Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 16

Thread: Poczet władców i prezydentów państw - Azja

  1. #1
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264

    Poczet władców i prezydentów państw - Azja

    AFGANISTAN – AFGÂNESTÂN

    ISLAMSKIE PAŃSTWO AFGANISTANU –
    DÎ AFGANISTAN ISLAM DAWLAT –
    DOWLAT-E ESLÂMÎ-YE AFGÂNESTÂN
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: od 1747


    1934-1946 – Liga Narodów (LN), 1937-1945 - Pakt Przednioazjatycki, od 1946 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ).

    II tysiąclecie p. n. e. NAPŁYW ARIÓW
    VI.w.- 327 p. n. e. W SKŁADZIE PERSJI
    327-323 p. n. e. W SKŁADZIE MACEDONII
    323-250 p. n. e. W SKŁADZIE PAŃSTWA SELEUCYDÓW
    250-I.w. p. n.e. W SKŁADZIE BAKTRII
    I.w. p. n. e.- IV.w. n. e. W SKŁADZIE PAŃSTWA KUSZANÓW
    V-VI.w. W SKŁADZIE PAŃSTWA HEFTALITÓW
    VI.w.- 652 W SKŁADZIE PERSJI
    652-XIII.w. W SKŁADZIE PAŃSTW ARABSKICH (SAFARYDZI, SAMANIDZI, GHAZNAWIDZI, CHOREZM)
    1220-1227 W SKŁADZIE PAŃSTWA CZYNGIS-CHANA
    1227-1370 W SKŁADZIE ILCHANATU HULAGIDÓW
    1370-1405 W SKŁADZIE PAŃSTWA TIMURA
    1405-XVI.w. W SKŁADZIE KAGANATU UZBECKIEGO
    XVI.w. ROZBIÓR KRAJU MIĘDZY PERSJĘ, PAŃSTWO WIELKICH MOGOŁÓW I KAGANAT UZBECKI
    1747-1925 EMIRAT
    1747-1818 DYNASTIA DURRANI
    1747-1773 AHMAD SZAH
    1773-1793 TIMUR SZAH
    1793-1801 ZEMAN SZAH
    1801-1803 MAHMUD SZAH
    1803-1809 SZUDŻA SZAH
    1809--1818 MAHMUD SZAH /po raz drugi/
    1818-1826 ROZPAD KRAJU NA 4 KSIĘSTWA DZIELNICOWE: KABUL, KANDAHAR, PESZAWAR I HERAT
    1826-1839 DYNASTIA BARAKZAJÓW
    1826-1839 DOST MOHAMMAD CHAN
    1839-1842 DYNASTIA DURRANI
    1839-1842 SZUDŻA SZAH /po raz drugi/
    1839-1842 I WOJNA BRYTYJSKO-AFGAŃSKA
    1842-1973 DYNASTIA BARAKZAJÓW
    1842-1863 DOST MOHAMMAD CHAN /po raz drugi/
    1863-1866 SZER ALI CHAN
    1866-1867 MOHAMMAD AFDAL
    1866-1868 WOJNA DOMOWA
    1867-1868 MOHAMMAD AZAM
    1868-1879 SZER ALI CHAN /po raz drugi/
    1878-1880 II WOJNA BRYTYJSKO-AFGAŃSKA
    1879 MOHAMMAD JAKUB
    1879-1901 ABD AR-RAHMAN CHAN (SZAH)
    1901-1919 HABIBULLAH I
    1919 NASR ALLAH
    1919 III WOJNA BRYTYJSKO-AFGAŃSKA
    1919-1925 AMANULLAH
    1925-1973 KRÓLESTWO
    1925-1929 AMANULLAH
    1929 BACZCZA-I SAKAU (HABIBULLAH II)
    1929-1933 MOHAMMAD NADIR SZAH
    1933-1973 MOHAMMAD ZAHIR SZAH
    1973-1978 REPUBLIKA
    1973-1978 MOHAMMAD DAUD KHAN
    1978 REWOLUCJA KWIETNIOWA
    1978-1997 REPUBLIKA DEMOKRATYCZNA
    1978-1979 NUR MOHAMMAD TARAKI
    1979 HAFIZULLAH AMIN
    1979-1989 INTERWENCJA ZSRR
    1979-1986 BABRAK KARMAL
    1986-1990 MOHAMMAD NAJIBULLAH
    1989-2001 WOJNA DOMOWA
    1990-1992 MOHAMMAD NAJIBULLAH
    1992 SIBGHATULDAHEN MODŻADDEDI /prezydent tymczasowy, przewodniczący Rządu Tymczasowego Komitetu Mudżahedinów/
    1992-2001 BURHANUDDIN RABBANI
    1996-2001 DYKTATURA ISLAMSKA (TALIBÓW)
    1997-2001 ISLAMSKI EMIRAT
    2001 INTERWENCJA USA I WIELKIEJ BRYTANII
    2001- REPUBLIKA ISLAMSKA
    2001-2002 HAMID KARZAJ /premier Rządu Tymczasowego/
    2002- HAMID KARZAJ

    ARABIA SAUDYJSKA –
    AL-ARABIJA AS-SAUDIJA


    KRÓLESTWO ARABII SAUDYJSKIEJ – AL-MAMLAKA AL-ARABIJA AS-SAUDIJA
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: kalifaty arabskie
    622-1258, państewka feudalne XIII-XVIII.w., NIEPODLEGŁOŚĆ: 23.IX.1932


    1919 (1932)-1946 – Liga Narodów (LN), od 1945 – Liga Państw Arabskich (LPA), od 1946 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1960 – Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), od 1968 – Organizacja Arabskich Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OAPEC), od 1968 – Arabski Fundusz Rozwoju Ekonomicznego i Społecznego (AFESD), od 1981 – Rada Współpracy Zatoki Perskiej (GCC).

    XIV.w. p. n. e. PAŃSTWO MAIN W PŁD-ZACH. CZĘŚCI KRAJU
    X.w. p. n. e. PAŃSTWO SABA W PŁD-ZACH. CZĘŚCI KRAJU
    VIII.w. p. n. e. W SKŁADZIE KRÓLESTWA ARIBI
    106-V.w. n. e. CZĘŚĆ KRAJU W SKŁADZIE IMPERIUM RZYMSKIEGO JAKO PROWINCJA ARABIA
    V-VII.w. TEREN RYWALIZACJI MIĘDZY BIZANCJUM A PERSJĄ
    622 HIDŻRA – UCIECZKA MAHOMETA Z MEKKI DO MEDYNY
    622-661 KALIFAT ARABSKI
    622-632 MAHOMET
    632-661 KALIFOWIE PRAWOWIERNI
    632-634 ABU BAKR
    634-644 OMAR I
    644-656 OSMAN
    656-661 ALI
    656-661 WOJNA DOMOWA
    658 PODZIAŁ ISLAMU NA SUNNITYZM I SZYITYZM
    661-750 KALIFAT DAMASCEŃSKI
    661-750 DYNASTIA UMAJJADÓW (OMAJJADÓW)
    661-680 MUAWIJA I
    680-683 JAZID I
    683 MUAWIJA II
    683-685 MARWAN I
    685-705 ABD AL-MALIK
    705-715 WALID I
    715-717 SULEJMAN
    717-720 OMAR II
    720-724 JAZID II
    724-743 HISZAM
    743-744 WALID II
    744 JAZID III
    744 IBRAHIM
    744-750 MARWAN II
    750-1258 KALIFAT BAGDADZKI
    750-1258 DYNASTIA ABBASYDÓW
    750-754 ABU’L-ABBAS AS-SAFFAH (KRWAWY)
    754-775 AL-MANSUR
    775-785 AL-MAHDI
    785-786 AL-HADJI
    786-809 HARUN AR-RASZID
    809-813 AL-AMIN
    813-833 AL-MAMUN
    833-842 AL-MUTASIM
    842-847 AL-WATHIK
    847-861 AL-MUTAWAKKIL
    861-862 AL-MUNTASIR
    862-866 AL-MUSTAIN
    866-869 AL-MUTAZZ
    869-870 AL-MUHTADI
    870-892 AL-MUTAMID
    874-XIII.w. NEDŻD W SKŁADZIE PAŃSTWA KARMATYDÓW
    892-902 AL-MUTADID
    902-908 AL-MUKTAFI
    908-932 AL-MUKTADIR
    909-1171 HIDŻAZ W SKŁADZIE KALIFATU FATYMIDÓW W EGIPCIE
    932-934 AL-KAHIR
    934-940 AR-RADI
    940-944 AL-MUTTAKI
    944-946 AL-MUSTAKFI
    946-974 AL-MUTI
    974-991 AT-TAI
    991-1031 AL-KADIR
    1031-1075 AL-KAIM
    1075-1094 AL-MUKTADI
    1094-1118 AL-MUSTAZHIR
    1118-1135 AL-MUSTARSZID
    1135-1136 AR-RASZID
    1136-1160 AL-MUKTAFI
    1160-1170 AL-MUSTANDŻID
    1170-1180 AL-MUSTADI
    1171-1250 HIDŻAZ W SKŁADZIE SUŁTANATU AJJUBIDÓW W EGIPCIE
    1180-1225 AN-NASIR
    1225-1226 AZ-ZAHIR
    1226-1242 AL-MUSTANSIR
    1242-1258 AL-MUSTASIM
    1250-1517 HIDŻAZ W SKŁADZIE PAŃSTWA MAMELUKÓW W EGIPCIE
    1258 NAJAZD MONGOLSKI I UPADEK KALIFATU BAGDADZKIEGO
    XIII-XVIII.w. LICZNE PAŃSTEWKA FEUDALNE W ŚRODKOWEJ CZĘŚCI KRAJU
    1517-1916 HIDŻAZ W SKŁADZIE TURCJI
    XVIII.w. NARODZINY RELIGIJNO-POLITYCZNEGO RUCHU WAHHABITÓW
    1744-1891 DYNASTIA SAUDÓW
    1744-1765 MOHAMMAD IBN SAUD
    1765-1803 ABD AL-AZIZ I
    1803-1814 SAUD I WIELKI
    1814-1818 ABDULLAH I
    1818-1824 W SKŁADZIE TURCJI
    1824-1902 ZALEŻNOŚĆ OD TURCJI
    1824-1834 TURKI
    1834 MISZARI
    1834-1837 FAJSAL I
    1837-1841 CHALID I
    1841-1843 ABDULLAH II
    1843-1865 FAJSAL I /po raz drugi/
    1865-1871 ABDULLAH III
    1871 SAUD II
    1871-1873 ABDULLAH III /po raz drugi/
    1873-1875 SAUD II /po raz drugi/
    1875-1876 ABD AR-RAHMAN
    1876-1887 ABDULLAH III /po raz trzeci/
    1887-1891 ABD AR-RAHMAN /po raz drugi/
    1891-1902 DYNASTIA RASZIDYTÓW
    1902-1925 SUŁTANAT NEDŻDU
    1902-1925 DYNASTIA SAUDÓW
    1902-1925 ABD AL-AZIZ II
    1916-1925 KRÓLESTWO HIDŻAZU
    1916-1925 DYNASTIA HASZYMIDÓW
    1916-1924 HUSAJN IBN ALI
    1924-1925 ALI
    1925 ZJEDNOCZENIE KRAJU
    1925-1927 SUŁTANAT HIDŻAZU I NEDŻDU
    1925-1927 DYNASTIA SAUDÓW
    1925-1927 ABD AL-AZIZ II
    1927-1932 KRÓLESTWO HIDŻAZU I NEDŻDU
    1927-1932 DYNASTIA SAUDÓW
    1927-1932 ABD AL-AZIZ II
    1932- KRÓLESTWO
    1932- DYNASTIA SAUDÓW
    1932-1953 ABD AL-AZIZ II
    1953-1964 SAUD IV
    1964-1975 FAJSAL II
    1975-1982 CHALID II
    1982-2005 FAHD
    2005- ABDULLAH

    ARMENIA – HAYASTAN

    REPUBLIKA ARMENII – HAYASTANI HANRAPETUT’YUN
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: 401-1 p. n. e., 35-114, 116-428, 884-1375, 1918-1920, NIEPODLEGŁOŚĆ: 20.X.1991


    od 1991 – Wspólnota Niepodległych Państw (WNP), od 1992 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1992-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), od 2001 – Rada Europy.

    II tysiąclecie
    p. n. e. NAPŁYW CHALDÓW
    IX-VII.w. p. n. e. CZĘŚĆ KRAJU W SKŁADZIE URARTU
    VII.w. p. n. e. NAPŁYW HAJÓW, POCZĄTEK ORMIANÓW
    VI.w.-401 p. n. e. W SKŁADZIE PERSJI
    401-1 p. n. e. KRÓLESTWO
    401-200 p. n. e. DYNASTIA ORONTYDÓW
    401-344 p. n. e. ORONTES I /satrapa/
    344-331 p. n. e. ORONTES II /satrapa/
    323-II.w. p. n. e. ZALEŻNOŚĆ OD PAŃSTWA SELEUCYDÓW
    331 p. n. e. ORONTES II
    331- 323 p. n. e. ZALEŻNOŚĆ OD MACEDONII
    331-317 p. n. e. MITHRANES
    317-260 p. n. e. ORONTES III
    260 p. n. e. SAMOS
    260-228 p. n. e. ARSAMES
    228-212 p. n. e. KSERKSES
    212 p. n. e. ABDISSARES
    212-200 p. n. e. ORONTES IV
    200-1 p. n. e. DYNASTIA ARTAKSYDÓW
    200-190 p. n. e. ARTAKSIJAS /strateg/
    190-159 p. n. e. ARTAKSIJAS I
    159-123 p. n. e. TIGRANES I
    123-95 p. n. e. ARTAWAZD I
    II.w. p. n. e. ROZPAD KRAJU NA MAŁĄ ARMENIĘ (WSCH. CZĘŚĆ AZJI MNIEJSZEJ)I WIELKĄ ARMENIĘ (ARMENIA WŁAŚCIWA – KAUKASKA)
    II-I.w. p. n. e. MAŁA ARMENIA W SKŁADZIE WIELU PAŃSTW AZJI MNIEJSZEJ
    I.w. p. n. e.- 395 n. e. MAŁA ARMENIA W SKŁADZIE IMPERIUM RZYMSKIEGO JAKO PROWINCJA KAPADOCJA
    95-55 p. n. e. TIGRANES II WIELKI
    55-34 p. n. e. ARTAWAZD II
    33-20 p. n. e. ARTAKSIJAS II
    20-10 p. n. e. TIGRANES III
    10-5 p. n. e. TIGRANES IV /współrządca/
    10-5 p. n. e. ERATO /współrządca/
    5-4 p. n. e. ARTAWAZD III
    4-1 p. n. e. TIGRANES IV /współrządca, po raz drugi/
    4-1 p. n. e. ERATO /współrządca, po raz drugi/
    1 p. n. e.- 35 n. e. W SKŁADZIE PAŃSTWA PARTÓW
    35-114 KRÓLESTWO
    35-51 MITRYDATES
    51-53 RADAMIST
    53-114 DYNASTIA ARSACYDÓW
    53-100 TIRYDATES I
    100-113 EKSEDARES
    113-114 PARTHAMASIRIS
    114-116 W SKŁADZIE IMPERIUM RZYMSKIEGO JAKO PROWINCJA ARMENIA
    116-428 KRÓLESTWO
    116-428 DYNASTIA ARSACYDÓW
    116-117 PARTHAMASPATES
    117-140 WAHARSZ I
    140-178 SOHAEMUS
    178-216 SANATRUK
    216-217 WAHARSZ II
    217-238 TIRYDATES II (CHOSROES I)
    III.w. n. e. ARTAWAZD IV
    286-330 TIRYDATES III
    330-338 CHOSROES II KOTAK
    338-351 TIGRANES V
    351-367 ARSZAK II
    367-369 BEZKRÓLEWIE
    369-374 PAP
    374-380 WARAZDAT
    380-386 ARSZAK III /współrządca/
    380-386 WAHARSZAK /współrządca/
    384 PODZIAŁ WPŁYWÓW W ARMENII MIĘDZY IMPERIUM RZYMSKIE A PERSJĘ
    386-389 ARSZAK III /współrządca/
    386-389 CHOSROES III /współrządca/
    389-392 CHOSROES III
    392-414 WYRRAMSZAPUK
    395-1080 MAŁA ARMENIA W SKŁADZIE BIZANCJUM
    414-428 ARTAKSIJAS IV
    V-IX.w. WALKI WEWNĘTRZNE
    VII-IX.w. W SKŁADZIE KALIFATU BAGDADZKIEGO
    884-1045 KRÓLESTWO ANI
    884-1045 DYNASTIA BAGRATYDÓW
    884-890 ASZOT I WIELKI
    890-914 SYMBAT MĘCZENNIK
    914-928 ASZOT II ŻELAZNY
    914 SECESJA WASPURAKANU - ARMENII POŁUDNIOWEJ
    914-943 GAGIK I /król Waspurakanu/
    928-952 ABAS
    943-958 DERENIK-ASZOT /król Waspurakanu/
    952-977 ASZOT III ŁASKAWY
    958-968 ABUSSAL-HAMAZASP /król Waspurakanu/
    962 SECESJA KARSU - ARMENII PÓŁNOCNEJ
    962-984 MUSZEH /król Karsu/
    968-990 ASZOT-SAHAK /król Waspurakanu/
    977-989 SYMBAT II ZDOBYWCA
    980 SECESJA LORI - ARMENII PÓŁNOCNEJ
    980-989 GURGEN I /król Lori/
    984-1029 ABAS I /król Karsu/
    989-1020 GAGIK I
    989-1048 DAWID BEZ ZIEMI /król Lori/
    990-1003 GURGEN-CHACZIK /współrządca Waspurakanu/
    990-1003 SENEKERIM /współrządca Waspurakanu/
    1003-1006 SENEKERIM /król Waspurakanu/
    1006-1027 BEZKRÓLEWIE W WASPURAKANIE
    1020-1021 JAN SYMBAT III
    1021-1040 JAN SYMBAT III /współrządca/
    1021-1040 ASZOT IV WALECZNY /współrządca/
    1027-1037 DAWID Z SIWASU /król Waspurakanu/
    1029-1064 GAGIK ABAS II /król Karsu/
    1037-1080 ABUSAL Z SIWASU /król Waspurakanu/
    1040-1041 JAN SYMBAT III
    1041-1045 GAGIK II
    1045-1080 ANI (ARMENIA) W SKŁADZIE BIZANCJUM
    1048-1089 GURGEN II (KIURIKE) /król Lori/
    1064-1080 KARS W SKŁADZIE BIZANCJUM
    1080-1196 BARONAT MAŁEJ ARMENII
    1080-1225 DYNASTIA RUBENIDÓW
    1080-1095 RUBEN I
    1080-1235 ARMENIA, WASPURAKAN I KARS W SKŁADZIE PAŃSTWA TURKÓW SELDŻUCKICH
    1089-1235 LORI W SKŁADZIE PAŃSTWA TURKÓW SELDŻUCKICH
    1095-1100 KONSTANTYN I
    1100-1129 TOROS I
    1129-1137 LEON I
    1137-1145 BEZKRÓLEWIE
    1145-1169 TOROS II
    1169-1175 MLEH
    1175-1187 RUBEN II
    1187-1196 LEON II
    1196-1375 KRÓLESTWO MAŁEJ ARMENII
    1196-1219 LEON I (II)
    1219-1221 IZABELA
    1221-1225 IZABELA /współrządca/
    1221-1225 FILIP /współrządca/
    1225-1226 IZABELA
    1226-1342 DYNASTIA HETUMIDÓW
    1226-1252 IZABELA /współrządca/
    1226-1252 HETUM I WIELKI /współrządca/
    1235-1243 NAJAZD MONGOLSKI
    1243-XIV.w. W SKŁADZIE PAŃSTWA TURKÓW SELDŻUCKICH
    1243-1386 NAPŁYW TURKMENÓW
    1252-1270 HETUM I WIELKI
    1270-1289 LEON II
    1289-1293 HETUM II
    1293-1295 HETUM II /współrządca/
    1293-1295 TOROS /współrządca/
    1295-1296 HETUM II
    1296-1297 HETUM II /współrządca/
    1296-1297 SYMBAT /współrządca/
    1297-1298 SYMBAT
    1298-1301 KONSTANTYN I /współrządca/
    1298-1301 LEON III /współrządca/
    1301-1307 LEON III
    1308-1320 OKIN
    1320-1342 LEON IV
    1342-1344 DYNASTIA LUSIGNAN
    1342-1344 KONSTANTYN II
    1344-1374 DYNASTIA HETUMIDÓW
    1344-1363 KONSTANTYN III
    1363-1365 LEON UZURPATOR
    1365-1373 KONSTANTYN IV
    1373-1374 MARIAM
    1374-1375 DYNASTIA LUSIGNAN
    1374-1375 LEON V
    1375-1517 W SKŁADZIE PAŃSTWA MAMELUKÓW
    1386-1402 NAJAZD TIMURA
    XIV.w.-1918 W SKŁADZIE TURCJI (RZEZIE ORMIAN: 1895-1896, 1915-1916)
    od 1517 W SKŁADZIE TURCJI
    1828-1918 WSCHODNIA CZĘŚĆ KRAJU W SKŁADZIE ROSJI
    1878-1918 PÓŁNOCNA CZĘŚĆ KRAJU W SKŁADZIE ROSJI
    1918-1920 I REPUBLIKA
    1918-1920 rządy dasznaków
    1920-1922 W SKŁADZIE ROSJI RADZIECKIEJ
    1922-1936 W SKŁADZIE ZAKAUKASKIEJ FEDERACYJNEJ SOCJALISTYCZNEJ REPUBLIKI RAD WCHODZĄCEJ DO ZSRR
    1936-1991 SOCJALISTYCZNA REPUBLIKA RAD W SKŁADZIE ZSRR
    1988-1994 WOJNA Z AZERBEJDŻANEM O GÓRSKI KARABACH
    1991- II REPUBLIKA
    1991-1998 LEWON TER-PETROSJAN
    1998-2008 ROBERT KOCZARIAN
    2008- SERŻ SARKISJAN
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  2. #2
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    AZERBEJDŻAN – AZERBAYCAN

    REPUBLIKA AZERBEJDŻAŃSKA – AZERBAYCAN RESPUBLIKASI
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: 1918-1920,
    NIEPODLEGŁOŚĆ: 30.VIII.1991


    od 1991 – Wspólnota Niepodległych Państw (WNP), od 1992 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1992-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), od 2001 – Rada Europy.


    III-VII.w. W SKŁADZIE PERSJI
    VII-XI.w. W SKŁADZIE PAŃSTW ARABSKICH
    XI-XIV.w. W SKŁADZIE PAŃSTWA TURKÓW SELDŻUCKICH
    1231 NAJAZD MONGOLSKI
    1386-1402 NAJAZD TIMURA
    XV.w.-1590 W SKŁADZIE PERSJI
    1590-1612 W SKŁADZIE TURCJI
    1612-1813 W SKŁADZIE PERSJI
    1813 ROZBIÓR KRAJU MIĘDZY PERSJĘ I ROSJĘ
    (PŁD. CZĘŚĆ DLA PERSJI, PŁN. CZĘŚĆ DLA ROSJI)
    1813-1918 W SKŁADZIE ROSJI
    1918 SOCJALISTYCZNA REPUBLIKA RAD
    1918 PROKOPI DŻAPARIDZE /komisarz tzw. Komuny Bakijskiej/
    1918-1920 I REPUBLIKA
    1918-1920 rządy musawatystów (FATALI CHAN CHOJSKI, MAMMED AMIN RASULZADE)
    1920-1922 W SKŁADZIE ROSJI RADZIECKIEJ
    1922-1936 W SKŁADZIE ZAKAUKASKIEJ FEDERACYJNEJ SOCJALISTYCZNEJ REPUBLIKI RAD WCHODZĄCEJ DO ZSRR
    1936-1991 SOCJALISTYCZNA REPUBLIKA RAD W SKŁADZIE ZSRR
    1988-1994 WOJNA Z ARMENIĄ O GÓRSKI KARABACH
    1991- II REPUBLIKA
    1991-1992 AJAZ MUTALIBOW
    1992 Tymczasowa Rada Państwa
    1992 AJAZ MUTALIBOW
    1992-1993 ABULFAZ ELCZIBÄJ (ELÇIBEY)
    1993 SURET HUSEJNOW /prezydent tymczasowy/
    1993-2003 GÄJDAR ÄLIJEW (ALI RIZA-OGLY)
    2003- ILHAM ÄLIJEW

    BAHRAJN – AL-BAHRAYN

    KRÓLESTWO BAHRAJNU – AL-MAMLAKA AL-BAHRAYN
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: od 1783,
    PRZYWRÓCENIE NIEPODLEGŁOŚCI: 14.VIII.1971


    od 1971 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1971 – Liga Państw Arabskich (LPA), od 1971 – Arabski Fundusz Rozwoju Ekonomicznego i Społecznego (AFESD), od 1971 – Organizacja Państw Arabskich Eksportujących Ropę Naftową (OAPEC), od 1981 – Rada Współpracy Zatoki Perskiej (GCC).

