)
    1150 WIACZESŁAW /współrządca/
    1150 IZASŁAW II PANTELEJMON /współrządca, po raz drugi/
    1150-1151 JERZY I DOŁGORUKI (DŁUGORĘKI) /po raz drugi/
    1151-1154 WIACZESŁAW /współrządca, po raz drugi/
    1151-1154 IZASŁAW II PANTELEJMON /współrządca, po raz trzeci/
    1154 WIACZESŁAW /współrządca, po raz drugi/
    1154 ROŚCISŁAW I MICHAŁ /współrządca/
    1154-1155 ROŚCISŁAW I MICHAŁ
    1155 IZASŁAW III
    1155-1157 JERZY I DOŁGORUKI (DŁUGORĘKI) /po raz trzeci/
    1157 IZASŁAW III /po raz drugi/
    1157-1158 MŚCISŁAW III CHROBRY
    1158-1161 ROŚCISŁAW I MICHAŁ /po raz drugi/
    1161 IZASŁAW III /po raz trzeci/
    1161-1167 ROŚCISŁAW II /po raz drugi/
    1167 WŁODZIMIERZ III MACOSZYN
    1167-1169 MŚCISŁAW III CHROBRY/po raz drugi/
    1169-1170 GLEB
    1170 MŚCISŁAW III CHROBRY/po raz trzeci/
    1170-1171 GLEB /po raz drugi/
    1171 WŁODZIMIERZ III MACOSZYN /po raz drugi/
    1171 PODBÓJ KIJOWA PRZEZ WIELKIE KSIĘSTWO WŁODZIMIERSKO-SUZDALSKIE
    1171-1172 ROMAN SMOLEŃSKI
    1172 ŚWIATOSŁAW III
    1172-1173 ROMAN SMOLEŃSKI /po raz drugi/
    1173 WSIEWOŁOD III DUŻE GNIAZDO
    1173 ŚWIATOSŁAW III /po raz drugi/
    1173 RURYK II WASYL
    1173-1174 JAROSŁAW I
    1174-1176 WSIEWOŁOD III DUŻE GNIAZDO /po raz drugi/
    1176-1178 ŚWIATOSŁAW III /współrządca, po raz trzeci/
    1176-1178 ROMAN SMOLEŃSKI /współrządca, po raz trzeci/
    1178-1180 ŚWIATOSŁAW III
    1180-1181 RURYK II WASYL /po raz drugi/
    1181-1194 ŚWIATOSŁAW III /współrządca, po raz czwarty/
    1181-1194 RURYK II WASYL /współrządca/
    1194-1197 WSIEWOŁOD IV CZERMNY /współrządca/
    1194-1197 RURYK II WASYL /współrządca/
    1197 RURYK II WASYL
    1197-1201 RURYK II WASYL /współrządca/
    1197-1201 WSIEWOŁOD IV CZERMNY /współrządca, po raz drugi/
    1201-1203 INGWAR
    1203 RURYK II WASYL /po raz trzeci/
    1203-1205 ROMAN HALICKI
    1205 ROŚCISŁAW II
    1205-1206 RURYK II WASYL /po raz czwarty/
    1206-1207 WSIEWOŁOD IV CZERMNY /po raz trzeci/
    1207-1210 RURYK II WASYL /po raz piąty/
    1210-1214 WSIEWOŁOD IV CZERMNY /po raz czwarty/
    1214 INGWAR /po raz drugi/
    1214-1223 MŚCISŁAW III DOBRY
    1223-1233 WŁODZIMIERZ IV DYMITR
    1233-1234 IZASŁAW IV
    1234-1236 WŁODZIMIERZ IV DYMITR /po raz drugi/
    1236-1238 JAROSŁAW II
    1238-1243 ROŚCISŁAW III
    1240-1480 UZALEŻNIENIE RUSI PRZEZ MONGOŁÓW TZW. NIEWOLA TATARSKA
    1243 DANIEL
    1243-1244 MICHAŁ /współrządca/
    1243-1244 ROŚCISŁAW IV /współrządca/
    1244-1246 MICHAŁ /współrządca/
    1244-1246 ROŚCISŁAW III /współrządca, po raz drugi/
    1246-1248 ROŚCISŁAW III
    1249-1252 ALEKSANDER NEWSKI
    1252-1263 ALEKSANDER NEWSKI /książę włodzimiersko-suzdalski/
    1264-1271 JAROSŁAW III /książę włodzimiersko-suzdalski/
    1271-1277 WASYL /książę włodzimiersko-suzdalski/
    1276-1362 KSIĘSTWO
    1276-1303 DANIEL
    1277-1282 DYMITR I /książę włodzimiersko-suzdalski/
    1282-1283 ANDRZEJ III /książę włodzimiersko-suzdalski/
    1283-1294 DYMITR I /po raz drugi /książę włodzimiersko-suzdalski//
    1294-1304 ANDRZEJ III /po raz drugi /książę włodzimiersko-suzdalski//
    1303-1318 JERZY
    1305-1318 MICHAŁ II ŚWIĘTY /książę włodzimiersko-suzdalski/
    1318-1321 JERZY III /książę moskiewsko-włodzimiersko-suzdalski/
    1321-1325 JERZY
    1322-1326 DYMITR II GROŹNY/książę włodzimiersko-suzdalski/
    1325-1332 IWAN I KALITA
    1326-1327 ALEKSANDER II /książę włodzimiersko-suzdalski/
    1328-1331 ALEKSANDER III /książę włodzimiersko-suzdalski/
    1332-1340 IWAN I KALITA /książę moskiewsko-włodzimiersko-suzdalski/
    1340-1353 SZYMON DUMNY (PYSZNY) /książę moskiewsko-włodzimiersko-suzdalski/
    1353-1359 IWAN II PIĘKNY /książę moskiewsko-włodzimiersko-suzdalski/
    1359-1360 DYMITR DOŃSKI
    1360-1362 DYMITR III /książę włodzimiersko-suzdalski/
    1362-1547 WIELKIE KSIĘSTWO MOSKIEWSKIE
    1362-1389 DYMITR IV DOŃSKI
    1389-1425 WASYL I
    1425-1462 WASYL II ŚLEPY
    1462-1471 IWAN III SROGI (WIELKI)
    1471-1490 IWAN III SROGI (WIELKI) /współrządca/
    1471-1490 IWAN MŁODY /współrządca/
    1490-1505 IWAN III SROGI (WIELKI)
    1505-1533 WASYL III
    1533-1547 IWAN IV GROŹNY
    1533-1538 HELENA GLIŃSKA /regentka/
    1547-1721 CARSTWO
    1547-1584 IWAN IV GROŹNY
    1564-1572 OPRYCZNINA
    1584-1598 FIODOR I
    1584-1598 Rada Regencyjna
    1598-1605 BORYS GODUNOW
    1605-1613 TZW. WIELKA SMUTA (INGERENCJE POLSKI I SZWECJI)
    1605 FIODOR II
    1605-1606 DYMITR SAMOZWANIEC I
    1606-1610 WASYL IV SZUJSKI
    1610 DYMITR SAMOZWANIEC II
    1610-1613 WOJNA DOMOWA
    1613-1917 DYNASTIA ROMANOWÓW
    1613-1645 MICHAŁ
    1645-1676 ALEKSY
    1676-1682 FIODOR III
    1682-1696 IWAN V /współrządca/
    1682-1696 PIOTR I WIELKI /współrządca/
    1696-1721 PIOTR I WIELKI
    1682-1689 ZOFIA /regentka/
    1721-1917 IMPERIUM
    1721-1725 PIOTR I WIELKI
    1725-1727 KATARZYNA I
    1727-1730 PIOTR II
    1727-1730 Najwyższa Tajna Rada /regencja/
    1730-1740 ANNA
    1740-1741 IWAN VI
    1740-1741 ERNEST BIRON /regent/
    1741-1762 ELŻBIETA
    1762-1917 LINIA HOLSTEIN-GOTTORP-ROMANOW
    1762 PIOTR III
    1762-1796 KATARZYNA II WIELKA
    1773-1775 POWSTANIE PUGACZOWA
    1796-1801 PAWEŁ
    1801-1825 ALEKSANDER I
    1812 WYPRAWA NAPOLEONA NA MOSKWĘ
    1825 POWSTANIE DEKABRYSTÓW
    1825-1855 MIKOŁAJ I
    1855-1881 ALEKSANDER II
    1881-1894 ALEKSANDER III
    1894-1917 MIKOŁAJ II
    1904-1905 WOJNA ROSYJSKO-JAPOŃSKA
    1905 REWOLUCJA
    1905-1906 SERGIUSZ WITTE /premier/
    1906 IWAN GOREMYKIN /premier/
    1906-1911 PIOTR STOŁYPIN /premier/
    1911-1914 WŁODZIMIERZ KOKOWCOW /premier/
    1914-1916 IWAN GOREMYKIN /premier/
    1914-1918 I WOJNA ŚWIATOWA
    1916 BORYS STÜRMER /premier/
    1916 ALEKSANDER TREPOW /premier/
    1916-1917 książę MIKOŁAJ GOLICYN /premier/
    1917 REWOLUCJA LUTOWA
    1917 REPUBLIKA
    1917 książę JERZY LWOW /premier Rządu Tymczasowego/
    1917 ALEKSANDER KIEREŃSKI /premier Rządu Tymczasowego/
    1917 REWOLUCJA PAŹDZIERNIKOWA
    1917-1922 SOCJALISTYCZNA REPUBLIKA FEDERACYJNA
    1917-1922 WŁODZIMIERZ ILJICZ LENIN /przewodniczący Rady Komisarzy Ludowych/
    1918-1920 WOJNA DOMOWA
    1922-1991 ZWIĄZEK SOCJALISTYCZNYCH REPUBLIK RADZIECKICH (ZSRR)
    1922-1924 WŁODZIMIERZ ILJICZ LENIN /przewodniczący Rady Komisarzy Ludowych/
    1922-1925 JÓZEF STALIN /sekretarz generalny Rosyjskiej Komunistycznej Partii (bolszewików)/
    1924-1930 ALEKSIEJ RYKOW /przewodniczący Rady Komisarzy Ludowych/
    1925-1952 JÓZEF STALIN /sekretarz generalny Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików)/
    1930-1941 WIACZESŁAW MOŁOTOW /przewodniczący Rady Komisarzy Ludowych/
    1941-1945 II WOJNA ŚWIATOWA
    1941-1946 JÓZEF STALIN /przewodniczący Rady Komisarzy Ludowych/
    1946-1953 JÓZEF STALIN /premier/
    1952-1953 JÓZEF STALIN /sekretarz generalny Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego/
    1953 ŁAWRENTIJ BERIA, WIACZESŁAW MOŁOTOW, GIEORGIJ MALENKOW /I triumwirat/
    1953-1955 GIEORGIJ MALENKOW /premier/
    1953-1957 NIKITA CHRUSZCZOW, WIACZESŁAW MOŁOTOW, GIEORGIJ MALENKOW /II triumwirat/
    1953-1964 NIKITA CHRUSZCZOW /I sekretarz Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego/
    1955-1958 NIKOŁAJ BUŁGANIN /premier/
    1956 INTERWENCJA NA WĘGRZECH
    1958-1964 NIKITA CHRUSZCZOW /premier/
    1964-1966 LEONID ILJICZ BREŻNIEW /I sekretarz Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego/
    1964-1980 ALEKSIEJ KOSYGIN /premier/
    1966-1982 LEONID ILJICZ BREŻNIEW /sekretarz generalny Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego/
    1968 INTERWENCJA W CZECHOSŁOWACJI
    1979-1989 INTERWENCJA W AFGANISTANIE
    1980-1985 NIKOŁAJ TICHONOW /premier/
    1982-1984 JURIJ ANDROPOW /sekretarz generalny Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego/
    1984-1985 KONSTANTIN CZERNIENKO /sekretarz generalny Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego/
    1985-1990 MICHAIŁ GORBACZOW /sekretarz generalny Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego/
    1985-1990 NIKOŁAJ RYŻKOW /premier/
    1990-1991 MICHAIŁ GORBACZOW /prezydent/
    1991 WALENTIN PAWŁOW /premier/
    1991 PUCZ MOSKIEWSKI
    1991 IWAN SIŁAJEW /premier tymczasowy/
    1991- REPUBLIKA FEDERACYJNA
    1991-1999 BORYS JELCYN /prezydent/
    1991-1992 BORYS JELCYN /premier/
    1992 JEGOR GAJDAR /premier/
    1992-1998 WIKTOR CZERNOMYRDIN /premier/
    1998 SIERGIEJ KIRIJENKO /premier/
    1998-1999 JEWGIENIJ PRIMAKOW /premier/
    1999 SIERGIEJ STIEPASZYN /premier/
    1999-2000 WŁADIMIR PUTIN /premier/
    1999-2000 WŁADIMIR PUTIN /prezydent tymczasowy/
    2000-2008 WŁADIMIR PUTIN /prezydent/
    2000-2004 MICHAIŁ KASJANOW /premier/
    2004-2007 MICHAIŁ FRADKOW /premier/
    2007-2008 WIKTOR ZUBKOW /premier/
    2008- DMITRIJ MIEDWIEDIEW /prezydent/
    2008- WŁADIMIR PUTIN /premier/
    2008 WOJNA Z GRUZJĄ

    RUMUNIA – ROMÂNIA

    REPUBLIKA RUMUNII – REPUBLICA ROMÂNIA
    NIEPODLEGŁOŚĆ: 23.XII.1861,
    POTWIERDZENIE NIEPODLEGŁOŚCI: 13.VII.1878


    1919-1940 – Liga Narodów (LN), 1921-1939 – Mała Ententa, 1934-1941 – Ententa Bałkańska, 1949-1991 – Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG), 1955-1991 – Układ Warszawski (UW), od 1955 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1975-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), od 1993 – Rada Europy, od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), od 1996 – Inicjatywa Środkowoeuropejska (CEI), od 1997 – Środkowoeuropejski Układ Wolnego Handlu (CEFTA), od 2004 – Pakt Północnoatlantycki (NATO).

