Results 1 to 5 of 5

Thread: Poczet władców i prezydentów państw - Ameryka Płd.

  1. #1
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264

    Poczet władców i prezydentów państw - Ameryka Płd.

    ARGENTYNA – ARGENTINA

    REPUBLIKA ARGENTYŃSKA – REPÚBLICA ARGENTINA
    REWOLUCJA MAJOWA: 25.V.1810,
    NIEPODLEGŁOŚĆ: 9.VII.1816


    1910-1948 – Unia Panamerykańska, 1919-1946 – Liga Narodów (LN), od 1945 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1948 – Organizacja Państw Amerykańskich (OPA), 1960-1980 – Stowarzyszenie Wolnego Handlu Ameryki Łacińskiej (LAFTA), od 1975 – Latynoamerykański System Gospodarczy (SELA), od 1980 – Latynoamerykańskie Stowarzyszenie Integracyjne (ALADI), od 1991 – Wspólny Rynek Południa (MERCOSUR).

    1536-1810 KOLONIA HISZPANII (W SKŁADZIE WICEKRÓLESTWA PERU 1543-1776, JAKO WICEKRÓLESTWO LA PLATY 1776-1810)
    1810 ANTYHISZPAŃSKIE POWSTANIE KREOLÓW – REWOLUCJA MAJOWA
    1810-1816 LA PLATA
    1810 CORNELIO SAAVEDRA /przewodniczący I Junty/
    1810-1811 CORNELIO SAAVEDRA /przewodniczący II Junty/
    1811 SECESJA PARAGWAJU
    1811-1812 I Triumwirat /JUAN JOSÉ PASO, FÉLIX CHICLANA, MANUEL SARRATES/
    1812-1814 II Triumwirat /NICOLÁS RODRÍGUEZ PEŃA, JUAN JOSÉ PASO, ANTONIO ALVÁREZ JONTE/
    1814-1815 GERVASIO ANTONIO DE POSADAS /naczelny przywódca/
    1815 CARLOS MARÍA DE ALVEAR /naczelny przywódca/
    1815 JOSÉ RONDEAU /naczelny przywódca/
    1815-1816 IGNACIO ALVAREZ THOMAS /naczelny przywódca/
    1816 ANTONIO GONZÁLEZ BALCARCE /naczelny przywódca/
    1816-1852 ZJEDNOCZONE PROWINCJE LA PLATY (BUENOS AIRES, CÓRDOBA, MENDOZA, SALTA, ROSARIO, TUCÚMAN)
    1816-1819 JUAN MARTÍN DE PUEYRREDÓN /naczelny przywódca/
    1817-1818 OFENSYWA LA PLATY – WYZWOLENIE CHILE SPOD WŁADZY HISZPANII
    1819-1820 JOSÉ RONDEAU
    1820-1826 władza w ręku gubernatorów prowincji Buenos Aires
    1820 MANUEL SARRATES
    1820 ILDEFONSO RAMOS MEJÍA
    1820 FULANO MESÍA
    1820 MIGUEL ESTANISLAO SOLER Y EL CABILDO
    1820 MANUEL DORREGO
    1820-1824 MARTÍN RODRÍGUEZ
    1821 OFENSYWA LA PLATY – WYZWOLENIE PERU SPOD WŁADZY HISZPANII
    1824-1826 JUAN GREGORIO DE LAS HERAS
    1825-1828 WOJNA Z BRAZYLIĄ O URUGWAJ
    1826-1827 BERNARDINO RIVADAVIA
    1827-1828 VICENTE LÓPEZ PLANES
    1827-1852 władza w ręku gubernatorów prowincji Buenos Aires
    1827-1828 MANUEL DORREGO
    1828-1829 JUAN LAVALLE
    1829 JUAN JOSÉ VIAMONTE
    1829-1832 JUAN MANUEL DE ROSAS /gubernator-dyktator/
    1831-1845 KONFLIKT Z WIELKĄ BRYTANIĄ O FALKLANDY I URUGWAJ
    1832-1833 JUAN RAMÓN GONZÁLEZ BALCARCE
    1833-1834 JUAN JOSÉ VIAMONTE
    1834-1835 MANUEL VICENTE MAZA
    1835-1852 JUAN MANUEL DE ROSAS /gubernator-dyktator/
    1843-1851 WOJNA Z URUGWAJEM
    1852-1862 KONFEDERACJA
    1852-1854 JUSTO JOSÉ DE URQUIZA /najwyższy naczelnik tymczasowy/
    1853-1859 SECESJA PROWINCJI BUENOS AIRES
    1854-1860 JUSTO JOSÉ DE URQUIZA
    1860-1862 SANTIAGO DERQUI
    1862- REPUBLIKA ZWIĄZKOWA
    1862-1868 BARTOLOMÉ MITRE /prezydent-dyktator/
    1864-1870 WOJNA PARAGWAJSKA (ARGENTYNA, BRAZYLIA I URUGWAJ KONTRA PARAGWAJ)
    1868-1874 DOMINGO FAUSTINO SARMIENTO
    1874-1880 NICOLÁS AVELLANEDA
    1880-1886 JULIO ARGENTINO ROCA
    1881 INKORPORACJA PATAGONII
    1886-1890 MIGUEL JUÁREZ CELMAN
    1890-1892 CARLOS PELLEGRINI
    1892-1895 LUIS SÁENZ PEŃA
    1895-1898 JOSÉ FÉLIX URIBURU
    1898-1904 JULIO ARGENTINO ROCA
    1901 KONFLIKT GRANICZNY Z CHILE
    1904-1906 MANUEL QUINTANA
    1906-1910 JOSÉ FIGUEROA ALCORTA
    1910-1914 ROQUE SÁENZ PEŃA
    1914-1916 VICTORINO DE LA PLAZA
    1916-1922 HIPÓLITO YRIGOYEN
    1922-1928 MARCELO TORQUATO DE ALVEAR
    1928-1930 HIPÓLITO YRIGOYEN
    1930 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1930-1932 JOSÉ FÉLIX URIBURU
    1932-1938 AGUSTÍN PEDRO JUSTO
    1938-1942 ROBERTO MARÍA ORTIZ
    1942-1943 RAMÓN S.CASTILLO BARRIONUEVO
    1943 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1943 ARTURO RAWSON
    1943-1944 PEDRO PABLO RAMÍREZ
    1944-1946 ELDEMIRO JULIÁN FARRELL
    1946-1955 JUAN DOMINGO PERÓN
    1955 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1955 EDUARDO LONARDI
    1955-1958 PEDRO EUGENIO ARAMBURU
    1958-1962 ARTURO FRONDIZI
    1962 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1962-1963 JOSÉ MARÍA GUIDO
    1963-1966 ARTURO UMBERTO ILLIA
    1966 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1966-1970 JUAN CARLOS ONGANÍA
    1969 WYSTĄPIENIA ROBOTNICZE W CÓRDOBIE
    1970 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1970-1971 ROBERTO MARCELO LEVINGSTON
    1971 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1971-1973 ALEJANDRO AGUSTÍN LANUSSE
    1973 HÉCTOR CÁMPORA
    1973-1974 JUAN DOMINGO PERÓN
    1974-1976 MARÍA ESTELA MARTÍNEZ DE PERÓN „IZABELITA“
    1976 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1976-1981 JORGE RAFAEL VIDELA
    1981 ROBERTO EDUARDO VIOLA
    1981-1982 LEOPOLDO FORTUNATO GALTIERI
    1982 WOJNA Z WIELKĄ BRYTANIĄ O FALKLANDY
    1982-1983 REYNALDO BIGNONE
    1983-1989 RAÚL RICARDO ALFONSÍN FOULKES
    1989-1999 CARLOS SAÚL MENEM
    1999-2001 FERNANDO DE LA RÚA
    2001-2002 KRACH FINANSOWY
    2001 RAMÓN PUERTA /prezydent tymczasowy/
    2001 ADOLFO RODRÍGUEZ SAÁ /prezydent tymczasowy/
    2002-2003 EDUARDO ALBERTO DUHALDE
    2003-2007 NÉSTOR CARLOS KIRCHNER OSTOIĆ
    2007- CRISTINA ELISABETH FERNANDEZ DE KIRCHNER

    BOLIWIA – BOLIVIA

    REPUBLIKA BOLIWII – REPÚBLICA DE BOLIVIA
    NIEPODLEGŁOŚĆ: 6.VIII.1825


    1910-1948 – Unia Panamerykańska, 1919-1946 – Liga Narodów (LN), od 1945 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1948 – Organizacja Państw Amerykańskich (OPA), 1960-1980 – Stowarzyszenie Wolnego Handlu Ameryki Łacińskiej (LAFTA), od 1969 – Wspólnota Andyjska (CAN), od 1975 – Latynoamerykański System Gospodarczy (SELA), od 1980 – Latynoamerykańskie Stowarzyszenie Integracyjne (ALADI).

