Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 16 of 16

Thread: Poczet władców i prezydentów państw - Azja

  1. #11
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    MONGOLIA – MONGGOL

    REPUBLIKA MONGOLSKA – MONGGOL UŁUS
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: od XIII.w.,
    NIEPODLEGŁOŚĆ: 11.VII.1921,
    POTWIERDZENIE NIEPODLEGŁOŚCI: 5.I.1946


    od 1961 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1962-1991 – Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG).

    XII-XIII.w. ZJEDNOCZENIE PLEMION MONGOLSKICH
    1206-1368 WIELKI CHANAT
    1206-1227 DYNASTIA CZYNGIZYDÓW
    1206-1227 CZYNGIS CHAN
    1227 PODZIAŁ PAŃSTWA NA UŁUS ÖGÖDEJA, UŁUS CZAGATAJA I ZŁOTĄ ORDĘ
    1227-1338 UŁUS CZAGATAJA
    1227-1368 UŁUS ÖGÖDEJA
    1227-1502 ZŁOTA ORDA
    1227-1338 DYNASTIA CZYNGIZYDÓW W UŁUSIE CZAGATAJA
    1227-1368 DYNASTIA CZYNGIZYDÓW W UŁUSIE ÖGÖDEJA
    1227-1407 DYNASTIA CZYNGIZYDÓW W ZŁOTEJ ORDZIE
    1227-1229 BEZKRÓLEWIE W UŁUSIE ÖGÖDEJA
    1227-1242 CZAGATAJ /chan Ułusu Czagataja/
    1227-1255 BATU /chan Złotej Ordy/
    1229-1241 ÖGÖDEJ /chan Ułusu Ogodeja/
    1241-1246 BEZKRÓLEWIE W UŁUSIE ÖGÖDEJA
    1242-1246 KARA HÜLAGÜ /chan Ułusu Czagataja/
    1246-1248 GÜJÜK /chan Ułusu Ogodeja/
    1248-1251 BEZKRÓLEWIE W UŁUSIE ÖGÖDEJA
    1246-1252 JESÜ MÖNGKE /chan Ułusu Czagataja/
    1251-1259 MÖNGKE /chan Ułusu Ogodeja/
    1252 KARA HÜLAGÜ /po raz drugi /chan Ułusu Czagataja//
    1252-1261 ORKYNA CHATUN /chan Ułusu Czagataja/
    1255-1256 SARTAK /chan Złotej Ordy/
    1256-1257 ULAGCZY /chan Złotej Ordy/
    1256-1343 ILCHANAT HULAGIDÓW
    1256-1343 DYNASTIA CZYNGIZYDÓW
    1256-1265 HÜLAGÜ /ilchan Hulagidów/
    1257-1267 BERKE /chan Złotej Ordy/
    1260-1294 KUBILAJ /chan Ułusu Ogodeja/
    1261-1266 ALUGU /chan Ułusu Czagataja/
    1265-1282 ABAKA /ilchan Hulagidów/
    1266 MUBARAK SZAH /chan Ułusu Czagataja/
    1266-1271 BARAK /chan Ułusu Czagataja/
    1267-1280 MÖNGKE TEMÜR /chan Złotej Ordy/
    1271-1272 NEGÜBEJ /chan Ułusu Czagataja/
    1272-1291 BUKA TEMÜR /chan Ułusu Czagataja/
    1279-1368 UNIA PERSONALNA UŁUSU ÖGÖDEJA Z CHINAMI
    1280-1287 TÖDE MÖNGKE /chan Złotej Ordy/
    1282-1284 TEGÜDER /ilchan Hulagidów/
    1284-1291 ARGUN /ilchan Hulagidów/
    1287-1291 TÖLE BUKA /chan Złotej Ordy/
    1291-1306 DUWA /chan Ułusu Czagataja/
    1291-1312 TOKTE /chan Złotej Ordy/
    1291-1295 GAJCHATU /ilchan Hulagidów/
    1294-1307 TEMÜR /chan Ułusu Ogodeja/
    1295 BAJDU /ilchan Hulagidów/
    1295-1304 GAZAN /ilchan Hulagidów/
    1304-1316 ÖLDŻEJTÜ /ilchan Hulagidów/
    1306-1308 KÖNCZEK /chan Ułusu Czagataja/
    1307-1311 KAJSZAN /chan Ułusu Ogodeja/
    1308-1309 TALIKU /chan Ułusu Czagataja/
    1309 KEBEK /chan Ułusu Czagataja/
    1309-1318 ESEN BUKA /chan Ułusu Czagataja/
    1311-1320 AJURBARWADA /chan Ułusu Ogodeja/
    1312-1341 ÖZBEG /chan Złotej Ordy/
    1316-1335 ABU SAID /ilchan Hulagidów/
    1318-1326 KEBEK /po raz drugi /chan Ułusu Czagataja//
    1320-1323 SZIDEBALA /chan Ułusu Ogodeja/
    1323-1328 JESÜN TEMÜR /chan Ułusu Ogodeja/
    1326 ELDŻIGIDEJ /chan Ułusu Czagataja/
    1326 DUNA TEMÜR /chan Ułusu Czagataja/
    1326-1334 TARMASZIRIN /chan Ułusu Czagataja/
    1328-1329 TOK TEMÜR /chan Ułusu Ogodeja/
    1329 KOSZILA /chan Ułusu Ogodeja/
    1329-1332 TOK TEMÜR /po raz drugi /chan Ułusu Ogodeja//
    1332 IRINDŻIBAL /chan Ułusu Ogodeja/
    1333-1368 TOGON TEMÜR /chan Ułusu Ogodeja/
    1334 BUZAN /chan Ułusu Czagataja/
    1334-1338 CZANGSZI /chan Ułusu Czagataja/
    1335-1336 ARPA /ilchan Hulagidów/
    1336-1337 MUSA /współrządca /ilchan Hulagidów//
    1336-1337 MOHAMMAD /współrządca /ilchan Hulagidów//
    1337-1338 MOHAMMAD /ilchan Hulagidów/
    XIV.w. UPADEK UŁUSU CZAGATAJA
    1338-1339 SATI BEG /ilchan Hulagidów/
    1339-1340 DŻAHAN TEMÜR /współrządca /ilchan Hulagidów//
    1339-1340 SULEJMAN /współrządca /ilchan Hulagidów//
    1340-1343 SULEJMAN /ilchan Hulagidów/
    1341-1342 TYNY BEG /chan Złotej Ordy/
    1342-1357 DŻANY BEG /chan Złotej Ordy/
    XIV.w. UPADEK ILCHANATU HULAGIDÓW
    1357-1359 BERDI BEG /chan Złotej Ordy/
    1359-1360 KULPA /chan Złotej Ordy/
    1360 NEWRUN /chan Złotej Ordy/
    1360-1361 CHIDR /chan Złotej Ordy/
    1361-1364 TEMÜR KODŻA /chan Złotej Ordy/
    1364-1374 WOJNA DOMOWA W ZŁOTEJ ORDZIE
    1368-1921 ZALEŻNOŚĆ UŁUSU ÖGÖDEJA OD CHIN
    1374-1375 URUS /chan Złotej Ordy/
    1375 TUKTAKIJA /chan Złotej Ordy/
    1375-1377 TEMÜR MELIK /chan Złotej Ordy/
    1377-1395 TOKTAMISZ /chan Złotej Ordy/
    1395-1401 TEMÜR KUTLUG /chan Złotej Ordy/
    1401-1407 SZADI BEG /chan Złotej Ordy/
    1419-1424 ULUGH MOHAMMAD /chan Złotej Ordy/
    1424-1428 DAULAT BERDI /chan Złotej Ordy/
    1428-1433 ULUGH MOHAMMAD /po raz drugi /chan Złotej Ordy//
    1433-1465 SAID AHMAD I /chan Złotej Ordy/
    1465-1481 AHMAD /chan Złotej Ordy/
    1481-1502 SAID AHMAD II /chan Złotej Ordy/
    XVI.w. ROZPAD ZŁOTEJ ORDY
    XVII.w. ROZPOWSZECHNIENIE SIĘ LAMAIZMU (BUDDYZMU TYBETAŃSKIEGO)
    1911 MONGOLIA ZEWNĘTRZNA
    1911 zwierzchnik kościoła lamaickiego (bogdo-gegen)
    1911-1921 AUTONOMIA W RAMACH CHIN
    1918-1920 INTERWENCJA CHIN (GRUPA MILITARYSTYCZNA Z ANFU)
    1920-1921 INTERWENCJA ROSYJSKICH WOJSK BIAŁOGWARDYJSKICH
    1921 CHANAT
    1921 ROMAN NICOLAUS UNGERN VON STERNBERG /książę i chan/
    1921 WOJNA DOMOWA
    1921-1924 TYMCZASOWY RZĄD LUDOWY
    1921 SZAGDARDŻAW /premier/
    1921-1923 DOGSOMYN BODO /premier/
    1923-1924 BALINGIJN CERENDORDŻ /premier/
    1924-1992 REPUBLIKA LUDOWA
    1924 BALINGIJN CERENDORDŻ BEYSE /prezydent tymczasowy/
    1924-1928 BALINGIJN CERENDORDŻ BEYSE /premier/
    1924 NAVAANDORIJN JADAMBAA /prezydent/
    1924-1927 PELDŻIDIJN GENDUN /prezydent/
    1927-1929 JAMTSANGIJN DAMDINSÜREN /prezydent/
    1928-1932 CHORŁOGIJN CZOJBAŁSAN /premier/
    1929-1930 CHORŁOGIJN CZOJBAŁSAN /prezydent/
    1930-1932 LOSOLYN LAAGAN /prezydent/
    1932-1936 PELDŻIDIJN GENDUN /premier/
    1932-1936 AGDANBUUGIJN AMAR /prezydent/
    1936-1938 AGDANBUUGIJN AMAR /premier/
    1936-1939 DANSRABILEGIJN DOGSOM /prezydent/
    1939-1952 CHORŁOGIJN CZOJBAŁSAN /premier/
    1939 INCYDENT Z JAPONIĄ NAD CHAŁCHYN-GOŁ
    1940-1953 GONCHIGIJN BUMTSEND /prezydent/
    1952-1974 JUMDŻAGIJN CEDENBAŁ /premier/
    1953-1954 SUHBAATARIJN YANJMAA /prezydent tymczasowy/
    1954-1972 JAMTSARANGIJN SAMBUU /prezydent/
    1972 CAGAANLAMIJN DÜGERSÜREN /prezydent tymczasowy/
    1972-1974 SONOMIJN LUVSAN /prezydent tymczasowy/
    1974-1984 JUMDŻAGIJN CEDENBAŁ /przewodniczący Prezydium Wielkiego Churału/
    1984 NIAMIJN JAGVARAL /tymczasowy przewodniczący Prezydium Wielkiego Churału/
    1984-1990 DŻAMBYN BATMÖNCH /przewodniczący Prezydium Wielkiego Churału/
    1990-1992 PUNSALMAAGIJN OCZIRBAT /prezydent/
    1992- REPUBLIKA
    1992-1997 PUNSALMAAGIJN OCZIRBAT /prezydent/
    1997-2005 NACAGIJN BAGABANDI /prezydent/
    2005-2009 NAMBARIJN ENKHBAYAR /prezydent/
    2009- CACHIAGIJN ELBEGDORŻ /prezydent/

    MYANMAR – MJANMA-PJI

    ZWIĄZEK MYANMAR – PJI TAWNGSU MJANMA NAINGNGAN
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: od 1044,
    PRZYWRÓCENIE NIEPODLEGŁOŚCI: 4.I.1948


    od 1948 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1995 – Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).

