Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 18

Thread: Poczet władców i prezydentów państw - Afryka

  1. #1
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264

    Poczet władców i prezydentów państw - Afryka

    ALGIERIA – AL-JAZA’IR

    ALGIERSKA REPUBLIKA LUDOWO-DEMOKRATYCZNA – AL-JUMHURIYAH AL-JAZA’IRIYAH AD-DIMUQRATIYAH ASZ-SZA’BIYAH
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: 1236-1555, NIEPODLEGŁOŚĆ: 3.VII.1962


    1946-1958 – Unia Francuska (UF), 1958-1962 – Wspólnota Francuska (CF), od 1962 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1962 – Liga Państw Arabskich (LPA), 1963-2002 – Organizacja Jedności Afrykańskiej (OJA), od 1968 – Arabski Fundusz Rozwoju Ekonomicznego i Społecznego (AFESD), od 1969 – Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), od 1968 – Organizacja Państw Arabskich Eksportujących Ropę Naftową (OAPEC), od 1989 – Unia Arabskiego Maghrebu (UMA), od 2002 – Unia Afrykańska (UA).

    /wybór władców Sułtanatu Tlemsen/
    III.w.- 46 p. n. e. W SKŁADZIE KRÓLESTWA NUMIDII
    46 p. n. e.- 429 n. e. W SKŁADZIE IMPERIUM RZYMSKIE JAKO PROWINCJE: NUMIDIA I MAURETANIA
    429-534 W SKŁADZIE PAŃSTWA WANDALÓW
    534-698 W SKŁADZIE BIZANCJUM
    698-1036 W SKŁADZIE PAŃSTW ARABSKICH
    1036-1147 W SKŁADZIE PAŃSTWA ALMORAWIDÓW
    1147-1269 CZĘŚĆ ALGIERII W SKŁADZIE PAŃSTWA ALMOHADÓW
    1236-1555 SUŁTANAT TLEMSEN (TILIMSAN)
    1236-1550 DYNASTIA ABD AL-WADYDÓW (ZAJJANIDÓW)
    1412-1424 ABD AL-WAHID
    1424-1427 MOHAMMAD IV
    1427-1430 ABD AL-WAHID /po raz drugi/
    1430-1462 AHMAD II
    1462-1468 MOHAMMAD V
    1468-1505 MOHAMMAD VI
    1505-1516 MOHAMMAD VII
    1516-1527 MUSA III
    1527-1540 ABDULLAH III
    1540-1550 AHMAD III
    1550-1555 HASAN
    1555-1710 ZALEŻNOŚĆ OD TURCJI
    1710-1830 EMIRAT
    1710-1718 ALI I
    1718-1724 MOHAMMAD I
    1724-1731 ABDI
    1731-1745 IBRAHIM I
    1745-1748 IBRAHIM II
    1748-1754 MOHAMMAD II
    1754-1766 ALI II
    1766-1791 MOHAMMAD III
    1791-1798 HASAN
    1798-1805 MUSTAFA
    1805-1808 AHMAD
    1808-1815 ALI III
    1815-1817 UMAR
    1817-1818 ALI IV
    1818-1830 HUSAJN
    1830-1962 KOLONIA FRANCJI JAKO ALGIERIA FRANCUSKA (POWSTANIE NARODOWE 1832-1847 (ABD EL-KADER), 1857, 1864-1866, 1870-1872, 1881)
    1954-1962 WOJNA NARODOWOWYZWOLEŃCZA (FRONT WYZWOLENIA NARODOWEGO – FLN (FERHAT ABBAS))
    1958-1961 FERHAT ABBAS /premier Tymczasowego Rządu Republiki Algierskiej/
    1961-1962 JUSUF BEN KHEDDA /premier Tymczasowego Rządu Republiki Algierskiej/
    1962- REPUBLIKA LUDOWO-DEMOKRATYCZNA
    1962-1963 FERHAT ABBAS /przewodniczący Zgromadzenia Narodowego/
    1963-1965 AHMAD BEN BELLA
    1965 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1965-1976 HUARI BUMEDIEN /przewodniczący Rady Rewolucyjnej/
    1976-1978 HUARI BUMEDIEN
    1978-1979 RABAH BITAT
    1979-1992 BEN DŻADID ASZ-SZAZILI
    1992 MOHAMMAD BU DIJAF
    1992- WOJNA DOMOWA
    1992-1994 ALI KAFI
    1994-1999 LIAMINE ZERUWAL /prezydent tymczasowy/
    1999- ABD AL-AZIZ BUTEFLIKA

    ANGOLA

    REPUBLICA ANGOLI – REPÚBLICA DE ANGOLA
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: XIV.w.-1655, NIEPODLEGŁOŚĆ: 11.XI.1975


    od 1975 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1975 – Państwa Afryki, Karaibów i Pacyfiku (ACP), 1975-2002 – Organizacja Jedności Afrykańskiej (OJA), od 1992 – Wspólnota Rozwoju Południowej Afryki (SADC), od 2002 – Unia Afrykańska (UA).

    /wybór władców Królestwa Angoli/
    XIV.w.-1655 KRÓLESTWO
    XIV-XV.w. ZALEŻNOŚĆ OD KONGA
    1484 POCZĄTEK EKSPANSJI PORTUGALSKIEJ
    1575 WOJNA Z KONGIEM
    1580-1597 POWSTANIE ANTYPORTUGALSKIE
    XVII.w. ANNA ZINGA MBANDI NGOLA
    XVII.w. POWSTANIE ANTYPORTUGALSKIE
    1640-1648 OKUPACJA ANGOLI PRZEZ HOLANDIĘ
    1648-1951 KOLONIA PORTUGALII (OD 1886 JAKO PORTUGALSKA AFRYKA ZACHODNIA; 2 POWSTANIA NARODOWE: II. POŁ. XVIII.w.)
    1951-1975 PROWINCJA ZAMORSKA PORTUGALII
    1961-1975 WOJNA NARODOWOWYZWOLEŃCZA (NARODOWY FRONT WYZWOLENIA ANGOLI – FNLA (HOLDEN ROBERTO), NARODOWY ZWIĄZEK NA RZECZ PEŁNEJ NIEPODLEGŁOŚCI ANGOLI – UNITA (JONAS SAVIMBI), LUDOWY RUCH WYZWOLENIA ANGOLI – MPLA (ANTONIO AGOSTINHO NETO))
    1975-1992 REPUBLIKA LUDOWA
    1975-1979 ANTONIO AGOSTINHO NETO
    1975-1988 I WOJNA DOMOWA
    1979- JOSÉ EDUARDO DOS SANTOS
    1992- REPUBLIKA
    1998-2002 II WOJNA DOMOWA

    BENIN – BÉNIN

    REPUBLIKA BENINU – RÉPUBLIQUE DU BÉNIN
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: XV-XIX.w.,
    AUTONOMIA: 1958-1960, NIEPODLEGŁOŚĆ: 1.VIII.1960


    1946-1958 – Unia Francuska (UF), od 1948 – Afrykańska Wspólnota Walutowa (CFA), od 1958 – Wspólnota Francuska (CF), od 1960 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1962-1994 – Zachodnioafrykańska Wspólnota Gospodarcza (CEAO), 1962-1994 – Zachodnioafrykańska Unia Walutowa (UMOA), 1963-2002 – Organizacja Jedności Afrykańskiej (OJA), od 1975 – Państwa Afryki, Karaibów i Pacyfiku (ACP), od 1975 – Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS), od 2002 – Unia Afrykańska (UA).

    XV-XIX.w. TWORZENIE SIĘ PAŃSTEWEK PLEMIENNYCH: ALLADA, OUIDAH, PORTO NOVO, DAHOMEJ I KETA
    XV.w.-1893 PAŃSTWO DAHOMEJ
    1419-1455 AGASU
    1455-1490 AMUSSU
    XV.w. POCZĄTEK EKSPANSJI PORTUGALSKIEJ
    1490-1525 ADOLAWAWANU
    1525-1560 MEGANGBAGBE
    1560-1595 MADOKUN
    1595-1620 DOGBARGRI-GENU
    1620-1645 DAKODONU
    1645-1685 WEGBAJA
    1685-1708 AKABA
    1708-1732 AGAJA
    1732-1774 TEGBESU
    1774-1789 KPENGLA
    1789-1797 AGONGLO
    1797-1818 ADANDOZAN
    1818-1858 GHESO
    1858-1889 GLE-GLE
    1889-1893 OWERAMI
    1893-1946 KOLONIA FRANCJI (OD 1904 JAKO CZĘŚĆ SKŁADOWA FRANCUSKIEJ AFRYKI ZACHODNIEJ)
    1946-1960 TERYTORIUM ZAMORSKIE FRANCJI
    1958-1960 AUTONOMIA WEWNĘTRZNA W RAMACH FRANCJI
    1960-1977 REPUBLIKA (1960-1975 REPUBLIKA DAHOMEJU)
    1960-1963 HUBERT MAGA
    1960-1972 BRAK STABILIZACJI POLITYCZNEJ – 5 WOJSKOWYCH ZAMACHÓW STANU
    1963-1968 CHRISTOPHE SOGLO
    1968-1969 EMILE DERLIN ZINSOU
    1969-1970 MAURICE KOUANDÉLE
    1970-1972 HUBERT MAGA
    1972 JUSTIN AHOMADÉGBÉ
    1972-1991 MATHIEU KÉRÉKOU
    1977-1990 REPUBLIKA LUDOWA
    1990- REPUBLIKA
    1991-1996 NICÉPHORE SOGLO
    1996-2006 MATHIEU KÉRÉKOU
    2006- YAYI BONI
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  2. #2
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    BOTSWANA

    REPUBLIKA BOTSWANY – REPUBLIC OF BOTSWANA – REPABOLIKI YA BOTSWANA
    AUTONOMIA: 1965-1966, NIEPODLEGŁOŚĆ: 30.IX.1966


    od 1966 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1966 – Wspólnota Narodów (Commonwealth), 1966-2002 – Organizacja Jedności Afrykańskiej (OJA), od 1975 – Państwa Afryki, Karaibów i Pacyfiku (ACP), od 1992 – Wspólnota Rozwoju Południowej Afryki (SADC), od 2002 – Unia Afrykańska (UA).

    od XVIII.w. PENETRACJA EUROPEJCZYKÓW Z KRAJU PRZYLĄDKOWEGO
    1885-1965 PROTEKTORAT WIELKIEJ BRYTANII (1885-1966 KRAJ POD NAZWĄ BECZUANA)
    1965-1966 AUTONOMIA WEWNĘTRZNA W RAMACH WIELKIEJ BRYTANII
    1965-1966 sir SERETSE KHAMA /premier/
    1966- REPUBLIKA
    1966-1980 sir SERETSE KHAMA
    1980-1998 sir KETUMILE JONI MASIRE
    1998-2008 FESTUS GONTEBANYE MOGAE
    2008- SERETSE IAN KHAMA

    BURKINA FASO

    LUDOWO-DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA BURKINA FASO – RÉPUBLIQUE DÉMOCRATIQUE POPULAIRE DU BURKINA FASO
    AUTONOMIA: 1958-1960, NIEPODLEGŁOŚĆ: 5.VIII.1960


    1946-1958 – Unia Francuska (UF), od 1948 – Afrykańska Wspólnota Walutowa (CFA), od 1958 – Wspólnota Francuska (CF), od 1960 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1962-1994 – Zachodnioafrykańska Wspólnota Gospodarcza (CEAO), 1962-1994 – Zachodnioafrykańska Unia Walutowa (UMOA), 1963-2002 – Organizacja Jedności Afrykańskiej (OJA), od 1975 – Państwa Afryki, Karaibów i Pacyfiku (ACP), od 1975 – Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS), od 1994 – Zachodnioafrykańska Unia Gospodarczo-Walutowa (UEMOA), od 2002 – Unia Afrykańska (UA).

    XI-XIX.w. W SKŁADZIE PAŃSTW MOSSI I JATENGA
    1894-1946 KOLONIA FRANCJI (OD 1904 W SKŁADZIE FRANCUSKIEJ AFRYKI ZACHODNIEJ POD NAZWĄ GÓRNA WOLTA (1894-1904; 1919-1984), GÓRNY SENEGAL-NIGER 1904-1919); POWSTANIE NARODOWE: 1916
    1946-1960 TERYTORIUM ZAMORSKIE FRANCJI
    1958-1960 AUTONOMIA WEWNĘTRZNA W SKŁADZIE FRANCJI
    1960-1984 REPUBLIKA GÓRNEJ WOLTY
    1960-1966 MAURICE YAMÉOGO
    1966 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1966-1970 SANGOULÉ LAMIZANA /przewodniczący Najwyższej Rady Wojskowej/
    1970-1980 SANGOULÉ LAMIZANA
    1974 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1980 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1980-1982 SAYE ZERBO
    1982 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1982-1983 JEAN BAPTISTE OUÉDRAOGO
    1983 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1983-1987 THOMAS SANKARA
    1984- REPUBLIKA LUDOWO-DEMOKRATYCZNA
    1987 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1987- BLAISE COMPAORÉ

    BURUNDI – Y’UBURUNDI

    REPUBLIKA BURUNDI – REPUBLIKA Y’UBURUNDI – RÉPUBLIQUE DU BURUNDI
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: XVIII.w.-1899, NIEPODLEGŁOŚĆ: 1.VII.1962


    od 1962 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1963-2002 – Organizacja Jedności Afrykańskiej (OJA), od 1975 – Państwa Afryki, Karaibów i Pacyfiku (ACP), od 2002 – Unia Afrykańska (UA).