    1535-1825 KOLONIA HISZPANII (POD NAZWĄ GÓRNE PERU JAKO CZĘŚĆ WICEKRÓLESTWA PERU 1543-1776, JAKO CZĘŚĆ WICEKRÓLESTWA LA PLATY 1776-1825)
    1780-1781 POWSTANIE INDIAŃSKIE (TÚPAC AMARÚ II – JOSÉ GABRIEL CONDORCANQUI)
    1825-1826 REPUBLIKA BOLIVAR
    1825-1826 SIMÓN BOLÍVAR Y PALACIOS /prezydent-dyktator/
    1826-1836 REPUBLIKA
    1826-1828 ANTONIO JOSÉ DE SUCRE Y DE ALCALÁ
    1827-1828 JOSÉ MARÍA PÉREZ DE URDÍNINEA /prezydent-uzurpator/
    1828 ANDRÉS DE SANTA CRUZ Y CALAHUMANA
    1828 JOSÉ MIGUEL DE VELASCO FRANCO
    1828 PEDRO BLANCO SOTO
    1828-1829 JOSÉ MIGUEL DE VELASCO FRANCO
    1829-1836 ANDRÉS DE SANTA CRUZ Y CALAHUMANA /prezydent-dyktator/
    1836-1839 KONFEDERACJA PERUWIAŃSKO-BOLIWIJSKA
    1836-1839 UNIA PERSONALNA Z PERU
    1836-1839 ANDRÉS DE SANTA CRUZ Y CALAHUMANA /najwyższy protektor, prezydent-dyktator/
    1839- REPUBLIKA
    1839 JOSÉ BALLIVIÁN SEGUROLA
    1839-1841 JOSÉ MIGUEL DE VELASCO FRANCO
    1841 ANDRÉS DE SANTA CRUZ Y CALAHUMANA /prezydent-dyktator/
    1841 SEBASTIÁN AGREDA
    1841-1847 JOSÉ BALLIVIÁN SEGUROLA
    1847 AGUSTÍN GAMARRA
    1847-1848 EUSEBIO GUILARTE
    1848 JOSÉ MIGUEL DE VELASCO FRANCO
    1848-1855 MANUEL ISÍDORO BELZÚ
    1855-1857 JORGE CÓRDOVA
    1857-1861 JOSÉ MARÍA LINARES LIZARAZU
    1861 Triumwirat (JOSÉ MARÍA DE ACHÁ, RUPERTO FERNÁNDEZ, MANUEL ANTONIO SÁNCHEZ)
    1861-1864 JOSÉ MARÍA DE ACHÁ
    1864-1871 MARIANO MELGAREJO /prezydent-dyktator/
    1865-1866 WOJNA Z HISZPANIĄ
    1871-1872 AGUSTÍN MORALES HERNÁNDEZ
    1872-1873 TOMÁS FRÍAS AMATELLER
    1873-1874 ADOLFO BALLIVIÁN COLL
    1874-1876 TOMÁS FRÍAS AMATELLER
    1876-1879 HILARIÓN DAZA GROSOLE
    1879 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1879 Junta (DONATO VÁSQUEZ, PRUDENCIO CARVAJAL, VLADISLAO SILVA)
    1879-1880 ELIODORO CAMACHO /przewodniczący junty/
    1879-1884 WOJNA Z CHILE O SALETRĘ
    1880-1884 NARCISO CAMPERO LEYES
    1884-1888 GREGORIO PACHECO
    1888-1892 ANICETO ARCE RUIZ
    1892-1896 MARIANO BAPTISTA CASERTA
    1896-1899 SEVERO FERNÁNDEZ ALONSO
    1898-1899 WOJNA DOMOWA
    1899 Junta (SERAPIO REYES ORTIZ, JOSÉ MANUEL PANDO SOLARES, MACARIO PINILLA)
    1899-1904 JOSÉ MANUEL PANDO SOLARES
    1903 ODSTĄPIENIE BRAZYLII – TERYTORIUM ACRE
    1904-1909 ISMAEL MONTES GAMBOA
    1909-1913 ELIODORO VILLAZÓN MONTAŃO
    1913-1917 ISMAEL MONTES GAMBOA
    1917-1920 JOSÉ GUTIÉRREZ GUERRA
    1920 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1920-1921 Junta (JOSÉ MARÍA ESCALIER, BAUTISTA SAAVEDRA, JOSÉ MANUEL RAMÍREZ)
    1921-1925 BAUTISTA SAAVEDRA
    1925-1926 FELIPE SEGUNDO GUZMÁN
    1926-1930 HERNANDO SILES REYES
    1928 POWSTANIE INDIAŃSKIE
    1930 DAVID TORO RUILOVA
    1930 ROBERTO HINOJOSA
    1930 POWSTANIE INDIAŃSKIE
    1930-1931 CARLOS BLANCO GALINDO /przewodniczący junty/
    1931-1934 DANIEL SALAMANCA UREY
    1932-1935 WOJNA Z PARAGWAJEM O EL GRAN CHACO
    1934-1936 JOSÉ LUIS TEJEDA SORZANO
    1936 GERMÁN BUSCH BECERRA /przewodniczący junty/
    1936-1937 DAVID TORO RUILOVA /przewodniczący junty/
    1937-1939 GERMÁN BUSCH BECERRA
    1939-1940 CARLOS QUINTANILLA QUIROGA
    1940-1943 ENRIQUE PENARANDA DEL CASTILLO
    1943-1946 GUALBERTO VILLARROEL LÓPEZ
    1946 NÉSTOR GUILLÉN
    1946-1947 TOMÁS MONJE GUTIÉRREZ
    1947-1949 JOSÉ ENRIQUE HERTZOG GARAÍZABAL
    1949-1951 MAMERTO URRILAGOITIA HARIAGUE
    1950 STRAJK POWSZECHNY
    1951-1952 HUGO BALLIVIÁN ROJAS /przewodniczący junty/
    1952-1964 REWOLUCJA
    1952-1956 VÍCTOR PAZ ESTENSSORO
    1956-1960 HERNÁN SILES ZUAZO
    1960-1964 VÍCTOR PAZ ESTENSSORO
    1964 STRAJK POWSZECHNY
    1964-1965 RENÉ BARRIENTOS ORTUŃO
    1965-1966 Junta (RENÉ BARRIENTOS ORTUŃO, ALFREDO OVANDO CANDÍA)
    1966 ALFREDO OVANDO CANDÍA
    1966-1969 RENÉ BARRIENTOS ORTUŃO
    1969 LUIS ADOLFO SILES SALINAS
    1969-1970 ALFREDO OVANDO CANDÍA
    1970 ROGELIO MIRANDA
    1970 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1970 Junta (EFRÁIN GUACHALLA, FERNANDO SATTORI, ALBERTO ALBARRACÍN)
    1970-1971 JUAN JOSÉ TORRES GONZÁLES
    1971 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1971-1978 HUGO BÁNZER SUÁREZ /prezydent-dyktator/
    1978 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1978 JUAN PEREDA ASBUN
    1978-1979 DAVID PADILLA ARRANCIBIA
    1979 WALTER GUEVARA ARZE
    1979 ALBERTO NATUSCH BUSCH
    1979-1980 LIDIA GUEILER TEJADA
    1980 HERNÁN SILES ZUAZO
    1980-1982 LUIS GARCÍA MEZA
    1982-1985 HERNÁN SILES ZUAZO
    1985-1989 VÍCTOR PAZ ESTENSSORO
    1989-1993 JAIME PAZ ZAMORA
    1993-1997 GONZALO SÁNCHEZ DE LOZADA
    1997-2001 HUGO BÁNZER SUÁREZ
    2001 KRYZYS POLITYCZNY
    2001-2002 JORGE QUIROGA RAMÍREZ
    2002-2003 GONZALO SÁNCHEZ DE LOZADA
    2003-2005 CARLOS MESA
    2005 KRYZYS POLITYCZNY
    2005-2006 EDUARDO RODRIGUEZ VELTZE /prezydent tymczasowy/
    2006- JUAN EVO MORALES AYMA

    BRAZYLIA – BRASIL

    FEDERACYJNA REPUBLIKA BRAZYLII –
    REPÚBLICA FEDERATIVA DO BRASIL
    NIEPODLEGŁOŚĆ: 7.IX.1822


    1910-1948 – Unia Panamerykańska, 1919-1926 – Liga Narodów (LN), od 1945 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1948 – Organizacja Państw Amerykańskich (OPA), 1960-1980 – Stowarzyszenie Wolnego Handlu Ameryki Łacińskiej (LAFTA), od 1975 – Latynoamerykański System Gospodarczy (SELA), od 1980 – Latynoamerykańskie Stowarzyszenie Integracyjne (ALADI), od 1991 – Wspólny Rynek Południa (MERCOSUR).

    1500-1822 KOLONIA PORTUGALII (POD NAZWĄ GENERALNE GUBERNATORSTWO BAHIA 1549-1763, WICEKRÓLESTWO BRAZYLII 1763-1815)
    1630-1654 OKUPACJA CZĘŚCI BRAZYLII (OLINDA) PRZEZ HOLANDIĘ
    1815-1821 ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO PORTUGALII, BRAZYLII I ALGARVE
    1815-1821 DYNASTIA BRAGANZA (BRAGANÇA)
    1815-1816 MARIA
    1815-1816 JAN /regent/
    1816-1821 JAN VI
    1817 POWSTANIE ANTYPORTUGALSKIE TZW. REPUBLIKA 75-DNIOWA
    1820-1821 PEDRO DE ALCANTARA /regent/
    1821-1822 KRYZYS POLITYCZNY
    1822-1889 CESARSTWO
    1822-1889 DYNASTIA BRAGANZA (BRAGANÇA)
    1822-1831 PEDRO I
    1825-1828 WOJNA Z LA PLATĄ O URUGWAJ
    1831-1889 PEDRO II
    1835-1844 POWSTANIE REPUBLIKAŃSKIE
    1848-1849 POWSTANIE REPUBLIKAŃSKIE
    1859 ANEKSJA PŁN-ZACH. OBSZARU AMAZONII
    1864-1870 WOJNA PARAGWAJSKA (ARGENTYNA, BRAZYLIA I URUGWAJ KONTRA PARAGWAJ)
    1867 ANEKSJA MATO GROSSO I CZĘŚCI TERYTORIUM ACRE
    1870 PRZYŁĄCZENIE CZĘŚCI PARAGWAJU
    1871-1872 IZABELA /regentka/
    1876-1877 IZABELA /regentka/
    1886-1889 IZABELA /regentka/
    1888 OSTATECZNE ZNIESIENIE NIEWOLNICTWA
    1889-1969 REPUBLIKA (STANY ZJEDNOCZONE)
    1889-1891 MANOEL DEODORO DA FONSECA
    1891 POWSTANIE FLOTY
    1891-1894 FLORIANO PEIXOTO
    1892-1897 POWSTANIE CHŁOPSKIE
    1894-1898 PRUDENTE JOSÉ DE MORAIS BARROS
    1898-1902 MANOEL FERRAZ DE CAMPOS SALLES
    1900 KONFLIKT GRANICZNY Z GUJANĄ BRYTYJSKĄ
    1902-1906 FRANCISCO DE PAULA RODRÍGUES ALVES
    1902-1916 POWSTANIE CHŁOPSKIE
    1903 UZYSKANIE CAŁOŚCI TERYTORIUM ACRE
    1906-1909 ALFONSO AUGUSTO MOREIRA PENA
    1909-1910 NILO PEÇANHA
    1910-1914 HERMES RODRÍGUES DA FONSECA
    1914-1918 VENCESLAO BRAZ PEREIRA GÓMEZ
    1918-1919 FRANCISCO DE PAULA RODRÍGUES ALVES
    1919 DEFIM MOREIRA DA COSTA RIBEIRO
    1919-1922 EPITÁCIO DA SILVA PESSOA
    1922-1926 ARTUR DA SILVA BERNARDES
    1924-1927 POWSTANIE LUDOWE (LUIS CARLOS PRESTES)
    1926-1930 WASHINGTON LUIS PEREIRA DE SOUZA
    1930 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1930 JÚLIO PRESTES DE ALBUQUERQUE
    1930 AUGUSTO TASSO FRAGOSOX /przewodniczący junty/
    1930-1934 GETÚLIO DORNELLES VARGAS /prezydent tymczasowy/
    1934-1945 GETÚLIO DORNELLES VARGAS /prezydent-dyktator/
    1945-1946 JOSÉ LINHARES /prezydent tymczasowy/
    1946-1951 ENRICO GASPAR DUTRA
    1951-1954 GETÚLIO DORNELLES VARGAS
    1954-1955 JOĂO CAFÉ FILHO /prezydent tymczasowy/
    1955 CARLOS COIMBRA DA LUZ /prezydent tymczasowy/
    1955-1956 NEREU DE OLIVEIRA RAMOS /prezydent tymczasowy/
    1956-1961 JUSCELINO KUBITSCHEK DE OLIVEIRA
    1961 JANIO DA SILVA QUADROS
    1961 RANIERI MAZZILLI /prezydent tymczasowy/
    1961-1964 JOĂO MELCHIOR MARQUES GOULART
    1964 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1964 RANIERI MAZZILLI /prezydent tymczasowy/
    1964-1967 HUMBERTO DE ALENCAR CASTELLO BRANCO
    1967-1969 ARTUR DA COSTA E SILVA
    1969- REPUBLIKA FEDERACYJNA
    1969-1974 EMILIO GARRASTAZU MÉDICI
    1974-1979 ERNESTO GEISEL
    1979-1985 JOĂO BAPTISTA DE OLIVEIRA FIGUEREDO
    1985 TANREDO NEVES
    1985-1990 JOĂO SARNEY DE ARAUJO COSTA
    1990-1992 FERNANDO COLLOR DE MELLO
    1992-1995 ITAMAR AUGUSTO CANTIERO FRANCO
    1995-2002 FERNANDO ENRIQUE CARDOSO
    2003- LUIS INÁCIO „LULA“ DA SILVA
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  2. #2
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    CHILE

    REPUBLIKA CHILE – REPÚBLICA DE CHILE
    NIEPODLEGŁOŚĆ: 12.II.1818


    1910-1948 – Unia Panamerykańska, 1919-1938 – Liga Narodów (LN), od 1945 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1948 – Organizacja Państw Amerykańskich (OPA), 1960-1980 – Stowarzyszenie Wolnego Handlu Ameryki Łacińskiej (LAFTA), od 1975 – Latynoamerykański System Gospodarczy (SELA), od 1980 – Latynoamerykańskie Stowarzyszenie Integracyjne (ALADI), od 1994 – Współpraca Gospodarcza Azji i Pacyfiku (APEC).