    /wybór władców/
    IX.w. NAPŁYW BIRMANÓW
    849 ZAŁOŻENIE PAGAN PRZEZ PYINBJĘ
    1044-1287 KRÓLESTWO PAGAN (I PAŃSTWO BIRMAŃSKIE)
    1044-1077 ANAWRATHA
    1077-1084 WOJNA DOMOWA
    1081-1112 KYANZITTHA
    1112-1167 ALAUNGSITHU
    1167-1170 NARATHU
    1170-1173 NARASINHA
    1174-1210 NARAPATHISITHU
    1210-1234 NANTOMYA
    1234-1250 KYSAW
    1251-1254 UZAW
    1254-1287 NARATHIHAPATE
    1287 NAJAZD MONGOLSKI
    XIII.w. PODZIAŁ PAGAN (BIRMY) NA AWA, PEGU, TAUNGU I ARAKAN
    XIII.w.-1552 KRÓLESTWO PEGU
    XIII.w.-1605 KRÓLESTWO AWA
    XIII.w.-1605 KRÓLESTWO TAUNGU
    XIII.w.-1784 KRÓLESTWO ARAKAN
    1385-1423 RAZADARIT /król Pegu/
    1401-1422 MINHKAUNG I /król Awa/
    1404-1434 NARAMEIKHLA /król Arakanu/
    1417-1421 SAWLUTPINKAYA /król Taungu/
    1421-1436 SAWLUTTHINKAYA /król Taungu/
    1422-1426 THIHATHU /król Awa/
    1423-1426 BINNYA DAMMAYAZA /król Pegu/
    1426-1427 MINHLANGE /król Awa/
    1426-1446 BINNYA RAN /król Pegu/
    1427-1428 KALEKYETAUNGNYO /król Awa/
    1428-1440 MOHNYININTHADO /król Awa/
    1434-1459 ALI CHAN /król Arakanu/
    1436-1437 UZANA /król Taungu/
    1437-1442 MINSANU /król Taungu/
    1440-1443 MINREKYAWSWA /król Awa/
    1442-1445 TAYAPAYA /król Taungu/
    1443-1469 NARAPATI /król Awa/
    1445-1451 MINHKAUNGNHE /król Taungu/
    1446-1450 BINNYA WARU /król Pegu/
    1450-1453 BINNYA KYAN /król Pegu/
    1451-1470 ZALAHTINYAN /król Taungu/
    1453-1472 MAWDAW /król Pegu/
    1459-1482 KALIMA SZAH /król Arakanu/
    1469-1481 THIHATHURA /król Awa/
    1470-1481 SITHUKYAWHTIN /król Taungu/
    1472-1492 SHIN SAWBU /król Pegu/
    1481-1486 SITHUNGE /król Taungu/
    1481-1502 MINHKAUNG II /król Awa/
    1482-1492 DAWLIYA /król Arakanu/
    1486-1530 MINKYINYO /król Taungu/
    1492-1494 BASAWNYO /król Arakanu/
    1492-1526 DIMMAZEDI /król Pegu/
    1494-1495 YANAUNG /król Arakanu/
    1495-1501 SALINGATHU /król Arakanu/
    1501-1523 MINYAZA /król Arakanu/
    1502-1527 SHWENANKYAWSHIN /król Awa/
    1523-1525 KASABADI /król Arakanu/
    1525-1526 MINSAW O /król Arakanu/
    1526-1531 THATASA /król Arakanu/
    1526-1539 TAKAYUTPI /król Pegu/
    1527-1543 THOHANBWA /król Awa/
    1530-1550 TAUNGU TABINSWETH /król Taungu/
    1531-1553 MINBIN /król Arakanu/
    1539-1550 OKUPACJA PEGU PRZEZ AWA
    1543-1546 HKANMAING /król Awa/
    1546-1552 MOBYE NARAPATI /król Awa/
    1550-1551 SMIM SAWHTUT /król Pegu/
    1550-1581 BAYINNAUNG /król Taungu/
    1551-1552 SMIM HTAW /król Pegu/
    1552-1555 SITHUKYAWHTIN /król Awa/
    1552 PODBÓJ PEGU PRZEZ AWA
    1553-1555 DIKHA /król Arakanu/
    1555-1564 SAWLA /król Arakanu/
    1555-1584 KYAWHTIN /król Awa/
    1564-1571 MINSETYA /król Arakanu/
    1571-1593 MINPALAUNG /król Arakanu/
    1581-1599 NANDA BAYIN /król Taungu/
    1584-1594 KYAWZWA /król Awa/
    1593-1612 SALIM SZAH /król Arakanu/
    1594-1605 NYAUNGYANMIN /król Awa/
    1599-1605 HTIN /król Taungu/
    1605 ZJEDNOCZENIE AWA I TAUNGU (ZJEDNOCZENIE BIRMY)
    1605-1752 KRÓLESTWO BIRMY (II PAŃSTWO BIRMAŃSKIE)
    1605-1628 ANAUKPETLUN
    1612-1622 HUSAJN SZAH /król Arakanu/
    1622-1638 THIRITHUDAMMA /król Arakanu/
    1628-1629 MINREDEIPPA
    1629-1647 THALUN
    1638-1639 MINSANI /król Arakanu/
    1639-1645 NARAPATIKYI /król Arakanu/
    1645-1652 THADO /król Arakanu/
    1647-1661 PINDALE
    1652-1684 SANDATHUDAMMA /król Arakanu/
    1661-1672 PYE
    1672-1673 NARAWARA
    1673-1698 MINREKYAWDIN
    1684-1685 THIRITHURIYA /król Arakanu/
    1685-1692 WARADHAMMARAZA /król Arakanu/
    1692-1694 MUNITHUDHAMMARAZA /król Arakanu/
    1694-1696 SANDATHURIYADHAMMA /król Arakanu/
    1696-1697 NAWRAHTAZAW /król Arakanu/
    1697-1698 KALAMANDAT /król Arakanu/
    1698-1700 NARADIPATI I /król Arakanu/
    1698-1714 SANE
    1700-1706 SANDAWIMALA I /król Arakanu/
    1706-1710 SANDATHURIYA I /król Arakanu/
    1710-1731 SANDAWIZAYA I /król Arakanu/
    1714-1733 TANINGANWE
    1731-1734 SANDATHURIYA II /król Arakanu/
    1733-1752 MAHADAMMAYAZA-DIPATI
    1734-1735 NARADIPATI II /król Arakanu/
    1735-1737 NARAPAWARA /król Arakanu/
    1737 SANDAWIZAYA II
    1737-1738 KATYA /król Arakanu/
    1738-1742 MADARIT /król Arakanu/
    1742-1761 NARA-APAYA /król Arakanu/
    1752-1885 KRÓLESTWO BIRMY (III PAŃSTWO BIRMAŃSKIE)
    1752-1760 ALAUNGPAYA
    1753 ZAŁOŻENIE RANGUNU
    1760-1763 NAUNGDAWGYI
    1761-1764 THIRITHU /król Arakanu/
    1763-1776 HSINBYUSHIN
    1764-1773 APAYA /król Arakanu/
    1773-1777 SANDATHUMANA /król Arakanu/
    1776-1782 SINGU
    1777-1778 SANDAWIMALA II /król Arakanu/
    1778-1782 SANDADITHA /król Arakanu/
    1782 MAUNG MAUNG
    1782-1784 THAMADA /król Arakanu/
    1782-1819 BODAWPAYA
    1784 PODBÓJ ARAKAN PRZEZ BIRMĘ
    1819-1837 BAGYIDAW
    1824-1826 WOJNA BIRMAŃSKO-BRYTYJSKA
    1837-1846 THARRAWADDY
    1846-1853 PAGAN
    1852 WOJNA BIRMAŃSKO-BRYTYJSKA
    1853-1878 MINDON
    1878-1885 THIBAW
    1885-1937 W SKŁADZIE INDII BRYTYJSKICH (POWSTANIE NARODOWE: 1930-1932)
    1937-1942 W SKŁADZIE WIELKIEJ BRYTANII
    1942-1945 OKUPACJA BIRMY PRZEZ JAPONIĘ (rząd marionetkowy w Rangunie 1942-1945: AUNG SAN, U NU)
    1945-1948 W SKŁADZIE WIELKIEJ BRYTANII
    1948- ZWIĄZEK BIRMAŃSKI (OD 1989 ZWIĄZEK MYANMAR)
    1948-1952 SAO SHWE THAIK
    1948-1956 U NU /premier/
    1949- WOJNA DOMOWA
    1952-1957 BA U
    1956-1957 U BA SWE /premier/
    1957-1958 U NU /premier/
    1957-1962 MAHN WIN MAUNG
    1958-1960 NE WIN /premier/
    1960-1962 U NU /premier/
    1962 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1962-1974 NE WIN /przewodniczący Rady Rewolucyjnej/
    1974-1981 NE WIN /przewodniczący Rady Stanu/
    1981-1988 SAN YU /przewodniczący Rady Stanu/
    1988-1992 SHWE MAUNG /przewodniczący Rady Stanu/
    1992- THAN SHWE /przewodniczący Rady Stanu/

    NEPAL

    FEDERALNA DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA NEPALU –SAMGHIYA LOKATANTRIK GANATANTRA NEPAL
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: od II.w. p. n. e., PRZYWRÓCENIE NIEPODLEGŁOŚCI: 1923


    od 1955 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1985 – Południowoazjatyckie Stowarzyszenie Współpracy Regionalnej (SAARC).