    II-V.w. W SKŁADZIE IMPERIUM RZYMSKIEGO JAKO PROWINCJA DACJA
    V.w. NAPŁYW SŁOWIAN I LUDNOŚCI ROMAŃSKIEJ
    V-VI.w. ŚRODKOWA CZĘŚĆ (SIEDMIOGRÓD) W SKŁADZIE PAŃSTWA GEPIDÓW
    VI-VIII.w. ŚRODKOWA CZĘŚĆ (SIEDMIOGRÓD) W SKŁADZIE PAŃSTWA AWARÓW
    X.w.-1526 ŚRODKOWA CZĘŚĆ (SIEDMIOGRÓD) W SKŁADZIE WĘGIER
    XIV.w. UTWORZENIE KSIĘSTW MOŁDAWII I WOŁOSZCZYZNY ZALEŻNYCH OD WĘGIER
    XIV.w.-1866 WŁADCY Z RÓŻNYCH DYNASTII
    XIV.w.-1352 BASARAB I /hosp. wołoski/
    1352-1364 MIKOŁAJ ALEKSANDER /hosp. wołoski/
    1359-1365 BOGDAN I /hosp. mołdawski/
    1364-1377 WŁADYSŁAW I /hosp. wołoski/
    1365-1373 LATÇU /hosp. mołdawski/
    1373-1375 WOJNA DOMOWA W MOŁDAWII
    1375 STEFAN /hosp. mołdawski/
    1375-1377 WOJNA DOMOWA W MOŁDAWII
    1377-1384 RADU I /hosp. wołoski/
    1377-1391 PIOTR I MUŞAT /hosp. mołdawski/
    1384-1386 DAN I /hosp. wołoski/
    1386-1418 MIRCEA STARY /hosp. wołoski/
    1387-1489 ZALEŻNOŚĆ MOŁDAWII OD POLSKI
    1391-1393 ROMAN I /hosp. mołdawski/
    1393-1399 STEFAN /hosp. mołdawski/
    1396-1861 ZALEŻNOŚĆ WOŁOSZCZYZNY OD TURCJI
    1399-1400 VODU IUGA /hosp. mołdawski/
    1400-1432 ALEKSANDER DOBRY /hosp. mołdawski/
    1418-1420 MICHAŁ /hosp. wołoski/
    1420-1422 RADU PRAZNAGLAVA /hosp. wołoski/
    1422-1426 DAN II /hosp. wołoski/
    1426-1427 RADU PRAZNAGLAVA /po raz drugi /hosp. wołoski//
    1427-1431 WOJNA DOMOWA NA WOŁOSZCZYŹNIE
    1431-1434 ALEKSANDER ALDEA /hosp. wołoski/
    1432-1433 ELIASZ /hosp. mołdawski/
    1433-1435 STEFAN /hosp. mołdawski/
    1434 WŁAD DIABEŁ /hosp. wołoski/
    1434-1436 ALEKSANDER ALDEA /po raz drugi /hosp. wołoski//
    1435-1442 STEFAN /współrzadca /hosp. mołdawski//
    1435-1442 ELIASZ /współrządca, hosp. mołdawski po raz drugi/
    1436-1442 WŁAD DIABEŁ /po raz drugi /hosp. wołoski//
    1442-1443 BASARAB II /hosp. wołoski/
    1442-1443 STEFAN /hosp. mołdawski/
    1443-1445 STEFAN /współrządca /hosp. mołdawski//
    1443-1445 PIOTR II /współrządca /hosp. mołdawski//
    1443-1447 WŁAD DIABEŁ /po raz trzeci /hosp. wołoski//
    1445-1447 STEFAN /hosp. mołdawski/
    1447-1456 WŁADYSŁAW II /hosp. wołoski/
    1448-1449 PIOTR II /po raz drugi /hosp. mołdawski//
    1449 ALEKSANDER II /hosp. mołdawski/
    1449-1451 BOGDAN II /hosp. mołdawski/
    1451-1452 PIOTR III ARON /hosp. mołdawski/
    1452-1454 ALEKSANDER /po raz drugi /hosp. mołdawski//
    1454-1455 ALEKSANDER /współrządca /hosp. mołdawski//
    1454-1455 PIOTR III ARON /współrządca, po raz drugi /hosp. wołoski//
    1455-1457 PIOTR III ARON /hosp. mołdawski/
    1456-1462 WŁAD PALOWNIK /hosp. wołoski/
    1457-1477 STEFAN WIELKI /hosp. mołdawski/
    1462-1473 RADU PIĘKNY /hosp. wołoski/
    1473-1474 RADU PIĘKNY /współrządca /hosp. wołoski//
    1473-1474 BASARAB III /współrządca /hosp. wołoski//
    1474 BASARAB III /współrządca /hosp. wołoski//
    1474 BASARAB IV MŁODY /współrządca /hosp. wołoski//
    1474-1476 BASARAB III /hosp. wołoski/
    1476-1477 WŁAD PALOWNIK /po raz drugi /hosp. wołoski//
    1477 BASARAB IV MŁODY /hosp. wołoski/
    1477-1481 WOJNA DOMOWA NA WOŁOSZCZYŹNIE
    1477-1478 STEFAN WIELKI /współrządca /hosp. mołdawski//
    1477-1478 ROMAN II /współrządca /hosp. mołdawski//
    1478-1504 STEFAN WIELKI /hosp. mołdawski/
    1481-1482 BASARAB IV MŁODY /współrządca, /po raz trzeci /hosp. wołoski//
    1481-1482 WŁAD MNICH /współrządca /hosp. wołoski//
    1482-1495 WŁAD MNICH /hosp. wołoski/
    1489-1861 ZALEŻNOŚĆ MOŁDAWII OD TURCJI
    1496-1508 RADU WIELKI /hosp. wołoski/
    1504-1517 BOGDAN III ŚLEPY /hosp. mołdawski/
    1508-1510 MIHNEA I ZŁY /hosp. wołoski/
    1510-1512 VLĂDAŢ /hosp. wołoski/
    1512-1521 BASARAB NEAGOE /hosp. wołoski/
    1517-1527 STEFAN MŁODY /hosp. mołdawski/
    1521-1523 WŁADYSŁAW III /hosp. wołoski/
    1523-1524 RADU BĂDICA /hosp. wołoski/
    1524-1525 RADU DE LA AFUMAŢI /hosp. wołoski/
    1525 WŁADYSŁAW III /po raz drugi /hosp. wołoski//
    1525-1529 RADU DE LA AFUMAŢI /po raz drugi /hosp. wołoski//
    1526-1538 ŚRODKOWA CZĘŚĆ (SIEDMIOGRÓD) W SKŁADZIE AUSTRII
    1527-1538 PIOTR RAREŞ /hosp. mołdawski/
    1530-1532 WŁAD TOPIELEC /hosp. wołoski/
    1532-1535 WŁAD VINTILA /hosp. wołoski/
    1535-1545 RADU PAISIA /hosp. wołoski/
    1538-1541 ZALEŻNOŚĆ SIEDMIOGRODU OD AUSTRII
    1538-1540 JAN I ZAPOLYA /ks. siedmiogrodzki/
    1538-1540 STEFAN LĂCUSTA /hosp. mołdawski/
    1540-1541 ALEKSANDER CORNEA /hosp. mołdawski/
    1540-1570 JAN II ZYGMUNT ZAPOLYA /ks. siedmiogrodzki/
    1541-1699 ZALEŻNOŚĆ SIEDMIOGRODU OD TURCJI
    1541-1546 PIOTR RAREŞ /po raz drugi /hosp. mołdawski//
    1545-1552 MIRCEA PASTUCH /hosp. wołoski/
    1546-1551 ELIASZ /hosp. mołdawski/
    1551-1552 STEFAN /hosp. mołdawski/
    1552 JAN JOLDEA /hosp. mołdawski/
    1552-1561 ALEKSANDER LĂPUŞEANU /hosp. mołdawski/
    1552-1553 WOJNA DOMOWA NA WOŁOSZCZYŹNIE
    1553-1554 MIRCEA PASTUCH /po raz drugi /hosp. wołoski//
    1554-1557 PĂTRAŞCU DOBRY /hosp. wołoski/
    1558-1559 MIRCEA PASTUCH /po raz trzeci /hosp. wołoski//
    1559-1568 PIOTR MŁODY /hosp. wołoski/
    1561-1563 JAKUB HERAKLIDES DESPOT /hosp. mołdawski/
    1563-1564 STEFAN TOMŞA /hosp. mołdawski/
    1564-1568 ALEKSANDER LĂPUŞEANU /po raz drugi /hosp. mołdawski//
    1568-1572 WOJNA DOMOWA W MOŁDAWII
    1568-1577 ALEKSANDER MIRCEA NOWY /hosp. wołoski/
    1570-1586 STEFAN BÁTHORY /ks. siedmiogrodzki/
    1572-1574 JAN SROGI /hosp. mołdawski/
    1574-1577 PIOTR KULAWY /hosp. mołdawski/
    1576-1586 UNIA PERSONALNA SIEDMIOGRODU Z POLSKĄ
    1576-1581 KRZYSZTOF BÁTHORY /regent /ks. siedmiogrodzki//
    1577 JAN PODKOWA /hosp. mołdawski/
    1577-1583 MIHNEA II POTURCZENIEC /hosp. wołoski/
    1578-1579 PIOTR KULAWY /po raz drugi /hosp. mołdawski//
    1579-1582 JAN SUS /hosp. mołdawski/
    1581-1586 ZYGMUNT BÁTHORY /regent /ks. siedmiogrodzki//
    1582-1591 PIOTR KULAWY /po raz trzeci /hosp. mołdawski//
    1583-1585 PIOTR KOLCZYK /hosp. wołoski/
    1585-1591 MIHNEA II POTURCZENIEC /po raz drugi /hosp. wołoski//
    1586-1599 ZYGMUNT BÁTHORY /ks. siedmiogrodzki/
    1591-1592 ARON TYRAN /hosp. mołdawski/
    1592 PIOTR KOZAK /hosp. mołdawski/
    1592-1593 ALEKSANDER ZŁY /hosp. wołoski/
    1592-1595 ARON TYRAN /po raz drugi /hosp. mołdawski//
    1593-1599 MICHAŁ WALECZNY /hosp. wołoski/
    1595 STEFAN RĂZVAN /hosp. mołdawski/
    1595-1600 JEREMI MOVILĂ /hosp. mołdawski/
    1599 ANDRZEJ BÁTHORY /ks. siedmiogrodzki/
    1599-1600 MICHAŁ WALECZNY /ks. siedmiogrodzki/
    1600 MICHAŁ WALECZNY /hosp. mołdawski, wołoski, ks. siedmiogrodzki/
    1600 SZYMON MOVILĂ /ks. siedmiogrodzki/
    1600-1602 WOJNA DOMOWA NA WOŁOSZCZYŹNIE
    1600-1606 JEREMI MOVILĂ /po raz drugi /hosp. mołdawski//
    1601-1602 ZYGMUNT BÁTHORY /po raz drugi /ks. siedmiogrodzki//
    1602-1611 RADU SERBAN /hosp. wołoski/
    1603 MOJŻESZ SZEKELY /ks. siedmiogrodzki/
    1603-1605 WOJNA DOMOWA W SIEDMIOGRODZIE
    1605-1606 STEFAN (ISTVAN) BOCSKAY /ks. siedmiogrodzki/
    1607 MICHAŁ MOVILĂ /hosp. mołdawski/
    1607 SZYMON MOVILĂ /hosp. mołdawski/
    1607-1608 ZYGMUNT RÁKÓCZI /ks. siedmiogrodzki/
    1607-1611 KONSTANTYN MOVILĂ /hosp. mołdawski/
    1608-1613 GABRIEL (GÁBOR) BÁTHORY /ks. siedmiogrodzki/
    1611-1615 STEFAN TOMŞA /hosp. mołdawski/
    1611-1616 RADU MIHNEA /hosp. wołoski/
    1613-1629 GABRIEL (GÁBOR) BETHLEN /ks. siedmiogrodzki/
    1616-1618 ALEKSANDER ELIASZ /hosp. wołoski/
    1616-1619 RADU MIHNEA /hosp. mołdawski/
    1618-1620 GABRIEL MOVILĂ /hosp. wołoski/
    1620-1621 ALEKSANDER ELIASZ /hosp. mołdawski/
    1620-1623 RADU MIHNEA /po raz drugi /hosp. wołoski//
    1621-1623 STEFAN TOMŞA /po raz drugi /hosp. mołdawski//
    1623-1626 RADU MIHNEA /po raz drugi /hosp. mołdawski//
    1623-1627 ALEKSANDER COCONUL /hosp. wołoski/
    1626-1629 MIRON BARNOWSKI /hosp. mołdawski/
    1627-1629 ALEKSANDER ELIASZ /po raz drugi /hosp. wołoski//
    1629-1630 KATARZYNA HOHENZOLLERN /ks. siedmiogrodzki/
    1629-1630 ALEKSANDER COCONUL /hosp. mołdawski/
    1629-1631 LEON TOMŞA /hosp. wołoski/
    1630 STEFAN (ISTVAN) BETHLEN /ks. siedmiogrodzki/
    1630-1648 JERZY I RÁKÓCZI /ks. siedmiogrodzki/
    1630-1631 MOJŻESZ MOVILĂ /hosp. mołdawski/
    1631-1632 RADU ELIASZ /hosp. wołoski/
    1631-1633 ALEKSANDER ELIASZ /po raz drugi /hosp. mołdawski//
    1632-1654 BASARAB MATEUSZ /hosp. wołoski/
    1633-1634 MIRON BARNOWSKI /po raz drugi /hosp. mołdawski//
    1634-1653 BAZYLI LUPU /hosp. mołdawski/
    1648-1657 JERZY II RÁKÓCZI /ks. siedmiogrodzki/
    1653-1658 JERZY STEFAN /hosp. mołdawski/
    1654-1658 KONSTANTYN SERBAN /hosp. wołoski/
    1657-1658 FRANCISZEK I RHÉDEY /ks. siedmiogrodzki/
    1658-1659 JERZY GHICA /hosp. mołdawski/
    1658-1659 MIHNEA III /hosp. wołoski/
    1658-1659 ACHACY BARCSAY /ks. siedmiogrodzki/
    1659-1660 JERZY II RÁKÓCZI /po raz drugi/
    1659-1660 JERZY GHICA /hosp. wołoski/
    1659-1661 STEFAN /hosp. mołdawski/
    1660-1662 JAN KEMÉNY /ks. siedmiogrodzki/
    1660-1664 GRZEGORZ GHICA I /hosp. wołoski/
    1661-1665 ISTRATE DABIJA /hosp. mołdawski/
    1662-1690 MICHAŁ I APAFY /ks. siedmiogrodzki/
    1664-1669 RADU LEON /hosp. wołoski/
    1665-1666 JERZY DUCA /hosp. mołdawski/
    1666-1668 ELIASZ ALEKSANDER /hosp. mołdawski/
    1668-1672 JERZY DUCA /po raz drugi /hosp. mołdawski//
    1669-1672 ANTONI POPESCU /hosp. wołoski/
    1672-1673 GRZEGORZ GHICA I /po raz drugi /hosp. wołoski//
    1672-1674 STEFAN PETRICEICU /hosp. mołdawski/
    1673-1678 JERZY DUCA /hosp. wołoski/
    1674-1675 DYMITR CANTACUZINO /hosp. mołdawski/
    1675-1678 ANTONI ROSETTI /hosp. mołdawski/
    1678-1684 JERZY DUCA /po raz trzeci /hosp. mołdawski//
    1678-1688 SERBAN CANTACUZINO /hosp. wołoski/
    1684 STEFAN PETRICEICU /po raz drugi /hosp. mołdawski//
    1684-1685 DYMITR CANTACUZINO /po raz drugi /hosp. mołdawski//
    1685-1693 KONSTANTYN CANTEMIR /hosp. mołdawski/
    1688-1714 KONSTANTYN BRÎNCOVEANU /hosp. wołoski/
    1691-1699 MICHAŁ II APAFY /ks. siedmiogrodzki/
    1692-1699 IMRE THÖKÖLY / /ks. siedmiogrodzki/władca z nadania Turcji/
    1693 DYMITR CANTEMIR /hosp. mołdawski/
    1693-1695 KONSTANTYN DUCA /hosp. mołdawski/
    1695-1700 ANTIOCH CANTEMIR /hosp. mołdawski/
    1699-1918 SIEDMIOGRÓD W SKŁADZIE AUSTRII (OD 1867 AUSTRO-WĘGIER)
    1700-1703 KONSTANTYN DUCA /po raz drugi /hosp. mołdawski//
    1703-1705 MICHAŁ RACOVIŢĂ /hosp. mołdawski/
    1705-1707 ANTIOCH CANTEMIR /po raz drugi /hosp. mołdawski//
    1707-1709 MICHAŁ RACOVIŢĂ /po raz drugi /hosp. mołdawski//
    1709-1710 MIKOŁAJ MAVROCORDAT /hosp. mołdawski/
    1710-1711 DYMITR CANTEMIR /po raz drugi /hosp. mołdawski//
    1711-1715 MIKOŁAJ MAVROCORDAT /po raz drugi /hosp. mołdawski//
    1715-1716 MIKOŁAJ MAVROCORDAT /hosp. mołdawsko-wołoski/
    1716-1719 JAN MAVROCORDAT /hosp. wołoski/
    1716-1726 MICHAŁ RACOVIŢĂ /po raz trzeci /hosp. mołdawski//
    1719-1730 MIKOŁAJ MAVROCORDAT /po raz drugi /hosp. wołoski//
    1726-1733 GRZEGORZ GHICA II /hosp. mołdawski/
    1730 KONSTANTYN MAVROCORDAT /hosp. wołoski/
    1730-1733 MICHAŁ RACOVIŢĂ /hosp. wołoski/
    1733-1735 KONSTANTYN MAVROCORDAT /hosp. mołdawski/
    1733-1735 GRZEGORZ GHICA II /hosp. wołoski/
    1735-1739 GRZEGORZ GHICA II /po raz drugi /hosp. mołdawski//
    1735-1741 KONSTANTYN MAVROCORDAT /po raz drugi /hosp. wołoski//
    1739-1741 OKUPACJA MOŁDAWII PRZEZ ROSJĘ
    1741-1743 KONSTANTYN MAVROCORDAT /po raz drugi /hosp. mołdawski//
    1741-1744 MICHAŁ RACOVIŢĂ /po raz drugi /hosp. wołoski//
    1743-1747 JAN MAVROCORDAT /hosp. mołdawski/
    1744-1748 KONSTANTYN MAVROCORDAT /po raz trzeci /hosp. wołoski//
    1747-1748 GRZEGORZ GHICA II /po raz trzeci /hosp. mołdawski//
    1748-1749 KONSTANTYN MAVROCORDAT /po raz trzeci /hosp. mołdawski//
    1748-1752 GRZEGORZ GHICA II /po raz drugi /hosp. wołoski//
    1749-1753 KONSTANTYN RACOVIŢĂ /hosp. mołdawski/
    1752-1753 MATEUSZ GHICA /hosp. wołoski/
    1753-1756 KONSTANTYN RACOVIŢĂ /hosp. wołoski/
    1753-1756 MATEUSZ GHICA /hosp. mołdawski/
    1756-1757 KONSTANTYN RACOVIŢĂ /po raz drugi /hosp. mołdawski//
    1756-1758 KONSTANTYN MAVROCORDAT /po raz czwarty /hosp. wołoski//
    1757-1758 SCARLAT GHICA /hosp. mołdawski/
    1758-1761 JAN TEODOR CALLIMACHI /hosp. mołdawski/
    1758-1761 SCARLAT GHICA /hosp. wołoski/
    1761-1763 KONSTANTYN MAVROCORDAT /po raz piąty /hosp. wołoski//
    1761-1764 GRZEGORZ CALLIMACHI /hosp. mołdawski/
    1763-1764 KONSTANTYN RACOVIŢĂ /po raz drugi /hosp. wołoski//
    1764-1765 STEFAN RACOVIŢĂ /hosp. wołoski/
    1764-1767 GRZEGORZ ALEKSANDER GHICA /hosp. mołdawski/
    1765-1766 SCARLAT GHICA /po raz drugi /hosp. wołoski//
    1766-1768 ALEKSANDER GHICA /hosp. wołoski/
    1767-1769 GRZEGORZ CALLIMACHI /po raz drugi /hosp. mołdawski//
    1768-1769 JERZY GHICA /hosp. wołoski/
    1769 KONSTANTYN MAVROCORDAT /po raz czwarty /hosp. mołdawski//
    1769-1774 OKUPACJA MOŁDAWII I WOŁOSZCZYZNY PRZEZ ROSJĘ
    1774-1777 GRZEGORZ ALEKSANDER GHICA /po raz drugi /hosp. mołdawski//
    1774-1782 ALEKSANDER YPSILANTI /hosp. wołoski/
    1777-1782 KONSTANTYN MORCUI /hosp. mołdawski/
    1782-1783 MIKOŁAJ CARAGEA /hosp. wołoski/
    1782-1785 ALEKSANDER MAVROCORDAT I /hosp. mołdawski/
    1783-1786 MICHAŁ SUŢU /hosp. wołoski/
    1785-1786 ALEKSANDER MAVROCORDAT II /hosp. mołdawski/
    1786-1788 ALEKSANDER YPSILANTI /hosp. mołdawski/
    1786-1790 MIKOŁAJ MAVROGHENI /hosp. wołoski/
    1788 EMANUEL GIANI-ROSETTI /hosp. mołdawski/
    1788-1792 OKUPACJA MOŁDAWII PRZEZ ROSJĘ
    1790-1791 OKUPACJA WOŁOSZCZYZNY PRZEZ AUSTRIĘ
    1791-1793 MICHAŁ SUŢU /po raz drugi /hosp. wołoski//
    1792-1793 ALEKSANDER MORUZI /hosp. mołdawski/
    1793-1795 MICHAŁ SUŢU /hosp. mołdawski/
    1793-1796 ALEKSANDER MORUZI /hosp. wołoski/
    1795-1799 ALEKSANDER CALLIMACHI /hosp. mołdawski/
    1796-1797 ALEKSANDER YPSILANTI /po raz drugi /hosp. wołoski//
    1797-1799 KONSTANTYN HANGERLI /hosp. wołoski/
    1799-1801 ALEKSANDER MORUZI /po raz drugi /hosp. wołoski//
    1799-1801 KONSTANTYN YPSILANTI /hosp. mołdawski/
    1801-1802 ALEKSANDER SUŢU /hosp. mołdawski/
    1801-1802 MICHAŁ SUŢU /po raz trzeci /hosp. wołoski//
    1802 ALEKSANDER SUŢU /hosp. wołoski/
    1802-1806 KONSTANTYN YPSILANTI /hosp. wołoski/
    1802-1806 ALEKSANDER MORUZI /po raz drugi /hosp. mołdawski//
    1806 SCARLAT CALLIMACHI /hosp. mołdawski/
    1806 ALEKSANDER SUŢU /po raz drugi /hosp. wołoski//
    1806 KONSTANTYN YPSILANTI /po raz drugi /hosp. wołoski//
    1806-1812 OKUPACJA WOŁOSZCZYZNY PRZEZ ROSJĘ
    1807 ALEKSANDER HANGERLI /hosp. mołdawski/
    1807-1810 SCARLAT CALLIMACHI /po raz drugi /hosp. mołdawski//
    1810-1812 OKUPACJA MOŁDAWII PRZEZ ROSJĘ
    1812-1818 JAN CARAGEĂ /hosp. wołoski/
    1812-1819 SCARLAT CALLIMACHI /po raz trzeci /hosp. mołdawski//
    1818-1821 ALEKSANDER SUŢU /po raz trzeci /hosp. wołoski//
    1819-1821 MICHAŁ SUŢU /po raz drugi /hosp. mołdawski//
    1821 TUDOR VLADIMIRESCU /hosp. mołdawski/
    1821 SCARLAT CALLIMACHI /hosp. wołoski/
    1822-1828 GRZEGORZ DYMITR GHICA /hosp. wołoski/
    1822-1828 JAN SANDU STURDZA /hosp. mołdawski/
    1829-1833 OKUPACJA MOŁDAWII I WOŁOSZCZYZNY PRZEZ ROSJĘ
    1834-1842 ALEKSANDER DYMITR GHICA /hosp. wołoski/
    1834-1849 MICHAŁ STURDZA /hosp. mołdawski/
    1842-1848 JERZY BIBESCU /hosp. wołoski/
    1849-1853 GRZEGORZ ALEKSANDER GHICA /hosp. mołdawski/
    1849-1853 BARBU ŞTIRBEI /hosp. wołoski/
    1853-1854 OKUPACJA MOŁDAWII I WOŁOSZCZYZNY PRZEZ ROSJĘ
    1854-1856 GRZEGORZ ALEKSANDER GHICA /po raz drugi /hosp. mołdawski//
    1854-1856 BARBU ŞTIRBEI /po raz drugi /hosp. wołoski//
    1856-1858 ALEKSANDER DYMITR GHICA /po raz drugi /hosp. wołoski//
    1857 MIKOŁAJ CONACHI-VOGORIDE /hosp. mołdawski/
    1858 STEFAN CATARGIU /hosp. mołdawski/
    1858 ANASTAZY PANU /hosp. mołdawski/
    1858 BAZYLI STURDZA /hosp. mołdawski/
    1858 JAN CANTACUZINO /hosp. mołdawski/
    1858 JAN FILIPESCU /hosp. wołoski/
    1859-1861 ALEKSANDER JAN CUZA /hosp. wołoski/
    1861 ZJEDNOCZENIE MOŁDAWII I WOŁOSZCZYZNY – POWSTANIE RUMUNII
    1861-1881 KSIĘSTWO
    1861 STEFAN GOLESCU /premier/
    1861-1866 ALEKSANDER JAN I CUZA
    1862 BARBU CATARGIU /premier/
    1862-1863 NICOLAE CRETULESCU /premier/
    1863-1865 MIHAIL KOGĂLNICEANU /premier/
    1865 CONSTANTIN BOSIANU /premier/
    1865-1866 NICOLAE CRETULESCU /premier/
    1866-1867 LASCĂR CATARGIU /premier/
    1866-1947 DYNASTIA HOHENZOLLERN-SIGMARINGEN
    1866-1881 KAROL I
    1867-1868 STEFAN GOLESCU /premier/
    1871-1876 LASCĂR CATARGIU /premier/
    1876-1881 ION BRĂTIANU STARSZY /premier/
    1881-1947 KRÓLESTWO
    1881 DIMITRIE BRĂTIANU /premier/
    1881-1888 ION BRĂTIANU STARSZY /premier/
    1881-1914 KAROL I
    1908-1910 ION I.C.BRĂTIANU MŁODSZY /premier/
    1912-1914 TITU LIVIU MAIORESCU /premier/
    1914-1918 ION I.C.BRĂTIANU MŁODSZY /premier/
    1914-1927 FERDYNAND
    1918 ALEXANDRU MARGHILOMAN /premier/
    1918 CONSTANTIN COANDĂ /premier/
    1918-1919 ION I.C.BRĂTIANU MŁODSZY /premier/
    1919 ARTUR VĂTOIANU /premier/
    1919-1920 ALEXANDRU VAIDA-VOIEVOD /premier/
    1920-1921 ALEXANDRU AVERESCU /premier/
    1921-1922 TAKE IONESCU /premier/
    1922-1926 ION I.C.BRĂTIANU MŁODSZY /premier/
    1926-1927 ALEXANDRU AVERESCU /premier/
    1927 książę BARBU ŞTIRBEY /premier/
    1927 ION C.BRĂTIANU MŁODSZY /premier/
    1927-1928 VINTILĂ BRĂTIANU /premier/
    1927-1930 MICHAŁ
    1928-1930 IULIU MANIU /premier/
    1930-1931 GHEORGHE MIRONESCU /premier/
    1930-1940 KAROL II
    1931-1932 NICOLAE IORGA /premier/
    1932 ALEXANDRU VAIDA-VOIEVOD /premier/
    1932-1933 IULIU MANIU /premier/
    1933 ALEXANDRU VAIDA-VOIEVOD /premier/
    1933 ION DUCA /premier/
    1933-1934 CONSTANTIN ANGELESCU /premier/
    1934-1937 GHEORGHE TĂTĂRESCU /premier/
    1937-1938 OCTAVIAN GOGA /premier/
    1938-1939 patriarcha MIRON CRISTEA /premier/
    1939 ARMAND M.CĂLINESCU /premier/
    1939 CONSTANTIN ARGETOIANU /premier/
    1939-1940 GHEORGHE TĂTĂRESCU /premier/
    1940 ION GIGURTU /premier/
    1940-1944 ION ANTONESCU /premier/
    1940-1947 MICHAŁ /po raz drugi/
    1944 IULIU MANIU /premier/
    1944 CONSTANTIN SĂNĂTESCU /premier/
    1944-1945 NICOLAE RĂDESCU /premier/
    1945-1947 PETRU GROZA /premier/
    1947-1965 REPUBLIKA LUDOWA
    1947-1952 PETRU GROZA /premier/
    1948-1952 CONSTANTIN IVAN PARHON /przewodniczący Prezydium Wielkiego Zgromadzenia Narodowego/
    1948-1954 GHEORGHE GHEORGHIU-DEJ /sekretarz generalny Komitetu Centralnego Rumuńskiej Partii Komunistycznej/
    1952-1955 GHEORGHE GHEORGHIU-DEJ /premier/
    1952-1958 PETRU GROZA /przewodniczący Prezydium Wielkiego Zgromadzenia Narodowego/
    1954-1965 GHEORGHE GHEORGHIU-DEJ /I sekretarz Komitetu Centralnego Rumuńskiej Partii Komunistycznej/
    1955-1961 CHIVU STOICA /premier/
    1958-1961 ION GHEORGHE MAURER /przewodniczący Prezydium Wielkiego Zgromadzenia Narodowego/
    1961-1965 GHEORGHE GHEORGHIU-DEJ /przewodniczący Rady Państwa/
    1961-1974 ION MAURER /premier/
    1965-1990 REPUBLIKA SOCJALISTYCZNA
    1965-1967 CHIVU STOICA /przewodniczący Rady Państwa/
    1965-1969 NICOLAE CEAUŞESCU /sekretarz generalny Komitetu Centralnego Rumuńskiej Partii Komunistycznej/
    1967-1974 NICOLAE CEAUŞESCU /przewodniczący Rady Państwa/
    1969-1989 NICOLAE CEAUŞESCU /sekretarz generalny
    Rumuńskiej Partii Komunistycznej/
    1974-1979 MANEA MANESCU /premier/
    1974-1989 NICOLAE CEAUŞESCU /prezydent/
    1979-1982 ILIE VERDET /premier/
    1982-1989 CONSTANTIN DĂSCĂLESCU /premier/
    1989-1990 ION ILIESCU /przewodniczący Rady Frontu Ocalenia Narodowego/
    1989-1990 PETRU ROMAN /premier/
    1990 ION ILIESCU /przewodniczący Tymczasowej Rady Jedności Narodowej/
    1990- REPUBLIKA
    1990-1991 PETRU ROMAN /premier/
    1990-1996 ION ILIESCU /prezydent/
    1991-1992 TEODOR STOLOJAN /premier/
    1993-1996 NICOLAE VĂCĂROIU /premier/
    1996-1998 VICTOR CIORBEA /premier/
    1996-2000 EMIL CONSTANTINESCU /prezydent/
    1998-1999 RADU VASILE /premier/
    1999-2000 MUGUR ISARESCU /premier/
    2000-2004 ION ILIESCU /prezydent/
    2000-2004 ADRIAN NASTASE /premier/
    2004- TRAIAN BĂSESCU /prezydent/
    2004 EUGEN BEJINARIU /premier tymczasowy/
    2004-2008 CĂLIN POPESCU-TĂRICEANU /premier/
    2008 TEODOR STOLOJAN /premier/
    2008- EMIL BOC /premier/
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  2. #12
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    SAN MARINO

    NAJJAŚNIEJSZA REPUBLIKA SAN MARINO –
    LA SERENISSIMA REPUBBLICA DI SAN MARINO
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: od 3.IX.301,
    PRZYWRÓCENIE NIEPODLEGŁOŚCI: 1599


    od 1954 – unia celna i walutowa z Włochami, 1975-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), od 1988 – Rada Europy, od 1992 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

    3.IX.301 HISTORYCZNA DATA POWSTANIA PAŃSTWA
    1243- REPUBLIKA (OD 1865 NAJJAŚNIEJSZA REPUBLIKA)
    1243- CO PÓŁ ROKU WŁADZA 2 KAPITANÓW-REGENTÓW

    SERBIA– SRBIJA

    REPUBLIKA SERBII – REPUBLIKA SRBIJA
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: IX.w., X.w.-1101, 1167-1459, 1806-1941, 1945-2006, DEKLARACJA NIEPODLEGŁOŚCI: 5.VI.2006


    od 2003 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 2003 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), od 2003 – Rada Europy, od 2003 – Inicjatywa Środkowoeuropejska (CEI).