    1543-1810 KOLONIA HISZPANII (W SKŁADZIE WICEKRÓLESTWA PERU)
    1810-1812 KRÓLESTWO
    1810-1811 MATEO DE TORO Y ZAMBRANO /przewodniczący junty rządzącej/
    1810-1814 ANTYHISZPAŃSKIE POWSTANIE KREOLÓW
    1811 FERNANDO MÁRQUEZ DE LA PLATA Y OROZCO /przewodniczący junty rządzącej/
    1811 JUAN MARTÍNEZ DE ROZAS /przewodniczący junty rządzącej/
    1811 MARTÍN CALVO ENCALADA /tymczasowy przewodniczący junty rządzącej/
    1811-1812 JOSÉ MIGUEL CARRERA /tymczasowy przewodniczący junty rządzącej/
    1812-1814 PAŃSTWO
    1812 JOSÉ SANTIAGO PORTALES /tymczasowy przewodniczący junty rządzącej/
    1812 JOSÉ PABLO JARAQUEMADA /tymczasowy przewodniczący junty rządzącej/
    1812-1813 JOSÉ MIGUEL CARRERA /przewodniczący junty rządzącej/
    1813 FRANCISCO ANTONIO PÉREZ /przewodniczący junty rządzącej/
    1813-1814 JOSÉ MIGUEL INFANTE /przewodniczący junty rządzącej/
    1814 ANTONIO DE IRISARRI /najwyższy naczelnik/
    1814 FRANCISCO DE LA LASTRA /najwyższy naczelnik/
    1814 JOSÉ MIGUEL CARRERA /przewodniczący junty rządzącej/
    1814-1817 KOLONIA HISZPANII
    1817-1825 PAŃSTWO
    1817 BERNARDO O’HIGGINS RIQUELME /najwyższy naczelnik/
    1817 HILARIÓN DE LA QUINTANA /gubernator tymczasowy/
    1817 LUIS DE LA CRUZ /najwyższy naczelnik/
    1817-1823 BERNARDO O’HIGGINS RIQUELME /najwyższy naczelnik/
    1823 AGUSTÍN DE EYZAGUIRRE /przewodniczący junty rządzącej/
    1823-1825 RAMÓN FREIRE /najwyższy naczelnik/
    1825- REPUBLIKA
    1825-1826 RAMÓN FREIRE
    1825-1826 JOSÉ MIGUEL INFANTE /wiceprezydent/
    1826 MANUEL BLANCO ENCALADA /wiceprezydent/
    1826-1827 AGUSTÍN DE EYZAGUIRRE /prezydent tymczasowy/
    1827 RAMÓN FREIRE /prezydent tymczasowy/
    1827-1829 FRANCISCO ANTONIO PINTO
    1830 FRANCISCO RUIZ TAGLE /prezydent tymczasowy/
    1830-1831 JOSÉ TOMÁS OVALLE /prezydent tymczasowy/
    1831 FERNANDO ERRÁZURIZ ALDUNATE /prezydent tymczasowy/
    1831-1841 JOAQUÍN PRIETO VIAL
    1841-1851 MANUEL BULNES PRIETO
    1851-1861 MANUEL MONTT TORRES
    1861-1871 JOSÉ JOAQUÍN PÉREZ
    1865-1866 WOJNA Z HISZPANIĄ
    1871-1876 FEDÉRICO ERRÁZURIZ ZAŃARTU
    1876-1881 ANÍBAL PINTO GARMENDIA
    1879-1884 WOJNA Z PERU I BOLIWIĄ O SALETRĘ
    1881-1886 DOMINGO SANTA MARÍA
    1881 INKORPORACJA ARAUKANII
    1886-1891 JOSÉ MANUEL BALMACEDA
    1891 MANUEL BAQUEDANO /prezydent tymczasowy/
    1891-1896 JORGE MONTT ALVÁREZ
    1896-1901 FEDÉRICO ERRÁZURIZ ECHAURREN
    1901-1906 GERMÁN RIESCO ERRÁZURIZ
    1906-1910 PEDRO MONTT Y MONTT
    1910-1915 RAMÓN BARROS LUCO
    1915-1920 JUAN LUIS SANFUENTES
    1920-1925 ARTURO ALESSANDRI PALMA
    1924 NIEUDANY WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1924 LUIS ALTAMIRANO TALAVERA /przewodniczący junty wojskowej/
    1925-1927 EMILIANO FIGUEROA LARRAÍN
    1927 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1927-1931 CARLOS IBAŃEZ DEL CAMPO
    1931-1932 JUAN ESTEBAN MONTERO
    1932 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1932 KRÓTKIE ISTNIENIE REPUBLIKI SOCJALISTYCZNEJ W CHILE (EDUARDO MATTE, MARMADUKE GROVE)
    1932 ARTURO PUGA OSORIO /przewodniczący junty/
    1932 CARLOS DÁVILA ESPINÓZA /przewodniczący junty/
    1932 BARTOLOMÉ BLANCHE ESPEJO /prezydent tymczasowy/
    1932-1938 ARTURO ALESSANDRI PALMA
    1938-1941 PEDRO AGUIRRE CERDA
    1941-1942 JERÓNIMO MENDEZ ARANCIBIA
    1942-1946 JUAN ANTONIO RIOS MORALES
    1946-1952 GABRIEL GONZÁLEZ VIDELA
    1952-1958 CARLOS IBAŃEZ DEL CAMPO
    1958-1964 JORGE ALESSANDRI RODRÍGUEZ
    1964-1970 EDUARDO FREI MONTALVA
    1970-1973 SALVADOR ALLENDE GOSSENS
    1973 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1973-1990 AUGUSTO PINOCHET UGARTE /prezydent junty wojskowej/
    1990-1993 PATRICIO AYLWIN AZOCAR
    1993-2000 EDUARDO FREI RUIZ-TAGLE
    2000-2006 RICARDO FROILÁN LAGOS ESCOBAR
    2006-2010 VERÓNICA MICHELLE BACHELET JERIA
    2010- MIGUEL JUAN SEBASTIAN PIŃERA ECHENIQUE

    EKWADOR – ECUADOR

    REPUBLIKA EKWADORU – REPÚBLICA DEL ECUADOR
    NIEPODLEGŁOŚĆ: 13.V.1830


    1910-1948 – Unia Panamerykańska, 1934-1946 – Liga Narodów (LN), od 1945 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1948 – Organizacja Państw Amerykańskich (OPA), 1960-1980 – Stowarzyszenie Wolnego Handlu Ameryki Łacińskiej (LAFTA), od 1969 – Wspólnota Andyjska (CAN), 1973-1992 – Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), od 1975 – Latynoamerykański System Gospodarczy (SELA), od 1980 – Latynoamerykańskie Stowarzyszenie Integracyjne (ALADI).