    /wybór władców/
    XIV.w. p. n. e. LEGENDARNA DYNASTIA GOPALA
    XIV-VIII.w. p. n. e. LEGENDARNA DYNASTIA MAHISAPALA
    VIII.w. p. n. e.- V.w. n. e. LEGENDARNA DYNASTIA KIRATÓW
    III-II.w. p. n. e. W SKŁADZIE IMPERIUM MAURJÓW
    III.w. p. n. e. STHUNKO
    185 p. n. e.-XIV.w. n. e. KRÓLESTWO
    VII-XII.w. n. e. ZALEŻNOŚĆ OD TYBETU
    400-750 DYNASTIA LIĆĆHAWICH
    464-505 MANADEWA I
    605-621 AMŚURWAMA
    VII.w. ROZBICIE DZIELNICOWE
    942-1008 GUNAKAMADEWA
    1043-1082 DYNASTIA THAKURÓW Z NUWAKOT
    1082-1200 DYNASTIA THAKURÓW Z PATANU
    1200-1769 DYNASTIA MALLA
    1200-1382 I LINIA MALLA
    XIII.w. ARI MALLA
    XIV.w. PODZIAŁ NEPALU NA KILKA MAŁYCH PAŃSTW
    1382 ZJEDNOCZENIE NEPALU
    1382-XV.w. KRÓLESTWO
    1382-1769 II LINIA MALLA
    1382-1395 DŻAJASTITIA MALLA
    XV.w. YAKSHA MALLA
    XV.w. PODZIAŁ NEPALU NA KRÓLESTWA KATHMANDU, BHATGAON, BANEPA I PATAN
    1768-1769 PRZEWRÓT POLITYCZNY GURKHÓW
    1769 ZJEDNOCZENIE NEPALU
    1769-2008 KRÓLESTWO
    1769-2008 DYNASTIA SZAH
    1769-1775 PRITHNI NARAJAN SZAH
    1775-1777 PRATAP SINGH
    1777-1799 RANA BAHADUR
    1788-1792 WOJNA Z CHINAMI I TYBETEM
    1799-1816 GIRWAN DŻUDDHA
    1814-1816 WOJNA Z WIELKĄ BRYTANIĄ
    1816-1923 ZALEŻNOŚĆ OD WIELKIEJ BRYTANII
    1816-1847 RAJENDRA
    1846 PRZEWRÓT PAŁACOWY JUNGA BAHADURA
    1847-1881 SURENDRA
    1881-1911 PRITHWI
    1911-1950 TRIBHUWAN
    1950-1951 GYANENDRA I
    1950-1951 POWSTANIE LUDOWE
    1951-1955 TRIBHUWAN /po raz drugi/
    1955-1972 MAHENDRA
    1972-2001 BIRENDRA
    1996- WALKA ZE ZBROJNYM RUCHEM MAOISTÓW
    2001 TRAGEDIA PAŁACOWA
    2001 DIPENDRA
    2001-2008 GYANENDRA II
    2008- DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA FEDERALNA
    2008 GIRIJA PRASAD KOIRALA /prezydent tymczasowy/
    2008- RAM BARAN YADAV
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  2. #12
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    OMAN – UMÁN

    SUŁTANAT OMANU – SALTANAT UMÁN
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: od VIII.w., PRZYWRÓCENIE NIEPODLEGŁOŚCI: 1971


    od 1971 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1971 – Liga Państw Arabskich (LPA), od 1971 – Arabski Fundusz Rozwoju Ekonomicznego i Społecznego (AFESD), od 1981 – Rada Współpracy Zatoki Perskiej (GCC).

    /wybór władców/
    VIII.w.-1749 IMAMAT
    VIII.w.-1749 władza obieralnych imamów ibadyckich
    1749-1954 SUŁTANAT MASKATU
    1749- DYNASTIA BU SAIDI
    1749-1783 AHMAD
    1783-1789 SAID I
    1789-1792 HAMID
    1792-1804 SULTAN
    XIX.w.-1954 PODZIAŁ OMANU NA SUŁTANAT MASKATU I IMAMAT OMANU
    1804-1806 BADR
    1806-1811 SALIM I /współrządca/
    1806-1811 SAID II WIELKI /współrządca/
    1811-1856 SAID II WIELKI
    1856-1865 SUWAJNI
    1865-1868 SALIM II
    1868-1871 AZZAN
    1871-1888 TURKI
    1888-1913 FAJSAL
    1913-1932 TAJMUR
    1913-1970 PROTEKTORAT WIELKIEJ BRYTANII
    1932-1954 SAID III
    1954 ANEKSJA IMAMATU OMANU PRZEZ SUŁTANAT MASKATU – ZJEDNOCZENIE OMANU
    1954- SUŁTANAT
    1954-1970 SAID III
    1965-1976 WOJNA DOMOWA
    1970- KABUS

    PAKISTAN

    ISLAMSKA REPUBLIKA PAKISTANU – ISLAMI DŻUMHURIJA PAKISTAN
    NIEPODLEGŁOŚĆ: 15.VIII.1947


    1947-1949 – Brytyjska Wspólnota Narodów (Commonwealth), od 1947 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1949-1972 – Wspólnota Narodów (Commonwealth),1954-1972 – Organizacja Paktu Południowo-Wschodniej Azji (SEATO), 1955-1959 – Pakt Bagdadzki, 1959-1979 – Pakt Centralny (CENTO), od 1985 – Południowoazjatyckie Stowarzyszenie Współpracy Regionalnej (SAARC).

    1858-1947 W SKŁADZIE INDII BRYTYJSKICH
    1947-1956 DOMINIUM
    1947-1949 KONFLIKT W KASZMIRZE – WOJNA Z INDIAMI
    1947-1948 MOHAMMAD ALI JINNAH /gubernator/
    1948-1951 KHWAJA NAZIMUDDIN /gubernator/
    1950-1951 LIAQUAT ALI KHAN /premier/
    1951-1955 GHULAM MOHAMMAD /gubernator/
    1956-1973 REPUBLIKA FEDERACYJNA (ZWIĄZKOWA)
    1956-1958 ISKANDER MIRZA
    1958-1968 MOHAMMAD AYUB KHAN
    1965 WOJNA Z INDIAMI
    1969-1971 MOHAMMAD YAHYA KHAN
    1971 WOJNA Z INDIAMI – UTRATA PAKISTANU WSCH. (BANGLADESZU)
    1971-1973 ZULFIKAR ALI BHUTTO
    1973- ISLAMSKA REPUBLIKA FEDERACYJNA (ZWIĄZKOWA)
    1973-1978 ELAHI FAZAL CHAUDHRY
    1977 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1978-1988 MOHAMMAD ZIA UL-HAQ
    1988-1993 GHULAM ISHAK KHAN
    1993-1998 FARUK AHMAD LEGHARI
    1998-2001 MOHAMMAD RAFIK TARAR
    1999 WOJNA Z INDIAMI
    1999 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    2001-2008 PERVEZ MUSHARRAF
    2007 KRYZYS POLITYCZNY
    27.XII.2007 ŚMIERĆ BENAZIR BHUTTO W ZAMACHU
    2008 MOHAMMAD MIAN SOOMRO /prezydent tymczasowy/
    2008- ASIF ALI ZARDARI

    SINGAPUR – SINGAPORE – SINGAPURA

    REPUBLIKA SINGAPURU – REPUBLIC OF SINGAPORE – MAJULAH SINGAPURA
    AUTONOMIA: 1959-1965, NIEPODLEGŁOŚĆ: 9.VIII.1965


    od 1965 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1965 – Wspólnota Narodów (Commonwealth), od 1967 – Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), od 1989 – Współpraca Gospodarcza Azji i Pacyfiku (APEC).

    VIII-XIII.w. W SKŁADZIE KRÓLESTWA ŚRIWIDŻAJA
    XIV.w. ZALEŻNOŚĆ OD SYJAMU
    XIV.w.-1511 W SKŁADZIE SUŁTANATU MALAKKI
    XVI-XVII.w. RYWALIZACJA HOLENDERSKO-PORTUGALSKA O MALAJE
    1511-1824 W SKŁADZIE SUŁTANATU DJOHOR
    1819 BRYTYJSKA FAKTORIA W SINGAPURZE
    1824-1942 W SKŁADZIE WIELKIEJ BRYTANII (STRAJKI: 1928, 1936)
    1942-1945 OKUPACJA SINGAPURU PRZEZ JAPONIĘ
    1948-1959 W SKŁADZIE WIELKIEJ BRYTANII
    1948-1960 STAN WYJĄTKOWY NA MALAJACH W ZWIĄZKU Z POWSTANIEM KOMUNISTYCZNYM
    1959-1963 AUTONOMIA W RAMACH WIELKIEJ BRYTANII
    1959-1963 LEE KUAN YEW /premier/
    1963-1965 W SKŁADZIE FEDERACJI MALAJSKIEJ
    1963-1965 LEE KUAN YEW /premier stanowy/
    1965- REPUBLIKA
    1965-1970 INCHE YUSUF BIN ISHAK /prezydent/
    1965-1990 LEE KUAN YEW /premier/
    1970-1981 BENJAMIN HENRY SHOARES /prezydent/
    1981-1985 CHENGARA VEETIL DEVAN NAIR /prezydent/
    1985-1993 WEE KIM WEE /prezydent/
    1990-2004 GOH CHOK TONG /premier/
    1993-1999 ONG TENG CHEONG /prezydent/
    1999- SELLAPAN RAMA NATHAN /prezydent/
    2004- LEE HSIEN LOONG /premier/
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  3. #13
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    SRI LANKA – SRÍ LAŃKA – ILAŃKAI

    DEMOKRATYCZNO-SOCJALISTYCZNA REPUBLIKA SRI LANKI – SRÍ LAŃKA PRAJATANTRIKA SAMAJAVADI JANARAJAYA – ILAŃ-KAIS SAŃANAYKA SOSALIŚAK KUTIYARASA
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: VI.w. p. n. e.-1815 n. e., PRZYWRÓCENIE NIEPODLEGŁOŚCI: 4.II.1948


    1948-1949 – Brytyjska Wspólnota Narodów (Commonwealth), od 1949 – Wspólnota Narodów (Commonwealth), od 1955 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1985 – Południowoazjatyckie Stowarzyszenie Współpracy Regionalnej (SAARC).

