Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 56

Thread: Poczet władców nieistniejących państw

  1. #1
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264

    Poczet władców nieistniejących państw

    AKAD

    2334-2154 p. n. e. KRÓLESTWO
    2334-2279 p. n. e. SARGON I WIELKI
    2278-2270 p. n. e. RIMUSH
    2269-2255 p. n. e. MANISHTUSU
    2254-2218 p. n. e. NARAMSIN
    2217-2193 p. n. e. SHAR-KALLI-SHARRI
    2193-2169 p. n. e. WIELKIE BEZKRÓLEWIE
    2168-2154 p. n. e. SHU-TURUL
    2154 p. n. e. UPADEK PAŃSTWA WSKUTEK NAJAZDU GUTEJCZYKÓW

    AKWITANIA (GUJENNA)

    768-887 KRÓLESTWO
    768-887 DYNASTIA KAROLINGÓW
    768-771 KARLOMAN I
    771-781 KAROL WIELKI
    781-817 LUDWIK I POBOŻNY
    817-838 PEPIN I
    838-852 PEPIN II
    852-855 LUDWIK II MŁODSZY
    852-856 RANULF I Z POITIERS /książę Akwitanii/
    855-864 PEPIN II /po raz drugi, współrządca/
    855-864 KAROL DZIECIĘ /współrządca/
    864-866 KAROL DZIECIĘ
    866-879 LUDWIK III JĄKAŁA
    879-884 KARLOMAN II
    884-887 KAROL GRUBY
    887-1339 KSIĘSTWO
    887-893 DYNASTIA Z POITIERS
    887-890 RANULF II
    890-893 EBALUS BĘKART
    893-918 DYNASTIA Z AUVERGNE
    893-918 WILHELM I POBOŻNY
    918-927 DYNASTIA Z RAZES
    918-926 WILHELM II MŁODSZY
    926-927 AKFRYD
    927-1137 DYNASTIA Z POITIERS
    927-935 EBALUS BĘKART /po raz drugi/
    935-963 WILHELM III JASNOWŁOSY
    963-995 WILHELM IV SAMOCHWAŁA
    995-1030 WILHELM V WIELKI
    1030-1038 WILHELM VI GRUBY
    1038-1039 ODO
    1039-1058 WILHELM VII ŚMIAŁY
    1058-1086 WILHELM VIII
    1086-1127 WILHELM IX TRUBADUR
    1127-1137 WILHELM X ŚWIĘTY
    1137 ELEONORA
    1137-1152 DYNASTIA KAPETYNGÓW
    1137-1152 ELEONORA /współrządczyni/
    1137-1152 LUDWIK MŁODSZY /współrządca/
    1152-1339 DYNASTIA PLANTAGENETÓW
    1152-1172 HENRYK I /współrządca/
    1152-1172 ELEONORA /współrządczyni/
    1172-1184 RYSZARD LWIE SERCE
    1184-1189 ELEONORA /po raz drugi/
    1189-1199 RYSZARD LWIE SERCE /po raz drugi/
    1199-1216 JAN BEZ ZIEMI
    1216-1254 HENRYK II
    1254-1306 EDWARD I DŁUGONOGI
    1306-1325 EDWARD II
    1325-1339 EDWARD III
    1337-1453 WOJNA STULETNIA MIĘDZY FRANCJĄ A ANGLIĄ
    1339 ZJEDNOCZENIE Z FRANCJĄ

    ANJOU

    870-1360 HRABSTWO
    870-1060 DYNASTIA INGELGERIENSÓW
    870-898 INGELGER
    898-941 FULKO I RUDY
    941-958 FULKO II DOBRY
    958-987 GOTFRYD I SZARY
    987-1040 FULKO III CZARNY
    1040-1060 GOTFRYD II MARTEL
    1060-1204 DYNASTIA PLANTAGENETÓW
    1060-1067 GOTFRYD III BRODATY
    1067-1098 FULKO IV
    1098-1106 FULKO IV /współrządca/
    1098-1106 GOTFRYD IV MARTEL /współrządca/
    1106-1109 FULKO IV
    1109-1129 FULKO V MŁODY
    1129-1151 GOTFRYD V
    1151-1170 HENRYK
    1170-1183 HENRYK /współrządca/
    1170-1183 HENRYK MŁODY /współrządca/
    1183-1189 HENRYK
    1189-1199 RYSZARD LWIE SERCE
    1199-1203 ARTUR Z BRETANII
    1203-1204 JAN BEZ ZIEMI
    1204-1247 W SKŁADZIE FRANCJI
    1247-1290 DYNASTIA KAPETYNGÓW-LINIA ANJOU
    1247-1285 KAROL I
    1265-1290 UNIA PERSONALNA Z NEAPOLEM
    1285-1290 KAROL II
    1290 MAŁGORZATA
    1290-1584 DYNASTIA DE VALOIS
    1290-1299 MAŁGORZATA /współrządczyni/
    1290-1299 KAROL III /współrządca/
    1299-1325 KAROL III
    1325-1332 FILIP
    1328-1332 UNIA PERSONALNA Z FRANCJĄ
    1332-1350 JAN
    1337-1453 WOJNA STULETNIA MIĘDZY FRANCJĄ A ANGLIĄ
    1350-1481 LINIA ANJOU
    1350-1360 LUDWIK I
    1360-1480 KSIĘSTWO
    1360-1384 LUDWIK I
    1382-1480 UNIA PERSONALNA Z PROWANSJĄ
    1384-1417 LUDWIK II
    1417-1434 LUDWIK III
    1434-1480 RENE DOBRY
    1480-1481 KAROL IV
    1481 ZJEDNOCZENIE Z FRANCJĄ
    1515-1792 tytularni książęta Anjou
    1515-1584 LINIA ANGOULEME
    1515-1531 LUDWIKA DE SAVOIE
    1566-1573 HENRYK III
    1576-1584 FRANCISZEK
    1626-1792 DYNASTIA BOURBONÓW
    1626 GASTON
    1640-1661 FILIP I
    1668-1671 FILIP II
    1683-1700 FILIP III
    1712-1715 LUDWIK IV
    1730-1733 FILIP IV
    1771-1792 LUDWIK STANISŁAW KSAWERY
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  2. #2
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    ANTYGONIDZI

    306-168 p. n. e. KRÓLESTWO
    306-168 p. n. e. DYNASTIA ANTYGONIDÓW
    306-301 p. n. e. ANTYGON I JEDNOOKI /współrządca/
    306-301 p. n. e. DEMETRIUSZ I POLIORKETES /współrządca/
    301-283 p. n. e. DEMETRIUSZ I POLIORKETES
    283-239 p. n. e. ANTYGON II GONATAS
    239-229 p. n. e. DEMETRIUSZ II
    229-221 p. n. e. ANTYGON III DOSON
    221-179 p. n. e. FILIP V
    179-168 p. n. e. PERSEUSZ
    168-149 p. n. e. W SKŁADZIE RZYMU
    149-148 p. n. e. POWSTANIE ANTYRZYMSKIE
    149-148 p. n. e. KRÓLESTWO
    149-148 p. n. e. ANDRISKOS (FILIP VI)
    od 148 p. n. e. W SKŁADZIE RZYMU

    ARTOIS

    IX.w.-1405 HRABSTWO
    IX.w.-850 ODALRYK
    850-890 ALTMAR
    IX.w.-932 ADELELM
    932-1119 DYNASTIA FLANDRYJSKA
    932-958 ARNULF I WIELKI
    958-962 ARNULF I WIELKI /współrządca/
    958-962 BALDWIN I /współrządca/
    962-964 ARNULF I WIELKI
    964-988 ARNULF II MŁODSZY
    988-1037 BALDWIN II BRODATY
    1037-1067 BALDWIN III Z LILLE
    1067-1070 BALDWIN IV Z MONS
    1070-1071 ARNULF III NIESZCZĘŚLIWY
    1071-1093 ROBERT I
    1093-1111 ROBERT II JEROZOLIMSKI
    1111-1119 BALDWIN V HAPKIN
    1119-1127 DYNASTIA ESTRIDSENÓW
    1119-1127 KAROL DOBRY
    1127-1128 DYNASTIA NORMAŃSKA
    1127-1128 WILHELM CLITO
    1128-1180 DYNASTIA ADALBERTÓW
    1128-1168 THIERRY
    1168-1180 FILIP I
    1180-1347 DYNASTIA KAPETYNGÓW
    1180-1189 FILIP II
    1189-1226 LUDWIK I
    1226-1237 LUDWIK II
    1237-1250 ROBERT I DOBRY
    1250-1302 ROBERT II SZLACHETNY
    1302-1329 MATYLDA
    1302-1329 ROBERT III /kontrhrabia/
    1329-1330 JOANNA I
    1330-1347 JOANNA II
    1337-1453 WOJNA STULETNIA MIĘDZY FRANCJĄ A ANGLIĄ
    1347-1382 DYNASTIA BURGUNDZKA
    1347-1361 FILIP Z ROUVRES
    1361-1382 MAŁGORZATA I
    1382-1405 DYNASTIA Z DAMPIERRE
    1382-1384 LUDWIK Z MALE
    1384-1405 MAŁGORZATA II
    1405 ZJEDNOCZENIE Z BURGUNDIĄ

    ASTURIA

    718-739 KSIĘSTWO
    718-737 PELAYO (PELAGIUSZ)
    722 BITWA POD COVADONGĄ – ZATRZYMANIE EKSPANSJI ARABSKIEJ
    737-739 FAVILA
    739-925 KRÓLESTWO
    739-757 ALFONS I KATOLICKI
    757-768 FRUELA I
    768-774 AURELIO
    774-783 SILO
    783-788 MAUREGATO
    788-791 BERMUDO I DIAKON
    791-842 ALFONS II CNOTLIWY
    842-850 RAMIRO I
    850-910 UNIA PERSONALNA Z KRÓLESTWEM LEONU
    850-866 ORDOŃO I
    866-910 ALFONS III WIELKI
    910-925 FRUELA II
    924-925 UNIA PERSONALNA Z KRÓLESTWEM LEONU
    925 ZJEDNOCZENIE Z KRÓLESTWEM LEONU
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  3. #3
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    ASYRIA