    VII.w.-1507 W SKŁADZIE PAŃSTW ARABSKICH
    1507-1602 W SKŁADZIE PORTUGALII
    1602-1782 W SKŁADZIE PERSJI
    1783 PODBÓJ KRAJU PRZEZ PLEMIĘ UTUB Z PŁW. ARABSKIEGO
    1783-2002 EMIRAT
    1783- DYNASTIA AL-CHALIFA
    1783-1796 AHMAD ZDOBYWCA
    1796-1825 SULMAN I /współrządca/
    1796-1834 ABDULLAH /współrządca/
    1825-1834 CHALIFA /współrządca/
    1834-1843 ABDULLAH
    1843-1868 MOHAMMAD I
    1868-1869 ALI
    1869 MOHAMMAD II
    1869-1923 ISA I
    1880-1971 PROTEKTORAT WIELKIEJ BRYTANII
    1923-1942 HAMID
    1927 KONFLIKT Z IRANEM
    1942-1961 SULMAN II
    1957 KONFLIKT Z IRANEM
    1961-1999 ISA II
    1968-1971 W SKŁADZIE FEDERACJI EMIRATÓW ARABSKICH
    1999-2002 HAMAD
    2002- KRÓLESTWO
    2002- HAMAD

    BANGLADESZ – BANGLA DEŚ

    REPUBLIKA LUDOWA BANGLADESZ – GANA PRAJATANTRI BANGLA DEŚ
    NIEPODLEGŁOŚĆ: 26.III.1971


    od 1972 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ),
    od 1972 – Wspólnota Narodów (Commonwealth), od 1985 – Południowoazjatyckie Stowarzyszenie Współpracy Regionalnej (SAARC).


    1947-1971 W SKŁADZIE PAKISTANU jako PAKISTAN WSCHODNI
    1971- REPUBLIKA LUDOWA
    1971-1972 szejk MUJIBUR RAHMAN
    1971 OKUPACJA BANGLADESZU PRZEZ PAKISTAN
    1972-1974 ABDUL FAZAL MOHAMMAD CHAUDHURY
    1974-1975 MOHAMMADULLAH
    1975 szejk MUJIBUR RAHMAN /prezydent-dyktator/
    1975 DESTABILIZACJA POLITYCZNA – 3 ZAMACHY STANU
    1975-1976 KHONDAKAR MUSTAFA AHMAD
    /główny administrator stanu wyjątkowego/
    1976-1977 ZIAUR RAHMAN /główny administrator stanu wyjątkowego/
    1977-1981 ZIAUR RAHMAN
    1981-1982 ABDUS SATTAR
    1982-1983 ABDUL FAZAL MOHAMMAD CHAUDHURY
    1983-1990 HOSSEIN MOHAMMAD ERSZAD
    1991-1996 ABDUR RAHMAN BISWAS
    1996-2001 SHAHABUDDIN AHMAD
    2001-2002 A. Q. M. BADRUDDOZA CHOWDHURY
    2002 JAMIRUDDIN SIRCAR
    2002- IAJUDDIN AHMAD
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  3. #3
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    BHUTAN – DRUK YUL

    KRÓLESTWO BHUTANU – DRUK GYAL KHAB
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: od IX.w., PRZYWRÓCENIE NIEPODLEGŁOŚCI: 12.II.1971


    od 1971 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1985 – Południowoazjatyckie Stowarzyszenie Współpracy Regionalnej (SAARC).

    /wybór władców/
    VII-IX.w. W SKŁADZIE TYBETU
    IX.w.-1963 KSIĘSTWO
    IX.w.-1905 rządy dwóch władców:
    religia (dharmaradża), polityka (debradża)
    XVII.w.-1910 PROTEKTORAT TYBETU
    XVII.w.-1963 rządy maharadżów
    1695-1701 GEDUN CHOMPEL
    1701-1704 NGAWANG TSHERING
    1704-1707 UMDZE PEJLOR
    1707-1719 DRUK RABGYE
    1719-1729 NGAWANG GYAMTSHO
    1729-1736 MIPHAM WANGPO
    1736-1739 KHUWO PEJLOR
    1739-1744 NGAWANG GYALTSHEN
    1744-1763 SHERAB WANGCHUK
    1763-1765 DRUK PHUNTSHO
    1765-1768 DRUK TENZIN I
    1768-1773 DONAM LHUNDUB
    1772-1777 KONFLIKT Z ANGIELSKĄ KOMPANIĄ WSCHODNIOINDYJSKĄ
    1773-1776 KUNGA RICHEN
    1776-1788 JIGME SINGYE
    1788-1792 DRUK TENZIN II
    1792-1799 TASHI NAMGYAL
    1799-1803 DRUK NAMGYAL
    1803-1805 TASHI NAMGYAL /po raz drugi/
    1805-1806 SANGYE TENZIN
    1806-1808 UMDZE PARPOP
    1808 BOP CHODA
    1808-1810 TSULTHRIM DRAYGA
    1810-1811 JIGME DRAGPA
    1811-1815 YESHEY GYALTSHEN
    1815 THAPSHU DORJI
    1815-1819 SONAM DRUGYAL
    1819-1823 TENZIN DRUGDRA
    1823-1831 CHOKI GYALTSHEN
    1831-1832 DORJI NAMGYAL
    1832-1835 ADAP THRINLEY
    1835-1838 CHOKI GYALTSHEN /po raz drugi/
    1838-1847 DORJI NORBU
    1847-1850 TASHI DORJI
    1850 WANGCHUK GYALPO
    1850-1852 JIGME NORBU /rządził w Thimphu/
    1851-1852 CHANGPA SANGYE /rządził w Punakha/
    1852-1856 DAMCHO LHUNDRUP
    1856-1861 KUNGA PALDEN /rządził w Punakha/
    1856-1861 SHERAB THARCHIN /rządził w Thimphu/
    1861-1864 PHUNTSHO NAMGYAL
    1864 TSHEWANG SITHUB
    1864 TSULTHRIM YONTEN
    1864 KAGYN WANGCHUK
    1864-1866 TSHEWANG SITHUB /po raz drugi/
    1865 WOJNA BHUTAŃSKO-BRYTYJSKA
    1866-1870 TSONDRU PEKAR
    1870-1873 JIGME NAMGYAL
    1873-1877 KITSEP DORJI NAMGYAL
    1877-1878 JIGME NAMGYAL /po raz drugi/
    1878-1879 KITSEP DORJI NAMGYAL /po raz drugi/
    1879-1880 CHOGIAL ZANGPO
    1880-1881 JIGME NAMGYAL /po raz trzeci/
    1881-1883 LAM TSHEWANG
    1883-1885 GAWA ZANGPO
    1885-1901 SANGYE DORJI
    1901-1905 CHOLEY JESHE NGODUP
    1905- DYNASTIA WANGCHUK
    1905-1926 UGYEN
    1910-1949 PROTEKTORAT WIELKIEJ BRYTANII
    1926-1952 JIGME
    1949-1971 PROTEKTORAT INDII
    1952-1963 JIGME DORJI
    1963- KRÓLESTWO
    1963-1972 JIGME DORJI
    1972-2006 JIGME SINGYE
    2006- JIGME KHESAR NAMGYAL

    BRUNEI DARUSSALAM

    PAŃSTWO BRUNEI DARUSSALAM –
    NEGARA BRUNEI DARUSSALAM
    AUTONOMIA: 1959-1984, NIEPODLEGŁOŚĆ: 1.I.1984


    od 1984 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1984 – Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), od 1985 – Wspólnota Narodów (Commonwealth), od 1989 – Współpraca Gospodarcza Azji i Pacyfiku (APEC).

    1405- SUŁTANAT
    1405-1415 MOHAMMAD
    1415-1425 AHMAD
    1425-1433 SHARIF ALI
    1433-1473 SULEJMAN
    1473-1521 BOLKIAH
    1521-1575 ABDUL KAHAR
    XVI-XIX.w. RYWALIZACJA ANGLII, PORTUGALII I HOLANDII
    1575-1600 SAIFUL RIJAL
    1600-1605 SHAH BERUNAI
    1605-1619 HASSAN
    1619-1649 ABDUL JAILUL AKBAR
    1649-1652 ABDUL JAILUL DŻABAR
    1652-1660 MOHAMMAD ALI
    1660-1673 ABDUL MUBIN
    1673-1690 MUHYIDDIN
    1690-1705 NASSARUDDIN
    1705-1730 HUSSIN KAMALUDDIN
    1730-1745 MOHAMMAD ALAUDDIN
    1745-1762 HUSSIN KAMALUDDIN /po raz drugi/
    1762-1795 OMAR ALI SAIFUDDIN I
    1796-1806 MOHAMMAD TAJUDDIN
    1806-1807 MOHAMMAD TAJUDDIN /współrządca/
    1806-1807 MOHAMMAD JAMALUL ALAM I /współrządca/
    1807-1825 MOHAMMAD KANZUL ALAM
    1825-1828 MOHAMMAD KANZUL ALAM /współrządca/
    1825-1828 MOHAMMAD ALAM /współrządca/
    1828-1829 MOHAMMAD KANZUL ALAM
    1829-1852 OMAR ALI SAIFUDDIN II
    1852-1885 ABDUL MOMIN
    1885-1906 HASHIM JALILUL ALAM AQAMADDIN
    1888-1984 PROTEKTORAT WIELKIEJ BRYTANII
    1906-1924 MOHAMMAD JAMALUL ALAM II
    1924-1950 AHMAD TAJUDDIN
    1941-1945 OKUPACJA BRUNEI PRZEZ JAPONIĘ
    1950-1967 OMAR ALI SAIFUDDIN III
    1959-1971 OGRANICZONA AUTONOMIA W RAMACH WIELKIEJ BRYTANII
    1962 POWSTANIE ANTYBRYTYJSKIE
    1967- HADJI HASSAN AL-BOLKIAH MU’IZZADDIN WADDAULAH
    1971-1984 ROZSZERZONA AUTONOMIA W RAMACH WIELKIEJ BRYTANII

    CHINY – ZHONGGUO

    CHIŃSKA REPUBLIKA LUDOWA –
    ZHONGGUO RENMIN GONGHEGUO
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: od 2205 p. n. e.


    1919-1946 – Liga Narodów (LN), od 1971 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1991 – Współpraca Gospodarcza Azji i Pacyfiku (APEC).

    2852-2737 p. n. e. FUXI /pierwszy legendarny władca, współrządca/
    2852-2737 p. n. e. NUGUA /pierwsza legendarna władczyni, współrządczyni/
    XXVIII.w. p. n. e. SHENNONG /legendarny władca/
    XXVIII-XXIII.w. p. n. e. 5 legendarnych władców m.in. HUANG TI, YAO, SHUN
    2205 p. n. e.- 1911 n. e. CESARSTWO
    2205-1600 p. n. e. DYNASTIA XIA (SIA, HIA)
    2205-2198 p. n. e. JÜ (YU) WIELKI /legendarny władca/
    2198-1600 p. n. e. 16 legendarnych władców (QI, TAI KANG, ZHONG KANG, XIANG, SHAO KANG, ZHU, HUAI, MANG, XIE, BU JIANG, JIONG, JIN, KONG JIA, GAO, FA, JIE)
    1600-1046 p. n. e. DYNASTIA SZANG-IN
    1600-1046 p. n. e. TANG, WAI-BING, ZHONG REN, TAI JIA, WO DING, TAI GENG, XIAO JIA, YONG JI, TAI WU, ZHONG DING, WAI REN, HE DAM JIA, ZU YI, ZU XIU, WO JIA, ZU DING, NAN GENG, YANG JIA, PAN GENG, XIAO XIN, XIAO YI, WU DING, ZU GENG, ZU JIA, LIN XIN, GENG DING, WU JI, TAI DING, DI YI, DI XIN
    1046-770 p. n. e. DYNASTIA ZACHODNIA CZOU
    1046-1043 p. n. e. WU WANG
    1042-1021 p. n. e. CHENG WANG
    1020-996 p. n. e. KANG WANG
    995-977 p. n. e. ZHAO WANG
    976-922 p. n. e. MU WANG
    922-900 p. n. e. GONG WANG
    899-892 p. n. e. YI WANG
    891-886 p. n. e. XIAO WANG
    885-878 p. n. e. YI WANG
    877-841 p. n. e. LI WANG
    841-828 p. n. e. GONGHE /regencja/
    827-782 p. n. e. XUAN WANG
    782-771 p. n. e. YOU WANG
    770-480 p. n. e. EPOKA WIOSEN I JESIENI
    551-479 p. n. e. KONFUCJUSZ W CHINACH
    480-256 p. n. e. DYNASTIA WSCHODNIA CZOU
    480-469 p. n. e. YUAN WANG
    468-442 p. n. e. ZHENDING WANG
    441 p. n. e. AI WANG
    441 p. n. e. SI WANG
    440-426 p. n. e. KAO WANG
    425-402 p. n. e. WEILIE WANG
    401-376 p. n. e. AN WANG
    375-369 p. n. e. LIE WANG
    368-321 p. n. e. XIAN WANG
    320-315 p. n. e. SHENJING WANG
    314-256 p. n. e. NAN WANG
    480-221 p. n. e. EPOKA WALCZĄCYCH KRÓLESTW
    221-207 p. n. e. DYNASTIA CIN
    221-210 p. n. e. SZY-HUANG TI
    210-207 p. n. e. ĘR SZY-HUANG TI
    207 p. n. e. CIN WANG
    207 p. n. e. WOJNA DOMOWA
    207 p. n. e.- 9 n. e. DYNASTIA ZACHODNIA HAN
    207-195 p. n. e. KAO TI
    195-188 p. n. e. HUI TI
    188-180 p. n. e. LÜ HOU
    180-157 p. n. e. WĘN TI
    157-141 p. n. e. CZING TI
    141-87 p. n. e. WU TI
    87-74 p. n. e. CZAO TI
    74-48 p. n. e. ŚUAN TI
    48-33 p. n. e. JÜAN TI
    33-7 p. n. e. CZ’ĘNG TI
    7 p. n. e.- 1 n. e. AI TI
    1-6 P’ING TI
    6-9 ŻU-TZU JING
    9-25 DYNASTIA SIN
    9-23 CZIA HUANG TI (WANG MANG)
    23 POWSTANIE „CZERWONYCH BRWI”
    23-25 HUAI-JANG WANG
    25-220 DYNASTIA WSCHODNIA HAN
    25-57 KUANG WU TI
    57-75 MING TI
    75-88 CZANG TI
    88-106 HO TI
    106 SZANG TI
    106-125 AN TI
    125-144 SZUN TI
    144-145 CZ’UNG TI
    145-146 CZY TI
    146-168 HUAN TI
    168-189 LING TI
    184 POWSTANIE „ŻÓŁTYCH TURBANÓW”
    189 SZAO TI
    189-190 WOJNA DOMOWA
    189-220 SIEN TI
    220-316 EPOKA TRZECH KRÓLESTW
    220-266 DYNASTIA WEI
    220-223 WEN TI /władca Wei/
    221-263 DYNASTIA MNIEJSZA HAN
    221-223 CZAO LIE TI /władca Shu/
    222-280 DYNASTIA WU
    222-252 TA TI /władca Wu/
    223-239 MING TI /władca Wei/
    223-263 HOU CZU /władca Shu/
    239-254 FEI TI /władca Wei/
    252-258 FEI TI /władca Wu/
    254-260 SZAO TI /władca Wei/
    258-264 CZING TI /władca Wu/
    260-266 JÜAN TI /władca Wei/
    263 UPADEK PAŃSTWA SHU
    264-280 MO TI /władca Wu/
    266-316 DYNASTIA ZACHODNIA CIN
    266-290 WU TI /władca Wei/
    280 UPADEK PAŃSTWA WU
    280 ZJEDNOCZENIE CHIN
    290-307 HUI TI
    307-311 HUAI TI
    311-313 BEZKRÓLEWIE
    313-316 MIN TI
    316 ZDOBYCIE PÓŁNOCNYCH CHIN PRZEZ LUDY KOCZOWNICZE
    316 PODZIAŁ POŁUDNIOWYCH CHIN NA 16 PAŃSTW
    317-422 DYNASTIA WSCHODNIA CIN
    317-323 JÜAN TI
    323-325 MING TI
    325-342 CZ’ENG TI
    342-344 K’ANG TI
    344-361 MU TI
    361-365 AI TI
    365-371 HAI-SI KUNG
    372 CZIEN WĘN TI
    372-396 SIAO WU TI
    386-534 DYNASTIA PÓŁNOCNA WEI
    386-409 TAO WU TI /władca płn. Wei/
    396-419 AN TI /władca Wei/
    409-423 MING JÜAN TI/władca płn. Wei/
    419-420 KUNG TI /władca Wei/
    420-422 WU TI /władca Wei/
    422-479 DYNASTIA LIU SUNG /władca płn. Wei/
    422-424 SZAO TI /władca Wei/
    423-452 T’AI WU TI/władca płn. Wei/
    424-453 WĘN TI /władca Wei/
    452 NAN-AN WANG/władca płn. Wei/
    452-465 WĘN CZ’ĘNG TI/władca płn. Wei/
    453-464 SIAO WU TI /władca Wei/
    464-466 CZ’IEN FEI TI /władca Wei/
    465-471 SIEN WĘN TI/władca płn. Wei/
    466-472 MING TI /władca Wei/
    471-499 SIAO WĘN TI/władca płn. Wei/
    472-477 HOU FEI TI /władca Wei/
    477-479 SZUN TI /władca Wei/
    479-551 DYNASTIA POŁUDNIOWA CZ’I
    479-482 KAO TI /władca Wei/
    482-493 WU TI /władca Wei/
    493-494 JÜ-LIN WANG /władca Wei/
    494 HAI-LING WANG /władca Wei/
    494-498 MING TI /władca Wei/
    498-501 TUNG-HUN HOU /władca Wei/
    499-515 ŚUAN WU TI/władca płn. Wei/
    501-502 HO TI /władca Wei/
    502-549 WU TI /władca Wei/
    515-528 SIAO MING TI /władca płn. Wei/
    528 LIN-T’AO WANG /władca płn. Wei/
    528-530 SIAO CZUANG TI /władca płn. Wei/
    530-531 TUNG-HAI WANG /władca płn. Wei/
    531-532 AN-TING WANG /współrządca/władca płn. Wei//
    531-532 CZIE MIN TI /współrządca/władca płn. Wei//
    532-535 SIAO WU TI/władca płn. Wei/
    534-535 PODZIAŁ KRAJU NA CZĘŚĆ WSCHODNIĄ I ZACHODNIĄ
    534-550 DYNASTIA WSCHODNIA WEI
    534-550 SIAO CZING TI /władca wsch. Wei/
    535-557 DYNASTIA ZACHODNIA WEI
    535-551 WĘN TI /władca zach. Wei/
    549-551 CZIEN WĘN TI /władca Wei/
    550-577 DYNASTIA PÓŁNOCNA CZ’I
    550-559 WĘN ŚUAN TI /władca wsch. Wei/
    551-557 DYNASTIA WANG
    551 JÜ-CZANG WANG /władca Wei/
    551-554 FEI TI /władca zach. Wei/
    552-555 JÜAN TI /władca Wei/
    554-557 KUNG TI /władca zach. Wei/
    555-557 CZING TI /władca Wei/
    557-581 DYNASTIA PÓŁNOCNA CZOU
    557 SIAO MIN TI /władca zach. Wei/
    557-560 MING TI /władca zach. Wei/
    557-589 DYNASTIA CZ’EN
    557-559 WU TI /władca Wei/
    559-560 FEI TI /władca wsch. Wei/
    559-566 WĘN TI /władca Wei/
    560-561 SIAO CZAO TI /władca wsch. Wei/
    560-578 WU TI /władca zach. Wei/
    561-565 WU CZ’ĘNG TI /władca wsch. Wei/
    565-577 HON CZU /władca wsch. Wei/
    566-568 LIN-HAI WANG /władca Wei/
    569-582 ŚUAN TI /władca Wei/
    577 JU CZU /władca wsch. Wei/
    577 UPADEK PAŃSTWA WSCH. WEI
    578-579 ŚUAN TI /władca zach. Wei/
    579-581 CZING TI /władca zach. Wei/
    581-589 DYNASTIA SOU (SUEJ)
    581-589 WĘN TI /władca zach. Wei/
    582-589 HOU CZU /władca Wei/
    589 ZJEDNOCZENIE CHIN
    589-618 DYNASTIA SOU (SUEJ)
    589-604 WĘN TI
    604-617 JANG TI
    617-618 KUNG TI
    618-907 DYNASTIA T’ANG (OD 690 CZOU)
    618-626 KAO TSU
    626-649 T’AI TSUNG
    649-683 KAO TSUNG
    684 CZUNG TSUNG
    684-690 ŻUI TSUNG
    690-705 WU HOU (WU CE TIEN)
    705-710 CZUNG TSUNG /po raz drugi/
    710-712 ŻUI TSUNG /po raz drugi/
    712-756 ŚUAN TSUNG
    751 BITWA POD TAŁASEM – ZATRZYMANIE EKSPANSJI CHIN PRZEZ ARABÓW
    755-904 WOJNY DOMOWE
    756-762 SU TSUNG
    762-779 TAI TSUNG
    779-805 TĘ TSUNG
    805 SZUNG TSUNG
    805-820 SIEN TSUNG
    820-824 MU TSUNG
    824-827 CZING TSUNG
    827-840 WĘN TSUNG
    840-846 WU TSUNG
    846-859 ŚUAN TSUNG
    859-873 I TSUNG
    873-888 SI TSUNG
    888-904 CZAO TSUNG
    904-907 AI TI
    907-960 EPOKA PIĘCIU DYNASTII NA PÓŁNOCY I DZIESIĘCIU KRÓLESTW NA POŁUDNIU
    907-923 DYNASTIA PÓŹNA LIANG
    907-1115 DYNASTIA LIAO
    907-912 T’AI TSU /cesarz płn. Chin/
    907-926 T’AI TSU /cesarz płd. Chin/
    912-913 JING WANG /cesarz płn. Chin/
    913-923 MO TI /cesarz płn. Chin/
    923-937 DYNASTIA PÓŹNA T’ANG
    923-926 CZUANG TSUNG /cesarz płn. Chin/
    926-933 MING TSUNG /cesarz płn. Chin/
    927-947 T’AI TSUNG /cesarz płd. Chin/
    933-934 MIN TI /cesarz płn. Chin/
    934-937 FEI TI /cesarz płn. Chin/
    937-947 DYNASTIA PÓŹNA CZ’IN
    937-942 KAO TSU /cesarz płn. Chin/
    942-947 CZ’U TI /cesarz płn. Chin/
    947-951 DYNASTIA PÓŹNA HAN
    947-949 KAO TSU /cesarz płn. Chin/
    947-951 SZY TSUNG /cesarz płd. Chin/
    949-951 JIN TI /cesarz płn. Chin/
    951-960 DYNASTIA PÓŹNA CZOU
    951-954 T’AI TSU /cesarz płn. Chin/
    951-969 MU TSUNG /cesarz płd. Chin/
    954-959 SZY TSUNG /cesarz płn. Chin/
    959-960 KUNG TI /cesarz płn. Chin/
    960 ZJEDNOCZENIE PŁN. CHIN
    960-1127 DYNASTIA PÓŁNOCNA SUNG
    960-976 T’AI TSU /cesarz płn. Chin/
    969-982 CZING TSUNG /cesarz płd. Chin/
    976-997 T’AI TSUNG /cesarz płn. Chin/
    982-1031 SZĘNG TSUNG /cesarz płd. Chin/
    997-1022 CZĘN TSUNG /cesarz płn. Chin/
    1022-1063 ŻĘN TSUNG /cesarz płn. Chin/
    1031-1055 SING TSUNG /cesarz płd. Chin/
    1055-1101 TAO TSUNG /cesarz płd. Chin/
    1063-1067 JING TSUNG /cesarz płn. Chin/
    1067-1085 SZĘN TSUNG /cesarz płn. Chin/
    1085-1100 CZĘ TSUNG /cesarz płn. Chin/
    1100-1126 HUI TSUNG /cesarz płn. Chin/
    1101-1115 T’IEN-TSO TI /cesarz płd. Chin/
    1115-1234 DYNASTIA KIU
    1115-1234 PAŃSTWO DŻURDŻENÓW
    1115-1123 T’AI TSU /cesarz płd. Chin/
    1123-1135 T’AI TSUNG /cesarz płd. Chin/
    1126-1127 CZ’IN TSUNG /cesarz płn. Chin/
    1127 ZDOBYCIE PŁN. CHIN PRZEZ DŻURDŻENÓW
    1127-1279 DYNASTIA POŁUDNIOWA SUNG
    1127-1162 KAO TSUNG /cesarz płn. Chin/
    1135-1150 SI TSUNG /cesarz płd. Chin/
    1150-1161 HAI-LING WANG /cesarz płd. Chin/
    1161-1189 SZY TSUNG /cesarz płd. Chin/
    1162-1189 SIAO TSUNG /cesarz płn. Chin/
    1189-1194 KUANG TSUNG /cesarz płn. Chin/
    1189-1208 CZANG TSUNG /cesarz płd. Chin/
    1194-1224 NING TSUNG /cesarz płn. Chin/
    1208-1213 WEI-SZAO WANG /cesarz płd. Chin/
    1213-1224 ŚUAN TSUNG /cesarz płd. Chin/
    1224-1234 AI TSUNG /cesarz płd. Chin/
    1224-1264 LI TSUNG /cesarz płn. Chin/
    1234 MO TI /cesarz płn. Chin/
    1234 PODBÓJ MONGOLSKI
    1264-1274 TU TSUNG /cesarz płn. Chin/
    1274-1276 KUNG TI /cesarz płn. Chin/
    1276-1278 TUAN TSUNG /cesarz płn. Chin/
    1278-1279 TI PING /cesarz płn. Chin/
    1279 PODBÓJ MONGOLSKI
    1279-1368 WIELKI CHANAT CHIŃSKI
    1279-1368 UNIA PERSONALNA Z MONGOLIĄ
    1279-1368 DYNASTIA JÜAN (MONGOLSKA)
    1279-1294 SZY TSU (KUBILAJ)
    1294-1307 CZ’ĘNG TSUNG (TEMÜR)
    1307-1311 WU TSUNG (KAJSZAN)
    1311-1320 ŻĘN TSUNG (AJURBAWADA)
    1320-1323 JING TSUNG (SZIDEBALA)
    1323-1328 T’AI-TING TI (JESÜN TEMÜR)
    1328-1329 WĘN TSUNG (TOK TEMÜR)
    1329 MING TSUNG (KOSZILA)
    1329-1332 WĘN TSUNG (TOK TEMÜR) /po raz drugi/
    1332 NING TSUNG (IRINDŻIBAL)
    1333-1368 SZUN TI (TOGON TEMÜR)
    1334-1338 WIELKIE KLĘSKI ŻYWIOŁOWE
    1351-1368 POWSTANIE CHŁOPSKIE – RUCH CZERWONYCH TURBANÓW
    1368-1644 DYNASTIA MING
    1368-1398 HUNG WU
    1398-1402 CZIEN WĘN
    1402-1424 JUNG LO
    1424-1425 HUNG SI
    1425-1435 ŚUAN TĘ
    1435-1449 CZĘNG T’UNG
    1449-1457 CZ’ING T’AI
    1457-1464 T’IEN SZUN
    1464-1487 CZ’ĘNG HUA
    1487-1505 HUNG CZY
    1505-1521 CZĘNG TĘ
    1521-1567 CZIA CZ’ING
    1567-1572 LUNG CZ’ING
    1572-1620 WAN LI
    1620 T’AI CZ’ANG
    1620-1627 T’IEN CZ’I
    1626-1638 POWSTANIE CHŁOPSKIE
    1627-1644 CZ’UNG CZĘN
    1639-1644 POWSTANIE CHŁOPSKIE
    1644 LI TZU CZENG /samozwańczy cesarz/
    1644-1911 DYNASTIA CZ’ING (MANDŻURSKA)
    1644-1911 UNIA PERSONALNA Z MANDŻURIĄ
    1644-1661 SZUN CZY
    1644-1683 WOJNY DOMOWE
    1661-1722 K’ANG SI
    1722-1735 JUNG CZĘNG
    1735-1796 CZ’IEN LUNG
    1774-1775 POWSTANIE CHŁOPSKIE „BIAŁEGO LOTOSU”
    1783-1800 POWSTANIE ISLAMSKIE W PŁN-ZACH. CHINACH
    1795-1804 WOJNA DOMOWA
    1796-1820 CZ’IA CZ’ING
    1796-1805 POWSTANIE CHŁOPSKIE „BIAŁEGO LOTOSU”
    1820-1850 TAO KUANG
    1839-1842 I WOJNA OPIUMOWA Z WIELKĄ BRYTANIĄ
    1850-1861 SIEN FĘNG
    1851-1864 POWSTANIE TAJPINGÓW
    1856-1858 II WOJNA OPIUMOWA Z WIELKA BRYTANIĄ
    1859-1860 III WOJNA OPIUMOWA Z WIELKA BRYTANIĄ I FRANCJĄ
    1861-1875 T’UNG CZY
    1861-1873 T’ZU SI /regentka/
    1862-1878 POWSTANIE ISLAMSKIE W PŁN-ZACH. CHINACH
    1875-1908 KUANG ŚU
    1875-1889 T’ZU SI /regentka/
    1884-1885 WOJNA TONKIŃSKA Z FRANCJĄ
    1894-1895 WOJNA CHIŃSKO-JAPOŃSKA
    1898-1908 T’ZU SI /regentka/
    1900-1901 POWSTANIE „BOKSERÓW”
    1908-1911 ŚUAN T’UNG (PU YI)
    1908-1911 książę CAI FENG /regent/
    1911-1915 REPUBLIKA
    1911-1912 SUN JAT-SEN /prezydent tymczasowy/
    1912-1915 JÜAN SZY-K’AI
    1915-1916 CESARSTWO
    1915-1916 JÜAN SZY-K’AI
    1916-1917 REPUBLIKA
    1916 JÜAN SZY-K’AI
    1916-1917 WOJNA DOMOWA
    1916-1917 LI-JUAN HUNG
    1917 CESARSTWO
    1917 UNIA PERSONALNA Z MANDŻURIĄ
    1917 DYNASTIA CZ’ING (MANDŻURSKA)
    1917 ŚUAN T’UNG (PU YI)
    1917-1949 REPUBLIKA
    1917-1918 FENG KUO-CZANG
    1918-1922 SÜ SZY-CZANG
    1922 LI JUAN-HUNG
    1922-1924 TS’AO KUN
    1924-1926 TUAN CZ’I-ŻAI /prezydent tymczasowy/
    1924-1927 WOJNA DOMOWA
    1927-1928 CZANG TSO-LIN /prezydent tymczasowy/
    1927-1937 WOJNA DOMOWA
    1928-1931 CZANG KAJ-SZEK
    1931-1943 LIN SEN
    1931-1933 INTERWENCJA JAPONII W MANDŻURII
    1932-1945 ŚUAN T’UNG (PU YI) /cesarz Mandżukuo/
    1937-1945 WOJNA CHIŃSKO-JAPOŃSKA
    1937-1945 OKUPACJA WSCH. CHIN PRZEZ JAPONIĘ (rząd marionetkowy w Nankinie 1940-1945: WANG CZING-WEJ)
    1943-1949 CZANG KAJ-SZEK
    1945 UPADEK MANDŻUKUO
    1946-1949 WOJNA DOMOWA
    1949- REPUBLIKA LUDOWA
    1949-1959 MAO TSE-TUNG /przewodniczący Rady Państwowej/
    1949-1976 CZOU EN-LAJ /premier/
    1950 ANEKSJA TYBETU
    1958-1961 „WIELKI SKOK”
    1959-1968 LIU SZAO-TSI /przewodniczący Rady Państwowej/
    1966-1969 REWOLUCJA KULTURALNA
    1968-1975 DONG BIWU /wiceprzewodniczący Rady Państwowej/
    1975-1976 CZU TE
    /wiceprzewodniczący Rady Państwowej/
    1976-1978 20 wiceprzewodniczących Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych
    1976-1980 HUA GUOFENG /premier/
    1978-1983 JE JIANJING /prezydent/
    1980-1987 CZAO CY-JANG /premier/
    1983-1988 LI XIANNIAN /prezydent/
    1987-1998 LI PENG /premier/
    1988-1993 JANG SHANGKUN /prezydent/
    1993-2003 JIANG ZEMIN /prezydent/
    1998-2003 ZHU RONGJI /premier/
    2003- HU JINTAO /prezydent/
    2003- WEN JIABAO /premier/
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  4. #4
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    CYPR – KYPROS – KIBROS