    VI-V.w. p. n. e. NAPŁYW SYNGALEZÓW (SINHALA)
    VI.w. p. n. e.-1815 n. e. PAŃSTWO SYNGALESKIE (SINHALA)
    543-103 p. n. e. DYNASTIA WIDŹAJA
    543-505 p. n. e. WIDŹAJA
    504-473 p. n. e. PANDUWASUDEWA
    473-454 p. n. e. ABHAJA
    454-367 p. n. e. PANDUKABHAYA
    367-307 p. n. e. MUTASIWA
    307-267 p. n. e. DEWANAMPIJA TISSA
    267-257 p. n. e. UTTIJA
    257-247 p. n. e. MAHASIWA
    247-237 p. n. e. SURA TISSA
    237-215 p. n. e. GUTTIKA /współrządca/
    237-215 p. n. e. SENA /współrządca/
    215-205 p. n. e. ASELA
    205-161 p. n. e. ELARA
    III.w. p. n. e. PRZYJĘCIE BUDDYZMU JAKO RELIGII PAŃSTWOWEJ
    161-137 p. n. e. DUTTHAGAMANI ABHAJA
    137-119 p. n. e. SADDHA TISSA
    II.w. p. n. e. NAJAZD TAMILÓW
    103 p. n. e. WATTAGAMANI ABHAJA
    II.w. p. n. e. NAJAZD TAMILÓW
    103-89 p. n. e. DYNASTIA TAMILÓW
    II-I.w. p. n. e. PULAHATTHA
    I.w. p. n. e. BAHIJA
    I.w. p. n. e. PANAJAMARA
    I.w. p. n. e. PILAJAMARA
    I.w. p. n. e. DATHIKA
    89 p. n. e.- 67 n. e. DYNASTIA WIDŹAJA
    89-77 p. n. e. WATTAGAMANI ABHAJA /po raz drugi/
    77-63 p. n. e. MAHAĆULI MAHATISSA
    63-51 p. n. e. ĆORANAGA
    51-48 p. n. e. TISSA
    48 p. n. e. SIWA I
    48 p. n. e. WATUKA
    48 p. n. e. DARUBHATIKA TISSA
    48 p. n. e. NILIJA
    48-44 p. n. e. ANULA
    44-22 p. n. e. KUTAKANNA TISSA
    22 p. n. e.-
    7 n. e. BHATIKA ABHAJA
    7-19 MAHADATHIKA MAHANAGA
    19-29 AMANDAGAMANI ABHAJA
    29-32 KANIRADŹANU TISSA
    32-33 ĆULABHAJA
    33 SIWALI
    33-43 ILANAGA
    43-52 ĆANDAMUKHA SIWA
    52-60 JASALALAKA TISSA
    60-67 SABHA (SUBHA)
    67-429 I DYNASTIA LAMBAKANNÓW
    67-111 WASABHA
    I.w. n. e. ZAJĘCIE PŁN. CZĘŚCI WYSPY PRZEZ TAMILÓW
    111-114 WANKANASIKATISSA
    114-136 GADŹABAHU
    136-143 MAHALLAKANAGA
    143-167 BHATIKA TISSA
    167-186 KANITTHA TISSA
    186-187 KHUDŹDŹANAGA
    187-189 KUŃĆANAGA
    189-209 SIRINAGA I
    209-231 WOHARIKA TISSA
    231-240 ABHAYANAGA
    240-242 SIRINAGA II
    242-243 WIDŹAJAKUMARA
    243-247 SANGHATISSA I
    247-249 SIRISANGHABODHI
    249-262 GOTHABHAJA (MEGHAWANNA ABHAJA)
    263-273 DŹETTHATISSA I
    274-301 MAHASENA
    301-328 SIRIMEGHAWANNA
    328-337 DŹETTHATISSA II
    337-365 BUDDHADASA
    365-406 UPATISSA I
    406-428 MAHANAMA
    428 ĆHATTAGAHAKA DŹANTU
    428-429 MITTASENA
    429-455 DYNASTIA PANDJÓW
    429-434 PANDU
    434-437 PARINDA
    437-452 KHUDDA PARINDA
    452 TIRITARA
    452-455 DATHIJA
    455 PITHIJA
    455-684 DYNASTIA MORIJÓW
    455-473 DHATUSENA
    473-491 KASSAPA I
    491-508 MOGGALANA I
    508-516 KUMARA DHATUSENA
    516-517 KITTISENA
    517 SIWA II
    517-518 UPATISSA II
    518-531 SILAKALA (AMBASAMANERA)
    531 DATHAPABHUTI
    531-551 MOGGALANA II
    551-569 KITTISIRIMEGHA
    569-571 MAHANAGA
    571-604 AGGABODHI I
    604-614 AGGABODHI II
    614 SANGHATISSA II
    614-619 MOGGALANA III
    619-628 SILAMEGHAWANNA
    628 AGGABODHI III
    628 DŹETTHATISSA III
    629-639 AGGABODHI III /po raz drugi/
    639-650 DATHOPATISSA
    650-659 KASSAPA II
    659 DAPPULA I
    659-667 HATTHADATHA I
    667-683 AGGABODHI IV
    683-684 DATIJA
    684 HATTHADATHA II
    684-1029 II DYNASTIA LAMBAKANNÓW
    684-718 MANAWAMMA
    718-724 AGGABODHI V
    724-730 KASSAPA III
    730-733 MAHINDA I
    733-772 AGGABODHI VI
    772-777 AGGABODHI VII
    777-797 MAHINDA II
    797-801 UDAJA I
    801-804 MAHINDA III
    804-815 AGGABODHI VIII
    815-831 DAPPULA II
    831-833 AGGABODHI IX
    833-853 SENA I
    IX.w. NAJAZD TAMILÓW
    853-887 SENA II
    887-898 UDAJA II
    898-914 KASSAPA IV
    914-923 KASSAPA V
    923-924 DAPPULA III
    924-935 DAPPULA IV
    935-938 UDAJA III
    938-946 SENA III
    946-954 UDAJA IV
    954-956 SENA IV
    956-972 MAHINDA IV
    972-982 SENA V
    982-1029 MAHINDA V
    1029-1055 DYNASTIA ĆOLÓW
    1029-1040 KASSAPA VI
    1040-1042 MAHALANA KITTI
    1042-1043 WIKRAMA PANDU
    1043-1046 DŹAGATIPALA
    1046-1048 PARAKRAMA PANDU
    1048-1054 LOKA (LOKESWARA)
    1054-1055 KASSAPA VII
    1055-1187 II DYNASTIA LAMBAKANNÓW
    1055-1110 WIDŹAJABAHU I
    1110-1111 DŹAJABAHU I
    1111-1132 WIKKAMABAHU I
    1132-1153 GADŹABAHU I
    1153-1186 PARAKKAMABAHU I WIELKI
    XII.w. ZJEDNOCZENIE CEJLONU
    1186-1187 WIDŹAJABAHU II
    1187-1236 DYNASTIA KALINGÓW
    1187-1196 NISSANKA MALLA
    1196 WIKKAMABAHU II
    1196-1197 ĆODAGANGA
    1197-1200 LILAWATI
    1200-1202 SAHASSAMALLA
    1202-1208 KALJANAWATI
    1208-1209 DHAMMASOKA
    1209 ANIKANGA
    1209-1210 LILAWATI /po raz drugi/
    1210-1211 LOKESWARA
    1211-1212 LILAWATI /po raz trzeci/
    1212-1215 PARAKKAMAPANDU
    1215-1246 SEGARADŻASEKERAN I MAGHA
    XIII.w. NAJAZDY TAMILÓW, MALAJÓW I MUZUŁMANÓW Z INDII
    XIII.w. PODZIAŁ CEJLONU NA KILKA KSIĘSTW FEUDALNYCH (WŁADZA DYNASTII SYNGALESKIEJ WOKÓŁ KOTTE I KANDY DO 1815)
    1220-1234 WIDŹAJABAHU III /król Dambadenija/
    1234-1267 PARAKKAMABAHU II /król Dambadenija/
    1246-1256 PARARADŻASEKARAN I /król Dżafny/
    1256-1279 SEGARADŻASEKARAN II /król Dżafny/
    1267-1270 WIDŹAJABAHU IV /król Dambadenija/
    1272-1285 BHUWANAIKABAHU I /król Yapahuwa/
    1279-1302 PARARADŻASEKARAN II /król Dżafny/
    1287-1293 PARAKKAMABAHU III /król Polonnaruwa/
    1293-1302 BHUWANAIKABAHU II /król Kurunagala/
    1302-1325 SEGARADŻASEKARAN III /król Dżafny/
    1302-1326 PARAKKAMABAHU IV /król Kurunagala/
    1325-1348 PARARADŻASEKARAN III /król Dżafny/
    1326-1335 BHUWANAIKABAHU III /król Kurunagala/
    1335-1341 WIDŹAJABAHU V /król Kurunagala/
    1341-1353 BHUWANAIKABAHU IV /król Kurunagala/
    1344-1359 PARAKKAMABAHU V /król Dedigamy/
    1348-1371 SEGARADŻASEKARAN IV /król Dżafny/
    1357-1374 WIKKAMABAHU III /król Gampoli/
    1371-1380 PARARADŻASEKARAN IV /król Dżafny/
    1374-1408 BHUWANAIKABAHU V /król Gampoli/
    1380-1410 SEGARADŻASEKARAN V /król Dżafny/
    1392-1397 VEERABAHU II /król Raigamy/
    1397-1410 VEERALANKESZWARA /król Raigamy/
    1410-1440 PARARADŻASEKARAN V /król Dżafny/
    1412-1467 PARAKKAMABAHU VI /król Kotte/
    1440-1446 PARARADŻASEKARAN V /król Dżafny, współrządca/
    1440-1446 KANGASURIYA SINGAI ARYAN /król Dżafny, współrządca/
    1446-1450 KANGASURIYA SINGAI ARYAN /król Dżafny/
    1450-1467 KUMARAYA /król Kotte/
    1467-1470 DŹAJABAHU II /król Kotte/
    1467-1478 KANGASURIYA SINGAI ARYAN /król Dżafny, po raz drugi/
    1470-1480 BHUWANAIKABAHU VI /król Kotte, po raz drugi, wcześniej p. n. Kumaraya/
    1478-1519 PARARADŻASEKARAN VI /król Dżafny/
    1480-1484 PARAKKAMABAHU VII /król Kotte/
    1484-1508 PARAKKAMABAHU VIII /król Kotte/
    1508-1551 BHUWANAIKABAHU VII /król Kotte/
    1517-1638 ZAJĘCIE ZACH. WYBRZEŻA CEJLONU PRZEZ PORTUGALIĘ
    1519-1560 SEGARADŻASEKARAN VI /król Dżafny/
    1521-1581 MAYADUNNE /król Sitawaka/
    1551-1597 DOM JOĂO DHARMAPALA /król Kotte/
    1561-1565 PARARADŻASEKARAN VII /król Dżafny/
    1565-1570 KURUNCHI WANIYYAR /król-uzurpator Dżafny/
    1570-1572 SEGARADŻASEKARAN VII /król Dżafny/
    1572-1591 PARARADŻASEKARAN VIII /król Dżafny/
    1581-1593 RADŻASIMHA I /król Sitawaka/
    1590-1591 DON FILIP /król Kandy/
    1591-1604 WIMALA DHARMA SURYA I /król Kandy/
    1591-1615 PARARADŻASEKARAN IX /król Dżafny/
    1604-1629 SENARAT /król Kandy/
    1615-1617 ARAKESARI /regent Dżafny/
    1617-1620 SANKILI KUMARAN /król Dżafny/
    1629-1687 RADŻASIMHA II /król Kandy/
    1638-1796 WIĘKSZA CZĘŚĆ CEJLONU W SKŁADZIE HOLANDII
    1687-1707 WIMALA DHARMA SURYA II /król Kandy/
    1707-1815 DYNASTIA MADURAJ NAYAK W KANDY
    1707-1739 NARENDRA SINHA /król Kandy/
    1739-1747 WIDŻAJA RADŻASIMHA /król Kandy/
    1747-1781 KIRTISRI /król Kandy/
    1781-1798 RADŻADHIRARADŻASIMHA /król Kandy/
    1796-1948 W SKŁADZIE WIELKIEJ BRYTANII (POWSTANIA NARODOWE: 1798, 1818, 1848)
    1798-1815 SRI WIKRAMA RAJASIMHA /król Kandy/
    1948-1972 DOMINIUM CEJLONU
    1948-1952 DON STEPHEN SENANAYAKE /premier/
    1952-1953 DUDLEY SHELTON SENANAYAKE /premier/
    1953-1956 JOHN LIONEL KOTALAWELA /premier/
    1956-1959 SOLOMON WEST RIDGEWAY DIAS BANDARANAIKE /premier/
    1959-1960 VIJAYANANDA DAHANAYAKE /premier/
    1960 DUDLEY SHELTON SENANAYAKE /premier/
    1960-1965 SIRIMAVO RATWATTE DIAS BANDARANAIKE /premier/
    1965-1970 DUDLEY SHELTON SENANAYAKE /premier/
    1970-1977 SIRIMAVO RATWATTE DIAS BANDARANAIKE /premier/
    1971 POWSTANIE LUDOWE
    1972-1978 REPUBLIKA SOCJALISTYCZNA
    1972-1978 WILLIAM GOPALLAWA
    1978- REPUBLIKA DEMOKRATYCZNO-SOCJALISTYCZNA
    1978-1989 JUNIUS RICHARD JAYAWARDENE
    1983-2009 WOJNA DOMOWA
    1989-1993 RANASINGHE PREMADASA
    1993-1994 DINGIRI BANDA WIJETUNGE /prezydent tymczasowy/
    1994-2005 CHANDRIKA BANDARANAIKE KUMARATUNGA
    2005- MAHINDA RAJAPAKSE