    XXI.w.-605 p. n. e. KRÓLESTWO
    XXI.w. p. n. e. ZARIKUM
    XXI.w. p. n. e. SULILI
    XXI-XX.w. p. n. e. KIKKIA
    XX.w. p. n. e. AKKIA
    XX.w. p. n. e. PUZUR-ASSUR I
    1940-1930 p. n. e. SZALIM-AHHE
    1927-1907 p. n. e. ILUSZUMA
    1906-1867 p. n. e. ERISZUM I
    XIX.w. p. n. e. IKUNUM
    XIX.w. p. n. e. SARGON I
    XIX.w. p. n. e. PUZUR-ASSUR II
    XIX.w. p. n. e. NARAMSIN
    XIX.w. p. n. e. ERISZUM II
    1813-1781 p. n. e. SZAMSZIADAD I
    1780-1741 p. n. e. ISZME-DAGAN I
    XVIII.w. p. n. e. MUT-ASZKUR
    XVIII.w. p. n. e. RIMUSZ
    XVIII.w. p. n. e. ASINUM
    1700-1691 p. n. e. BELU-BANI
    1680-1380 p. n. e. POD KONTROLĄ MITANNI
    1690-1674 p. n. e. LUBAIA
    1673-1662 p. n. e. SZARMA-ADAD I
    1660-1651 p. n. e. IPTAR-SIN
    1649-1622 p. n. e. BAZAIA
    1621-1618 p. n. e. LULLAIA
    1617-1602 p. n. e. KIDDIN-NINUA
    1601-1599 p. n. e. SZARMA-ADAD II
    1598-1586 p. n. e. ERISZUM III
    1585-1580 p. n. e. SZAMSZIADAD II
    1579-1564 p. n. e. ISZME-DAGAN II
    1563-1522 p. n. e. SZAMSZIADAD III
    1522-1498 p. n. e. PUZUR-ASSUR III
    1497-1485 p. n. e. ENLIL-NASSIR I
    1484-1473 p. n. e. NUR-ILI
    1473 p. n. e. ASSUR-SZADUNI
    1472-1453 p. n. e. ASSUR-RABI I
    1452-1433 p. n. e. ASSUR-NADIN-AHHE I
    1432-1427 p. n. e. ENLIL-NASSIR II
    1426-1420 p. n. e. ASSUR-NIRARI II
    1419-1411 p. n. e. ASSUR-BEL-NISZESZU
    1410-1403 p. n. e. ASSUR-RIM-NISZESZU
    1402-1393 p. n. e. ASSUR-NADIN-AHHE II
    1392-1366 p. n. e. ERIBA-ADAD I
    1365-1330 p. n. e. ASSURUBALLIT I
    1329-1320 p. n. e. ENLIL-NIRARI
    1319-1308 p. n. e. ARIK-DEN-ILI
    1307-1275 p. n. e. ADADNIRARI I
    1300 p. n. e. ZDOBYCIE WASZSZUGANNI, STOLICY MITANNI
    1274-1245 p. n. e. SALMANASAR I
    1260 p. n. e. PODBÓJ MITANNI PRZEZ ASYRIĘ
    1244-1208 p. n. e. TUKULTININURTA I
    1240 p. n. e. ZDOBYCIE I UZALEŻNIENIE BABILONU PRZEZ ASYRIĘ
    1208-1204 p. n. e. ASSUR-NADIN-APLI
    1203-1198 p. n. e. ASSUR-NIRARI III
    1197-1193 p. n. e. ENLIL-KUDURRI-USUR
    1192-1180 p. n. e. NINURTA-APIL-EKUR
    1179-1134 p. n. e. ASSUR-DAN I
    1133-1116 p. n. e. ASSUR-RESZA-ISZI I
    1115-1077 p. n. e. TIGLATPILESAR I
    1100 p. n. e. SHOŁDOWANIE MIAST FENICJI I ZŁUPIENIE BABILONU
    1080-909 p. n. e. WPŁYWY ARAMEJCZYKÓW W ASYRII
    1076-1075 p. n. e. ASZARED-BEL-KALA
    1074-1057 p. n. e. ERIBA-ADAD II
    1056-1055 p. n. e. SZAMSZIADAD IV
    1054-1051 p. n. e. ASSURNASIRPAL I
    1050-1032 p. n. e. SALMANASAR II
    1031-1020 p. n. e. ASSUR-NIRARI IV
    1019-1014 p. n. e. ASSUR-RABI II
    1013-973 p. n. e. ASSUR-RESZA-ISZI II
    972-968 p. n. e. TIGLATPILESAR II
    934-912 p. n. e. ASSUR-DAN II
    911-891 p. n. e. ADADNIRARI II
    890-884 p. n. e. TUKULTININURTA II
    883-859 p. n. e. ASSURNASIRPAL II
    876 p. n. e. HOŁD FENICKI OD TYRU
    858-825 p. n. e. SALMANASAR III
    856 p. n. e. PODBÓJ URARTU PRZEZ ASYRIĘ
    853 p. n. e. ZWYCIĘSTWO NAD I KOALICJĄ ANTYASYRYJSKĄ
    841 p. n. e. ZWYCIĘSTWO NAD II KOALICJĄ ANTYASYRYJSKĄ
    825-824 p. n. e. ISPNI
    823-811 p. n. e. SZAMSZIADAD V
    810-783 p. n. e. ADAD-NIRARI III
    782-773 p. n. e. SALMANASAR IV
    772-755 p. n. e. ASSUR-DAN III
    770 p. n. e. POCZĄTEK OKRESU WOJEN DOMOWYCH
    754-745 p. n. e. ASSUR-NIRARI V
    745-727 p. n. e. TIGLATPILESAR III
    739 p. n. e. ZDOBYCIE I UZALEŻNIENIE BABILONU PRZEZ ASYRIĘ
    726-722 p. n. e. SALMANASAR V
    722 p. n. e. PODBÓJ IZRAELA PRZEZ ASYRIĘ
    721-705 p. n. e. SARGON II
    717 p. n. e. ZDOBYCIE KARKEMISZ PRZEZ ASYRIĘ
    715 p. n. e. DANINA EGIPTU DLA ASYRII
    714 p. n. e. PONOWNY PODBÓJ URARTU PRZEZ ASYRIĘ
    704-681 p. n. e. SANHERYB
    680-669 p. n. e. ASARHADDON
    670 p. n. e. UNIEZALEŻNIENIE SIĘ MEDII
    668-627 p. n. e. ASSURBANIPAL
    668 p. n. e. POWSTANIE BIBLIOTEKI W NINIWIE
    645 p. n. e. WOJNA Z ELAMEM
    626-623 p. n. e. ASSUR-ETEL-ILANI
    625 p. n. e. UTRATA BABILONII NA RZECZ PERSJI
    623 p. n. e. SIN-SZUMU-LISZIR
    623-612 p. n. e. SINSARISZKUN
    611-605 p. n. e. ASSURUBALLIT II
    605 p. n. e. UPADEK KRÓLESTWA

    ATENY (ATTYKA)

    1556-168 p. n. e. KRÓLESTWO
    1556-1397 p. n. e. DYNASTIA KEKROPIDÓW
    1556-1506p. n. e. KEKROPS I
    1506-1497p. n. e. KRANAOS
    1497-1487p. n. e. AMPHIKTYON
    1487-1437p. n. e. ERICHTHONIOS
    1437-1397p. n. e. PANDION I
    1397-1282p. n. e. DYNASTIA ERECHTEIDÓW
    1397-1347p. n. e. ERECHTHEUS
    1347-1307p. n. e. KEKROPS II
    1307-1282p. n. e. PANDION II
    1282-1068p. n. e. DYNASTIA EGEIDÓW
    1282-1234p. n. e. AJGEUS
    1234-1204 p. n. e. THESEUS
    1204-1181p. n. e. MENESTHEUS
    1181-1147p. n. e. DEMOPHON
    1147-1135p. n. e. OXYNTES
    1135-1134p. n. e. APHEIDAS
    1134-1126p. n. e. THYMOITES
    1126-1089p. n. e. MELANTHOS
    1089-1068p. n. e. KODROS
    1068-753p. n. e. DYNASTIA MEDONTYDÓW
    1068-1048p. n. e. MEDON
    1048-1012 p. n. e. AKASTOS
    1012-993 p. n. e. ARCHIPPOS
    993-952 p. n. e. THERSIPPOS
    952-922 p. n. e. PHORBAS
    922-892 p. n. e. MEGAKLES
    892-864 p. n. e. DIOGNETOS
    864-845 p. n. e. PHEREKLES
    845-825 p. n. e. ARIPHRON
    824-797 p. n. e. THESPIEOS
    796-778 p. n. e. AGAMESTOR
    778-755 p. n. e. AISCHYLOS
    755-753 p. n. e. ALKMEON
    753-683 p. n. e. królowie z dziesięcioletnią kadencją
    753-743 p. n. e. CHAROPS
    743-733 p. n. e. AISIMIDES
    733-723 p. n. e. KLIDIKOS
    723-713 p. n. e. HIPPOMENES
    713-703 p. n. e. LEOKRATES
    703-693 p. n. e. APSANDER
    693-683 p. n. e. ERYXIAS
    678-309 p. n. e. DYNASTIA ARGEADÓW
    678-640 p. n. e. ARGEUS I
    640-602 p. n. e. FILIP I
    632 p. n. e. NIEUDANY ZAMACH STANU (KYLON)
    621 p. n. e. PRAWA DRAKONA
    602-576 p. n. e. AEROPUS
    594 p. n. e. REFORMY SOLONA
    576-547 p. n. e. ALCETAS
    547-498 p. n. e. AMYNTAS I
    509 p. n. e. REFORMY KLEJSTENESA
    498-454 p. n. e. ALEKSANDER I BOGATY
    492-449 p. n. e. WOJNY GRECKO-PERSKIE
    478-404 p. n. e. ZWIĄZEK MORSKI POD PRZEWODNICTWEM ATEN
    454-413 p. n. e. PERDIKKAS II
    431-404 p. n. e. WOJNA PELOPONESKA
    413-399 p. n. e. ARCHELAOS I
    399 p. n. e. KRATERUS
    399-396 p. n. e. ORESTES
    396-393 p. n. e. ARCHELAOS II
    395-386 p. n. e. WOJNA KORYNCKA
    393 p. n. e. AMYNTAS II
    393 p. n. e. PAUZANIASZ /uzurpator/
    393 p. n. e. AMYNTAS III
    393-392 p. n. e. ARGEUS II
    392-370 p. n. e. AMYNTAS III /po raz drugi/
    387 p. n. e. POWSTANIE AKADEMII PLATOŃSKIEJ
    370-368 p. n. e. ALEKSANDER II
    368-365 p. n. e. PTOLEMEUSZ /regent/
    365-359 p. n. e. PERDIKKAS III
    359-356 p. n. e. AMYNTAS IV /współrządca/
    359-356 p. n. e. FILIP II /współrządca/
    356-339 p. n. e. FILIP II
    340-338 p. n. e. WOJNA Z MACEDONIĄ
    339-323 p. n. e. ALEKSANDER III WIELKI
    338-327 p. n. e. REFORMY LIKURGA
    323-317 p. n. e. FILIP III ARRIDAIOS /współrządca/
    323-317 p. n. e. ALEKSANDER IV /współrządca/
    323-321 p. n. e. PERDIKKAS /regent/
    321-319 p. n. e. ANTYPATER /regent/
    319-309 p. n. e. POLIPERCHON /regent/
    317-309 p. n. e. ALEKSANDER IV
    306-301 p. n. e. DYNASTIA ANTYGONIDÓW
    306-301 p. n. e. ANTYGON I JEDNOOKI /współrządca/
    306-301 p. n. e. DEMETRIOS POLIORKETES /współrządca/
    305-294 p. n. e. DYNASTIA ANTYPATRYDÓW (kontrdynastia do 301 p. n. e.)
    305-297 p. n. e. KASSANDER
    297-296 p. n. e. ALEKSANDER V
    296-294 p. n. e. FILIP IV /współrządca/
    296-294 p. n. e. ANTYPATER I /współrządca/
    294-287 p. n. e. DYNASTIA ANTYGONIDÓW
    294-287 p. n. e. DEMETRIOS POLIORKETES /po raz drugi/
    287-281 p. n. e. KRÓLOWIE Z RÓŻNYCH DYNASTII
    287-285 p. n. e. PYRRUS
    285-281 p. n. e. LIZYMACH
    281-279 p. n. e. DYNASTIA PTOLEMEUSZY
    281-279 p. n. e. PTOLEMEUSZ KERAUNOS
    279 p. n. e. MELEAGER
    279 p. n. e. DYNASTIA ANTYPATRYDÓW
    279 p. n. e. ANTYPATER II ESTESIAS
    279-274 p. n. e. DYNASTIA ANTYGONIDÓW
    279-274 p. n. e. ANTYGON II GONATAS
    274-272 p. n. e. PYRRUS /po raz drugi/
    272-168 p. n. e. DYNASTIA ANTYGONIDÓW
    272-239 p. n. e. ANTYGON II GONATAS /po raz drugi/
    239-229 p. n. e. DEMETRIOS II
    229-227 p. n. e. ANTYGON /regent/
    227-221 p. n. e. ANTYGON III DOSON
    221-179 p. n. e. FILIP V
    179-168 p. n. e. PERSEUSZ
    od 168 p. n. e. W SKŁADZIE RZYMU

    ATTALIDZI

    301-238 p. n. e. KSIĘSTWO
    301-133 p. n. e. DYNASTIA ATTALIDÓW
    301-263 p. n. e. FILETAJROS
    263-241 p. n. e. EUMENES I
    241-238 p. n. e. ATTALOS I SOTER
    238-133 p. n. e. KRÓLESTWO
    238-197 p. n. e. ATTALOS I SOTER
    197-159 p. n. e. EUMENES II SOTER
    159-138 p. n. e. ATTALOS II FILADELFOS
    138-133 p. n. e. ATTALOS III FILOMETOR
    133 p. n. e. UPADEK PAŃSTWA
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  4. #4
    Adept Sorcerer
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Pabianice
    Posts
    47
    Hm, czy nie bardziej adekwatna jest nazwa "historyczne państwo"? ;> No i, trochę ich jednak było. Może warto również zrobić podział kontynentalny, by w przyszłości łatwiej było szukać?
    SILENT MY HERO!