    REPUBLIKA CYPRYJSKA – KYPRIAKI DIMOKRATIA – KIBROS CUMHURIYETI
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: 1192-1489, PRZYWRÓCENIE NIEPODLEGŁOŚCI: 1.X.1960


    od 1960 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1960 – Wspólnota Narodów (Commonwealth), od 1961 – Rada Europy, 1975-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), od 2004 – Unia Europejska (UE), od 2008 – unia walutowa w ramach Unii Europejskiej.

    58 p. n. e.- 395 n. e. W SKŁADZIE IMPERIUM RZYMSKIEGO
    395-649 W SKŁADZIE BIZANCJUM
    649-1192 POD PANOWANIEM ARABÓW
    1192-1489 KRÓLESTWO
    1192-1267 DYNASTIA LUSIGNAN
    1192-1194 GWIDON /pan Cypru/
    1194-1205 AMALRYK
    1205-1218 HUGO I
    1218-1253 HENRYK I
    1253-1267 HUGO II
    1267-1489 DYNASTIA ANTIOCHEŃSKA-LUSIGNAN
    1267-1284 HUGO III
    1284-1285 JAN I
    1285-1306 HENRYK II
    1306-1310 AMALRYK /rządca/
    1310-1324 HENRYK II /po raz drugi/
    1324-1359 HUGO IV
    1359-1369 PIOTR I
    1369-1382 PIOTR II GRUBY
    1382-1398 JAKUB I
    1398-1432 JANUS
    1432-1458 JAN II
    1458-1464 CHARLOTTE
    1464-1473 JAKUB II BĘKART
    1473-1474 JAKUB III /współrządca/
    1473-1474 KATARZYNA CORNARO /współrządca/
    1474-1489 KATARZYNA CORNARO
    1489-1571 W SKŁADZIE WENECJI
    1571-1878 W SKŁADZIE TURCJI
    1878-1914 ZARZĄD WIELKIEJ BRYTANII
    1914-1960 W SKŁADZIE WIELKIEJ BRYTANII
    1955-1959 STAN WYJĄTKOWY
    1960- REPUBLIKA
    1960-1974 abp MAKARIOS III
    1964-1967 INTERWENCJA GRECJI I TURCJI
    1974 NIKOS SAMPSON
    1974 INTERWENCJA GRECJI I TURCJI
    1974-1983 FEDERACYJNE PAŃSTWO TURECKIEGO CYPRU
    1974-1977 abp MAKARIOS III
    1974-1983 RAUF DENKTAŞ /prezydent Fed. Państwa Tureckiego Cypru/
    1977-1988 SPIROS KIPRIANU
    1983- REPUBLIKA TURECKA CYPRU PÓŁNOCNEGO
    1983-2005 RAUF DENKTAŞ /prezydent Rep. Tur. Cypru Płn./
    1988-1993 JEORJOS WASSILIOU
    1993-2003 GLAFKOS KLERIDIS
    2003-2008 TASSOS PAPADOPOULOS
    2005- MEHMET ALI TALAT /prezydent Rep. Tur. Cypru Płn./
    2008- DIMITRIS CHRISTOFIAS

    FILIPINY – PILIPINAS

    REPUBLIKA FILIPIN – REPUBLIKA ŃG PILIPINAS
    AUTONOMIA: 1934-1946, NIEPODLEGŁOŚĆ: 4.VII.1946


    od 1945 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1954-1977 – Organizacja Paktu Południowo-Wschodniej Azji (SEATO), od 1967 – Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), od 1989 – Współpraca Gospodarcza Azji i Pacyfiku (APEC).

    XIV-XV.w. ZALEŻNOŚĆ OD KRÓLESTWA MADJAPACHIT
    1542-1898 W SKŁADZIE HISZPANII (POWSTANIA NARODOWE: 1872, 1896-1897 (JOSÉ JACINTO, ANDRES BONIFACIO, EMILIO AGUINALDO))
    1898-1946 W SKŁADZIE USA (POWSTANIE NARODOWE: 1899-1901 (EMILIO AGUINALDO)
    1934-1946 AUTONOMIA W RAMACH USA
    1935-1942 MANUEL QUEZON
    1941-1945 OKUPACJA FILIPIN PRZEZ JAPONIĘ
    1942-1946 SERGIO OSMENA
    1946- REPUBLIKA
    1946-1948 MANUEL ROXAS
    1948-1953 ELPIDIO QUIRINO
    1953-1957 RAMÓN MAGSAYSAY
    1957-1961 CARLOS GARCIA
    1961-1965 DIOSDADO MACAPAGAL
    1965-1986 FERDINAND EDRALIN MARCOS /prezydent-dyktator/
    1986-1992 CORAZON AQUINO
    1992-1998 FIDEL RAMOS
    1998-2001 JOSEPH EJERCITO ESTRADA
    2001- GLORIA MACAPAGAL-ARROYO

    GRUZJA – SAKARTVELO

    REPUBLIKA GRUZJI – SAKARTVELOS RESPUBLIKA
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: XII-VIII.w. p. n. e.,
    VII-VI.w. p. n. e., VI.w. p. n. e.-523 n. e., 590-655, VIII.w.-1801, 1918-1921, PRZYWRÓCENIE NIEPODLEGŁOŚCI: 9.IV.1991


    od 1992 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1992-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), od 1994 – Wspólnota Niepodległych Państw (WNP), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), od 1999 – Rada Europy.

    /wybór władców z Egrisi-Abchazji, Lazyki i Państwa Północnokolchidzkiego/
    III tysiąclecie p. n. e. NAPŁYW LUDNOŚCI INDOEUROPEJSKIEJ
    XII-VIII.w. p. n. e. ZWIĄZEK PLEMIENNY DIAUEHÓW
    VIII-VII.w. p. n. e. W SKŁADZIE PAŃSTWA FRYGIJSKO-MESCHIJSKIEGO
    730 p. n. e. NAJAZD SCYTÓW I KIMERÓW
    700 p. n. e. POCZĄTEK KOLONIZACJI GRECKIEJ
    VII-VI.w. p. n. e. ZWIĄZEK PLEMIENNY SASPEJRÓW
    VI-I.w. p. n. e. PAŃSTWO PÓŁNOCNOKOLCHIDZKIE (LAZYKA)
    400 p. n. e.- 523 n. e. KRÓLESTWO IBERII (KARTLIA)
    302-93 p. n. e. DYNASTIA PARNAWAZÓW
    302-237 p. n. e. PARNAWAZ I /król Iberii/
    237-162 p. n. e. SAURMAG I /król Iberii/
    162-112 p. n. e. MIRIAN I /król Iberii/
    112-93 p. n. e. PARNAJOM /król Iberii/
    I.w. p. n. e. OLTAK /król płn. Kolchidy/
    93-32 p. n. e. DYNASTIA ARSZAKIDÓW
    93-81 p. n. e. ARSZAK I /król Iberii/
    81-63 p. n. e. ARTAG /król Iberii/
    63-32 p. n. e. PARNAWAZ II /król Iberii/
    I.w. p. n. e.- IV.w. n. e. KOLCHIDA W SKŁADZIE IMPERIUM RZYMSKIEGO
    32 p. n. e.- 284 n. e. DYNASTIA NIMRODYDÓW I PARNAWAZÓW
    32-23 p .n. e. MIRIAN II /król Iberii/
    23-2 p. n. e. Rządy regencyjne
    2 p. n. e. - 30 n. e. ADERK /król Iberii/
    30-50 MITRYDATES I /król Iberii/
    50-58 FARSMAN I /król Iberii/
    58-72 KARTAM /król Iberii/
    72-87 KAOS /król Iberii/
    87-106 AZORK /król Iberii/
    106-116 AMAZASP /król Iberii/
    116-142 FARSMAN II DZIELNY /król Iberii/
    142-145 RADAMIST /król Iberii/
    145-185 FARSMAN III /król Iberii/
    185-189 AMAZASP II /król Iberii/
    189-216 REW I SPRAWIEDLIWY /król Iberii/
    216-234 WACHE /król Iberii/
    234-249 BAKUR I /król Iberii/
    249-265 MITRYDATES II MIRDAT /król Iberii/
    260-265 AMAZASP III /kontrkról Iberii/
    265-284 ASFAGUR I /król Iberii/
    284-580 DYNASTIA CHOSROIDÓW
    284-345 MIRIAN III /król Iberii/
    345-361 MIRIAN III /współrządca /król Iberii//
    345-361 REW II /współrządca /król Iberii//
    361-363 SAURMAG II /król Iberii/
    363-365 VARAZ-BAKUR I (ASFAGUR II) /król Iberii/
    365-380 MITRYDATES III /król Iberii/
    IV-VI.w. KRÓLESTWO LAZYKI
    380-394 VARAZ-BAKUR II (ASFAGUR III) /król Iberii/
    394-406 TIRYDATES /król Iberii/
    406-409 FARSMAN IV /król Iberii/
    409-411 MITRYDATES IV /król Iberii/
    411-435 ARCHIL /król Iberii/
    V.w. GUBAZ II /król Lazyki/
    435-447 MITRYDATES V /król Iberii/
    447-502 WACHTANG I GORGASAL /król Iberii/
    V.w. CATE /król Lazyki/
    502-514 DACHI /król Iberii/
    514-528 BAKUR II (GURGEN) /król Iberii/
    528-542 FARSMAN V /król Iberii/
    542-547 FARSMAN VI /król Iberii/
    547-580 BAKUR III /król Iberii/
    VI-VIII.w. LAZYKA W SKŁADZIE BIZANCJUM
    523-590 IBERIA W SKŁADZIE PERSJI
    590-655 KRÓLESTWO IBERII (KARTLIA)
    590-600 GWARAM I /król Iberii/
    600-627 STEFAN I /król Iberii/
    627-637 ADARNASE I /król Iberii/
    637-650 STEFAN II /król Iberii/
    650-684 ADARNASE II /król Iberii/
    684-693 GWARAM II /król Iberii/
    693-748 GWARAM III /król Iberii/
    748-760 ADARNASE III NERSIANI /król Iberii/
    VIII.w.-1014 KRÓLESTWO EGRISI-ABCHAZJI
    VIII.w. LEON II /król Egrisi-Abchazji/
    760-780 NERSE /król Iberii/
    780-786 STEFAN III /król Iberii/
    VIII.w. PODZIAŁ WSCH. GRUZJI NA KACHETIĘ, ERETI I TAO-KLARDŻETIĘ
    VIII.w.-1801 DYNASTIA BAGRATYDÓW
    780-826 ASZOT WIELKI KUROPALATES /król Tao-Klardżetii/
    876 BAGRAT I KUROPALATES /książę Kartlii/
    876-881 DAWID I KUROPALATES /książę Kartlii/
    888 ZJEDNOCZENIE KARTLII PRZEZ TAO-KLARDŻETIĘ
    888-923 ADARNASE IV /król Tao-Klardżetii/
    X.w. TEODOZJUSZ /król Egrisi-Abchazji/
    937-994 BAGRAT II /król Kartlii/
    961-1001 DAWID III KUROPALATES /król Tao-Klardżetii/
    975-1801 KRÓLESTWO GRUZJI (KARTLII)
    975-1014 BAGRAT III
    978-1014 BAGRAT /król Egrisi-Abchazji/
    998-1008 GURGEN /król Kartlii/
    1012 ZJEDNOCZENIE GRUZJI
    1014-1027 JERZY I
    1027-1072 BAGRAT IV
    1065 POCZĄTEK NAJAZDÓW TURKÓW SELDŻUCKICH
    1072-1089 JERZY II
    1080-1121 ZALEŻNOŚĆ OD TURKÓW SELDŻUCKICH
    1089-1125 DAWID IV BUDOWNICZY (ODNOWICIEL)
    1125-1155 DEMETRIUSZ I
    1155 DAWID V
    1155-1156 DEMETRIUSZ I /po raz drugi/
    1156-1178 JERZY III
    1178-1184 JERZY III /współrządca/
    1178-1184 TAMARA WIELKA /współrządca/
    1184-1185 TAMARA WIELKA
    1185-1187 TAMARA WIELKA /współrządca/
    1185-1187 JERZY BOGOLUBSKI /współrządca/
    1187-1189 TAMARA WIELKA
    1189-1213 TAMARA WIELKA /współrządca/
    1189-1207 DAWID SOSLAN /współrządca/
    1207-1213 JERZY IV LASZA /współrządca/
    1213-1222 JERZY IV LASZA
    1222-1245 RUSUDAN
    1225-1228 NAJAZDY CHOREZMU
    1240-XIV.w. WSCH. GRUZJA POD PANOWANIEM MONGOLSKIM
    1245-1249 rządy regencyjne
    1249-1270 DAWID VII ULU (MŁODSZY) /król wsch. Gruzji/
    1249-1293 DAWID VI NARIN (STARSZY) /król zach. Gruzji/
    1271-1289 DEMETRIUSZ II OFIARNY /król wsch. Gruzji/
    1289-1292 WACHTANG II
    1293-1297 DAWID VIII
    1297-1298 DAWID VIII /współrządca/
    1297-1298 JERZY V WSPANIAŁY /współrządca/
    1298-1308 WACHTANG III /współrządca/
    1298-1308 DAWID VIII /współrządca/
    1308-1310 DAWID VIII
    1310-1311 DAWID VIII /współrządca/
    1310-1311 JERZY VI MAŁY /współrządca/
    1311-1314 JERZY VI MAŁY
    1314-1345 JERZY V WSPANIAŁY /po raz drugi/
    1346-1360 DAWID IX
    1360-1393 BAGRAT V WIELKI
    1386-1403 NAJAZDY TIMURA
    1395-1405 JERZY VII
    1405-1411 KONSTANTYN I
    1412-1442 ALEKSANDER I
    1442-1446 WACHTANG IV
    1446-1466 JERZY VIII
    1466-1478 BAGRAT VI
    1478 ALEKSANDER II
    1478-1505 KONSTANTYN III
    XV-XVI.w. SECESJA KACHETII I IMERETII ORAZ POWSTANIE KSIĘSTWA SAMCCHE-SAATABAGO
    XVI.w. SECESJA GURII, MEGRELII, ABCHAZJI I SWANETII
    1505-1524 DAWID X
    1524-1534 JERZY IX
    1534-1558 LUARSAB I
    1541-1554 NAJAZDY PERSKIE
    1555 PODZIAŁ WPŁYWÓW W GRUZJI MIĘDZY TURCJĘ A PERSJĘ
    1558-1569 SZYMON I
    1569-1578 DAWID XI
    1574-1605 ALEKSANDER II /król Kachetii/
    1578-1601 SZYMON I /po raz drugi/
    1601-1605 JERZY X
    1605-1614 LUARSAB II
    1605-1639 JERZY /król Imeretii/
    1606-1614 TEJMURAZ I /król Kachetii/
    1614-1619 BAGRAT VII
    1614, 1616 NAJAZDY PERSKIE NA KACHETIĘ
    1619-1629 SZYMON II
    1629-1632 TEJMURAZ I
    1632-1659 ROSTOM
    1634-1648 TEJMURAZ I /król Kachetii, po raz drugi/
    1639-1661 ALEKSANDER III /król Imeretii/
    1659-1676 WACHTANG V (SZACH-NAWAZ I)
    1661-1663 ARCZIL /król Imeretii/
    1661-1711 WALKI WEWNĘTRZNE
    1664-1667 ARCZIL /król Kachetii/
    1667-1681 ARCZIL /król Kachetii i Imeretii/
    1676-1688 JERZY XI (GURGIN-CHAN)
    1688-1691 HERAKLIUSZ I
    1695-1703 HERAKLIUSZ I /po raz drugi/
    1703-1709 JERZY XI (GURGIN-CHAN) /po raz drugi/
    1703-1709 WACHTANG /regent/
    1709-1711 KAJ-CHOSROES
    1711-1714 WACHTANG /regent/
    1714-1716 JASE
    1716-1718 BAKAR
    1719-1724 WACHTANG VI
    1723-1729 KONSTANTYN II /król Kachetii/
    1724-1727 JASE /po raz drugi/
    1726-1744 MAMIA GURIELI /władca Gurii/
    1727-1732 KONSTANTYN IV
    1731-1744 TEJMURAZ II /król Kachetii/
    1732-1762 TEJMURAZ II
    1744-1762 HERAKLIUSZ II /król Kachetii/
    poł. XVIII.w. OTIJA DADIANI /władca Megrelii/
    1752-1782 SALOMON I /król Imeretii/
    1762-1798 HERAKLIUSZ II
    1789-1810 SALOMON II /król Imeretii/
    1798-1800 JERZY XII
    1801-1918 GRUZJA (KARTLIA I KACHETIA) W SKŁADZIE ROSJI
    1803-1918 MEGRELIA W SKŁADZIE ROSJI (POWSTANIA NARODOWE: 1853 (KOCZA TODUA), 1857 (UTU TODUA))
    1804-1918 IMERETIA I GURIA W SKŁADZIE ROSJI
    1810-1918 ABCHAZJA W SKŁADZIE ROSJI
    1858-1918 SWANETIA W SKŁADZIE ROSJI
    1918-1921 REPUBLIKA DEMOKRATYCZNA
    1918-1921 NOE ŻORDANIA
    1921-1922 W SKŁADZIE ROSJI RADZIECKIEJ
    1922-1936 W SKŁADZIE ZAKAUKASKIEJ FEDERACYJNEJ SOCJALISTYCZNEJ REPUBLIKI RAD WCHODZĄCEJ DO ZSRR
    1936-1991 SOCJALISTYCZNA REPUBLIKA RAD W SKŁADZIE ZSRR
    1991- REPUBLIKA
    1991 NIE UZNANA PRZEZ GRUZJĘ SECESJA OSETII PŁD.
    1991 ZWIAD GAMSACHURDIA /przewodniczący Rady Najwyższej/
    1991-1992 ZWIAD GAMSACHURDIA
    1991-1994 WOJNA DOMOWA
    1992 Rząd Tymczasowy (TENGIZ SINGUA)
    1992 EDUARD SZEWARDNADZE /przewodniczący Rady Państwa/
    1992 NIE UZNANA PRZEZ GRUZJĘ SECESJA ABCHAZJI
    1992-2003 EDUARD SZEWARDNADZE
    2003 „AKSAMITNA REWOLUCJA”
    2003-2004 NINO BURDŻANADZE /prezydent tymczasowy/
    2004- MICHAIŁ SAAKASZWILI
    2004 KONFLIKT Z ADŻARIĄ
    2007 KRYZYS WEWNĘTRZNY
    2008 WOJNA Z ROSJĄ (WALKI W ABCHAZJI, OSETII PŁD.)
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  5. #5
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    INDIE – BHĀRAT – INDIA