    XVI.w.-1899 KRÓLESTWO URUNDI
    XVI.w. NTARE I
    XVI.w. MWEZI I
    XVI.w. MUTAGA I
    XVI.w. MWAMBUTSA I
    XVI-XVII.w. NTARE II
    XVII.w. MWEZI II
    XVII.w. MUTAGA II
    XVII.w. MWAMBUTSA II
    XVII-XVIII.w. NTARE III RUSHATSI
    XVIII.w. MWEZI III NDAGUSHIMIYE
    XVIII.w. MUTAGA III SENYAMWIZA MUTAMO
    XVIII.w. MWAMBUTSA III SYARUSHAMBO BUTAMA
    XVIII-XIX.w. NTARE IV RUTAGANZWA RUGAMBA
    XIX-XX.w. MWEZI IV GISABO
    1899-1916 KOLONIA NIEMIEC (OD 1903 W SKŁADZIE NIEMIECKIEJ AFRYKI WSCHODNIEJ)
    XX.w.-1915 MUTAGA IV MBIKIJE
    1915-1962 MWAMBUTSA IV CHARLES (BANGIRICENG)
    1916-1923 OKUPACJA BELGII
    1923-1946 TERYTORIUM MANDATOWE BELGII (1923-1962 KRAJ POD NAZWĄ RUANDA-URUNDI)
    1946-1962 TERYTORIUM POWIERNICZE ONZ ADMINISTROWANE PRZEZ BELGIĘ
    1962-1966 KRÓLESTWO
    1962-1966 MWAMBUTSA IV CHARLES (BANGIRICENG)
    1966 NTARE V NDIZEYE
    1966 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1966- REPUBLIKA
    1966-1976 MICHAEL MICOMBERO
    1972-1973 WOJNA DOMOWA
    1976 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1976-1981 JEAN BAPTISTE BAGAZA /przewodniczący Najwyższej Rady Rewolucyjnej/
    1981-1987 JEAN BAPTISTE BAGAZA
    1987 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1987-1993 PIERRE BUYOYA
    1993 MELCHIOR NDADAYE
    1993 FRANÇOIS NGEZE
    1993-1994 SYLVIE KINIGI /prezydent tymczasowy/
    1994 CYPRIEN NTARYAMIRA
    1994-1996 SYLVESTRE NTIBANTUNGANYA /prezydent tymczasowy/
    1996 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1996-2003 PIERRE BUYOYA
    2003-2005 DOMITIEN NDAYIZEYE
    2005- PIERRE NKURUNZIZA
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  3. #3
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    CZAD – TCHAD

    REPUBLIKA CZADU – RÉPUBLIQUE DU TCHAD
    AUTONOMIA: 1958-1960, NIEPODLEGŁOŚĆ: 11.VIII.1960


    1946-1958 – Unia Francuska (UF), od 1948 – Afrykańska Wspólnota Walutowa (CFA), od 1958 – Wspólnota Francuska (CF), od 1960 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1963-2002 – Organizacja Jedności Afrykańskiej (OJA), 1964-1994 – Środkowoafrykańska Unia Celno-Walutowa (UDEAC), od 1975 – Państwa Afryki, Karaibów i Pacyfiku (ACP), od 1994 – Środkowoafrykańska Wspólnota Gospodarcza i Walutowa (CEMAC), od 2002 – Unia Afrykańska (UA).

    IX-XIII.w. W SKŁADZIE PAŃSTWA KANEM (PŁD-ZACH. REJON JEZIORA CZAD)
    XIV-XIX.w. W SKŁADZIE PAŃSTWA WADAI (ŚR-WSCH. CZAD)
    XVI-XIX.w. W SKŁADZIE PAŃSTWA BAGIRMI (ŚR-WSCH. CZAD)
    XVI.w.-1894 W SKŁADZIE PAŃSTWA BORNU (PŁD-ZACH. REJON JEZIORA CZAD)
    1894-1946 KOLONIA FRANCJI (1894-1910 JAKO FRANCUSKA AFRYKA RÓWNIKOWA, 1910-1914 POD NAZWĄ UBANGI-SZARI CZAD)
    1946-1960 TERYTORIUM ZAMORSKIE FRANCJI
    1958-1960 AUTONOMIA WEWNĘTRZNA W RAMACH FRANCJI
    1960- REPUBLIKA
    1960-1975 NGARTA (FRANÇOIS) TOMBALBAYE
    1965-1983 WOJNA DOMOWA (MUZUŁMAŃSKA PÓŁNOC KONTRA CHRZEŚCIJAŃSKO-ANIMISTYCZNE POŁUDNIE)
    1975 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1975 NOËL MILAREW ODINGAR /prezydent tymczasowy/
    1975-1978 Najwyższa Rada Wojskowa
    1978-1979 FELIX MALLOUM N’GAKOUTOU
    1979 GOUKOUNI OUEDDEI /przewodniczący Tymczasowej Rady Stanu/
    1979 LOL MOHAMMAD SHAWA /przewodniczący Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej/
    1979 GOUKOUNI OUEDDEI /przewodniczący Tymczasowego Komitetu Wykonawczego/
    1979-1982 GOUKOUNI OUEDDEI /przewodniczący Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej/
    1982 HISSČNE HABRÉ /przewodniczący Rady Państwa/
    1982-1990 HISSČNE HABRÉ
    1987-1988 WOJNA Z LIBIĄ
    1990 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1990-1991 IDRISS DÉBY /głowa państwa/
    1991- IDRISS DÉBY
    2005- WOJNA Z SUDANEM

    DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA KONGA – RÉPUBLIQUE DÉMOCRATIQUE DU CONGO

    DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA KONGA – RÉPUBLIQUE DÉMOCRATIQUE DU CONGO
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: XIII-XIX.w.,
    NIEPODLEGŁOŚĆ: 30.VI.1960


    od 1960 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1963-2002 – Organizacja Jedności Afrykańskiej (OJA), od 1975 – Państwa Afryki, Karaibów i Pacyfiku (ACP), od 1992 – Wspólnota Rozwoju Południowej Afryki (SADC), od 2002 – Unia Afrykańska (UA).

    /wybór władców Państwa Kongo/
    X.w.-1910 CZĘŚĆ KONGA W SKŁADZIE PAŃSTWA BAKUBA
    XIV-XIX.w. PAŃSTWO KONGO (CZĘŚĆ KONGA)
    XIV.w.-1568 DYNASTIA NKUWU
    1419-1457 NKUWU /czwarty lub siódmy historyczny władca Konga/
    1457-1506 NZINGA A NKUWU (JAN)
    1506-1543 ALFONS I
    XVI-XVII.w. CZĘŚĆ KONGA W SKŁADZIE PAŃSTWA LOANGA
    XVI-XIX.w. CZĘŚĆ KONGA W SKŁADZIE PAŃSTWA BALUBA
    1543-1545 PIOTR I
    1545-1561 DIEGO
    1561 ALFONS II
    1561-1566 BERNARD I
    1566-1568 HENRYK I
    1568-1661 DYNASTIA LUKENI LUA MBEMBA
    1568-1587 ALVARO I
    1587-1614 ALVARO II
    1614-1615 BERNARD II
    XVII-XVIII.w. CZĘŚĆ KONGA W SKŁADZIE PAŃSTW BOLIA, KUBA, LUDA ORAZ LUNDA (MWATA JAMWO)
    1615-1622 ALVARO III
    1622-1624 PIOTR II ALFONS
    1624-1626 GARCIA I ALFONS
    1626-1631 AMBROŻY
    1631-1636 ALVARO IV
    1636 ALVARO V
    1636-1641 ALVARO VI
    1641-1661 GARCIA II ALFONS
    1661-1665 DYNASTIA KI-NLAZA (NE-NLAZA)
    1661-1665 ANTONI I
    1665-1710 WALKI WEWNĘTRZNE
    1665-1666 ALVARO VII
    1666-1667 ALVARO VIII
    1667-1669 ALFONS III
    1669-1672 ALVARO IX
    1672-1674 RAFAŁ
    1674-1678 DANIEL
    1678-1690 ANDRZEJ
    1690-1694 ALVARO X
    1694-1717 PIOTR IV
    1717-1725 MIKOŁAJ
    1725-1732 SEBASTIAN
    1732-1741 ANTONI II
    1741-1750 ALVARO XI
    1750-1757 ALEKSY
    1757-1769 HENRYK II
    1769-1780 ALFONS IV
    1780-1784 JÓZEF I
    1784-1788 ALFONS V
    1788-1792 JÓZEF II
    1792-1795 PIOTR V
    1795-1798 ALVARO XII
    1798-1802 FRANCISZEK
    1802-1814 GARCIA IV
    1814-1825 GARCIA V
    1885-1908 TZW. NIEZALEŻNE PAŃSTWO KONGO – PRYWATNA POSIADŁOŚĆ KRÓLA BELGII, LEOPOLDA II
    1908-1960 KOLONIA BELGII (POD NAZWĄ KONGO BELGIJSKIE) (STRAJKI POWSZECHNE – 1942 (KATANGA), 1945 (MATADI))
    1960-1997 REPUBLIKA (POD NAZWĄ KONGO-LÉOPOLDVILLE 1960-1966, KONGO-KINSHASA 1966-1971, ZAIR 1971-1997)
    1960-1962 SECESJA KASAI (ALBERT KALONJI, od 1961 jako król)
    1960-1963 SECESJA KATANGI (MOISE KAPENDA CZOMBE)
    1960-1965 JOSEPH KASAVUBU
    1960-1965 WOJNA DOMOWA
    1960 INTERWENCJA WOJSK BELGIJSKICH
    1960 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1964 REBELIA ARMII W STANLEYVILLE (LUDOWA REPUBLIKA KONGA)
    1965 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1965-1970 STAN WYJĄTKOWY
    1965-1997 JOSEPH DÉSIRÉ MOBUTU (OD 1971 MOBUTU SÉSÉ-SÉKO-KUKU-NGBEANDU-WA-ZA-BANGA) /prezydent-dyktator/
    1967 INTERWENCJA „BIAŁYCH NAJEMNIKÓW”
    1971 AFRYKANIZACJA NAZEWNICTWA
    1977-1978 POWSTANIE W KATANDZE (FRONT WYZWOLENIA NARODOWEGO KONGA)
    1996-1997 WOJNA DOMOWA (SIŁY RZĄDOWE KONTRA SOJUSZ SIŁ DEMOKRATYCZNYCH NA RZECZ WYZWOLENIA KONGA – AFDL (LAURENT-DÉSIRÉ KABILA))
    1997- REPUBLIKA DEMOKRATYCZNA
    1997-2001 LAURENT-DÉSIRÉ KABILA
    1997-2001 WOJNA DOMOWA (SIŁY RZĄDOWE (WSPIERANE PRZEZ ANGOLĘ, NAMIBIĘ ORAZ ZIMBABWE) KONTRA RUCH NA RZECZ WYZWOLENIA KONGA – MLC (WSPIERANY PRZEZ UGANDĘ), ZGROMADZENIE KONGIJSKIE NA RZECZ DEMOKRACJI – RCD (PO ROZPADZIE RCD-GOMA (WSPIERANE PRZEZ RWANDĘ) I RCD-ML (WSPIERANE PRZEZ UGANDĘ)), BANDY HUTU I LOKALNE MILICJE PLEMIENNE)
    2001- JOSEPH KABILA KABANGE

    DŻIBUTI – DJIBOUTI – JIBUTI

    REPUBLIKA DŻIBUTI – RÉPUBLIQUE DE DJIBOUTI – JUMHURIYAH JIBUTI
    AUTONOMIA: 1967-1977, NIEPODLEGŁOŚĆ: 27.VI.1977


    1946-1958 – Unia Francuska (UF), od 1958 – Wspólnota Francuska (CF), od 1977 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1977-2002 – Organizacja Jedności Afrykańskiej (OJA), od 1977 – Liga Państw Arabskich (LPA), od 1977 – Państwa Afryki, Karaibów i Pacyfiku (ACP), od 1977 – Arabski Fundusz Rozwoju Ekonomicznego i Społecznego (AFESD), od 2002 – Unia Afrykańska (UA).

    1888-1946 KOLONIA FRANCJI (POD NAZWĄ SOMALI FRANCUSKIE 1888-1967)
    1946-1977 TERYTORIUM ZAMORSKIE FRANCJI (POD NAZWĄ FRANCUSKIE TERYTORIUM AFARÓW I ISSÓW 1967-1977)
    1967-1977 AUTONOMIA WEWNĘTRZNA W SKŁADZIE FRANCJI
    1977- REPUBLIKA
    1977-1999 HASAN GOULED APTIDON
    1991-2000 NIEPOKOJE WEWNĘTRZNE (WALKI AFARÓW I ISSÓW)
    1999- ISMAIL OMAR GUELLEH
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  4. #4
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    EGIPT – MISR

    ARABSKA REPUBLIKA EGIPTU –
    JUMHURIYAH MISR AL-ARABIYAH
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: 4000-30 p.n.e., 909-1517, 1805-1882, NIEPODLEGŁOŚĆ: 28.II.1922


    1937-1946 – Liga Narodów (LN), od 1945 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1945-1979, od 1989 – Liga Państw Arabskich (LPA), 1963-2002 – Organizacja Jedności Afrykańskiej (OJA), od 1968 – Arabski Fundusz Rozwoju Ekonomicznego i Społecznego (AFESD), od 1968 – Organizacja Państw Arabskich Eksportujących Ropę Naftową (OAPEC), od 2002 – Unia Afrykańska (UA).