    1533-1809 KOLONIA HISZPANII (JAKO CZĘŚĆ WICEKRÓLESTWA PERU 1543-1717, JAKO CZĘŚĆ WICEKRÓLESTWA NOWEJ GRANADY 1717-1809)
    1780-1781 POWSTANIE INDIAŃSKIE (TÚPAC AMARÚ II – JOSÉ GABRIEL CONDORCANQUI)
    1809-1811 ANTYHISZPAŃSKIE POWSTANIE KREOLÓW
    1809-1812 PAŃSTWO QUITO
    1809-1810 JUAN PIO MONTÚFAR /przewodniczący junty rządzącej/
    1810 JUAN JOSÉ GUERRERO /przewodniczący junty rządzącej/
    1810-1811 RUIZ DE CASTILLA /przewodniczący junty rządzącej/
    1811-1812 JOSÉ CUARO Y CAÍCEDO
    1812-1820 KOLONIA HISZPANII
    1820-1822 PAŃSTWO GUAYAQUIL
    1820 JOSÉ JOAQUÍN OLMEDO /przewodniczący junty rządzącej/
    1820 GREGORIO ESCOBEDO /przewodniczący junty rządzącej/
    1820-1822 JOSÉ JOAQUÍN OLMEDO /przewodniczący junty rządzącej/
    1822-1830 W SKŁADZIE TZW. WIELKIEJ KOLUMBII (KOLUMBIA + WENEZUELA + EKWADOR)
    1822-1830 JOSÉ ANTONIO DE SUCRE Y DE ALCALÁ, JUAN JOSÉ FLORES /intendenci – zarządcy departamentu Quito/
    1830- REPUBLIKA
    1830-1834 JUAN JOSÉ FLORES
    1831-1840 KONFLIKT GRANICZNY Z KOLUMBIĄ
    1832 WYSPY GALÁPAGOS W GRANICACH EKWADORU
    1834-1835 JOSÉ FÉLIX VALDIVIESO /najwyższy naczelnik/
    1834-1835 VICENTE ROCAFUERTE Y BEJERANO /najwyższy naczelnik/
    1835 JUAN JOSÉ FLORES
    1835-1839 VICENTE ROCAFUERTE Y BEJERANO
    1839 JOSÉ FÉLIX VALDIVIESO /najwyższy naczelnik/
    1839-1845 JUAN JOSÉ FLORES
    1845 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1845 Junta (JOSÉ JOAQUÍN OLMEDO, VICENTE RAMÓN ROCA, DIEGO NOBOA Y ARTETA)
    1845 PABLO MERINO
    1845-1849 VICENTE RAMÓN ROCA
    1849-1850 MANUEL DE ASCÁZUBI Y MATHEU
    1850-1851 DIEGO NOBOA Y ARTETA
    1851-1856 JOSÉ MARÍA URBINA
    1856-1859 FRANCISCO ROBLES
    1859 GABRIEL GARCÍA MORENO Y GÓMEZ
    1859 GUILLERMO FRANCO /najwyższy naczelnik/
    1859 FRANCISCO FLORES
    1859-1861 Triumwirat (GABRIEL GARCÍA MORENO Y GÓMEZ, PACÍFICO CHIRIBOGA, JERÓNIMO CARRIÓN)
    1861-1865 GABRIEL GARCÍA MORENO Y GÓMEZ /prezydent-dyktator/
    1865 FRANCISCO JOSÉ SALAZAR
    1865-1866 WOJNA Z HISZPANIĄ
    1865-1867 JERÓNIMO CARRIÓN
    1867 PEDRO JOSÉ ARTETA
    1867-1869 FRANCISCO JAVIER ESPINOZA
    1869-1875 GABRIEL GARCÍA MORENO Y GÓMEZ /prezydent-dyktator/
    1875 FRANCISCO JAVIER LEÓN
    1875 MANUEL ASCÁZUBI
    1875-1876 ANTONIO BORRERO Y CORTAZÁR
    1876-1883 IGNACIO DE VEINTIMILLA
    1883 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1883 rządy junty wojskowej
    1883-1888 JOSÉ MARÍA PLÁCIDO CAAMAŃO
    1888 PEDRO JOSÉ CEBALLOS
    1888-1892 ANTONIO FLORES JIJÓN
    1892-1895 JOSÉ LUIS CORDERO CRESPO
    1894-1895 WOJNA DOMOWA
    1895 VICENTE LUCIO SALAZAR
    1895 C.MATEUS
    1895 APARICIO RIVADENEIRA
    1895-1901 ELOY ALFARO /prezydent-dyktator/
    1901-1905 LEONIDAS PLAZA GUTIÉRREZ
    1905-1906 LIZARDO GARCÍA
    1906-1911 ELOY ALFARO /prezydent-dyktator/
    1911-1912 KRYZYS POLITYCZNY
    1911 CARLOS FREILE ZALDUMBIDE
    1911 EMILIO ESTRADA
    1911-1912 CARLOS FREILE ZALDUMBIDE
    1912 FRANCISCO HIGINIO ANDRADE MARIN Y RIVADENEIRA
    1912 ALFREDO BAQUERIZO MORENO
    1912-1916 LEONIDAS PLAZA GUTIÉRREZ
    1916-1920 ALFREDO BAQUERIZO MORENO
    1920-1924 JOSÉ LUIS TAMAYO
    1924-1925 GONZALO SEGUNDO CÓRDOVA Y RIVERA
    1925 ALBERTO GUERRERO MARTÍNEZ
    1925 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1925 IGNACIO PAREJA /przewodniczący junty rządzącej/
    1925-1926 FRANCISCO GÓMEZ DE LA TORRE /przewodniczący junty rządzącej/
    1926 MODESTO LARREA JIJÓN /przewodniczący junty rządzącej/
    1926-1930 ISIDRO AYORA
    1930-1940 CZĘSTE ZAMACHY STANU – DESTABILIZACJA KRAJU
    1930 CARLOS GUERRERO
    1930-1931 ISIDRO AYORA
    1931 LUIS LARREA ALBA
    1931-1932 ALFREDO BAQUERIZO MORENO
    1932 CARLOS FREILE LARREA
    1932 HUMBERTO ALBORNOZ
    1932 ALBERTO GUERRERO MARTÍNEZ
    1932-1933 JUAN DE DIOS MARTÍNEZ MERA
    1933-1934 ABELARDO MONTALVO
    1934 ALCÍDES PESANTE
    1934-1935 JOSÉ MARÍA VELASCO IBARRA
    1935 ANTONIO PONS
    1935 BENIGNO ANDRADE FLORES
    1935-1937 FEDÉRICO PAEZ
    1937-1938 ALBERTO ENRÍQUEZ GALLO
    1938 MANUEL MARÍA BORRERO
    1938-1939 AURELIO MOSQUERA NARVÁEZ
    1939 CARLOS ALBERTO ARROYO DEL RÍO
    1939-1940 ANDRÉS FERNANDEZ DE CÓRDOBA NIETO
    1940 JULIO ENRIQUE MORENO
    1940-1944 CARLOS ALBERTO ARROYO DEL RÍO
    1941-1942 WOJNA Z PERU O CZĘŚĆ AMAZONII
    1944 JULIO TEODORO SALEM GALLEGOS
    1944-1947 JOSÉ MARÍA VELASCO IBARRA
    1947 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1947 CARLOS MANCHENO
    1947 MARIANO SUÁREZ VEINTIMILLA
    1947-1948 CARLOS JULIO AROSEMENA TOSA
    1948-1952 GALO PLAZA LASSO
    1952-1956 JOSÉ MARÍA VELASCO IBARRA
    1956-1960 CAMILO PONCE ENRÍQUEZ
    1956-1963 CZĘSTE ZAMACHY STANU – DESTABILIZACJA KRAJU
    1960-1961 JOSÉ MARÍA VELASCO IBARRA
    1961 CAMILO GALLEGOS TOLEDO
    1961-1963 CARLOS JULIO AROSEMENA TOSA
    1963-1966 RAMÓN CASTRO JIJÓN / przewodniczący junty rządzącej/
    1966 CLEMENTE YEROVI INDÁBURU
    1966-1968 OTTO AROSEMENA GÓMEZ
    1968-1972 JOSÉ MARÍA VELASCO IBARRA
    1970 ZAMACH STANU
    1972 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1972-1976 GUILLERMO RODRÍGUEZ LARA
    1976 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1976-1979 ALFREDO POVEDA BURBANO /przewodniczący najwyższej rady rządzącej/
    1979-1981 JAIME ROLDÓS AGUILERA
    1981-1984 OSVALDO HURTADO LARREA
    1981-1983 SPÓR Z PERU O CORDILLERA DE CONDOR
    1984-1988 LEÓN FEBRES CORDERO
    1988-1992 RODRIGO BORJA CEVALLOS
    1992-1996 SIXTO DURÁN BALLÉN
    1995 INCYDENTY GRANICZNE Z PERU W AMAZONII
    1996-1997 ABDALU BUCARAM
    1997 KRYZYS POLITYCZNY
    1997 ROSALIA ARTEAGA /prezydent tymczasowy/
    1997-1998 FABIAN ALARCON RIVERA
    1998-2000 JAMIL MAHUAD WITT
    1999-2000 KRYZYS FINANSOWY
    2000 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    2000-2002 GUSTAVO NOBOA BEJERANO
    2002-2005 LUCIO GUTIÉRREZ
    2005-2007 ALFREDO PALACIO /prezydent tymczasowy/
    2007- RAFAEL CORREA

    GUJANA – GUYANA

    KOOPERACYJNA REPUBLIKA GUJANY – CO-OPERATIVE REPUBLIC OF GUYANA
    AUTONOMIA: 1953-1966, NIEPODLEGŁOŚĆ: 26.V.1966


    od 1966 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1966 – Wspólnota Narodów (Commonwealth), od 1966 – Organizacja Państw Amerykańskich (OPA), 1966-1973 – Karaibska Strefa Wolnego Handlu (CARIFTA), od 1973 – Wspólnota Karaibska (CARICOM), od 1975 – Państwa Afryki, Karaibów i Pacyfiku (ACP), od 1975 – Latynoamerykański System Gospodarczy (SELA).

    1620-1796 KOLONIA HOLANDII
    1796-1814 POSIADŁOŚĆ WIELKIEJ BRYTANII
    1814-1953 KOLONIA WIELKIEJ BRYTANII (POD NAZWĄ GUJANA BRYTYJSKA 1814-1966)
    1895-1899 KONFLIKT GRANICZNY Z WENEZUELĄ
    1900 KONFLIKT GRANICZNY Z BRAZYLIĄ
    1953-1966 AUTONOMIA WEWNĘTRZNA W RAMACH WIELKIEJ BRYTANII
    1953-1964 BHARAT CHEDDI JAGAN /premier/
    1964-1966 LINDEN FORBES SAMSON BURNHAM /premier/
    1966-1970 DOMINIUM
    1966-1970 LINDEN FORBES SAMSON BURNHAM /premier/
    1970-1980 REPUBLIKA
    1970-1980 RAYMOND ARTHUR CHUNG
    1978 ZBIOROWE SAMOBÓJSTWO SEKTY PASTORA JIMA JONESA
    1980- REPUBLIKA KOOPERACYJNA
    1980-1985 LINDEN FORBES SAMSON BURNHAM
    1985-1992 DESMOND HYOTE
    1992-1997 BHARAT CHEDDI JAGAN
    1997 SAMUEL HINDS /prezydent tymczasowy/
    1997-1999 JANET JAGAN
    1999- BHARAT JAGDEO
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  3. #3
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    KOLUMBIA – COLOMBIA

    REPUBLIKA KOLUMBII – REPÚBLICA DE COLOMBIA
    PROKLAMACJA NIEPODLEGŁOŚCI: 20.VII.1810, POTWIERDZENIE NIEPODLEGŁOŚCI: 7.VIII.1819


    1910-1948 – Unia Panamerykańska, 1919-1946 – Liga Narodów (LN), od 1945 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1948 – Organizacja Państw Amerykańskich (OPA), 1960-1980 – Stowarzyszenie Wolnego Handlu Ameryki Łacińskiej (LAFTA), od 1969 – Wspólnota Andyjska (CAN), od 1975 – Latynoamerykański System Gospodarczy (SELA), od 1980 – Latynoamerykańskie Stowarzyszenie Integracyjne (ALADI), od 1994 – Grupa 3 (Wenezuela, Kolumbia, Meksyk).