    REPUBLIKA INDII – BHĀRATIYA GANARĀJYA – REPUBLIC OF INDIA
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: liczne państwa od III tysiąclecia
    p. n. e., PRZYWRÓCENIE NIEPODLEGŁOŚCI: 15.VIII.1947


    1919-1946 – Liga Narodów (LN), od 1945 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1947-1949 – Brytyjska Wspólnota Narodów (Commonwealth), od 1949 – Wspólnota Narodów (Commonwealth), od 1985 – Południowoazjatyckie Stowarzyszenie Współpracy Regionalnej (SAARC).

    /wybór władców państw Płw. Indyjskiego/
    III tysiąclecie p. n. e. CYWILIZACJA DOLINY INDUSU (ZACH. INDIE)
    XV.w. p. n. e. NAPŁYW ARIÓW
    1500-800p. n. e. OKRES WEDYJSKI
    800-500 p. n. e. OKRES BRAMIŃSKI
    652-261 p. n. e. I PAŃSTWO KALINGA (WSCH. INDIE)
    566-480 p. n. e. SIDDHARTA GAUTAMA (BUDDA) W INDIACH
    od VI.w. p. n. e. ISTNIENIE LICZNYCH KRÓLESTW (M.IN. KOSALA, MAGADHA, AWANTI) ORAZ NIEZALEŻNYCH ORGANIZACJI PLEMIENNYCH (M.IN. LICZCZHAWIOWIE, MALLOWIE, WRISZNIOWIE, NANDOWIE)
    459 p. n. e. ZAŁOŻENIE PATALIPUTRY, KOLEBKI CYWILIZACJI INDYJSKIEJ (ADŻATASIATRU)
    327 p. n. e. NAJAZD MACEDONII (ALEKSANDER WIELKI) NA MAGADHĘ
    321 p. n. e. ZJEDNOCZENIE PŁN. INDII PRZEZ MAURJÓW
    321-180 p. n. e. IMPERIUM MAURJA (PŁN. INDIE)
    321-180 p. n. e. DYNASTIA MAURJA
    321-297 p. n. e. CZANDRAGUPTA MAURJA
    297-272 p. n. e. BINDUSĀRA
    272-268 p. n. e. BEZKRÓLEWIE
    268-232 p. n. e. AŚOKA
    232-224 p. n. e. DAŚARATHA
    224-215 p. n. e. SAMPRATI
    215-202 p. n. e. ŚALIŚUKA
    202-195 p. n. e. DEWAWARMAN
    195-187 p. n. e. ŚATADHANWAN
    187-180 p. n. e. BRIHADRATHA
    180 p. n. e. PODBÓJ PAŃSTWA PRZEZ ŚUNGÓW (PUSZJAMITRA)
    II.w. p. n. e.- 750 n. e. II PAŃSTWO KALINGA (WSCH. INDIE)
    50-225 PAŃSTWO ANDHRÓW (ŚRODKOWE INDIE)
    50-225 DYNASTIA SIATAWAHANÓW
    50-225 M.IN. SUMUKHA, KRISZNA, SIATAKARNI, WASISZTHIPUTRA
    I-II.w. n. e. ZJEDNOCZENIE PŁN. INDII PRZEZ KUSZANÓW
    150-740 PAŃSTWO PALLAWÓW W KOŃCZIWERAM I MAHABALIPURAM (ŚRODKOWE INDIE)
    150-XIX.w. KRÓLESTWO MAJSURU (PŁD. INDIE)
    150-XI.w DYNASTIA GANGA
    250-VI.w. DYNASTIA KADAMBA (ZACH. MAJSUR)
    275-550 IMPERIUM GUPTÓW (PŁN. INDIE)
    275-550 DYNASTIA GUPTÓW
    275-300 GUPTA
    300-320 GHATOTKACZA
    320-350 CZANDRAGUPTA I
    350-376 SAMUDRAGUPTA
    376-415 CZANDRAGUPTA II
    400-600 NAJAZDY HEFTALITÓW (BIAŁYCH HUNÓW) NA INDIE
    415-455 KUMĀRAGUPTA I
    455-470 SKANDAGUPTA
    470-475 KUMĀRAGUPTA II
    475-500 BUDHAGUPTA
    500-515 WAINJAGUPTA
    505-647 IMPERIUM HARSZY (PŁN. INDIE)
    505-647 DYNASTIA WARDHANA
    505-530 NARA-WARDHANA /władca Harszy/
    515-530 NARASIMHAGUPTA
    527 ROZBICIE DZIELNICOWE PŁN. INDII
    530-540 KUMĀRAGUPTA III
    530-555 RĀDŻJA I /władca Harszy/
    535-642 I PAŃSTWO ĆĀLUKJÓW W BĀDĀMI (PŁD. INDIE)
    535-642 DYNASTIA ĆĀLUKJÓW
    535-566 PULAKEŚIN I /władca Ćalukjów/
    540-550 WISZNUGUPTA
    550 ROZPAD IMPERIUM GUPTÓW
    VI.w.-1199 KRÓLESTWO BENGALU (WSCH. INDIE)
    555-580 ĀDITJA /władca Harszy/
    566-597 KIRTIWARMAN I /władca Ćalukjów/
    580-605 PRABHĀKARA /władca Harszy/
    597-610 MANGALEŚA /władca Ćalukjów/
    605-606 RĀDŻJA II /władca Harszy/
    606-647 HARSZA (HARSZAWARDHANA) /władca Harszy/
    610-642 PULAKEŚIN II /władca Ćalukjów/
    642-655 ĆALUKJOWIE W SKŁADZIE PAŃSTWA PALLAWÓW
    647 ROZPAD IMPERIUM HARSZY
    650-973 PAŃSTWO RĀSZTRAKŪTÓW (PŁD. INDIE)
    650-973 DYNASTIA RĀSZTRAKŪTÓW
    650-740 DANTIWARMAN, INDRA I, GOWINDA I, KARKKA I, INDRA II /władcy Rasztrakutów/
    655-757 I PAŃSTWO ĆĀLUKJÓW W BĀDĀMI (PŁD. INDIE)
    655-757 DYNASTIA ĆĀLUKJÓW
    655-681 WIKRAMĀDITJA I /władca Ćalukjów/
    681-696 WINAJĀDITJA /władca Ćalukjów/
    696-733 WIDŻAJADITJA /władca Ćalukjów/
    od 700 STOPNIOWE WYPIERANIE BUDDYZMU Z INDII
    712 POCZĄTKI ISLAMU W INDIACH
    733-744 WIKRAMĀDITJA II /władca Ćalukjów/
    740-756 DANTIDURGA /władca Rasztrakutów/
    744-757 KIRTIWARMAN II /władca Ćalukjów/
    750-1199 DYNASTIA PALÓW W BENGALU (WSCH. INDIE) M.IN. GOPALA
    756-773 KRISZNA I /władca Rasztrakutów/
    757 PODBÓJ PAŃSTWA ĆALUKJÓW PRZEZ RĀSZTRAKŪTÓW
    773-780 GOWINDA II /władca Rasztrakutów/
    780-793 DHRUWA /władca Rasztrakutów/
    793-814 GOWINDA III /władca Rasztrakutów/
    814-879 AMOGHAWARSZA I /władca Rasztrakutów/
    821-873 ZACH. INDIE POD WŁADZĄ TAHIRYDÓW
    850-1279 IMPERIUM ĆOLÓW (PŁD. INDIE)
    850-1279 DYNASTIA WIDŻAJĀLAJA (CESARSKA)
    850-871 WIDŻAJĀLAJA /władca Ćolów/
    871-907 ĀDITJA /władca Ćolów/
    PAŃSTWO RĀSZTRAKŪTÓW (PŁD. INDIE)
    879-914 KRISZNA II /władca Rasztrakutów/
    907-955 PARĀNTAKA I /władca Ćolów/
    914-927 INDRA III /władca Rasztrakutów/
    927-930 AMOGHAWARSZA II /władca Rasztrakutów/
    930-934 GOWINDA IV /władca Rasztrakutów/
    934-939 AMOGHAWARSZA III /władca Rasztrakutów/
    939-967 KRISZNA III /władca Rasztrakutów/
    955-957 GANDARĀDITJA /władca Ćolów/
    957 ARIŃDŻAJA /władca Ćolów/
    957-973 PARĀNTAKA II /władca Ćolów/
    967-972 KHOTTIGA /władca Rasztrakutów/
    972-973 KARKKA II /władca Rasztrakutów/
    973 PODBÓJ PAŃSTWA RASZTRAKUTÓW PRZEZ ĆĀLUKJÓW
    973-985 UTTAMAĆŌLA /władca Ćolów/
    973-1163 II PAŃSTWO ĆĀLUKJÓW W KALJĀNI (PŁD. INDIE)
    973-1163 DYNASTIA ĆĀLUKJÓW
    973-997 TAILA II /władca Ćalukjów/
    985-1014 RĀDŻARĀDŻA I WIELKI /władca Ćolów/
    993 ZAŁOŻENIE DELHI (PŁN. INDIE)
    997-1008 SATJĀŚRAJA /władca Ćalukjów/
    998-1186 PODBÓJ PŁN-ZACH. INDII PRZEZ TURKÓW SELDŻUCKICH: PAŃSTWO GHAZNAWIDÓW (MAHMUD Z GHAZNI)
    1008-1015 WIKRAMĀDITJA V /władca Ćalukjów/
    1014-1044 RĀDŻĒNDRA I /władca Ćolów/
    1015 AJJANA /władca Ćalukjów/
    1015-1042 DŻAJASIMHA /władca Ćalukjów/
    1042-1068 SOMEŚWARA I /władca Ćalukjów/
    1044-1054 RĀDŻĀDHIRĀDŻA I /władca Ćolów/
    1054-1064 RĀDŻĒNDRA II /władca Ćolów/
    1064-1070 WIRARĀDŻĒNDRA /władca Ćolów/
    1068-1076 SOMEŚWARA II /władca Ćalukjów/
    1070 ADHIRĀDŻĒNDRA /władca Ćolów/
    1070-1122 KULŌTTUNGA I /władca Ćolów/
    1076-1126 WIKRAMĀDITJA VI /władca Ćalukjów/
    1110-1326 DYNASTIA HOJSALÓW W MAJSURZE (PŁD. INDIE) M.IN. WISZNUWARDHANA
    1122-1135 WIKRAMAĆŌLA /władca Ćolów/
    1126-1138 SOMEŚWARA III /władca Ćalukjów/
    1135-1150 KULŌTTUNGA II /władca Ćolów/
    1138-1151 DŻAGADEKAMALLA /władca Ćalukjów/
    1150-1173 RĀDŻARĀDŻA II /władca Ćolów/
    1151-1163 TAILA III /władca Ćalukjów/
    1158-1169 DYNASTIA SENÓW W CZĘŚCI BENGALU
    1163-1183 W SKŁADZIE PAŃSTWA KALAĆŪRICH
    1173-1182 RĀDŻĀDHIRĀDŻA II /władca Ćolów/
    1182-1218 KULŌTTUNGA III /władca Ćolów/
    1183-1189 II PAŃSTWO ĆĀLUKJÓW W KALJĀNI (PŁD. INDIE)
    1183-1189 DYNASTIA ĆĀLUKJÓW
    1183-1189 SOMEŚWARA IV /władca Ćalukjów/
    1186 UPADEK PAŃSTWA GHAZNAWIDÓW W PŁN-ZACH. INDIACH WSKUTEK NAJAZDU TURKÓW SELDŻUCKICH (MOHAMMAD GHORI), OPOZYCYJNA KONFEDERACJA RADŻPUTAŃSKA W ŚRODKOWYCH INDIACH
    1189 PODBÓJ PAŃSTWA ĆALUKJÓW PRZEZ JĀDAWÓW
    1199-1765 SUŁTANAT BENGALU (WSCH. INDIE)
    XIII.w. ZAŁOŻENIE BOMBAJU (ŚRODKOWE INDIE)
    1206-1526 SUŁTANAT DELHI (PŁN. INDIE)
    1206-1290 DYNASTIA MU’IZZI
    1206-1210 AJBAK /sułtan Delhi/
    1210-1211 ARAM SZAH /sułtan Delhi/
    1211-1236 ILTUTMISZ /sułtan Delhi/
    1218-1260 RĀDŻARĀDŻA III /władca Ćolów/
    1236 FIRUZ I /sułtan Delhi/
    1236-1240 RADIJJA /sułtan Delhi/
    1240-1242 BAHRAM /sułtan Delhi/
    1242-1246 MASUD /sułtan Delhi/
    1246-1266 MAHMUD I /sułtan Delhi/
    1260-1279 RĀDŻĒNDRA III /władca Ćolów/
    1266-1287 BALBAN /sułtan Delhi/
    1279 PODBÓJ IMPERIUM ĆOLÓW PRZEZ PĀNDJANÓW
    SUŁTANAT DELHI (PŁN. INDIE)
    1287-1290 KAJKUBAZ /sułtan Delhi/
    1290 KAJUMARS /sułtan Delhi/
    1290-1320 DYNASTIA CHALDŻI
    1290-1296 FIRUZ II /sułtan Delhi/
    1296 IBRAHIM I /sułtan Delhi/
    1296-1316 MOHAMMAD I /sułtan Delhi/
    1316 OMAR /sułtan Delhi/
    1316-1320 MUBARAK I /sułtan Delhi/
    1320 CHUSRAN /sułtan Delhi/
    1320-1413 DYNASTIA TUGHLUKIDÓW
    1320-1324 TUGHLUK I /sułtan Delhi/
    1324-1351 MOHAMMAD II /sułtan Delhi/
    1336-1659 IMPERIUM VIJAYANAGARU (PŁD. INDIE)
    1336-1485 DYNASTIA SANGAMÓW
    1336-1356 HARIHARA I /władca Vijayanagaru/
    1347-1538 KRÓLESTWO BAHMANIDÓW (PŁD. INDIE)
    1347-1538 DYNASTIA BAHMANIDÓW
    1347-1359 HASAN BAHMAN SZAH /władca Bahmanidów/
    1351-1387 FIRUZ III /sułtan Delhi/
    1356-1377 BUKKA I /władca Vijayanagaru/
    1359-1375 MOHAMMAD I /władca Bahmanidów/
    1375-1378 MUDŻAHID /władca Bahmanidów/
    1377-1404 HARIHARA II /władca Vijayanagaru/
    1378 DAWUD I
    1378-1397 MOHAMMAD II /władca Bahmanidów/
    1387-1388 FIRUZ III /współrządca /sułtan Delhi//
    1387-1388 MOHAMMAD III /współrządca /sułtan Delhi//
    1388-1389 TUGHLUK II /sułtan Delhi/
    1389-1390 ABU BAKR /sułtan Delhi/
    1390-1394 MOHAMMAD III /po raz drugi /sułtan Delhi//
    1394 SIKANDAR SZAH I /sułtan Delhi/
    1394-1413 MAHMUD II /sułtan Delhi/
    1397 TAHAMTAN /władca Bahmanidów/
    1397 DAWUD II /władca Bahmanidów/
    1397-1422 FIRUZ /władca Bahmanidów/
    1398 NAJAZD TIMURA, ROZPAD PAŃSTWA NA CZĘŚĆ MUZUŁMAŃSKĄ I HINDUISTYCZNĄ
    1404-1405 WIRUPĀKSZA I /władca Vijayanagaru/
    1405-1406 BUKKA II /władca Vijayanagaru/
    1406-1422 DEWARĀJA I /władca Vijayanagaru/
    1413-1414 DYNASTIA LODI
    1413-1414 DAULAT CHAN LODI /sułtan Delhi/
    1414-1451 DYNASTIA SAJJIDÓW
    1414-1421 CHIDR CHAN /sułtan Delhi/
    1421-1434 MUBARAK II /sułtan Delhi/
    1422-1426 WĪRAWIDŻAJA I /władca Vijayanagaru/
    1422-1436 AHMAD I /władca Bahmanidów/
    1426-1446 DEWARĀJA II /władca Vijayanagaru/
    1434-1445 MOHAMMAD IV /sułtan Delhi/
    1436-1458 AHMAD II /władca Bahmanidów/
    1445-1451 SZAH ALAM I /sułtan Delhi/
    1446-1447 WĪRAWIDŻAJA II /władca Vijayanagaru/
    1447-1465 MALLIKĀRDŻUNA /władca Vijayanagaru/
    1451-1526 DYNASTIA LODI
    1451-1489 BAHLUL LODI /sułtan Delhi/
    1458-1461 HUMAJUN /władca Bahmanidów/
    1461-1463 AHMAD III /władca Bahmanidów/
    1463-1482 MOHAMMAD III /władca Bahmanidów/
    1465-1485 WIRUPĀKSZA II /władca Vijayanagaru/
    1482-1518 MAHMUD /władca Bahmanidów/
    1485-1505 DYNASTIA SĀLUWÓW
    1485-1491 SĀLUWA NARASIMHA /władca Vijayanagaru/
    1489-1517 SIKANDAR SZAH II /sułtan Delhi/
    1491 THIMMABHUPĀLA /władca Vijayanagaru/
    1491-1505 IMMADI NARASIMHA /władca Vijayanagaru/
    1505-1569 DYNASTIA TULUWÓW
    1505-1509 WĪRA NARASIMHA /władca Vijayanagaru/
    1509-1529 KRISZNADEWA /władca Vijayanagaru/
    1510 POCZĄTEK EKSPANSJI EUROPEJSKIEJ W INDIACH – ZDOBYCIE WYSPY GOA PRZEZ PORTUGALIĘ
    1517-1526 IBRAHIM II /sułtan Delhi/
    1518-1520 AHMAD IV /władca Bahmanidów/
    1520-1523 ALA AD-DIN /władca Bahmanidów/
    1523-1526 WALI ALLAH /władca Bahmanidów/
    1526 PODBÓJ PAŃSTWA PRZEZ WIELKICH MOGOŁÓW
    1526-1858 PAŃSTWO WIELKIEGO MOGOŁA (PŁN. INDIE)
    1526-1540 DYNASTIA MOGOŁÓW
    1526-1530 BABUR (ZAHIR AD-DIN MOHAMMAD)
    1526-1538 KALIM ALLAH /władca Bahmanidów/
    1529-1542 AĆJUTA /władca Vijayanagaru/
    1530-1540 HUMAJUN
    1538 ROZPAD PAŃSTWA BAHMANIDÓW
    PAŃSTWO WIELKIEGO MOGOŁA (PŁN. INDIE) IMPERIUM VIJAYANAGARU (PŁD. INDIE)
    1540-1555 DYNASTIA SURI
    1540-1545 SZIR SZAH SUR
    1542-1543 VENKATA I /władca Vijayanagaru/
    1543-1569 SADĀŚIWA /władca Vijayanagaru/
    1545-1553 ISLAM SZAH
    1553-1555 MOHAMMAD ADIL
    1555 IBRAHIM III
    1555 SIKANDAR III
    1555-1858 DYNASTIA MOGOŁÓW
    1555-1556 HUMAJUN /po raz drugi/
    1556-1605 AKBAR I WIELKI (DŻALAL AD-DIN MOHAMMAD)
    1569-1659 DYNASTIA ARAWIDÓW
    1569-1572 TIRUMALA /władca Vijayanagaru/
    1572-1586 ŚRIRANGA I /władca Vijayanagaru/
    1586-1614 VENKATA II /władca Vijayanagaru/
    1605-1627 DŻAHANGIR
    1610-1761 DYNASTIA WODEJARÓW W MAJSURZE (PŁD. INDIE)
    1614-1615 ŚRIRANGA II /władca Vijayanagaru/
    1615-1633 RĀMADEWA /władca Vijayanagaru/
    1627-1658 SZAH DŻAHAN I
    1633-1642 VENKATA III /władca Vijayanagaru/
    1639 POCZĄTEK KOLONIZACJI BRYTYJSKIEJ W INDIACH
    1642-1659 ŚRIRANGA III /władca Vijayanagaru/
    1658-1707 AURANGZEB ALAMGIR I
    1659 PODBÓJ VIJAYANAGARU PRZEZ WIELKICH MOGOŁÓW
    1674 POWSTANIE KONFEDERACJI MARATHÓW W ŚRODKOWYCH INDIACH (SZIWADŻI)
    1690 ZAŁOŻENIE KALKUTY (WSCH. INDIE)
    PAŃSTWO WIELKIEGO MOGOŁA (WIĘKSZOŚĆ INDII)
    1707-1712 BAHADUR SZAH I
    1712-1713 DŻAHANDAR SZAH
    1713-1719 FARRUCHSIJAR
    1719 RAFI AD-DARADŻAT
    1719 SZAH DŻAHAN II
    1719-1748 MOHAMMAD SZAH
    1739 NAJAZD PERSKI (NADIR SZAH) NA DELHI
    1747-1761 WYPRAWY AFGAŃSKIE NA INDIE
    1748-1754 AHMAD SZAH
    1754-1759 ALAMGIR II
    1757-1947 WŁADZA BRYTYJSKA W BENGALU I BIHARZE (WSCH. INDIE)
    1759-1806 SZAH ALAM II
    1799-1947 DYNASTIA WODEJARÓW W MAJSURZE (PŁD. INDIE)
    1806-1837 AKBAR II
    1837-1858 BAHADUR SZAH II
    1857-1859 ANTYBRYTYJSKIE POWSTANIE SIPAJÓW
    1858-1947 KOLONIA WIELKIEJ BRYTANII (OD 1877 PRZYBRANIE PRZEZ WŁADCÓW WIELKIEJ BRYTANII TYTUŁU CESARZA INDII)
    1877-1901 WIKTORIA
    1885 UTWORZENIE INDYJSKIEGO KONGRESU NARODOWEGO
    1901-1910 EDWARD VII
    1910-1936 JERZY V
    1919 MASAKRA W AMRITSAR – OGÓLNONARODOWY STRAJK POWSZECHNY
    1920 HASŁO SAMORZĄDU DLA INDII – SWARADŻ (MOHANDAS KARAMCHAND MAHATMA GANDHI)
    1936 EDWARD VIII
    1936-1947 JERZY VI
    1947 PODZIAŁ KRAJU NA INDIE I PAKISTAN
    1947-1949 KONFLIKT W KASZMIRZE
    1947-1950 DOMINIUM
    1947-1950 JAWAHARLAL NEHRU /premier/
    1948 ZAMORDOWANIE MAHATMY GANDHI
    1950- REPUBLIKA
    1950-1952 RAJENDRA PRASAD /prezydent tymczasowy/
    1950-1964 JAWAHARLAL NEHRU /premier/
    1952-1962 RAJENDRA PRASAD /prezydent/
    1956 ODZYSKANIE FRANCUSKICH POSIADŁOŚCI KOLONIALNYCH (PONDICHERRY, KARIKAL, MAHÉ, YANAON) PRZEZ INDIE
    1961 ODZYSKANIE PORTUGALSKICH POSIADŁOŚCI KOLONIALNYCH (GOA, DAMAN, DIU) PRZEZ INDIE
    1962-1967 sir SARVEPALLI RADHAKRISHNAN /prezydent/
    1964 GULZARI LAL NANDA /premier/
    1964-1966 LAL BAHADUR SHASTRI /premier/
    1965 WOJNA Z PAKISTANEM
    1966 GULZARI LAL NANDA /premier/
    1966-1977 INDIRA GANDHI /premier/
    1967-1969 ZAKIR HUSAJN /prezydent/
    1969 VARAHAGIRI VENKATAGIRI /prezydent/
    1969 MOHAMMAD HIDAYATULLAH /prezydent/
    1969-1974 VARAHAGIRI VENKATAGIRI /prezydent/
    1971 WOJNA Z PAKISTANEM
    1974-1977 FACHRUDDIN ALI AHMAD /prezydent/
    1977 BASAPPA DANAPPA JATTI /prezydent/
    1977-1982 NEELAM SANJIVA REDDY /prezydent/
    1977-1979 MORARJI RANCHHODJI DESAI /premier/
    1979-1980 CHONDURI CHARAN SINGH /premier/
    1980-1984 INDIRA GANDHI /premier/
    1982-1987 GIANI ZAIL SINGH /prezydent/
    1984 ZAMORDOWANIE INDIRY GANDHI
    1984-1989 RAJIV GANDHI /premier/
    1987-1992 RAMASWAM VENKATARAMAN /prezydent/
    1989-1990 VISHWANATH PRATAP SINGH /premier/
    1990-1991 CHANDRA SHEKHAR /premier/
    1991 ZAMORDOWANIE RAJIVA GANDHI
    1991-1996 PAMULAPARTI VENKATA NARASIMHA RAO /premier/
    1992-1997 SHANKAR DAYAL SHARMA /prezydent/
    1996 ATAL BIHARI VAJPAYEE /premier/
    1996-1998 INDER KUMAR GUJAL /premier/
    1997-2002 KOCHERIL RAMAN NARAYANAN /prezydent/
    1998-2004 ATAL BIHARI VAJPAYEE /premier/
    1999 WOJNA Z PAKISTANEM
    2002-2007 ABDUL KALAM (AVUL PAKIR JAINULABDEEN) /prezydent/
    2004- MANMOHAN SINGH /premier/
    2007- PRATIBHA PATIL /prezydent/