    4000 p. n. e. POWSTANIE GÓRNEGO I DOLNEGO EGIPTU
    3130-2665 p. n. e. OKRES PROTODYNASTYCZNY
    3130-2884 p. n. e. I DYNASTIA (TINISKA)
    3130-2184 p. n. e. ITI I, ITI II, ITERTI, CHASTI, MERPEBIA, IRINECZER, BAUNETER
    2883-2665 p. n. e. II DYNASTIA (TINISKA)
    2883-2665p. n. e. HOTEP, NUBNEFER, BANETERU, UADŻANS, NEFERKARE, NEFERSOKAR
    2664-2155 p. n. e. STARE PAŃSTWO
    2664-2615 p. n. e. III DYNASTIA
    2664-2615 p. n. e. NEBKA, DŻESER, DŻESER TETI, SEDŻES, NEFERKA, HUNI
    2614-2502 p. n. e. IV DYNASTIA
    2614-2502 p. n. e. SNOFRU, CHEOPS, DŻEDEFRE, CHEFREN, BAUFRE, MENKAURE, SZEPSESKAF, DEDEFPTAH
    2501-2342 p. n. e. V DYNASTIA (HELIOPOLITAŃSKA)
    2501-2342 p. n. e. USERKAF, SAHURE, NEFERIRKARE KAKAI, SZEPSESKARE ISI, NEFEREFRE, NIUSERRE INI, MENKAUHOR AKAUHOR, DŻEDKARE IZEZI, UNAS
    2341-2181 p. n. e. VI DYNASTIA
    2341-2181 p. n. e. TETI, USERKARE, PEPI I, MEREURE ANTYEMSAF I, PEPI II, MEREURE ANTYEMSAF II, MENBKARE
    2180-2175 p. n. e. VII DYNASTIA
    2180-2175 p. n. e. NEFERKARE, NEFERKARE NEBI, DŻEDKARE SZEMAI, NEFERKARE CHENDU, MERIENHOR NEFERKAMIN, NIKARE, NEFERKARE TERERU, NEFERKAHOR
    2175-2155 p. n. e. VIII DYNASTIA (TEBAŃSKA)
    2175-2155 p. n. e. UADŻKARE PEPISONBE, NEFERKAMIN ANU, KAKARE IBI, NEFERKARE, NEFERKAHOR KAPUIBI, NEFERIRKARE
    2154-2052 p. n. e. I OKRES PRZEJŚCIOWY
    2154-2100 p. n. e. IX DYNASTIA (HERAKLEOPOLITAŃSKA)
    2154-2100 p. n. e. MERIBRE CHETI I, NEFERKARE NEBKAURE, CHETI II, SETUT
    2100-2052 p. n. e. X DYNASTIA (HERAKLEOPOLITAŃSKA)
    2100-2052 p. n. e. MERIHATHOR, NEFERKARE, UACHARE CHETI III, MERIKARE, NEBKAURE CHETI IV
    2051-1786 p. n. e. ŚREDNIE PAŃSTWO
    2051-1991 p. n. e. XI DYNASTIA (TEBAŃSKA)
    2051-1991 p. n. e. MENTUHOTEP I, ANTEF I, ANTEF II, ANTEF III, MENTUHOTEP II, MENTUHOTEP III, MENTUHOTEP IV
    1991-1786 p. n. e. XII DYNASTIA
    1991-1786 p. n. e. AMENEMHAT I, SENUSRET I, AMENEMHAT II, SENUSRET II, SENUSRET III, AMENEMHAT III, AMENEMHAT IV, SEBEKKARE SEBEKNEFRURE
    1785-1553 p. n. e. II OKRES PRZEJŚCIOWY
    1783-1715 p. n. e. XIII DYNASTIA
    1783-1715 p. n. e. WEGAF, AMENEMHAT V, SEKHEMRE KHUTAWI, AMENEMHAT VI, SEHETEPIBRE, IUFENI, AMENEMHAT VII, NEBNUN SEMENKARE, HORNEDJHERIOTEF, SEWDJKARE, NEDJEMIBRE, SEBEKHOTEP I, RENISENEB, HOR I, AMENEMHAT VIII, AMENEMHAT IX SEBEKHOTEP II, KHENDJER, IMIRAMESHA, ANTEF IV, SETH I, PANTENI, AMENI KEMAU, IBI, AAKENI, SEBEKHOTEP III, NEFERHOTEP I, SAHATHOR, SEBEKHOTEP IV, SEBEKHOTEP V, IAIB, AI I, SEBEKHOTEP VI, INI I, SANKHENRE SUADJETU, INED, NEFERHOTEP II, HOR II, SEBEKHOTEP VII, DIDUMES, IBI, SEKARE, SENEBMIU, SEKHAENRE, MERKHEPERRE, MERIKARE, SENUSRET IV, MONTUEMSAF, NEFERHOTEP III, MENTUHOTEP V, NERKARE, WESERMONTU, SEBEKHOTEP VIII, INI II, MENTUHOTEP VI, SENAIB, SEBEKHOTEP IX, WEPWAWETEMSAF, HOR MERITAUI, SEBEKAI, KHUIIKER
    1715-1650 p. n. e. XIV DYNASTIA
    1715-1650 p. n. e. NEHESI, KHATIRE, NEBFAWRE, SEHEBRE, MERIDJEFARE, SEWADJKARE II, NEBDJEFARE, WBEHRE, AWTIBRE, HERWIBRE, NEBSENRE, SEKHEPERENRE, DJEDKHERURE, SANKHIBRE, KANEFERTUMRE, KAKEMETRE, NEFERIBRE, ANKHKARE, MENIBRE, HEBI, APED, HEPW, SHEMSU, WRKAI, BEBNEM, SETH II, SINU, HOR III, NIBEF, PENESTENSEPTI, KHERHEMWETSHEPSUT, KHUIHEMWET
    1650-1644 p. n. e. XV DYNASTIA (HYKSOSKA)
    1650-1644 p. n. e. SALITIS, MERUSERRE JAKOBHER, SEUSERENCE CHAIN, APOPHIS I, APOPHIS II, APOPHIS III, AASAHERE CHAMUDI
    1644-1600 p. n. e. XVI DYNASTIA (HYKSOSKA)
    1644-1600 p. n. e. ANAT-HER, WESER-ANAT, SEMQEN, SEKET, WASA, QAR, PEPI III, BEB-ANKH, NEBMAATRE, NIKARE II, MERIBRE, AAHETEPRE, AANETERRE, NEBWANKHRE, AHETEPRE, NEBWESERRE, KHAWESERRE, KHAIMURE, YAKOB-BAAL, YAKOBAAM, YAM, AMU
    1600-1554 p. n. e. XVII DYNASTIA
    1600-1554 p. n. e. REHOTEP, ANTEF V, ANTEF VI, SOBEKEMSAF II, DŻECHUTI, SENACHTENRE TAO, SEKENENRE TAO, KAMOSE
    1554-1075 p. n. e. NOWE PAŃSTWO
    1554-1304 p. n. e. XVIII DYNASTIA
    1554-1304 p. n. e. AHMOSE, AMENHOTEP I, TOTMES I, TOTMES II, HATSZEPSUT, TOTMES III, AMENHOTEP II, TOTMES IV, AMENHOTEP III, AMENHOTEP IV ECHNATON, SEMENCHKARE, TUTANCHAMON, AJ, HOREMHEB
    1304-1192 p. n. e. XIX DYNASTIA
    1304-1192 p. n. e. RAMZES I, SETI I, RAMZES II WIELKI, MERENPTAH, AMENMES, SETI II, SIPTAH, TAUSERET
    1192-1075 p. n. e. XX DYNASTIA
    1192-1075 p. n. e. SETNACHT, RAMZES III, RAMZES IV, RAMZES V, RAMZES VI, RAMZES VII, RAMZES VIII, RAMZES IX, RAMZES X, RAMZES XI
    1075-332 p. n. e. OKRES PÓŹNY
    1075-940 p. n. e. XXI DYNASTIA
    1075-940 p. n. e. SMENDES, PSUSENNES I, AMENEMOPE, SIAMON, PSUSENNES II
    940-761 p. n. e. XXII DYNASTIA (LIBIJSKA)
    940-761 p. n. e. SZESZONK I, OPORKON I, TAKELOT I, OSORKON II, SZESZONK II, TAKELOT II, SZESZONK III, PAMAI, SZESZONK IV
    761-725 p. n. e. XXIII DYNASTIA (LIBIJSKA)
    761-725 p. n. e. PEDUBASTIS, SZESZONK V, OSORKON III, TAKELOT III, AMONRUD, OSORKON IV
    725-715 p. n. e. XXIV DYNASTIA (SAICKA)
    725-715 p. n. e. TEFNACHT, BAKENRANEF
    715-664 p. n. e. XXV DYNASTIA (NUBIJSKO-ETIOPSKA)
    715-664 p. n. e. PIANCHI, SZABAKA, SZABATAKA, TAHARKA, TANUTAMON
    664-525 p. n. e. XXVI DYNASTIA
    664-525 p. n. e. PSAMETYK I, NECHO, PSAMETYK II, APRIES, AMAZIS, PSAMETYK III
    525-404 p. n. e. XXVII DYNASTIA (PERSKA)
    525-404 p. n. e. KAMBYZES, DARIUSZ I WIELKI, KSERKSES, ARTAKSERKSES, DARIUSZ II
    404-398 p. n. e. XXVIII DYNASTIA
    404-398 p. n. e. AMYRTAJOS
    398-378 p. n. e. XXIX DYNASTIA
    398-378 p. n. e. NEFERITES I, ACHORIS, PSAMUTIS, NEFERITES II
    378-343 p. n. e. XXX DYNASTIA
    378-343 p. n. e. NEKTANEBO I , TEOS, NEKTANEBO II
    343-333 p. n. e. XXXI DYNASTIA (PERSKA)
    343-333 p. n. e. ARTAKSERKSES OCHOS, ARSES, DARIUSZ III KODOMANOS
    332-30 p. n. e. OKRES GRECKI
    332-305 p. n. e. W SKŁADZIE MACEDONII
    305-30 p. n. e. DYNASTIA PTOLEMEUSZY
    304-284 p. n. e. PTOLEMEUSZ I SOTER I
    284-277 p. n. e. PTOLEMEUSZ II FILADELFOS
    277-270 p. n. e. PTOLEMEUSZ II FILADELFOS /współrządca/
    277-270 p. n. e. ARSINOE II FILADELFOS /współrządczyni/
    270-246 p. n. e. PTOLEMEUSZ II FILADELFOS
    246-221 p. n. e. PTOLEMEUSZ III EUERGETES /współrządca/
    246-221 p. n. e. BERENIKE II EUERGETES /współrządczyni/
    221-205 p. n. e. PTOLEMEUSZ IV FILOPATOR
    205-194 p. n. e. PTOLEMEUSZ V EPIFANES
    194-180 p. n. e. PTOLEMEUSZ V EPIFANES /współrządca/
    194-176 p. n. e. KLEOPATRA I /współrządczyni/
    180-176 p. n. e. PTOLEMEUSZ VI FILOMETOR /współrządca/
    176-173 p. n. e. PTOLEMEUSZ VI FILOMETOR
    173-164 p. n. e. PTOLEMEUSZ VI FILOMETOR /współrządca/
    173-164 p. n. e. KLEOPATRA II /współrządczyni/
    170-164 p. n. e. PTOLEMEUSZ VIII EUERGETES II /współrządca/
    164-163 p. n. e. PTOLEMEUSZ VIII EUERGETES II
    163-131 p. n. e. PTOLEMEUSZ VIII EUERGETES II /współrządca/
    163-145 p. n. e. PTOLEMEUSZ VI FILOMETOR /współrządca/
    145 p. n. e. PTOLEMEUSZ VII NEOS FILOPATOR
    145-131 p. n. e. KLEOPATRA II /współrządczyni/
    142-131 p. n. e. KLEOPATRA III /współrządczyni/
    131-127 p. n. e. KLEOPATRA II
    127-116 p. n. e. PTOLEMEUSZ VIII EUERGETES II /współrządca/
    127-109 p. n. e. KLEOPATRA III /współrządczyni/
    124-115 p. n. e. KLEOPATRA II /współrządczyni/
    116-110 p. n. e. PTOLEMEUSZ IX SOTER II LATHYROS /współrządca/
    110-88 p. n. e. PTOLEMEUSZ X ALEKSANDER I /współrządca/
    109-107 p. n. e. PTOLEMEUSZ IX SOTER II LATHYROS /współrządca/
    107-101 p. n. e. KLEOPATRA III /współrządczyni/
    101-80 p. n. e. KLEOPATRA BERENIKE III /współrządczyni/
    88-80 p. n. e. PTOLEMEUSZ IX SOTER II LATHYROS /współrządca/
    80 p. n. e. PTOLEMEUSZ XI ALEKSANDER II
    80-57 p. n. e. PTOLEMEUSZ XII NEOS DIONIZOS (FILOPATOR FILADELFOS)
    57-56 p. n. e. KLEOPATRA VI TRYFAINA /współrządczyni/
    57-56 p. n. e. BERENIKE IV /współrządczyni/
    56-55 p. n. e. BERENIKE IV
    55-52 p. n. e. PTOLEMEUSZ XII NEOS DIONIZOS (FILOPATOR FILADELFOS)
    52-51 p. n. e. PTOLEMEUSZ XII NEOS DIONIZOS (FILOPATOR FILADELFOS) /współrządca/
    52-47 p. n. e. PTOLEMEUSZ XIII FILOPATOR FILOMETOR /współrządca/
    52-30 p. n. e. KLEOPATRA VII FILOPATOR /współrządca/
    47-44 p. n. e. PTOLEMEUSZ XIV /współrządca/
    44-30 p. n. e. PTOLEMEUSZ XV CEZARION /współrządca/
    30 p. n. e.- 395 n. e. W SKŁADZIE IMPERIUM RZYMSKIEGO JAKO PROWINCJA EGIPT
    395-645 W SKŁADZIE BIZANCJUM
    645-868 W SKŁADZIE PAŃSTW ARABSKICH
    868-969 CZĘŚĆ EGIPTU W SKŁADZIE PAŃSTW TULUNIDÓW I ICHSZIDYDÓW
    909-1171 KALIFAT FATYMIDÓW
    909-1171 DYNASTIA FATYMIDÓW
    909-934 AL-MAHDI
    934-946 AL-KAIM
    946-952 AL-MANSUR
    952-975 AL-MUIZZ
    975-996 AL-AZIZ
    996-1021 AL-HAKIM
    1021-1035 AZ-ZAHIR
    1035-1094 AL-MUSTANSIR
    1094-1101 AL-MUSTALI
    1101-1130 AL-AMIR
    1130-1149 AL-HAFIZ
    1149-1154 AZ-ZAFIR
    1154-1160 AL-FAIZ
    1160-1171 AL-ADID
    1171-1250 SUŁTANAT AJJUBIDÓW
    1171-1250 DYNASTIA AJJUBIDÓW
    1171-1193 SALAH AD-DIN (SALADYN)
    1193-1198 AL-AZIZ
    1198-1200 AL-MANSUR
    1200-1218 AL-ADIL I
    1218-1238 AL-KAMIL
    1238-1240 AL-ADIL II
    1240-1249 AS-SALIH AJJUB
    1249-1250 TURANSZAH
    1250-1517 PAŃSTWO MAMELUKÓW
    1250-1381 DYNASTIA BAHRYTÓW
    1250-1257 EZZEDDIN
    1257-1259 NUREDDIN
    1259-1260 MUZAFFAR SEIF
    1260-1277 BAJBARS
    1277-1279 SAID NASIR
    1279 ADEL BADR
    1279-1290 MANSUR SEIF
    1290-1293 ASZRAF SALAH
    1293-1294 NASIR MOHAMMAD
    1294-1296 ADEL ZIN
    1296-1298 MANSUR HOSSAM
    1298-1309 NASIR MOHAMMAD /po raz drugi/
    1309 MUZAFFAR RUKH
    1309-1340 NASIR MOHAMMAD /po raz trzeci/
    1340-1341 MANSUR SEIF
    1341-1342 ASZRAF ALLADIN
    1342 NASIR SHAHAB EL-DIN
    1342-1345 SALEH EMAD
    1345-1346 KAMIL SEIF
    1346-1347 MUZAFFAR ZEIN
    1347-1351 NASIR HASSAN
    1351-1354 SALAH EDDIN SALEH BEN MOHAMMAD
    1354-1361 NASIR HASSAN
    1361-1363 SALAH EDDIN MOHAMMAD BEN HAGI
    1363-1376 ASZRAF ZIN
    1376-1381 MANSUR ALADDIN
    1381-1382 SALIH ZIN
    1382-1517 DYNASTIA BURDŻYTÓW
    1382-1399 ZAHIR BARKUK
    1399-1405 FARAG
    1405 ABD AL-AZIZ
    1405-1412 FARAG /po raz drugi/
    1412-1421 MUAID SHEIKH
    1421 AHMAD
    1421 ZAHIR TATAR
    1421 NASIR MOHAMMAD
    1422-1438 ASZRAF BARSBAY
    1438 AZIZ GAMAL
    1438-1453 ZAHIR GAKMAK
    1453 MANSUR OSMAN
    1453-1460 ASZRAF INAL
    1460 MUAID AHMAD
    1461-1467 ZAHIR KHOSHKADAM
    1467 SEIF
    1467 ZAHIR TAMARBAGHA
    1468-1496 ASZRAF KAITBAY
    1496-1497 ASZRAF MOHAMMAD
    1497 KANSUH KHUMSAMAAH
    1497-1498 ASZRAF MOHAMMAD /po raz drugi/
    1498-1500 KANSUH ASZRAF
    1500-1501 GANBLAT
    1501 ADEL TUMANBAY I
    1501-1516 ASZRAF KANSUH GHORI
    1517 TUMANBAY II
    1517-1805 W SKŁADZIE TURCJI
    1798 WYPRAWA NAPOLEONA NA EGIPT
    1801-1803 OKUPACJA EGIPTU PRZEZ WIELKĄ BRYTANIĘ
    1805-1882 ZALEŻNOŚĆ OD TURCJI
    1805-1848 MOHAMMAD ALI /namiestnik/
    1831-1833 WOJNA Z TURCJĄ
    1839-1841 WOJNA Z TURCJĄ
    1848 IBRAHIM /namiestnik/
    1848-1854 ABBAS I HILMI /namiestnik/
    1854-1863 SAID PAŞA /namiestnik/
    1863-1879 ISMAIL /namiestnik/
    1879-1892 TAWFIK /namiestnik/
    1881-1882 POWSTANIE ANTYBRYTYJSKIE (ARABI PAŞA)
    1882-1914 OKUPACJA EGIPTU PRZEZ WIELKĄ BRYTANIĘ
    1892-1914 ABBAS II HILMI /namiestnik/
    1914-1917 MUSTAFA KAMIL /namiestnik/
    1914-1922 PROTEKTORAT WIELKIEJ BRYTANII
    1917-1922 AHMAD FUAD I /namiestnik/
    1922-1953 KRÓLESTWO
    1922-1936 AHMAD FUAD I
    1936-1952 FARUK
    1948-1949 I WOJNA IZRAELSKO-ARABSKA
    1952-1953 FUAD II
    1953-1958 REPUBLIKA ARABSKA
    1953-1954 MOHAMMAD NAGIB
    1954-1958 GAMAL ABDEL NASER
    1956 NACJONALIZACJA KANAŁU SUESKIEGO – INTERWENCJA FRANCJI I WIELKIEJ BRYTANII
    1956 II WOJNA IZRAELSKO-ARABSKA
    1958-1961 ZJEDNOCZONA REPUBLIKA ARABSKA (EGIPT + SYRIA)
    1958-1961 GAMAL ABDEL NASER
    1961- REPUBLIKA ARABSKA
    1961-1970 GAMAL ABDEL NASER
    1963-1964 FEDERACJA Z SYRIĄ I IRAKIEM
    1967 III WOJNA IZRAELSKO-ARABSKA – WOJNA SZEŚCIODNIOWA
    1970-1981 ANWAR AS-SADAT
    1971 NIEDOSZŁA DO SKUTKU FEDERACJA REPUBLIK ARABSKICH (EGIPT + SYRIA + LIBIA)
    1972-1973 NIEDOSZŁY PROJEKT UNII Z LIBIĄ
    1973 IV WOJNA IZRAELSKO-ARABSKA – WOJNA YOM KIPUR
    1979 UKŁAD POKOJOWY Z IZRAELEM W CAMP DAVID
    1981- MOHAMMAD HOSNI SAID MUBARAK