    SYRIA – AS-SURIJA

    ARABSKA REPUBLIKA SYRII –
    AL-DŻUMHURIJA AL-ARABIJA AS-SURIJA
    NIEPODLEGŁOŚĆ: 1920, 27.IX.1943


    od 1945 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1945 – Liga Państw Arabskich (LPA), od 1968 – Arabski Fundusz Rozwoju Ekonomicznego i Społecznego (AFESD), od 1968 – Organizacja Państw Arabskich Eksportujących Ropę Naftową (OAPEC).

    III tysiąclecie p. n. e. W SKŁADZIE FENICJI
    XVII-XVI.w. p. n. e. W SKŁADZIE MITANNI
    XVI-XI.w. p. n. e. W SKŁADZIE PAŃSTWA HETYTÓW
    XV.w. p. n. e. W SKŁADZIE EGIPTU
    XI.w. p. n. e. W SKŁADZIE ASYRII
    XI-VII.w. p. n. e. ZALEŻNOŚĆ OD ASYRII
    VII-VI.w. p. n. e. W SKŁADZIE MEDII
    VI.w. p. n. e. W SKŁADZIE BABILONII
    VI.w.-332 p. n. e. W SKŁADZIE PERSJI
    332-301 p. n. e. W SKŁADZIE PAŃSTWA ALEKSANDRA WIELKIEGO
    301-64 p. n. e. W SKŁADZIE PAŃSTWA SELEUCYDÓW
    64 p. n. e.- 395 n. e. W SKŁADZIE IMPERIUM RZYMSKIEGO
    395-635 W SKŁADZIE BIZANCJUM
    635-XI.w. W SKŁADZIE PAŃSTW ARABSKICH
    XI.w. W SKŁADZIE PAŃSTWA TURKÓW SELDŻUCKICH
    1098-1289 W SKŁADZIE PAŃSTW KRZYŻOWCÓW
    1289-1516 W SKŁADZIE PAŃSTWA MAMELUKÓW
    1516-1918 W SKŁADZIE TURCJI
    1918-1920 OKUPACJA FRANCUSKO-BRYTYJSKA
    1918 ALI RIDA BASHA AR-RIKABI
    1918-1920 FAJSAL
    1920 KRÓLESTWO WIELKIEJ SYRII (SYRIA + LIBAN + PALESTYNA)
    1920 FAJSAL
    1920-1943 TERYTORIUM MANDATOWE FRANCJI
    1922-1925 SUBHI BAY BARAKAT AL-KHALIDI /głowa państwa/
    1926 FRANÇOIS PIERRE-ALYPE /głowa państwa/
    1926-1928 DAMAD-I SHARIYARI AHMAD NAMI BAY /głowa państwa/
    1928-1931 SHAYKH TAJ AD-DIN AL-HASANI /głowa państwa/
    1932-1936 MOHAMMAD ALI BAY AL-ABID /głowa państwa/
    1936-1939 HASHIM AL-ATASSI
    1939-1941 BAHJ AD-DIN AL-KHATIB /prezydent tymczasowy/
    1941 KHALID AL-AZM /prezydent tymczasowy/
    1941-1943 SHAYKH TAJ AD-DIN AL-HASANI
    1943 JAMIL AL-ULSHI
    1943 ATA BAY AL-AJJUBI /głowa państwa/
    1943-1958 REPUBLIKA ARABSKA
    1943-1949 SZUKRI AL-KUWATLI
    1948-1949 I WOJNA IZRAELSKO-ARABSKA
    1949 3 WOJSKOWE ZAMACHY STANU
    1949 HUSAJN AZ-ZAIM /premier/
    1949 SAMI AL-HINNANI /premier/
    1949-1951 HASHIM AL-ATASSI /głowa państwa/
    1951-1953 FAWZI AS-SILU /głowa państwa/
    1953-1954 ADIB ASZ-SZISZAKLI
    1954-1955 HASHIM AL-ATASSI
    1955-1958 SHUKRI AL-KUWATLI
    1956 II WOJNA IZRAELSKO-ARABSKA
    1958-1961 ZJEDNOCZONA REPUBLIKA ARABSKA (EGIPT + SYRIA)
    1958-1961 GAMAL ABDEL NASER
    1961- REPUBLIKA ARABSKA
    1961 MAAMUN AL-KUZBARI /prezydent tymczasowy/
    1961 IZZAT AN-NUSS /prezydent tymczasowy/
    1961-1963 NAZIM AL-KUDSI
    1963 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1963 LOUAI AL-ATASSI /przewodniczący Narodowej Rady Rewolucyjnej/
    1963-1966 AMIN AL-HAFEZ /przewodniczący Rady Prezydenckiej/
    1963-1964 FEDERACJA Z EGIPTEM I IRAKIEM
    1966 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1966-1970 NUR AD-DIN AL-ATASSI /głowa państwa/
    1967 III WOJNA IZRAELSKO-ARABSKA (WOJNA SZEŚCIODNIOWA – UTRATA WZGÓRZ GOLAN)
    1970 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1970-1971 AHMAD EL-CHATIB /głowa państwa/
    1971-2000 HAFEZ AL-ASAD
    1971 NIEDOSZŁA DO SKUTKU FEDERACJA REPUBLIK ARABSKICH (EGIPT + SYRIA + LIBIA)
    1973 IV WOJNA IZRAELSKO-ARABSKA (YOM KIPUR)
    1976-2005 INTERWENCJA W LIBANIE
    1982 REBELIA ANTYRZĄDOWA W HAMA
    2000 ABDUL-HALIM KHADDAM /prezydent tymczasowy/
    2000- BASZAR AL-ASAD

    TADŻYKISTAN – TOCIKISTON

    REPUBLIKA TADŻYKISTANU – CUMHURII TOCIKISTON
    SUWERENNOŚĆ: 24.VIII.1991, NIEPODLEGŁOŚĆ: 9.IX.1991


    od 1991 – Wspólnota Niepodległych Państw (WNP), od 1992 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 2000 – Związek Celny z Białorusią, Rosją, Kazachstanem i Kirgistanem.

    VII.w.-1221 W SKŁADZIE PAŃSTW ARABSKICH
    1221-XIV.w. W SKŁADZIE PAŃSTW MONGOLSKICH
    XIV-XV.w. W SKŁADZIE IMPERIUM TIMURA
    XV-XVI.w. W SKŁADZIE CHORASANU
    XVI.w.-1868 W SKŁADZIE CHANATU BUCHARY
    1868-1918 CZĘŚĆ TADŻYKISTANU W SKŁADZIE ROSJI, CZĘŚĆ JAKO PROTEKTORAT ROSJI
    1918-1923 WOJNA DOMOWA
    1918-1924 W SKŁADZIE TURKIESTAŃSKIEJ AUTONOMICZNEJ SOCJALISTYCZNEJ REPUBLIKI RAD WCHODZĄCEJ W SKŁAD ROSJI RADZIECKIEJ (OD 1922 ZSRR)
    1924-1929 AUTONOMICZNA SOCJALISTYCZNA REPUBLIKA RAD W SKŁADZIE UZBECKIEJ SOCJALISTYCZNEJ REPUBLIKI RAD WCHODZĄCEJ DO ZSRR
    1929-1991 SOCJALISTYCZNA REPUBLIKA RAD W SKŁADZIE ZSRR
    1991- REPUBLIKA
    1991-1992 RACHMAN NABIJEW
    1992-1997 WOJNA DOMOWA
    1992- EMOMALI RACHMONOW (RACHMON)
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  4. #14
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    TAJLANDIA – PRATHET THAJ

    KRÓLESTWO TAJLANDII – RATCHA ANAK THAJ
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: od XII.w.