    Wielkie nazwiska uprawdapadabniają największe idiotyzmy, gdyż tłum ma naiwną pewność, że wielcy ludzie bredzić nie mogą.
    Great names validate the greatest stupidities, because the crowd have a naive certainty that great people cannot talk rubbish.

  5. #5
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    Dawno temu robiłem ten wykaz, więc nie będę teraz zmieniał bo to dużo roboty, jest to praca skończona i zamieszczam ją sukcesywnie w kolejności alfabetycznej.
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  6. #6
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    AZTEKOWIE

    1325-1521 IMPERIUM
    1325-1376 TENOCH
    1376-1396 ACAMAPICHTILI
    1396-1403 HUITZILIHUITL
    1403-1428 CHIMALPOPOCA
    1428-1440 ITZKOATL
    1440-1468 MONTEZUMA I ILHUICAMINA (GNIEWNY)
    1468-1481 AXAYACATL
    1481-1486 TIZOC
    1486-1502 AHUITZOTL
    1502-1520 MONTEZUMA II XOCOYTZIN (MŁODSZY)
    1519-1521 PODBÓJ KRAJU PRZEZ HISZPANIĘ (HERNÁN CORTÉS)
    1520 CUITLAHUAC
    1520-1521 CUAUHTEMOC
    1521 UPADEK PAŃSTWA

    BABILONIA

    2057 p. n. e. ZAŁOŻENIE BABILONU PRZEZ AMURYTÓW
    2057-539 p. n. e. KRÓLESTWO
    2057-XV.w. p. n. e. I DYNASTIA (AMURYCKA)
    2057-XV.w. p. n. e. SUMUABUM, SUMU-LA-EL, SABIUM, APLI-SIN, SINMUBALLIT, HAMMURABI, SAMSU-ILUNA, ABI-ESHUH, AMMI-DITANA, AMMI-SADUKA, SAMSU-DITANA, GANDASH, AGUM I, KASHTILIASH I, USHSHI, ABIRATTASH, KASHTILIASH II, URZIGURUMASH, HARBASHIHU, TIPTAKZI
    1955 p. n. e. PODBÓJ SUMERO-AKADU
    1732-XV.w. p. n. e. II DYNASTIA
    1732-XVIII.w.
    p. n. e. ILUMA-ILUM
    XVIII-XVII.w. p. n. e. ITTI-ILI-NIBI
    XVII.w. p. n. e. DAMIK-ILISHU
    XVII.w. p. n. e. ISHKIBAL
    1670 p. n. e. NAJAZD KASZYTÓW
    1600 p. n. e. SPLĄDROWANIE BABILONU PRZEZ HETYTÓW
    XVI.w. p. n. e. SHUSHUSHI
    XVI.w. p. n. e. GULKISHAR
    1531 p. n. e. ODPARCIE NAJAZDU HETYTÓW
    XVI-XV.w. p. n. e. 5 królów nieznanych z imienia
    XV.w. p. n. e. EA-GAMIL
    XVI.w.-1157 p. n. e. III DYNASTIA (KASZYCKA) /kontrdynastia do XV.w. p. n. e./
    XVI.w. p. n. e. AGUM II
    XVI.w. p. n. e. BURNABURIASH I
    XVI.w. p. n. e. KASHTILIASH III
    XVI-XV.w. p. n. e. ULAMBURIASH
    XV.w. p. n. e. AGUM III
    1479 p. n. e. WOJNA Z EGIPTEM
    XV.w. p. n. e. KADASHMAN-HARBE I
    XV.w. p. n. e. KARAINDASH
    XV-XIV.w. p. n. e. KURIGALZU I
    XIV.w. p. n. e. KADASHMAN-ENLIL I
    1375-1347 p. n. e. BURNABURIASH II
    1347-1345 p. n. e. KARAHARDASH
    1345-1324 p. n. e. KURIGALZU II
    1323-1298 p. n. e. NAZIMARUTTASH
    1297-1280 p. n. e. KADASHMAN-TURGU
    1279-1265 p. n. e. KADASHMAN-ENLIL II
    1265-1255 p. n. e. KUDUR-ENLIL
    1255-1243 p. n. e. SHAGARAKTI-SHURIASH
    1243-1235 p. n. e. KASHTILIASH IV
    1235-1227 p. n. e. POD KONTROLĄ ASYRII
    XIII.w. p. n. e. ENLIL-NADIN-SHUMI
    XIII.w. p. n. e. ADAD-SHUMA-IDDINA
    1218-1189 p. n. e. ADAD-SHUMA-USUR
    1200 p. n. e. ODPARCIE ATAKU ELAMITÓW
    1188-1174 p. n. e. MELISHIPAK
    1173-1161 p. n. e. MARDUK-APAL-IDDINA I
    1170 p. n. e. ZDOBYCIE BABILONU PRZEZ ELAM
    1161-1159 p. n. e. ZABABA-SHUMA-IDDINA
    1159-1157 p. n. e. ENLIL-NADIN-AHHE
    1156-1025 p. n. e. IV DYNASTIA
    1156-1139 p. n. e. MARDUK-KABIT-AHHESHU
    XII.w. p. n. e. ITTI-MARDUK-BALATU
    XII.w. p. n. e. NINURTA-NADIN-SHUMI
    1124 p. n. e. NAJAZD ARAMEJCZYKÓW, WYPARCIE ELAMITÓW
    1124-1103 p. n. e. NABUCHODONOZOR I
    XII-XI.w. p. n. e. ENLIL-NADIN-APLI
    1100 p. n. e. SPLĄDROWANIE BABILONU PRZEZ ASYRIĘ
    XI.w. p. n. e. MARDUK-NADIN-AHHE
    XI.w. p. n. e. MARDUK-SHAPIK-ZERI
    1067-1046 p. n. e. ADAD-APLA-IDDINA
    1046-1032 p. n. e. MARDUK-ZER
    1032-1025 p. n. e. NABU-SHUM-LIBUR
    1024-1004 p. n. e. V DYNASTIA
    1024-1007 p. n. e. SIMBAR-SHIPAK
    1007-1004 p. n. e. dwaj królowie nieznani z imienia
    1003-984 p. n. e. VI DYNASTIA
    1003-987 p. n. e. EULMA-SHAKIN-SHUMI
    986-984 p. n. e. dwaj królowie nieznani z imienia
    984-977 p. n. e. VII DYNASTIA
    984-977 p. n. e. MAR-BITI-APLA-USUR
    977-942 p. n. e. VIII DYNASTIA
    977-942 p. n. e. NABU-MUKIN-APLI
    942-748 p. n. e. IX DYNASTIA
    942-941 p. n. e. NINURTA-KUDURRI-USUR
    X.w. p. n. e. MAR-BITI-AHHE-IDDINA
    X-IX.w. p. n. e. SHAMASH-MUDAMMIK
    899-888 p. n. e. NABU-SHUMA-UKIN
    887-855 p. n. e. NABU-APLA-IDDINA
    854-819 p. n. e. MARDUK-ZAKIR-SHUMI I
    IX.w. p. n. e. MARDUK-BALASSU-IQBI
    IX-VIII.w. p. n. e. BABA-AHA-IDDINA
    VIII.w. p. n. e. pięciu królów nieznanych z imienia
    VIII.w. p. n. e. NINURTA-APLA
    VIII.w. p. n. e. MARDUK-BEL-ZERI
    VIII.w. p. n. e. MARDUK-APLA-USUR
    769-761 p. n. e. ERIBA-MARDUK
    760-748 p. n. e. NABU-SHUMA-ISHKUN
    747-734 p. n. e. NABU-NASSIR
    739 p. n. e. ZDOBYCIE I UZALEŻNIENIE BABILONU PRZEZ ASYRIĘ
    734-627 p. n. e. X DYNASTIA
    734-732 p. n. e. dwaj królowie nieznani z imienia
    732-727 p. n. e. NABU-MUKIN-ZERI /współrządca/
    732-727 p. n. e. PULU /współrządca/
    727-721 p. n. e. NABU-MUKIN-ZERI
    721-710 p. n. e. MARDUK-APLA-IDDINA II
    710-705 p. n. e. SARGON II
    705 p. n. e. MARDUK-ZAKIR-SHUM
    705-702 p. n. e. MARDUK-APLA-IDDINA III
    702-700 p. n. e. BEL-IBNI
    699-694 p. n. e. ASSUR-NADIN-SHUMI
    693-689 p. n. e. MUSHEZIB-MARDUK
    689 p. n. e. ZNISZCZENIE BABILONU PRZEZ ASYRIĘ
    689-668 p. n. e. WALKI WEWNĘTRZNE
    668-648 p. n. e. SHAMASH-SHUM-UKIN
    647-627 p. n. e. KANDALANU
    627-625 p. n. e. WALKI WEWNĘTRZNE
    625-539 p. n. e. XI DYNASTIA
    625-605 p. n. e. NABOPALASAR
    605-562 p. n. e. NABUCHODONOZOR II
    586 p. n. e. PODBÓJ JUDEI
    562-560 p. n. e. AMEL-MARDUK
    560-556 p. n. e. NERGALSHARUSUR
    556 p. n. e. LABASHI-MARDUK
    556-539 p. n. e. NABONID
    539 p. n. e. UPADEK PAŃSTWA WSKUTEK NAJAZDU PERSJI