    ERYTREA – ERITREA

    REPUBLIKA ERYTREI – ERITREA
    AUTONOMIA: 1952-1962, NIEPODLEGŁOŚĆ: 24.V.1993


    od 1993 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1993-2002 – Organizacja Jedności Afrykańskiej (OJA), od 1993 – Państwa Afryki, Karaibów i Pacyfiku (ACP), od 2002 – Unia Afrykańska (UA).

    1886-1941 KOLONIA WŁOCH (POD NAZWĄ SOMALI WŁOSKIE)
    1941-1952 ZARZĄD BRYTYJSKI
    1952-1962 FEDERACJA Z ETIOPIĄ (FAKTYCZNIE AUTONOMIA WEWNĘTRZNA W RAMACH ETIOPII)
    1962-1993 PROWINCJA ETIOPII
    1962-1993 WOJNA NARODOWOWYZWOLEŃCZA (ERYTREJSKI LUDOWY FRONT WYZWOLENIA, TIGRAJSKI LUDOWY FRONT WYZWOLENIA)
    1993- REPUBLIKA
    1993- ISAJAS AFEWERKI
    1998-2000 WOJNA Z ETIOPIĄ

    ETIOPIA – ITYOP’YA

    FEDERALNA DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA ETIOPII – ITYOP’YAN HIZBAWI DIMOKRASIYAWI RIPUBLIK
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: od 1013 p.n.e.,
    POTWIERDZENIE NIEPODLEGŁOŚCI: 1896


    1924-1946 – Liga Narodów (LN), od 1945 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1963-2002 – Organizacja Jedności Afrykańskiej (OJA), od 1975 – Państwa Afryki, Karaibów i Pacyfiku (ACP), od 2002 – Unia Afrykańska (UA).

    1013 p. n. e.- 927 n. e. PAŃSTWO AKSUM
    1013 p. n. e.- I.w. n. e. DYNASTIA SALOMOŃSKA
    1013-982 p. n. e. SABA
    982-957 p. n. e. MENELIK I
    957-956 p. n. e. HANDJON
    956-930 p. n. e. SIRAH I
    930-889 p. n. e. AMIENHOTIEP ZEGDUR
    889-869 p. n. e. AKSUMAJ RAMISU
    869-831 p. n. e. SIRAH II
    831-810 p. n. e. TEUASJA II
    810-778 p. n. e. ABRALYJOS PIJANKIJA II
    778-755 p. n. e. AKSUMAJ UEREDE TSEHAJ
    755-742 p. n. e. KASHYTA HANDJON
    742-730 p. n. e. SABAKA II
    730-720 p. n. e. NIKANTA KYNDAKIE II
    720-671 p. n. e. DAUY TIRHAK
    671-665 p. n. e. ARDYAMIEN AUSYJA
    665 p. n. e. GESJO
    665-661 p. n. e. NUATMIAMUN
    661-649 p. n. e. TOMADJON PIJANKIJA III
    649-633 p. n. e. AMINYNEASRO II
    633-599 p. n. e. PIJANKIJA IV
    599-558 p. n. e. ZUUARIENBYRET ASPURTA
    558-546 p. n. e. SEJFAJ HARSJATEU
    546-532 p. n. e. REMHAJ NASTOSONAN
    532-521 p. n. e. HANDIUY ABRA
    521-490 p. n. e. SOFIELJA NEKIBON
    490-469 p. n. e. AGYLBUL SEUIEKOS
    469-448 p. n. e. PYSMERET
    448-436 p. n. e. AUSYJA BURAKOS
    436-423 p. n. e. KENIZ PYSMIES
    423-413 p. n. e. APRASO
    413-393 p. n. e. KASHYTA UELDE YHUHU
    393-383 p. n. e. ELALJON TEANIKI
    383-373 p. n. e. ATSIRKAMIN III
    373-363 p. n. e. ATSIRKAMIN IV
    363-353 p. n. e. HADINA
    353-343 p. n. e. ATSIRKAMIN V
    343-333 p. n. e. ATSIRKAMIN VI
    333-323 p. n. e. NIKAULA KYNDAKIE III
    323-316 p. n. e. BASU
    316-306 p. n. e. NIKAUSIS KYNDAKIE IV
    306-296 p. n. e. AUTYT ARAURA
    296-286 p. n. e. ARKAMIN II
    286-276 p. n. e. KELAS II
    276-260 p. n. e. ZUARIE NYBRET
    260-246 p. n. e. SOTJO
    246-233 p. n. e. SEJFAJ
    233-223 p. n. e. NIKOSIS KYNDAKIE V
    223-213 p. n. e. REMHAJ ARMIN IV
    213-198 p. n. e. FIELJA HURNIEKHYT
    198-176 p. n. e. HANDI AUKIRARA
    176-166 p. n. e. AGHABU BYSJEHRAN
    166-146 p. n. e. SULAJ KEUAUMINUN
    146-138 p. n. e. MESLYNI KURARMIER
    138-128 p. n. e. NEGSAJ BYSINITI
    128-118 p. n. e. ETBINUKAUIR
    118-98 p. n. e. SEFIELJAS ABRAMIN
    98-88 p. n. e. SENAJ
    88-77 p. n. e. AUSINA
    77-67 p. n. e. DAWID I
    67-59 p. n. e. AGLYBUS
    59-49 p. n. e. BEUAUYL
    49-39 p. n. e. BEREUAS
    39-29 p. n. e. DANIDAD
    29-24 p. n. e. AMOJ MEHASI
    24-14 p. n. e. NIKOTRIS KYNDAKIE VI
    14-12 p. n. e. NOLKI
    12-8 p. n. e. LUZAJ
    8 p. n. e.- I.w. n. e. BAZIN
    I-IV.w. WOJNA DOMOWA
    313-927 DYNASTIA AKSUMSKA
    313-339 ABRYHA I /współrządca/
    339-351 ATSBYHA I /współrządca/
    351-358 ASFYHA I DELZ
    358-372 SAHYL
    372-376 ARFYD
    376-381 ADHANA
    381-382 RYTY
    382-383 ASFYHA II
    383-388 ATSBYHA II
    388-403 AMIEDA I
    403 ABRYHA II
    403 YLLE SAHYL
    403-405 YLLE GEBEZ I
    405-409 SAHYL I
    409-419 ABRYH
    419-425 ADHANA
    425-435 IJOAB
    435-437 TSEHAM II
    437-438 AMIEDA II
    438-440 SAHYL II
    440-443 TSYBAH
    443-445 TSEHAM III
    445-451 YLLE GEBEZ II
    451-452 AGABIE
    452-454 LIEUI
    454-457 AMIEDA III
    457-471 ARMAH
    471-476 AMSI
    476-485 SELADOBA
    485-493 ALAMIEDA
    493-500 TAZJENA II
    500-530 KALIEB
    530 ZEYSRAIEL
    530 GEBRU
    530-544 GEBRE MESKEL
    544-572 KONSTANTYN
    572-587 UESEN SEGED
    587-610 FYRIE SENAJ
    610-630 ADRYAZ
    630-638 AKALE UYDDYM
    638-653 GYRMA ASFER
    653-663 ZYRGAZ
    663-689 DYGNA MIKAEL
    689-708 BAHYR EKLA
    708-732 GUM
    732-737 ASGOMGUM
    737-753 LETTYM
    753-774 TELATEM
    774-787 ODA GOSZ
    787 AJZOR
    787-792 DYDDYM
    792-802 UYDYDDYM
    802-832 UYDMA ASFERIE
    832-837 ARMAH
    837-856 DYGNAŻAN
    856-857 GYDAŻAN
    857-897 JUDYTA
    897-917 ANBESA UYDDYM
    917-927 DYLNEAD
    X.w. ROZPAD AKSUM
    927-1975 CESARSTWO
    927-XIII.w. DYNASTIA KUSZYCKA (ZAGUE)
    927-940 MERA TEKLE HAJMANOT
    940-950 SYBUHAJ DYLNEAD II
    950-965 MEJRARE
    965-973 HARBEJ HAREJENE MESKEL
    973-980 MENGYSNE JYBARYK
    980-990 JYKEBKE YGZIY
    990-996 ZJENA PIETROS
    996-1010 BAHYR SEF
    1010-1020 TETTE UYDDYM TSER ASSEGGYD
    1020-1040 AKOTIET DŻAN SYJUM
    1040-1060 BEYMNET GYRMA SYJUM
    1060-1100 JYMRYHANE KRYSTOS
    1100-1140 GEBRE MARJAM
    1140-1180 GEBRE MESKEL LALIBELA
    1180-1220 NEAKRYTO LOAB
    1220-XIII.w. JYTBAREK
    1270-1975 DYNASTIA SEMICKA (SALOMOŃSKA)
    1270-1285 JYKUNO AMLAK
    1285-1294 JAGBY’A TSYJON
    1294-XIII.w. BAHYR ASSEGGYD
    XIII.w. HYZBE ASSEGGYD
    XIII.w. TSYNFE ARYD
    XIII.w.-1299 KYDME ASSEGGYD
    1299 ŻAN ASSEGGYD
    1299-1314 UUDDYM ARYD
    1314-1344 AMDE TSYJON I
    1344-1372 NYUAJE KRYSTOS
    1372-1382 NYUAJE MARJAM
    1382-1411 DAWID II
    1411-1414 TEODOR I
    1414-1429 IZAAK
    1429-1430 ANDRZEJ
    1430-1433 TEKLE MARJAM
    1433 SYRUE JEZUS
    1433-1434 AMDE JEZUS
    1434-1468 ZERA JAKUB
    1468-1478 BEYDE MARJAM
    1478-1494 ALEKSANDER
    1494 AMDE TSYJON II
    1494-1508 NAOD
    1508-1540 LYBNE DYNGYL
    1540-1559 KLAUDIUSZ
    1559-1563 MINAS
    1563-1597 SERTSE DYNGYL
    1597-1603 JAKUB
    1603-1604 ZEDYNGYL
    1605-1607 JAKUB /po raz drugi/
    1607-1632 SUSNYJOS
    1632-1667 FASILEDES
    1667-1682 JAN I
    1682-1706 JEZUS I WIELKI
    1706-1708 TEKLE HAJMANOT I
    1708-1711 TEOFIL
    1711-1716 JUSTUS
    1716-1721 DAWID III
    1721-1730 BEKAFFA
    1730-1755 JEZUS II MAŁY
    1755-1784 ROZBICIE DZIELNICOWE
    1755-1769 JOAS I
    1769 JAN II
    1769-1777 TEKLE HAJMANOT II
    1777-1779 SALOMON II
    1779-1784 TEKLE GIJORGIS
    1784-1855 OKRES KSIĄŻĄT – WALKI WEWNĘTRZNE
    1784-1788 JEZUS III
    1788-1789 BEYDE MARJAM
    1789 TEKLE GIJORGIS /po raz drugi/
    1789-1794 EZECHIASZ
    1795 TEKLE GIJORGIS /po raz trzeci/
    1795 BEYDE MARJAM II
    1796 TEKLE GIJORGIS /po raz czwarty/
    1796-1797 SALOMON III
    1797-1798 JONASZ
    1799 TEKLE GIJORGIS /po raz piąty/
    1799-1800 DYMITRIUSZ
    1800 TEKLE GIJORGIS /po raz szósty/
    1800-1801 DYMITRIUSZ /po raz drugi/
    1801-1818 YGUALE TSYJON
    1818-1821 JOAS II
    1821-1826 GIGAR
    1826-1830 BEYDE MARJAM III
    1830-1832 JEZUS IV
    1832 GEBRE KRYSTOS
    1832-1840 SAHLE DYNGYL
    1841-1842 JAN III
    1842-1855 SAHLE DYNGYL /po raz drugi/
    1855 ZJEDNOCZENIE ETIOPII
    1855-1868 TEODOR II
    1869-1872 TEKLE GIJORGIS II
    1872-1889 JAN IV
    1889-1913 MENELIK II
    1.III.1896 ZWYCIĘSTWO NAD WŁOCHAMI POD ADUĄ
    1913-1916 LIDŹ JEZUS V
    1916-1930 ZEUDITU
    1930-1974 HAJLE SELLASJE
    1935-1936 WOJNA ABISYŃSKA (ETIOPSKA)
    1936-1941 OKUPACJA ETIOPII PRZEZ WŁOCHY TZW. WŁOSKA AFRYKA WSCHODNIA (król 1936-1941: WIKTOR EMANUEL III, wicekrólowie 1936-1937: PIETRO BADOGLIO, 1936-1937: RODOLFO NEGHELII mar. DE GRAZIANI, 1937-1941: książę AMADEO D’AOSTA)
    1952-1962 FEDERACJA Z ERYTREĄ
    1962 INKORPORACJA ERYTREI
    1974 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1974-1975 ASFA UESSEN
    1975-1994 REPUBLIKA LUDOWO-DEMOKRATYCZNA
    1975-1977 TEFERI BENTI /szef państwa/
    1977-1991 MENGYSTU HAJLE MARJAM /prezydent-dyktator/
    1977-1978 WOJNA Z SOMALIĄ O PROWINCJĘ OGADEN
    1991-1995 MELES ZENAWI
    1993 SECESJA ERYTREI – ODCIĘCIE ETIOPII OD DOSTĘPU DO MORZA
    1994- REPUBLIKA FEDERALNA DEMOKRATYCZNA
    1995-2001 NEGASSO GIDADA
    1998-2000 WOJNA Z ERYTREĄ
    2001- GIRMA WOLDE GIORGIS
    2006 KONFLIKT Z SOMALIĄ
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  5. #5
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    GABON