    I-V.w. W SKŁADZIE IMPERIUM RZYMSKIEGO JAKO PROWINCJA DALMACJA
    VI.w. NAPŁYW SŁOWIAN
    VI-IX.w. W SKŁADZIE BIZANCJUM
    IX.w.-950 KSIĘSTWO RASZKA ZALEŻNE OD BIZANCJUM
    IX-XII.w. WŁADCY Z RÓŻNYCH RODÓW
    IX.w. WŁASTIMIR
    IX.w.-891 MUTIMIR
    891-892 PIERWOSŁAW
    892-917 PIOTR GOJNIKOVIĆ
    917-920 PAWEŁ BRANKOVIĆ
    920-924 ZACHARIASZ PIERVOSLAVEVIĆ
    924-927 WOJNA DOMOWA
    927-950 CZASŁAW KLONIMIROVIĆ
    X.w.-1077 KSIĘSTWO DUKLJA (ZETA) ZALEŻNE OD BIZANCJUM
    X.w.-1016 JAN WŁODZIMIERZ
    1016-1040 WOJNA DOMOWA
    1040-1052 STEFAN WOJSŁAW
    1052-1077 MICHAŁ
    1077-1101 KRÓLESTWO ZETA
    1077-1081 MICHAŁ
    1081-1101 KONSTANTYN BODIN
    1083 PODZIAŁ PAŃSTWA NA ZETĘ I RASZKĘ
    1083-1114 KSIĘSTWO RASZKA
    1083-1114 VUKAN
    1101-1180 W SKŁADZIE BIZANCJUM I WĘGIER
    XII.w.-1217 WIELKIE KSIĘSTWO ZALEŻNE OD BIZANCJUM
    XII.w. UROŠ I /wielki żupan/
    UROŠ II /wielki żupan/
    DESA /wielki żupan/
    TICHOMIR /wielki żupan/
    1167-1371 DYNASTIA NEMANICIÓW
    1167-1196 STEFAN NEMANIA /wielki żupan/
    1196-1217 STEFAN ŚWIĘTY /wielki żupan/
    1217-1345 KRÓLESTWO
    1217-1228 STEFAN ŚWIĘTY PIERWSZY KORONOWANY
    1228-1234 STEFAN RADOSŁAW
    1234-1243 STEFAN WŁADYSŁAW
    1243-1276 STEFAN UROŠ I
    1276-1282 STEFAN DRAGUTIN
    1282-1321 STEFAN UROŠ II MILUTIN
    1321-1331 STEFAN UROŠ III DECZAŃSKI
    1331-1345 STEFAN DUSZAN
    1345-1366 CARSTWO
    1345-1355 STEFAN DUSZAN
    1355-1366 STEFAN UROŠ IV
    1366-1371 KRÓLESTWO
    1366-1371 STEFAN UROŠ IV
    1371-1389 WIELKIE KSIĘSTWO (OD 1389 DESPOTAT)
    1371-1459 WŁADCY Z RÓŻNYCH DYNASTII
    1371-1389 ŁAZARZ HREBELJANOVIĆ
    1389-1427 STEFAN
    1427-1456 JERZY BRANKOVIĆ
    1456-1458 ŁAZARZ HREBELJANOVIĆ /po raz drugi/
    1458-1459 STEFAN ŚLEPY
    1459 STEFAN TOMAŠEVIĆ
    1459-1806 W SKŁADZIE TURCJI
    1806-1813 AUTONOMIA W RAMACH TURCJI
    1806-1813 Serbska Rada Rządowa (JERZY CZARNY KARADJORDJEVIĆ, MATEJA NENADOVIĆ, JAKOV NENADOVIĆ, MLADEN MILOVANOVIĆ)
    1813-1815 W SKŁADZIE TURCJI
    1815-1816 PETAR NIKOLAJEVIĆ MOLER /premier/
    1815-1842 DYNASTIA OBRENOVICIÓW
    1815-1826 MIŁOSZ
    1816-1821 vakat
    1817-1826 OGRANICZONA AUTONOMIA W RAMACH TURCJI
    1821-1826 JEVREM OBRENOVIĆ /premier/
    1826 MILOJE TODOROVIĆ /premier/
    1826-1829 DIMITRIJE DAVIDOVIĆ /premier/
    1826-1833 AUTONOMIA W RAMACH TURCJI
    1826-1833 MIŁOSZ
    1829-1835 vakat
    1833-1878 AUTONOMICZNE KSIĘSTWO W RAMACH TURCJI
    1833-1839 MIŁOSZ
    1835-1839 KOCA MARKOVIĆ /premier/
    1839 MILAN
    1839-1840 AVRAM PETRONIJEVIĆ /premier/
    1839-1842 MICHAŁ
    1840 PAUN JANKOVIĆ /premier/
    1840-1842 DJORDJE PROTIĆ /premier/
    1842-1843 AVRAM PETRONIJEVIĆ /premier/
    1842-1858 DYNASTIA KARADJORDJEVICIÓW
    1842-1858 ALEKSANDER
    1843-1844 ALEKSA SIMIĆ /premier/
    1844-1852 AVRAM PETRONIJEVIĆ /premier/
    1852-1853 ILIJA GARAŠANIN /premier/
    1853-1855 ALEKSA SIMIĆ /premier/
    1855-1856 ALEKSA JANKOVIĆ /premier/
    1856 STEVAN MARKOVIĆ /premier/
    1856-1857 ALEKSA SIMIĆ /premier/
    1857-1858 STEVAN MARKOVIĆ /premier/
    1858-1859 STEVAN MAGAZINOVIĆ /premier/
    1858-1903 DYNASTIA OBRENOVICIÓW
    1858-1860 MIŁOSZ /po raz drugi/
    1859-1860 CVETKO RAJOVIĆ /premier/
    1860-1861 FILIP HRISTIĆ /premier/
    1860-1868 MICHAŁ /po raz drugi/
    1861-1867 ILIJA GARAŠANIN /premier/
    1867 JOVAN RISTIĆ
    1867-1868 NIKOLA HRSTIĆ /premier/
    1868-1869 DJORDJE CENIĆ /premier/
    1868-1878 MILAN /po raz drugi/
    1869-1872 RADIVOJE MILOJKOVIĆ /premier/
    1872-1873 MILIVOJE PETROVIĆ BLAZNAVAC /premier/
    1873 JOVAN RISTIĆ /premier/
    1873-1874 JOVAN MARINOVIĆ /premier/
    1874-1875 AĆIM ČUMIĆ /premier/
    1875 DANILO STEFANOVIĆ /premier/
    1875 STEVČA MIHAILOVIĆ /premier/
    1875-1876 LJUBOMIR KALJEVIĆ /premier/
    1876-1878 STEVČA MIHAILOVIĆ /premier/
    1878-1882 KSIĘSTWO
    1878-1880 JOVAN RISTIĆ /premier/
    1878-1882 MILAN
    1880-1883 MILAN PIROČANAC /premier/
    1882-1918 KRÓLESTWO
    1882-1889 MILAN
    1883-1884 NIKOLA HRISTIĆ /premier/
    1884-1887 MILUTIN GARAŠANIN /premier/
    1887-1888 JOVAN RISTIĆ /premier/
    1888 SAVA GRUJIĆ /premier/
    1888-1889 NIKOLA HRISTIĆ /premier/
    1889 KOSTA PROTIĆ /premier/
    1889-1891 SAVA GRUJIĆ /premier/
    1889-1903 ALEKSANDER
    1891-1892 NIKOLA PAŠIĆ /premier/
    1892-1893 JOVAN AVAKUMOVIĆ /premier/
    1893 LAZAR DOKIĆ /premier/
    1893-1894 SAVA GRUJIĆ /premier/
    1894 DJORDJE SIMIĆ /premier/
    1894 SVETOMIR NIKOLAJEVIĆ /premier/
    1894-1895 NIKOLA HRISTIĆ /premier/
    1895-1896 STOJAN NOVAKOVIĆ /premier/
    1896-1897 DJORDJE SIMIĆ /premier/
    1897-1900 VLADAN DJORDJEVIĆ /premier/
    1900-1901 ALEKSA JOVANOVIĆ /premier/
    1901-1902 MIHAILO VUJIĆ /premier/
    1902 PERA VELIMIROVIĆ /premier/
    1902-1903 DIMITRIJE CINCAR-MARKOVIĆ /premier/
    1903 JOVAN AVAKUMOVIĆ /premier/
    1903-1904 SAVA GRUJIĆ /premier/
    1903-1918 DYNASTIA KARADJORDJEVICIÓW
    1903-1918 PIOTR
    1904-1905 NIKOLA PAŠIĆ /premier/
    1905-1906 LJUBOMIR STOJANOVIĆ /premier/
    1906 SAVA GRUJIĆ /premier/
    1906-1908 NIKOLA PAŠIĆ /premier/
    1908-1909 PERA VELIMIROVIĆ /premier/
    1909 STOJAN NOVAKOVIĆ /premier/
    1909-1911 NIKOLA PAŠIĆ /premier/
    1911-1912 MILOVAN MILOVANOVIĆ /premier/
    1912 MARKO TRIFKOVIĆ /premier/
    1912-1918 NIKOLA PAŠIĆ /premier/
    1918-1945 KRÓLESTWO SERBÓW, CHORWATÓW I SŁOWEŃCÓW – SHS (OD 1929 KRÓLESTWO JUGOSŁAWII)
    1918-1941 DYNASTIA KARADJORDJEVICIÓW
    1918-1919 STOJAN PROTIĆ /premier/
    1918-1921 PIOTR I
    1919-1920 LJUBOMIR DAVIDOVIĆ /premier/
    1920 STOJAN PROTIĆ /premier/
    1920-1921 MILENKO VESNIĆ /premier/
    1921-1924 NIKOLA PAŠIĆ /premier/
    1921-1934 ALEKSANDER
    1924 LJUBOMIR DAVIDOVIĆ /premier/
    1924-1926 NIKOLA PAŠIĆ /premier/
    1926-1927 NIKOLA UZUNOVIĆ /premier/
    1927-1928 VELIMIR VUKICEVIĆ /premier/
    1928-1929 ANTON KOROŠEC /premier/
    1929-1932 gen. PETAR ŽIVKOVIĆ /premier/
    1932 VOJISLAV MARINKOVIĆ /premier/
    1932-1934 MILAN SRŠKIĆ /premier/
    1934-1941 PIOTR II
    1934 NIKOLA UZUNOVIĆ /premier/
    1934-1935 BOGOLJUB JEVTIĆ /premier/
    1935-1939 MILAN STOJADINOVIĆ /premier/
    1939-1941 DRAGIŠA CVETKOVIĆ /premier/
    1941 gen. DUŠAN SIMOVIĆ /premier/
    1941-1945 OKUPACJA JUGOSŁAWII PRZEZ NIEMCY, WŁOCHY, WĘGRY, BUŁGARIĘ I CHORWACJĘ
    (rządy marionetkowe 1941: MILAN ACIMOVIĆ, 1941-1945: gen. MILAN NEDIĆ)
    1941-1942 gen. DUŠAN SIMOVIĆ /premier rządu emigracyjnego/
    1945-1963 FEDERACYJNA LUDOWA REPUBLIKA JUGOSŁAWII
    1945-1953 IVAN RIBAR /prezydent/
    1945-1963 JOSIP BROZ-TITO /premier/
    1953-1963 JOSIP BROZ-TITO /prezydent/
    1963-1991 SOCJALISTYCZNA FEDERACYJNA REPUBLIKA JUGOSŁAWII
    1963-1967 PETAR STAMBOLIĆ /premier/
    1963-1980 JOSIP BROZ-TITO /prezydent/
    1967-1969 MIKA ŠPILJAK /premier/
    1969-1971 MITJA RIBIČIĆ /premier/
    1971-1977 DŻEMAL BIJEDIĆ /premier/
    1977-1982 VESELIN DJURANOVIĆ /premier/
    1980 LAZAR KOLISEVSKI /przewodniczący Prezydium SFRJ/
    1980-1981 CVIJETIN MIJATOVIĆ /przewodniczący Prezydium SFRJ/
    1981-1982 SERGEJ KRAIGHER /przewodniczący Prezydium SFRJ/
    1982-1983 PETAR STAMBOLIĆ /przewodniczący Prezydium SFRJ/
    1982-1986 MIKA PLANINC /premier/
    1983-1984 MIKA SPILJAK /przewodniczący Prezydium SFRJ/
    1984-1985 VESELIN DJURANOVIĆ /przewodniczący Prezydium SFRJ/
    1985-1986 RADOVAN VLJAKOVIĆ /przewodniczący Prezydium SFRJ/
    1986-1987 SINAN HASANI /przewodniczący Prezydium SFRJ/
    1986-1989 BRANKO MIKULIĆ /premier/
    1987-1988 LAZAR MOJSOV /przewodniczący Prezydium SFRJ/
    1988-1989 RAIF DIZDAREVIĆ /przewodniczący Prezydium SFRJ/
    1989-1990 JANEZ DRNOVŠEK /przewodniczący Prezydium SFRJ/
    1989-1991 ANTE MARKOVIĆ /premier/
    1990-1991 BORISLAV JOVIĆ /przewodniczący Prezydium SFRJ/
    1991 STJEPAN (STIPE) MESIĆ /przewodniczący Prezydium SFRJ/
    1991 DRAGUTIN ZELENOVIĆ /premier Serbii/
    1991-1992 MILAN PANIĆ /przewodniczący Prezydium SFRJ/
    1991-1992 BRANKO KOSTIĆ /przewodniczący Prezydium SFRJ/
    1991-1993 RADOMAN BOŽOVIĆ /premier Serbii/
    1991-1995 WOJNA DOMOWA
    1992-1995 RADOJE KONTIĆ /premier Jugosławii/
    1992-2003 FEDERALNA REPUBLIKA JUGOSŁAWII
    1992-1993 DOBRICA ĆOSIĆ /prezydent Jugosławii/
    1992-1997 SLOBODAN MILOŠEVIĆ /prezydent Serbii/
    1992-2006 IBRAHIM RUGOVA /prezydent Kosowa/
    1993 MILOŠ RADULOVIĆ /tymczasowy prezydent Jugosławii/
    1993-1994 NIKOLA ŠAINOVIĆ /premier Serbii/
    1993-1997 ZORAN LILIĆ /prezydent Jugosławii/
    1994-2000 MIRKO MARJANOVIĆ /premier Serbii/
    1997 SRDA BOŽOVIĆ /tymczasowy prezydent Jugosławii/
    1997 DRAGAN TOMIĆ
    /tymczasowy prezydent Serbii/
    1997-2000 SLOBODAN MILOŠEVIĆ /prezydent Jugosławii/
    1997-2002 MILAN MILUTINOVIĆ /prezydent Serbii/
    1999 WOJNA Z NATO O KONTROLĘ NAD KOSOWEM
    2000 REWOLTA ANTYPREZYDENCKA
    2000-2001 MILOMIR MINIĆ /premier Serbii/
    2000-2003 VOJISLAV KOŠTUNICA /prezydent Jugosławii/
    2001-2003 ZORAN DJINDJIĆ /premier Serbii/
    2003-2006 REPUBLIKA SERBII I CZARNOGÓRY
    2003 NATASZA MICIĆ /tymczasowy prezydent Serbii/
    2003 NEBOJŠA ČOVIĆ /premier Serbii/
    2003 ŽARKO KORAĆ /premier Serbii/
    2003-2004 ZORAN ŽIVKOVIĆ /premier Serbii/
    2003-2006 SVETOZAR MAROVIĆ /prezydent Serbii i Czarnogóry/
    2004 VOJISLAV MIHAILOVIĆ /tymczasowy prezydent Serbii/
    2004 PREDRAG MARKOVIĆ /tymczasowy prezydent Serbii/
    2004-2008 VOJISLAV KOŠTUNICA /premier Serbii/
    2004- BORIS TADIĆ /prezydent Serbii/
    2006- FATMIR SEJDIU /prezydent Kosowa/
    2006 SECESJA CZARNOGÓRY
    2006- REPUBLIKA
    2008 SECESJA KOSOWA
    2008- MIRKO CVETKOVIĆ /premier/

    SŁOWACJA – SLOVENSKO

    REPUBLIKA SŁOWACKA – SLOVENSKÁ REPUBLIKA
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: 1919, 1939-1945,
    UTWORZENIE REPUBLIKI SŁOWACKIEJ: 1.I.1993


    od 1993 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1993-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), od 1993 – Rada Europy, od 1993 – Środkowoeuropejski Układ Wolnego Handlu (CEFTA), od 1993 – Inicjatywa Środkowoeuropejska (CEI), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), od 2004 – Pakt Północnoatlantycki (NATO), od 2004 – Unia Europejska (UE), od 2009 – unia walutowa w ramach Unii Europejskiej.

    V-VI.w. NAPŁYW SŁOWIAN
    IX.w. W SKŁADZIE PAŃSTWA PRIBINY
    833-896 W SKŁADZIE PAŃSTWA WIELKOMORAWSKIEGO
    896-1003 W SKŁADZIE CZECH
    1003-1018 W SKŁADZIE POLSKI
    1018-1526 W SKŁADZIE WĘGIER
    1526-1918 W SKŁADZIE AUSTRII
    1919 REPUBLIKA RAD
    1919 ADAM JANOUŠEK /premier/
    1919-1939 W SKŁADZIE CZECHOSŁOWACJI
    1938-1939 AUTONOMIA W RAMACH CZECHOSŁOWACJI
    1939-1945 PAŃSTWO SŁOWACKIE
    1939-1945 ks. JOSEF TISO
    1945-1993 W SKŁADZIE CZECHOSŁOWACJI
    1993- REPUBLIKA
    1993-1994 VLADIMIR MEČIAR /premier/
    1993-1998 MICHAL KOVAČ /prezydent/
    1994 JOZEF MORAVČIK /premier/
    1994-1998 VLADIMIR MEČIAR /premier/
    1998-2006 MIKULAŠ DZURINDA /premier/
    1999-2004 RUDOLF SCHUSTER /prezydent/
    2004- IVAN GAŠPAROVIČ /prezydent/
    2006- ROBERT FICO /premier/
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  3. #13
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    SŁOWENIA – SLOVENIJA

    REPUBLIKA SŁOWENII – REPUBLIKA SLOVENIJA
    NIEPODLEGŁOŚĆ: 25.VI.1991


    od 1992 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1992 – Inicjatywa Środkowoeuropejska (CEI), 1992-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), od 1993 – Rada Europy, od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), od 1995 – Środkowoeuropejski Układ Wolnego Handlu (CEFTA), od 2004 – Pakt Północnoatlantycki (NATO), od 2004 – Unia Europejska (UE), od 2007 – unia walutowa w ramach Unii Europejskiej.