    BADENIA

    1064-1535 MARGRABSTWO
    1064-1918 DYNASTIA BADEŃSKA
    1064-1073 HERMAN I
    1073-1130 HERMAN II
    1130-1160 HERMAN III
    1160-1190 HERMAN IV
    1190-1243 HERMAN V
    1243-1250 HERMAN VI /współrządca/
    1243-1250 RUDOLF I /współrządca/
    1250-1268 RUDOLF I /współrządca/
    1250-1268 FRYDERYK I /współrządca/
    1268-1288 RUDOLF I
    1288-1291 HERMAN VII /współrządca/
    1288-1291 RUDOLF II /współrządca/
    1288-1291 HESSO /współrządca/
    1291-1295 RUDOLF II /współrządca/
    1291-1295 HESSO /współrządca/
    1291-1295 FRYDERYK II /współrządca/
    1291-1295 RUDOLF IV /współrządca/
    1295-1297 HESSO /współrządca/
    1295-1297 FRYDERYK II /współrządca/
    1295-1297 RUDOLF IV /współrządca/
    1297-1333 FRYDERYK II /współrządca/
    1297-1333 RUDOLF IV /współrządca/
    1297-1333 RUDOLF HESSO /współrządca/
    1333-1335 RUDOLF IV /współrządca/
    1333-1335 RUDOLF HESSO /współrządca/
    1333-1335 HERMAN VIII /współrządca/
    1335-1348 RUDOLF IV /współrządca/
    1335-1348 HERMAN VIII /współrządca/
    1348-1353 HERMAN VIII /współrządca/
    1348-1353 RUDOLF V /współrządca/
    1348-1353 FRYDERYK III SPOKOJNY /współrządca/
    1353-1361 RUDOLF V /współrządca/
    1353-1361 RUDOLF VI /współrządca/
    1361-1372 RUDOLF VI
    1372-1391 RUDOLF VII /współrządca/
    1372-1391 BERNARD I /współrządca/
    1391-1431 BERNARD I
    1431-1453 JAKUB I
    1453-1454 JERZY /współrządca/
    1453-1454 BERNARD II BŁOGOSŁAWIONY /współrządca/
    1453-1454 KAROL I /współrządca/
    1454-1458 BERNARD II BŁOGOSŁAWIONY /współrządca/
    1454-1458 KAROL I /współrządca/
    1458-1475 KAROL I
    1475-1515 KRZYSZTOF I
    1515-1533 FILIP I /współrządca/
    1515-1533 ERNEST /współrządca/
    1515-1533 BERNARD III /współrządca/
    1533-1535 ERNEST /współrządca/
    1533-1535 BERNARD III /współrządca/
    1535 PODZIAŁ BADENII NA BADEN I DURLACH
    1535-1594 KSIĘSTWO BADENII-BADEN
    1535-1738 KSIĘSTWO BADENII-DURLACH
    1535-1536 BERNARD III /ks. Badenii-Baden/
    1535-1552 ERNEST /ks. Badenii-Durlach/
    1536-1556 KRZYSZTOF II /współrządca /ks. Badenii-Baden//
    1536-1556 FILIBERT /współrządca /ks. Badenii-Baden//
    1552-1553 BERNARD IV /współrządca /ks. Badenii-Durlach//
    1552-1553 KAROL II /współrządca /ks. Badenii-Durlach//
    1553-1577 KAROL II /ks. Badenii-Durlach/
    1556-1569 FILIBERT /ks. Badenii-Baden/
    1569-1588 FILIP II /ks. Badenii-Baden/
    1577-1590 JAKUB III /współrządca /ks. Badenii-Durlach//
    1577-1590 JERZY FRYDERYK /współrządca /ks. Badenii-Durlach//
    1588-1594 EDWARD FORTUNAT /ks. Badenii-Baden/
    1590-1591 JERZY FRYDERYK /współrządca /ks. Badenii-Durlach//
    1590-1591 ERNEST JAKUB /współrządca /ks. Badenii-Durlach//
    1591-1594 JERZY FRYDERYK /ks. Badenii-Durlach/
    1594-1622 JERZY FRYDERYK /ks. Badenii-Baden i Badenii-Durlach/
    1618-1648 WOJNA TRZYDZIESTOLETNIA
    1622-1659 FRYDERYK V /ks. Badenii-Durlach/
    1622-1677 WILHELM /ks. Badenii-Baden/
    1659-1677 FRYDERYK VI /ks. Badenii-Durlach/
    1677-1707 LUDWIK WILHELM /ks. Badenii-Baden/
    1677-1709 FRYDERYK MAGNUS /ks. Badenii-Durlach/
    1707-1761 LUDWIK JERZY /ks. Badenii-Baden/
    1709-1738 KAROL WILHELM /ks. Badenii-Durlach/
    1761-1771 AUGUST JERZY /ks. Badenii-Baden/
    1738-1771 KAROL FRYDERYK /ks. Badenii-Durlach/
    1771 ZJEDNOCZENIE BADENII
    1771-1806 KSIĘSTWO
    1771-1806 KAROL FRYDERYK
    1806-1918 WIELKIE KSIĘSTWO
    1806-1811 KAROL FRYDERYK
    1811-1818 KAROL
    1818-1830 LUDWIK I
    1830-1852 LEOPOLD
    1848-1849 WIOSNA LUDÓW
    1852-1856 LUDWIK II
    1856-1907 FRYDERYK I
    1907-1918 FRYDERYK II
    1914-1918 I WOJNA ŚWIATOWA
    1918-1945 W SKŁADZIE NIEMIEC
    1939-1945 II WOJNA ŚWIATOWA
    1945-1949 W SKŁADZIE STREFY OKUPACYJNEJ FRANCJI (BADENIA) I USA (BADENIA-WIRTEMBERGIA)
    od 1949 W SKŁADZIE RFN
    3.X.1990 ZJEDNOCZENIE NIEMIEC
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  7. #7
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    BALI

    915-1049 SUŁTANAT
    915 SRI KESARIWARMAN
    915-939 UGRASENA
    955-960 TABANENDRAWARMADEWA
    975-984 DŻANASADHUWARMADEWA
    984-989 SRI WIDŹAJAMAHADEWI
    989-1019 UDAJANA
    1019-1049 AIRLANGA
    XI.w. STOPNIOWY ROZPAD PAŃSTWA

    BARCELONA

    801-897 MARCHIA
    801-947 ZALEŻNOŚĆ OD PAŃSTWA FRANKÓW (FRANCJI)
    801-820 BERA
    820-826 RAMPO
    826-832 BERNARD Z SEPTYMANII
    832-835 BERENGUER Z TULUZY
    836-844 BERNARD Z SEPTYMANII /po raz drugi/
    844-848 SUNIFRED I
    848-850 WILHELM
    850-852 ALERAN /współrządca/
    850-852 ISEMBART /współrządca/
    852-858 ODALRYK
    858-864 HUMFRYD
    865-878 BERNARD Z GOCJI
    878-897 WILFRED WŁOCHATY
    897-1164 HRABSTWO
    897-911 BORRELL I
    911-947 SUNYER
    947-992 BORRELL II
    992-1017 RAMON BORRELL
    1017-1035 BERENGUER RAMON I KRZYWY (GARBATY)
    1035-1076 RAMON BERENGUER I STARY
    1076-1082 RAMON BERENGUER II LNIANOGŁOWY /współrządca/
    1076-1082 BERENGUER RAMON II BRATOBÓJCA /współrządca/
    1082-1097 BERENGUER RAMON II BRATOBÓJCA /współrządca/
    1082-1097 RAMON BERENGUER III WIELKI /współrządca/
    1097-1131 RAMON BERENGUER III WIELKI
    1131-1162 RAMON BERENGUER IV ŚWIĘTY
    1162-1164 ALFONS CZYSTY (TRUBADUR)
    1164 ZJEDNOCZENIE Z ARAGONIĄ