    1919-1946 – Liga Narodów (LN), od 1946 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1954-1977 – Organizacja Paktu Południowo-Wschodniej Azji (SEATO), od 1967 – Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), od 1989 – Współpraca Gospodarcza Azji i Pacyfiku (APEC).

    X-XII.w. NAPŁYW PLEMION THAJ
    1249-1419 KRÓLESTWO SUKHOTHAJ
    1249-1419 DYNASTIA SUKHOTHAJ
    1249-1257 SI INDRATHIT
    1257-1277 BAN MUANG
    1277-1298 RAMA KAMHENG
    1298-1347 LOETHAI
    1347 NGUANAMTHON
    1347-1374 TAMARADŻA I
    1374-1399 TAMARADŻA II
    1399-1419 TAMARADŻA III
    1350-1782 KRÓLESTWO AJUTTHAJA
    1350-1370 DYNASTIA UTHONG
    1350-1369 RAMA THIBODI I
    1370-1388 DYNASTIA SUPHANNAPHUM
    1370-1388 BOROMARADŻA I
    1388 THONG CHAN
    1388-1409 DYNASTIA UTHONG
    1388-1395 RAMESUAN
    1395-1409 RAMA THIBODI II
    1409-1569 DYNASTIA SUPHANNAPHUM
    1409-1424 INTARADŻA I
    1424-1448 BOROMARADŻA II
    1448-1488 BOROMO TRIALOKANAT
    1488-1491 BOROMARADŻA III
    1491-1529 RAMA THIBODI III
    1529-1534 BOROMARADŻA IV
    1534-1535 RATSADA
    1535-1546 PRADŻAJ
    1546-1548 KEO FA
    1548-1549 KHUN WORAWONGSA
    1549-1569 MAHA CZAKKRAPAT
    1569 MAHN
    1569-1629 DYNASTIA SUKHOTHAJ
    1569-1590 MAHA TAMARADŻA I
    1590-1605 NARESUEN
    1605-1620 EKATOTSARAT
    1620-1628 SONGTHAM INTARADŻA II
    1628-1629 DŻETTATIRAT
    1629 ATIJAWANG
    1629-1688 DYNASTIA PRASAT TANG
    1629-1656 PRASAT TANG /uzurpacja/
    1656 CZAO FA DŻAJ
    1656 SRI SUTAMARADŻA
    1656-1688 NARAJ
    1688-1767 DYNASTIA BAN PHLU LUANG
    1688-1703 PRA PETRADŻA
    1703-1709 PRACZAO SUA
    1709-1733 TAJ SRA PUMINTARADŻA
    1733-1758 BOROMAKOT MADŻA TAMARADŻA II
    1758 UTUMPON
    1758-1767 EKATAT BOROMARADŻA V
    1767 NAJAZD BIRMY – ZNISZCZENIE AJUTTHAJI
    1767-1782 PHYA TAKSIN
    1782- KRÓLESTWO (1856-1939 I 1946-1949 KRÓLESTWO SYJAMU)
    1782- DYNASTIA CHAKKRI
    1782-1809 RAMA I (CHAOPHRAYA CHAKKRI)
    1809-1824 RAMA II (ITSARASUNTHON)
    1824-1851 RAMA III (CHETSADABODIN)
    1851-1868 RAMA IV (MAHA MONGKUT)
    1868-1910 RAMA V (CHULALONGKORN)
    1910-1925 RAMA VI (VAJIRAVUDH)
    1925-1935 RAMA VII (PRAJADHIPOK)
    1932 BEZKRWAWY ZAMACH STANU – PRZEKSZTAŁCENIE KRAJU W MONARCHIĘ KONSTYTUCYJNĄ
    1935-1946 RAMA VIII (ANAND MAHIDOL)
    1946- RAMA IX (BHUMIBOL ADULYADEJ)

    TAJWAN – T’AI-WAN

    REPUBLIKA CHIŃSKA – TA CHUNG-HUA MIN-KUO
    KONTYNUACJA OGŁOSZONEJ 1.I.1912 W PEKINIE REPUBLIKI CHIŃSKIEJ, FAKTYCZNIE OD 1949


    od 1991 – Współpraca Gospodarcza Azji i Pacyfiku (APEC).

    IX.w. NAPŁYW CHIŃCZYKÓW
    1624-1662 W SKŁADZIE HOLANDII
    1662-1683 niezamieszkany
    1683-1895 W SKŁADZIE CHIN
    1895-1945 W SKŁADZIE JAPONII
    1945-1949 W SKŁADZIE CHIN
    1949- REPUBLIKA CHIŃSKA
    prezydenci premierzy
    1949 HO YING-CHIN /premier/
    1949-1950 YEN HSI-SHAN /premier/
    1949-1950 LI TSUNG-YEN /prezydent tymczasowy/
    1950-1954 CHEN CHENG /premier/
    1950-1975 CHANG KAJ-SZEK /prezydent/
    1954-1958 YU HUNG-CHUN /premier/
    1958-1963 CHEN CHENG /premier/
    1963-1972 YEN CHIA-KAN /premier/
    1972-1978 CHANG CHING-KUO /premier/
    1975-1978 YEN CHIA-KAN /prezydent/
    1978-1984 SUN YUN-SUAN /premier/
    1978-1988 CHANG CHING-KUO /prezydent/
    1984-1989 YU KUO-HWA /premier/
    1988-2000 LEE TENG-HUI /prezydent/
    1989-1990 LEE HUAN /premier/
    1990-1993 HAN PEI-TSUN /premier/
    1993-1997 LIEN HAN /premier/
    1997-2000 VINCENT SIEW /premier/
    2000 TANG FEI /premier/
    2000-2002 CHANG CHUN-HSIUNG /premier/
    2000-2008 CHEN SHUI-BIAN /prezydent/
    2002-2005 YU SHYI-KUN /premier/
    2005-2006 FRANK CHANG-TING HSIEH /premier/
    2006-2007 SU TSENG-CHANG /premier/
    2007-2008 CHANG CHUN-HSIUNG /premier/
    2008- MA YING-JEOU /prezydent/
    2008- LIU CHAO-SHIUAN /premier/

    TIMOR WSCHODNI – TIMOR-LESTE

    DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA TIMORU WSCHODNIEGO – REPÚBLICA DEMOCRÁTICA DE TIMOR-LESTE –
    TIMOR LORO SA’E
    TERYTORIUM POWIERNICZE: 1999-2002, NIEPODLEGŁOŚĆ: 30.V.2002


    od 2002 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ).

    1610-1975 W SKŁADZIE PORTUGALII
    1975-1999 W SKŁADZIE INDONEZJI
    1999-2002 TERYTORIUM POWIERNICZE ONZ
    2002- REPUBLIKA DEMOKRATYCZNA
    2002-2007 JOSÉ ALEXANDRE (KAY RALA) „XANANA” GUSMĂO
    2006- CHAOS SPOŁECZNY
    2007- JOSÉ RAMOS HORTA
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  5. #15
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    TURCJA – TÜRKIYE

    REPUBLIKA TURECKA – TÜRKIYE CUMHURIYETI
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: od 1280


    1932-1946 – Liga Narodów (LN), 1934-1941 – Ententa Bałkańska, 1937-1945 - Pakt Przednioazjatycki, od 1945 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1949 – Rada Europy, od 1952 – Pakt Północnoatlantycki (NATO), 1953-1974 – Organizacja Paktu Bałkańskiego, 1955-1959 – Pakt Bagdadzki, 1959-1979 – Pakt Centralny (CENTO), od 1961 – Organizacja Współpracy i Rozwoju Gospodarczego (OECD), 1975-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

    XII.w. NAPŁYW TURKÓW OGUZYJSKICH (ERTOGRUL)
    1280-1922 SUŁTANAT (IMPERIUM OSMAŃSKIE)
    1280-1922 DYNASTIA OSMANLI
    1280-1324 OSMAN I
    1324-1362 ORCHAN
    1362-1389 MURAD I
    1389-1402 BAJAZYT I BŁYSKAWICA
    1396 ZWYCIĘSTWO POD NIKOPOLIS
    1402-1409 SULEJMAN CZELEBI
    1402-1413 WOJNA DOMOWA
    1409-1413 MUSA
    1413-1421 MEHMED I ZAPAŚNIK
    1421-1451 MURAD II
    1444 ZWYCIĘSTWO POD WARNĄ
    1451-1481 MEHMED II FATIH (ZDOBYWCA)
    1453 ZDOBYCIE KONSTANTYNOPOLA
    1481-1512 BAJAZYT II ŚWIĘTY
    1512-1520 SELIM I GROŹNY
    1517 PODBÓJ PAŃSTWA MAMELUKÓW
    1520-1566 SULEJMAN I KANUNI (WSPANIAŁY)
    1526 ZWYCIĘSTWO POD MOHACZEM
    1529 I NIEUDANE OBLĘŻENIE WIEDNIA
    1566-1574 SELIM II OPOJ (PIJAK)
    1571 KLĘSKA POD LEPANTO
    1574-1595 MURAD III
    1595-1603 MEHMED III
    1603-1617 AHMAD I
    1617-1618 MUSTAFA I DELI
    1618-1622 OSMAN II
    1622-1623 MUSTAFA I DELI /po raz drugi/
    1623-1640 MURAD IV
    1640-1648 IBRAHIM I DELI
    1648-1687 MEHMED IV
    1683 II NIEUDANE OBLĘŻENIE WIEDNIA
    1687-1691 SULEJMAN II
    1691-1695 AHMAD II
    1695-1703 MUSTAFA II
    1703-1730 AHMAD III
    1730-1754 MAHMUD I
    1754-1757 OSMAN III
    1757-1774 MUSTAFA III
    1774-1789 ABDÜLHAMID I
    1789-1807 SELIM III
    1807-1808 MUSTAFA IV
    1808-1839 MAHMUD II
    1839-1861 ABDÜLMEDŻID
    1839-1870 OKRES TANZYMATU (REFORM)
    1861-1876 ABDÜLAZIZ
    1876 MURAD V
    1876-1909 ABDÜLHAMID II AS-SAFFAH (KRWAWY)
    1909 REWOLUCJA MŁODOTURECKA
    1909-1918 MEHMED V RESHAD
    1911-1912 WOJNA Z WŁOCHAMI
    1912-1913 WOJNY BAŁKAŃSKIE
    1918-1922 MEHMED VI VAHIDEDDIN
    1920 MUSTAFA KEMAL PAŞA /premier/
    1920-1922 MUSTAFA FEVZI (ÇAKMAK) /premier/
    1919-1922 WOJNA Z GRECJĄ
    1922-1923 HÜSEYIN RAUF /premier/
    1923- REPUBLIKA
    1923 ALI FETHI /premier/
    1923-1924 MUSTAFA ISMET /premier/
    1923-1938 MUSTAFA KEMAL PAŞA (ATATÜRK) /prezydent/
    1924-1925 ALI FETHI (OKYAR) /premier/
    1925-1937 ISMET INÖNÜ /premier/
    1937-1939 CELÂL BAYAR /premier/
    1938-1950 ISMET INÖNÜ /prezydent/
    1939-1942 REFIK SAYDAM /premier/
    1942-1946 ŞÜKRÜ SARAÇOGLU /premier/
    1946-1947 RECEP PEKER /premier/
    1947-1949 HASAN SAKA /premier/
    1949-1950 ŞEMSETTIN GÜNALTAY /premier/
    1950-1960 ADNAN MENDERES /premier/
    1950-1960 CELÂL BAYAR /prezydent/
    1960 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1960-1961 CEMAL GÜRSEL /przewodniczący Komitetu Jedności Narodowej/
    1960-1961 CEMAL GÜRSEL /premier/
    1961-1965 ISMET INÖNÜ /premier/
    1961-1966 CEMAL GÜRSEL /prezydent/
    1965 SUAT HAYRI ÜRGÜPLÜ /premier/
    1965-1971 SÜLEYMAN DEMIREL /premier/
    1966-1973 CEVDET SUNAY /prezydent/
    1971-1972 NIHAT ERIM /premier/
    1972-1973 FERIT MELEN /premier/
    1973 NAIM TALŰ /premier/
    1973-1980 FAHRI KORUTÜRK /prezydent/
    1974 BÜLENT EÇEVIT /premier/
    1974-1975 SADI IRMAK /premier/
    1975-1977 SÜLEYMAN DEMIREL /premier/
    1977 BÜLENT EÇEVIT /premier/
    1977 SÜLEYMAN DEMIREL /premier/
    1978-1979 BÜLENT EÇEVIT /premier/
    1979-1980 SÜLEYMAN DEMIREL /premier/
    1980 CAGLAYANGI IHSAN /prezydent/
    1980 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1980-1983 BÜLENT ULUSU /premier/
    1980-1989 KENAN EVREN /prezydent/
    1983-1989 TURGUT ÖZAL /premier/
    1989-1991 YĎLDĎRĎM AKBULUT /premier/
    1989-1993 TURGUT ÖZAL /prezydent/
    1991 MESUT YILMAZ /premier/
    1991-1993 SÜLEYMAN DEMIREL /premier/
    1993-1995 TANSU PENBE ÇILLER /premier/
    1993-2000 SÜLEYMAN DEMIREL /prezydent/
    1996 MESUT YILMAZ /premier/
    1996-1997 NECMETTIN ERBAKAN /premier/
    1997-1998 MESUT YILMAZ /premier/
    1999-2002 BÜLENT EÇEVIT /premier/
    2000-2007 AHMAD NECDET SEZER /prezydent/
    2002-2003 ABDULLAH GÜL /premier/
    2003- RECCEP TAYYIP ERDOĞAN /premier/
    2007- ABDULLAH GÜL /prezydent/