    REPUBLIKA GABOŃSKA – RÉPUBLIQUE GABONAISE
    AUTONOMIA: 1958-1960, NIEPODLEGŁOŚĆ: 17.VIII.1960


    1946-1958 – Unia Francuska (UF), od 1948 – Afrykańska Wspólnota Walutowa (CFA), od 1958 – Wspólnota Francuska (CF), od 1960 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1963-2002 – Organizacja Jedności Afrykańskiej (OJA), 1964-1994 – Środkowoafrykańska Unia Celno-Walutowa (UDEAC), 1975-1994 – Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), od 1975 – Państwa Afryki, Karaibów i Pacyfiku (ACP), od 1994 – Środkowoafrykańska Wspólnota Gospodarcza i Walutowa (CEMAC), od 2002 – Unia Afrykańska (UA).

    1485 PRZYBYCIE PORTUGALCZYKÓW
    1886-1960 KOLONIA FRANCJI (1888-1910 W SKŁADZIE KONGA FRANCUSKIEGO, 1910-1960 W SKŁADZIE FRANCUSKIEJ AFRYKI RÓWNIKOWEJ)
    1958-1960 AUTONOMIA WEWNĘTRZNA W RAMACH FRANCJI
    1960- REPUBLIKA
    1960-1967 LEÓN M’BA
    1964 NIEUDANY WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1967-2009 EL HADJ OMAR (ALBERT-BERNARD) BONGO ONDIMBA
    2009 ROSE FRANCINE ROGOMBE /prezydent tymczasowy/
    2009- ALI-BEN BONGO ONDIMBA

    GAMBIA

    REPUBLIKA GAMBII – REPUBLIC OF THE GAMBIA
    NIEPODLEGŁOŚĆ: 18.II.1965


    od 1965 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1965-2002 – Organizacja Jedności Afrykańskiej (OJA), od 1965 – Wspólnota Narodów (Commonwealth), od 1975 – Państwa Afryki, Karaibów i Pacyfiku (ACP), od 1975 – Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS), od 2002 – Unia Afrykańska (UA).

    XIII-XVIII.w. W SKŁADZIE PAŃSTWA WOLOF
    1455 NAPŁYW PORTUGALCZYKÓW
    od XVI.w. DZIAŁALNOŚĆ KUPCÓW ANGIELSKICH
    1816-1965 KOLONIA WIELKIEJ BRYTANII
    1965-1970 DOMINIUM
    1965-1970 sir DAUDA KAIRABA JAWARA /premier/
    1970- REPUBLIKA
    1970-1994 sir DAUDA KAIRABA JAWARA
    1982-1989 KONFEDERACJA Z SENEGALEM – SENEGAMBIA
    1994 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1994- YAYAH ALPHONSE JAMUS JEBULAJ JAMMEH

    GHANA

    REPUBLIKA GHANY – REPUBLIC OF GHANA
    AUTONOMIA: 1951-1957, NIEPODLEGŁOŚĆ: 6.III.1957


    od 1957 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1957 – Wspólnota Narodów (Commonwealth), 1963-2002 – Organizacja Jedności Afrykańskiej (OJA), od 1975 – Państwa Afryki, Karaibów i Pacyfiku (ACP), od 1975 – Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS), od 2002 – Unia Afrykańska (UA).

    XI-XVIII.w. DOMINACJA PLEMION AKAN
    XV.w.-1896 CZĘŚĆ GHANY W SKŁADZIE PAŃSTWA DAGOMBA
    XVII.w.-1730 CZĘŚĆ GHANY W SKŁADZIE PAŃSTWA AKWAMU
    XVII.w.-1745 CZĘŚĆ GHANY W SKŁADZIE PAŃSTWA AKIM
    1680-1896 W SKŁADZIE PAŃSTWA ASZANTI
    1844-1874 PROTEKTORAT WIELKIEJ BRYTANII
    1874-1896 WOJNA ASZANTI Z WIELKĄ BRYTANIĄ
    1874-1957 KOLONIA WIELKIEJ BRYTANII (POD NAZWĄ ZŁOTE WYBRZEŻE)
    1951-1957 AUTONOMIA WEWNĘTRZNA W RAMACH WIELKIEJ BRYTANII
    1952-1957 KWAME KOFI NKRUMAH /premier/
    1957-1960 DOMINIUM
    1957-1960 KWAME KOFI NKRUMAH /premier/
    1960- REPUBLIKA
    1960-1966 KWAME KOFI NKRUMAH
    1966 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1966-1969 JOSEPH ARTHUR ANKRAH /współprzewodniczący Rady Wyzwolenia Narodowego/
    1966-1969 KOFI ABREFA BUSIA /współprzewodniczący Rady Wyzwolenia Narodowego/
    1969-1972 AKWASI AMANKWA AFRIFA
    1972 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1972-1978 IGNATIUS KUTU ACHEAMPONG
    1978-1979 FREDERIC AKUFFO
    1979 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1979-1981 HILLA LIMANN
    1981 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1981-1992 JERRY JOHN RAWLINGS /przewodniczący Tymczasowej Rady Obrony Narodowej /
    1992-2001 JERRY JOHN RAWLINGS
    2001-2009 JOHN AGYEKUN KUFUOR
    2009- JOHN ATTA-MILLS
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  6. #6
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    GWINEA – GUINÉE

    REPUBLIKA GWINEA – RÉPUBLIQUE DE GUINÉE
    NIEPODLEGŁOŚĆ: 2.X.1958


    od 1958 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1963-2002 – Organizacja Jedności Afrykańskiej (OJA), od 1975 – Państwa Afryki, Karaibów i Pacyfiku (ACP), od 1975 – Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS), od 2002 – Unia Afrykańska (UA).

    XVI-XIX.w. W SKŁADZIE PAŃSTWA LUDU FULBE (FUTA DŻALON)
    XVI.w. PRZYBYCIE PORTUGALCZYKÓW
    1849-1884 W SKŁADZIE FRANCJI
    1884-1958 KOLONIA FRANCJI (POD NAZWĄ GWINEA FRANCUSKA, OD 1904 W SKŁADZIE FRANCUSKIEJ AFRYKI ZACHODNIEJ)
    1958-1984 REPUBLIKA
    1958-1984 AHMAD SÉKOU TOURÉ
    1970 INTERWENCJA PORTUGALII
    1984-1991 REPUBLIKA LUDOWO-REWOLUCYJNA
    1984 Wojskowy Komitet Odnowy Narodowej
    1984-2008 LANSANA CONTÉ
    1991- REPUBLIKA
    2008 ABOUBACAR SOMPARE /prezydent tymczasowy/
    2008 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    2008- MOUSSA DADIS CAMARA

    GWINEA-BISSAU – GUINÉ-BISSAU

    REPUBLIKA GWINEA-BISSAU – REPÚBLICA DE GUINÉ-BISSAU
    NIEPODLEGŁOŚĆ: 24.IX.1973


    od 1974 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1975-2002 – Organizacja Jedności Afrykańskiej (OJA), od 1975 – Państwa Afryki, Karaibów i Pacyfiku (ACP), od 1975 – Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS), od 2002 – Unia Afrykańska (UA).

    XIII-XV.w. W SKŁADZIE PAŃSTWA MALI
    XV-XVI.w. CZĘŚĆ GWINEI BISSAU W SKŁADZIE PAŃSTWA SONGHAJ
    1484-1879 W SKŁADZIE PORTUGALII
    1879-1951 KOLONIA PORTUGALII (POD NAZWĄ GWINEA PORTUGALSKA 1879-1973) POWSTANIE NARODOWE: 1908-1915
    1951-1973 PROWINCJA ZAMORSKA PORTUGALII
    1956-1973 WOJNA NARODOWOWYZWOLEŃCZA (AFRYKAŃSKA PARTIA NIEPODLEGŁOŚCI GWINEI I ZIELONEGO PRZYLĄDKA – PAIGC (AMILCAR CABRAL))
    1973- REPUBLIKA
    1973-1980 LUIS DE ALMEIDA CABRAL /przewodniczący Rady Państwa/
    1980 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1980-1984 JOĂO BERNARDO (NINO) VIEIRA /przewodniczący Rady Rewolucyjnej/
    1984 CARMEN PEREIRA /przewodniczący Ludowego Zgromadzenia Narodowego/
    1984-1994 JOĂO BERNARDO (NINO) VIEIRA /przewodniczący Rady Państwa/
    1994-1999 JOĂO BERNARDO (NINO) VIEIRA
    1998-1999 WOJNA DOMOWA
    1999 ANSUMANE MANÉ /dowódca junty/
    1999-2000 MALAMO BACAI SANHÁ /prezydent tymczasowy/
    2000-2003 KUMBA YALLA
    2003 VERISSIMO COREIA SEABRA /prezydent tymczasowy/
    2003-2005 HENRIQUE ROSA
    2005-2009 JOĂO BERNARDO (NINO) VIEIRA
    2009 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    2009 RAIMUNDO PEREIRA /prezydent tymczasowy/
    2009- MALAMO BACAI SANHÁ

    GWINEA RÓWNIKOWA – GUINEA ECUATORIAL

    REPUBLIKA GWINEI RÓWNIKOWEJ – REPÚBLICA DE GUINEA ECUATORIAL
    NIEPODLEGŁOŚĆ: 12.X.1968


    od 1948 – Afrykańska Wspólnota Walutowa (CFA), od 1968 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1968-2002 – Organizacja Jedności Afrykańskiej (OJA), 1968-1994 – Środkowoafrykańska Unia Celno-Walutowa (UDEAC), od 1975 – Państwa Afryki, Karaibów i Pacyfiku (ACP), od 1994 – Środkowoafrykańska Wspólnota Gospodarcza i Walutowa (CEMAC), od 2002 – Unia Afrykańska (UA).