    BAWARIA

    548-737 KSIĘSTWO
    548-788 DYNASTIA AGILOLFINGÓW
    548-595 GARIBALD I
    595-610 TASILO I
    610-640 GARIBALD II
    640-680 TEODOR
    680-717 TASILO II
    717-724 TEODBERT
    725-737 HUGBERT
    737-788 KRÓLESTWO
    737-749 ODILO
    743 WŁĄCZENIE PAŃSTWA KORUTAN
    749-788 TASILO III
    788-843 WPŁYWY PAŃSTWA FRANKÓW
    788-1253 KSIĘSTWO
    788-899 DYNASTIA KAROLINGÓW
    788-829 UNIA PERSONALNA Z PAŃSTWEM FRANKÓW
    788-814 KAROL WIELKI (CHARLEMAGNE)
    814-829 LOTAR I /współrządca/
    814-829 LUDWIK I POBOŻNY /współrządca/
    829-876 LUDWIK II NIEMIECKI
    876-880 KARLOMAN Z BAWARII
    880-882 UNIA PERSONALNA Z KRÓLESTWEM ZACHODNIOFRANKIJSKIM
    880-882 LUDWIK III MŁODSZY
    882-887 UNIA PERSONALNA Z KRÓLESTWEM ITALII
    882-887 KAROL GRUBY
    887-899 UNIA PERSONALNA Z NIEMCAMI
    887-899 ARNULF Z KARYNTII
    899-947 DYNASTIA LIUTPOLDINGÓW
    899-976 UNIA PERSONALNA Z KARYNTIĄ
    899-907 LIUTPOLD
    907-937 ARNULF
    937-938 EBERHARD
    938-947 BERTOLD
    947-982 DYNASTIA LUDOLFINGÓW
    947-955 HENRYK I
    955-976 HENRYK II KŁÓTNIK
    976 SECESJA KARYNTII
    976-982 OTTO I
    982-985 DYNASTIA LIUTPOLDINGÓW
    982-985 HENRYK III MŁODSZY
    985-1005 DYNASTIA LUDOLFINGÓW
    982-995 HENRYK II KŁÓTNIK /po raz drugi/
    995-1005 HENRYK IV
    1005-1026 DYNASTIA LUKSEMBURGÓW
    1005-1026 HENRYK V
    1026-1041 DYNASTIA SALICKA
    1026-1041 HENRYK VI
    1027 PRZYŁĄCZENIE TRYDENTU
    1041-1053 DYNASTIA LUKSEMBURGÓW
    1041-1047 HENRYK VII
    1047-1049 Rządy regencyjne
    1049-1053 KONRAD I
    1053-1061 DYNASTIA SALICKA
    1053-1054 HENRYK VIII
    1054-1055 KONRAD II
    1055-1061 HENRYK VIII /po raz drugi/
    1061-1070 DYNASTIA SUPPLINBURSKA
    1061-1070 OTTO II
    1070-1139 DYNASTIA WELFÓW
    1070-1101 WELF I
    1101-1120 WELF II
    1120-1126 HENRYK IX CZARNY
    1126-1139 HENRYK X DUMNY
    1139-1156 DYNASTIA BABENBERGÓW
    1139-1156 UNIA PERSONALNA Z AUSTRIĄ
    1139-1141 LEOPOLD
    1141-1156 HENRYK XI JASOMIRGOTT (TAK MI BÓG)
    1156-1180 DYNASTIA WELFÓW
    1156-1180 UNIA PERSONALNA Z SAKSONIĄ
    1156-1180 HENRYK XII LEW
    1180-1918 DYNASTIA WITTELSBACHÓW
    1180-1183 OTTO I
    1183-1231 LUDWIK I
    1231-1253 OTTO II
    1253 PODZIAŁ BAWARII NA GÓRNĄ I DOLNĄ
    1253-1340 KSIĘSTWO GÓRNEJ BAWARII
    1253-1340 KSIĘSTWO DOLNEJ BAWARII
    1253-1290 HENRYK XIII /ks. Górnej Bawarii/
    1253-1294 LUDWIK II /ks. Dolnej Bawarii/
    1290-1296 OTTO III /współrządca /ks. Górnej Bawarii//
    1290-1296 STEFAN I /współrządca /ks. Górnej Bawarii//
    1290-1296 LUDWIK III /współrządca /ks. Górnej Bawarii//
    1294-1317 RUDOLF /współrządca /ks. Dolnej Bawarii//
    1294-1317 LUDWIK IV /współrządca /ks. Dolnej Bawarii//
    1296-1309 OTTO III /współrządca /ks. Górnej Bawarii//
    1296-1309 STEFAN I /współrządca /ks. Górnej Bawarii//
    1305-1307 UNIA PERSONALNA GRN. BAWARII Z WĘGRAMI
    1309-1312 OTTO III /współrządca /ks. Górnej Bawarii//
    1309-1312 HENRYK XIV STARSZY /współrządca /ks. Górnej Bawarii//
    1309-1312 OTTO IV /współrządca /ks. Górnej Bawarii//
    1312-1333 HENRYK XIV STARSZY /współrządca /ks. Górnej Bawarii//
    1312-1333 OTTO IV /współrządca /ks. Górnej Bawarii//
    1312-1333 HENRYK XV NATTERBERGER /współrządca /ks. Górnej Bawarii//
    1317-1340 LUDWIK IV /ks. Dolnej Bawarii/
    1333-1334 OTTO IV /współrządca /ks. Górnej Bawarii//
    1333-1334 HENRYK XIV STARSZY /współrządca /ks. Górnej Bawarii//
    1334-1339 HENRYK XIV STARSZY /ks. Górnej Bawarii/
    1339-1340 JAN I DZIECKO /ks. Górnej Bawarii/
    1340 ZJEDNOCZENIE BAWARII
    1340-1375 KSIĘSTWO
    1340-1347 LUDWIK IV
    1347-1351 LUDWIK V /współrządca/
    1347-1351 LUDWIK VI /współrządca/
    1347-1351 OTTO V /współrządca/
    1347-1351 STEFAN II /współrządca/
    1351 WYODRĘBNIENIE SIĘ KSIĘSTWA BAWARII-STRAUBING
    1351-1375 KSIĘSTWO BAWARII-STRAUBING
    1351-1361 LUDWIK V /współrządca/
    1351-1361 LUDWIK VI /współrządca/
    1351-1361 OTTO V /współrządca/
    1351-1361 STEFAN II /współrządca/
    1351-1388 WILHELM I /współrządca /ks. Bawarii-Straubing//
    1351-1388 ALBERT I /współrządca /ks. Bawarii-Straubing//
    1361-1363 MEINHARD /współrządca/
    1361-1363 LUDWIK VI /współrządca/
    1361-1363 OTTO V /współrządca/
    1361-1363 STEFAN II /współrządca/
    1363-1365 LUDWIK VI /współrządca/
    1363-1365 OTTO V /współrządca/
    1363-1365 STEFAN II /współrządca/
    1365-1373 OTTO V /współrządca/
    1365-1373 STEFAN II /współrządca/
    1373-1375 STEFAN II
    1375 POGŁĘBIENIE PODZIAŁU BAWARII (POWSTANIE KSIĘSTW BAWARII-INGOLSTADT, BAWARII-LANDSHUT, BAWARII-MÜNCHEN)
    1375-1425 KSIĘSTWO BAWARII-STRAUBING
    1375-1445 KSIĘSTWO BAWARII-INGOLSTADT
    1375-1503 KSIĘSTWO BAWARII-LANDSHUT
    1375-1503 KSIĘSTWO BAWARII- MÜNCHEN
    1375-1413 STEFAN III /ks. Bawarii-Ingolstadt/
    1375-1393 FRYDERYK /ks. Bawarii-Landshut/
    1375-1397 JAN II /ks. Bawarii-Munchen/
    1388-1389 ALBERT I /ks. Bawarii-Straubing/
    1389-1397 ALBERT I /współrządca /ks. Bawarii-Straubing//
    1389-1397 ALBERT II /współrządca /ks. Bawarii-Straubing//
    1393-1450 HENRYK XVI BOGATY /ks. Bawarii-Landshut/
    1397-1404 ALBERT I /ks. Bawarii-Straubing/
    1397-1438 ERNEST /ks. Bawarii-Munchen/
    1404-1417 WILHELM II /ks. Bawarii-Straubing/
    1413-1443 LUDWIK VII BRODATY /ks. Bawarii-Ingolstadt/
    1417-1425 JAN III /ks. Bawarii-Straubing/
    1438-1460 ALBERT III /ks. Bawarii-Munchen/
    1443-1445 LUDWIK VIII MŁODSZY /ks. Bawarii-Ingolstadt/
    1450-1479 LUDWIK IX BOGATY /ks. Bawarii-Landshut/
    1460-1463 JAN IV /współrządca /ks. Bawarii-Munchen//
    1460-1463 ZYGMUNT /współrządca /ks. Bawarii-Munchen//
    1463-1465 ZYGMUNT /ks. Bawarii-Munchen/
    1465-1501 ZYGMUNT /współrządca /ks. Bawarii-Munchen//
    1465-1501 ALBERT IV MĄDRY /współrządca /ks. Bawarii-Munchen//
    1479-1503 JERZY BOGATY /ks. Bawarii-Landshut/
    1501-1503 ALBERT IV MĄDRY /ks. Bawarii-Munchen/
    1503 ZJEDNOCZENIE BAWARII
    1503-1623 KSIĘSTWO
    1503-1508 ALBERT IV MĄDRY
    1508-1516 WILHELM IV
    1516-1545 WILHELM IV /współrządca/
    1516-1545 LUDWIK X /współrządca/
    1538 ZAŁOŻENIE PIERWSZEJ LIGI KATOLICKIEJ
    1545-1550 WILHELM IV
    1550-1579 ALBERT V
    1579-1597 WILHELM V
    1597-1623 MAKSYMILIAN I
    1609 UTWORZENIE LIGI KATOLICKIEJ W RZESZY POD PRZEWODNICTWEM BAWARII
    1616 CODEX MAXIMILIANEUS
    1618-1648 WOJNA TRZYDZIESTOLETNIA
    1623-1805 ELEKTORAT
    1623-1651 MAKSYMILIAN I
    1651-1679 FERDYNAND MARIA
    1679-1726 MAKSYMILIAN II EMANUEL
    1704 OKUPACJA HABSBURSKA
    1726-1745 KAROL ALBERT
    1740-1748 WOJNA O SUKCESJĘ AUSTRIACKĄ – ZNACZNY UDZIAŁ BAWARII
    1745-1777 MAKSYMILIAN III JÓZEF
    1777-1799 UNIA PERSONALNA Z PALATYNATEM
    1777-1799 KAROL TEODOR
    1778-1779 WOJNA O SUKCESJĘ BAWARSKĄ
    1799-1805 MAKSYMILIAN IV JÓZEF
    1805-1918 KRÓLESTWO
    1805-1825 MAKSYMILIAN I (IV) JÓZEF
    1809 POWSTANIE LUDOWE W TYROLU
    1810 PRZYŁĄCZENIE RIED I BRAUNAU AM INN
    1818 UCHWALENIE KONSTYTUCJI
    1825-1848 LUDWIK I
    1848-1849 WIOSNA LUDÓW
    1848-1864 MAKSYMILIAN II
    1864-1886 LUDWIK II
    1867 UMOWA CELNA I HANDLOWA Z PRUSAMI
    1871-1918 W SKŁADZIE CESARSTWA NIEMIECKIEGO
    1886-1913 OTTO
    1913-1918 LUDWIK III
    1914-1918 I WOJNA ŚWIATOWA
    1918-1919 W SKŁADZIE NIEMIEC
    1919 BAWARSKA REPUBLIKA RAD
    1919 EUGENE LEVINÉ-NISSEN /przewodniczący Komitetu Wykonawczego/
    1919-1945 W SKŁADZIE NIEMIEC
    1939-1945 II WOJNA ŚWIATOWA
    1945-1949 W SKŁADZIE STREFY OKUPACYJNEJ USA
    od 1949 W SKŁADZIE RFN
    3.X.1990 ZJEDNOCZENIE NIEMIEC
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  8. #8
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    BENEWENT

    571-774 HRABSTWO
    551-591 ZOTTO
    591-641 ARECHIS I
    641-646 AIULF I
    646-651 RADOALD
    651-662 GRIMOALD I
    662-677 ROMUALD I
    677-680 GRIMOALD II
    680-706 GISULF I
    706-732 ROMUALD II
    732-733 ADELA
    733-740 GRZEGORZ
    740-743 GODESCALC
    743-749 GISULF II
    749-758 LIUTPRAND
    758-774 ARECHIS II
    774-891 KSIĘSTWO
    774-787 ARECHIS II
    787-IX.w. ZALEŻNOŚĆ OD PAŃSTWA FRANKÓW
    787-806 GRIMOALD III
    806-817 GRIMOALD IV
    817-832 SICO I
    832-839 SICARD
    839-851 RADELCHIS I
    851-854 RADELGAR
    854-878 ADELCHIS
    878-881 WAIFER
    881-884 RADELCHIS II /uzurpator/
    884-890 AIULF II
    890-891 ORSO
    891-895 W SKŁADZIE BIZANCJUM
    895-1081 KSIĘSTWO
    895-897 GUY
    897 PIOTR /regent/
    897-900 RADELCHIS II /po raz drugi/
    900-910 ATENULF I
    910-911 LANDULF I
    911-933 LANDULF I /współrządca/
    911-933 ATENULF II /współrządca/
    933-940 LANDULF I /współrządca/
    933-940 ATENULF II /współrządca/
    933-940 ATENULF III CARINOLA /współrządca/
    940-943 LANDULF I /współrządca/
    940-943 ATENULF III CARINOLA /współrządca/
    940-943 LANDULF II RUDY /współrządca/
    943-959 LANDULF II RUDY /współrządca/
    943-959 PANDULF I ŻELAZNA GŁOWA /współrządca/
    959-961 LANDULF II RUDY /współrządca/
    959-961 PANDULF I ŻELAZNA GŁOWA /współrządca/
    959-961 LANDULF III /współrządca/
    961-968 LANDULF III /współrządca/
    961-968 PANDULF I ŻELAZNA GŁOWA /współrządca/
    968-981 LANDULF IV /współrządca/
    968-981 PANDULF I ŻELAZNA GŁOWA /współrządca/
    981-987 PANDULF II
    987-1012 PANDULF II /współrządca/
    987-1012 LANDULF V /współrządca/
    1012-1014 PANDULF II /współrządca/
    1012-1014 LANDULF V /współrządca/
    1012-1014 PANDULF III /współrządca/
    1014-1033 LANDULF V /współrządca/
    1014-1033 PANDULF III /współrządca/
    1033-1038 PANDULF III
    1038-1053 PANDULF III /współrządca/
    1038-1053 LANDULF VI /współrządca/
    1053-1798 W SKŁADZIE PAŃSTWA KOŚCIELNEGO
    1053-1054 prob. RUDOLF
    1054-1056 PANDULF III /współrządca, po raz drugi/
    1054-1056 LANDULF VI /współrządca, po raz drugi/
    1056-1059 PANDULF III /współrządca, po raz drugi/
    1056-1059 LANDULF VI /współrządca, po raz drugi/
    1056-1059 PANDULF IV /współrządca/
    1059-1074 LANDULF VI /współrządca, po raz drugi/
    1059-1074 PANDULF IV /współrządca/
    1074-1077 LANDULF VI /po raz drugi/
    1077-1081 DYNASTIA NORMAŃSKA
    1077-1081 ROBERT GUISCARD
    1798-1815 W SKŁADZIE FRANCJI
    1815-1860 W SKŁADZIE PAŃSTWA KOŚCIELNEGO
    1861 ZJEDNOCZENIE WŁOCH