    INDONEZJA – INDONESIA

    REPUBLIKA INDONEZJI – REPUBLIK INDONESIA
    NIEPODLEGŁOŚĆ: 17.VIII.1945


    1950-1965, od 1966 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1962 – Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), od 1967 – Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), od 1989 – Współpraca Gospodarcza Azji i Pacyfiku (APEC).

    /wybór władców państw wysp indonezyjskich/
    III-I tysiąclecie p. n. e. NAPŁYW PLEMION AUSTRONEZYJSKICH
    I.w. n. e.-1365 KRÓLESTWO ŚRIWIDŻAJA (SUMATRA, JAWA, BORNEO PŁN., PŁW. MALAJSKI)
    1117-1222 PAŃSTWO KEDIRI (JAWA)
    1122-1294 PAŃSTWO SINGHASARI (JAWA)
    1268-1292 KERTANGAR /władca Singhasari/
    1292 WIDJAJA /władca Singhasari/
    1292-1293 NAJAZD MONGOLSKI
    1293-1294 WIDJAJA /władca Singhasari/
    1294-1520 KRÓLESTWO MADJAPAHIT (JAWA, SUMATRA, BORNEO, CELEBES, PŁW. MALAJSKI)
    1294-XIV.w. WIDJAJA
    1331-1364 GADJAH MAD /pierwszy minister/
    1350-1389 HAJAM WURUK
    1520 ROZPAD KRÓLESTWA MADJAPAHIT NA BANTAM, MATARAM I BALAMBOANG
    1582-1755 SUŁTANAT MATARAM (JAWA, BALI)
    XVI-XVIII.w. RYWALIZACJA PORTUGALSKO-HISZPAŃSKO-HOLENDERSKA O WYSPY INDONEZJI
    1781-1806 KOLONIA HOLANDII
    1806-1811 KOLONIA FRANCJI
    1811-1824 KOLONIA WIELKIEJ BRYTANII
    1824-1945 KOLONIA HOLANDII (POWSTANIA NARODOWE: 1825-1830 NA JAWIE (DIPO NEGORO), 1874-1904 NA SUMATRZE (TEUKU UMAR))
    1873-1904 WOJNA HOLANDII Z SUŁTANATEM ATJEH NA SUMATRZE
    1942-1945 OKUPACJA INDONEZJI PRZEZ JAPONIĘ
    1945-1949 REPUBLIKA
    1945-1948 AHMAD SUKARNO
    1945-1949 KONFLIKT Z HOLANDIĄ
    1947-1948 AMIR SJARIFUDDIN /premier/
    1949-1950 STANY ZJEDNOCZONE INDONEZJI
    1949-1954 UNIA PERSONALNA Z HOLANDIĄ
    1949-1954 DYNASTIA ORANGE-NASSAU LINIA OTTOŃSKA
    1949-1954 JULIANA /królowa/
    1949-1950 MOHAMMAD HATTA /premier/
    1949-1966 AHMAD SUKARNO /prezydent-dyktator/
    1950- REPUBLIKA
    1955 KONFERENCJA W BANDUNGU – POCZĄTEK POLITYKI NIEZAANGAŻOWANIA
    1963 PRZYŁĄCZENIE IRIANU ZACH. (ZACH. CZĘŚCI NOWEJ GWINEI)
    1965 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1966-1998 HADJI MOHAMMAD SUHARTO /prezydent-dyktator/
    1975-1976 INKORPORACJA TIMORU WSCH.
    1998-1999 BUCHARUDDIN JUSUF HABIBIE
    1999-2001 ABDURAHMAN WAHID
    1999 SECESJA TIMORU WSCH.
    2001-2004 MEGAWATI SUKARNOPUTRI
    2004- SUSILO BAMBANG JUDHOJONO

    IRAK – IRAQ

    REPUBLIKA IRACKA – AL-JUMHŪRIYAH AL-IRAQIYAH
    NIEPODLEGŁOŚĆ: 3.X.1932


    1932-1946 – Liga Narodów (LN), 1937-1945 - Pakt Przednioazjatycki, od 1945 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1945 – Liga Państw Arabskich (LPA), 1955-1959 – Pakt Bagdadzki, od 1960 – Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), od 1968 –Organizacja Państw Arabskich Eksportujących Ropę Naftową (OAPEC).

    6000- 2340 p. n. e. W SKŁADZIE PAŃSTWA SUMERÓW
    2340-2150 p. n. e. W SKŁADZIE SUMERO-AKADU
    2150-2070 p. n. e. W SKŁADZIE PAŃSTWA GUTÓW
    2070-1955 p. n. e. W SKŁADZIE SUMERO-AKADU
    1955-539 p. n. e. PŁD. IRAK W SKŁADZIE BABILONII
    1850-605 p. n. e. PŁN. IRAK W SKŁADZIE ASYRII
    539-331 p. n. e. W SKŁADZIE PERSJI
    331-323 p. n. e. W SKŁADZIE MACEDONII
    323-129 p. n. e. W SKŁADZIE PAŃSTWA SELEUCYDÓW
    129 p. n. e.- 116 n. e. W SKŁADZIE PAŃSTWA PARTÓW
    116-117 n. e. W SKŁADZIE IMPERIUM RZYMSKIEGO JAKO PROWINCJA MEZOPOTAMIA
    117-199 W SKŁADZIE PAŃSTWA PARTÓW
    199-363 W SKŁADZIE IMPERIUM RZYMSKIEGO JAKO PROWINCJA MEZOPOTAMIA
    363-651 W SKŁADZIE PERSJI
    651-661 W SKŁADZIE KALIFATU ARABSKIEGO
    661-750 W SKŁADZIE KALIFATU DAMASCEŃSKIEGO
    750-1258 W SKŁADZIE KALIFATU BAGDADZKIEGO
    XIII-XIV.w. NAJAZDY MONGOLSKIE
    1389-1508 W SKŁADZIE IMPERIUM TIMURA
    1508-1534 W SKŁADZIE PERSJI
    1516-1920 PŁN. IRAK W SKŁADZIE TURCJI
    1534-1920 PŁD. IRAK W SKŁADZIE TURCJI
    1920-1932 TERYTORIUM MANDATOWE WIELKIEJ BRYTANII (POWSTANIE NARODOWE: 1920-1921)
    1921-1932 EMIRAT
    1921-1958 DYNASTIA HASZYMIDÓW
    1921-1932 FAJSAL I
    1932-1958 KRÓLESTWO
    1932-1933 FAJSAL I
    1933-1939 GHAZI
    1939-1958 FAJSAL II
    1941 NIEUDANY PRONIEMIECKI ZAMACH STANU (RASZID AL-GALIANI)
    1958 FEDERACJA Z JORDANIĄ – TZW. ARABSKIE PAŃSTWO FEDERALNE
    1958 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1958- REPUBLIKA
    1958-1963 ABD AL-KARIM KASEM /premier/
    1961-1970 POWSTANIE KURDÓW W PŁN. IRAKU
    1963-1966 MOHAMMAD ABD AS-SALAM ARIF
    1963-1964 FEDERACJA Z EGIPTEM I SYRIĄ
    1966-1968 MOHAMMAD ABD AR-RAHMAN ARIF
    1968-1979 AHMAD HASAN AL-BAKR
    1979-2003 SADDAM HUSAJN AT-TAKRITI
    1980-1988 WOJNA Z IRANEM
    1990-1991 WOJNA W ZATOCE PERSKIEJ
    1991 POWSTANIE KURDÓW I SZYITÓW
    1991 UTWORZENIE AUTONOMICZNEGO REGIONU KURDYSTAN
    2003 INTERWENCJA USA I WIELKIEJ BRYTANII
    2003-2004 Iracka Rada Rządząca + PAUL BREMER /cywilny administrator USA/
    2004-2005 GHAZI MASHAL ADJIL AL-JAWER /prezydent tymczasowy/
    2005- JALAL TALABANI
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  6. #6
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    IRAN – ĪRĀN

    ISLAMSKA REPUBLIKA IRANU – JOMHŪRĪ-YE ESLĂMĪ-YE ĪRĂN
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: 559-330 p. n. e., 224-651, od 1501


    1920-1946 – Liga Narodów (LN), 1937-1945 – Pakt Przednioazjatycki, od 1945 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1955-1959 – Pakt Bagdadzki, 1959-1979 – Organizacja Paktu Centralnego (CENTO), od 1960 – Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC).

    I tysiąclecie p. n. e. NAPŁYW PERSÓW
    810-550 p. n. e. W SKŁADZIE KRÓLESTWA MEDII
    640-559 p. n. e. PAŃSTWO PERSKIE ZALEŻNE OD MEDII
    VII.w. p. n. e. ACHEMENES
    625-585 p. n. e. KIAKSARES
    625 p. n. e. ZJEDNOCZENIE PERSJI
    559-330 p. n. e. IMPERIUM PERSKIE
    559-330 p. n. e. DYNASTIA ACHEMENIDÓW
    559-530 p. n. e. CYRUS II WIELKI (STARSZY)
    549 p. n. e. ZJEDNOCZENIE PERSJI
    529-522 p. n. e. KAMBYZES
    522 p. n. e. POWSTANIE GAUMATY
    522 p. n. e. SMERDIS
    522-486 p. n. e. DARIUSZ I WIELKI
    500-494 p. n. e. POWSTANIE JONÓW
    494-449 p. n. e. WOJNY Z GREKAMI
    486-465 p. n. e. KSERKSES I
    464-424 p. n. e. ARTAKSERKSES I MAKROCHEIR (DŁUGORĘKI)
    424 p. n. e. KSERKSES II
    424 p. n. e. SOGDIANUS
    423-405 p. n. e. DARIUSZ II NOTOS
    404-359 p. n. e. ARTAKSERKSES II MNEMON
    404-401 p. n. e. WOJNA DOMOWA
    400-386 p. n. e. WOJNA ZE SPARTĄ
    358-338 p. n. e. ARTAKSERKSES III OCHOS
    337-336 p. n. e. ARSES
    335-330 p. n. e. DARIUSZ III KODOMANOS
    330-329 p. n. e. satrapa BESSOS (ARTAKSERKSES IV)
    334-330 p. n. e. WOJNA Z MACEDONIĄ
    330-312 p. n. e. W SKŁADZIE MACEDONII
    312-247 p. n. e. W SKŁADZIE PAŃSTWA SELEUCYDÓW
    247 p. n. e.- 224 n. e. IMPERIUM PARTYJSKIE
    247 p. n. e.- 224 n. e. DYNASTIA ARSACYDÓW
    247-211 p. n. e. ARSACES I
    211-191 p. n. e. ARSACES II
    191-176 p. n. e. PRIAPATIOS
    176-171 p. n. e. FRAATES I
    171-138 p. n. e. MITRYDATES I
    138-128 p. n. e. FRAATES II
    128-123 p. n. e. ARTABANOS I
    123-90 p. n. e. MITRYDATES II WIELKI
    90-87 p. n. e. MITRYDATES II WIELKI /współrządca/
    90-87 p. n. e. GOTARZES I /współrządca/
    87-80 p. n. e. GOTARZES I
    80-77 p. n. e. ORODES I
    77-70 p. n. e. SANATROJKES
    70-57 p. n. e. FRAATES III
    57-54 p. n. e. MITRYDATES III /współrządca/
    57-54 p. n. e. ORODES II /współrządca/
    54-38 p. n. e. ORODES II
    38-2 p. n. e. FRAATES IV
    2 p. n. e.-
    4 n. e. FRAATES V
    4-7 ORODES III
    7-12 WONONES I
    12-38 ARTABANOS II
    38-39 GOTARZES II
    39-45 GOTARZES II /współrządca/
    39-45 WARDANES I /współrządca/
    45-51 GOTARZES II
    51 WONONES II
    51-55 WOLOGES I
    55-58 WOLOGES I /współrządca/
    55-58 WARDANES II /współrządca/
    58-77 WOLOGES I
    77-78 WOLOGES I /współrządca/
    77-80 WOLOGES II /współrządca/
    78-81 PAKOROS /współrządca/
    80-81 ARTABANOS III /współrządca/
    81-105 PAKOROS
    105-109 WOLOGES III
    109-129 CHOSROES /współrządca/
    109-147 WOLOGES III /współrządca/
    129-147 MITRYDATES IV /współrządca/
    147-191 WOLOGES IV
    191-208 WOLOGES V
    208-222 WOLOGES VI
    223-224 ARTABANOS IV
    224-651 IMPERIUM NOWOPERSKIE
    224-651 ZARATUSTRIANIZM RELIGIĄ PAŃSTWOWĄ
    224-651 DYNASTIA SASANIDÓW
    224-241 ARDASZIR I
    241-272 SZAPUR I
    272-273 HORMIZD I
    273-276 BAHRAM I
    276-293 BAHRAM II
    293 BAHRAM III
    293-302 NARSE
    302-309 HORMIZD II
    309-379 SZAPUR II
    379-383 ARDASZIR II
    383-388 SZAPUR III
    388-399 BAHRAM IV
    399-420 JEZDEGERD I
    420-438 BAHRAM V DZIKI OSIOŁ
    438-457 JEZDEGERD II
    457-459 HORMIZD III
    459-484 FIRUZ
    484-488 BALASZ
    484-527 ZALEŻNOŚĆ OD HEFTALITÓW
    488-497 KOBAD I
    494-524 RUCH MAZDAKITÓW
    497-499 ZAMASP
    499-531 KOBAD I /po raz drugi/
    531-579 CHOSROES I ANUSZIRWAN
    558 WYPARCIE HEFTALITÓW
    579-590 HORMIZD IV
    590-591 BAHRAM VI CZOBIN
    590-628 CHOSROES II ZWYCIĘSKI
    604-629 WOJNA Z BIZANCJUM
    628 KOBAD II SZIRO
    628-630 ARDASZIR III
    630 SZAHRBARAZ
    630-631 WOJNA DOMOWA
    630-631 BORAN
    631-632 AZARMEDUCHT /królowa/
    632-651 JEZDEGERD III
    633-651 WOJNA Z ARABAMI
    651-XI.w. W SKŁADZIE PAŃSTW ARABSKICH
    821-873 CHORASAN W SKŁADZIE PAŃSTWA TAHIRYDÓW
    866-900 SISTAN W SKŁADZIE PAŃSTWA SAFARYDÓW
    900-999 PŁN. PERSJA W SKŁADZIE PAŃSTWA SAMANIDÓW
    945-1055 ZACH. PERSJA W SKŁADZIE PAŃSTWA BUJJIDÓW
    XI.w.-1220 W SKŁADZIE PAŃSTWA TURKÓW SELDŻUCKICH
    1220-1256 NAJAZDY MONGOLSKIE
    1256-1343 W SKŁADZIE ILCHANATU HULAGIDÓW
    1314-1387 ZACH. PERSJA W SKŁADZIE PAŃSTWA MOZAFFARYDÓW
    XIV.w. NAJAZDY TIMURA
    XIV-XVI.w. ROZBICIE DZIELNICOWE
    od1501 SZYITYZM RELIGIĄ PAŃSTWOWĄ
    1501-1979 CESARSTWO PERSJI (OD 1935 CESARSTWO IRANU)
    1501-1722 DYNASTIA SAFAWIDÓW
    1501-1524 ISMAIL I
    1514-1516 WOJNA Z TURCJĄ
    1524-1576 TAHMASP I
    1548-1555 WOJNA Z TURCJĄ
    1576-1577 ISMAIL II
    1577-1587 SULTAN MOHAMMAD
    1578-1590 WOJNA Z TURCJĄ
    1587-1629 ABBAS I WIELKI
    1629 POWSTANIE LUDOWE (ADIL-SZAH)
    1629-1642 SAFI I
    1636-1639 WOJNA Z TURCJĄ
    1642-1666 ABBAS II
    1666-1694 SAFI II
    1694-1722 SULTAN HUSAJN
    1709 POWSTANIE GILZAJÓW W KANDAHARZE
    1722-1729 DYNASTIA GILZAJÓW
    1722-1723 WOJNA Z ROSJĄ
    1722-1725 MIR MAHMUD /szach Persji Płd./
    1722-1796 WALKI WEWNĘTRZNE
    1725-1729 ASZRAF /szach Persji Płd./
    1722-1736 DYNASTIA SAFAWIDÓW
    1722-1729 TAHMASP II /szach Persji Płn./
    1729-1732 TAHMASP II
    1732-1736 ABBAS III
    1732-1736 NADIR SZAH (NADIR-CHAN) /regent/
    1736-1749 DYNASTIA AFSZARYDÓW
    1736-1747 NADIR SZAH (NADIR-CHAN)
    1736-1739 WYPRAWA PERSKA NA INDIE
    1747-1748 ADIL
    1748-1749 IBRAHIM /współrządca/
    1748-1749 SZAHRUCH /współrządca/
    1749-1773 DYNASTIA SAFAWIDÓW
    1749-1750 SULEJMAN
    1750-1773 OKRES DWUWŁADZY W PERSJI
    1750-1773 ISMAIL III
    1758-1760 KARIM CHAN ZAND /regent/
    1750-1796 DYNASTIA AFSZARYDÓW
    1750-1796 SZAHRUCH /po raz drugi/
    1796 ZJEDNOCZENIE PERSJI
    1796-1925 DYNASTIA KADŻARÓW
    1796-1797 AGA MOHAMMAD
    1797-1834 FATH ALI
    1804-1813 WOJNA Z ROSJĄ
    1834-1848 MOHAMMAD
    1846-1850 BUNT CHORASAŃSKI
    1848-1849 POWSTANIE BABITÓW
    1848-1896 NASIR AD-DIN
    1896-1907 MUZAFFAR AD-DIN
    1897-1903 POWSTANIA GŁODOWE
    1905-1906 KRYZYS POLITYCZNY
    1907-1909 MOHAMMAD ALI
    1907 PODZIAŁ STREF WPŁYWÓW W PERSJI MIĘDZY ROSJĘ (PŁN. CZĘŚĆ KRAJU) I WIELKĄ BRYTANIĘ (PŁD. CZĘŚĆ KRAJU)
    1907-1911 KRYZYS POLITYCZNY
    1909-1925 AHMAD
    1925-1979 DYNASTIA PAHLAVI
    1925-1941 REZA SZAH
    1941-1979 MOHAMMAD REZA
    1946-1947 ISTNIENIE REPUBLIKI KURDYJSKIEJ W AZERBEJDŻANIE IRAŃSKIM
    1953 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1979 Rada Regencyjna
    1979 REWOLUCJA ISLAMSKA (AJATOLLAH CHOMEINI)
    1979 MEHDI BAZARGAN /premier Tymczasowego Rządu Rewolucyjnego/
    1979- REPUBLIKA ISLAMSKA
    1980-1981 ABOLHASAN BANI SADR
    1980-1988 WOJNA Z IRAKIEM
    1981 MOHAMMAD ALI RADŻAI
    1981-1989 ALI SAJED CHAMENEI
    1989-1997 ALI AKBAR HASZEMI RAFSANDŻANI
    1997-2005 MOHAMMAD CHATAMI
    2005- MAHMUD AHMADINEŻAD
    2009 ZAMIESZKI W TEHERANIE

    IZRAEL – ISRAEL – ISRAIL

    PAŃSTWO IZRAEL – MEDINAT ISRAEL – DAWLAT ISRAIL
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: 1020-586 p. n. e., 166 p. n. e.-92 n. e.,
    PRZYWRÓCENIE NIEPODLEGŁOŚCI: 15.V.1948


    od 1949 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ).