    XVI.w.-1810 KOLONIA HISZPANII (JAKO CZĘŚĆ WICEKRÓLESTWA PERU 1543-1717, JAKO WICEKRÓLESTWO NOWEJ GRANADY 1717-1810)
    1810-1811 NOWE KRÓLESTWO GRANADY
    1810 ANTONIO AMAR Y BORBÓN /prezydent Junty Najwyższej/
    1810-1811 JOSÉ MIGUEL PEY /prezydent Junty Najwyższej/
    1811-1814 PAŃSTWO CUNDINAMARKI
    1811 JORGE TADEO LOZANO /prezydent wiceregent Cundinamarki/
    1811-1812 ANTONIO NARIŃO /prezydent wiceregent Cundinamarki/
    1812 MANUEL BENITO DE CASTRO /prezydent wiceregent Cundinamarki/
    1812-1814 ANTONIO NARIŃO /prezydent-dyktator Cundinamarki/
    1812-1818 ZJEDNOCZONE PROWINCJE NOWEJ GRANADY
    1812-1814 CAMILO TORRES /prezydent Zjedn. Prow. Nowej Granady/
    1814 Triumwirat Zjedn. Prow. Nowej Granady (MANUEL RODRÍGUEZ TORICES, CUSTODIO GARCÍA ROVIRA, JOSÉ MANUEL RESTREPO)
    1814 MANUEL BERNARDO DE ALVÁREZ /prezydent-dyktator Cundinamarki/
    1814-1815 Triumwirat Zjedn. Prow. Nowej Granady (JOSÉ FERNÁNDEZ MADRID, JOAQUÍN CAMACHO, JOSÉ MANUEL DEL CASTILLO Y RADA)
    1815 Triumwirat Zjedn. Prow. Nowej Granady (CUSTODIO GARCÍA ROVIRA, JOSÉ MIGUEL PEY, MANUEL RODRÍGUEZ TORICES)
    1815-1816 CAMILO TORRES /prezydent Zjedn. Prow. Nowej Granady/
    1816 JOSÉ FERNÁNDEZ MADRID /prezydent Zjedn. Prow. Nowej Granady/
    1816 CUSTODIO GARCÍA ROVIRA /prezydent Zjedn. Prow. Nowej Granady/
    1816 LIBORIO MEJÍA /prezydent Zjedn. Prow. Nowej Granady/
    1816-1818 FERNANDO SERRANO /prezydent Zjedn. Prow. Nowej Granady/
    1818-1819 KOLONIA HISZPANII
    1819-1832 REPUBLIKA WIELKIEJ KOLUMBII (KOLUMBIA + WENEZUELA)
    1819-1830 SIMÓN BOLÍVAR Y PALACIOS /prezydent-dyktator/
    1819-1827 FRANCISCO DE PAULA SANTANDER /wiceprezydent/
    1821 PRZYŁĄCZENIE SIĘ PANAMY DO WIELKIEJ KOLUMBII
    1822 PRZYŁĄCZENIE SIĘ EKWADORU DO WIELKIEJ KOLUMBII
    1828-1829 JOSÉ MARÍA DEL CASTILLO Y RADA /wiceprezydent/
    1830 SECESJA EKWADORU
    1830-1831 JOAQUÍN MOSQUERA /współprezydent/
    1830-1831 RAFAEL URDANETA /współprezydent/
    1830-1831 DOMINGO CAICEDO /wiceprezydent/
    1831-1832 JOSÉ MARÍA OBANDO /wiceprezydent/
    1831-1840 ZATARG GRANICZNY Z EKWADOREM
    1832-1858 REPUBLIKA NOWEJ GRANADY
    1832-1837 FRANCISCO DE PAULA SANTANDER
    1837-1841 JOSÉ IGNACIO DE MÁRQUEZ
    1839-1841 JOSÉ MARÍA OBANDO /kontrprezydent/
    1841-1845 PEDRO ALCÁNTARA HERRÁN
    1845-1849 TOMÁS CIPRIANO MOSQUERA Y ARBOLEDA /prezydent-dyktator/
    1849-1853 JOSÉ HILARIO LÓPEZ
    1853-1854 JOSÉ MARÍA OBANDO
    1854 JOSÉ MARÍA MELO
    1854 PEDRO ALCÁNTARA HERRÁN
    1854 TOMÁS HERRERA
    1854-1855 JOSÉ DE OBALDÍA /prezydent tymczasowy/
    1855-1857 MANUEL MARÍA MALLARINO /prezydent tymczasowy/
    1857-1858 MARIANO OSPINA RODRÍGUEZ
    1858-1861 KONFEDERACJA GRANADYJSKA
    1858-1861 MARIANO OSPINA RODRÍGUEZ
    1860-1861 KRYZYS POLITYCZNY
    1860-1861 STANY ZJEDNOCZONE NOWEJ GRANADY
    1860-1861 TOMÁS CIPRIANO MOSQUERA Y ARBOLEDA /naczelnik i najwyższy przywódca wojenny/
    1861 JUAN JOSÉ NIETO /naczelnik/
    1861 TOMÁS CIPRIANO MOSQUERA Y ARBOLEDA /wiceprezydent/
    1861-1886 STANY ZJEDNOCZONE
    1861-1863 TOMÁS CIPRIANO MOSQUERA Y ARBOLEDA /prezydent-dyktator/
    1863 Junta (SANTOS GUTIÉRREZ, FROILÁN LARGACHA, JOSÉ HILARIO LÓPEZ, EUSTORGIO SALGAR, TOMÁS CIPRIANO MOSQUERA Y ARBOLEDA)
    1863-1864 TOMÁS CIPRIANO MOSQUERA Y ARBOLEDA /prezydent-dyktator/
    1864-1866 MANUEL MURILLO TORO
    1866-1867 TOMÁS CIPRIANO MOSQUERA Y ARBOLEDA /prezydent-dyktator/
    1867-1868 SANTOS ACOSTA
    1868 JOAQUÍN RIASCOS
    1868-1870 SANTOS GUTIÉRREZ
    1870-1872 EUSTORGIO SALGAR
    1872-1874 MANUEL MURILLO TORO
    1874-1876 SANTIAGO PÉREZ
    1876-1878 AQUILEO PARRA
    1878-1880 JULIÁN TRUJILLO
    1880-1882 RAFAEL NÚŃEZ /prezydent-dyktator/
    1882 FRANCISCO JAVIER ZALDÚA
    1882 CLIMACO CALDERÓN /prezydent tymczasowy/
    1882-1884 JOSÉ EUSEBIO OTÁLORA /prezydent tymczasowy/
    1884-1886 RAFAEL NÚŃEZ /prezydent-dyktator/
    1886- REPUBLIKA
    1886-1894 RAFAEL NÚŃEZ /prezydent-dyktator/
    1892-1896 MIGUEL ANTONIO CARO /wiceprezydent, prezydent tymczasowy/
    1896 GUILLERMO QUINTERO CALDERÓN /prezydent tymczasowy/
    1896-1898 MIGUEL ANTONIO CARO
    1898 JOSÉ MANUEL MARROQUÍN /prezydent tymczasowy/
    1898-1900 MANUEL ANTONIO SANCLEMENTE
    1900-1904 JOSÉ MANUEL MARROQUÍN
    1903 SECESJA PANAMY
    1904-1909 RAFAEL REYES
    1909 JORGE HOLQUÍN
    1909-1910 RAMÓN GONZÁLEZ VALENCIA
    1910-1914 CARLOS EDUARDO RESTREPO
    1914-1918 JOSÉ VICENTE CONCHA
    1918-1921 MARCO FIDEL SUÁREZ
    1921-1922 JORGE HOLGUÍN
    1922-1926 PEDRO NEL OSPINA
    1926-1930 MIGUEL ABADIA MÉNDEZ
    1930-1934 ENRIQUE OLAYA HERRERA
    1932-1934 WOJNA Z PERU
    1934-1938 ALFONSO LÓPEZ PUMAREJO
    1938-1942 EDUARDO SANTOS
    1942-1945 ALFONSO LÓPEZ PUMAREJO
    1945 DIÓGENES GIL
    1945-1946 ALBERTO LLERAS CAMARGO
    1946-1953 WOJNA DOMOWA
    1946-1950 MARIANO OSPINA PÉREZ
    1950-1953 LAUREANO GÓMEZ
    1953 RAFAEL URDANETA ARBELÁEZ
    1953 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1953-1957 GUSTAVO ROJAS PINILLA /prezydent-dyktator/
    1957-1958 rządy junty wojskowej (GABRIEL PARIS GORDILLO, RAFAEL NAVAS PARDO, DEOGARCIAS FONSECA ESPINOSA, LUIS ENRIQUEZ ORDÓŃEZ CASTILLO, RUBÉN PIEDRAHITA ARANGO)
    1958-1962 ALBERTO LLERAS CAMARGO
    1962-1966 GUILLERMO LEÓN VALENCIA
    1965- WOJNA DOMOWA
    1966-1970 CARLOS LLERAS RESTREPO
    1970-1974 MISAEL PASTRANA BORRERO
    1974-1978 ALFONSO LÓPEZ MICHELSEN
    1978-1982 JULIO CÉSAR TURBAY AYALA
    1982-1986 BELISARIO BETANCOURT CUARTAS
    1986-1990 VIRGILIO BARCO VARGAS
    1990-1994 CÉSAR GAVIRIA TRUJILLO
    1994-1998 ERNESTO SAMPER PIZANO
    1998-2002 ANDRÉS PASTRANA ARANGO
    2002- ALVARO URIBE VELEZ

    PARAGWAJ – PARAGUAY

    REPUBLIKA PARAGWAJU – REPÚBLICA DEL PARAGUAY – TETÂ PARAGUAY
    NIEPODLEGŁOŚĆ: 14.V.1811


    1910-1948 – Unia Panamerykańska, 1919-1935 – Liga Narodów (LN), od 1945 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1948 – Organizacja Państw Amerykańskich (OPA), 1960-1980 – Stowarzyszenie Wolnego Handlu Ameryki Łacińskiej (LAFTA), od 1975 – Latynoamerykański System Gospodarczy (SELA), od 1980 – Latynoamerykańskie Stowarzyszenie Integracyjne (ALADI), od 1991 – Wspólny Rynek Południa (MERCOSUR).