    BITYNIA

    328-297 p. n. e. KSIĘSTWO
    328-297 p. n. e. ZIPOJTES
    297-74 p. n. e. KRÓLESTWO
    280-250 p. n. e. NIKOMEDES I
    250-230 p. n. e. ZIAELAS
    230-182 p. n. e. PRUSJASZ I
    182-149 p. n. e. PRUSJASZ II
    149-127 p. n. e. NIKOMEDES II EPIFANES
    127-94 p. n. e. NIKOMEDES III EUERGETES
    94-74 p. n. e. NIKOMEDES IV FILOPATOR
    od 74 p. n. e. W SKŁADZIE RZYMU

    BIZANCJUM

    395-1204 CESARSTWO WSCHODNIORZYMSKIE (OD 476 BIZANTYJSKIE)
    395-408 ARKADIUSZ
    408-450 TEODOZJUSZ II
    450-457 MARCJAN
    457-474 DYNASTIA LEONIJSKA
    457-474 LEON I
    474 LEON II
    474-518 CESARZE Z RÓŻNYCH DYNASTII
    474-475 ZENON
    475 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    475-476 BASILISKOS
    476 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    476-491 ZENON /po raz drugi/
    491-518 ANASTAZJUSZ I
    518-610 DYNASTIA JUSTYNIAŃSKA
    518-527 JUSTYN
    527-565 JUSTYNIAN I WIELKI
    529 CODEX IUSTINIANUS
    532 POWSTANIE NIKA
    534 BITWA POD TRIKAMERON – ROZBICIE PAŃSTWA WANDALÓW
    535-552 WOJNY GOCKIE W ITALII (ROZBICIE PAŃSTWA OSTROGOTÓW PRZEZ BIZANCJUM)
    537 ZBUDOWANIE ŚWIĄTYNI HAGIA SOPHIA W KONSTANTYNOPOLU
    559 ODPARCIE NAJAZDU HEFTALITÓW NA KONSTANTYNOPOL
    565-578 JUSTYN II
    578-582 TYBERIUSZ I KONSTANTYN
    582-602 MAURYCJUSZ
    602 WOJSKOWY ZAMACH STANU
    602-610 FOKAS
    610-711 DYNASTIA HERAKLIJSKA
    610-641 HERAKLIUSZ
    614 UTRATA PALESTYNY, SYRII I CZĘŚCI AZJI MNIEJSZEJ NA RZECZ PERSJI
    619 UTRATA EGIPTU NA RZECZ PERSJI
    626 ODPARCIE NAJAZDU PERSÓW, AWARÓW I BUŁGARÓW NA KONSTANTYNOPOL
    629 ODZYSKANIE PALESTYNY, SYRII, EGIPTU I CZĘŚCI AZJI MNIEJSZEJ
    636 KLĘSKA W BITWIE NAD RZEKĄ JARMUK Z KALIFATEM ARABSKIM – UTRATA SYRII I PALESTYNY
    641 KONSTANTYN III /współrządca/
    641 HERAKLEONAS /współrządca/
    641 HERAKLEONAS
    641-668 KONSTANS II
    642 UTRATA EGIPTU NA RZECZ KALIFATU ARABSKIEGO
    659 UTRATA CZĘŚCI AZJI MNIEJSZEJ NA RZECZ KALIFATU ARABSKIEGO
    668-685 KONSTANTYN IV POGONATOS
    678 ODPARCIE NAJAZDU ARABÓW NA KONSTANTYNOPOL
    685-695 JUSTYNIAN II RHINOTHMETOS
    695-698 LEONTIOS
    698-705 TYBERIUSZ II
    705-711 JUSTYNIAN II RHINOTHMETOS /po raz drugi/
    711-717 CESARZE Z RÓŻNYCH DYNASTII
    711-713 FILIPIKOS
    713-715 ANASTAZJUSZ II
    715-717 TEODOZJUSZ III
    717-802 DYNASTIA IZAURYJSKA
    717-741 LEON III IZAURYJCZYK
    730-843 IKONOKLAZM
    740 ZWYCIĘSTWO POD AKROJNIONEM NAD ARABAMI
    741-775 KONSTANTYN V KOPRONIMOS
    775-780 LEON IV CHAZAR
    780-797 KONSTANTYN VI
    780-797 IRENA /regencja/
    797-802 IRENA
    802-820 CESARZE Z RÓŻNYCH DYNASTII
    802-811 NICEFOR I
    805 ZWYCIĘSTWO NAD SŁOWIANAMI POD PATRAS – REGRECYZACJA HELLADY
    811 KLĘSKA POD PLISKĄ Z BUŁGARAMI
    811 STAURAKIOS
    811-813 MICHAŁ I RANGABES
    813-820 LEON V ARMEŃCZYK
    814 ODPARCIE NAJAZDU BUŁGARÓW NA KONSTANTYNOPOL
    820-867 DYNASTIA AMORYJSKA
    820-829 MICHAŁ II FRYGIJCZYK
    821-823 POWSTANIE TOMASZA SŁOWIANINA
    829-842 TEOFIL
    842-867 MICHAŁ III METYSTES
    867-869 I SCHIZMA FOCJAŃSKA
    867-1056 DYNASTIA MACEDOŃSKA
    867-886 BAZYLI I MACEDOŃCZYK
    877-920 II SCHIZMA FOCJAŃSKA
    886-912 LEON VI FILOZOF (MĄDRY)
    907 ODPARCIE NAJAZDU RUSINÓW NA KONSTANTYNOPOL
    912-913 ALEKSANDER
    913-920 KONSTANTYN VII PORFIROGENETA
    917 PORAŻKA W BITWIE NAD RZEKĄ ACHELOOS Z BUŁGARAMI
    920-944 KONSTANTYN VII PORFIROGENETA /współrządca/
    920-944 ROMAN I LEKAPEN /współrządca/
    944-959 KONSTANTYN VII PORFIROGENETA
    959-963 ROMAN II
    963-969 NICEFOR II PHOKAS
    969-976 JAN I TZIMISKES
    971 PODBÓJ PAŃSTWA WSCHODNIOBUŁGARSKIEGO
    975 ODZYSKANIE WIĘKSZOŚCI SYRII Z ANTIOCHIĄ
    976-989 BUNT MOŻNYCH
    976-1025 BAZYLI II BULGAROKTONOS (BUŁGAROBÓJCA)
    1018 PODBÓJ PAŃSTWA ZACHODNIOBUŁGARSKIEGO
    1025-1028 KONSTANTYN VIII
    1028-1034 ROMAN III ARGYROS
    1034-1041 MICHAŁ IV PAFLAGOŃCZYK
    1041-1042 MICHAŁ V KALAPHATES
    1042 ZOE /współrządca/
    1042 TEODORA /współrządca/
    1042-1055 KONSTANTYN IX MONOMACH
    1043 ODPARCIE NAJAZDU RUSINÓW NA KONSTANTYNOPOL
    1054 WIELKA SCHIZMA
    1055-1056 TEODORA /po raz drugi/
    1056-1059 CESARZE Z RÓŻNYCH DYNASTII
    1056-1057 MICHAŁ VI STRATIOTIKOS
    1057-1059 IZAAK I KOMNEN
    1059-1081 DYNASTIA DUKASÓW
    1059-1067 KONSTANTYN X
    1068-1071 ROMAN IV DIOGENES
    1071 KLĘSKA W BITWIE POD MANTZIKERTEM Z TURKAMI SELDŻUCKIMI – UTRATA KARSU, ARMENII I ANATOLII
    1071-1078 MICHAŁ VII
    1078-1081 NICEFOR III BOTANIATES
    1081-1185 DYNASTIA KOMNENÓW
    1081-1118 ALEKSY I
    1085 UTRATA ANTIOCHII NA RZECZ TURKÓW SELDŻUCKICH
    1118-1143 JAN II
    1143-1180 MANUEL I
    1180-1183 ALEKSY II
    1183-1185 ANDRONIK I
    1185-1204 DYNASTIA ANGELOSÓW
    1185-1195 IZAAK II
    1195-1203 ALEKSY III
    1203 KRZYŻOWCY W KONSTANTYNOPOLU
    1203-1204 IZAAK II /współrządca, po raz drugi/
    1203-1204 ALEKSY IV
    1204 ALEKSY V MURTZUPHLOS
    1204 RABUNEK KONSTANTYNOPOLA PRZEZ KRZYŻOWCÓW
    1204-1261 ISTNIENIE IDEI BIZANCJUM W RAMACH CESARSTWA NICEI
    1261-1453 CESARSTWO BIZANTYJSKIE
    1261-1453 DYNASTIA PALEOLOGÓW
    1261-1282 MICHAŁ VIII
    1261 WYPĘDZENIE KRZYŻOWCÓW Z KONSTANTYNOPOLA – LIKWIDACJA CESARSTWA ŁACIŃSKIEGO
    1282-1328 ANDRONIK II
    1328-1341 ANDRONIK III
    1341-1347 JAN V
    1347-1354 JAN VI KANTAKUZEN
    1354-1376 JAN V /po raz drugi/
    1376-1379 JAN V /współrządca/
    1376-1379 ANDRONIK IV /współrządca/
    1379-1390 JAN V
    1390 JAN V /współrządca/
    1390 JAN VII /współrządca/
    1390-1391 JAN V
    1391-1425 MANUEL II
    1425-1448 JAN VIII
    1439 UNIA KOŚCIOŁA ZACHODNIEGO ZE WSCHODNIM
    WE FLORENCJI
    1448-1453 KONSTANTYN XI
    29.V.1453 ZDOBYCIE KONSTANTYNOPOLA PRZEZ TURKÓW – UPADEK CESARSTWA BIZANTYJSKIEGO
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  9. #9
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    BLOIS

    IX.w.-960 WICEHRABSTWO
    IX.w.-834 WILHELM
    834-865 ODO
    865-866 ROBERT
    866-878 Rządy regencyjne
    878-906 GARNEGAUD
    906-928 TEOBALD L’ANCIEL
    928-960 TEOBALD
    960-1498 HRABSTWO
    960-1230 DYNASTIA BLOIS
    960-975 TEOBALD I
    975-995 ODO I
    995-1004 TEOBALD II
    1004-1037 ODO II
    1037-1089 TEOBALD III
    1089-1102 STEFAN HENRYK
    1102-1152 TEOBALD IV
    1152-1191 TEOBALD V
    1191-1205 LUDWIK I
    1205-1218 TEOBALD VI
    1218-1230 MAŁGORZATA /współrządczyni/
    1218-1241 DYNASTIA Z AVESNES
    1218-1230 WALTER /współrządca/
    1230-1241 MARIA /współrządczyni/
    1230-1397 DYNASTIA CHATILLON
    1230-1241 HUGO I /współrządca/
    1241-1279 JAN I
    1279-1292 JOANNA
    1292-1307 HUGO II
    1307-1342 GWIDON I
    1337-1453 WOJNA STULETNIA MIĘDZY ANGLIĄ A FRANCJĄ
    1342-1346 LUDWIK II
    1346-1372 LUDWIK III
    1372-1381 JAN II
    1381-1397 GWIDON II
    1397-1498 DYNASTIA DE VALOIS - LINIA ORLEAŃSKA
    1397-1447 LUDWIK IV
    1447-1465 KAROL
    1465-1498 LUDWIK V
    1498 ZJEDNOCZENIE Z FRANCJĄ