    XV.w. POJAWIENIE SIĘ PORTUGALCZYKÓW
    1494-1778 W SKŁADZIE PORTUGALII (POD NAZWĄ RIO MUNI 1494-1937)
    1778-1958 KOLONIA HISZPANII (POD NAZWĄ HISZPAŃSKIE TERYTORIA ZATOKI GWINEJSKIEJ 1937-1958)
    1958-1968 PROWINCJA ZAMORSKA HISZPANII (POD NAZWĄ GWINEA HISZPAŃSKA 1958-1964, HISZPAŃSKI REGION RÓWNIKOWY 1964-1968)
    1968- REPUBLIKA
    1968-1979 FRANCISCO MACIAS NGUEMA BIYOGO NEGUE NDONG /prezydent-dyktator/
    1979 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1979- TEODORO OBIANG NGUEMA MBASOGO /prezydent-dyktator/
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  7. #7
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    KAMERUN – CAMEROON – CAMEROUN

    REPUBLIKA KAMERUNU – RÉPUBLIQUE DU CAMEROUN – REPUBLIC OF CAMEROON
    NIEPODLEGŁOŚĆ: 1.I.1960


    1946-1958 – Unia Francuska (UF), od 1948 – Afrykańska Wspólnota Walutowa (CFA), od 1958 – Wspólnota Francuska (CF), od 1961 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1963-2002 – Organizacja Jedności Afrykańskiej (OJA), 1964-1994 – Środkowoafrykańska Unia Celno-Walutowa (UDEAC), od 1975 – Państwa Afryki, Karaibów i Pacyfiku (ACP), od 1994 – Środkowoafrykańska Wspólnota Gospodarcza i Walutowa (CEMAC), od 1995 – Wspólnota Narodów (Commonwealth), od 2002 – Unia Afrykańska (UA).

    VIII-XV.w. PŁN. KAMERUN W SKŁADZIE PAŃSTWA LUDU SAO
    XVII-XVIII.w. PŁN. KAMERUN W SKŁADZIE SUŁTANATU MANDARA
    XVII-XIX.w. ŚR-ZACH. KAMERUN W SKŁADZIE PAŃSTWA BALI
    XVII-XIX.w. ŚR-WSCH. KAMERUN W SKŁADZIE PAŃSTWA BAMUM
    XIX.w. PŁD. KAMERUN W SKŁADZIE PAŃSTWA DOUALA
    1884-1916 KOLONIA NIEMIEC
    1916-1922 OKUPACJA WSCH. KAMERUNU PRZEZ FRANCJĘ I BELGIĘ ORAZ ZACH. KAMERUNU PRZEZ WIELKĄ BRYTANIĘ
    1922-1946 TERYTORIUM MANDATOWE FRANCJI (WSCH. KAMERUN) I WIELKIEJ BRYTANII (ZACH. KAMERUN)
    1946-1961 TERYTORIA POWIERNICZE ONZ ADMINISTROWANE PRZEZ FRANCJĘ (WSCH. KAMERUN) I WIELKĄ BRYTANIĘ (ZACH. KAMERUN)
    1960-1972 REPUBLIKA
    1960-1982 AHMADOU BABATOURA AHIDJO
    1961-1972 FEDERACJA Z ZACH. KAMERUNEM
    1972 ZJEDNOCZENIE KAMERUNU
    1972-1982 ZJEDNOCZONA REPUBLIKA
    1982- REPUBLIKA
    1982- PAUL BIYA

    KENIA – KENYA

    REPUBLIKA KENII – REPUBLIC OF KENYA – JAMHURI YA KENYA
    AUTONOMIA: 1963, NIEPODLEGŁOŚĆ: 12.XII.1963


    od 1963 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1963 – Wspólnota Narodów (Commonwealth), 1963-2002 – Organizacja Jedności Afrykańskiej (OJA), od 1975 – Państwa Afryki, Karaibów i Pacyfiku (ACP), od 1999 – Wspólnota Afryki Wschodniej, od 2002 – Unia Afrykańska (UA).

    /wybór władców Sułtanatu Mombasa/
    VII-XVI.w. KOLONIZACJA ARABSKA – POWSTAWANIE SUŁTANATÓW: MOMBASA, MALINDI, LAMU, PATE
    1525-1555 ABU BAKR /sułtan Mombasy/
    1555-1590 MALINDI /sułtan Mombasy/
    1590-1593 SABO /sułtan Mombasy/
    1593-1609 AHMAD /sułtan Mombasy/
    1609-1614 HASAN /sułtan Mombasy/
    1614-1630 MUNGANAYE /sułtan Mombasy/
    1630-1638 JUSUF /sułtan Mombasy/
    XVI-XVII.w. PRZYNALEŻNOŚĆ CZĘŚCI SUŁTANATÓW DO PORTUGALII
    1744-1746 MOHAMMAD /sułtan Mombasy/
    1746-1753 ALI /sułtan Mombasy/
    1753-1775 MASUD /sułtan Mombasy/
    1775-1782 ABDULLAH I /sułtan Mombasy/
    1782-1811 AHMAD /sułtan Mombasy/
    1811-1823 ABDULLAH II /sułtan Mombasy/
    1823-1826 SULEJMAN /sułtan Mombasy/
    1826-1837 POD KONTROLĄ OMANU
    1837-1885 W SKŁADZIE SUŁTANATU ZANZIBAR
    1885-1920 OKUPACJA KENII PRZEZ WIELKĄ BRYTANIĘ (BRYTYJSKA AFRYKA WSCHODNIA 1885-1963)
    1920-1963 KOLONIA WIELKIEJ BRYTANII (INTERIOR)
    1920-1963 PROTEKTORAT WIELKIEJ BRYTANII (WYBRZEŻE)
    1952-1957 POWSTANIE ANTYBRYTYJSKIE (ORGANIZACJA PLEMIENNA MAU-MAU – JOMO KENYATTA)
    1963 AUTONOMIA WEWNĘTRZNA W RAMACH WIELKIEJ BRYTANII
    1963-1964 DOMINIUM
    1963-1964 JOMO KENYATTA /premier/
    1963-1964 WOJNA Z SOMALIĄ
    1964- REPUBLIKA
    1964-1978 JOMO KENYATTA
    1978-2002 DANIEL TOROITICH ARAP MOI
    2002- MWAI KIBAKI
    2007-2008 ROZRUCHY ANTYPREZYDENCKIE

    KOMORY – COMORES – AL-QUMUR – KOMORI

    FEDERALNA ISLAMSKA REPUBLIKA KOMORÓW –
    RÉPUBLIQUE FÉDÉRALE ET ISLAMIQUE DES COMORES –
    AL-JUMHURIYAH AL-QUMUR AL-ITTIHADIYAH AL-ISLAMIYAH – DJA MOUHORI YAMTSANGAGNIHO YA KISSILAM YA KOMORI
    AUTONOMIA: 1962-1975, NIEPODLEGŁOŚĆ: 6.VII.1975


    1946-1958 – Unia Francuska (UF), od 1948 – Afrykańska Wspólnota Walutowa (CFA), od 1958 – Wspólnota Francuska (CF), od 1975 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1975-2002 – Organizacja Jedności Afrykańskiej (OJA), 1975-1994 – Środkowoafrykańska Unia Celno-Walutowa (UDEAC), od 1975 – Państwa Afryki, Karaibów i Pacyfiku (ACP), od 1992 – Wspólnota Rozwoju Południowej Afryki (SADC), od 1993 – Liga Państw Arabskich (LPA), od 1994 – Środkowoafrykańska Wspólnota Gospodarcza i Walutowa (CEMAC), od 2002 – Unia Afrykańska (UA).

    od X.w. KOLONIZACJA ARABSKA (WYSPY: WIELKI KOMOR (NJAZIDJA), MOHÉLI (MWALI), ANJOUAN (NZWAMI), MAJOTTA)
    XVII-XIX.w. W SKŁADZIE LOKALNYCH SUŁTANATÓW ARABSKICH
    1886-1912 PROTEKTORAT FRANCJI
    1912-1946 KOLONIA FRANCJI
    1946-1975 TERYTORIUM ZAMORSKIE FRANCJI
    1962-1975 AUTONOMIA WEWNĘTRZNA W RAMACH FRANCJI
    1963-1975 WOJNA NARODOWOWYZWOLEŃCZA (RUCH WYZWOLENIA NARODOWEGO – MOLINACO)
    1975-1982 REPUBLIKA
    1975-1976 ABDEREINANE AHMAD ABD ALLAH
    1976 POZOSTANIE MAJOTTY POD KURATELĄ FRANCJI
    1976-1978 Dyrektoriat Polityczno-Wojskowy (ALI SEILIH)
    1978 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1978-1989 ABDEREINANE AHMAD ABD ALLAH
    1982- FEDERALNA REPUBLIKA ISLAMSKA
    1989-1991 SAID MOHAMMAD DJOHAR
    1991 IBRAHIM AHMAD ALIDI
    1991-1995 SAID MOHAMMAD DJOHAR
    1995 MOHAMMAD TAKI ABDUL-KARIM
    1995-1996 CAABI EL-YACHRUTU
    1996 SAID MOHAMMAD DJOHAR
    1996-1998 MOHAMMAD TAKI ABDUL-KARIM
    1997-1999 JEDNOSTRONNE DEKLARACJE NIEPODLEGŁOŚCI WYSP ANJOUAN I MOHÉLI – WOJNA DOMOWA
    1998-1999 TADJIDINE BEN SAID MASSOUNDE /prezydent tymczasowy/
    1999 AUTONOMIA WEWNĘTRZNA DLA ANJOUAN I MOHÉLI
    1999 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1999-2002 AZALI ASSOUMANI
    2001 SZEROKA AUTONOMIA DLA ANJOUAN I MOHÉLI
    2002 HAMADA MADI BOLERO
    2002-2006 AZALI ASSOUMANI
    2006- AHMAD ABDALLAH SAMBI
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  8. #8
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    KONGO – CONGO

    REPUBLIKA KONGO – RÉPUBLIQUE DU CONGO
    AUTONOMIA: 1958-1960, NIEPODLEGŁOŚĆ: 15.VIII.1960


    1946-1958 – Unia Francuska (UF), od 1948 – Afrykańska Wspólnota Walutowa (CFA), od 1958 – Wspólnota Francuska (CF), od 1960 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1963-2002 – Organizacja Jedności Afrykańskiej (OJA), 1964-1994 – Środkowoafrykańska Unia Celno-Walutowa (UDEAC), od 1975 – Państwa Afryki, Karaibów i Pacyfiku (ACP), od 1994 – Środkowoafrykańska Wspólnota Gospodarcza i Walutowa (CEMAC), od 2002 – Unia Afrykańska (UA).

    XV-XVIII.w. W SKŁADZIE PAŃSTW LOANGA, NGOYO I KAKONGA
    1885-1946 KOLONIA FRANCJI (POD NAZWĄ KONGO FRANCUSKIE 1885-1903, KONGO ŚRODKOWE 1903-1960, OD 1910 W RAMACH FRANCUSKIEJ AFRYKI RÓWNIKOWEJ)
    1946-1960 TERYTORIUM ZAMORSKIE FRANCJI
    1958-1960 AUTONOMIA WEWNĘTRZNA W RAMACH FRANCJI
    1958-1960 FULBERT YOULOU /premier/
    1960-1970 REPUBLIKA (POD NAZWĄ KONGO-BRAZZAVILLE 1960-1971)
    1960-1963 FULBERT YOULOU
    1963-1968 ALPHONSE MASSEMBA-DÉBAT
    1968 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1968-1969 MARIEN NGOUABI /przewodniczący Narodowej Rady Rewolucji/
    1969-1977 MARIEN NGOUABI
    1970-1992 REPUBLIKA LUDOWA
    1977 NIEUDANY WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1977-1979 JOACHIM YHOMBI-OPANGO
    1979-1992 DENIS SASSOU-NGUESSO
    1992- REPUBLIKA
    1992-1997 PASCAL LISSOUBA
    1993-2000 WOJNA DOMOWA
    1997- DENIS SASSOU-NGUESSO

    LESOTHO

    KRÓLESTWO LESOTHO – KINGDOM OF LESOTHO – MMUSO WA LESOTHO
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: od XIX.w., AUTONOMIA:
    1964-1966, NIEPODLEGŁOŚĆ: 4.X.1966


    od 1966 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1966-2002 – Organizacja Jedności Afrykańskiej (OJA), od 1966 – Wspólnota Narodów (Commonwealth), od 1975 – Państwa Afryki, Karaibów i Pacyfiku (ACP), od 1992 – Wspólnota Rozwoju Południowej Afryki (SADC), od 2002 – Unia Afrykańska (UA).