    I-V.w. W SKŁADZIE IMPERIUM RZYMSKIEGO JAKO PROWINCJA DALMACJA
    V-VI.w. NAPŁYW SŁOWIAN
    VI.w.-620 W SKŁADZIE BAWARII
    620-660 W SKŁADZIE PAŃSTWA SAMONA
    660-788 W SKŁADZIE BAWARII
    788-843 W SKŁADZIE KRÓLESTWA FRANKÓW
    843-976 W SKŁADZIE KRÓLESTWA WSCHODNIOFRANKIJSKIEGO (NIEMIEC)
    976-1251 W SKŁADZIE AUSTRII JAKO KSIĘSTWO KRAINY
    1251-1276 W SKŁADZIE CZECH
    1276-1918 W SKŁADZIE AUSTRII (OD 1867 AUSTRO-WĘGIER) JAKO KSIĘSTWO KRAINY
    1918-1941 W SKŁADZIE KRÓLESTWA SERBÓW, CHORWATÓW I SŁOWEŃCÓW (OD 1929 JUGOSŁAWII)
    1941-1945 OKUPACJA SŁOWENII PRZEZ NIEMCY I WŁOCHY
    1945-1991 W SKŁADZIE JUGOSŁAWII JAKO REPUBLIKA FEDERACYJNA
    1990-1992 LOJZE PETERLE /premier/
    1991- REPUBLIKA
    1992-2000 JANEZ DRNOVŠEK /premier/
    1992-2002 MILAN KUČAN /prezydent/
    2000 ANDREJ BAJUK /premier/
    2000-2002 JANEZ DRNOVŠEK /premier/
    2002-2004 ANTON ROP /premier/
    2002-2007 JANEZ DRNOVŠEK /prezydent/
    2004-2008 JANEZ JANŠA /premier/
    2007- DANILO TÜRK /prezydent/
    2008- BORUT PAHOR /premier/

    SZWAJCARIA – SCHWEIZ –
    SUISSE – SVIZZERA – SVIZERA


    KONFEDERACJA SZWAJCARSKA –
    SCHWEIZERISCHE EIDGENOSSENSCHAFT,
    CONFÉDÉRATION SUISSE, CONFEDERAZIONE SVIZZERA, CONFEDERAZIUM SVIZERA
    NIEPODLEGŁOŚĆ: 1.VIII.1291,
    POTWIERDZENIE NIEPODLEGŁOŚCI: 22.IX.1499, 24.X.1648


    od 1813 – neutralność, 1919-1946 – Liga Narodów (LN), od 1923 – unia pocztowa z Liechtensteinem, od 1924 – unia celna i walutowa z Liechtensteinem, od 1948 – Organizacja Współpracy i Rozwoju Gospodarczego (OECD), od 1960 – Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu (EFTA), od 1963 – Rada Europy, 1975-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), od 2002 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ).

    Część 1.

    II-I.w. p. n. e. NAPŁYW HELWETÓW
    I.w. p. n. e.-
    V.w. n. e. W SKŁADZIE IMPERIUM RZYMSKIEGO JAKO PROWINCJA RECJA
    V-VI.w. PŁD-ZACH. CZĘŚĆ SZWAJCARII W SKŁADZIE BURGUNDII, PŁN-WSCH. CZĘŚĆ SZWAJCARII W SKŁADZIE ALAMANÓW
    534-IX.w. W SKŁADZIE PAŃSTWA FRANKÓW
    IX-XIII.w. W SKŁADZIE NIEMIEC
    XIII.w. WPŁYWY SABAUDII (PŁD-ZACH.) I AUSTRII (PŁN-WSCH.)
    1291 POWSTANIE ZWIĄZKU WIECZYSTEGO 3 KANTONÓW (URI, SCHWYZ, UNTERWALDEN)
    1291-1798 ZWIĄZEK SZWAJCARSKI
    1291-1798 Rada Związkowa
    1529 I WOJNA KAPPELSKA
    1531 II WOJNA KAPPELSKA
    1712 WOJNA RELIGIJNA
    1798-1803 REPUBLIKA HELWECKA ZALEŻNA OD FRANCJI
    1803-1813 ZWIĄZEK SZWAJCARSKI ZALEŻNY OD FRANCJI
    1803-1848 ZWIĄZEK SZWAJCARSKI
    1803-1848 Rada Związkowa
    1830-1831 WOJNA DOMOWA
    1833 WOJNA DOMOWA
    1844-1847 WOJNA DOMOWA
    1848-1874 PAŃSTWO ZWIĄZKOWE
    1848-1874 Rada Związkowa
    1874- REPUBLIKA FEDERACYJNA
    1874- Rada Związkowa

    część 2.
    /prezydenci wybierani co roku/

    1848 JONAS FURRER
    1849 JONAS FURRER
    1850 HENRI DRUEY
    1851 JOSEF MUNZINGER
    1852 JONAS FURRER
    1853 WILHELM MATTHIAS NÄFF
    1854 FRIEDRICH FREY-HEROSÉ
    1855 JONAS FURRER
    1856 JAKOB STÄMPFLI
    1857 CONSTANT FORNEROD
    1858 JONAS FURRER
    1859 JAKOB STÄMPFLI
    1860 FRIEDRICH FREY-HEROSÉ
    1861 MELCHIOR JOSEF MARTIN KNÜSEL
    1862 JAKOB STÄMPFLI
    1863 CONSTANT FORNEROD
    1864 JAKOB DUBS
    1865 KARL SCHENK
    1866 MELCHIOR JOSEF MARTIN KNÜSEL
    1867 CONSTANT FERNEROD
    1868 JAKOB DUBS
    1869 EMIL WELTI
    1870 JAKOB DUBS
    1871 KARL SCHENK
    1872 EMIL WELTI
    1873 PAUL CÉRÉSOLE
    1874 KARL SCHENK
    1875 JOHANN JAKOB SCHERER
    1876 EMIL WELTI
    1877 JOACHIM HEER
    1878 KARL SCHENK
    1879 BERNHARD HAMMER
    1880 EMIL WELTI
    1881 NUMA DROZ
    1882 SIMEON BAVIER
    1883 LOUIS RUCHONNET
    1884 EMIL WELTI
    1885 KARL SCHENK
    1886 ADOLF DEUCHER
    1887 NUMA DROZ
    1888 WILHELM HERTENSTEIN
    1888 BERNHARD HAMMER
    1889 BERNHARD HAMMER
    1890 LOUIS RUCHONNET
    1891 EMIL WELTI
    1892 WALTHER HAUSER
    1893 KARL SCHENK
    1894 EMIL FREY
    1895 JOSEF ZEMP
    1896 ADRIEN LACHENAL
    1897 ADOLF DEUCHER
    1898 EUGČNE RUFFY
    1899 EDUARD MÜLLER
    1900 WALTHER HAUSER
    1901 ERNST BRENNER
    1902 JOSEF ZEMP
    1903 ADOLF DEUCHER
    1904 ROBERT COMTESSE
    1905 MARC-EMILE RUCHET
    1906 LUDWIG FURRER
    1907 EDUARD MÜLLER
    1908 ERNST BRENNER
    1909 ADOLF DEUCHER
    1910 ROBERT COMTESSE
    1911 MARC-EMILE RUCHET
    1912 LUDWIG FURRER
    1913 EDUARD MÜLLER
    1914 ARTHUR HOFFMANN
    1915 GIUSEPPE MOTTA
    1916 CAMILLE DECOPPET
    1917 EDMUND SCHULTHESS
    1918 FELIX CALONDER
    1919 GUSTAVE ADOR
    1920 GIUSEPPE MOTTA
    1921 EDMUND SCHULTHESS
    1922 ROBERT HAAB
    1923 KARL SCHEURER
    1924 ERNST CHUARD
    1925 JEAN-MARIE MUSY
    1926 HEINRICH HÄBERLIN
    1927 GIUSEPPE MOTTA
    1928 EDMUND SCHULTHESS
    1929 ROBERT HAAB
    1930 JEAN-MARIE MUSY
    1931 HEINRICH HÄBERLIN
    1932 GIUSEPPE MOTTA
    1933 EDMUND SCHULTHESS
    1934 MARCEL PILET-GOLAZ
    1935 RUDOLF MINGER
    1936 ALBERT MEYER
    1937 GIUSEPPE MOTTA
    1938 JOHANNES BAUMANN
    1939 PHILIPP ETTER
    1940 MARCEL PILET-GOLAZ
    1941 ERNST WETTER
    1942 PHILIPP ETTER
    1943 ENRICO CELIO
    1944 WALTHER STÄMPFLI
    1945 EDUARD VON STEIGER
    1946 KARL KOBELT
    1947 PHILIPP ETTER
    1948 ENRICO CELIO
    1949 ERNST NOBS
    1950 MAX PETITPIERRE
    1951 EDUARD VON STEIGER
    1952 KARL KOBELT
    1953 PHILIPP ETTER
    1954 RODOLPHE RUBATTEL
    1955 MAX PETITPIERRE
    1956 MARKUS FELDMANN
    1957 HANS STREULI
    1958 THOMAS HOLENSTEIN
    1959 PAUL CHAUDET
    1960 MAX PETITPIERRE
    1961 FRIEDRICH TRAUGOTT WAHLEN
    1962 PAUL CHAUDET
    1963 WILLY SPÜHLER
    1964 LUDWIG VON MOOS
    1965 HANS-PETER TSCHUDI
    1966 HANS SCHAFFNER
    1967 ROGER BONVIN
    1968 WILLY SPÜHLER
    1969 LUDWIG VON MOOS
    1970 HANS-PETER TSCHUDI
    1971 RUDOLF GNÄGI
    1972 NELLO CELIO
    1973 ROGER BONVIN
    1974 ERNST BRUGGER
    1975 RUDOLF GNÄGI
    1976 RUDOLF GNÄGI
    1977 KURT FURGLER
    1978 WILLY RITSCHARD
    1979 HANS HÜRLIMANN
    1980 GEORGES-ANDRÉ CHEVALLAZ
    1981 KURT FORGLER
    1982 FRITZ HONEGGER
    1983 PIERRE AUBERT
    1984 LEON SCHLUMPF
    1985 KURT FURGLER
    1986 ALPHONS EGLI
    1987 PIERRE AUBERT
    1988 OTTO STICH
    1989 JEAN-PASCAL DELAMURAZ
    1990 ARNOLD KOLLER
    1991 FLAVIO COTTI
    1992 RENÉ FELBER
    1993 ADOLF OGI
    1994 OTTO STICH
    1995 KASPAR VILLIGER
    1996 JEAN-PASCAL DELAMURAZ
    1997 ARNOLD KOLLER
    1998 FLAVIO COTTI
    1999 RUTH DREIFUSS
    2000 ADOLF OGI
    2001 MORITZ LEUENBERGER
    2002 KASPAR VILLIGER
    2003 PASCAL COUCHEPIN
    2004 JOSEPH DEISS
    2005 SAMUEL SCHMID
    2006 MORITZ LEUENBERGER
    2007 MICHELINE CALMY-REY
    2008 PASCAL COUCHEPIN
    2009 HANS-RUDOLF MERZ
    2010 DORIS LEUTHARD

    SZWECJA – SVERIGE

    KRÓLESTWO SZWECJI – KONUNGARIKET SVERIGE
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: od IX.w.


    1919-1946 – Liga Narodów (LN), od 1946 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1948 – Organizacja Współpracy i Rozwoju Gospodarczego (OECD), od 1949 – Rada Europy, od 1952 – Rada Nordycka, 1960-1995 – Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu (EFTA), 1975-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), od 1992 – Rada Państw Bałtyckich (CBSS), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), od 1995 – Unia Europejska (UE).

    V-VI.w. NAPŁYW NORMANÓW
    od VI.w.- KRÓLESTWO
    VI-VIII.w. LEGENDARNA DYNASTIA YNGLINGÓW
    VIII.w.-1060 DYNASTIA SKJOLDUNGÓW
    IX.w.-885 ERYK VII EMUNDSSON
    ok.885-935 BJÖRN STARY
    ok.935-950 OLAF II BJÖRNSSON
    ok.950-995 ERYK VIII ZWYCIĘSKI
    995-ok.1020 OLAF III SKÖTKONUNG
    1020-1050 ANUND JAKUB
    1050-1060 EMUND SLEMME
    1060-1066 STENKIL RAGNVALDSSON
    1066-1080 WOJNA DOMOWA
    1080-1083 SWEN BLOT
    1083-1111 INGE I STARSZY
    1111-1118 FILIP /współrządca/
    1111-1118 INGE II MŁODSZY /współrządca/
    1118-1125 INGE II MŁODSZY
    1125-1130 INGE II MŁODSZY /współrządca/
    1125-1130 RAGNWALD KNAPHÖRDE /współrządca/
    1130-1132 RAGNWALD KNAPHÖRDE
    1132-1250 DYNASTIA SWERKERYDÓW I ERYKIDÓW
    1132-1155 SWERKER I KOLSSON
    1155-1160 ERYK IX ŚWIĘTY
    1160-1161 MAGNUS HENRIKSSON
    1161-1167 KAROL VII SWERKERSSON
    1167-1196 KANUT ERIKSSON
    1196-1208 SWERKER II KARLSSON
    1208-1216 ERYK X KNUTSSON
    1216-1222 JAN I SWERKERSSON
    1222-1250 ERYK XI ERIKSSON
    1250-1363 DYNASTIA FOLKUNGÓW
    1250-1275 WALDEMAR BIRGERSSON
    1275-1290 MAGNUS I LADULĹS
    1290-1318 BIRGER MAGNUSSON
    1319-1363 UNIA PERSONALNA Z NORWEGIĄ
    1319-1362 MAGNUS II ERIKSSON
    1356-1359 ERYK XII MAGNUSSON /antykról/
    1362-1363 MAGNUS II ERIKSSON /współrządca/
    1362-1363 HAAKON MAGNUSSON /współrządca/
    1364-1389 ALBRECHT MEKLEMBURSKI
    1389-1448 UNIA PERSONALNA Z DANIĄ I NORWEGIĄ
    1389-1439 DYNASTIA ESTRIDSENÓW
    1389-1397 MAŁGORZATA
    1397-1412 MAŁGORZATA /współrządca/
    1397-1412 ERYK POMORSKI /współrządca/
    1412-1439 ERYK POMORSKI
    1434-1435 WOJNA DOMOWA
    1435-1436 ENGELBREKT ENGELBREKTSSON /naczelnik państwa/
    1438-1441 KAROL KNUTSSON BONDE /regent/
    1441-1448 KRZYSZTOF BAWARSKI
    1448-1450 UNIA PERSONALNA Z NORWEGIĄ
    1448-1457 KAROL VIII KNUTSSON BONDE
    1457-1464 UNIA PERSONALNA Z DANIĄ
    1457-1464 DYNASTIA OLDENBURGÓW
    1457-1464 CHRYSTIAN I
    1464-1465 KAROL VIII KNUTSSON BONDE /po raz drugi/
    1465-1467 UNIA PERSONALNA Z DANIĄ
    1465-1467 DYNASTIA OLDENBURGÓW
    1465-1467 CHRYSTIAN I /po raz drugi/
    1467-1470 KAROL VIII KNUTSSON BONDE /po raz trzeci/
    1470-1523 UNIA PERSONALNA Z DANIĄ
    1470-1523 DYNASTIA OLDENBURGÓW
    1470-1471 CHRYSTIAN I /po raz trzeci/
    1470-1497 STEN STURE STARSZY /regent/
    1497-1501 JAN II
    1501-1503 STEN STURE STARSZY /regent, po raz drugi/
    1504-1512 SVANTE NILSSON STURE /regent/
    1512-1520 STEN STURE MŁODSZY /regent/
    1520-1521 CHRYSTIAN II OKRUTNY
    1521-1523 GUSTAW VASA /regent/
    1521-1523 WOJNA DOMOWA
    1523-1654 DYNASTIA WAZÓW (VASA)
    1523-1560 GUSTAW I
    1560-1568 ERYK XIV
    1569-1592 JAN III
    1592-1598 UNIA PERSONALNA Z POLSKĄ
    1592-1598 ZYGMUNT
    1594-1598 KAROL SUDERMAŃSKI /regent/
    1599-1604 rządy Riksdagu
    1604-1611 KAROL IX SUDERMAŃSKI
    1611-1632 GUSTAW II ADOLF
    1632-1644 AXEL OXENSTIERNA /regent/
    1632-1654 KRYSTYNA
    1654-1751 DYNASTIA WITTELSBACHÓW LINIA PFALZ-ZWEIBRÜCKEN
    1654-1660 KAROL X GUSTAW
    1660-1675 MAGNUS DE LA GARDIE /regent/
    1660-1697 KAROL XI
    1697-1718 KAROL XII
    1719-1720 ULRYKA ELEONORA
    1720-1751 FRYDERYK HESKI
    1751-1818 DYNASTIA OLDENBURGÓW LINIA HOLSTEIN-GOTTORP
    1751-1771 ADOLF FRYDERYK
    1771-1792 GUSTAW III
    1792-1809 GUSTAW IV ADOLF
    1809-1818 KAROL XIII
    1814-1905 UNIA PERSONALNA Z NORWEGIĄ
    1818- DYNASTIA BERNADOTTE
    1818-1844 KAROL XIV JAN
    1844-1859 OSKAR I
    1853-1870 LUDWIG GERHARD bar. DE GEER AF FINSPĹNG /premier/
    1859-1872 KAROL XV
    1870-1874 AXEL GUSTAF ADLERCREUTZ /premier/
    1872-1907 OSKAR II
    1874-1875 EDUARD CARLESON /premier/
    1875-1880 LUDWIG GERHARD bar. DE GEER AF FINSPĹNG /premier/
    1880-1883 ARVID hr. POSSE /premier/
    1883-1884 CARL JOHAN THYSELIUS /premier/
    1884-1888 OSKAR ROBERT THEMPTANDER /premier/
    1888-1889 DIETRICH GIELIS bar. VON BILDT /premier/
    1889-1891 GUSTAF SAMUEL bar. ĹKERHJELM /premier/
    1891-1900 ERIK GUSTAF BOSTRÖM /premier/
    1900-1902 FREDERIK bar. VON OTTER /premier/
    1902-1905 ERIK GUSTAF BOSTRÖM /premier/
    1905 JAN OLAV RAMSTEDT /premier/
    1905 CHRISTIAN LUNDEBERG /premier/
    1905-1906 KARL ALBERT STAAFF /premier/
    1906-1911 ARVID LINDMAN /premier/
    1907-1950 GUSTAW V
    1911-1914 KARL ALBERT STAAFF /premier/
    1914-1917 HJALMAR HAMMARSKJÖLD /premier/
    1917 KARL SWARTZ /premier/
    1917-1920 NIKOLAUS EDEN /premier/
    1920 HJALMAR KARL BRANTING /premier/
    1920 LUDWIG bar. DE GEER MŁODSZY /premier/
    1921 OSKAR FREDERIK SYDOW /premier/
    1921-1923 HJALMAR KARL BRANTING /premier/
    1923-1924 ERNST FRYGGER /premier/
    1924-1925 HJALMAR KARL BRANTING /premier/
    1925-1926 RICHARD SANDLER /premier/
    1926-1928 KARL GUSTAF EKMAN /premier/
    1928-1930 ARVID LINDMAN /premier/
    1930-1932 KARL GUSTAF EKMAN /premier/
    1932 FELIX THEODOR HAMRIN /premier/
    1932 AXEL PEHRSSON-BRAMSTROP /premier/
    1932-1946 PER ALBIN HANSSON /premier/
    1946-1969 TAGE FRITIOF ERLANDER /premier/
    1950-1973 GUSTAW VI ADOLF
    1969-1976 SVEN OLOF JOACHIM PALME /premier/
    1973- KAROL XVI GUSTAW
    1976-1978 THORBJÖRN FÄLLDIN /premier/
    1978-1979 OLA ULLSTEN /premier/
    1979-1982 THORBJÖRN FÄLLDIN /premier/
    1982-1986 SVEN OLOF JOACHIM PALME /premier/
    1986-1991 INGVAR GÖSTA CARLSSON /premier/
    1991-1994 CARL BILDT /premier/
    1994-1996 INGVAR GÖSTA CARLSSON /premier/
    1996-2006 GÖRAN PERSSON /premier/
    2006- FREDERIK REINFELDT /premier/
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  4. #14
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    UKRAINA – UKRAJINA

    REPUBLIKA UKRAINY – RESPUBLIKA UKRAJINA
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: 1917-1921,
    SUWERENNOŚĆ: 16.VII.1990,
    PRZYWRÓCENIE NIEPODLEGŁOŚCI: 24.VIII.1991


    od 1945 (1991) – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1991 – Wspólnota Niepodległych Państw (WNP), 1992-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), od 1995 – Rada Europy, od 1996 – Inicjatywa Środkowoeuropejska (CEI).