    BOULOGNE

    1032-1497 HRABSTWO
    1032-1260 DYNASTIA BOULOGNE
    1032-1049 EUSTACHY I
    1049-1093 EUSTACHY II
    1093-1125 EUSTACHY III
    1125-1128 MATYLDA I
    1128-1150 MATYLDA I /współrządczyni/
    1128-1150 STEFAN Z BLOIS /współrządca/
    1150-1151 MATYLDA I
    1151-1153 EUSTACHY IV
    1153-1159 WILHELM Z BLOIS
    1159-1160 MARIA
    1160-1173 MARIA /współrządczyni/
    1160-1173 MATEUSZ I /współrządca/
    1173-1180 IDA /współrządczyni/
    1173-1180 MATEUSZ II /współrządca/
    1181-1182 IDA /współrządczyni/
    1181-1182 GERARD /współrządca/
    1183-1186 IDA /współrządczyni/
    1183-1186 BERTOLD /współrządca/
    1190-1216 IDA /współrządczyni/
    1190-1216 RENAUD /współrządca/
    1216-1223 MATYLDA II
    1223-1235 MATYLDA II /współrządczyni/
    1223-1235 FILIP HUREPEL /współrządca/
    1235-1253 MATYLDA II /współrządczyni/
    1235-1253 ALFONS PORTUGALSKI /współrządca/
    1253-1260 MATYLDA II
    1260-1261 ADELAJDA Z BRABANTU
    1261-1360 DYNASTIA AUVERGNE
    1261-1277 ROBERT V
    1277-1314 ROBERT VI
    1314-1325 ROBERT VII
    1325-1332 WILHELM XII
    1332-1338 JOANNA I
    1338-1361 DYNASTIA KAPETYNGÓW
    1338-1346 JOANNA I /współrządczyni/
    1338-1346 FILIP Z BURGUNDII /współrządca/
    1346-1350 JOANNA I
    1350-1360 JOANNA I /współrządczyni/
    1350-1360 JAN II DOBRY /współrządca/
    1360-1361 FILIP Z ROUVRES
    1361-1437 DYNASTIA AUVERGNE
    1361-1386 JAN I
    1386-1404 JAN II
    1404-1416 JOANNA II /współrządczyni/
    1404-1416 JAN Z BERRY /współrządca/
    1416-1424 JOANNA II /współrządczyni/
    1416-1424 JERZY Z LA TREMOILLE /współrządca/
    1424-1437 MARIA
    1437-1497 DYNASTIA LA TOUR
    1431-1461 BERTRAND V
    1461-1497 BERTRAND VI
    1546 ZJEDNOCZENIE Z FRANCJĄ

    BOURBONNAIS

    1310-1327 HRABSTWO
    1310-1527 DYNASTIA BOURBONÓW
    1310-1327 LUDWIK I
    1327-1527 KSIĘSTWO
    1327-1342 LUDWIK I
    1337-1453 WOJNA STULETNIA MIĘDZY ANGLIĄ A FRANCJĄ
    1342-1356 PIOTR
    1356-1410 LUDWIK II DOBRY
    1410-1434 JAN I
    1434-1456 KAROL I
    1456-1488 JAN II
    1488 KAROL II
    1488-1503 PIOTR II Z BEAUJEU
    1503-1505 ZUZANNA
    1505-1527 LINIA MONTPENSIER
    1505-1521 ZUZANNA /współrządczyni/
    1505-1521 KAROL III /współrządca/
    1521-1527 KAROL III
    1527 ZJEDNOCZENIE Z FRANCJĄ
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  10. #10
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    BRABANCJA

    1085-1190 MARGRABSTWO
    1085-1355 DYNASTIA Z LOUVAIN
    1085-1095 HENRYK III
    1095-1128 GOTFRYD I BRODATY
    1128-1139 WALRAM II
    1139-1142 GOTFRYD II
    1142-1183 GOTFRYD III
    1183-1190 GOTFRYD III /współrządca/
    1183-1190 HENRYK I /współrządca/
    1190-1598 KSIĘSTWO
    1190-1235 HENRYK I
    1235-1248 HENRYK II
    1248-1261 HENRYK III
    1261-1267 HENRYK IV
    1267-1294 JAN I ZWYCIĘSKI
    1294-1312 JAN II
    1312-1355 JAN III
    1355-1404 DYNASTIA LUKSEMBURGÓW
    1355-1383 WACŁAW /współrządca/
    1355-1383 JOANNA /współrządczyni/
    1369 DZIAŁALNOŚĆ JEAN’A FROISSARTA
    1383-1404 JOANNA
    1404-1477 DYNASTIA BURGUNDZKA
    1404-1406 FILIP ŚMIAŁY /regent/
    1406-1415 ANTONI
    1415-1427 JAN IV
    1427-1430 FILIP Z ST. POL
    1430-1467 FILIP DOBRY
    1467-1477 KAROL ŚMIAŁY
    1477 PRZEJĘCIE KRAJU PRZEZ HABSBURGÓW