    1828- KRÓLESTWO
    1828- DYNASTIA SOTHO (KOENA)
    1828-1870 MOSHOESHOE I
    1868-1966 PROTEKTORAT WIELKIEJ BRYTANII (POD NAZWĄ BASUTO 1884-1966)
    1870-1891 LETSIE I
    1891-1905 LEROTHOLI
    1905-1913 LETSIE II
    1913-1939 GRIFFITH
    1939-1940 SEEISO
    1940-1960 rządy regencyjne
    1960-1990 MOSHOESHOE II
    1964-1966 AUTONOMIA WEWNĘTRZNA W RAMACH WIELKIEJ BRYTANII
    1970-1971 ZAMACH STANU I STAN WYJĄTKOWY (LEABUA JONATHAN)
    1986 WOJSKOWY ZAMACH STANU (Narodowa Rada Wojskowa – JUSTIN LEKHANYA)
    1990 WOJSKOWY ZAMACH STANU (Rada Wojskowa)
    1990- LETSIE III (MOHATO SEEISO)

    LIBERIA

    REPUBLIKA LIBERII – REPUBLIC OF LIBERIA
    NIEPODLEGŁOŚĆ: 26.VII.1847


    1919-1946 – Liga Narodów (LN), od 1945 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1963-2002 – Organizacja Jedności Afrykańskiej (OJA), od 1975 – Państwa Afryki, Karaibów i Pacyfiku (ACP), od 1975 – Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS), od 2002 – Unia Afrykańska (UA).

    od 1822 ZAKŁADANIE OSIEDLI DLA WYZWOLONYCH NIEWOLNIKÓW PRZEZ AMERYKAŃSKIE TOWARZYSTWO KOLONIZACYJNE
    1847- REPUBLIKA
    1847-1856 JOSEPH JENKINS ROBERTS
    1856-1864 STEPHEN ALLEN-BENSON
    1857 INKORPORACJA OSADY MARYLAND
    1862 UZNANIE NIEPODLEGŁOŚCI LIBERII PRZEZ USA
    1864-1868 DANIEL BASHIEL WARNER
    1868-1870 JAMES SPRIGGS PAYNE
    1870-1871 EDWARD JAMES ROYE
    1871-1876 JOSEPH JENKINS ROBERTS
    1876-1878 JAMES SPRIGGS PAYNE
    1878-1883 ANTHONY WILLIAM GARDINER
    1883-1884 ALFRED FRANCIS RUSSELL
    1884-1892 HILLARY RICHARD WRIGHT JOHNSON
    1885 UZNANIE NIEPODLEGŁOŚCI LIBERII PRZEZ WIELKĄ BRYTANIĘ
    1892-1896 JOSEPH JAMES CHEESEMAN
    1896-1900 WILLIAM DAVID COLEMAN
    1900-1904 GARRETSON WILMOT GIBSON
    1904-1912 ARTHUR ANTHONY BARCLAY
    1910 UZNANIE NIEPODLEGŁOŚCI LIBERII PRZEZ FRANCJĘ
    1912-1920 DANIEL EDWARD HOWARD
    1920-1930 CHARLES BURGESS DUNBAR KING
    1930-1944 EDWIN BARCLAY
    1944-1971 WILLIAM VACANARAT SHADRACH TUBMAN
    1971-1980 WILLIAM RICHARD TOLBERT JR
    1980 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1980-1985 SAMUEL KANYON DOE /przewodniczący Ludowej Rady Ocalenia/
    1985-1990 SAMUEL KANYON DOE
    1989-1996 WOJNA DOMOWA
    1990-1993 AMOS SAWYER /prezydent tymczasowy/
    1993 BISMARCK KUYON /przewodniczący Rady Państwa/
    1993-1994 PHILIP BANKS /przewodniczący Rady Państwa/
    1994 DAVID KPOMAKPOR /przewodniczący Rady Państwa/
    1994-1996 DAVID KPOMAKPOR
    1996-1997 RUTH PERRY /prezydent tymczasowy/
    1996-2003 WOJNA DOMOWA
    1997-2003 CHARLES GHANKAY TAYLOR
    2003 MOSES BLAH /prezydent tymczasowy/
    2003-2006 GYUDE BRYANT
    2006- ELLEN JOHNSON-SIRLEAF
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  9. #9
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    LIBIA – AL-LIBIYA

    LIBIJSKA ARABSKA DŻAMAHIRIJA LUDOWO-SOCJALISTYCZNA – AL-JAMAHIRIYAH AL-ARABIYAH AL-LIBIYAH ASH-SHABIYAH AL-ISHTIRAKIYAH
    AUTONOMIA: 1711-1912, NIEPODLEGŁOŚĆ: 21.XII.1951, REWOLUCJA: 1.IX.1969


    od 1953 – Liga Państw Arabskich (LPA), od 1955 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1962 – Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), 1963-2002 – Organizacja Jedności Afrykańskiej (OJA), od 1968 – Organizacja Państw Arabskich Eksportujących Ropę Naftową (OAPEC), od 1968 – Arabski Fundusz Rozwoju Ekonomicznego i Społecznego (AFESD), od 1989 – Unia Arabskiego Maghrebu (UMA), od 2002 – Unia Afrykańska (UA).

    VIII-VII.w. p. n. e. KOLONIZACJA GRECKA I FENICKA
    II-IV.w. n. e. W SKŁADZIE IMPERIUM RZYMSKIEGO JAKO PROWINCJE TRYPOLITANIA I CYRENAJKA
    IV-VII.w. W SKŁADZIE BIZANCJUM
    VII.w.-1534 W SKŁADZIE PAŃSTW ARABSKICH
    1534-1711 W SKŁADZIE TURCJI
    1711-1912 AUTONOMIA WEWNĘTRZNA W RAMACH TURCJI
    1711-1837 DYNASTIA KARAMANLI /emirowie Trypolitanii/
    1711-1745 AHMAD
    1745-1754 MEHMED
    1754-1793 ALI I
    1793-1795 ALI BORGUL
    1795-1832 JUSUF
    1832-1837 ALI II
    1837-1969 DYNASTIA AS-SANUSI /emirowie Cyrenajki/
    1837-1859 MOHAMMAD AS-SANUSI
    1859-1902 MOHAMMAD AL-MAHDI
    1902-1916 AHMAD ASZ-SZARIF
    1911-1912 WOJNA TURECKO-WŁOSKA O LIBIĘ
    1912-1942 KOLONIA WŁOCH (POD NAZWĄ TRYPOLITANIA I CYRENAJKA 1912-1934; gubernator: ITALO BALBO 1933-1940)
    1916-1951 IDRIS
    1942-1951 OKUPACJA LIBII PRZEZ FRANCJĘ (FEZZAN) I WIELKĄ BRYTANIĘ (TRYPOLITANIA I CYRENAJKA)
    1951-1969 ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO
    1951-1969 IDRIS
    1951-1963 FEDERACJA TRYPOLITANII, CYRENAJKI I FEZZANU
    1969 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1969-1976 REPUBLIKA ARABSKA
    1969- MUAMMAR KADAFI /szef państwa/
    1971 NIEDOSZŁA DO SKUTKU FEDERACJA REPUBLIK ARABSKICH (EGIPT + SYRIA + LIBIA)
    1972-1973 NIEDOSZŁE PROJEKTY UNII Z EGIPTEM I TUNEZJĄ
    1976- ISLAMSKO-SOCJALISTYCZNA REPUBLIKA LUDOWA

    MADAGASKAR – MADAGASIKARA – MADAGASCAR

    REPUBLIKA MADAGASKARU – REPOBLIKAN’I MADAGASIKARA – RÉPUBLIQUE DE MADAGASCAR
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: 1710-1896,
    AUTONOMIA: 1958-1960, NIEPODLEGŁOŚĆ: 26.VI.1960


    1946-1958 – Unia Francuska (UF), od 1958 – Wspólnota Francuska (CF), od 1960 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1963-2002 – Organizacja Jedności Afrykańskiej (OJA), od 2002 – Unia Afrykańska (UA).

    1710-1896 KRÓLESTWO HOWA
    1710-1896 DYNASTIA ANDRIANA
    1710-1735 ANDRIANTSIMITOVIAMINANDRIANA
    1735-1760 ANDRIAMBELOMASINA
    1760-1783 ANDRIANJAFY
    1783-1803 ANDRIANAMPOINIMERINA
    1803-1828 RADAMA I
    1828-1861 RANAVALONA I
    1861-1863 RADAMA II
    1863-1868 RASOHERINA
    1868-1883 RANAVALONA II
    1883-1896 RANAVALONA III
    1896-1946 KOLONIA FRANCJI
    1946-1960 TERYTORIUM ZAMORSKIE FRANCJI (POWSTANIE NARODOWE: 1947-1948)
    1958-1960 AUTONOMIA WEWNĘTRZNA W RAMACH FRANCJI
    1958-1960 PHILIBERT TSIRANANA /premier/
    1960-1975 REPUBLIKA MALGASKA
    1960-1972 PHILIBERT TSIRANANA
    1972-1975 GABRIEL RAMANANTSOA
    1975 RICHARD RADSIMANDRAVA
    1975 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1975-1992 REPUBLIKA DEMOKRATYCZNA
    1975-1976 DIDIER RATSIRAKA /przewodniczący Najwyższej Rady Rewolucyjnej/
    1976-1993 DIDIER RATSIRAKA /prezydent-dyktator/
    1992- REPUBLIKA
    1993-1997 ALBERT ZAFY
    1997-2002 DIDIER RATSIRAKA
    2001-2002 KRYZYS POLITYCZNY
    2002-2009 MARC RAVALOMANANA
    2009 KRYZYS POLITYCZNY
    2009- ANDRY RAJOELINA /prezydent Wysokiej Władzy Przejściowej/

    MALAWI

    REPUBLIKA MALAWI – REPUBLIC OF MALAWI
    AUTONOMIA: 1953-1964, NIEPODLEGŁOŚĆ: 6.VII.1964


    od 1964 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1964-2002 – Organizacja Jedności Afrykańskiej (OJA), od 1964 – Wspólnota Narodów (Commonwealth), od 1975 – Państwa Afryki, Karaibów i Pacyfiku (ACP), od 1992 – Wspólnota Rozwoju Południowej Afryki (SADC), od 2002 – Unia Afrykańska (UA).

    1891-1964 PROTEKTORAT WIELKIEJ BRYTANII (POD NAZWĄ AFRYKA ŚRODKOWA 1891-1907, NIASA 1907-1953, 1963-1964)
    1953-1963 FEDERACJA RODEZJI I NIASY (AUTONOMIA)
    1963-1964 AUTONOMIA WEWNĘTRZNA W RAMACH WIELKIEJ BRYTANII
    1963-1964 HASTINGS KAMUZU BANDA /premier/
    1964-1966 DOMINIUM
    1964-1966 HASTINGS KAMUZU BANDA /premier/
    1966- REPUBLIKA
    1966-1994 HASTINGS KAMUZU BANDA /prezydent-dyktator/
    1994-2004 BAKILI MULUZI
    2004- BINGU WA MUTHARIKA
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  10. #10
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    MALI

    REPUBLIKA MALI – RÉPUBLIQUE DU MALI
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: 3 PAŃSTWA NA PRZEŁOMIE IV/XVII.w., AUTONOMIA: 1958-1960,
    NIEPODLEGŁOŚĆ: 22.IX.1960


    1946-1958 – Unia Francuska (UF), od 1948 – Afrykańska Wspólnota Walutowa (CFA), od 1958 – Wspólnota Francuska (CF), od 1960 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1962-1994 – Zachodnioafrykańska Wspólnota Gospodarcza (CEAO), 1962-1994 – Zachodnioafrykańska Unia Walutowa (UMOA), 1963-2002 – Organizacja Jedności Afrykańskiej (OJA), od 1975 – Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS), od 1975 – Państwa Afryki, Karaibów i Pacyfiku (ACP), od 1994 – Zachodnioafrykańska Unia Gospodarczo-Walutowa (UEMOA), od 2002 – Unia Afrykańska (UA).