    TURKMENISTAN

    REPUBLIKA TURKMENISTANU – TURKMENISTAN
    SUWERENNOŚĆ: 22.VIII.1991, NIEPODLEGŁOŚĆ: 27.X.1991


    1991-2005 – Wspólnota Niepodległych Państw (WNP), 1991-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), od 1992 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

    VI.w. NAPŁYW PLEMION TURECKICH
    VII-XIII.w. CZĘŚĆ TURKMENISTANU W SKŁADZIE PAŃSTW ARABSKICH
    1219-1221 NAJAZD MONGOLSKI
    XIII-XIV.w. CZĘŚĆ TURKMENISTANU W SKŁADZIE ZŁOTEJ ORDY
    XIV-XVI.w. CZĘŚĆ TURKMENISTANU W SKŁADZIE IMPERIUM TIMURA
    XIV-XIX.w. CZĘŚĆ TURKMENISTANU W SKŁADZIE PERSJI
    XIV-XIX.w. CZĘŚĆ TURKMENISTANU W SKŁADZIE CHANATU CHIWY I BUCHARY
    XIX.w.-1918 W SKŁADZIE ROSJI
    1918-1924 W SKŁADZIE TURKIESTAŃSKIEJ AUTONOMICZNEJ SOCJALISTYCZNEJ REPUBLIKI RAD WCHODZĄCEJ W SKŁAD ROSJI RADZIECKIEJ (OD 1922 ZSRR)
    1924-1991 SOCJALISTYCZNA REPUBLIKA RAD W SKŁADZIE ZSRR
    1990-2006 SAPARMURAD NIJAZOW (TURKMENBASZI) /prezydent-dyktator/
    1991- REPUBLIKA
    2006-2007 GURBANGUŁY BERDIMUHAMMEDOW /prezydent tymczasowy/
    2007- GURBANGUŁY BERDIMUHAMMEDOW

    UZBEKISTAN – UZBEKISTON

    REPUBLIKA UZBEKISTANU – UZBEKISTON ZUMHURIJATI
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: 1370-1507, XVI.w.-1920, SUWERENNOŚĆ: 20.VI.1990, NIEPODLEGŁOŚĆ: 31.VIII.1991


    od 1991 – Wspólnota Niepodległych Państw (WNP), 1991-1994 – Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), od 1992 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1994 – Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

    /bez władców Chanatu Buchary, Chiwy i Kokandy/
    V-III.w. p. n. e. ZALEŻNOŚĆ OD PERSJI
    I.w. p. n. e.- IV.w. n. e. W SKŁADZIE PAŃSTWA KUSZANÓW
    IV.w. NAJAZD HEFTALITÓW
    VII-IX.w. W SKŁADZIE PAŃSTW ARABSKICH
    IX-XIV.w. W SKŁADZIE PAŃSTWA SAMANIDÓW
    1370-1507 IMPERIUM TIMURA
    1370-1507 DYNASTIA TIMURYDÓW
    1370-1405 TIMUR CHROMY (TAMERLAN, TIMUR-LENK)
    1405-1447 SZACHRUCH
    1447-1449 UŁUG BEG
    1449-1450 ABD AL-LATIF
    1450-1457 ABDULLAH MIRZA
    1457-1469 ABU SAID
    1469-1474 WOJNA DOMOWA
    1474-1494 AHMAD
    1494-1495 MAHMUD
    1495 MASUD
    1495-1497 BAJ SUNKUR
    1497-1499 ZAHIR AD-DIN MOHAMMAD (BABER)
    1499-1500 ALI
    1500-1507 ZAHIR AD-DIN MOHAMMAD (BABER) /po raz drugi/
    1507 NAJAZD UZBEKÓW – LIKWIDACJA IMPERIUM TIMURA
    XVI.w.-1920 CHANATY UZBECKIE: BUCHARA I CHIWA
    XVIII-XIX.w. WYODRĘBNIENIE SIĘ CHANATU KOKANDZKIEGO Z CHANATU BUCHARY
    1868-1918 PROTEKTORAT ROSJI NAD CHANATEM CHIWY
    1873-1918 PROTEKTORAT ROSJI NAD CHANATEM BUCHARY I KOKANDY
    1918-1920 W SKŁADZIE TURKIESTAŃSKIEJ AUTONOMICZNEJ SOCJALISTYCZNEJ REPUBLIKI RAD WCHODZĄCEJ W SKŁAD ROSJI RADZIECKIEJ
    1918-1919 WOJNA DOMOWA
    1920-1923 CHOREZMIJSKA LUDOWA REPUBLIKA RAD I BUCHARSKA LUDOWA REPUBLIKA RAD W SKŁADZIE ROSJI RADZIECKIEJ (OD 1922 ZSRR)
    1923-1924 CHOREZMIJSKA SOCJALISTYCZNA REPUBLIKA RAD I BUCHARSKA SOCJALISTYCZNA REPUBLIKA RAD W SKŁADZIE ZSRR
    1924 ZJEDNOCZENIE CHOREZMU (CHIWY) I BUCHARY
    1924-1991 SOCJALISTYCZNA REPUBLIKA RAD W SKŁADZIE ZSRR
    1936 WŁĄCZENIE KARAKAŁPACJI
    1991- REPUBLIKA
    1991- ISLAM ABDUGANIJEWICZ KARIMOW
    2005 REBELIA ANTYRZĄDOWA (PROISLAMSKA) W ANDIŻANIE
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  6. #16
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    WIETNAM – VIET-NAM

    SOCJALISTYCZNA REPUBLIKA WIETNAMU – CÔNG-HOA-XA-HÔI-CHÜNGHIA VIET-NAM
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: III tysiąclecie p. n. e., 257-214 p. n. e., 208-111 p. n. e., 40-43 n. e., 544-602, 906-1406, 1418-1945, PRZYWRÓCENIE NIEPODLEGŁOŚCI: 2.IX.1945


    1949-1954 – Unia Francuska (UF), od 1976 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1978-1991 – Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG), od 1995 – Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), od 1998 – Współpraca Gospodarcza Azji i Pacyfiku (APEC).