    VI.w. NAPŁYW SŁOWIAN
    IX.w.-1199 W SKŁADZIE RUSI KIJOWSKIEJ
    1199-1366 W SKŁADZIE RUSI HALICKO-WŁODZIMIERSKIEJ
    1366 ROZBIÓR UKRAINY MIĘDZY POLSKĘ I LITWĘ
    XV.w. WIĘKSZOŚĆ UKRAINY W SKŁADZIE LITWY, RUŚ CZERWONA WRAZ Z PODOLEM W SKŁADZIE POLSKI, RUŚ (UKRAINA) ZAKARPACKA W SKŁADZIE WĘGIER, BUKOWINA W SKŁADZIE MOŁDAWII (TURCJI)
    1569-1654 WIĘKSZOŚĆ UKRAINY W SKŁADZIE POLSKI
    (POWSTANIE NARODOWE: 1648-1654
    (BOHDAN ZENOBI CHMIELNICKI))
    1654-1667 WIĘKSZOŚĆ UKRAINY W SKŁADZIE ROSJI
    1667 ROZBIÓR UKRAINY MIĘDZY POLSKĘ A ROSJĘ
    1772-1914 RUŚ CZERWONA W SKŁADZIE ROSJI
    1775-1918 BUKOWINA W SKŁADZIE AUSTRII
    1914-1918 OKUPACJA UKRAINY PRZEZ NIEMCY I AUSTRO-WĘGRY
    1917 rządy Ukraińskiej Centralnej Rady (MYCHAJŁO HRYSZEWSKI)
    1917 NIEZALEŻNA REPUBLIKA UKRAIŃSKA
    1917 rządy Ukraińskiej Centralnej Rady (SEMEN PETLURA, WOŁODYMYR WINNICZENKO)
    1917 REPUBLIKA LUDOWA
    1917 rządy Ukraińskiej Centralnej Rady (SEMEN PETLURA, WOŁODYMYR WINNICZENKO)
    1917-1918 LUDOWA REPUBLIKA ROBOTNICZO-CHŁOPSKA
    1917-1918 rządy bolszewików
    1918 REPUBLIKA LUDOWA
    1918 PAWIEŁ SKOROPADSKI /hetman/
    1918-1919 ZACHODNIOUKRAIŃSKA REPUBLIKA LUDOWA
    1918 LUDOWA REPUBLIKA ROBOTNICZO-CHŁOPSKA
    1918 rządy bolszewików
    1918-1919 REPUBLIKA LUDOWA
    1918-1919 rządy ludowe
    1918-1919 rządy Dyrektoriatu (WOŁODYMYR WINNICZENKO)
    1919 ZJEDNOCZENIE UKRAINY
    1919-1921 rządy Dyrektoriatu (ataman SEMEN PETLURA)
    1919-1938 RUŚ (UKRAINA) ZAKARPACKA W SKŁADZIE CZECHOSŁOWACJI
    1919-1940 BUKOWINA W SKŁADZIE RUMUNII
    1921-1922 W SKŁADZIE ROSJI
    1922-1939 ZACH. CZĘŚĆ W SKŁADZIE POLSKI
    1922-1991 SOCJALISTYCZNA REPUBLIKA RAD W SKŁADZIE ZSRR (1939- WŁĄCZENIE ZACH. UKRAINY, 1940- WŁĄCZENIE BUKOWINY, 1945- WŁĄCZENIE RUSI (UKRAINY) ZAKARPACKIEJ, 1954- WŁĄCZENIE KRYMU)
    1938-1945 RUŚ (UKRAINA) ZAKARPACKA W SKŁADZIE WĘGIER
    1941-1944 OKUPACJA UKRAINY PRZEZ NIEMCY
    (rząd marionetkowy we Lwowie 1941: JAROSŁAW STEĆKO-KARBOWYCZ, wódz i naczelnik państwa 1941: STEPAN BANDERA)
    1990-1992 WITALIJ FOKIN /premier/
    1991- REPUBLIKA
    1991-1994 LEONID KRAWCZUK /prezydent/
    1992 WALENTYN SYMOSENKO /premier/
    1992-1993 LEONID KUCZMA /premier/
    1993-1994 JUHIM ZWIAHILŚKYJ /premier/
    1994-1995 WITALIJ MASOL /premier/
    1994-2004 LEONID KUCZMA /prezydent/
    1995-1996 JEWHEN MARCZUK /premier/
    1996-1997 PAWŁO ŁAZARENKO /premier/
    1997 WASYL DURDYNEĆ /premier/
    1997-1999 WIKTOR PUSTOWOJTENKO /premier/
    1999-2001 WIKTOR JUSZCZENKO /premier/
    2001-2002 ANATOLIJ KINACH /premier/
    2002-2005 WIKTOR JANUKOWYCZ /premier/
    2004 „POMARAŃCZOWA REWOLUCJA”
    2005- WIKTOR JUSZCZENKO /prezydent/
    2005 MYKOŁA AZAROW /premier/
    2005 JULIA TYMOSZENKO /premier/
    2005-2006 JURIJ JECHANUROW /premier/
    2006-2007 WIKTOR JANUKOWYCZ /premier/
    2007- JULIA TYMOSZENKO /premier/

    WATYKAN – VATICANO

    PAŃSTWO MIASTA WATYKAŃSKIEGO –
    STATO DELLA CITTÁ DEL VATICANO,
    STATUS CIVITATIS VATICANAE
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: od 755,
    POWTÓRNA SUWERENNOŚĆ: 7.VI.1929


    1975-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

    33-67 PIOTR APOSTOŁ
    67-76 (Włoch) LINUS
    76-88 (Włoch) ANAKLET (ANANKLET, KLET)
    88-97 (Włoch) KLEMENS I
    97-105 (Grek) EWARYST
    105-115 (Włoch) ALEKSANDER I
    115-125 (Włoch) SYKSTUS I (KSYSTUS)
    125-136 (Grek) TELESFOR
    136-140 (Grek) HYGIN
    140-155 (Włoch) PIUS I
    155-166 (Syryjczyk) ANICET
    166-175 (Włoch) SOTER
    175-189 (Grek) ELEUTERIUSZ
    189-199 (Afrykańczyk) WIKTOR I
    199-217 (Włoch) ZEFIRYN
    217-222 (Włoch) KALIKST I
    217-235 (Włoch) HIPOLIT /antypapież/
    222-230 (Włoch) URBAN I
    230-235 (Włoch) PONCJAN
    235-236 (Grek) ANTERUS
    236-250 (Włoch) FABIAN
    251 (Włoch) NOWACJAN /antypapież/
    251-253 (Włoch) KORNELIUSZ
    253-254 (Włoch) LUCJUSZ I
    254-257 (Włoch) STEFAN I
    257-258 (Grek) SYKSTUS II (KSYSTUS)
    259-268 (brak danych) DIONIZY
    269-274 (Włoch) FELIKS I
    275-283 (Włoch) EUTYCHIAN
    283-296 (Włoch) KAJUS
    296-304 (Włoch) MARCELIN
    301 CHRYSTIANIZACJA ARMENII W OBRZĄDKU RZYMSKIM
    304-308 vakat na stanowisku papieża
    308-309 (Włoch) MARCELI I
    309 (Grek) EUZEBIUSZ
    309-311 vakat na stanowisku papieża
    311-314 (Afrykańczyk) MILCJADES (MELCHJADES)
    313 EDYKT MEDIOLAŃSKI (CHRZEŚCIJAŃSTWO JEDNĄ Z RELIGII PANUJĄCYCH W IMPERIUM RZYMSKIM)
    314-335 (Włoch) SYLWESTER
    325 I SOBÓR POWSZECHNY – NICEA W AZJI MNIEJSZEJ
    336 (Włoch) MAREK
    337-352 (Włoch) JULIUSZ I
    352-366 (Włoch) LIBERIUSZ
    355 (Włoch) FELIKS II /antypapież/
    366 (Włoch) URSYN (URSYCYNUS) /antypapież/
    366-384 (Hiszpan) DAMAZY I
    381 II SOBÓR POWSZECHNY – KONSTANTYNOPOL
    384-399 (Włoch) SYRYCJUSZ
    392 CHRZEŚCIJAŃSTWO JEDYNĄ RELIGIĄ PANUJĄCĄ W IMPERIUM RZYMSKIM
    399-401 (Włoch) ANASTAZY I
    401-417 (Włoch) INNOCENTY I
    410 NAJAZD WIZYGOTÓW (ALARYK) NA RZYM
    417-418 (Grek) ZOSYMUS
    418-419 (Włoch) EULALIUSZ /antypapież/
    418-422 (Włoch) BONIFACY I
    422-432 (Włoch) CELESTYN I
    431 III SOBÓR POWSZECHNY – EFEZ
    432-440 (Włoch) SYKSTUS III
    440-461 (Włoch) LEON I WIELKI
    451 IV SOBÓR POWSZECHNY – CHALCEDON
    455 NAJAZD WANDALÓW (GENZERYK) NA RZYM
    457 ODERWANIE SIĘ KOŚCIOŁA KOPTYJSKIEGO (EGIPT, ETIOPIA)
    461-468 (Włoch) HILARY
    468-483 (Włoch) SYMPLICJUSZ
    472 NAJAZD BURGUNDÓW (GUNDOBAD) NA RZYM
    476 UPADEK CESARSTWA ZACHODNIORZYMSKIEGO
    483-492 (Włoch) FELIKS III (II)
    484-519 SCHIZMA AKACJAŃSKA
    492-496 (Hiszpan) GELAZY I WIELKI
    496-498 (Włoch) ANASTAZY II
    496 CHRYSTIANIZACJA PAŃSTWA FRANKÓW W OBRZĄDKU RZYMSKIM
    498 (Włoch) WAWRZYNIEC (LAURENCJUSZ) /antypapież/
    498-514 (Włoch) SYMMACHUS
    514-523 (Włoch) HORMIZDAS
    507 ODERWANIE SIĘ KOŚCIOŁA ORMIAŃSKIEGO (ARMENIA)
    519 UGODA MIĘDZY KOŚCIOŁEM ZACHODNIM A KOŚCIOŁAMI WSCHODNIMI TZW. FORMUŁA HORMIZDASA
    523-526 (Włoch) JAN I
    526-530 (Włoch) FELIKS IV (III)
    530 (Egipcjanin) DIOSKUROS /antypapież/
    530-532 (Włoch) BONIFACY II
    533-535 (Włoch) JAN II (MERKURIUSZ)
    535-536 (Włoch) AGAPIT I
    536-537 (Włoch) SYLWERIUSZ
    536 ZDOBYCIE RZYMU PRZEZ BIZANCJUM I ICH KONTROLA NAD PAPIEŻAMI (DO 568)
    537-555 (Włoch) WIGILIUSZ
    550 ODERWANIE SIĘ KOŚCIOŁA JAKOBICKIEGO (SYRIA)
    553 V SOBÓR POWSZECHNY – KONSTANTYNOPOL
    556-561 (Włoch) PELAGIUSZ I
    561-574 (Włoch) JAN III
    575-579 (Włoch) BENEDYKT I
    579-590 (Włoch) PELAGIUSZ II
    587 CHRYSTIANIZACJA PAŃSTWA WIZYGOTÓW W OBRZĄDKU RZYMSKIM
    590-604 (Włoch) GRZEGORZ I WIELKI
    597 PIERWSZE MISJE CHRYSTIANIZACYJNE WŚRÓD ANGLÓW
    604-606 (Włoch) SABINIAN
    606-607 vakat na stanowisku papieża
    607 (Włoch) BONIFACY III
    608-615 (Włoch) BONIFACY IV
    615-618 (Włoch) DEUSDEDIT (ADEODAT I)
    616 CHRYSTIANIZACJA PAŃSTWA LONGOBARDÓW W OBRZĄDKU RZYMSKIM
    619-625 (Włoch) BONIFACY V
    625-638 (Włoch) HONORIUSZ I
    638-640 vakat na stanowisku papieża
    640 (Włoch) SEWERYN
    640-642 (Włoch) JAN IV
    642-649 (Grek) TEODOR I
    649-655 (Włoch) MARCIN I
    654-657 (Włoch) EUGENIUSZ I
    657-672 (Włoch) WITALIAN
    672-676 (Włoch) ADEODAT II
    676-678 (Włoch) DONUS
    678-681 (Włoch) AGATON
    680-681 VI SOBÓR POWSZECHNY – KONSTANTYNOPOL
    682-683 (Włoch) LEON II
    684-685 (Włoch) BENEDYKT II
    685-686 (Syryjczyk) JAN V
    686 (Włoch) TEODOR /antypapież/
    686-687 (Włoch) KONON
    687 TEODOR /antypapież, po raz drugi/
    687 (Włoch) PASCHALIS /antypapież/
    687-701 (Syryjczyk) SERGIUSZ I
    691 SOBÓR QUINISEXTUM – KONSTANTYNOPOL
    701-705 (Grek) JAN VI
    705-707 (Grek) JAN VII
    708 (Syryjczyk) SYZYNIUSZ
    708-715 (Syryjczyk) KONSTANTYN
    715-731 (Włoch) GRZEGORZ II
    730-843 OBRAZOBURSTWO (IKONOKLAZM) W BIZANCJUM
    731-741 (Syryjczyk) GRZEGORZ III
    741-752 (Grek) ZACHARIASZ
    752 (Włoch) STEFAN II /antypapież/
    752-757 (Włoch) STEFAN II (III)
    756-1870 PAŃSTWO KOŚCIELNE
    757 ROZRUCHY W RZYMIE
    757-767 (Włoch) PAWEŁ I
    767-768 ROZRUCHY W RZYMIE
    767-769 (Włoch) KONSTANTYN /antypapież/
    768 (Włoch) FILIP /antypapież/
    768-772 (Włoch) STEFAN III (IV)
    769 SYNOD NA LATERANIE
    772-795 (Włoch) HADRIAN I
    787 VII SOBÓR POWSZECHNY – NICEA W AZJI MNIEJSZEJ
    794 SYNOD DUCHOWIEŃSTWA ZACHODNIEGO W FRANKFURCIE
    795-814 (Włoch) LEON III
    799-800 POWSTANIE ANTYPAPIESKIE W RZYMIE
    25.XII.800 KORONACJA KAROLA WIELKIEGO NA CESARZA RZYMSKIEGO
    816-817 (Włoch) STEFAN IV (V)
    817-824 (Włoch) PASCHALIS I
    824-827 (Włoch) EUGENIUSZ II
    827 (Włoch) WALENTYN
    827-844 (Włoch) GRZEGORZ IV
    843 TRAKTAT W VERDUN – PODZIAŁ PAŃSTWA FRANKÓW NA KRÓLESTWO WSCHODNIOFRANKIJSKIE (NIEMCY), KRÓLESTWO ZACHODNIOFRANKIJSKIE (FRANCJA) I MONARCHIĘ LOTARA (ITALIA)
    844 (Włoch) JAN /antypapież/
    844-847 (Włoch) SERGIUSZ II
    846 SPLĄDROWANIE RZYMU PRZEZ ARABÓW
    847-855 (Włoch) LEON IV
    855-858 legenda o papieżycy JOANNIE
    855 (Włoch) ANASTAZY /antypapież/
    855-858 (Włoch) BENEDYKT III
    858-867 (Włoch) MIKOŁAJ I WIELKI
    865 CHRYSTIANIZACJA BUŁGARII W OBRZĄDKU WSCHODNIM
    867 SOBÓR WSCHODNI – KONSTANTYNOPOL
    867 CHRYSTIANIZACJA SERBII W OBRZĄDKU WSCHODNIM
    867-869 I SCHIZMA FOCJAŃSKA
    867-872 (Włoch) HADRIAN II
    869 VIII SOBÓR POWSZECHNY – KONSTANTYNOPOL
    872-882 (Włoch) JAN VIII
    877-920 II SCHIZMA FOCJAŃSKA
    878 NAPAD KSIĘCIA SPOLETO, LAMBERTA NA RZYM
    879 CHRYSTIANIZACJA CHORWACJI W OBRZĄDKU RZYMSKIM
    882-884 (Włoch) MARYNUS I
    884-885 (Włoch) HADRIAN III
    885-891 (Włoch) STEFAN V (VI)
    891-896 (Włoch) FORMOZUS
    896 (Włoch) BONIFACY VI
    896-897 (Włoch) STEFAN VI (VII)
    897 (Włoch) ROMANUS
    897 (Włoch) TEODOR II
    898-900 (Włoch) JAN IX
    900-903 (Włoch) BENEDYKT IV
    903 (Włoch) LEON V
    903 (Włoch) CHRISTOFORUS (KRZYSZTOF) /antypapież/
    904-911 (hr. Tusculum, Włoch) SERGIUSZ III
    911-913 (Włoch) ANASTAZY III
    912 CHRYSTIANIZACJA KSIĘSTWA NORMANDII W OBRZĄDKU RZYMSKIM
    913-914 (Włoch) LANDO
    914-928 (Włoch) JAN X
    915 ROZBICIE WOJSK ARABSKICH W BITWIE POD GARIGLIANO
    919 CHRYSTIANIZACJA CZECH W OBRZĄDKU RZYMSKIM
    928 (Włoch) LEON VI
    928-931 (Włoch) STEFAN VII (VIII)
    931-935 (Włoch) JAN XI
    935 ROZRUCHY W RZYMIE
    936-939 (Włoch) LEON VII
    939-942 (Włoch) STEFAN VIII (IX)
    942-946 (Włoch) MARYNUS II
    946-955 (Włoch) AGAPIT II
    955-964 (Octaviano, Włoch) JAN XII
    960 CHRYSTIANIZACJA DANII W OBRZĄDKU RZYMSKIM
    2.II.962 KORONACJA OTTONA I NA CESARZA RZYMSKIEGO
    963-965 (Włoch) LEON VIII
    964-966 (Włoch) BENEDYKT V
    965 POWSTANIE ANTYPAPIESKIE W RZYMIE
    965-972 (Włoch) JAN XIII
    966 CHRYSTIANIZACJA POLSKI W OBRZĄDKU RZYMSKIM
    973-974 (Włoch) BENEDYKT VI
    974 (Francon, Włoch) BONIFACY VII /antypapież/
    974-983 (Włoch) BENEDYKT VII
    983-984 (Pietro Pavia, Włoch) JAN XIV
    984 BONIFACY VII /antypapież, po raz drugi/
    985-996 (Włoch) JAN XV
    988 CHRYSTIANIZACJA RUSI W OBRZĄDKU WSCHODNIM
    995 CHRYSTIANIZACJA NORWEGII W OBRZĄDKU RZYMSKIM
    996-999 (Bruno, Niemiec) GRZEGORZ V
    997 (Gian Filagatos Rossano, Włoch) JAN XVI /antypapież/
    999-1003 (Gerbert, Francuz) SYLWESTER II
    1000 CHRYSTIANIZACJA WĘGIER W OBRZĄDKU RZYMSKIM
    1003 (Siccone, Włoch) JAN XVII
    1004-1009 (Fasano, Włoch) JAN XVIII
    1008 CHRYSTIANIZACJA SZWECJI W OBRZĄDKU RZYMSKIM
    1009-1012 (Pietro Bucca Porca, Włoch) SERGIUSZ IV
    1012 (Włoch) GRZEGORZ /antypapież/
    1012-1024 (Teofilacto hr. Tusculum, Włoch) BENEDYKT VIII
    1024-1032 (Romanus, hr. Tusculum, Włoch) JAN XIX
    1032-1044 (Teofilacto hr. Tusculum, Włoch) BENEDYKT IX
    1045 (Gian, Włoch) SYLWESTER III
    1045 BENEDYKT IX /antypapież, po raz drugi/
    1045-1046 (Gian Graziano Pierleoni, Włoch) GRZEGORZ VI
    1046-1047 (Suitger hr. Morsleben-Homburg, Niemiec) KLEMENS II
    1047-1048 BENEDYKT IX /antypapież, po raz trzeci/
    1048 (Poppo Brixen, Niemiec) DAMAZY II
    1049-1054 (Bruno hr. Egisheim-Dagsburg, Niemiec) LEON IX
    1054 WIELKA SCHIZMA: ROZŁAM MIĘDZY KOŚCIOŁEM RZYMSKIM I WSCHODNIM
    1055-1057 (Gebhard hr. Hirschberg, Niemiec) WIKTOR II
    1057-1058 (Frčdčric, Francuz) STEFAN IX (X)
    1058 (Włoch) BENEDYKT X /antypapież/
    1059-1061 (Gerard, Francuz) MIKOŁAJ II
    1059 SYNOD NA LATERANIE
    1061 (Cadalous, Włoch) HONORIUSZ II /antypapież/
    1061-1073 (Anzelm Baggio, Włoch) ALEKSANDER II
    1073-1085 (Hildebrand, Włoch) GRZEGORZ VII
    1074 SYNOD NA LATERANIE
    1075-1122 SPÓR O INWESTYTURĘ MIĘDZY PAPIESTWEM A CESARSTWEM
    1080-1084 (Vibert, Włoch) KLEMENS III /antypapież/
    1083-1084 WYPRAWA HENRYKA IV NA RZYM
    1086-1087 (Desiderio, Włoch) WIKTOR III
    1088-1099 (Odon de Lagery, Francuz) URBAN II
    1095 SYNOD W CLERMONT-FERRAND
    1096-1099 I WYPRAWA KRZYŻOWA
    1099-1118 (Rainier Bieda, Włoch) PASCHALIS II
    1100-1102 (Teodoro, Włoch) TEODORYK /antypapież/
    1102 (Alberto, Włoch) ALBERT /antypapież/
    1105 (Maginulfus, Włoch) SYLWESTER IV /antypapież/
    1118 (Maurice Bourdin, Francuz) GRZEGORZ VIII /antypapież/
    1118-1119 (Gian Gaeta, Włoch) GELAZY II
    1118-1119 ROZRUCHY W RZYMIE
    1119-1124 (Gwido hr. Burgundii, Francuz) KALIKST II
    23.IX.1122 KONKORDAT W WORMACJI – ZAKOŃCZENIE SPORU O INWESTYTURĘ
    1123 I (IX) SOBÓR POWSZECHNY NA LATERANIE
    1124 (Teobald Bucca Pecus, Włoch) CELESTYN II /antypapież/
    1124-1130 (Lamberto Fiagnano, Włoch) HONORIUSZ II
    1130-1138 SCHIZMA ANAKLETA
    1130-1138 (Anacleto Pierleoni, Włoch) ANAKLET II /antypapież/
    1130-1143 (Giorgio Papareschi, Włoch) INNOCENTY II
    1138 (Giorgio Pierleoni, Włoch) WIKTOR IV /antypapież/
    1139 II (X) SOBÓR POWSZECHNY NA LATERANIE
    1143-1144 (Gvido Citta di Castello, Włoch) CELESTYN II
    1143-1154 REWOLUCJA ANTYPAPIESKA W RZYMIE (ARNOLD Z BRESCII)
    1144-1145 (Gerard Caccianemici, Włoch) LUCJUSZ II
    1145-1153 (Bernard Paganelli di Montemagno, Włoch) EUGENIUSZ III
    1147-1149 II WYPRAWA KRZYŻOWA
    1153-1154 (Conrado della Subarra, Włoch) ANASTAZY IV
    1154-1159 (Nicolas Breakspeare, Anglik) HADRIAN IV
    1159-1179 SCHIZMA ALEKSANDRYJSKA
    1159-1164 (Octaviano Monticello, Włoch) WIKTOR IV (V) /antypapież/
    1159-1181 (Rolando Bandinelli, Włoch) ALEKSANDER III
    1164-1168 (Gvido Crema, Włoch) PASCHALIS III /antypapież/
    1168-1178 (Gian Strumia, Włoch) KALIKST III /antypapież/
    1179 (Lando Sita, Włoch) INNOCENTY III /antypapież/
    1179 III (XI) SOBÓR POWSZECHNY NA LATERANIE
    1181-1185 (Ubaldo Allucingoli, Włoch) LUCJUSZ III
    1185-1187 (Umberto Crivelli, Włoch) URBAN III
    1187 (Alberto de Morra, Włoch) GRZEGORZ VIII
    1187-1191 (Paolo Scolari, Włoch) KLEMENS III
    1189-1192 III WYPRAWA KRZYŻOWA
    1191-1198 (Iacinto Boboni Orsini, Włoch) CELESTYN III
    1198-1216 (Lotar Conti hr. Segni, Włoch) INNOCENTY III
    1202-1205 IV WYPRAWA KRZYŻOWA
    1215 IV (XII) SOBÓR POWSZECHNY NA LATERANIE
    1216-1227 (Cencio Savelli, Włoch) HONORIUSZ III
    1217-1221 V WYPRAWA KRZYŻOWA
    1227-1241 (Hugolin hr. Segni, Włoch) GRZEGORZ IX
    1228-1229 VI WYPRAWA KRZYŻOWA
    1241 (Gotfrido Castiglione, Włoch) CELESTYN IV
    1241-1243 vakat na stanowisku papieża
    1243-1254 (Sinibald Fieschi hr. della Lavagni, Włoch) INNOCENTY IV
    1245 I (XIII) SOBÓR POWSZECHNY – LYON
    1248-1254 VII WYPRAWA KRZYŻOWA
    1249 CHRYSTIANIZACJA FINLANDII W OBRZĄDKU RZYMSKIM
    1252-1258 REWOLUCJA ANTYPAPIESKA W RZYMIE
    1254-1261 (Rinaldo Conti hr. Segni, Włoch) ALEKSANDER IV
    1261-1264 (Jacques Pantaléon Court-Palais, Francuz) URBAN IV
    1265-1268 (Gwido Falcodi Le Gros, Francuz) KLEMENS IV
    1268-1271 vakat na stanowisku papieża
    1270 VIII WYPRAWA KRZYŻOWA
    1271-1276 (Teobald Visconti, Włoch) GRZEGORZ X
    1274 II (XIV) SOBÓR POWSZECHNY – LYON
    1276 (Pietro de Tarentaise, Włoch) INNOCENTY V
    1276 (Ottobone Fieschi hr. della Lavagni, Włoch) HADRIAN V
    1276-1277 (Pedro Rebuli-Giuliani, Portugalczyk) JAN XXI
    1277-1280 (Gian Caietan Orsini, Włoch) MIKOŁAJ III
    1281-1285 (Simon Monpitié, Francuz) MARCIN IV
    1285-1287 (Giacomo Savelli, Włoch) HONORIUSZ IV
    1288-1292 (Hieronim Masci, Włoch) MIKOŁAJ IV
    1292-1294 vakat na stanowisku papieża
    1294 (Pietro Angelari del Murrone, Włoch) CELESTYN V
    1294-1303 (Benedicto Gaetani, Włoch) BONIFACY VIII
    1303-1304 (Niccolo Boccasini, Włoch) BENEDYKT XI
    1304-1305 vakat na stanowisku papieża
    1305-1314 (Rajmund Bertrand de Got, Francuz) KLEMENS V
    1309-1376 „NIEWOLA AWINIOŃSKA”
    1311-1312 XV SOBÓR POWSZECHNY – VIENNE
    1314-1316 vakat na stanowisku papieża
    1316-1334 (Jacques Dučse, Francuz) JAN XXII
    1328-1330 (Pietro Rainallucci, Włoch) MIKOŁAJ V /antypapież/
    1334-1342 (Jacques Fournier, Francuz) BENEDYKT XII
    1337-1453 WOJNA STULETNIA MIĘDZY FRANCJĄ I ANGLIĄ
    1342-1352 (Pierre Roger, Francuz) KLEMENS VI
    1347-1354 REWOLUCJA ANTYPAPIESKA W RZYMIE (COLA DI RIENZO)
    1348-1349 „CZARNA ŚMIERĆ”
    1352-1362 (Stefan Aubert, Francuz) INNOCENTY VI
    1362-1370 (Wilhelm de Grimoard, Francuz) URBAN V
    1370-1378 (Pierre Roger de Beaufort, Francuz) GRZEGORZ XI
    1378-1389 (Bartolomeo Prignano, Włoch) URBAN VI
    1378-1394 (Robert z Genewy, Szwajcar) KLEMENS VII /antypapież/
    1378-1417 WIELKA SCHIZMA ZACHODNIA
    1387 CHRYSTIANIZACJA LITWY W OBRZĄDKU RZYMSKIM
    1389-1404 (Pietro Tomacelli, Włoch) BONIFACY IX
    1394-1423 (Pedro de Luna, Hiszpan) BENEDYKT XIII /antypapież/
    1404-1406 (Cosma Migliorati, Włoch) INNOCENTY VII
    1406-1415 (Angelo Correr, Włoch) GRZEGORZ XII
    1409 SOBÓR POWSZECHNY – PIZA
    1409-1410 (Pietro Filargo, Włoch) ALEKSANDER V /antypapież/
    1410 (Baltasaro Cossa, Włoch) JAN XXIII /antypapież/
    1414-1418 XVI SOBÓR POWSZECHNY – KONSTANCJA
    1415 SPALENIE JANA HUSA NA STOSIE W KONSTANCJI
    1417-1431 (Oddone Colonna, Włoch) MARCIN V
    1423 (Gil Sanchez Muńoz, Hiszpan) KLEMENS VIII /antypapież/
    1423-1430 (Bernard Garnier, Francuz) BENEDYKT XIV /antypapież/
    1431-1447 (Gabriele Condulmer, Włoch) EUGENIUSZ IV
    1434 REWOLUCJA ANTYPAPIESKA W RZYMIE (COLONNOWIE)
    1431-1438 XVII SOBÓR POWSZECHNY – BAZYLEA
    1438-1439 SOBÓR POWSZECHNY – FERRARA
    6.VII.1439
    UNIA KOŚCIOŁA ZACHODNIEGO ZE WSCHODNIM, JAKOBICKIM, ORMIAŃSKIM I KOPTYJSKIM
    1439-1443 SOBÓR POWSZECHNY – FLORENCJA
    1439-1449 (Amadeo książę Sabaudii, Włoch) FELIKS V /antypapież/
    1447-1455 (Tommaso Parentucelli, Włoch) MIKOŁAJ V
    23.V.1453 UPADEK KONSTANTYNOPOLA
    1455-1458 (Alonso de Borja, Hiszpan) KALIKST III
    1458-1464 (Eneas Silvio Piccolomini, Włoch) PIUS II
    1464-1471 (Pietro Barbo, Włoch) PAWEŁ II
    1471-1484 (Francesco della Rovere, Włoch) SYKSTUS IV
    1484-1492 (Gianbattista Cibo, Włoch) INNOCENTY VIII
    1491 CHRYSTIANIZACJA KONGA W OBRZĄDKU RZYMSKIM
    1492-1503 (Rodrigo de Borja, Hiszpan) ALEKSANDER VI
    1494 WYPRAWA KAROLA VIII DO ITALII
    1503 (Francesco Todeschini-Piccolomini, Włoch) PIUS III
    1503-1513 (Giuliano della Rovere, Włoch) JULIUSZ II
    1512-1517 V (XVIII) SOBÓR POWSZECHNY NA LATERANIE
    1513-1521 (Giovanni de Medici, Włoch) LEON X
    31.X.1517 WYSTĄPIENIE MARCINA LUTRA – POCZĄTEK REFORMACJI
    1522-1523 (Hadrian Florenszoon, Holender) HADRIAN VI
    1523-1534 (Giulio de Medici, Włoch) KLEMENS VII
    1527 „SACCO DI ROMA“
    1527 LUTERANIZM RELIGIĄ PAŃSTWOWĄ W SZWECJI I HESJI
    1530 LUTERANIZM RELIGIĄ PAŃSTWOWĄ W DANII
    1534 LUTERANIZM RELIGIĄ PAŃSTWOWĄ NA POMORZU ZACH.
    1534 ANGLIKANIZM RELIGIĄ PAŃSTWOWĄ W ANGLII
    1534-1549 (Alessandro Farnese, Włoch) PAWEŁ III
    1536 LUTERANIZM RELIGIĄ PAŃSTWOWĄ W WIRTEMBERGII
    1536 ROZWÓJ KALWINIZMU W SZWAJCARII
    1537 LUTERANIZM RELIGIĄ PAŃSTWOWĄ W NORWEGII
    1539 LUTERANIZM RELIGIĄ PAŃSTWOWĄ W BRANDENBURGII I SAKSONII
    1545 ROZWÓJ KALWINIZMU NA WĘGRZECH I W SIEDMIOGRODZIE
    1545-1563 XIX SOBÓR POWSZECHNY – TRYDENT POCZĄTEK KONTRREFORMACJI
    1549 LUTERANIZM RELIGIĄ PAŃSTWOWĄ W MEKLEMBURGII
    1550-1555 (Gian Maria Ciocchi del Monte, Włoch) JULIUSZ III
    1553-1558 RESTAURACJA KATOLICYZMU W ANGLII
    1555 (Marcello Cervini, Włoch) MARCELI II
    1555-1559 (Gian Pietro Carafa, Włoch) PAWEŁ IV
    1555 KALWINIZM RELIGIĄ PAŃSTWOWĄ W PALATYNACIE REŃSKIM
    1558 RESTAURACJA ANGLIKANIZMU W ANGLII
    1559-1565 (Giovanni Angelo de Medici, Włoch) PIUS IV
    1560 KALWINIZM RELIGIĄ PAŃSTWOWĄ W SZKOCJI
    1566-1572 (Antonio Michele Ghislieri, Włoch) PIUS V
    7.X.1571 ZWYCIĘSKA BITWA MORSKA POD LEPANTO NAD FLOTĄ TURECKĄ NA MORZU ŚRÓDZIEMNYM
    1572-1585 (Ugo Boncompagni, Włoch) GRZEGORZ XIII
    23/24.VIII. 1572 „NOC ŚW.BARTŁOMIEJA” WE FRANCJI – MASAKRA HUGENOTÓW
    1582 PAPIESKA REFORMA KALENDARZA
    1585-1590 (Felice Peretti, Włoch) SYKSTUS V
    1590 (Gianbattista Castagna, Włoch) URBAN VII
    1590-1591 (Niccolo Sfondrati, Włoch) GRZEGORZ XIV
    1591 (Gian Antonio Facchinetti, Włoch) INNOCENTY IX
    1592-1605 (Ippolito Aldobrandini, Włoch) KLEMENS VIII
    1596 UNIA BRZESKA (CZĘŚCIOWE ZJEDNOCZENIE
    KOŚCIOŁÓW ZACHODNIEGO I WSCHODNIEGO)
    1600 SPALENIE GIORDANO BRUNO NA STOSIE W RZYMIE
    1605 (Alessandro de Medici, Włoch) LEON XI
    1605-1621 (Camillo Borghese, Włoch) PAWEŁ V
    1618-1648 WOJNA TRZYDZIESTOLETNIA
    1621-1623 (Alessandro Ludovisi, Włoch) GRZEGORZ XV
    1623-1644 (Maffeo Barberini, Włoch) URBAN VIII
    1644-1655 (Gianbattista Pamfili, Włoch) INNOCENTY X
    1655-1667 (Fabio Chigi, Włoch) ALEKSANDER VII
    1667-1669 (Giulio Rospigliosi, Włoch) KLEMENS IX
    1670-1676 (Emilio Altieri, Włoch) KLEMENS X
    1676-1689 (Benedetto Odescalchi, Włoch) INNOCENTY XI
    12.IX.1683 ODSIECZ WIEDEŃSKA
    1689-1691 (Pietro Ottoboni, Włoch) ALEKSANDER VIII
    1691-1700 (Antonio Pignatelli, Włoch) INNOCENTY XII
    1700-1721 (Gianfrancesco Albani, Włoch) KLEMENS XI
    1721-1724 (Michelangelo dei Conti, Włoch) INNOCENTY XIII
    1724-1730 (Pietro Francesco Orsini, Włoch) BENEDYKT XIII
    1730-1740 (Lorenzo Corsini, Włoch) KLEMENS XII
    1740-1758 (Prospero Lambertini, Włoch) BENEDYKT XIV
    1758-1769 (Carlo Rezzonico, Włoch) KLEMENS XIII
    1769-1774 (Lorenzo Ganganelli, Włoch) KLEMENS XIV
    1775-1799 (Gianangelo hr. Braschi, Włoch) PIUS VI
    1789-1799 WIELKA REWOLUCJA FRANCUSKA
    1799-1801 OKUPACJA PAŃSTWA KOŚCIELNEGO PRZEZ FRANCJĘ
    1800-1823 (Barnaba hr. Chiaramonti, Włoch) PIUS VII
    1809-1814 W SKŁADZIE FRANCJI
    1823-1829 (Annibale hr. della Genga, Włoch) LEON XII
    1829-1830 (Francesco Saverio Castiglioni, Włoch) PIUS VIII
    1831-1846 (Bartolomeo Alberto Cappellari, Włoch) GRZEGORZ XVI
    1846-1878 (Giovanni Maria hr. Mastai Ferretti, Włoch) PIUS IX
    1848-1849 „WIOSNA LUDÓW”
    1869-1870 SOBÓR WATYKAŃSKI I
    1870-1929 PAPIEŻ – „WIĘŹNIEM WATYKANU”
    1871-1878 „KULTURKAMPF” W NIEMCZECH
    1878-1903 (Gioacchino hr. Pecci, Włoch) LEON XIII
    1903-1914 (Giuseppe Sarto, Włoch) PIUS X
    1914-1918 I WOJNA ŚWIATOWA
    1914-1922 (Giacomo mar. della Chiesa, Włoch) BENEDYKT XV
    1922-1939 (Achille Ratti, Włoch) PIUS XI
    1929- PAŃSTWO WATYKAŃSKIE
    1939-1945 II WOJNA ŚWIATOWA
    1939-1958 (Eugenio Pacelli, Włoch) PIUS XII
    1958-1963 (Angelo Giuseppe Roncalli, Włoch) JAN XXIII
    1962-1965 SOBÓR WATYKAŃSKI II
    1963-1978 (Giovanni Montini, Włoch) PAWEŁ VI
    1978 (Albino Luciani, Włoch) JAN PAWEŁ I
    1978-2005 (Karol Wojtyła, Polak) JAN PAWEŁ II WIELKI
    2005- (Joseph Ratzinger, Niemiec) BENEDYKT XVI