    /bez władców Państwa Ghana, wybór władców Mali i Songhaj/
    IV.w.-1076 PAŃSTWO GHANA W CZĘŚCI OBECNEGO MALI
    1076 PODBÓJ KRAJU PRZEZ ALMORAWIDÓW
    IX.w.-1599 PAŃSTWO SONGHAJ (SONRAJ, GAO) W CZĘŚCI OBECNEGO MALI
    XIII.w.-1493 DYNASTIA SONNI
    XIII.w. ALI KOLEN
    1307-1332 MUSA I (MANSA MUSA, KANKAN MUSA)
    1418-1426 MOHAMMAD FARI
    1426-1434 KARBIFO
    1434-1442 MAR FAI
    1442-1449 MAR ARKENA
    1449-1456 MAR ARANDAN
    1456-1464 SULEJMAN
    1464-1492 ALI BER (ALI WIELKI)
    1492-1493 BAKARI
    1493-1591 DYNASTIA ASKIA
    1493-1528 MOHAMMAD I TURE
    1528-1531 MUSA
    1531-1537 MOHAMMAD II BUNKAN KIRAI
    1537-1539 ISMAIL
    1539-1549 ISZAK I
    1549-1582 DAUD
    1582-1586 MOHAMMAD III
    1586-1588 MOHAMMAD IV BANI
    1588-1591 ISZAK II
    1591 MOHAMMAD V GAO
    1591-1599 NUH
    1591-1612 OKUPACJA SONGHAJU PRZEZ MAROKO
    XVI-XVII.w. ROZPAD PAŃSTWA
    XIII.w.-1630 PAŃSTWO MALI W CZĘŚCI OBECNEGO MALI
    1240-1255 SUNDŻATA
    1255-1270 WALI
    1270-1274 WATI
    1274-1275 CHALIFA
    1275-1285 ABU BAKR I
    1285-1300 SAKURA
    1300-1305 GAO
    1305-1310 MOHAMMAD IBN GAO
    1310-1312 ABU BAKR II
    1312-1337 MUSA I (MANSA MUSA, KANKAN MUSA)
    1337-1341 MAGHAN I
    1341-1360 SULEJMAN
    1360 KASSA
    1360-1374 MARI DIATA
    1374-1387 MUSA II
    1387-1389 MAGHAN II
    1389-1390 SANDUKI
    1390-1425 MAGHAN III
    1425-1450 MUSA III
    1450-1481 MULE
    1481-1496 MAMADU II
    1496-1535 MAMADU III
    1535-1600 MAMADU IV
    1630 UPADEK PAŃSTWA
    XVII-XIX.w. W SKŁADZIE KILKUNASTU MAŁYCH PAŃSTEWEK (AL. SEGU, BAMBARA)
    1891-1946 KOLONIA FRANCJI (POD NAZWĄ SUDAN FRANCUSKI 1920-1958)
    1946-1960 TERYTORIUM ZAMORSKIE FRANCJI
    1958-1960 AUTONOMIA WEWNĘTRZNA W RAMACH FRANCJI (POD NAZWĄ REPUBLIKA SUDANU ZACH. 1958-1959, FEDERACJA MALI 1959-1960)
    1959-1960 MODIBO KEITA /premier/
    1959-1960 FEDERACJA Z SENEGALEM
    1960- REPUBLIKA
    1960-1968 MODIBO KEITA
    1968 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1968-1979 MOUSSA TRAORÉ /przewodniczący Wojskowego Komitetu Wyzwolenia Narodowego/
    1979-1991 MOUSSA TRAORÉ
    1991 PRZEWRÓT POLITYCZNY
    1991-1992 Tymczasowy Komitet Ocalenia Ludowego (Rada Pojednania Narodowego)
    1992-2002 ALPHA OUMAR KONARÉ
    2002- AMADOU TOUMANI TOURÉ

    MAROKO – AL-MAGHRIB

    KRÓLESTWO MAROKA – AL-MAMLAKAH AL-MAGHRIBIYAH
    TRADYCJA PAŃSTWOWA: od 788,
    NIEPODLEGŁOŚĆ: 2.III.1956


    od 1956 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1958 – Liga Państw Arabskich (LPA), 1963-1985 – Organizacja Jedności Afrykańskiej (OJA), od 1968 – Arabski Fundusz Rozwoju Ekonomicznego i Społecznego (AFESD), od 1989 – Unia Arabskiego Maghrebu (UMA).

    40-429 CZĘŚĆ MAROKA W SKŁADZIE IMPERIUM RZYMSKIEGO
    429-534 W SKŁADZIE PAŃSTWA WANDALÓW
    534-VII.w. W SKŁADZIE BIZANCJUM
    VII-VIII.w. W SKŁADZIE PAŃSTW ARABSKICH
    788-974 KRÓLESTWO IDRYSYDÓW
    788-974 DYNASTIA IDRYSYDÓW
    788-802 IDRIS I
    802-828 IDRIS II
    828-836 MOHAMMAD IBN IDRIS
    836-848 ALI IBN IDRIS
    848-IX.w. YAHYA I
    IX.w. YAHYA II
    880-904 YAHYA III
    904-921 YAHYA IV
    921-925 WALKI WEWNĘTRZNE
    925-937 HASAN I AL-HAJAM
    937-948 AL-KASIM GANNUM
    948-954 ABU AL-AISH AHMAD
    954-974 HASAN II
    974-1061 W SKŁADZIE PAŃSTWA FATYMIDÓW
    1036-1147 PAŃSTWO ALMORAWIDÓW (CZĘŚĆ MAROKA)
    1036-1147 DYNASTIA ALMORAWIDÓW
    1036-1061 IBN TUMART
    1061-1106 JUSUF IBN TASZUFIN
    1106-1142 ALI IBN JUSUF
    1142-1146 TASZUFIN IBN ALI
    1146 IBRAHIM IBN TASZUFIN
    1146-1147 ISZAK IBN ALI
    1130-1269 PAŃSTWO ALMOHADÓW (CZĘŚĆ MAROKA)
    1130-1269 DYNASTIA ALMOHADÓW
    1130-1145 ABDULLAH IBN JASIN
    1145-1163 ABD AL-MUMIN
    1163-1184 ABU JAKUB JUSUF I
    1184-1199 JAKUB JUSUF AL-MANSUR
    1199-1213 MOHAMMAD AN-NASIR
    1213-1224 ABU JAKUB JUSUF II
    1224 ABD AL-WAHID I
    1224-1227 ABDULLAH
    1227-1235 YAHYA /współrządca/
    1227-1232 IDRIS I /współrządca/
    1232-1235 ABD AL-WAHID II /współrządca/
    1235-1242 ABD AL-WAHID II
    1242-1248 ALI
    1248-1266 UMAR
    1266-1269 IDRIS II
    1195-1471 KRÓLESTWO MARYNIDÓW
    1195-1465 DYNASTIA MARYNIDÓW
    1195-1217 ABD AL-MALIK I
    1217-1240 OSMAN I
    1240-1244 MOHAMMAD I
    1244-1258 ABU BAKR
    1258-1259 UMAR
    1259-1286 JAKUB
    1286-1307 JUSUF
    1307-1308 AMIR
    1308-1310 SULEJMAN
    1310-1331 OSMAN II
    1331-1351 ALI
    1351-1358 FARIS
    1358-1359 MOHAMMAD II
    1359-1361 IBRAHIM
    1361 TASZFIN
    1361-1362 ABD AL-HALIM
    1362-1366 MOHAMMAD III
    1366-1372 ABD AL-AZIZ I
    1372-1374 MOHAMMAD IV
    1374-1384 AHMAD
    1384-1386 MUSA
    1386 MOHAMMAD V
    1386-1387 MOHAMMAD VI
    1387-1393 AHMAD /po raz drugi/
    1393-1396 ABD AL-AZIZ II
    1396-1398 ABDULLAH
    1398-1420 OSMAN III
    1415 ZAJĘCIE CEUTY PRZEZ PORTUGALCZYKÓW (OD 1580 W SKŁADZIE HISZPANII)
    1420-1465 ABD AL-MALIK II
    1465-1471 BEZKRÓLEWIE
    XV.w. ROZPAD KRAJU NA NIEZALEŻNE KSIĘSTWA (AL. FEZ, MARRAKESZ)
    1471-1549 SUŁTANAT WATTASYDÓW (CZĘŚĆ MAROKA)
    1471-1549 DYNASTIA WATTASYDÓW
    1471-1504 MOHAMMAD ASZ-SZAJCH
    1497 ZAJĘCIE MELILLI PRZEZ HISZPANÓW
    1504-1526 MOHAMMAD AS-SAID AL-BORTOGALI
    1526 BU HASUN
    1526-1549 AHMAD AL-WATTASI
    1549-1659 SUŁTANAT SAADYTÓW (CZĘŚĆ MAROKA)
    1549-1659 DYNASTIA SAADYTÓW
    1549-1557 MOHAMMAD ASZ-SZAJCH I
    1557-1574 ABDULLAH AL-GHALIB
    1574-1576 MOHAMMAD AL-MOTAWAKKIL /współrządca/
    1574-1576 ABD AL-MALIK I/współrządca/
    1576-1578 ABD AL-MALIK I
    4.VIII.1578 ZWYCIĘSTWO NAD PORTUGALIĄ W BITWIE POD AL-KASR AL-KABIR (WADI AL-MACHAZIN)
    1578-1603 AHMAD AL-MANSUR
    1603-1608 ABU FARIS
    1608-1613 MOHAMMAD ASZ-SZAJCH II AL-MAMUN
    1613-1627 ZIDAN
    1627-1631 ABD AL-MALIK II
    1631-1636 AL-WAHID
    1636-1654 MOHAMMAD ASZ-SZAJCH III AS-SEGHIR
    1654-1659 AHMAD AL-ABBAS
    1659-1666 WOJNA DOMOWA
    1640-1957 SUŁTANAT
    1640- DYNASTIA ALAWITÓW
    1640-1664 MOHAMMAD I
    1664-1672 MULAJ AR-RASZID
    XVII.w. ZJEDNOCZENIE MAROKA
    1672-1727 ISMAIL I
    1727-1728 AHMAD
    1728 ABD AL-MALIK
    1728-1729 AHMAD /po raz drugi/
    1729-1734 ABDULLAH
    1734-1736 ALI
    1736 ABDULLAH /po raz drugi/
    1736-1738 MOHAMMAD II
    1738-1740 AL-MUSTADI
    1740-1741 ABDULLAH /po raz trzeci/
    1741 ZAJN AL-ABIDIN
    1741-1742 ABDULLAH /po raz czwarty/
    1742-1743 AL-MUSTADI /po raz drugi/
    1743-1747 ABDULLAH /po raz piąty/
    1747-1748 AL-MUSTADI /po raz trzeci/
    1748-1757 ABDULLAH /po raz szósty/
    1757-1790 MOHAMMAD III
    1790-1792 JAZID
    1792-1798 HISZAM
    1798-1822 SULEJMAN
    1822-1859 ABD AR-RAHMAN
    1844 WOJNA Z FRANCJĄ
    1859-1873 MOHAMMAD IV
    1859-1860 WOJNA Z HISZPANIĄ TZW. TETUAŃSKA
    1873-1894 HASAN I
    1894-1908 ABD AL-AZIZ IBN AL-HASAN
    1905-1906 I KRYZYS MAROKAŃSKI (RYWALIZACJA FRANCJI I NIEMIEC O WPŁYWY W MAROKU)
    1906 KONFERENCJA W ALGECIRAS – GWARANCJA NIEZALEŻNOŚCI MAROKA
    1908-1912 ABD AL-HAFIZ MULAJ
    1911-1912 II KRYZYS MAROKAŃSKI (RYWALIZACJA FRANCJI, NIEMIEC I HISZPANII O WPŁYWY W MAROKU)
    1912-1927 JUSUF
    1912-1956 PROTEKTORAT HISZPANII (PŁN. MAROKO Z TANGEREM)
    1912-1956 PROTEKTORAT FRANCJI (RESZTA KRAJU Z RABATEM, FEZEM, MARRAKESZEM I CASABLANCĄ)
    1927-1953 MOHAMMAD V
    1953-1955 MOHAMMAD BEN ARAFA
    1955-1957 MOHAMMAD V /po raz drugi/
    1957- KRÓLESTWO
    1957-1961 MOHAMMAD V
    1961-1999 HASAN II
    1969 ZWROT SIDI IFNI PRZEZ HISZPANIĘ
    1976-1979 OKUPACJA CZĘŚCI TERYTORIUM SAHARY ZACHODNIEJ
    1979 POCZĄTEK MAROKAŃSKIEJ OKUPACJI CAŁOŚCI TERYTORIUM SAHARY ZACHODNIEJ
    1999- MOHAMMAD VI

    MAURETANIA – AL-MAWRITANIYA – MAURITANIE

    MAURETAŃSKA REPUBLIKA ISLAMSKA –
    AL-JUMHURIYAH AL-ISLAMIYAH AL-MAWRITANIYA – RÉPUBLIQUE ISLAMIQUE DE MAURITANIE
    AUTONOMIA: 1958-1960, NIEPODLEGŁOŚĆ: 28.XI.1960


    1946-1958 – Unia Francuska (UF), od 1958 – Wspólnota Francuska (CF), od 1961 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), 1963-2002 – Organizacja Jedności Afrykańskiej (OJA), od 1968 – Arabski Fundusz Rozwoju Ekonomicznego i Społecznego (AFESD), od 1973 – Liga Państw Arabskich (LPA), od 1975 – Państwa Afryki, Karaibów i Pacyfiku (ACP), od 1989 – Unia Arabskiego Maghrebu (UMA), od 2002 – Unia Afrykańska (UA).

    1903-1960 PROTEKTORAT FRANCJI (OD 1920 W SKŁADZIE FRANCUSKIEJ AFRYKI ZACHODNIEJ)
    1958-1960 AUTONOMIA WEWNĘTRZNA W RAMACH FRANCJI
    1959-1960 MUCHTAR OULD DADDAH /premier/
    1960- REPUBLIKA ISLAMSKA
    1960-1978 MUCHTAR OULD DADDAH
    1966 ZAMIESZKI NA PŁD. KRAJU MIĘDZY MAURAMI A LUDNOŚCIĄ MURZYŃSKĄ
    1976-1979 OKUPACJA CZĘŚCI TERYTORIUM SAHARY ZACHODNIEJ
    1978 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1978-1980 Wojskowy Komitet Odrodzenia Narodowego
    1979 MUSTAFA OULD SALEK
    1979-1980 MOHAMMAD MAHMOUD OULD LOULY
    1980-1984 MOHAMMAD KHUN OULD HAIDALLA
    1984 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1984-2005 MAAOUYA OULD SIDI AHMAD TAYA
    2005 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    2005 Wojskowa Rada Sprawiedliwości i Demokracji
    2005-2007 ELY (ILI) OULD MOHAMMAD VALL /przewodniczący Wojskowej Rady Sprawiedliwości i Demokracji/
    2007-2008 SIDI MOHAMMAD OULD SZAJCH ABDALLAHI
    2008 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    2008- MOHAMMAD OULD ABD AL-AZIZ /przewodniczący Rady Państwa/
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Poczet władców i prezydentów państw - Ameryka Płd.
    By Aux_Teergois in forum Forum - Historia (PL)
    Replies: 4
    Last Post: 01-28-2010, 06:25 PM
  2. Poczet władców i prezydentów państw - Ameryka Płn.
    By Aux_Teergois in forum Forum - Historia (PL)
    Replies: 7
    Last Post: 01-28-2010, 06:00 PM
  3. Poczet władców i prezydentów państw - Europa
    By Aux_Teergois in forum Forum - Historia (PL)
    Replies: 18
    Last Post: 01-28-2010, 05:02 PM
  4. Poczet władców i prezydentów państw - Azja
    By Aux_Teergois in forum Forum - Historia (PL)
    Replies: 15
    Last Post: 01-28-2010, 02:41 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
footer