    1536-1811 KOLONIA HISZPANII (JAKO CZĘŚĆ WICEKRÓLESTWA PERU 1536-1776, JAKO CZĘŚĆ WICEKRÓLESTWA LA PLATY 1776-1810)
    1811-1813 PAŃSTWO
    1811 Triumwirat (BERNARDO DE VELASCO, JUAN VALERIANO ZEBALLOS, JOSÉ GASPAR RODRÍGUEZ DE FRANCIA)
    1811-1813 Junta (JOSÉ GASPAR RODRÍGUEZ DE FRANCIA, FULGENCIO YEGROS, FRANCISCO JAVIER BOGARÍN, PEDRO JUAN CABALLERO, FERNANDO DE LA MORA)
    1813- REPUBLIKA
    1813-1814 Konsulat (JOSÉ GASPAR RODRÍGUEZ DE FRANCIA, FULGENCIO YEGROS)
    1814-1840 JOSÉ GASPAR RODRÍGUEZ DE FRANCIA „EL SUPREMO” /prezydent-dyktator/
    1840-1841 rządy junty wojskowej
    1841 ROMUALDO DURÉ
    1841 MARIANO ROQUE ALONSO /przewodniczący triumwiratu/
    1841 MARIANO ROQUE ALONSO /prezydent-dyktator/
    1841-1844 Konsulat (MARIANO ROQUE ALONSO, CARLOS ANTONIO LÓPEZ)
    1844-1862 CARLOS ANTONIO LÓPEZ /prezydent-dyktator/
    1862-1870 FRANCISCO SOLANO LÓPEZ /prezydent-dyktator/
    1864-1870 WOJNA PARAGWAJSKA (ARGENTYNA, BRAZYLIA I URUGWAJ KONTRA PARAGWAJ)
    1869-1870 Triumwirat (CIRILO ANTONIO RÍVAROLA, JOSÉ DÍAZ DE BEDOYA, CARLOS LOIZAGA)
    1870-1871 CIRILO ANTONIO RÍVAROLA
    1870-1876 OKUPACJA PARAGWAJU PRZEZ ARGENTYNĘ, BRAZYLIĘ I URUGWAJ
    1871-1874 SALVADOR JOVELLANOS
    1874-1877 JUAN BAUTISTA GILL
    1877-1878 HIGINIO URIARTE
    1878-1880 CÁNDIDO BAREIRO
    1880-1886 BERNARDINO CABALLERO
    1886-1890 PATRICIO ESCOBAR
    1890-1893 JUAN GUALBERTO GONZÁLEZ
    1893-1894 MARCOS MORÍNIGO
    1894-1898 JUAN BAUTISTA EGUSQUIZA
    1898-1902 EMILIO ACEVAL
    1902 HECTOR CARVALLO
    1902-1904 JUAN ANTONIO EZCURRA
    1904-1905 JUAN BAUTISTA GAONA
    1905-1906 CECILIO BÁEZ
    1906-1908 BENIGNO FERREIRA
    1908-1910 EMILIANO GONZÁLEZ NAVERO
    1910-1911 MANUEL GONDRA
    1911 ALBINO JARA
    1911-1912 LIBERATO ROJAS
    1912 PEDRO PABLO PEŃA
    1912 EMILIANO GONZÁLEZ NAVERO
    1912-1916 EDUARDO SCHAERER
    1916-1919 MANUEL FRANCO
    1919-1920 JOSÉ MONTERO
    1920-1921 MANUEL GONDRA
    1921-1923 EUSEBIO AYALA
    1923-1924 ELIGIO AYALA
    1924-1925 LUIS ALBERTO RIART
    1925-1928 ELIGIO AYALA
    1928-1931 JOSÉ PATRICIO GUGGIARI
    1931-1932 EMILIANO GONZÁLEZ NAVERO
    1932 JOSÉ PATRICIO GUGGIARI
    1932-1935 WOJNA Z BOLIWIĄ O EL GRAN CHACO
    1932-1936 EUSEBIO AYALA
    1936-1937 RAFAEL FRANCO
    1937-1939 FÉLIX PAIVA
    1939-1940 JOSÉ FÉLIX ESTIGARRIBIA
    1940-1954 CZĘSTE DYKTATURY WOJSKOWE
    1940-1948 HIGINIO MORÍNIGO MARTÍNEZ /prezydent-dyktator/
    1948 JUAN MANUEL FRUTOS
    1948-1949 JUAN NATALICIO GONZÁLEZ
    1949 RAYMONDO ROLON
    1949 FELIPE MOLAS LÓPEZ
    1949-1954 FEDÉRICO CHÁVEZ
    1954 TOMÁS ROMERO PEREIRA
    1954 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1954-1989 ALFREDO STROESSNER MATTIANDA /prezydent-dyktator/
    1989 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1989-1993 ANDRÉS RODRÍGUEZ
    1993-1997 JUAN CARLOS WASMOSY MONTI
    1997-1998 LINO CÉSAR OVIEDO
    1998-1999 RAÚL CUBAS GRAU
    1999 KRYZYS POLITYCZNY
    1999-2003 LUIS ÁNGEL GONZÁLEZ MACCHI
    2003-2008 NICANOR DUARTE FRUTOS
    2008- FERNANDO LUGO

    PERU – PERÚ – PIRUW

    REPUBLIKA PERU – REPÚBLICA DEL PERÚ – PIRUW
    NIEPODLEGŁOŚĆ: 28.VII.1821


    1910-1948 – Unia Panamerykańska, 1919-1939 – Liga Narodów (LN), od 1945 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1948 – Organizacja Państw Amerykańskich (OPA), 1960-1980 – Stowarzyszenie Wolnego Handlu Ameryki Łacińskiej (LAFTA), od 1969 – Wspólnota Andyjska (CAN), od 1975 – Latynoamerykański System Gospodarczy (SELA), od 1980 – Latynoamerykańskie Stowarzyszenie Integracyjne (ALADI), od 1998 – Współpraca Gospodarcza Azji i Pacyfiku (APEC).

    1200 ZAŁOŻENIE CUZCO NAD JEZIOREM TITICACA PRZEZ INKÓW
    XV.w.-1533 IMPERIUM INKÓW (4 PROWINCJE: CHINCHASUYU, CUNTISUYU, ANTISUYU, COLLASUYU)
    1533-1821 KOLONIA HISZPANII (POD NAZWĄ WICEKRÓLESTWO PERU 1543-1821)
    1535-1537 POWSTANIE INDIAŃSKIE (MANCO CAPAC)
    1742 POWSTANIE INDIAŃSKIE
    1748 POWSTANIE INDIAŃSKIE
    1780-1781 POWSTANIE INDIAŃSKIE (TÚPAC AMARÚ II – JOSÉ GABRIEL CONDORCANQUI)
    1821-1823 PAŃSTWO
    1821-1822 JOSÉ DE SAN MARTÍN Y MATORRAS /protektor/
    1822-1823 Junta (JOSÉ DE LA MAR, MANUEL SALAZAR Y BAQUIJANO, RUDESINDO ALVARADO)
    1823-1836 REPUBLIKA
    1823 JOSÉ DE LA RIVA AGÜERO
    1823 JOSÉ ANTONIO DE SUCRE Y DE ALCALÁ /prezydent-dyktator/
    1823-1824 JOSÉ BERNARDO DE TAGLE mar. DE TORRE TAGLE /najwyższy naczelnik i prezydent/
    1824-1826 SIMÓN BOLÍVAR Y PALACIOS /prezydent-dyktator/
    1826-1827 ANDRÉS DE SANTA CRUZ Y CALAHUMANA /prezydent tymczasowy/
    1827 MANUEL SALAZAR Y BAQUIJANO /prezydent tymczasowy/
    1827-1829 JOSÉ DE LA MAR
    1829 ANTONIO GUTIÉRREZ DE LA FUENTE /najwyższy naczelnik/
    1829-1833 AGUSTÍN GAMARRA
    1833-1834 JOSÉ LUIS DE ORBEGOSO
    1834 PEDRO BERMÚDEZ /najwyższy naczelnik/
    1835-1836 FELIPE SANTIAGO SALAVERRY /najwyższy naczelnik/
    1835 AGUSTÍN GAMARRA
    1836-1839 KONFEDERACJA PERUWIAŃSKO-BOLIWIJSKA
    1836-1839 UNIA PERSONALNA Z BOLIWIĄ
    1836-1839 ANDRÉS DE SANTA CRUZ Y CALAHUMANA /najwyższy protektor, prezydent-dyktator/
    1836-1838 KRYZYS POLITYCZNY
    1836-1839 PAŃSTWO POŁUDNIOWOPERUWIAŃSKIE
    1836-1839 ANDRÉS DE SANTA CRUZ Y CALAHUMANA /najwyższy protektor Państwa Południowoperuwiańskiego/
    1837-1838 PAŃSTWO PÓŁNOCNOPERUWIAŃSKIE
    1837-1839 ANDRÉS DE SANTA CRUZ Y CALAHUMANA /najwyższy protektor Państwa Północnoperuwiańskiego/
    1837-1838 JOSÉ LUIS DE ORBEGOSO /prezydent Państwa Północnoperuwiańskiego/
    1837-1838 RAMÓN HERRERA /prezydent Państwa Południowoperuwiańskiego/
    1837- REPUBLIKA
    1837 ANTONIO GUTIÉRREZ DE LA FUENTE /najwyższy naczelnik tymczasowy Rep. Peru/
    1838 JOSÉ LUIS DE ORBEGOSO /prezydent Rep. Peru i Państwa Północnoperuwiańskiego/
    JOSÉ MARÍA GALDEANO /prezydent tymczasowy Państwa Północnoperuwiańskiego/
    1838 JOSÉ DE LA RIVA AGÜERO /prezydent Państwa Północnoperuwiańskiego/
    1838 PEDRO BERMÚDEZ /prezydent tymczasowy Państwa Północnoperuwiańskiego/
    1838-1839 PIO TRISTAN /prezydent Państwa Południowoperuwiańskiego/
    1838 ZJEDNOCZENIE PERU
    1838-1841 AGUSTÍN GAMARRA /prezydent-odnowiciel/
    1838 FRANCISCO VIDAL /najwyższy naczelnik/
    1841 MANUEL IGNACIO VIVANCO /najwyższy naczelnik/
    1841-1842 MANUEL MENÉNDEZ /prezydent tymczasowy/
    1842 JUAN CRISOSTOMO TORRICO /naczelnik narodu/
    1842-1843 FRANCISCO VIDAL /prezydent tymczasowy/
    1843 JUSTO FIGUEROLA /prezydent tymczasowy/
    1843-1844 MANUEL IGNACIO VIVANCO /najwyższy dyrektor/
    1843-1844 DOMINGO NIETO /prezydent Najwyższej Junty Rządu Tymczasowego/
    1844 DOMINGO ELÍAS
    1844 MANUEL MENÉNDEZ
    1844 JUSTO FIGUEROLA
    1844-1845 MANUEL MENÉNDEZ
    1845-1851 RAMÓN CASTILLA Y MARQUESADO
    1851-1855 JOSE RUFINO ECHENIQUE
    1855 DOMINGO ELÍAS
    1855-1862 RAMÓN CASTILLA Y MARQUESADO
    1856-1858 MANUEL IGNACIO VIVANCO /kontrprezydent/
    1862-1863 MIGUEL SAN ROMÁN
    1863 PEDRO DIEZ CANSECO
    1863-1865 JUAN ANTONIO PEZET
    1865 MARIANO IGNACIO PRADO
    1865 PEDRO DIEZ CANSECO
    1865-1868 MARIANO IGNACIO PRADO
    1865-1866 WOJNA Z HISZPANIĄ
    1867-1868 PEDRO DIEZ CANSECO
    1868-1872 JOSÉ BALTA
    1872 TOMÁS GUTIÉRREZ /prezydent-dyktator/
    1872 MANUEL HERENCIA ZEVALLOS
    1872-1876 MANUEL PRADO
    1874 NICOLÁS DE PIEROLA /tymczasowy najwyższy naczelnik/
    1876-1879 MARIANO IGNACIO PRADO
    1876 NICOLÁS DE PIEROLA /tymczasowy najwyższy naczelnik/
    1877 NICOLÁS DE PIEROLA
    1879-1881 NICOLÁS DE PIEROLA /najwyższy naczelnik i prezydent/
    1879-1884 WOJNA Z CHILE O SALETRĘ
    1881 FRANCISCO GARCÍA CALDERÓN
    1881-1883 LIZARDO MONTERO /prezydent tymczasowy/
    1882-1885 MIGUEL IGLESIAS
    1885-1886 ANTONIO ARENAS /prezydent tymczasowy/
    1886-1890 ANDRÉS AVELINO CÁCERES
    1890-1894 REMIGIO MORALES BERMÚDEZ
    1894 JUSTINIANO BORGOŃO
    1894-1895 ANDRÉS AVELINO CÁCERES
    1895 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1895 MANUEL CANDAMO /przewodniczący junty rządzącej/
    1895-1899 NICOLÁS DE PIEROLA
    1899-1903 EDUARDO LÓPEZ DE LA ROMAŃA
    1903-1904 MANUEL CANDAMO
    1904-1908 JOSÉ PARDO BARREDA
    1908-1912 AGUSTO BERNARDINO LEGUÍA Y SALSEDO /prezydent-dyktator/
    1912-1914 GUILLERMO ENRIQUE BILLINGHURST ANGULO
    1914-1915 OSCAR RAYMUNDO BENAVIDES LARREA
    1915-1919 JOSÉ PARDO BARREDA
    1919-1930 AGUSTO BERNARDINO LEGUÍA Y SALSEDO /prezydent-dyktator/
    1930 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1930 MANUEL PONCE /prezydent Junty Rządowej/
    1930-1931 LUIS MIGUEL SÁNCHEZ CERRO /prezydent Junty Rządowej/
    1931 RICARDO LEONCIO ELÍAS
    1931 GUSTAVO JÍMENEZ
    1931 DAVID SAMÁNEZ OCAMPO
    1931-1933 LUIS MIGUEL SÁNCHEZ CERRO
    1932-1934 WOJNA Z KOLUMBIĄ
    1933 JOSÉ MANZANILLA
    1933-1939 OSCAR R.BENAVIDES
    1939-1945 MANUEL PRADO Y UGARTECHE /prezydent-dyktator/
    1941-1942 WOJNA Z EKWADOREM O CZĘŚĆ AMAZONII
    1945-1948 JOSÉ LUIS BUSTAMANTE Y RIVERO
    1948-1950 MANUEL APOLINARIO ODRIA /prezydent-dyktator/
    1950 ZENON NORIEGA
    1950-1956 MANUEL APOLINARIO ODRIA /prezydent-dyktator/
    1956-1962 MANUEL PRADO Y UGARTECHE /prezydent-dyktator/
    1962 VICTOR RAÚL HAYA DE LA TORRE /prezydent-elekt/
    1962 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1962-1963 RICARDO PÉREZ GODOY /prezydent junty wojskowej/
    1963 NICOLÁS LINDLEY /prezydent junty wojskowej/
    1963-1968 FERNANDO BELAÚNDE TERRY
    1968 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1968-1975 JUAN VELASCO ALVARADO
    1975 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1975-1980 FRANCISCO MORALES BERMÚDEZ CERRUTTI
    1980-1985 FERNANDO BELAÚNDE TERRY
    1981-1983 SPÓR Z EKWADOREM O CORDILLERA DE CONDOR
    1985-1990 ALÁN GARCÍA PÉREZ
    1990-2000 ALBERTO KENYA FUJIMORI /prezydent-dyktator/
    1995 INCYDENTY GRANICZNE Z EKWADOREM W AMAZONII
    2000-2001 VALENTÍN PANIAGUA /prezydent tymczasowy/
    2001-2006 ALEJANDRO TOLEDO MANRIQUE
    2006- ALÁN GARCÍA PÉREZ
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  4. #4
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    SURINAM – SURINAME