    WĘGRY – MAGYARORSZÁG

    REPUBLIKA WĘGIERSKA – MAGYAR KÖZTÁRSASÁG
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: 896-1526,
    PRZYWRÓCENIE NIEPODLEGŁOŚCI: 16.XI.1918


    1922-1939 – Liga Narodów (LN), 1949-1991 – Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG), od 1955 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1955-1991 – Układ Warszawski (UW), 1975-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), od 1990 – Rada Europy, 1990-1991 – Grupa Quadragonale (Pentagonale), 1991-1992 – Grupa Heksagonale, od 1992 – Inicjatywa Środkowoeuropejska (CEI), od 1992 – Środkowoeuropejski Układ Wolnego Handlu (CEFTA), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), od 1996 – Organizacja Współpracy i Rozwoju Gospodarczego (OECD), od 1999 – Pakt Północnoatlantycki (NATO), od 2004 – Unia Europejska (UE).

    I-V.w. W SKŁADZIE IMPERIUM RZYMSKIEGO JAKO PROWINCJA PANONIA
    456-568 W SKŁADZIE PAŃSTWA GEPIDÓW
    568-796 W SKŁADZIE CHANATU AWARSKIEGO
    VIII.w. ZACHODNIA CZĘŚĆ WĘGIER W SKŁADZIE PAŃSTWA FRANKÓW, WSCHODNIA CZĘŚĆ WĘGIER W SKŁADZIE BUŁGARII
    IX.w. NAPŁYW WĘGRÓW
    896-1001 KSIĘSTWO
    896-1301 DYNASTIA ARPADÓW
    896-907 ÁRPÁD
    907-ok.945 ZOLTAN
    945-ok.950 FAJSZ
    950-ok.970 TOKSYS (TAKSONY)
    972-997 GEJZA
    997-1001 STEFAN I ŚWIĘTY
    1001-1918 KRÓLESTWO
    1001-1038 STEFAN I ŚWIĘTY
    1038-1041 PIOTR ORSEOLO
    1041-1044 SAMUEL ABA
    1044-1046 PIOTR ORSEOLO /po raz drugi/
    1047-1060 ANDRZEJ I
    1060-1063 BELA I
    1063-1074 SALOMON
    1074-1077 GEJZA I
    1077-1095 WŁADYSŁAW I ŚWIĘTY
    1095-1116 KOLOMAN I
    1102-1918 UNIA PERSONALNA Z CHORWACJĄ
    1116-1131 STEFAN II
    1131-1141 BELA II ŚLEPY
    1141-1161 GEJZA II
    1161-1162 STEFAN III
    1162-1163 WŁADYSŁAW II
    1163-1164 STEFAN IV
    1165-1172 STEFAN III /po raz drugi/
    1172-1196 BELA III
    1196-1204 EMERYK
    1204-1205 WŁADYSŁAW III
    1205-1235 ANDRZEJ II
    1235-1270 BELA IV
    1270-1272 STEFAN V
    1272-1290 WŁADYSŁAW IV KUMAN
    1290-1301 ANDRZEJ III
    1301-1305 UNIA PERSONALNA Z CZECHAMI
    1301-1305 DYNASTIA PRZEMYŚLIDÓW
    1301-1305 WACŁAW
    1305-1308 DYNASTIA WITTELSBACHÓW
    1305-1308 OTTO
    1308-1387 DYNASTIA ANJOU (ANDEGAWENÓW)
    1308-1342 KAROL I ROBERT
    1342-1382 LUDWIK I WIELKI
    1382-1385 MARIA
    1385-1386 MARIA /współrządca/
    1385-1386 KAROL II /współrządca/
    1386-1387 MARIA
    1387-1437 DYNASTIA LUKSEMBURGÓW
    1387-1437 ZYGMUNT /król i cesarz rzymski/
    1419-1437 UNIA PERSONALNA Z CZECHAMI
    1437-1439 UNIA PERSONALNA Z AUSTRIĄ
    1437-1439 DYNASTIA HABSBURGÓW
    1437-1439 ALBRECHT /król i cesarz rzymski/
    1440-1444 UNIA PERSONALNA Z POLSKĄ
    1440-1444 DYNASTIA JAGIELLONÓW
    1440-1444 WŁADYSŁAW I (ULASZLO) JAGIELLOŃCZYK
    1444-1457 UNIA PERSONALNA Z AUSTRIĄ
    1444-1457 DYNASTIA HABSBURGÓW
    1444-1457 WŁADYSŁAW V POGROBOWIEC
    1458-1490 MACIEJ I KORWIN
    1490-1526 UNIA PERSONALNA Z CZECHAMI
    1490-1526 DYNASTIA JAGIELLONÓW
    1490-1516 WŁADYSŁAW II (ULASZLO) JAGIELLOŃCZYK
    1516-1526 LUDWIK II JAGIELLOŃCZYK
    1526-1918 UNIA PERSONALNA Z AUSTRIĄ (OD 1867 AUSTRO-WĘGRY)
    1526-1918 DYNASTIA HABSBURGÓW
    1526-1563 FERDYNAND I /król i cesarz rzymski/
    1563-1564 FERDYNAND I /król i cesarz rzymski, współrządca/
    1563-1564 MAKSYMILIAN (II) /król i cesarz rzymski, współrządca/
    1564-1572 MAKSYMILIAN (II) /król i cesarz rzymski/
    1572-1576 MAKSYMILIAN (II) /król i cesarz rzymski, współrządca/
    1572-1576 RUDOLF (II) /król i cesarz rzymski, współrządca/
    1576-1608 RUDOLF /król i cesarz rzymski/
    1608-1618 MACIEJ II /król i cesarz rzymski/
    1618-1619 MACIEJ II /król i cesarz rzymski, współrządca/
    1618-1619 FERDYNAND II /król i cesarz rzymski, współrządca/
    1619-1626 FERDYNAND II /król i cesarz rzymski/
    1626-1637 FERDYNAND II /król i cesarz rzymski, współrządca/
    1626-1657 FERDYNAND III /król i cesarz rzymski, współrządca/
    1647-1654 FERDYNAND IV/król i cesarz rzymski, współrządca/
    1655-1705 LEOPOLD I /król i cesarz rzymski, współrządca/
    1697-1705 JÓZEF I /król i cesarz rzymski, współrządca/
    1705-1711 JÓZEF I /król i cesarz rzymski/
    1712-1740 KAROL II (VI) /król i cesarz rzymski/
    1741-1780 MARIA TERESA
    1780-1918 LINIA HABSBURSKO-LOTARYŃSKA
    1780-1790 JÓZEF II /król i cesarz rzymski/
    1790-1792 LEOPOLD II /król i cesarz rzymski/
    1792-1830 FRANCISZEK /król i cesarz rzymski do 1806/
    1830-1835 FRANCISZEK /współrządca/
    1830-1835 FERDYNAND /współrządca/
    1835-1848 FERDYNAND
    1848-1849 WIOSNA LUDÓW (rządy powstańcze 1848: LAJOS BATTHYÁNY, 1848: ÁDÁM RÉCSEY, 1848-1849: LAJOS KOSSUTH, 1849: BERTALAN SZEMERE)
    1848-1916 FRANCISZEK JÓZEF I
    1867-1871 GYULA ANDRÁSSY /premier/
    1871-1872 MENYHÉRT LÓNYAY /premier/
    1982-1874 JÓZSEF SZLÁVY /premier/
    1874-1875 ISTVÁN BITTÓ /premier/
    1875 BÉLA WENCKHEIM /premier/
    1875-1890 KÁLMÁN TISZA /premier/
    1890-1892 GYULA SZAPÁRY /premier/
    1892-1895 SÁNDOR WEKERLE /premier/
    1895-1899 DEZSÖ BANFFY /premier/
    1899-1903 KÁLMÁN SZÉLL /premier/
    1903 KÁROLY KHUEN-HÉDERVÁRY /premier/
    1903-1905 ISTVÁN TISZA /premier/
    1905-1906 GEZA FEJÉRVÁRY /premier/
    1906-1910 SÁNDOR WEKERLE /premier/
    1910-1912 KÁROLY KHUEN-HÉDERVÁRY /premier/
    1912-1913 LÁSZLÓ LUKÁCS /premier/
    1913-1917 ISTVÁN TISZA /premier/
    1916-1918 KAROL IV (I)
    1917 MÓRIC ESTERHÁZY /premier/
    1917-1918 SÁNDOR WEKERLE /premier/
    1918 JÁNOS HADIK /premier/
    1918-1919 REPUBLIKA
    1918-1919 MIHÁLY hr. KÁROLYI /premier/
    1919 MIHÁLY hr. KÁROLYI /prezydent tymczasowy/
    1919 SÁNDOR GARBAI /premier/
    1919 ANTAL DOVCSÁK /premier/
    1919 GYULA PEIDL /premier/
    1919 REWOLUCJA KOMUNISTYCZNA (rządy komunistyczne 1919: GYULA KÁROLYI, 1919: DEZSÖ PATTANYÚS-ÁBRAHÁM)
    1919-1920 REPUBLIKA RAD
    1919 BÉLA KUN /ludowy komisarz spraw zagranicznych/
    1919-1920 WOJNA DOMOWA
    1919 ISTVÁN FRIEDRICH /premier/
    1919-1920 KÁROLY HUSZÁR /premier/
    1920-1946 KRÓLESTWO
    1920 SÁNDOR SIMONYI-SEMADAM /premier/
    1920-1921 PÁL TELEKI /premier/
    1920-1944 MIKLÓS HORTHY DE NAGYBANYA /regent/
    1921-1931 ISTVÁN BETHLEN /premier/
    1931-1932 GYULA KÁROLYI /premier/
    1932-1936 GYULA GÖMBÖS /premier/
    1936-1938 KÁLMÁN DARÁNYI /premier/
    1938-1939 BÉLA IMRÉDY /premier/
    1939-1941 PÁL TELEKI /premier/
    1941-1942 LÁSZLÓ BÁRDOSSY /premier/
    1942-1944 MIKLÓS KÁLLAY /premier/
    1944 DÖME SZTÓJAY /premier/
    1944 GÉZA LAKATOS /premier/
    1944-1945 FERENC SZÁLASI /wódz/
    1944-1945 BÉLA MIKLÓS DÁLNOKI /premier Tymczasowego Rządu Narodowego/
    1945-1946 ZOLTÁN TILDY /premier-regent/
    1946-1949 REPUBLIKA
    1946 MÁTYÁS RÁKOSI /premier/
    1946-1947 FERENC NAGY /premier/
    1946-1948 ZOLTÁN TILDY /prezydent/
    1946-1956 MÁTYÁS RÁKOSI /I sekretarz Komitetu Centralnego Węgierskiej Partii Pracujących/
    1947-1948 LAJOS DINNYÉS /premier/
    1948-1952 ISTVÁN DOBI /premier/
    1948-1950 ÁRPÁD SZAKASITS /prezydent/
    1949-1989 REPUBLIKA LUDOWA
    1950-1952 SÁNDOR RÓNAI /przewodniczący Rady Prezydialnej/
    1952-1953 MÁTYÁS RÁKOSI /premier/
    1952-1967 ISTVÁN DOBI /przewodniczący Rady Prezydialnej/
    1953-1955 IMRE NAGY /premier/
    1955-1956 ANDRÁS HEGEDÜS /premier/
    1956 ERNÖ GERÖ /I sekretarz Komitetu Centralnego Węgierskiej Partii Pracujących/
    1956 „WĘGIERSKI PAŹDZIERNIK”
    1956 IMRE NAGY /premier/
    1956-1957 JÁNOS KÁDÁR /I sekretarz Komitetu Centralnego Węgierskiej Partii Pracujących/
    1956-1958 JÁNOS KÁDÁR /premier/
    1957-1985 JÁNOS KÁDÁR /I sekretarz Komitetu Centralnego Węgierskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej/
    1958-1961 FERENC MÜNNICH /premier/
    1961-1965 JÁNOS KÁDÁR /premier/
    1965-1967 GYULA KÁLLAI /premier/
    1967-1975 JENÖ FOCK /premier/
    1967-1988 PÁL LASONCZI /przewodniczący Rady Prezydialnej/
    1975-1987 GYÖRGY LÁZÁR /premier/
    1985-1988 JÁNOS KÁDÁR /sekretarz generalny Komitetu Centralnego Węgierskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej/
    1987-1988 KÁROLY GRÓSZ /premier/
    1988-1989 FERENC BRUNO STRAUB /przewodniczący Rady Prezydialnej/
    1988-1989 KÁROLY GRÓSZ /sekretarz generalny Komitetu Centralnego Węgierskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej/
    1988-1990 MIKLÓS NÉMETH /premier/
    1989 IMRE POZSGAY /przewodniczący Rady Prezydialnej/
    1989-1990 Rada Prezydialna
    1989- REPUBLIKA
    1990-1993 JÓZSZEF ANTALL /premier/
    1990-2000 ÁRPÁD GONCZ /prezydent/
    1993-1994 PÉTER BOROSS /premier/
    1994-1998 GYULA HORN /premier/
    1998-2002 VIKTOR ORBÁN /premier/
    2000-2005 FERENC MADL /prezydent/
    2002-2004 PÉTER MEDGYESSY /premier/
    2004-2009 FERENC GYURCSÁNY /premier/
    2005- LÁSZLÓ SÓLYOM /prezydent/
    2006 KRYZYS POLITYCZNY
    2009- GORDON BAJNAI /premier/
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  5. #15
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    WIELKA BRYTANIA – GREAT BRITAIN

    ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO WIELKIEJ BRYTANII I IRLANDII PÓŁNOCNEJ – UNITED KINGDOM OF GREAT BRITAIN AND NORTHERN IRELAND
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: od IX.w.


    1919-1946 – Liga Narodów (LN), 1926-1949 – Brytyjska Wspólnota Narodów, od 1945 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1947-1998 – Komisja Południowopacyficzna (SPC), od 1948 – Organizacja Współpracy i Rozwoju Gospodarczego (OECD), od 1949 – Rada Europy, od 1949 – Pakt Północnoatlantycki (NATO), od 1949 – Wspólnota Narodów (Commonwealth), od 1954 – Unia Zachodnioeuropejska (UZE), 1954-1977 – Organizacja Paktu Południowo-Wschodniej Azji (SEATO), 1955-1959 – Pakt Bagdadzki, 1959-1979 – Pakt Centralny (CENTO), 1960-1973 – Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu (EFTA), 1973-1993 – Wspólnota Europejska (WE), 1975-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), 1975-1994 – G 7 (Światowy Szczyt Gospodarczy), od 1993 – Unia Europejska (UE), od 1994 – G 8 (Światowy Szczyt Gospodarczy), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), od 1998 – Wspólnota Pacyfiku.

    /bez władców Essexu, Sussexu i East-Anglii/
    I-V.w. CZĘŚĆ BRYTANII (BEZ SZKOCJI) W SKŁADZIE IMPERIUM RZYMSKIEGO JAKO PROWINCJA BRYTANIA
    V.w. POCZĄTEK TWORZENIA SIĘ KRÓLESTW ANGLOSASKICH (TZW. HEPTARCHIA)
    V-XIII.w. DYNASTIE ANGLOSASKIE
    455-686 KRÓLESTWO KENTU
    455-488 HENGEST /współrządca /król Kentu//
    455-488 HORSA /współrządca /król Kentu//
    488-512 OISC /król Kentu/
    512-522 OCTA /król Kentu/
    519-919 KRÓLESTWO WESSEXU
    519-534 CERDIC /król Wessexu/
    522-560 EORMENRYK /król Kentu/
    534-560 CYNRIC /król Wessexu/
    547-592 KRÓLESTWO BERNICJI
    547-559 IDA /król Bernicji/
    559-560 GLAPPA /król Bernicji/
    560-568 ADDA /król Bernicji/
    560-591 CEAWLIN /król Wessexu/
    560-616 ETHELBERT I /król Kentu/
    568-572 ETHELRYK /król Bernicji/
    569-604 KRÓLESTWO DEIRY
    569-599 ELLE /król Deiry/
    572-579 TEODORYK /król Bernicji/
    579-585 FRITHUWALD /król Bernicji/
    585-592 HUSSA /król Bernicji/
    591-597 CEOL /król Wessexu/
    592 UPADEK BERNICJI
    592-927 KRÓLESTWO NORTHUMBRII
    592-616 ETHELFRITH /król Northumbrii/
    597-611 CEOLWULF /król Wessexu/
    599-604 ETHELRYK /król Deiry/
    604 UPADEK DEIRY
    611-642 CYNEGILS /król Wessexu/
    616-633 EDWIN /król Northumbrii/
    616-640 EADBALD /król Kentu/
    633-634 OSRYK /współrządca /król Northumbrii//
    633-634 ENFRITH /współrządca /król Northumbrii//
    633-655 KRÓLESTWO MERCJI
    633-655 PENDA /król Mercji/
    634-642 OSWALD ŚWIĘTY /król Northumbrii/
    640-664 EARCONBERT /król Kentu/
    642-644 OSWIN /król Northumbrii/
    642-672 CEUWALH /król Wessexu/
    644-655 OSWIN /współrządca /król Northumbrii//
    644-651 OSWINE ŚWIĘTY /współrządca /król Northumbrii//
    651-655 ETHELWALD /współrządca /król Northumbrii//
    655-658 MERCJA W SKŁADZIE NORTHUMBRII
    655-658 OSWIN /król Northumbrii i Mercji/
    658-829 KRÓLESTWO MERCJI
    658-675 WULFHERE /król Mercji/
    658-670 OSWIN /król Northumbrii/
    664-673 EGBERT I /król Kentu/
    672-674 SEAXBURH /król Wessexu/
    670-685 ECGFRITH /król Northumbrii/
    673-685 HLOTHERE /król Kentu/
    674-676 ESCWINE /król Wessexu/
    675-704 ETHELRED I /król Mercji/
    676-685 CENTWINE /król Wessexu/
    685-686 CEDWALLA /król Wessexu/
    685-686 EADRYK /król Kentu/
    686-688 KENT W SKŁADZIE WESSEXU
    686-688 CEDWALLA /król Kentu i Wessexu/
    686-705 ALDFRITH /król Northumbrii/
    688-785 KRÓLESTWO KENTU
    688-689 OSWINE /król Kentu/
    688-726 INE /król Wessexu/
    689-690 OSWINE /współrządca /król Kentu//
    689-694 SWEFHARD /współrządca /król Kentu//
    690-694 WIHTRED /współrządca /król Kentu//
    694-725 WIHTRED /król Kentu/
    704-709 CENRED /król Mercji/
    705-706 EADWULF I /król Northumbrii/
    706-716 OSRED I /król Northumbrii/
    709-716 CEOLRED /król Mercji/
    716-718 CENRED /król Northumbrii/
    716-757 ETHELBALD /król Mercji/
    718-729 OSRYK /król Northumbrii/
    725-748 ETHELBERT II /król Kentu/
    726-740 ETHELHEARD /król Wessexu/
    729-737 CEOLWULF /król Northumbrii/
    737-758 EADBERT /król Northumbrii/
    740-756 CUTHRED /król Wessexu/
    748-762 EADBERT I /król Kentu/
    756-757 SIGEBERT /król Wessexu/
    757 BEORNRED /król Mercji/
    757-785 OFFA /król Mercji/