    BRANDENBURGIA I PRUSY

    1134-1157 MARCHIA PÓŁNOCNA
    1134-1320 DYNASTIA ASKAŃCZYKÓW
    1134-1157 ALBRECHT I NIEDŹWIEDŹ
    1157-1356 MARCHIA BRANDENBURSKA
    1157-1170 ALBRECHT I NIEDŹWIEDŹ
    1170-1184 OTTO I
    1184-1205 OTTO II SZCZODRY
    1205-1220 ALBRECHT II
    1220-1258 JAN I /współrządca/
    1220-1258 OTTO III /współrządca/
    1231 UZALEŻNIENIE POMORZA ZACHODNIEGO
    1253 OPANOWANIE ZIEMI LUBUSKIEJ
    1258 PODZIAŁ BRANDENBURGII NA SALZWEDEL I STENDAL
    1258-1266 JAN I /margrabia Brandenburgii-Stendal/
    1258-1267 OTTO III /margrabia Brandenburgii-Salzwedel/
    1266-1281 JAN II /współrządca /margrabia Brandenburgii-Stendal//
    1266-1281 KONRAD /współrządca /margrabia Brandenburgii-Stendal//
    1266-1281 OTTO IV ZE STRZAŁĄ /współrządca /margrabia Brandenburgii-Stendal//
    1267-1268 JAN III /współrządca /margrabia Brandenburgii-Salzwedel//
    1267-1268 OTTO V DŁUGI /współrządca /margrabia Brandenburgii-Salzwedel//
    1267-1268 ALBRECHT III /współrządca /margrabia Brandenburgii-Salzwedel//
    1268-1280 OTTO V DŁUGI /współrządca /margrabia Brandenburgii-Salzwedel//
    1268-1280 ALBRECHT III /współrządca /margrabia Brandenburgii-Salzwedel//
    1280-1286 OTTO V DŁUGI /współrządca /margrabia Brandenburgii-Salzwedel//
    1280-1286 ALBRECHT III /współrządca /margrabia Brandenburgii-Salzwedel//
    1280-1286 OTTO VI MAŁY /współrządca /margrabia Brandenburgii-Salzwedel//
    1281-1291 KONRAD /współrządca /margrabia Brandenburgii-Stendal//
    1281-1291 OTTO IV ZE STRZAŁĄ /współrządca /margrabia Brandenburgii-Stendal//
    1286-1298 OTTO V DŁUGI /współrządca /margrabia Brandenburgii-Salzwedel//
    1286-1298 ALBRECHT III /współrządca /margrabia Brandenburgii-Salzwedel//
    1291-1294 KONRAD /współrządca /margrabia Brandenburgii-Stendal//
    1291-1294 OTTO IV ZE STRZAŁĄ /współrządca /margrabia Brandenburgii-Stendal//
    1291-1294 OTTO VII /współrządca /margrabia Brandenburgii-Stendal//
    1294-1297 KONRAD /współrządca /margrabia Brandenburgii-Stendal//
    1294-1297 OTTO IV ZE STRZAŁĄ /współrządca /margrabia Brandenburgii-Stendal//
    1294-1297 OTTO VII /współrządca /margrabia Brandenburgii-Stendal//
    1294-1297 HENRYK I BEZ ZIEMI /współrządca /margrabia Brandenburgii-Stendal//
    1297-1304 KONRAD /współrządca /margrabia Brandenburgii-Stendal//
    1297-1304 OTTO IV ZE STRZAŁĄ /współrządca /margrabia Brandenburgii-Stendal//
    1297-1304 HENRYK I BEZ ZIEMI /współrządca /margrabia Brandenburgii-Stendal//
    1298-1300 ALBRECHT III /współrządca /margrabia Brandenburgii-Salzwedel//
    1298-1300 HERMAN /współrządca /margrabia Brandenburgii-Salzwedel//
    1300-1308 HERMAN /margrabia Brandenburgii-Salzwedel/
    1304-1305 OTTO IV ZE STRZAŁĄ /współrządca /margrabia Brandenburgii-Stendal//
    1304-1305 HENRYK I BEZ ZIEMI /współrządca /margrabia Brandenburgii-Stendal//
    1304-1305 JAN IV /współrządca /margrabia Brandenburgii-Stendal//
    1304-1305 WALDEMAR WIELKI /współrządca /margrabia Brandenburgii-Stendal//
    1305-1308 OTTO IV ZE STRZAŁĄ /współrządca /margrabia Brandenburgii-Stendal//
    1305-1308 HENRYK I BEZ ZIEMI /współrządca /margrabia Brandenburgii-Stendal//
    1305-1308 WALDEMAR WIELKI /współrządca /margrabia Brandenburgii-Stendal//
    1308 NAJAZD NA POMORZE GDAŃSKIE
    1308-1317 JAN V /margrabia Brandenburgii-Salzwedel/
    1308-1317 HENRYK I BEZ ZIEMI /współrządca /margrabia Brandenburgii-Stendal//
    1308-1317 WALDEMAR WIELKI /współrządca /margrabia Brandenburgii-Stendal//
    1317-1318 HENRYK I BEZ ZIEMI /margrabia Brandenburgii-Stendal/
    1317-1319 WALDEMAR WIELKI /margrabia Brandenburgii-Salzwedel/
    1318-1320 HENRYK II /margrabia Brandenburgii-Stendal/
    1320 ZJEDNOCZENIE BRANDENBURGII
    1320-1373 DYNASTIA WITTELSBACHÓW
    1320-1351 LUDWIK I
    1326-1329 WOJNA Z POLSKĄ
    1351-1356 LUDWIK II MŁODSZY
    1356-1701 ELEKTORAT BRANDENBURGII
    1356-1366 LUDWIK II MŁODSZY
    1366-1373 OTTO VIII LENIWY
    1370 INKORPORACJA SANTOKA I DREZDENKA
    1373-1415 DYNASTIA LUKSEMBURGÓW
    1373-1378 KAROL IV
    1378-1388 ZYGMUNT
    1388-1411 JODOK
    1411-1415 ZYGMUNT /po raz drugi/
    1415-1918 DYNASTIA HOHENZOLLERNÓW
    1415-1440 FRYDERYK I
    1432 NAJAZD HUSYCKI Z CZECH
    1440 PODZIAŁ BRANDENBURGII NA STARĄ, ŚREDNIĄ, NOWĄ MARCHIĘ ORAZ OKRĘG PRIGNITZ
    1440-1463 FRYDERYK GRUBY /margrabia Starej Marchii i Okręgu Prignitz/
    1440-1463 FRYDERYK II ŻELAZNY /margrabia Średniej i Nowej Marchii/
    1463 ZJEDNOCZENIE BRANDENBURGII
    1463-1470 FRYDERYK II ŻELAZNY
    1470-1486 ALBRECHT III ACHILLES
    1486-1499 JAN CICERO
    1499-1535 JOACHIM I NESTOR
    1525 SEKULARYZACJA PRUS
    1525-1568 ALBRECHT /książę Prus/
    1535 PODZIAŁ BRANDENBURGII NA STARĄ, ŚREDNIĄ, NOWĄ MARCHIĘ ORAZ OKRĘG PRIGNITZ
    1535-1571 JOACHIM II HEKTOR /margrabia Starej i Średniej Marchii oraz okręgu Prignitz/
    1535-1571 JAN /margrabia Nowej Marchii/
    1539 LUTERANIZM RELIGIĄ PAŃSTWOWĄ
    1568-1618 ALBRECHT FRYDERYK /książę Prus/
    1571 ZJEDNOCZENIE BRANDENBURGII
    1571-1598 JAN JERZY
    1576-1603 JERZY FRYDERYK /książę Ansbach i regent Prus/
    1598-1608 JOACHIM FRYDERYK /1603-1608 regent Prus/
    1608-1618 JAN ZYGMUNT /elektor Brandenburgii i regent Prus/
    1614 UKŁAD W XANTEN: UZYSKANIE KSIĘSTWA KLEVE, HRABSTW MARK I RAVENSBERG
    1618-1648 WOJNA TRZYDZIESTOLETNIA
    1618-1701 UNIA PERSONALNA Z PRUSAMI
    1618-1619 JAN ZYGMUNT /elektor Brandenburgii i książę Prus/
    1619-1640 JERZY WILHELM /elektor Brandenburgii i książę Prus/
    1640-1688 FRYDERYK WILHELM /elektor Brandenburgii i książę Prus/
    1648 UZYSKANIE CZĘŚCI POMORZA ZACH. Z KOŁOBRZEGEM
    1668 INKORPORACJA DRAHIMIA
    1672-1673 WOJNA Z FRANCJĄ
    1675-1679 WOJNA ZE SZWECJĄ
    1680 OPANOWANIE ARCYBISKUPSTWA MAGDEBURGA
    1688-1701 FRYDERYK III /elektor Brandenburgii i książę Prus/
    1688-1695 ŚWIEBODZIN POD KONTROLĄ BRANDENBURGII (PRUS)
    1691-1793 TAUROGI NA LITWIE I SEREJE NA SUWALSZCZYŹNIE POD KONTROLĄ BRANDENBURGII (PRUS)
    1701-1871 KRÓLESTWO PRUS
    1701-1713 FRYDERYK I
    1702 INKORPORACJA LINGEN
    1707-1806 KSIĘSTWO NEUENBURG POD KONTROLĄ PRUS
    1713-1740 FRYDERYK WILHELM I
    1713 UZYSKANIE GELDERN I LIMPURGA
    1720 PRZYŁĄCZENIE POMORZA ZACH. ZE SZCZECINEM, UZNAMEM I WOLINEM
    1740-1786 FRYDERYK II WIELKI
    1740-1742 I WOJNA ŚLĄSKA
    1744-1745 II WOJNA ŚLĄSKA
    1756-1763 III WOJNA ŚLĄSKA
    1772 PRZYŁĄCZENIE POMORZA GDAŃSKIEGO (BEZ GDAŃSKA I TORUNIA) ORAZ WARMII
    1778-1779 WOJNA O SUKCESJĘ BAWARSKĄ
    1780 ZAJĘCIE HRABSTWA MANSFELD
    1786-1797 FRYDERYK WILHELM II
    1791 INKORPORACJA ANSBACH I BAYREUTH
    1792-1795 WOJNA Z FRANCJĄ
    1792-1804 CHRISTIAN HEINRICH KURT VON HAUGWITZ /premier/
    1793 PRZYŁĄCZENIE GDAŃSKA, TORUNIA, WIELKOPOLSKI I CZEŚCI MAZOWSZA Z PŁOCKIEM
    1795 ZAJĘCIE CZĘŚCI ŚLĄSKA I MAZOWSZA Z WARSZAWĄ
    1797-1840 FRYDERYK WILHELM III
    1804-1806 hrabia KARL AUGUST VON HARDENBERG /premier/
    1806 hrabia CHRISTIAN HEINRICH KURT VON HAUGWITZ /premier/
    1806 WOJNA Z FRANCJĄ
    1806-1807 KARL FRIEDRICH VON BEYME /premier/
    1807 hrabia KARL AUGUST VON HARDENBERG /premier/
    1807-1808 baron HEINRICH FRIEDRICH KARL VON UND ZUM STEIN /premier/
    1808-1810 hrabia KARL FRIEDRICH FERDINAND ALEXANDER VON DOHNA-SCHLOBITTEN /premier/
    1810-1822 książę KARL AUGUST VON HARDENBERG /premier/
    1813-1814 WOJNA Z FRANCJĄ
    1815 UZYSKANIE NADRENII, WESTFALII I POMORZA ZACH. Z RUGIĄ
    1822-1823 OTTO KARL FRIEDRICH VON VOSS /premier/
    1823-1841 hrabia KARL FRIEDRICH HEINRICH VON WYLICH UND LOTTUM /premier/
    1840-1861 FRYDERYK WILHELM IV
    1841-1848 LUDWIG GUSTAV VON THILE /premier/
    1848 hrabia ADOLF HEINRICH VON ARNIM-BOITZENBURG /premier/
    1848 GOTTFRIED LUDOLF CAMPHAUSEN /premier/
    1848 RUDOLF LUDWIG CÄSAR VON AUERSWALD /premier/
    1848 ERNST VON PFUEL /premier/
    1848-1849 WIOSNA LUDÓW
    1848-1850 hrabia FRIEDRICH WILHELM VON BRANDENBURG /premier/
    1848-1849 WOJNA Z DANIĄ O SZLEZWIK-HOLSZTYN
    1850-1858 baron OTTO THEODOR VON MANTEUFFEL /premier/
    1858-1861 WILHELM /regent/
    1858-1862 książę KARL ANTON VON HOHENZOLLERN-SIGMARINGEN /premier/
    1861-1871 WILHELM I
    1862 książę ADOLF VON HOHENLOHE-INGELFINGEN
    1862-1871 OTTO EDUARD LEOPOLD VON BISMARCK-SCHÖNHAUSEN /premier/
    1864 WOJNA Z DANIĄ O SZLEZWIK-HOLSZTYN
    1866 WOJNA Z AUSTRIĄ
    1867 UTWORZENIE ZWIĄZKU PÓŁNOCNONIEMIECKIEGO
    1870-1871 WOJNA Z FRANCJĄ
    18.I.1871 PROKLAMOWANIE CESARSTWA NIEMIECKIEGO W SALI LUSTRZANEJ W WERSALU – ZJEDNOCZENIE NIEMIEC PRZEZ PRUSY

    BRETANIA

    841-1297 HRABSTWO
    841-851 NOMINOE
    851-857 ERISPOE
    857-874 SALOMON III
    874-877 PASKWETEN Z VANNES /współrządca/
    874-877 GURVAND Z RENNES /współrządca/
    877-888 JUDICAEL Z RENNES /współrządca/
    877-888 ALAN I WIELKI /współrządca/
    888-907 ALAN I WIELKI
    907-937 PODBÓJ I OKUPACJA BRETANII PRZEZ NORMANÓW
    937-988 DYNASTIA Z NANTES
    937-952 ALAN II KRZYWOBRODY
    952-958 DROGO
    958-960 Rządy regencyjne
    960-981 HOEL I
    981-988 GUERECH
    988-1066 DYNASTIA Z RENNES
    988-992 CONAN I KRZYWY
    992-1008 GOTFRYD I
    1008-1040 ALAN III
    1040-1066 CONAN II
    1066-1168 DYNASTIA Z KORNWALII
    1066-1084 HOEL II
    1084-1112 ALAN IV FREGENT
    1112-1148 CONAN III GRUBY
    1148-1156 ODO
    1152-1202 BRETANIA POD KONTROLĄ ANGLII
    1156-1166 CONAN IV MŁODSZY
    1166-1168 CONAN IV MŁODSZY /współrządca/
    1166-1221 DYNASTIA ANJOU
    1166-1168 GOTFRYD II /współrządca/
    1168-1186 GOTFRYD II
    1186-1196 KONSTANCJA
    1196-1201 KONSTANCJA /współrządczyni/
    1196-1201 ARTUR POGROBOWIEC /współrządca/
    1201-1203 ARTUR POGROBOWIEC
    XIII.w. WPŁYWY FRANCUSKIE W BRETANII
    1203-1206 GWIDON Z THOUARS
    1206-1213 ALIX Z THOUARS
    1213-1221 ALIX Z THOUARS /współrządca/
    1213-1364 DYNASTIA DREUX
    1213-1221 PIOTR I MAUCLERC /współrządca/
    1221-1237 PIOTR I MAUCLERC /regent/
    1221-1286 JAN I RUDY
    1286-1297 JAN II
    1297-1559 KSIĘSTWO
    1297-1305 JAN II
    1305-1312 ARTUR II
    1312-1341 JAN III DOBRY
    1337-1453 WOJNA STULETNIA MIĘDZY ANGLIĄ A FRANCJĄ
    1341-1364 JOANNA /współrządczyni/
    1341-1364 KAROL Z BLOIS /współrządca/
    1341-1345 JAN Z MONTFORT /kontrksiążę/
    1364-1514 DYNASTIA MONTFORT
    1364-1399 JAN IV ZDOBYWCA
    1364-1380 POWSTANIE ANTYANGIELSKIE
    1399-1442 JAN V
    1442-1450 FRANCISZEK I
    1450-1457 PIOTR II
    1457-1458 ARTUR III Z RICHEMONT
    1458-1488 FRANCISZEK II
    1488 KLĘSKA W BITWIE Z ARMIĄ FRANCUSKĄ POD SAINT-AUBIN- DU-COURMIER, PODPORZĄDKOWANIE BRETANII - FRANCJI
    1488-1514 ANNA
    1514-1559 DYNASTIA DE VALOIS
    1514-1524 KLAUDIA
    1524-1536 FRANCISZEK III
    1536-1559 HENRYK
    1559 ZJEDNOCZENIE Z FRANCJĄ
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Poczet władców i prezydentów państw - Ameryka Płd.
    By Aux_Teergois in forum Forum - Historia (PL)
    Replies: 4
    Last Post: 01-28-2010, 07:25 PM
  2. Poczet władców i prezydentów państw - Ameryka Płn.
    By Aux_Teergois in forum Forum - Historia (PL)
    Replies: 7
    Last Post: 01-28-2010, 07:00 PM
  3. Poczet władców i prezydentów państw - Afryka
    By Aux_Teergois in forum Forum - Historia (PL)
    Replies: 17
    Last Post: 01-28-2010, 06:05 PM
  4. Poczet władców i prezydentów państw - Azja
    By Aux_Teergois in forum Forum - Historia (PL)
    Replies: 15
    Last Post: 01-28-2010, 03:41 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
footer