    REPUBLIKA SURINAMU – REPUBLIEK SURINAME
    AUTONOMIA: 1954-1975, NIEPODLEGŁOŚĆ: 25.XI.1975


    od 1975 – Wspólnota Karaibska (CARICOM), od 1975 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1975 – Organizacja Państw Amerykańskich (OPA), od 1975 – Latynoamerykański System Gospodarczy (SELA).

    1613-1650 POSIADŁOŚĆ HOLANDII
    1650-1667 POSIADŁOŚĆ ANGLII (WIELKIEJ BRYTANII)
    1667-1815 POSIADŁOŚĆ HOLANDII
    1815-1954 KOLONIA HOLANDII (POD NAZWĄ GUJANA HOLENDERSKA 1815-1975)
    1954-1975 AUTONOMIA WEWNĘTRZNA W RAMACH HOLANDII
    1973-1975 HENCK ARRON /premier/
    1975- REPUBLIKA
    1975-1980 dr JOHAN HENRI ELIZA FERRIER
    1980 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1980 DAYSI BOUTERSE /przewodniczący Narodowej Rady Wojskowej/
    1980-1982 dr HENDRIK RUDOLF CHIN-A-SEN
    1980-1992 WOJNA DOMOWA
    1982-1988 LACHMIPERSAD FREDERICK RAMDAT MISIER
    1988-1990 RAMSEWAK SHANKAR
    1990 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1990 IVAN GRAANOOGST
    1990-1991 JOHAN KRAAG
    1991-1996 dr RONALD RUNALDO VENETIAAN
    1996-2000 dr JULES WIJDENBOSCH
    2000- dr RONALD RUNALDO VENETIAAN

    TRYNIDAD I TOBAGO – TRINIDAD AND TOBAGO

    REPUBLIKA TRYNIDADU I TOBAGO – REPUBLIC OF TRINIDAD AND TOBAGO
    AUTONOMIA: 1959-1962, NIEPODLEGŁOŚĆ: 31.VIII.1962


    od 1962 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1962 – Wspólnota Narodów (Commonwealth), 1966-1973 – Karaibska Strefa Wolnego Handlu (CARIFTA), od 1967 – Organizacja Państw Amerykańskich (OPA), od 1973 – Wspólnota Karaibska (CARICOM), od 1975 – Państwa Afryki, Karaibów i Pacyfiku (ACP), od 1975 – Latynoamerykański System Gospodarczy (SELA).

    1498-1632 TOBAGO KOLONIĄ HISZPANII
    1498-1797 TRYNIDAD KOLONIĄ HISZPANII
    1632-1654 TOBAGO POSIADŁOŚCIĄ HOLANDII
    1654-1682 TOBAGO POSIADŁOŚCIĄ KURLANDII
    1682-1783 TOBAGO POSIADŁOŚCIĄ ANGLII (WIELKIEJ BRYTANII)
    1783-1794 TOBAGO KOLONIĄ FRANCJI
    1794-1962 TOBAGO KOLONIĄ WIELKIEJ BRYTANII
    1797-1962 TRYNIDAD KOLONIĄ WIELKIEJ BRYTANII
    1888 POŁĄCZENIE TRYNIDADU Z TOBAGO
    1958-1962 W SKŁADZIE FEDERACJI INDII ZACHODNICH (ANTYLI BRYTYJSKICH)
    1958-1962 GRANTLEY ADAMS /premier/
    1959-1962 AUTONOMIA WEWNĘTRZNA W RAMACH WIELKIEJ BRYTANII
    1959-1962 ERIC EUSTACE WILLIAMS /premier/
    1962-1976 DOMINIUM
    1962-1976 ERIC EUSTACE WILLIAMS /premier/
    1976- REPUBLIKA
    1976-1987 ELLIS EMMANUEL INNOCENT CLARKE
    1987-1997 NOOR MOHAMMAD HASSANALI
    1997-2002 ARTHUR NAPOLEON RAYMOND ROBINSON
    2003- GEORGE MAXWELL RICHARDS

    URUGWAJ – URUGŮAY

    WSCHODNIA REPUBLIKA URUGWAJU –
    REPÚBLICA ORIENTAL DEL URUGŮAY
    PROKLAMACJA NIEPODLEGŁOŚCI: 25.VIII.1825, POTWIERDZENIE NIEPODLEGŁOŚCI: 27.VIII.1828, 4.X.1828


    1910-1948 – Unia Panamerykańska, 1919-1946 – Liga Narodów (LN), od 1945 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1948 – Organizacja Państw Amerykańskich (OPA), 1960-1980 – Stowarzyszenie Wolnego Handlu Ameryki Łacińskiej (LAFTA), od 1975 – Latynoamerykański System Gospodarczy (SELA), od 1980 – Latynoamerykańskie Stowarzyszenie Integracyjne (ALADI), od 1991 – Wspólny Rynek Południa (MERCOSUR).

    1536-1810 KOLONIA HISZPANII (JAKO CZĘŚĆ WICEKRÓLESTWA PERU 1543-1776, JAKO CZĘŚĆ WICEKRÓLESTWA LA PLATY 1776-1810)
    1810-1821 TERYTORIUM SPORNE MIĘDZY LA PLATĄ A PORTUGALIĄ
    1811-1825 POWSTANIE NARODOWOWYZWOLEŃCZE (JOSÉ GERVASIO D’ARTIGAS)
    1816-1821 OKUPACJA URUGWAJU PRZEZ PORTUGALIĘ
    1821-1823 AUTONOMIA WEWNĘTRZNA (POD NAZWĄ KRÓLESTWO CISPLATAŃSKIE) W RAMACH BRAZYLII
    1823-1825 W SKŁADZIE BRAZYLII
    1825-1828 WOJNA LA PLATY Z BRAZYLIĄ O URUGWAJ
    1830- REPUBLIKA
    1830-1834 JOSÉ FRUCTUOSO RIVERA
    1834-1835 CARLOS ANAYA
    1835-1838 MANUEL ORIBE
    1836 POCZĄTEK RYWALIZACJI PARTII BLANCO I COLORADO – CZĘSTE PRZEWROTY I WOJNY DOMOWE
    1838 GABRIEL ANTONIO PEREIRA
    1838-1839 JOSÉ FRUCTUOSO RIVERA
    1839 GABRIEL ANTONIO PEREIRA
    1839-1843 JOSÉ FRUCTUOSO RIVERA
    1843-1851 WOJNA Z LA PLATĄ
    1843-1852 JOAQUÍN SUÁREZ
    1852 BERNARDO PRUDENCIO BERRO
    1852-1853 JUAN FRANCISCO GIRÓ
    1852-1853 JUAN ANTONIO LAVALLEJA /kontrprezydent/
    1853-1854 VENANCIO FLORES
    1853-1854 JOSÉ FRUCTUOSO RIVERA /kontrprezydent/
    1854-1855 VENANCIO FLORES
    1855 LUIS LAMAS
    1855-1856 MANUEL BASILIO BUSTAMENTE
    1856 JOSÉ MARÍA PLA
    1856-1860 GABRIEL ANTONIO PEREIRA
    1860-1864 BERNARDO PRUDENCIO BERRO
    1864-1865 ANASTASIO CRUZ AGUIRRE
    1864-1870 WOJNA PARAGWAJSKA (ARGENTYNA, BRAZYLIA I URUGWAJ KONTRA PARAGWAJ)
    1865 TOMÁS VILLALBA
    1865-1868 VENANCIO FLORES
    1868 PEDRO VARELA
    1868-1872 LORENZO BATTLE
    1872-1873 TOMÁS GOMENSORO
    1873-1875 JOSÉ EUGENIO ELLAURI
    1875-1876 PEDRO VARELA
    1876-1878 LORENZO LATORRE
    1878-1879 FRANCISCO ANTONINO VIDAL
    1879-1880 LORENZO LATORRE
    1880-1882 FRANCISCO ANTONINO VIDAL
    1882-1886 MÁXIMO SANTOS
    1886 FRANCISCO ANTONINO VIDAL
    1886 MÁXIMO SANTOS
    1886-1890 MÁXIMO TAJES
    1890-1894 JOSÉ HERRERA Y OBES
    1894 DUNCAN STEWART
    1894-1897 JUAN IDIARTE BORDA
    1897-1899 JUAN LINDOLFO CUESTAS
    1899 JOSÉ BATTLE Y ORDÓŃEZ
    1899-1903 JUAN LINDOLFO CUESTAS
    1903-1907 JOSÉ BATTLE Y ORDÓŃEZ
    1907-1911 CLAUDIO WILLIAM
    1911-1915 JOSÉ BATTLE Y ORDÓŃEZ
    1915-1919 FELICIANO VIERA
    1919-1923 BALTAZAR BRUM
    1923-1927 JOSÉ SERRATO
    1927-1931 JUAN CAMPISTEGUY
    1931-1938 GABRIEL TERRA /prezydent-dyktator/
    1938-1943 ALFREDO BALDOMIR
    1943-1947 JUAN JOSÉ DE AMÉZAGA
    1947 TOMÁS BARRETA
    1947-1951 LUIS BATTLE BERRES
    1951-1952 ALEJANDRO MARTÍNEZ TRUEBA
    1952-1955 I Narodowa Rada Rządząca (1952-1955: ANDRÉS MARTÍNEZ TRUEBA )
    1955-1959 II Narodowa Rada Rządząca (1955: LUIS BATTLE BERRES, 1956: ALBERTO FERMIN ZUBIRIA, 1957: ARTURO LEZAMA, 1958: CARLOS L. FISCHER)
    1959-1963 III Narodowa Rada Rządząca (1959: MARTIN RECAREDO ECHEGOYEN, 1960: BENITO NARDONE, 1961: EDUARDO VICTOR HAEDO, 1962: FAUSTINO HARRISON)
    1963-1967 IV Narodowa Rada Rządząca (1963: DANIEL FERNANDEZ CRESPO, 1964: LUIS GIANNATTASIO, 1965: WASHINGTON BELTRAN, 1966: ALBERTO HEBER USHER)
    1967 OSCAR DIEGO GESTIDO
    1967-1972 JORGE PACHECO ARECO
    1972-1976 JUAN MARÍA BORDABERRY /prezydent-dyktator/
    1976 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1976-1981 APARICIO MÉNDEZ
    1981-1985 GREGORIO CONRADO ALVÁREZ ARMELINO
    1985-1990 JULIO MARÍA SANGUINETTI CAIROLO
    1990-1995 LUIS ALBERTO LACALLE DE HERRERA
    1995-2000 JULIO MARÍA SANGUINETTI CAIROLO
    2000-2005 JORGE BATTLE IBÁŃEZ
    2002 KRYZYS FINANSOWY
    2005- TABARÉ RAMÓN VAZQUEZ ROSAS
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  5. #5
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    WENEZUELA – VENEZUELA