    757-786 CYNEWULF /król Wessexu/
    758-759 OSWULF /król Northumbrii/
    759-765 ETHELWALD /król Northumbrii/
    762-764 SIGERED /król Kentu/
    764-765 HEABERT /król Kentu/
    765-770 HEABERT /współrządca /król Kentu//
    765-770 EGBERT II /współrządca /król Kentu//
    765-774 ALHRED /król Northumbrii/
    770-784 EGBERT II /król Kentu/
    774-779 ETHELRED I /król Northumbrii/
    779-788 ELFWALD I /król Northumbrii/
    784-785 EALHMUND /król Kentu/
    785-796 KENT W SKŁADZIE MERCJI
    785-796 OFFA /król Mercji i Kentu/
    786-802 CYNEWULF /współrządca /król Wessexu//
    786-802 BERTRYK /współrządca /król Wessexu//
    788-790 OSRED II /król Northumbrii/
    790-796 ETHELRED I /po raz drugi /król Northumbrii//
    796 OSBALD /król Northumbrii/
    796-807 KRÓLESTWO KENTU
    796 ECGFRITH /król Mercji/
    796-798 EADBERT II /król Kentu/
    796-808 EARDWULF /król Northumbrii/
    796-807 CENWULF /król Mercji/
    798-807 CUTHRED /król Kentu/
    802-826 CYNEWULF /współrządca /król Wessexu//
    802-826 EGBERT /współrządca /król Wessexu//
    807-823 W SKŁADZIE MERCJI
    807-821 CENWULF /król Mercji i Kentu/
    808 ELFWALD II /król Northumbrii/
    808-809 EARDWULF /po raz drugi /król Northumbrii//
    809-841 EANRED /król Northumbrii/
    812-825 ESSEX W SKŁADZIE MERCJI
    821-823 CEOLWULF I /król Mercji, Kentu i Essexu/
    823-825 KRÓLESTWO KENTU
    823-825 BALDRED /król Kentu/
    823-825 BEORNWULF /król Mercji i Essexu/
    od 825 KENT W SKŁADZIE WESSEXU
    825 WŁĄCZENIE ESSEXU DO WESSEXU
    825-827 LUDECA /król Mercji/
    825-1283 KRÓLESTWO WALII
    825-844 MERFYN PIEGATY /król Walii/
    826-829 EGBERT
    827-829 WIGLAF /król Mercji/
    829-830 MERCJA W SKŁADZIE WESSEXU
    829-830 EGBERT /król Mercji i Wessexu/
    830-919 KRÓLESTWO MERCJI
    830-840 WIGLAF /król Mercji/
    830-839 EGBERT /król Wessexu/
    839-858 ETHELWULF /król Wessexu/
    840-852 BERTWULF /król Mercji/
    841-844 ETHELRED II /król Northumbrii/
    842-1707 KRÓLESTWO SZKOCJI
    842-858 KENNETH I /król Szkocji/
    844 REDWULF /król Northumbrii/
    844-846 ETHELRED II /po raz drugi /król Northumbrii//
    844-878 RHODRI I WIELKI /król Walii/
    846-848 ETHELRED II /po raz drugi, współrządca /król Northumbrii//
    846-848 OSBERT /współrządca /król Northumbrii//
    848-866 OSBERT /król Northumbrii/
    852-874 BURGRED /król Mercji/
    858-860 ETHELBALD /król Anglii/
    858-862 DONALD I /król Szkocji/
    860-866 ETHELBERT /król Anglii/
    862-876 KONSTANTYN I /król Szkocji/
    866-867 ELLE /król Northumbrii/
    866-871 ETHELRED I /król Anglii/
    867-873 EGBERT I /król Northumbrii/
    871-899 ALFRED WIELKI /król Anglii/
    873-876 RICSIGE /król Northumbrii/
    874-879 CEOLWULF II /król Mercji/
    876-878 EGBERT II /król Northumbrii/
    876-878 AED /król Szkocji/
    878-889 GIRIC /król Szkocji/
    878-913 EADWULF II /król Northumbrii/
    878-916 ANARAWD /król Walii/
    879-911 ETHELRED II /król Mercji/
    889-900 DONALD II /król Szkocji/
    899-924 EDWARD STARSZY /król Anglii/
    900-943 KONSTANTYN II /król Szkocji/
    911-918 ETHELFLED /król Mercji/
    913-927 ALDRED /król Northumbrii/
    916-942 IDWAL ŁYSY /król Walii/
    918-919 ELFWYN /król Mercji/
    od 919 MERCJA W SKŁADZIE ANGLII
    od 927 NORTHUMBRIA W SKŁADZIE ANGLII
    924-940 ATHELSTAN /król Anglii/
    940-946 EDWARD STARSZY /po raz drugi /król Anglii//
    942-950 HYWEL I DOBRY /król Walii/
    943-954 MALCOLM I /król Szkocji/
    946-955 EDRED /król Anglii/
    950-979 IAGO I /król Walii/
    954-962 INDULF /król Szkocji/
    955-959 EDWIN /król Anglii/
    959-975 EDGAR I /król Anglii/
    962-966 DUF /król Szkocji/
    966-971 CULEN /król Szkocji/
    971-995 KENNETH II /król Szkocji/
    975-978 EDWARD MĘCZENNIK /król Anglii/
    978-1016 ETHELRED II /król Anglii/
    979-985 HYWEL II /król Walii/
    985-986 CADWALLON /król Walii/
    986-999 MAREDUDD /król Walii/
    995-997 KONSTANTYN III /król Szkocji/
    997-1005 KENNETH III /król Szkocji/
    999-1005 CYNAN I /król Walii/
    1005-1023 LLYWELYN I /król Walii/
    1005-1034 MALCOLM II /król Szkocji/
    1016 EDMUND IRONSIDE /król Anglii/
    1016-1042 UNIA PERSONALNA ANGLII Z DANIĄ
    1016-1042 DYNASTIA SKJOLDUNGÓW
    1016-1035 KANUT WIELKI /król Anglii/
    1023-1039 IAGO II /król Walii/
    1034-1040 DUNCAN I /król Szkocji/
    1035-1040 HAROLD I /król Anglii/
    1039-1063 GRUFFYDD I /król Walii/
    1040-1042 HARDEKANUT /król Anglii/
    1040-1057 MAKBET /król Szkocji/
    1042-1066 DYNASTIA SASKA
    1042-1066 EDWARD WYZNAWCA /król Anglii/
    1057-1058 LULACH /król Szkocji/
    1058-1093 MALCOLM III CANMORE (WIELKA GŁOWA) /król Szkocji/
    1063-1081 DEHEUBART /król Walii/
    1066 HAROLD II /król Anglii/
    1066 EDGAR II /król Anglii/
    1066 BITWA POD HASTINGS – PODBÓJ ANGLII PRZEZ NORMANÓW
    1066-1154 DYNASTIA NORMAŃSKA
    1066-1087 WILHELM I ZDOBYWCA /król Anglii/
    1081-1137 GRUFFYDD II /król Walii/
    1087-1100 WILHELM II RUDY /król Anglii/
    1093-1094 DONALD III /król Szkocji/
    1094 DUNCAN II /król Szkocji/
    1094-1097 DONALD III /po raz drugi /król Szkocji//
    1097-1107 EDGAR /król Szkocji/
    1100-1135 HENRYK I BOLLINGBROOKE (BEAUCLERC) /król Anglii/
    1107-1124 ALEKSANDER I /król Szkocji/
    1124-1153 DAWID I ŚWIĘTY /król Szkocji/
    1135-1154 STEFAN Z BLOIS /król Anglii/
    1137-1170 OWAIN /król Walii/
    1153-1165 MALCOLM IV DZIEWECZKA /król Szkocji/
    1154-1485 DYNASTIA PLANTAGENETÓW
    1154-1189 HENRYK II /król Anglii/
    1165-1214 WILHELM LEW /król Szkocji/
    1170-1174 CYNAN II /król Walii/
    1174-1194 DAWID I /współrządca /król Walii//
    1174-1195 RHODRI II /współrządca /król Walii//
    1174-1200 GRUFFYDD III /współrządca /król Walii//
    1189-1199 RYSZARD I LWIE SERCE /król Anglii/
    1194-1200 LLYWELYN II WIELKI /współrządca /król Walii//
    1199-1216 JAN BEZ ZIEMI /król Anglii/
    1215 MAGNA CHARTA LIBERTATUM
    1200-1240 LLYWELYN II WIELKI /król Walii/
    1214-1249 ALEKSANDER II /król Szkocji/
    1216-1272 HENRYK III /król Anglii/
    1216-1227 hr. PEMBROKE /regent Anglii/
    1240-1246 DAWID II /król Walii/
    1246-1282 LLYWELYN III OSTATNI /król Walii/
    1249-1286 ALEKSANDER III /król Szkocji/
    1264-1265 WOJNA DOMOWA W ANGLII
    1272-1307 EDWARD I /król Anglii/
    1282-1283 DAWID III /król Walii/
    od 1283 WALIA W SKŁADZIE ANGLII
    1286-1290 MAŁGORZATA /królowa Szkocji/
    1290-1292 BEZKRÓLEWIE W SZKOCJI
    1292-1296 JAN DE BALIOL /król Szkocji/
    1296-1306 BEZKRÓLEWIE W SZKOCJI
    1306-1329 ROBERT I BRUCE /król Szkocji/
    1307-1327 EDWARD II /król Anglii/
    1327-1377 EDWARD III /król Anglii/
    1329-1371 DAWID II /król Szkocji/
    1332-1356 EDWARD DE BALIOL /antykról Szkocji/
    1337-1453 WOJNA STULETNIA Z FRANCJĄ
    1371-1649 DYNASTIA STUARTÓW
    1371-1390 ROBERT II /król Szkocji/
    1377-1399 RYSZARD II /król Anglii/
    1390-1406 ROBERT III /król Szkocji/
    1399-1461 LINIA LANCASTER
    1399-1413 HENRYK IV /król Anglii/
    1406-1437 JAKUB I /król Szkocji/
    1413-1422 HENRYK V /król Anglii/
    1422-1461 HENRYK VI /król Anglii/
    1437-1460 JAKUB II /król Szkocji/
    1455-1485 WOJNA „DWÓCH RÓŻ”
    1460-1488 JAKUB III /król Szkocji/
    1461-1470 LINIA YORK
    1461-1470 EDWARD IV /król Anglii/
    1470-1471 LINIA LANCASTER
    1470-1471 HENRYK VI /po raz drugi /król Anglii//
    1470-1485 LINIA YORK
    1470-1483 EDWARD IV /po raz drugi /król Anglii//
    1483 EDWARD V /król Anglii/
    1483-1485 RYSZARD III /król Anglii/
    1485-1603 DYNASTIA TUDORÓW
    1485-1509 HENRYK VII /król Anglii/
    1488-1513 JAKUB IV /król Szkocji/
    1509-1547 HENRYK VIII /król Anglii/
    1513-1542 JAKUB V /król Szkocji/
    1542-1567 MARIA /królowa Szkocji/
    1547-1553 EDWARD VI /król Anglii/
    1553 JOANNA lady GREY /królowa Anglii/
    1553-1558 MARIA I /królowa Anglii/
    1558-1603 ELŻBIETA I WIELKA /królowa Anglii/
    1567-1603 JAKUB VI /król Szkocji/
    1588 KLĘSKA HISZPAŃSKIEJ „NIEZWYCIĘŻONEJ ARMADY”
    1603-1707 UNIA PERSONALNA SZKOCJI Z ANGLIĄ
    1603-1649 DYNASTIA STUARTÓW
    1603-1625 JAKUB I (VI)
    1625-1649 KAROL I
    1649-1660 REWOLUCJA ANGIELSKA
    1649-1660 REPUBLIKA
    1649-1651 KAROL STUART/ król Szkocji/
    1649-1653 rządy Izby Gmin
    1653 rządy Małego Parlamentu
    1653-1658 OLIVER CROMWELL /Lord Protektor/
    1658-1659 RICHARD CROMWELL /Lord Protektor/
    1659-1660 rządy Konwencji
    1660-1707 KRÓLESTWO
    1660-1714 DYNASTIA STUARTÓW
    1660-1685 KAROL II
    1685-1688 JAKUB II
    1688-1689 „CHWALEBNA REWOLUCJA”
    1689-1702 UNIA PERSONALNA Z HOLANDIĄ
    1689-1694 MARIA II /współrządca/
    1688-1694 WILHELM III ORAŃSKI /współrządca/
    1694-1702 WILHELM III ORAŃSKI
    1702-1714 ANNA
    od 1707 UNIA REALNA ZE SZKOCJĄ
    1707-1801 ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO WIELKIEJ BRYTANII
    1714-1837 UNIA PERSONALNA Z HANOWEREM
    1714-1901 DYNASTIA HANOWERSKA
    1714-1727 JERZY I
    1721-1730 ROBERT WALPOLE hr. ORFORD /współrządca, premier/
    1721-1730 CHARLES TOWNSHEND /współrządca, premier/
    1727-1760 JERZY II
    1730-1742 ROBERT WALPOLE hr. ORFORD /premier/
    1742-1743 JOHN CARTERET /premier/
    1743-1754 HENRY PELHAM /premier/
    1754-1756 THOMAS PELHAM-HOLLES książę NEWCASTLE /premier/
    1756-1757 książę DEVONSHIRE /premier/
    1757-1762 THOMAS PELHAM-HOLLES książę NEWCASTLE /premier/
    1760-1820 JERZY III
    1762-1763 JOHN STUART hr. BUTE /premier/
    1763-1765 GEORGE GREENVILLE /premier/
    1765-1766 CHARLES WASTON-WENTWORTH książę ROCKINGHAM /premier/
    1766-1767 WILLIAM PITT STARSZY earl OF CHATCHAM /premier/
    1767-1770 AUGUSTUS HENRY FITZROY OF GRAFTON /premier/
    1770-1782 FREDERICK earl OF GUILFORD lord NORTH /premier/
    1782 CHARLES WASTON-WENTWORTH książę ROCKINGHAM /premier/
    1782-1783 WILLIAM PETTY FITZMAURICE mar. OF LANSDOWNE earl OF SHELBOURNE /premier/
    1783 WILLIAM HENRY CAVENDISH BENTICH książę PORTLAND /premier/
    1783-1801 WILLIAM PITT MŁODSZY /premier/
    1801- ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO WIELKIEJ BRYTANII I IRLANDII PÓŁNOCNEJ
    1801-1804 HENRY ADDINGTON wicehr. SIDMOUTH /premier/
    1804-1806 WILLIAM PITT MŁODSZY /premier/
    1806-1807 WILLIAM WYNDHAM bar. GREENVILLE /premier/
    1807-1809 WILLIAM HENRY CAVENDISH BENTICH książę PORTLAND /premier/
    1809-1812 SPENCER PARCEVAL /premier/
    1812-1827 ROBERT BANKS JENKINSON hr. LIVERPOOL /premier/
    1820-1830 JERZY IV
    1827 GEORGE CANNING /premier/
    1827-1828 FREDERICK JOHN ROBINSON GODERICH /premier/
    1828-1830 ARTHUR WELLESLEY książę DE WELLINGTON /premier/
    1830-1834 CHARLES lord GREY /premier/
    1830-1837 WILHELM IV
    1834-1835 sir ROBERT PEEL /premier/
    1835-1841 WILLIAM LAMB wicehr. MELBOURNE /premier/
    1837-1901 WIKTORIA
    1841-1846 sir ROBERT PEEL /premier/
    1846-1852 JOHN lord RUSSELL /premier/
    1852 EDWARD GEOFFREY SMITH STANLEY lord DERBY /premier/
    1852-1855 GEORGE HAMILTON ABERDEEN hr. GORDON /premier/
    1855-1858 HENRY JOHN TEMPLE wicehr. PALMERSTON /premier/
    1858-1859 EDWARD GEOFFREY SMITH STANLEY lord DERBY /premier/
    1859-1865 HENRY JOHN TEMPLE wicehr. PALMERSTON /premier/
    1865-1866 JOHN lord RUSSELL /premier/
    1866-1868 EDWARD GEOFFREY SMITH STANLEY lord DERBY /premier/
    1868 BENJAMIN DISRAELI lord BEACONSFIELD /premier/
    1868-1874 WILLIAM EWART GLADSTONE /premier/
    1874-1880 BENJAMIN DISRAELI lord BEACONSFIELD /premier/
    1880-1885 WILLIAM EWART GLADSTONE /premier/
    1885-1886 ROBERT ARTHUR TALBOT GASCOYNE-CECIL mar. OF SALISBURY /premier/
    1886 WILLIAM EWART GLADSTONE /premier/
    1886-1892 ROBERT ARTHUR TALBOT GASCOYNE-CECIL mar. OF SALISBURY /premier/
    1892-1894 WILLIAM EWART GLADSTONE /premier/
    1894-1895 ARCHIBALD PRIMROSE earl OF ROSEBERY /premier/
    1895-1902 ROBERT ARTHUR TALBOT GASCOYNE-CECIL mar. OF SALISBURY /premier/
    1901- DYNASTIA SACHSEN-COBURG-GOTHA (OD 1917 WINDSOR)
    1901-1910 EDWARD VII
    1902-1905 ARTHUR JAMES earl OF BALFOUR /premier/
    1905-1908 sir HENRY CAMPBELL-BANNERMAN /premier/
    1908-1916 HERBERT HENRY earl OF OXFORD ASQUITH /premier/
    1910-1936 JERZY V
    1914-1918 I WOJNA ŚWIATOWA
    1916-1922 DAVID LLOYD GEORGE earl OF DWYFOR /premier/
    1922-1923 ANDREW BONAR LAW /premier/
    1923-1924 STANLEY BALDWIN earl OF BEWDLEY /premier/
    1924 JAMES RAMSAY MACDONALD /premier/
    1924-1929 STANLEY BALDWIN earl OF BEWDLEY /premier/
    1929-1931 JAMES RAMSAY MACDONALD /premier/
    1931-1935 rząd jedności narodowej (JAMES RAMSAY MACDONALD)
    1935-1937 STANLEY BALDWIN earl OF BEWDLEY /premier/
    1936 EDWARD VIII
    1936-1952 JERZY VI
    1937-1940 ARTHUR NEVILLE CHAMBERLAIN /premier/
    1939-1945 II WOJNA ŚWIATOWA
    1940-1945 WINSTON CHURCHILL /premier/
    1945-1951 CLEMENT ATTLEE /premier/
    1951-1955 WINSTON CHURCHILL /premier/
    1952- ELŻBIETA II
    1955-1957 ANTHONY EDEN /premier/
    1957-1963 HAROLD MACMILLAN /premier/
    1963-1964 ALEC DOUGLAS-HOME /premier/
    1964-1970 HAROLD WILSON /premier/
    1970-1974 EDWARD RICHARD GEORGE HEATH /premier/
    1974-1976 HAROLD WILSON /premier/
    1976-1979 JAMES CALLAGHAN /premier/
    1979-1991 MARGARET THATCHER /premier/
    1991-1997 JOHN MAJOR /premier/
    1997-2007 ANTHONY (TONY) BLAIR /premier/
    31.VIII.1997 ŚMIERĆ KSIĘŻNEJ DIANY
    2007- GORDON BROWN /premier/