    2500 p. n. e. NAPŁYW KANANEJCZYKÓW
    XIII.w. p. n. e. POJAWIENIE SIĘ IZRAELITÓW
    1020 p. n. e. ZJEDNOCZENIE IZRAELA
    1020-931 p. n. e. KRÓLESTWO
    1020-1010 p. n. e. SAUL
    1010-970 p. n. e. DAWID
    970-931 p. n. e. SALOMON
    931 p. n. e. PODZIAŁ PAŃSTWA NA IZRAEL I JUDĘ (JUDEĘ)
    931-722 p. n. e. KRÓLESTWO IZRAELA
    931-910 p. n. e. JEROBOAM I /król Izraela/
    930-586 p. n. e. KRÓLESTWO JUDY (JUDEI)
    930-914 p. n. e. ROBOAM /król Judy/
    913-911 p. n. e. ABIJJAM /król Judy/
    911-871 p. n. e. ASA /król Judy/
    910-909 p. n. e. NADAB /król Izraela/
    909-886 p. n. e. BASZA /król Izraela/
    886-885 p. n. e. ELA /król Izraela/
    885 p. n. e. ZIMRI /król Izraela/
    885-881 p. n. e. TIBNI /król Izraela/
    885-881 p. n. e. OMRI /antykról Izraela/
    881-874 p. n. e. OMRI /król Izraela/
    874-853 p. n. e. ACHAB /król Izraela/
    871-847 p. n. e. JOZAFAT /król Judy/
    853-852 p. n. e. OCHOZJASZ /król Izraela/
    852-841 p. n. e. JORAM /król Izraela/
    847-841 p. n. e. JORAM /król Judy/
    841 p. n. e. OCHOZJASZ /król Izraela/
    841-836 p. n. e. ATALIA /król Judy/
    841-824 p. n. e. JEHU /król Izraela/
    835-796 p. n. e. JOASZ /król Judy/
    823-797 p. n. e. JOACHAZ /król Izraela/
    796-781 p. n. e. JOASZ /król Izraela/
    795-767 p. n. e. AMAZJASZ /król Judy/
    781-754 p. n. e. JEROBOAM II /król Izraela/
    766-740 p. n. e. OZJASZ /król Judy/
    754-753 p. n. e. ZACHARIASZ /król Izraela/
    753 p. n. e. SZALLUM /król Izraela/
    753-742 p. n. e. MENACHEM /król Izraela/
    742-741 p. n. e. PEKACHIASZ /król Izraela/
    740-731 p. n. e. PEKACH /król Izraela/
    739-732 p. n. e. JOTAM /król Judy/
    732-730 p. n. e. BEZKRÓLEWIE W JUDZIE
    731-723 p. n. e. OZEASZ /król Izraela/
    730-715 p. n. e. ACHON /król Judy/
    722-586 p. n. e. IZRAEL W SKŁADZIE ASYRII
    714-686 p. n. e. EZECHIASZ /król Judy/
    685-641 p. n. e. MANASSES /król Judy/
    640-639 p. n. e. AMON /król Judy/
    639-609 p. n. e. JOZJASZ /król Judy/
    609 p. n. e. JOACHAZ /król Judy/
    609-598 p. n. e. JOJAKIM /król Judy/
    598-597 p. n. e. JOJAKIN /król Judy/
    596-586 p. n. e. SEDEKJASZ /król Judy/
    586-538 p. n. e. W SKŁADZIE BABILONII
    538-332 p. n. e. W SKŁADZIE PERSJI
    332-323 p. n. e. W SKŁADZIE MACEDONII
    323-198 p. n. e. W SKŁADZIE EGIPTU
    198-167 p. n. e. W SKŁADZIE PAŃSTWA SELEUCYDÓW (POWSTANIE NARODOWE: 167 p. n. e. (JUDA MACHABEUSZ))
    166-37 p. n. e. KRÓLESTWO HASMONEJSKIE
    166-37 p. n. e. DYNASTIA HASMONEJSKA
    166-160 p. n. e. JUDA MACHABEUSZ
    160-143 p. n. e. JONATAN
    143-135 p. n. e. SZYMON
    135-104 p. n. e. HIRKAN I
    104-103 p. n. e. ARYSTOBUL I
    103-76 p. n. e. ALEKSANDER JANEUSZ
    76-67 p. n. e. ALEKSANDRA
    67 p. n. e. HIRKAN II
    67-63 p. n. e. ARYSTOBUL II
    63-40 p. n. e. HIRKAN II /po raz drugi/
    40-37 p. n. e. ANTYGON
    37 p. n. e. UPADEK PAŃSTWA
    37 p. n. e.- 92 n. e. KRÓLESTWA HERODIAŃSKIE
    37 p. n. e.- 92 n. e. DYNASTIA HERODIAŃSKA
    37-4 p. n. e. HEROD I WIELKI
    4 p. n. e. PODZIAŁ JUDEI
    4 p. n. e.- 6 n. e. HEROD ARCHELAOS /etnarcha Judei, Idumei i Samarii/
    4 p. n. e.- 34 n. e. FILIP /tetrarcha Chalkis, Aurantis, Batanei, Trachonitis, Gaulamtis i Banlas/
    4 p. n. e.- 39 n. e. HEROD ANTYPAS /tetrarcha Galilei i Perei/
    6-37 JUDEA, IDUMEA I SAMARIA W SKŁADZIE IMPERIUM RZYMSKIEGO JAKO PROWINCJA JUDEA
    37-44 HEROD AGRYPPA I /król Judei/
    41-48 HEROD /tetrarcha Chalkis, Aurantis, Batanei, Trachonitis, Gaulamtis i Banlas/
    44-395 JUDEA, GALILEA, PEREA, IDUMEA I SAMARIA W SKŁADZIE IMPERIUM RZYMSKIEGO JAKO PROWINCJA JUDEA (POWSTANIA NARODOWE: 66-70, 132-135 (SZYMON BAR KOCHBA))
    49-92 HEROD AGRYPPA II /tetrarcha Chalkis, Aurantis, Batanei, Trachonitis, Gaulamtis i Banlas/
    92-395 CHALKIS, AURANTIS, BATANEA, TRACHONITIS, GAULAMTIS, BANLAS W SKŁADZIE IMPERIUM RZYMSKIEGO
    395-636 W SKŁADZIE BIZANCJUM
    636-XI.w. W SKŁADZIE PAŃSTW ARABSKICH
    1099-1291 CZĘŚĆ PALESTYNY W SKŁADZIE KRÓLESTWA JEROZOLIMSKIEGO
    XII.w.-1516 W SKŁADZIE PAŃSTWA MAMELUKÓW
    1516-1920 W SKŁADZIE TURCJI
    1917 DEKLARACJA BALFOURA
    1920-1948 TERYTORIUM MANDATOWE WIELKIEJ BRYTANII (POWSTANIA NARODOWE: 1920-1921, 1929, 1933, 1936-1939)
    1948- REPUBLIKA (PAŃSTWO)
    1948-1949 CHAIM AZRIEL WEIZMAN /prezydent Tymczasowej Rady Państwa/
    1948-1949 I WOJNA IZRAELSKO-ARABSKA
    1948-1953 DAVID BEN GURION /premier/
    1949-1952 CHAIM AZRIEL WEIZMAN /prezydent/
    1952-1963 ICCHAK BEN CWI /prezydent/
    1953-1955 MOSHE SHARETT /premier/
    1955-1963 DAVID BEN GURION /premier/
    1956 II WOJNA IZRAELSKO-ARABSKA
    1963-1969 LEVI ESZKOL /premier/
    1963-1973 SHNEUR SALMAN SHAZAR /prezydent/
    1967 III WOJNA IZRAELSKO-ARABSKA (WOJNA SZEŚCIODNIOWA)
    1969-1974 GOLDA MEIR /premier/
    1973 IV WOJNA IZRAELSKO-ARABSKA (WOJNA YOM KIPUR)
    1973-1978 EFRAIM KATZIR /prezydent/
    1974-1977 ICCHAK RABIN /premier/
    1977 SHIMON PERES /premier/
    1977-1983 MENACHEM BEGIN /premier/
    1978-1983 ICCHAK NAWON /prezydent/
    1979 UKŁAD POKOJOWY Z EGIPTEM W CAMP DAVID
    1980, 1981 ANEKSJA WSCH. JEROZOLIMY I WZGÓRZ GOLAN
    1982-1985 AGRESJA NA LIBAN
    1983-1984 ICCHAK SHAMIR /premier/
    1983-1993 CHAIM HERZOG /prezydent/
    1984-1986 SHIMON PERES /premier/
    1986-1992 ICCHAK SHAMIR /premier/
    1987-1993 POWSTANIE PALESTYŃSKIE NA ZACH. BRZEGU JORDANU I W STREFIE GAZY TZW. I INTIFADA
    1992-1995 ICCHAK RABIN /premier/
    1993 POROZUMIENIE Z OWP O UTWORZENIU AUTONOMII PALESTYŃSKIEJ
    1993-2000 EZER WEIZMAN /prezydent/
    1994 UKŁAD POKOJOWY Z JORDANIĄ
    1995 ZABÓJSTWO PREMIERA IZRAELA, ICCHAKA RABINA
    1995-1996 SHIMON PERES /premier tymczasowy/
    1996-1999 BENJAMIN NATANYAHU /premier/
    1999-2001 EHUD BARAK /premier/
    2000-2007 MOSHE KACAW /prezydent/
    2000- II INTIFADA NA ZACH. BRZEGU JORDANU I W STREFIE GAZY
    2001-2006 ARIEL SHARON /premier/
    2006 EHUD OLMERT /premier tymczasowy/
    2006- EHUD OLMERT /premier/
    2006 AGRESJA NA LIBAN
    2007- SHIMON PERES /prezydent/

    JAPONIA – NIHON

    CESARSTWO JAPONII – NIHON KOKU
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: od 40 p. n. e.


    1919-1933 – Liga Narodów (LN), od 1956 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1964 – Organizacja Współpracy i Rozwoju Gospodarczego (OECD), 1975-1994 – G 7 (Światowy Szczyt Gospodarczy), od 1989 – Współpraca Gospodarcza Azji i Pacyfiku (APEC), od 1994 – G 8 (Światowy Szczyt Gospodarczy).

    40 p. n. e.- 710 n. e. OKRES YAMATO
    40 p. n. e.-
    CESARSTWO (OFICJALNA NAZWA JAPONII: DAINIHON (DAINIPPON) 1889-1945, NIHON (NIPPON) OD 1945)
    40 p. n. e.-
    DYNASTIA JIMMU
    40 p. n. e.- 10 n. e. JIMMU
    10-20 SUIZEI
    20-50 ANNEI
    50-80 ITOKU
    80-110 KŌSHŌ
    110-140 KŌAN
    140-170 KŌREI
    170-200 KŌGEN
    200-230 KAIKA
    230-258 SUJIN
    258-290 SUININ
    290-322 KEIKŌ
    322-355 SEIMU
    355-362 CHŪAI
    362-394 ŌJIN
    394-427 NINTŌKU
    427-432 RICHŪ
    432-437 HANZEI
    437-454 INGYŌ
    454-457 ANKŌ
    457-489 YŪRYAKU
    489-494 SEINEI
    494-497 KENZŌ
    497-504 NINKEN
    504-510 BURETSU
    510-527 KEITAI
    527-537 ANKAU
    537-539 SENKA
    539-571 KIMMEI
    572-585 BIDATSU
    585-587 YŌMEI
    587-592 SUSHUN
    593-628 SUIKO
    629-641 JOMEI
    642-645 KŌGYOKU
    645-654 KŌTOKU
    655-661 SAIMEI
    661-672 TENJI
    672 KŌBUN
    672-686 TEMMU
    686-697 JITŌ
    697-707 MOMMU
    707-715 GEMMEI
    710-784 OKRES NARA
    715-724 GENSHŌ
    724-749 SHŌMU
    749-758 KŌKEN
    758-764 JUNNIU
    764-770 SHŌTOKU
    770-781 KŌNIN
    781-806 KAMMU
    784-1185 OKRES HEIAN
    806-809 HEIZEI
    809-823 SAGA
    823-833 JUNNA
    833-850 NIMMYŌ
    850-858 MONTOKU
    858-876 SEIWA
    876-884 YŌZEI
    884-887 KŌKŌ
    887-897 UDA
    897-930 DAIGO
    930-946 SUZAKU
    946-967 MURAKAMI
    967-969 REIZEI
    969-984 ENYŪ
    984-986 KAZAN
    986-1011 ICHIJŌ
    1011-1016 SANJŌ
    1016-1036 GO-ICHIJŌ
    1036-1045 GO-SUZAKU
    1045-1068 GO-REIZEI
    1068-1073 GO-SANJŌ
    1073-1087 SHIRAKAWA
    1087-1107 HORIKAWA
    1107-1123 TOBA
    1123-1142 SUTOKU
    1142-1155 KONOE
    1155-1158 GO-SHIRAKAWA
    1158-1165 NIJŌ
    1165-1168 ROKUJŌ
    1168-1180 TAKAKURA
    1180-1185 ANTOKU
    1185-1198 GO-TOBA
    1185-1333 OKRES KAMAKURA (MINAMOTO)
    1198-1210 TSUCHIMIKADO
    1210-1221 JUNTOKU
    1221 CHŪKYŌ
    1221-1232 GO-HORIKAWA
    1232-1242 SHIJŌ
    1242-1246 GO-SAGA
    1246-1260 GO-FUKAKUSA
    1260-1274 KAMEYAMA
    1274-1287 GO-UDA
    1287-1298 FUSHIMI
    1298-1301 GO-FUSHIMI
    1301-1308 GO-NIJŌ
    1308-1318 HAMAZONO
    1318-1331 GO-DAIGO
    1331 PODZIAŁ PAŃSTWA
    1331-1333 KŌGON /cesarz płn. Japonii/
    1331-1339 GO-DAIGO /cesarz płd. Japonii/
    1333-1336 WOJNA DOMOWA
    1336-1348 KŌMYŌ /cesarz płn. Japonii/
    1336-1392 OKRES DWORU PÓŁNOCNEGO I POŁUDNIOWEGO
    1339-1368 GO-MURAKAMI /cesarz płd. Japonii/
    1348-1351 SUKŌ /cesarz płn. Japonii/
    1352-1371 GO-KŌGON /cesarz płn. Japonii/
    1368-1383 CHŌKEI /cesarz płd. Japonii/
    1371-1382 GO-ENYŪ /cesarz płn. Japonii/
    1382-1392 GO-KOMATSU /cesarz płn. Japonii/
    1383-1392 GO-KAMEYAMA /cesarz płd. Japonii/
    1392 ZJEDNOCZENIE JAPONII
    1392-1412 GO-KOMATSU
    1392-1573 OKRES MUROMACHI
    1412-1428 SHŌKŌ
    1428-1464 GO-HAMAZONO
    1464-1500 GO-TSUCHIMIKADO
    1500-1526 GO-KASHIWABARA
    1526-1557 GO-NARA
    1557-1586 OGIMACHI
    1586-1611 GO-YŌZEI
    1600-1868 OKRES TOKUGAWA (EDO)
    1611-1629 GO-MIZUNOO
    1629-1643 MEISHŌ
    1643-1654 GO-KŌMYŌ
    1655-1663 GO-SAI
    1663-1687 REIGEN
    1687-1709 HIGASHIYAMA
    1709-1735 NAKAMIKADO
    1735-1747 SAKURAMACHI
    1747-1762 MOMOZONO
    1762-1771 GO-SAKURAMACHI
    1771-1779 GO-MOMOZONO
    1780-1817 KŌKAKU
    1817-1846 NINKŌ
    1846-1867 KŌMEI
    1867-1912 MUTSUHITO (MEIJI)
    1868- OKRES MEIJI
    1885-1888 HIROBUMI ITŌ /premier/
    1888-1889 KIYOTAKA KURODA /premier/
    1889-1891 ARITOMO YAMAGATA /premier/
    1891-1892 MASAYOSHI MATSUKATA /premier/
    1892-1896 HIROBUMI ITŌ /premier/
    1894-1895 WOJNA Z CHINAMI
    1896-1898 MASAYOSHI MATSUKATA /premier/
    1898 HIROBUMI ITŌ /premier/
    1898 SHIGENOBU ŌKUMA /premier/
    1898-1900 ARITOMO YAMAGATA /premier/
    1900-1901 HIROBUMI ITŌ /premier/
    1901-1906 TARŌ KATSURA /premier/
    1904-1905 WOJNA Z ROSJĄ
    1906-1908 KIMMOCHI SAIONJI /premier/
    1908-1911 TARŌ KATSURA /premier/
    1910 ANEKSJA KOREI
    1911-1912 KIMMOCHI SAIONJI /premier/
    1912-1913 TARŌ KATSURA /premier/
    1912-1926 YOSHIHITO
    1913-1914 GONNOHYŌE YAMAMOTO /premier/
    1914-1916 SHIGENOBU ŌKUMA /premier/
    1914-1918 I WOJNA ŚWIATOWA
    1916-1918 MASATAKE TERAUCHI /premier/
    1918-1921 TAKASHI HARA /premier/
    1921-1922 KOREKIYO TAKAHASHI /premier/
    1921-1926 HIROHITO /regent/
    1922-1923 TOMOSABURŌ KATŌ /premier/
    1923-1924 GONNOHYŌE YAMAMOTO /premier/
    1924 KEIGO KIYOURA /premier/
    1924-1926 TAKAAKI KATŌ /premier/
    1926-1927 REIJIRŌ WAKATSUKI /premier/
    1926-1989 HIROHITO
    1927-1929 GIICHI TANAKA /premier/
    1929-1931 OSACHI HAMAGUCHI /premier/
    1931 REIJIRŌ WAKATSUKI
    1931 ANEKSJA MANDŻURII
    1931-1932 TSUYOSHI INUKAI /premier/
    1932-1934 MAKOTO SAITŌ /premier/
    1934-1936 KEISUKE OKADA /premier/
    1936-1937 KŌKI HIROTA /premier/
    1937 SENJŪRŌ HAYASHI /premier/
    1937-1939 FUMIMARO KONOE /premier/
    1937-1945 WOJNA Z CHINAMI
    1939 KIICHIRŌ HIRANUMA /premier/
    1939-1940 NOBUYUKI ABE /premier/
    1940 MITSUMASA YONAI /premier/
    1940-1941 FUMIMARO KONOE /premier/
    1941-1944 HIDEKI TŌJŌ /premier/
    1941-1945 II WOJNA ŚWIATOWA
    1944-1945 KUNIAKI KOISO /premier/
    1945 KANTARŌ SUZUKI /premier/
    6,9.VIII.1945 HIROSZIMA I NAGASAKI
    1945 NARUHIKO HIGASHIKUNI /premier/
    1945-1946 KIJŪRŌ SHIDEHARA /premier/
    1946-1947 SHIGERU YOSHIDA /premier/
    1947-1948 TETSU KATAYAMA /premier/
    1948 HITOSHI ASHIDA /premier/
    1948-1954 SHIGERU YOSHIDA /premier/
    1954-1956 ICHIRŌ HATOYAMA /premier/
    1956-1957 TANZAN ISHIBASHI /premier/
    1957-1960 NOBUSUKE KISHI /premier/
    1960-1964 HAYATO IKEDA /premier/
    1964-1972 EISAKU SATŌ /premier/
    1972-1974 KAKUEI TANAKA /premier/
    1974-1976 TAKEO MIKI /premier/
    1976-1978 TAKEO FUKUDA /premier/
    1978-1980 MASAYOSHI ŌHIRA /premier/
    1980-1982 ZENKO SUZUKI /premier/
    1982-1987 YASUHIRO NAKASONE /premier/
    1987-1989 NOBORU TAKESHITA /premier/
    1989 SOSUKE UNO /premier/
    1989-1991 TOSHIKI KAIFU /premier/
    1989- AKIHITO
    1991-1993 KIICHI MIYAZAWA /premier/
    1993-1994 MORIHIRO HOSOKAWA /premier/
    1994 TSUTOMU HATA /premier/
    1994-1996 TOMIICHI MURAYAMA /premier/
    1996-1998 RYŪTARŌ HASHIMOTO /premier/
    1998-2000 KEIZŌ OBUCHI /premier/
    2000-2001 YOSHIRŌ MORI /premier/
    2001-2006 JUNICHIRŌ KOIZUMI /premier/
    2006-2007 SHINZŌ ABE /premier/
    2007-2008 YASUO FUKUDA /premier/
    2008- TARŌ ASŌ /premier/
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  7. #7
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    JEMEN – AL-YAMAN

    REPUBLIKA JEMENU – AL-JUMHURIYAH AL-YAMANIYAH
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: 1597-1872, PRZYWRÓCENIE NIEPODLEGŁOŚCI: 10.X.1918


    od 1945 – Liga Państw Arabskich (LPA), od 1947 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ).