    /bez władców Królestwa Bac Bo/
    III tysiąclecie p. n. e. KRÓLESTWO BAC BO
    VII-I.w. p. n. e. NAPŁYW PLEMION LAC VIET
    257-214 p. n. e. KRÓLESTWO VAN LANG
    257-214 p. n. e. DYNASTIA HUNG
    257-214 p. n. e. THUC
    214-208 p. n. e. W SKŁADZIE CHIN
    208-111 p. n. e. KRÓLESTWO AU LAC
    208-111 p. n. e. DYNASTIA TRIEU
    208-137 p. n. e. TRIEU VU VUONG
    136-124 p. n. e. TRIEU VAN VUONG
    124-112 p. n. e. TRIEU MINH VUONG
    112 p. n. e. TRIEU AI VUONG
    111 p. n. e. TRIEU DUONG VUONG
    111 p. n. e.- 40 n. e. W SKŁADZIE CHIN
    40-43 POWSTANIE ANTYCHIŃSKIE (TRUNG TRAC, TRUNG NHI)
    40-43 TRUNG TRAC (TRUONG VUONG)
    43-544 W SKŁADZIE CHIN
    544-602 KRÓLESTWO VAN XUAN
    544-602 DYNASTIE LY I TRIEU
    544-548 LY NAM DE (LY BON)
    549-555 LY DAO LANG VUONG /współrządca/
    549-555 TRIEU VIET VUONG /współrządca/
    555-570 TRIEU VIET VUONG
    571-602 LY NAM DE
    602-906 W SKŁADZIE CHIN
    906-939 AUTONOMIA W SKŁADZIE CHIN
    906-907 KHUC THUA DU
    907-917 KHUC HAO
    917-923 KHUC THUA MY
    931-936 DUONG DINH NGHE
    939-1406 KRÓLESTWO NGO QUYEN
    939-965 DYNASTIA NGO
    939-944 NGO VUONG
    945-950 DUONG BINH VUONG
    950-951 NGO NAM TAN VUONG
    951-959 NGO NAM TAN VUONG /współrządca/
    951-959 NGO THIEU SACH VUONG /współrządca/
    959-965 NGO NAM TAN VUONG
    965-968 BEZKRÓLEWIE
    968-982 DYNASTIA DINH
    968-979 DINH THIEU HOANG
    979-980 DINH PHE DE
    982-1010 DYNASTIA TIEN LE
    982-1005 LE DAI HANH HOANG DE
    1005 LE LONG VIET /współrządca/
    1005 LE TRUNG TON /współrządca/
    1005-1010 LE NGOA TRIEU
    1010-1225 DYNASTIA LY
    1010-1028 THAI TO
    1028-1054 THAI TONG
    1054-1072 THANH TONG
    1072-1127 NHAN TONG
    1128-1138 THAN TONG
    1138-1175 ANH TONG
    1175-1210 CAO TONG
    1211-1224 HUE TONG
    1224-1225 CHIEU HOANG
    XIII.w. TRZY NAJAZDY MONGOLSKIE
    1225-1400 DYNASTIA TRAN
    1226-1258 THAI TONG
    1258-1278 THANH TONG
    1278-1293 NHAN TONG
    1293-1314 ANH TONG
    1314-1329 MINH TONG
    1329-1341 HIEU TONG
    1341-1369 DU TONG
    1369-1370 władca nieznany z imienia
    1370-1372 NGHE TONG
    1373-1377 DUE TONG
    1377-1388 władca nieznany z imienia
    1388-1398 THUAN TONG
    1398-1400 władca nieznany z imienia
    1400-1406 HO QUI LY /uzurpacja/
    1406-1418 W SKŁADZIE CHIN
    1418-1802 KRÓLESTWO DAI VIET (DA VIET)
    1418-1527 DYNASTIA LE
    1418-1433 LE LOI
    1433-1442 LE THAI TONG
    1442-1459 LE NHAN TONG
    1459-1460 LE NGHI DAN
    1460-1497 LE THANH TONG
    1475 PODZIAŁ WIETNAMU
    1475-1802 DYNASTIA NGUYEN
    1475-1500 NGUYEN DUC TRUONG /król Annamu/
    1497-1504 LE HIEN TONG
    1500-1513 NGUYEN VAN LANG /król Annamu/
    1504 LE TUC TONG
    1504-1510 LE UY MUC
    1510-1516 LE TRUONG DUC
    1513-1518 NGUYEN HOANG DU /król Annamu/
    1516-1522 LE CHIEU TONG
    1518-1545 NGUYEN KIM /król Annamu/
    1522-1527 LE CUNG HOANG
    1527-1533 DYNASTIA MAC
    1527-1529 MAC DANG DUNG
    1529-1533 MAC DANG DOANH
    1533-1786 DYNASTIA LE
    1533-1548 LE TRANG TONG
    1545-1613 NGUYEN HOANG /król Annamu/
    1548-1556 LE TRUNG TONG
    1556-1573 LE ANH TONG
    1573-1599 LE THE TONG
    1599-1619 LE KINH TONG
    1613-1635 NGUYEN PHUC NGUYEN /król Annamu/
    1619-1643 LE THAN TONG
    1635-1648 NGUYEN PHUC LAN /król Annamu/
    1643-1649 LE CHAN TONG
    1648-1687 NGUYEN PHUC TAN /król Annamu/
    1649-1662 LE THAN TONG /po raz drugi/
    1662-1671 LE HUYEN TONG
    1672-1675 LE GIA TONG
    1675-1705 LE HI TONG
    1687-1691 NGUYEN PHUC TRAN /król Annamu/
    1691-1725 NGUYEN PHUC-CHU I /król Annamu/
    1705-1729 LE DUC TONG
    1725-1738 NGUYEN PHUC-CHU II /król Annamu/
    1729-1732 LE DUY PHUONG
    1732-1735 LE THUAN TONG
    1735-1740 LE Y TONG
    1738-1765 NGUYEN PHUC-KHOAT /król Annamu/
    1740-1786 LE HIEN TONG
    1765-1777 NGUYEN PHUC-THUAN /król Annamu/
    1771-1802 POWSTANIE 3 BRACI TAY SON
    1777-1802 NGUYEN PHUC ANH /król Annamu/
    1786-1802 DYNASTIA TAY SON
    1786-1788 NGUYEN NHAC
    1788-1792 NGUYEN HUE
    1792-1802 NGUYEN QUANG TOAN
    1802 ZJEDNOCZENIE WIETNAMU
    1802-1945 CESARSTWO ANNAMU
    1802-1945 DYNASTIA NGUYEN
    1802-1820 GIA LONG
    1820-1841 MINH MANG
    1841-1847 THIĘU TRI
    1847-1883 TU DÚC
    1867-1949 PROTEKTORAT FRANCJI NAD KOCHINCHINĄ
    1883 DUC DÚC
    1883 HIĘP HOÁ
    1883-1884 KIĘN PHÚC
    1883-1941 PROTEKTORAT FRANCJI NAD ANNAMEM I TONKINEM (POWSTANIA NARODOWE: 1930 (GARNIZONOWE W YEN BAI I CHŁOPSKIE W NGHE AN))
    1884-1885 HÁM NGHI
    1885-1889 DÔNG KHÁNH
    1889-1907 THÂNH THÁI
    1907-1916 DUY TÂN
    1916-1925 KHAI DINH
    1926-1945 BAO DAI
    1941-1945 OKUPACJA WIETNAMU PRZEZ JAPONIĘ
    1945-1949 REPUBLIKA DEMOKRATYCZNA
    1945-1946 HO CHI MINH /premier/
    1946-1949 HO CHI MINH
    1946-1949 AUTONOMICZNA REPUBLIKA KOCHINCHINY NA PŁD. WIETNAMU PROKLAMOWANA PRZEZ FRANCJĘ
    1946-1954 WOJNA INDOCHIŃSKA
    1949 PODZIAŁ WIETNAMU
    1949-1975 DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA WIETNAMU (PŁN.) I PAŃSTWO WIETNAMSKIE (PŁD.)
    1949-1955 BAO DAI /szef państwa Wietnam Płd./
    1949-1969 HO CHI MINH /prezydent Wietnamu Płn./
    1955-1963 NGO DINH DIEM /prezydent Wietnamu Płd./
    1963 WOJSKOWY ZAMACH STANU W WIETNAMIE PŁD.
    1963 Wojskowa Rada Rewolucyjna w Wietnamie Płd.
    1963-1964 DUONG VAN MINH /prezydent Wietnamu Płd./
    1964-1973 WOJNA DOMOWA (WIETNAMSKA)
    1964 NGUYEN KHANH /premier Wietnamu Płd./
    1964 NGUYEN KHANH /prezydent Wietnamu Płd./
    1964 Tymczasowa Rada Przywódcza w Wietnamie Płd.
    1964 Wyższa Rada Narodowa w Wietnamie Płd.
    1964-1967 PHANH KHAC SUN /prezydent Wietnamu Płd./
    1967-1975 NGUYEN VAN THIEU /prezydent Wietnamu Płd./
    1969-1980 TON DUC THANG /prezydent Wietnamu Płn./
    1975 ZJEDNOCZENIE WIETNAMU
    1976- REPUBLIKA SOCJALISTYCZNA
    1980-1981 NGUYEN HUN THO
    1981-1987 TRUONG CHINH
    1987-1992 VO CHI CONG
    1992-1997 LE DUC ANH
    1997-2006 TRAN DUC LUONG
    2006- NGUYEN MINH TRIET

    ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE (Z.E.A.) – AL-AMARAT AL-ARABIJA AL-MUTTAHIDA

    FEDERACJA ZJEDNOCZONYCH EMIRATÓW ARABSKICH – ITTIHAD AL-AMARAT AL-ARABIJA AL-MUTTAHIDA
    AUTONOMIA: 1968-1971, NIEPODLEGŁOŚĆ: 2.XII.1971


    od 1967 – Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), od 1971 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1971 – Liga Państw Arabskich (LPA), od 1971 – Arabski Fundusz Rozwoju Ekonomicznego i Społecznego (AFESD), od 1971 – Organizacja Państw Arabskich Eksportujących Ropę Naftową (OAPEC), od 1981 – Rada Współpracy Zatoki Perskiej (GCC).

    XVI.w. POD KONTROLĄ PORTUGALII
    XVII-XIX.w. POD KONTROLĄ WIELKIEJ BRYTANII
    1892-1971 PROTEKTORAT WIELKIEJ BRYTANII POD NAZWĄ OMAN TRAKTATOWY (DO 1968)
    1968-1971 FEDERACJA EMIRATÓW ARABSKICH (ABU ZABI, AJMAN, DUBAJ, AL-FUDŻAJRA, BAHRAJN, RA’S AL-CHAJMA, SZARDŻA, UMM AL-KAJWAJN, KATAR)
    1971- FEDERACJA ZJEDNOCZONYCH EMIRATÓW ARABSKICH (ABU ZABI, AJMAN, DUBAJ, AL-FUDŻAJRA, SZARDŻA, UMM AL-KAJWAJN)
    1971-2004 emir Abu Zabi ZAID IBN SULTAN AN-NAHAYAN /prezydent/
    1972 PRZYŁĄCZENIE SIĘ RA’S AL-CHAJMA DO FEDERACJI Z.E.A.
    2004- emir Abu Zabi CHALIFA IBN ZAID AN-NAHAYAN /prezydent/
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Poczet władców i prezydentów państw - Ameryka Płd.
    By Aux_Teergois in forum Forum - Historia (PL)
    Replies: 4
    Last Post: 01-28-2010, 07:25 PM
  2. Poczet władców i prezydentów państw - Ameryka Płn.
    By Aux_Teergois in forum Forum - Historia (PL)
    Replies: 7
    Last Post: 01-28-2010, 07:00 PM
  3. Poczet władców i prezydentów państw - Afryka
    By Aux_Teergois in forum Forum - Historia (PL)
    Replies: 17
    Last Post: 01-28-2010, 06:05 PM
  4. Poczet władców i prezydentów państw - Europa
    By Aux_Teergois in forum Forum - Historia (PL)
    Replies: 18
    Last Post: 01-28-2010, 06:02 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
footer