    WŁOCHY – ITALIA

    REPUBLIKA WŁOSKA – REPUBBLICA ITALIANA
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: od VIII.w.


    1919-1937 – Liga Narodów (LN), od 1948 – Organizacja Współpracy i Rozwoju Gospodarczego (OECD), od 1949 – Rada Europy, od 1949 – Pakt Północnoatlantycki (NATO), 1951-1967 – Europejska Wspólnota Węgla i Stali (EWWiS), od 1954 – Unia Zachodnioeuropejska (UZE), od 1955 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1957-1967 – Europejska Wspólnota Gospodarcza (EWG), 1957-1967 – Europejska Wspólnota Energii Atomowej (EURATOM), 1967-1993 – Wspólnota Europejska (WE), 1975-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), 1975-1994 – G 7 (Światowy Szczyt Gospodarczy), 1990-1991 – Grupa Quadragonale (Pentagonale), 1991-1992 – Grupa Heksagonale, od 1992 – Inicjatywa Środkowoeuropejska (CEI), od 1993 – Unia Europejska (UE), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), od 1994 – G 8 (Światowy Szczyt Gospodarczy), od 2002 – unia walutowa w ramach Unii Europejskiej.

    I-V.w. CENTRALNE TERYTORIUM IMPERIUM RZYMSKIEGO
    476-493 W SKŁADZIE PAŃSTWA ODOAKRA
    493-554 W SKŁADZIE PAŃSTWA OSTROGOTÓW
    554-568 W SKŁADZIE BIZANCJUM
    568-774 WIĘKSZA CZĘŚĆ ITALII W SKŁADZIE PAŃSTWA LONGOBARDÓW
    774-1024 KRÓLESTWO
    774-888 DYNASTIA KAROLINGÓW
    774-781 KAROL WIELKI
    781-814 KAROL WIELKI /współrządca/
    781-810 PEPIN /współrządca/
    813-818 BERNARD /współrządca/
    814-840 LUDWIK I POBOŻNY /współrządca/
    818-840 LOTAR I /współrządca/
    840-855 LOTAR I
    855-875 LUDWIK II
    875-877 KAROL II ŁYSY
    877-879 KARLOMAN
    879-888 KAROL III GRUBY
    888- WŁADCY Z RÓŻNYCH DYNASTII
    888-889 BERENGAR I Z FRIULU
    889-905 BERENGAR I Z FRIULU /współrządca/
    889-894 GWIDO ZE SPOLETO /współrządca/
    891-899 LAMBERT ZE SPOLETO /współrządca/
    894-899 ARNULF Z KARYNTII /współrządca/
    900-905 LUDWIK III DOLNOBURGUNDZKI /współrządca/
    905-922 BERENGAR I Z FRIULU
    922-924 BERENGAR I Z FRIULU /współrządca/
    922-924 RUDOLF GÓRNOBURGUNDZKI /współrządca/
    924-926 RUDOLF GÓRNOBURGUNDZKI
    926-931 HUGO Z PROWANSJI
    931-948 HUGO Z PROWANSJI /współrządca/
    931-948 LOTAR II ŚLEPY /współrządca/
    948-950 LOTAR II ŚLEPY
    950-952 BERENGAR II Z IWREI
    952-961 BERENGAR II Z IWREI /współrządca/
    952-961 ADALBERT
    961-973 OTTO I
    973-983 OTTO II
    983-1002 OTTO III
    1002-1004 ARDUIN Z IWREI
    1004-1024 HENRYK
    1024-1802 ROZBICIE POLITYCZNE: REPUBLIKA WENECKA, REPUBLIKA GENUEŃSKA, SABAUDIA (PIEMONT), MEDIOLAN, MODENA, LUKKA, FLORENCJA, SIENA, PAŃSTWO KOŚCIELNE, NEAPOL, SYCYLIA, TOSKANIA, MANTUA, FERRARA, URBINO, PARMA
    1494-1559 WOJNY WŁOSKIE
    1802-1804 REPUBLIKA
    1804-1814 KRÓLESTWO
    1804-1814 NAPOLEON BONAPARTE
    1814-1861 ROZBICIE POLITYCZNE: SARDYNIA, PARMA, MODENA, LUKKA, PAŃSTWO KOŚCIELNE, TOSKANIA, KRÓLESTWO OBOJGA SYCYLII, KRÓLESTWO LOMBARDZKO-WENECKIE
    1861 ZJEDNOCZENIE WŁOCH
    1861-1946 KRÓLESTWO
    1861 CAMILLO BENSO hr. DI CAVOUR /premier/
    1861-1862 BETTINO RICASOLI /premier/
    1861-1946 DYNASTIA SABAUDZKA
    1861-1878 WIKTOR EMANUEL II
    1862-1863 URBANO RATTAZZI /premier/
    1863 CARLO LUIGI FARINI /premier/
    1863-1864 MARCO MINGHETTI /premier/
    1864-1866 ALFONSO LA MARMORA /premier/
    1866-1867 BETTINO RICASOLI /premier/
    1867 URBANO RATTAZZI /premier/
    1867-1869 LUIGI FEDERICO MENABREA /premier/
    1869-1873 GIOVANNI LANZA /premier/
    1873-1876 MARCO MINGHETTI /premier/
    1876-1878 AGOSTINO DEPRETIS /premier/
    1878 BENEDETTO CAIROLI /premier/
    1878-1879 AGOSTINO DEPRETIS /premier/
    1878-1900 HUBERT I
    1879-1881 BENEDETTO CAIROLI /premier/
    1881-1887 AGOSTINO DEPRETIS /premier/
    1887-1891 FRANCESCO CRISPI /premier/
    1892-1893 GIOVANNI GIOLITTI /premier/
    1893-1896 FRANCESCO CRISPI /premier/
    1896-1898 ANTONIO STARABBA mar. DI RUDINI /premier/
    1898-1900 LUIGI GIROLAMO PELLOUX /premier/
    1900-1901 GIUSEPPE SARACCO /premier/
    1900-1946 WIKTOR EMANUEL III
    1901-1903 GIUSEPPE ZANARDELLI /premier/
    1903-1905 GIOVANNI GIOLITTI /premier/
    1905 TOMMASO TITTONI /premier/
    1905-1906 ALESSANDRO FORTIS /premier/
    1906 SIDNEY SONNINO /premier/
    1906-1909 GIOVANNI GIOLITTI /premier/
    1909-1910 SIDNEY SONNINO /premier/
    1910-1911 LUIGI LUZZATTI /premier/
    1911-1914 GIOVANNI GIOLITTI /premier/
    1914-1916 ANTONIO SALANDRA /premier/
    1914-1918 I WOJNA ŚWIATOWA
    1916-1917 PAOLO BOSELLI /premier/
    1917-1919 VITTORIO EMANUELE ORLANDO /premier/
    1919-1920 FRANCESCO SAVEZIO NITTI /premier/
    1920-1921 GIOVANNI GIOLITTI /premier/
    1921-1922 IVANOE BONOMI /premier/
    1922 „MARSZ NA RZYM” – DOJŚCIE DO WŁADZY FASZYSTÓW
    1922-1943 BENITO MUSSOLINI /premier/
    1939-1945 II WOJNA ŚWIATOWA
    1943-1944 PIETRO BADOGLIO /premier/
    1944-1945 IVANOE BONOMI /premier/
    1944-1946 HUBERT /regent/
    1945-1946 ALCIDE DE GASPERI /premier/
    1946 HUBERT II
    1946- REPUBLIKA
    1946-1948 ENRICO DE NICOLA /prezydent/
    1946-1953 ALCIDE DE GASPERI /premier/
    1948-1955 LUIGI EINAUDI /prezydent/
    1953-1954 GIUSEPPE PELLA /premier/
    1954 AMINTORE FANFANI /premier/
    1954-1955 MARIO SCELBA /premier/
    1955-1957 ANTONIO SEGNI /premier/
    1955-1962 GIOVANNI GRONCHI /prezydent/
    1957-1958 ADONE ZOLI /premier/
    1958-1959 AMINTORE FANFANI /premier/
    1959-1960 ANTONIO SEGNI /premier/
    1960 FERNANDO TAMBRONI /premier/
    1960-1963 AMINTORE FANFANI /premier/
    1962-1964 ANTONIO SEGNI /prezydent/
    1963-1968 ALDO MORO /premier/
    1964-1971 GIUSEPPE SARAGAT /prezydent/
    1968-1970 MARIANO RUMOR /premier/
    1970-1972 EMILIO COLOMBO /premier/
    1971-1978 GIOVANNI LEONE /prezydent/
    1972-1973 GIULIO ANDREOTTI /premier/
    1973-1974 MARIANO RUMOR /premier/
    1974-1976 ALDO MORO /premier/
    1976-1979 GIULIO ANDREOTTI /premier/
    1978 AMINTORE FANFANI /prezydent tymczasowy/
    1978-1985 ALESSANDRO PERTINI /prezydent/
    1980-1981 ARNALDO FORLANI /premier/
    1981-1982 GIOVANNI SPADOLINI /premier/
    1982-1983 ARNALDO FORLANI /premier/
    1983-1987 BETTINO CRAXI /premier/
    1985-1992 FRANCESCO COSSIGA /prezydent/
    1987-1988 GIOVANNI GORIA /premier/
    1988-1991 CIRIACO DE MITA /premier/
    1991-1992 GIULIO ANDREOTTI /premier/
    1992-1993 GIULIANO AMATO /premier/
    1992-1999 OSCAR LUIGI SCALFARO /prezydent/
    1993-1994 CARLO AZEGLIO CIAMPI /premier/
    1994 SILVIO BERLUSCONI /premier/
    1994-1996 LAMBERTO DINI /premier/
    1996-2000 MASSIMO D’ALEMA /premier/
    1999-2006 CARLO AZEGLIO CIAMPI /prezydent/
    2000-2001 GIULANO AMATO /premier/
    2001-2006 SILVIO BERLUSCONI /premier/
    2006-2008 ROMANO PRODI /premier/
    2006- GIORGIO NAPOLITANO /prezydent/
    2008- SILVIO BERLUSCONI /premier/
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  6. #16
    Apprentice
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    30
    My tu mamy nad czymś dyskutować?:P
    To XIX-wieczne podejście do historii by przedstawiać suche fakty, a poczet władców nie jest nawet odrobine wilgotny ;p
    BLECK MY HERO

  7. #17
    Adept Sorcerer
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Pabianice
    Posts
    47
    Praca to spora i bezwzględnie przyda się na następne gry. Dyskutować nie ma nad czym, także forma jest streszczeniowa. Będzie na to dział, więc nie ma się co zastanawiać nad czym by tu dyskutować.
    SILENT MY HERO!

    Wielkie nazwiska uprawdapadabniają największe idiotyzmy, gdyż tłum ma naiwną pewność, że wielcy ludzie bredzić nie mogą.
    Great names validate the greatest stupidities, because the crowd have a naive certainty that great people cannot talk rubbish.

  8. #18
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    Jest to część mojego prywatnego archiwum, które będę sukcesywnie zamieszczał na forum dzięki zgodzie Anraza. Później zostanie przekształcone w osobny dział historyczny. Dyskusja przyda się później już w utworzonym dziale, jeśli pewne dane nie są w sposób dostateczny uzupełnione, a brakuje mi władców z kilku państw historycznych. Oczywiście nie będę zamieszczał tylko pocztu władców, po prostu od tego zacząłem.
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  9. #19
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    259
    Prezentowany tu poczet władców jest imponujący i na pewno jest wartościowym dodatkiem do naszego forum. Ilość czasu wymagana żeby coś takiego zrobić jest imponująca. Chylę czoła.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Poczet władców i prezydentów państw - Ameryka Płd.
    By Aux_Teergois in forum Forum - Historia (PL)
    Replies: 4
    Last Post: 01-28-2010, 07:25 PM
  2. Poczet władców i prezydentów państw - Ameryka Płn.
    By Aux_Teergois in forum Forum - Historia (PL)
    Replies: 7
    Last Post: 01-28-2010, 07:00 PM
  3. Poczet władców i prezydentów państw - Afryka
    By Aux_Teergois in forum Forum - Historia (PL)
    Replies: 17
    Last Post: 01-28-2010, 06:05 PM
  4. Poczet władców i prezydentów państw - Azja
    By Aux_Teergois in forum Forum - Historia (PL)
    Replies: 15
    Last Post: 01-28-2010, 03:41 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
footer