    XII-VII.w. p. n. e. W SKŁADZIE PAŃSTWA MINEJCZYKÓW
    X-II.w.
    p. n. e. W SKŁADZIE KRÓLESTWA SABA
    II.w. p. n. e.- 525 n. e. W SKŁADZIE PAŃSTWA HIMJARYTÓW
    JEMEN PÓŁNOCNY HADRAMAUT I ADEN (JEMEN POŁUDNIOWY)
    24 p. n. e.- IV.w. n. e. JEMEN PŁD. W SKŁADZIE IMPERIUM RZYMSKIEGO
    IV-VII.w. JEMEN PŁD. W SKŁADZIE PERSJI
    525-575 JEMEN PŁN. W SKŁADZIE ETIOPII
    575-630 JEMEN PŁN. W SKŁADZIE PERSJI
    630-XVI.w. ZWIERZCHNICTWO PAŃSTW ARABSKICH, WŁADZA LOKALNYCH DYNASTII W JEMENIE PŁN.
    VII.w.-1538 JEMEN PŁD. W SKŁADZIE PAŃSTW ARABSKICH
    XVI.w.-1872 ZWIERZCHNICTWO TURCJI NAD JEMENEM PŁN.
    1538-1839 JEMEN PŁD. W SKŁADZIE TURCJI
    1597-1872 IMAMAT /JEMEN PŁN./
    1597-1872 DYNASTIA KASYMIDÓW
    1597-1620 AL-KASIM I AL-MANSUR
    1620-1644 MOHAMMAD I AL-MUAJJAD
    1644-1676 ISMAIL AL-MUTAWAKKIL
    1676-1681 AHMAD I AL-MAHDI
    1681-1686 MOHAMMAD II AL-MUAJJAD
    1686-1718 MOHAMMAD III AL-MAHDI
    1718-1727 AL-KASIM II AL-MUTAWAKKIL
    1727-1748 HUSAJN AL-MANSUR
    1748-1775 ABBAS I AL-MAHDI
    1775-1809 ALI I AL-MANSUR
    1809-1816 AHMAD II AL-MUTAWAKKIL
    1816-1835 ABDULLAH I AL-MAHDI
    1835-1837 ALI II AL-MANSUR
    1837-1840 ABDULLAH II AN-NASIR
    1839-1967 JEMEN PŁD. (ADEN, HADRAMAUT) KOLONIA WIELKIEJ BRYTANII
    1840-1844 MOHAMMAD IV AL-HADI
    1844-1845 ALI II AL-MANSUR /po raz drugi/
    1845-1849 MOHAMMAD V AL-MUTAWAKKIL
    1849-1850 ALI II AL-MANSUR /po raz trzeci/
    1850 ABBAS II AL-MUAJJAD
    1851-1857 GHALIB AL-HADI
    1857 ALI II AL-MANSUR /po raz czwarty/
    1857-1872 WOJNA DOMOWA W JEMENIE PŁN.
    1872-1890 JEMEN PŁN. W SKŁADZIE TURCJI (POWSTANIE NARODOWE: 1890-1911 (JAHJA IBN MOHAMMAD))
    1890-1918 IMAMAT /JEMEN PŁN./
    1890-1962 DYNASTIA KASYMIDÓW
    1890-1904 MOHAMMAD VI AL-MANSUR
    1904-1918 JAHJA AL-MUTAWAKKIL
    1918-1962 KRÓLESTWO /JEMEN PŁN./
    1918-1948 JAHJA AL-MUTAWAKKIL
    1948 ABDULLAH AL-HADI
    1948-1962 AHMAD AN-NASIR
    1957-1963 FEDERACJA ARABSKICH EMIRATÓW POŁUDNIA (AUTONOMIA)
    1962 MOHAMMAD AL-MANSUR
    1962-1990 JEMEŃSKA REPUBLIKA ARABSKA /JEMEN PŁN./
    1962-1963 ABDULLAH AS-SALLAL
    1962-1970 WOJNA DOMOWA W JEMENIE PŁN.
    1963-1967 FEDERACJA ARABII POŁUDNIOWEJ (AUTONOMIA)
    1963-1967 ABDULLAH AS-SALLAL /przewodniczący Rady Prezydenckiej/
    1967-1990 LUDOWO-DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA JEMENU /JEMEN PŁD./
    1967-1969 KAHTAN ASZ-SZAABI
    1967-1974 ABD AR-RAHMAN AL-IRJANI /przewodniczący Rady Prezydenckiej/
    1969-1978 SALIM RUBI
    1974-1977 IBRAHIM AL-HAMDI
    1977-1978 AHMAD HUSAJN GHASZMI
    1978-1986 MOHAMMAD ALI NASIR
    1978-1990 ALI ABDULLAH SALAH
    1979-1981 WOJNA MIĘDZY JEMENEM PŁN. I PŁD.
    1986-1990 HAJDAR ABU BAKR AL-ATTAS
    1990 ZJEDNOCZENIE JEMENU
    1990- REPUBLIKA
    1990- ALI ABDULLAH SALAH
    1994 KRÓTKOTRWAŁA SECESJA ADENU

    JORDANIA – AL-URDUNN

    HASZYMIDZKIE KRÓLESTWO JORDANII –
    AL-MAMLAKAH AL-URDUNNIYAH AL-HASHIMIYAH
    NIEPODLEGŁOŚĆ: 22.III.1946


    od 1945 – Liga Państw Arabskich (LPA), od 1955 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ).

    VI.w. p. n. e. CZĘŚĆ JORDANII W SKŁADZIE PAŃSTWA NABATEJCZYKÓW
    IV-III.w. p. n. e. PŁN. JORDANIA W SKŁADZIE PAŃSTWA SELEUCYDÓW
    III.w. n. e. CZĘŚĆ JORDANII W SKŁADZIE KRÓLESTWA PALMYRY
    VII-XVI.w. W SKŁADZIE PAŃSTW ARABSKICH
    1517-1917 W SKŁADZIE TURCJI
    1917-1920 OKUPACJA JORDANII PRZEZ WIELKĄ BRYTANIĘ
    1920-1946 TERYTORIUM MANDATOWE WIELKIEJ BRYTANII
    1921-1946 EMIRAT TRANSJORDANII (AUTONOMIA)
    1921- DYNASTIA HASZYMIDÓW
    1921-1946 ABDULLAH I IBN HUSAJN
    1946-1949 KRÓLESTWO TRANSJORDANII
    1946-1949 ABDULLAH I IBN HUSAJN
    1948-1949 I WOJNA IZRAELSKO-ARABSKA
    1949- KRÓLESTWO
    1949-1951 ABDULLAH I IBN HUSAJN
    1951-1952 TALAL IBN ABDULLAH
    1952-1999 HUSAJN IBN TALAL
    1958 FEDERACJA Z IRAKIEM TZW. ARABSKIE PAŃSTWO FEDERALNE
    1967 UTRATA ZACH. BRZEGU JORDANU (CISJORDANII) NA RZECZ IZRAELA
    1988 ZRZECZENIE SIĘ CISJORDANII
    1994 UKŁAD POKOJOWY Z IZRAELEM
    1999- ABDULLAH II IBN HUSAJN

    KAMBODŻA – KÂMPUCHÉA

    KRÓLESTWO KAMBODŻY –
    PREAH RÉACHÉANACHÂKR KÂMPUCHÉA
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: od I.w., PRZYWRÓCENIE NIEPODLEGŁOŚCI: 9.XI.1953.


    1949-1955 – Unia Francuska (UF), od 1955 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1999 – Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).

    /wybór władców/
    I.w. n. e. KRÓLESTWO FULAN (KHMEROWIE)
    514-802 KRÓLESTWO CZENLA (KHMEROWIE)
    514 KAUNDINJA DŻAJAWARMAN
    514-550 RUDRAWARMAN
    550 WIRAWARMAN
    550-600 BHAWAWARMAN I
    600-611 MAHENDRAWARMAN
    611-635 IŚANAWARMAN I
    635-650 BHAWAWARMAN II
    650-690 DŻAJAWARMAN I
    690-713 DŻAJADEWI
    VIII.w. SAMBHUWARMAN
    VIII.w. RADŻENDRAWARMAN
    VIII.w. MAHIPATIWARMAN
    713-802 PODZIAŁ PAŃSTWA
    IX.w. ZJEDNOCZENIE KAMBODŻY
    802-1970 KRÓLESTWO ANGKOR (KAMBODŻY)
    802-834 DŻAJAWARMAN II
    834-877 DŻAJAWARMAN III
    877-889 ŚRINDRAWARMAN I
    889-910 JAŚOWARMAN I
    910-922 HARSZAWARMAN I
    922-928 IŚANAWARMAN II
    928-941 DŻAJAWARMAN IV
    941-944 HARSZAWARMAN II
    944-968 RADŻENDRAWARMAN
    968-1001 DŻAJAWARMAN V
    1001-1002 UDAJADITJAWARMAN I
    1002-1006 DŻAJAWIRAWARMAN
    1002-1006 SURJAWARMAN /antykról/
    1006-1050 SURJAWARMAN I
    1050-1066 UDAJADITJAWARMAN II
    1066-1080 HARSZAWARMAN III
    1080-1107 DŻAJAWARMAN VI
    1107-1113 DHARAWIDRAWARMAN I
    1113-1150 SURJAWARMAN II
    1150-1160 DHARAWIDRAWARMAN II
    1160-1165 JAŚOWARMAN II
    1165-1177 TRIBHUWANADITJAWARMAN
    1177-1181 BEZKRÓLEWIE
    1181-1218 DŻAJAWARMAN VII
    1218-1243 ŚRINDRAWARMAN II
    1243-1295 DŻAJAWARMAN VIII
    XIII.w. NAJAZD MONGOLSKI
    1295-1307 ŚRINDRAWARMAN III
    1307-1327 ŚRINDRARADŻAJAWARMAN
    1327-1353 DŻAJAWARMAN IX (DŻAJAWARMADIPARAMEŚWARA) /ostatni król khmerski w XIV.w. potwierdzony przez inskrypcje/
    XV.w. CZĘSTE INTERWENCJE SYJAMU I WIETNAMU – UTRATA NIEZALEŻNOŚCI PRZEZ KAMBODŻĘ
    1404-1429 NARAYANA RAMADHIPATI
    1429-1444 SEDAJA
    1432 PRZENIESIENIE STOLICY Z ANGKOR DO PHNOM PENH
    1444-1486 DHARMARADŻADHIRADŻA
    1486-1512 SREJ SUKONTHOR
    1512-1516 NAJ KAN
    1516-1566 ANG CZAN I
    1566-1576 BAROM RADŻA I
    1576-1594 CZETTHA I
    1594-1596 RAMA CZUNG PREI
    1596-1598 BAROM RADŻA II
    1598-1600 BAROM RADŻA III
    1600-1603 CZAO PONHEA NKOM
    1603-1619 BAROM RADŻA IV
    1619-1628 CZETTHA II
    1628-1630 PONHEM TON
    1630-1640 PONHEA NU
    1640-1642 ANG NON I
    1642-1659 CZAN RAMA THUPDEJ
    1659-1672 BATOM RADŻA
    1672-1673 CZETTHA III
    1673-1674 ANG CZEI
    1674-1675 ANG NON I /po raz drugi/
    1675-1695 CZETTHA IV
    1695 PREAH UTEJ I
    1695-1699 CZETTHA IV /po raz drugi/
    1699-1701 ANG EM
    1701-1702 CZETTHA IV /po raz trzeci/
    1702-1703 THOMMO RADŻA I
    1703-1706 CZETTHA IV /po raz czwarty/
    1706-1710 THOMMO RADŻA II
    1710-1722 ANG EM /po raz drugi/
    1722-1738 SATHA ANG CZEI
    1738-1747 THOMMO RADŻA II /po raz drugi/
    1747-1749 ANG TON
    1749-1755 CZETTHA V
    1755-1758 ANG TON /po raz drugi/
    1758-1775 PREAH UTEJ II
    1775-1779 ANG NON II
    1779-1797 ANG ENG
    1797-1806 BEZKRÓLEWIE
    1806-1835 ANG CZAN II
    1835-1847 ANG MEI
    1847-1860 DUANG
    1860-1904 NORODOM
    1863-1953 PROTEKTORAT FRANCUSKI (OD 1887 W SKŁADZIE INDOCHIN FRANCUSKICH)
    1904-1927 SISOVATH
    1927-1941 MONIVONG
    1941-1945 OKUPACJA CZĘŚCI KAMBODŻY PRZEZ JAPONIĘ
    1941-1955 NORODOM SIHANOUK
    1942-1946 OKUPACJA CZĘŚCI KAMBODŻY PRZEZ TAJLANDIĘ
    1955-1960 NORODOM SURAMARIT
    1960-1970 NORODOM SIHANOUK /regent, szef państwa/
    1970-1979 REPUBLIKA
    1970-1972 CHENG HENG
    1972-1975 LON NOL
    1975-1976 NORODOM SIHANOUK
    1976-1979 DYKTATURA CZERWONYCH KHMERÓW (POL POT (SALOTH SAR))
    1976-1979 SAMPHAN KHIEU /przewodniczący Rady Rewolucyjnej Ludu/
    1978-1989 INTERWENCJA WIETNAMU
    1979-1989 LUDOWA REPUBLIKA KAMPUCZY
    1979-1989 HENG SAMRIN /przewodniczący Rady Rewolucyjnej Ludu/
    1989-1993 REPUBLIKA
    1989-1991 HENG SAMRIN /przewodniczący Rady Rewolucyjnej Ludu/
    1991-1993 NORODOM SIHANOUK /przewodniczący Rady Najwyższej Narodowej/
    1993- KRÓLESTWO
    1993-2004 NORODOM SIHANOUK
    2004- NORODOM SIHAMONI
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  8. #8
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    KATAR

    PAŃSTWO KATAR – DAULAT KATAR
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: od 1868,
    AUTONOMIA: 1916-1971,
    PRZYWRÓCENIE NIEPODLEGŁOŚCI: 1.IX.1971


    od 1961 – Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), od 1971 – Organizacja Narodów Zjednoczonych, od 1971 – Liga Państw Arabskich (LPA), od 1971 – Arabski Fundusz Rozwoju Ekonomicznego i Społecznego (AFESD), od 1971 – Organizacja Państw Arabskich Eksportujących Ropę Naftową (OAPEC),
    od 1981 – Rada Współpracy Zatoki Perskiej (GCC).


    II. poł. XVIII.w. NAPŁYW BEDUINÓW Z PŁW. ARABSKIEGO
    1868-1971 SZEJKANAT
    1868- DYNASTIA SANIDÓW (AS-SANI)
    1868-1878 MOHAMMAD
    1871-1914 ZALEŻNOŚĆ OD TURCJI
    1878-1913 KASIM
    1913-1949 ABDULLAH
    1916-1971 PROTEKTORAT WIELKIEJ BRYTANII (AUTONOMIA)
    1949-1960 ALI
    1960-1971 AHMAD
    1968-1971 W SKŁADZIE FEDERACJI EMIRATÓW ARABSKICH
    1971- EMIRAT
    1971-1972 AHMAD
    1972-1995 CHALIFA
    1995- HAMAD

    KAZACHSTAN – KAZAKSTAN

    REPUBLIKA KAZACHSTANU – KAZAKSTAN RESPUBLIKASY
    SUWERENNOŚĆ: 25.X.1990, NIEPODLEGŁOŚĆ: 16.XII.1991


    od 1991 – Wspólnota Niepodległych Państw (WNP), 1992-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), od 1992 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), od 2000 – Związek Celny z Białorusią, Rosją, Kirgistanem i Tadżykistanem.

    II-III.w. n. e. NAPŁYW HUNÓW
    VI-VIII.w. W SKŁADZIE KAGANATU ZACHODNIOTURECKIEGO
    VIII-X.w. NAPŁYW LUDÓW TURECKICH
    X-XI.w. PŁD. I WSCH. CZĘŚĆ KAZACHSTANU W SKŁADZIE PAŃSTWA KARACHANIDÓW
    1219-1221 NAJAZD MONGOLSKI
    XIII-XV.w. W SKŁADZIE PAŃSTW MONGOLSKICH
    poł. XV.w. POWSTAWANIE NIEZALEŻNYCH CHANATÓW KAZACHSKICH (M.IN. ORDA WIELKA, ORDA ŚREDNIA, ORDA MAŁA)
    1500-1636 CZĘŚĆ KAZACHSTANU W SKŁADZIE WIELKIEJ ORDY NOGAJSKIEJ
    poł. XVII.w. NAJAZDY DŻUNGARÓW
    1731-1824 PROTEKTORAT ROSJI NAD MAŁĄ ORDĄ KAZACHSKĄ
    1742-1835 PROTEKTORAT ROSJI NAD ŚREDNIĄ ORDĄ KAZACHSKĄ
    1819-1854 PROTEKTORAT ROSJI NAD WIELKĄ ORDĄ KAZACHSKĄ
    1824-1917 MAŁA ORDA KAZACHSKA W SKŁADZIE ROSJI
    1835-1917 ŚREDNIA ORDA KAZACHSKA W SKŁADZIE ROSJI
    1854-1917 WIELKA ORDA KAZACHSKA W SKŁADZIE ROSJI
    1916-1917 POWSTANIE ANTYROSYJSKIE
    1917-1920 rząd autonomiczny (AŁASZ ORDA)
    1920-1925 KIRGISKA AUTONOMICZNA SOCJALISTYCZNA REPUBLIKA RAD W SKŁADZIE ROSJI RADZIECKIEJ (OD 1922 ZSRR)
    1925-1936 AUTONOMICZNA SOCJALISTYCZNA REPUBLIKA RAD W SKŁADZIE ZSRR
    1936-1991 SOCJALISTYCZNA REPUBLIKA RAD W SKŁADZIE ZSRR
    1991- REPUBLIKA
    1991- NURSUŁTAN ABISZEWICZ NAZARBAJEW

    KIRGISTAN – KYRGYZSTAN

    REPUBLIKA KIRGISKA – KYRGYZ RESPUBLIKASY
    SUWERENNOŚĆ: 15.XII.1990,
    NIEPODLEGŁOŚĆ: 31.VIII.1991


    od 1991 – Wspólnota Niepodległych Państw (WNP), 1992-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), od 1992 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), od 2000 – Związek Celny z Białorusią, Rosją, Kazachstanem i Tadżykistanem.

    VII-III.w. p. n. e. NAPŁYW SAKÓW
    VI-VIII.w. n. e. W SKŁADZIE KAGANATU ZACHODNIOTURECKIEGO
    X-XII.w. W SKŁADZIE PAŃSTWA KARACHANIDÓW
    XIII.w. NAJAZD MONGOLSKI
    XIII-XVIII.w. W SKŁADZIE PAŃSTW MONGOLSKICH
    XVIII-XIX.w. W SKŁADZIE CHIN
    XIX.w.-1876 W SKŁADZIE CHANATU KOKANDZKIEGO
    1876-1917 W SKŁADZIE ROSJI
    1916-1917 POWSTANIE ANTYROSYJSKIE
    1917-1922 WOJNA DOMOWA
    1919-1924 W SKŁADZIE TURKIESTAŃSKIEJ AUTONOMICZNEJ SOCJALISTYCZNEJ REPUBLIKI RAD WCHODZĄCEJ W SKŁAD ROSJI RADZIECKIEJ (OD 1922 ZSRR)
    1924-1926 KARAKIRGISKI OBWÓD AUTONOMICZNY W SKŁADZIE ZSRR
    1926-1936 AUTONOMICZNA SOCJALISTYCZNA REPUBLIKA RAD W SKŁADZIE ZSRR
    1936-1991 SOCJALISTYCZNA REPUBLIKA RAD W SKŁADZIE ZSRR
    1991- REPUBLIKA
    1991-2005 ASKAR AKAJEW
    2005 „TULIPANOWA REWOLUCJA”
    2005 ISZEGNBAJ KADYRBEKOW /prezydent tymczasowy/
    2005 KURMANBEK BAKIJEW /prezydent tymczasowy/
    2005- KURMANBEK BAKIJEW
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  9. #9
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    KOREA – DZOSON

    TRADYCJA PAŃSTWOWA: V.w. p. n. e.-108 p. n. e., I.w. p. n. e.-1910 n. e.

    KOREAŃSKA REPUBLIKA LUDOWO-DEMOKRATYCZNA (KRL-D) – DZOSON MINDZUDZUYI INMIN KONGHWAGUK NIEPODLEGŁOŚĆ: 9.IX.1948

    od 1991 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ).

    REPUBLIKA KOREI – TAEHAN MIN’GUK NIEPODLEGŁOŚĆ: 15.VIII.1948

    od 1991 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1994 – Organizacja Współpracy i Rozwoju Gospodarczego (OECD), od 1994 – Współpraca Gospodarcza Azji i Pacyfiku (APEC).