    BOLIWARIAŃSKA REPUBLIKA WENEZUELI – REPÚBLICA BOLIVARIANA DE VENEZUELA
    PROKLAMACJA NIEPODLEGŁOŚCI: 5.VII.1811, POTWIERDZENIE NIEPODLEGŁOŚCI: 24.VI.1821, 6.V.1830


    1910-1948 – Unia Panamerykańska, 1919-1939 – Liga Narodów (LN), od 1945 – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), od 1948 – Organizacja Państw Amerykańskich (OPA), od 1960 – Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), 1960-1980 – Stowarzyszenie Wolnego Handlu Ameryki Łacińskiej (LAFTA), od 1969 – Wspólnota Andyjska (CAN), od 1975 – Latynoamerykański System Gospodarczy (SELA), od 1980 – Latynoamerykańskie Stowarzyszenie Integracyjne (ALADI), od 1994 – Grupa 3 (Wenezuela, Kolumbia, Meksyk).

    1528-1777 KOLONIA HISZPANII (JAKO CZĘŚĆ WICEKRÓLESTWA PERU 1543-1717, JAKO CZĘŚĆ WICEKRÓLESTWA NOWEJ GRANADY 1717-1810)
    1777-1810 AUTONOMIA WEWNĘTRZNA W RAMACH HISZPANII
    1810-1811 KAPITANIA GENERALNA
    1810-1811 Najwyższa Junta
    1811-1812 KONFEDERACJA STANÓW
    1811-1812 Triumwirat
    1812 FRANCISCO DE MIRANDA „EL PRECURSOR” /prezydent-dyktator/
    1812-1813 KOLONIA HISZPANII
    1813-1814 KONFEDERACJA STANÓW
    1813-1814 SANTIAGO MARIŃO /najwyższy naczelnik/
    1814 REPUBLIKA
    1814 SIMÓN BOLÍVAR Y PALACIOS /prezydent-dyktator/
    1814-1816 KOLONIA HISZPANII
    1816-1819 REPUBLIKA
    1816-1819 SIMÓN BOLÍVAR Y PALACIOS /prezydent-dyktator/
    1819 Duumwirat
    1819 SIMÓN BOLÍVAR Y PALACIOS /prezydent-dyktator/
    1819-1830 W SKŁADZIE TZW. WIELKIEJ KOLUMBII (KOLUMBIA + WENEZUELA + EKWADOR)
    1819-1829 JOSÉ ANTONIO PÁEZ /intendent-zarządca/
    1829 JOSÉ ANTONIO PÁEZ /prezydent-dyktator/
    1830-1864 REPUBLIKA
    1830-1835 JOSÉ ANTONIO PÁEZ /prezydent-dyktator/
    1835-1837 JOSÉ MANUEL VARGAS
    1837-1839 CARLOS SOUBLETTE
    1839-1843 JOSÉ ANTONIO PÁEZ /prezydent-dyktator/
    1843-1847 CARLOS SOUBLETTE
    1847-1851 JOSÉ TADEO MONAGAS
    1851-1855 JOSÉ GREGORIO MONAGAS
    1855-1858 JOSÉ TADEO MONAGAS
    1858-1863 WOJNA DOMOWA
    1858-1859 JULIÁN CASTRO
    1859 PEDRO GUAL
    1860-1861 MANUEL FELIPE TOVAR
    1861 PEDRO GUAL
    1861-1863 JOSÉ ANTONIO PÁEZ /prezydent-dyktator/
    1863-1864 JUAN CRISÓSTOMO FALCÓN
    1864-1961 STANY ZJEDNOCZONE (REPUBLIKA)
    1864-1868 JUAN CRISÓSTOMO FALCÓN
    1868 JOSÉ TADEO MONAGAS
    1868-1870 JOSÉ RUPERTO MONAGAS
    1870-1877 ANTONIO GUZMÁN BLANCO
    1877-1878 FRANCISCO LINARES ALCÁNTARA
    1878-1879 GREGORIO CEDEŃO /współprezydent/
    1878-1879 JACINTO GUTIÉRREZ /współprezydent/
    1878-1879 JOSÉ GREGORIO VARELA /współprezydent/
    1879-1884 ANTONIO GUZMÁN BLANCO
    1884-1886 JOAQUÍN CRESPO TORRES
    1886-1887 ANTONIO GUZMÁN BLANCO
    1888 HERMÓGENES LÓPEZ
    1888-1890 JUAN PABLO ROJAS PAÚL
    1890-1892 RAIMUNDO ANDUEZA PALACIO
    1892-1893 GUILLERMO TELL PULIDO /współprezydent/
    1892-1893 GUILLERMO TELL VILLEGAS /współprezydent/
    1894-1898 JOAQUÍN CRESPO TORRES
    1895 I KONFLIKT WENEZUELSKI (INCYDENTY GRANICZNE Z GUJANĄ BRYTYJSKĄ)
    1898-1899 IGNACIO ANDRADE
    1899-1908 CIPRIANO CASTRO RUIZ
    1902-1904 II KONFLIKT WENEZUELSKI (BLOKADA PORTÓW WENEZUELI PRZEZ OKRĘTY WIELKIEJ BRYTANII, NIEMIEC I WŁOCH – SPRAWA ZWROTU ZADŁUŻEŃ)
    1908-1915 JUAN VICENTE GÓMEZ /prezydent-dyktator/
    1915-1922 VICTORIANO MÁRQUEZ BUSTILLOS
    1922-1929 JUAN VICENTE GÓMEZ /prezydent-dyktator/
    1929-1931 JUAN BAUTISTA PÉREZ
    1931-1935 JUAN VICENTE GÓMEZ /prezydent-dyktator/
    1935-1941 ELEAZAR LÓPEZ CONTRERAS
    1941-1945 ISAÍAS MEDINA ANGARITA
    1945 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1945-1948 RÓMULO BETANCOURT
    1948 RÓMULO GALLEGOS
    1948 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1948-1950 CARLOS DELGADO CHALBAUD /przewodniczący junty/
    1950-1952 GERMAN SUÁREZ FLAMERICH /przewodniczący junty/
    1952-1958 MARCOS PÉREZ JÍMENEZ /prezydent-dyktator/
    1958 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    1958 Junta (WOLFGANG LARRAZÁBAL, EDGAR SANABRIA)
    1959-1964 RÓMULO BETANCOURT
    1961-1999 REPUBLIKA ZWIĄZKOWA
    1964-1969 RAÚL LEONI
    1969-1974 RAFAEL CALDERA RODRÍGUEZ
    1974-1979 CARLOS ANDRÉS PÉREZ RODRÍGUEZ
    1979-1984 LUIS HERRERA CAMPINS
    1984-1988 JAIME LUSINCHI
    1988-1994 CARLOS ANDRÉS PÉREZ RODRÍGUEZ
    1994-1999 RAFAEL CALDERA RODRÍGUEZ
    1999- REPUBLIKA BOLIWARIAŃSKA
    1999-2002 HUGO CHÁVEZ FRIAS
    2002 NIEUDANY WOJSKOWY ZAMACH STANU
    2002 PEDRO CARMONA
    2002- HUGO CHÁVEZ FRIAS
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

Similar Threads

  1. Poczet władców i prezydentów państw - Australia i Oceania
    By Aux_Teergois in forum Forum - Historia (PL)
    Replies: 4
    Last Post: 01-28-2010, 06:42 PM
  2. Poczet władców i prezydentów państw - Ameryka Płn.
    By Aux_Teergois in forum Forum - Historia (PL)
    Replies: 7
    Last Post: 01-28-2010, 06:00 PM
  3. Poczet władców i prezydentów państw - Afryka
    By Aux_Teergois in forum Forum - Historia (PL)
    Replies: 17
    Last Post: 01-28-2010, 05:05 PM
  4. Poczet władców i prezydentów państw - Europa
    By Aux_Teergois in forum Forum - Historia (PL)
    Replies: 18
    Last Post: 01-28-2010, 05:02 PM
  5. Poczet władców i prezydentów państw - Azja
    By Aux_Teergois in forum Forum - Historia (PL)
    Replies: 15
    Last Post: 01-28-2010, 02:41 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
footer