    /bez władców państwa Dzoson/
    V.w.-108 p. n. e. PAŃSTWO DZOSON (CHOSON)
    108-I.w. p. n.e. W SKŁADZIE CHIN
    57 p. n. e.- 927 n. e. PAŃSTWO SILLA
    57 p. n. e.- 57 n. e. DYNASTIA PAK
    57 p. n. e.-4 n. e. HYOKKOSE KOSOGAN /władca Silla/
    37 p. n. e.-668 n. e. PAŃSTWO KOGURIO
    37 p. n. e.-668 n. e. DYNASTIA KO
    37- 19 p. n. e. TONGMYONG /władca Kogurio/
    19 p. n. e.-18 n .e. YURIMYONG /władca Kogurio/
    18 p. n. e.- 660 n. e. PAŃSTWO PAEKDZE
    18 p. n. e.- 660 n. e. DYNASTIA PUYO
    18 p. n. e.-28 n. e. ONYO /władca Paekdze/
    4-24 NAMHAE CH’ACH’AUNG /władca Silla/
    18-44 TAEMUSIN /władca Kogurio/
    24-57 YURI ISAGŰM /władca Silla/
    28-77 TARU /władca Paekdze/
    44-48 MINYUNG /władca Kogurio/
    48-53 MOBON /władca Kogurio/
    53-146 T’AEYO /władca Kogurio/
    57-80 DYNASTIA SOK
    57-80 T’ARHAE ISAGŰM /władca Silla/
    77-128 KIRU /władca Paekdze/
    80-184 DYNASTIA PAK
    80-112 PASA ISAGŰM /władca Silla/
    112-134 CHIMA ISAGŰM /władca Silla/
    128-166 KAERU /władca Paekdze/
    134-154 ILSONG ISAGŰM /władca Silla/
    146-165 CH’ADAE /władca Kogurio/
    154-184 ADALLA ISAGŰM /władca Silla/
    165-179 SINDAE /władca Kogurio/
    166-214 CH’OGO /władca Paekdze/
    184-261 DYNASTIA SOK
    184-196 PORHYU ISAGŰM /władca Silla/
    179-196 KOGUKCHON /władca Kogurio/
    196-227 SANSANG /władca Kogurio/
    196-230 NAEHAE ISAGŰM /władca Silla/
    214-234 KUSU /władca Paekdze/
    227-248 TONGCH’ON /władca Kogurio/
    230-247 CHOBUN ISAGŰM /władca Silla/
    234 SABAN /władca Paekdze/
    234-286 KOI /władca Paekdze/
    247-261 CH’OMHAE ISAGŰM /władca Silla/
    248-270 CHUNGCH’ON /władca Kogurio/
    262-284 DYNASTIA KIM
    262-284 MICH’U ISAGŰM /władca Silla/
    270-292 SOCH’ON /władca Kogurio/
    284-356 DYNASTIA SOK
    284-298 YURYE ISAGŰM /władca Silla/
    286-298 CH’AEKKYE /władca Paekdze/
    292-300 PONGSANG /władca Kogurio/
    298-304 PUNSO /władca Paekdze/
    298-310 KIRIM ISAGŰM /władca Silla/
    300-331 MICH’ON /władca Kogurio/
    304-344 PIRYU /władca Paekdze/
    310-356 HURHAE ISAGŰM /władca Silla/
    331-371 KOGUGWON /władca Kogurio/
    344-346 KYE /władca Paekdze/
    346-373 KUN CH’OGO /władca Paekdze/
    356-912 DYNASTIA KIM
    356-402 NAEMUL MARIPKAN /władca Silla/
    371-384 SOSURIM /władca Kogurio/
    373-375 KUN CH’OGO /współrządca /władca Paekdze//
    373-375 KUN KUSU /współrządca /władca Paekdze//
    375-384 KUN KUSU /władca Paekdze/
    384-385 CH’IMNYUN /władca Paekdze/
    384-391 KOGUGYANG /władca Kogurio/
    385-392 CHINSA /władca Paekdze/
    391-413 KWANGGAET’O /władca Kogurio/
    392-405 ASIN (AHWA) /władca Paekdze/
    402-417 SILSONG MARIPKAN /władca Silla/
    405-420 CHONYI /władca Paekdze/
    413-491 CHANGSU /władca Kogurio/
    417-458 NULCHI MARIPKAN /władca Silla/
    420-427 KUISIN /władca Paekdze/
    427-455 PIYU /władca Paekdze/
    455-475 KAERO /władca Paekdze/
    458-479 CHABI MARIPKAN /władca Silla/
    475-477 MUNYU /władca Paekdze/
    477-479 SAMGUN /władca Paekdze/
    479-500 SOYI MARIPKAN /władca Silla/
    479-501 TONGSONG /władca Paekdze/
    491-519 MUNYAMYONG /władca Kogurio/
    500-514 CHIYUNG WANG /władca Silla/
    501-523 MURYONG /władca Paekdze/
    514-540 POPHUNG WANG /władca Silla/
    519-531 ANYANG /władca Kogurio/
    523-554 SONG /władca Paekdze/
    531-545 ANWON /władca Kogurio/
    540-576 CHINHUNG WANG /władca Silla/
    545-559 YANGWON /władca Kogurio/
    554-598 WIDOK /władca Paekdze/
    559-590 P’ONGWON /władca Kogurio/
    576-579 CHINYI WANG /władca Silla/
    579-632 CHING’YONG WANG /władca Silla/
    590-618 YONGYANG /władca Kogurio/
    598-599 HYE /władca Paekdze/
    599-600 POP /władca Paekdze/
    600-641 MU /władca Paekdze/
    618-642 YONGNYU /władca Kogurio/
    632-647 SONDOK YOWANG /władca Silla/
    641-660 UIYA /władca Paekdze/
    642-668 POYANG /władca Kogurio/
    647-654 CHINDÔK YOWANG /władca Silla/
    654-661 MUYOL WANG /władca Silla/
    661-681 MUNMU WANG /władca Silla/
    681 ZJEDNOCZENIE KOREI
    681-918 PAŃSTWO SILLA
    681-692 SINMUN WANG
    692-702 HYOSO WANG
    702-737 SONGDOK WANG
    737-742 HYOSONG WANG
    742-765 KYONGDOK WANG
    765-780 HYEGONG WANG
    780-785 SONDOK WANG
    785-798 WONSONG WANG
    798-800 SOSONG WANG
    800-809 AEYANG WANG
    809-826 HONDOK WANG
    826-836 HUNGDOK WANG
    836-838 HUIGANG WANG
    838-839 MINAE WANG
    839 SINMU WANG
    839-857 MUNSONG WANG
    857-861 HONAN WANG
    861-875 KYONGMUN WANG
    875-886 HON’GANG WANG
    886-887 CHONGGANG WANG
    887-897 CHINSONG YOWANG
    897-912 HYOGONG WANG
    912-927 DYNASTIA PAK
    912-917 SINDOK WANG
    917-924 KYONGMYONG WANG
    924-927 KYONGAE WANG
    918-1897 KRÓLESTWO KORIO
    918-1392 DYNASTIA KORIO
    918-943 T’AEYO
    935 ZJEDNOCZENIE KOREI
    943-945 HYEYONG
    945-949 CHONGYONG
    949-975 KWANGYONG
    975-981 KYONGYONG
    981-997 SONGYONG
    997-1009 MOKCHONG
    1009-1031 HYONYONG
    1031-1034 TOKCHONG
    1034-1046 CHONGYONG
    1046-1083 MUNYONG
    1083 SUNYONG
    1083-1094 SONYONG
    1094-1095 HONYONG
    1095-1105 SUKCHONG
    1105-1122 YEYONG
    1122-1146 INYONG
    1146-1170 UIYONG
    1170-1197 MYONGYONG
    1197-1204 SINYONG
    1204-1211 HUIYANG
    1211-1213 KANGYONG
    1213-1259 KOYONG
    1231-1259 NAJAZD MONGOLSKI
    1259-1274 WONYONG
    1274-1308 CH’UNGNYOL WANG
    1308-1313 CH’UNGSON WANG
    1313-1330 CH’UNGSUK WANG
    1330-1332 CH’UNGHYE WANG
    1332-1339 CH’UNGSUK WANG /po raz drugi/
    1339-1344 CH’UNGHYE WANG /po raz drugi/
    1344-1348 CH’UNGMOK WANG
    1348-1351 CH’UNGJONG WANG
    1351-1374 KONGMIN WANG
    1374-1388 U WANG
    1388-1389 CH’ANG WANG
    1389-1392 KONGYANG WANG
    1392-1910 DYNASTIA LI (YI)
    1392-1398 T’AEYO
    1398-1400 CHONGYONG
    1400-1418 T’AEYONG
    1418-1450 SEYONG
    1450-1452 MUNYONG
    1452-1455 TANYONG
    1455-1468 SEYO
    1468-1469 YEYONG
    1469-1494 SONGYONG
    1494-1506 YONSAN-GUN
    1506-1544 CHUNGYONG
    1544-1545 INYONG
    1545-1567 MYONGYONG
    1567-1608 SONYO
    1592-1597 INTERWENCJA JAPONII
    1608-1623 KWANGHAE-GUN
    1618 NAJAZD MANDŻURSKI
    1623-1649 INYO
    1627 NAJAZD MANDŻURSKI
    1636 NAJAZD MANDŻURSKI
    XVII.w.-1895 ZALEŻNOŚĆ OD CHIN
    1649-1659 HYOYONG
    1659-1674 HYONYONG
    1674-1720 SUKCHONG
    1720-1724 KYONGYONG
    1724-1776 YONGYO
    1776-1800 CHONGYO
    1800-1834 SUNYO
    1834-1849 HONYONG
    1849-1864 CH’OLCHONG
    1864-1897 KOYONG
    1897-1910 CESARSTWO
    1897-1907 KOYONG
    1905-1910 PROTEKTORAT JAPONII
    1907-1910 SUNYONG
    1910-1945 OKUPACJA KOREI PRZEZ JAPONIĘ (POWSTANIE NARODOWE: 1919)
    1945-1948 PODZIAŁ KOREI WZDŁUŻ 38 RÓWNOLEŻNIKA (PÓŁNOC – STREFA OKUPACYJNA ZSRR, POŁUDNIE – STREFA OKUPACYJNA USA)
    1948 REPUBLIKA LUDOWA KOREI PÓŁNOCNEJ
    1948 KIM IR SEN /premier/
    1948- KOREAŃSKA REPUBLIKA LUDOWO-DEMOKRATYCZNA
    1948- REPUBLIKA KOREI (POŁUDNIOWEJ)
    1948-1961 LI SYNG-MAN (SYNGMAN RHEE) /prezydent-dyktator Korei Płd./
    1948-1972 KIM IR SEN /premier KRL-D/
    1950-1953 WOJNA DOMOWA (KOREAŃSKA)
    1961-1963 JUN PO-SUN /prezydent Korei Płd./
    1963-1979 PAK DZONG HYI /prezydent Korei Płd./
    1972-1994 KIM IR SEN /prezydent KRL-D/
    1979-1980 CZHWE KIU HA /prezydent tymczasowy Korei Płd./
    1980-1987 CZON DU HWAN /prezydent Korei Płd./
    1987-1993 RO THEU /prezydent Korei Płd./
    1993-1998 KIM JUNG SAM /prezydent Korei Płd./
    1994- KIM DZONG IL /prezydent KRL-D/
    1998-2003 KIM DAE JUNG /prezydent Korei Płd./
    2003-2008 ROH MOO HYUN /prezydent Korei Płd./
    2008- LEE MYUNG-BAK /prezydent Korei Płd./

    KUWEJT – AL-KUWAJT

    PAŃSTWO KUWEJTU – DAULAT AL-KUWAJT
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: od 1752,
    AUTONOMIA: 1899-1961,
    PRZYWRÓCENIE NIEPODLEGŁOŚCI: 19.VI.1961


    od 1961 – Liga Państw Arabskich (LPA), od 1963 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1968 – Arabski Fundusz Rozwoju Ekonomicznego i Społecznego (AFESD), od 1968 – Organizacja Państw Arabskich Eksportujących Ropę Naftową (OAPEC), od 1981 – Rada Współpracy Zatoki Perskiej (GCC).

    XVI.w. W SKŁADZIE PORTUGALII
    XVIII.w. NAPŁYW KOCZOWNIKÓW Z HIDŻAZU
    1752-1961 SZEJKANAT
    1752- DYNASTIA AS-SABAH
    1752-1764 SABAH I
    1764-1814 ABDULLAH I
    1814-1859 DŻABIR I
    1859-1866 SABAH II
    1866-1892 ABDULLAH II
    1892-1896 MOHAMMAD
    1896-1915 MUBARAK WIELKI
    1899-1961 PROTEKTORAT WIELKIEJ BRYTANII (AUTONOMIA)
    1915-1917 DŻABIR II
    1917-1921 SALIM
    1921-1950 AHMAD
    1950-1961 ABDULLAH III
    1961- EMIRAT
    1961-1965 ABDULLAH III
    1965-1977 SABAH III
    1977-2006 DŻABIR III
    1990-1991 OKUPACJA KUWEJTU PRZEZ IRAK
    2006 SAAD
    2006- SABAH IV

    LAOS – LAO

    LAOTAŃSKA REPUBLIKA LUDOWO-DEMOKRATYCZNA – SANTHALANATH PAXATHIPATAI PAXAXÔN LAO
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: od II.w., PRZYWRÓCENIE NIEPODLEGŁOŚCI: 22.X.1953


    1949-1954 – Unia Francuska (UF), od 1955 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1997 – Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).

    /wybór władców/
    VII-I.w.
    p. n. e. NAPŁYW LUDÓW GRUPY THAI (W TYM PLEMIĘ LAO)
    od II.w. n. e. POWSTAWANIE KSIĘSTW FEUDALNYCH ZALEŻNYCH OD KHMERÓW
    od XIII.w. ZALEŻNOŚĆ OD SYJAMU
    1353-1707 KRÓLESTWO LANG CZANG
    1353-1707 DYNASTIA LANG CZANG
    1353-1373 FA NGUM
    1416-1428 LAN KHAM DENG
    1428-1429 POMMATAT
    1429-1430 PAK LUEI LUANG
    1430-1431 TAO SAI
    1431-1433 PAJA KHAI
    1433-1434 CHIENG SAI
    1434-1435 JUKHON
    1435-1438 KAM KHEUT
    1438-1479 SAI TIAKAPAT
    1479 INTERWENCJA DA VIET
    1479-1486 TENE KHAM
    1486-1496 LA SENE TAI
    1496-1501 SOM PU
    1501-1520 VISUN
    1520-1548 POTSISARAT I
    1548-1571 SETTATIRAT
    1571-1575 SENE SULINTA
    1575-1580 MAHA UPAHAT
    1580-1582 SENE SULINTA /po raz drugi/
    1582-1583 NAKHONE NOI
    1583-1591 BEZKRÓLEWIE
    1591-1596 NOKEO KUMAN
    1596-1622 TAMMIKARAT
    1622-1623 UPAGNUVARAT
    1623-1627 POTSISARAT II
    1627-1628 MONE KEO
    1628-1639 UPAGNUVARAT /po raz drugi/
    1639-1654 TONE KHAM
    1654-1655 VISAI
    1655-1694 SULIGN VONGS
    1694-1700 TIAN TALA
    1700-1701 NAN TARAT
    1701-1707 SAI ONG HUE
    1707 PODZIAŁ LAOSU NA VIENTIANE I LUANG PRABANG
    1707-1713 KITSARAT /król Luang Prabang/
    1707-1735 SAI ONG HUE /król Vientiane/
    1713-1723 ONG NOK /król Luang Prabang/
    1723-1749 INTHOSOM /król Luang Prabang/
    1735-1760 ONG LONG /król Vientiane/
    1749-1750 INTHAPON /król Luang Prabang/
    1750-1771 SOTIKAKUMAN /król Luang Prabang/
    1760-1778 ONG BOUN /król Vientiane/
    1771-1791 SURIJAVONG /król Luang Prabang/
    1778-XIX.w. PROTEKTORAT BIRMY NAD VIENTIANE
    1778-1792 CZAO NAN /król Vientiane/
    1791-1816 ANURUTTHA /król Luang Prabang/
    1792-1805 CZAO IN /król Vientiane/
    1805-1828 CZAO ANU /król Vientiane/
    1816-1837 MANGTHATURAT /król Luang Prabang/
    1828-1893 VIENTIANE W SKŁADZIE SYJAMU
    1837-1953 KRÓLESTWO LUANG PRABANG
    1837-1850 SUKSOEM
    1850-1870 CHANTHARAT
    1870-1891 UN KHAM
    1885-1893 PROTEKTORAT SYJAMU
    1891-1904 SAKKARIN
    1893-1949 PROTEKTORAT FRANCUSKI (W SKŁADZIE INDOCHIN FRANCUSKICH)
    1899 ZJEDNOCZENIE LAOSU
    1901 POWSTANIE ANTYFRANCUSKIE (PHACADUOT)
    1904-1953 SISAVANGVONG
    1941-1945 OKUPACJA CZĘŚCI LAOSU PRZEZ JAPONIĘ
    1942-1946 OKUPACJA CZĘŚCI LAOSU PRZEZ SYJAM (TAJLANDIĘ)
    1949-1953 AUTONOMIA WEWNĘTRZNA W RAMACH UNII FRANCUSKIEJ
    1953-1975 KRÓLESTWO
    1953-1959 SISAVANGVONG
    1959-1975 SAVANGVATTHANA
    1971-1973 INTERWENCJA WIETNAMU PŁD.
    1975- REPUBLIKA LUDOWO-DEMOKRATYCZNA
    1975-1986 książę TIAO SOUPHANOUVONG
    1986-1991 PHOUMI VONGVIHT
    1991-1992 KAYSONE PHOUMVIHANE
    1992-1998 NOUHAK PHOUSAVANH
    1998-2006 KHAMTAY SIPHANDON
    2006- CHOUMMALY SAYASONE
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  10. #10
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    LIBAN – LUBNAN

    REPUBLIKA LIBAŃSKA – AL-DŻUMHURIJJA AL-LUBNANIJJA
    NIEPODLEGŁOŚĆ: 27.XI.1943


    od 1945 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1945 – Liga Państw Arabskich (LPA), od 1968 – Arabski Fundusz Rozwoju Ekonomicznego i Społecznego (AFESD).

    III tysiąclecie p. n. e. W SKŁADZIE FENICJI
    XVII-XVI.w. p. n. e. W SKŁADZIE MITANNI
    XVI-XI.w. p. n. e. W SKŁADZIE PAŃSTWA HETYTÓW
    XV.w. p. n. e. W SKŁADZIE EGIPTU
    XI.w. p. n. e. W SKŁADZIE ASYRII
    XI-VII.w. p. n. e. ZALEŻNOŚĆ OD ASYRII
    VII-VI.w. p. n. e. W SKŁADZIE MEDII
    VI.w. p. n. e. W SKŁADZIE BABILONII
    VI.w.-332 p. n. e. W SKŁADZIE PERSJI
    332-301 p. n. e. W SKŁADZIE PAŃSTWA ALEKSANDRA WIELKIEGO
    301-64 p. n. e. W SKŁADZIE PAŃSTWA SELEUCYDÓW
    64 p. n. e.- 395 n. e. W SKŁADZIE IMPERIUM RZYMSKIEGO
    395-635 W SKŁADZIE BIZANCJUM
    635-XI.w. W SKŁADZIE PAŃSTW ARABSKICH
    XI.w. W SKŁADZIE PAŃSTWA TURKÓW SELDŻUCKICH
    1098-1289 W SKŁADZIE PAŃSTW KRZYŻOWCÓW
    1289-1516 W SKŁADZIE PAŃSTWA MAMELUKÓW
    1516-1918 W SKŁADZIE TURCJI
    1918-1920 OKUPACJA FRANCUSKO-BRYTYJSKA
    1920 W SKŁADZIE TZW. WIELKIEJ SYRII
    1920-1943 TERYTORIUM MANDATOWE FRANCJI (1926 – ODDZIELONY OD SYRII)
    1926-1934 CHARLES DEBBAS
    1934 ANTOINE PRIVAT-AUBOUARD /prezydent tymczasowy/
    1934-1936 HABIB PACHA ES-SAAD
    1936-1941 ÉMILE EDDÉ
    1941 PIERRE-GEORGES ARLABOSSE /prezydent tymczasowy/
    1941-1943 ALFRED GEORGES NAQQACHE
    1943 AYUB THABIT /prezydent tymczasowy/
    1943 PETRO TRAD
    1943- REPUBLIKA
    1943 BÉCHARA CHALIL EL-KHOURY
    1943 ÉMILE EDDÉ
    1943-1952 BÉCHARA CHALIL EL-KHOURY
    1952 FUAD CHEHAB /prezydent tymczasowy/
    1952-1958 CAMILLE CHAMOUN
    1958 WOJNA DOMOWA
    1958-1964 FUAD CHEHAB
    1964-1970 CHARLES HÉLOU
    1970-1976 SULEJMAN FRANGIEH
    1975-1991 WOJNA DOMOWA
    1976-2005 INTERWENCJA SYRII
    1976-1982 ELIAS SARKIS
    1978 ZAJĘCIE PRZEZ IZRAEL PŁD. CZĘŚCI LIBANU
    1982 BESZIR DŻEMAJEL
    1982-1985 INTERWENCJA IZRAELA
    1982-1988 AMIN DŻEMAJEL
    1988-1989 SELIM AL-HOSS /prezydent tymczasowy/
    1988-1989 RENÉ MOAWAD
    1989 SELIM AL-HOSS /prezydent tymczasowy/
    1989-1998 ELIAS HRAWI
    1998-2007 ÉMILE LAHOUD
    1999 WYCOFANIE SIĘ WOJSK IZRAELSKICH Z LIBANU
    2005 WYCOFANIE SIĘ WOJSK SYRYJSKICH Z LIBANU
    2006 INTERWENCJA IZRAELA
    2007-2008 FUAD SINIORA /prezydent tymczasowy/
    2007-2008 KRYZYS POLITYCZNY
    2008- MICHEL SULAIMAN

    MALEDIWY – DIVEHI RAIJE

    REPUBLIKA MALEDIWÓW – DIVEHI RAIJE GE JUMHURIYYA
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: od ok. 1153,
    AUTONOMIA: 1948-1965,
    PRZYWRÓCENIE NIEPODLEGŁOŚCI: 26.VII.1965


    od 1965 – Wspólnota Narodów (Commonwealth), od 1966 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1985 – Południowoazjatyckie Stowarzyszenie Współpracy Regionalnej (SAARC).

    /wybór władców/
    V.w. p. n. e. NAPŁYW BUDDYJSKICH RYBAKÓW Z CEJLONU I INDII
    1153-1953 SUŁTANAT
    1558-1573 ODPARCIE PORTUGALCZYKÓW
    1645-1796 OPIEKA HOLANDII
    1759-1953 DYNASTIA HURA
    1759-b.d. GHAZI HASAN IZZUDDIN
    1796-1887 KONTROLA WIELKIEJ BRYTANII
    1887-1965 PROTEKTORAT WIELKIEJ BRYTANII
    1948-1965 SAMORZĄD LOKALNY W RAMACH WIELKIEJ BRYTANII
    1953 REPUBLIKA
    1953 AL AMEER MOHAMMAD AMIN DHOSHIMEYNAA KILEGEFAANU
    1953-1968 SUŁTANAT
    1953-1968 DYNASTIA HURA
    1968- REPUBLIKA
    1968-1978 IBRAHIM NASIR RANNABANDEYRI KILEGEFAN
    1978-2008 MAUMOON ABDUL GAYOOM
    2008- MOHAMMAD NASHEED

    MALEZJA – MELAJSJA

    FEDERACJA MALEZJI – PERSEKUTUAN TANAH MELAJSJA
    NIEPODLEGŁOŚĆ: 31.VIII.1957,
    POWSTANIE MALEZJI: 16.IX.1963


    od 1957 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1957 – Wspólnota Narodów (Commonwealth), od 1967 – Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), od 1989 – Współpraca Gospodarcza Azji i Pacyfiku (APEC).

    /bez władców starożytnych/
    I.w. n. e. PAŃSTWO LANGKASUKA (KEDAH)
    VIII-XII.w. W SKŁADZIE KRÓLESTWA ŚRIWIDŻAJA
    XIII.w. ZALEŻNOŚĆ OD SYJAMU
    XIV-XVI.w. W SKŁADZIE KRÓLESTWA MADJAPAHIT
    XVI-XVII.w. RYWALIZACJA HOLENDERSKO-PORTUGALSKA O MALAJE
    1511-1641 W SKŁADZIE PORTUGALII
    1641 ZDOBYCIE MALAKKI PRZEZ HOLENDRÓW
    1641-1786 W SKŁADZIE HOLANDII
    1786-1957 ZALEŻNOŚĆ OD WIELKIEJ BRYTANII
    XIX.w. OPANOWANIE PRZEZ WIELKĄ BRYTANIĘ MALAKKI (1824), SELANGORU, NEGERI SEMBILANU (1874), PERAKU (1875), PAHANGU (1888).
    1895 UTWORZENIE PRZEZ WIELKĄ BRYTANIĘ SFEDEROWANYCH PAŃSTW MALAJSKICH (SELANGOR, NEGERI SEMBILAN, PERAK, PAHANG)
    1909 UTWORZENIE PRZEZ WIELKĄ BRYTANIĘ NIE SFEDEROWANYCH PAŃSTW MALAJSKICH (PERLIS, KEDAH, KELANTAN, TERENGGANU)
    1915 POWSTANIE CHŁOPSKIE W KELANTANIE
    1942-1945 OKUPACJA MALAJÓW PRZEZ JAPONIĘ
    1946-1948 UNIA MALAJSKA (SFEDEROWANE PAŃSTWA MALAJSKIE, NIE SFEDEROWANE PAŃSTWA MALAJSKIE, MALAKKA, PENANG)
    1948-1960 STAN WYJĄTKOWY NA MALAJACH ZWIĄZANY Z POWSTANIEM KOMUNISTYCZNYM
    1948-1963 FEDERACJA MALAJSKA (OD 1957 NIEPODLEGŁA)
    1957-1960 TUANKU ABDUL RAHMAN IBNI AL-MARHUM TUANKU MOHAMMAD /król/
    1957-1963 ABDUL PUTRA TUANKU RAHMAN /premier/
    1960 SULTAN HISAMUDDIN ALAM SHAH AL-HAJ IBNI AL-MARHUM SULTAN ALADDIN SULAIMAN SHAH /król/
    1960-1965 TUANKU SYED PUTRA IBNI AL-MARHUM SYED HASAN JAMALULLAIL /król/
    1963- FEDERACJA (DJOHOR, KEDAH, KELANTAN, MALAKKA, NEGERI SEMBILAN, PAHANG, PENANG, PERAK, PERLIS, SELANGOR, TERENGGANU, SABAH, SARAWAK)
    1965-1970 SULTAN ISMAIL NASIRUDDIN SHAH IBNI AL-MARHUM SULTAN ZAINAL ABIDIN III /król/
    1970-1975 TUANKU AL-MUTASSIMU BILLAHI MUHIBBUDHIN SULTAN ABDUL HALIM AL-MUADZAM SHAH IBNI AL-MARHUM SULTAN BADLISHAH /król/
    1975-1979 SULTAN YAHYA PUTRA IBNI AL-MARHUM SULTAN IBRAHIM PUTRA /król/
    1979-1984 SULTAN HAJI AHMAD SHAH AL-MUSTAIN BILLAH IBNI AL-MARHUM SULTAN SIR ABU BAKR RIAYATUDDIN AL-MUADZAM SHAH /król/
    1984-1989 BAGINDA AL-MUTAWAKKIL AL-ALLAH SULTAN ISKANDAR AL-HAJ IBNI AL-MARHUM SULTAN ISMAIL /król/
    1989-1994 SULTAN AZLAN MUHIBBUDHIN SHAH IBNI AL-MARHUM SULTAN YUSUF IZZUDIN SHAH GHAFARULLAHU-LAHU /król/
    1994-1999 TUANKU JAFAR IBNI AL-MARHUM TUANKU ABDUL RAHMAN /król/
    1999-2001 SULTAN SALAHUDDIN ABDUL AZIZ SHAH IBNI AL-MARHUM SULTAN HISAMUDDIN ALAM SHAH AL-HAJ /król/
    2001-2006 TUANKU SYED SIRAJUDDIN IBNI AL-MARHUM TUANKU SYED PUTRA JAMALULLAIL /król/
    2006- TUANKU MIZAN ZAINAL ABIDIN IBNI AL-MARHUM AL-SULTAN MAHMUD AL-MUKTAFI BILLAH SHAH AL-HAJ /król/
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Poczet władców i prezydentów państw - Ameryka Płd.
    By Aux_Teergois in forum Forum - Historia (PL)
    Replies: 4
    Last Post: 01-28-2010, 06:25 PM
  2. Poczet władców i prezydentów państw - Ameryka Płn.
    By Aux_Teergois in forum Forum - Historia (PL)
    Replies: 7
    Last Post: 01-28-2010, 06:00 PM
  3. Poczet władców i prezydentów państw - Afryka
    By Aux_Teergois in forum Forum - Historia (PL)
    Replies: 17
    Last Post: 01-28-2010, 05:05 PM
  4. Poczet władców i prezydentów państw - Europa
    By Aux_Teergois in forum Forum - Historia (PL)
    Replies: 18
    Last Post: 01-28-2010, 05:02 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
footer