Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 56

Thread: Poczet władców nieistniejących państw

  1. #21
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    KAGANAT WSCHODNIOTURECKI

    VI.w.-587 KAGANAT
    VI.w. TUU
    552 BUMYN-KAGAN
    552 KOLO
    553-572 MU-HAN-KAGAN
    573-581 TOPO-KAGAN
    581-587 ISZBARA-KAGAN (SZAPOLIO)
    VI.w. UPADEK PAŃSTWA

    KAGANAT ZACHODNIOTURECKI

    VI.w.-603 KAGANAT
    VI.w. TUU
    552-575 ISTEMI-KAGAN
    575-603 TARDU
    VII.w. UPADEK PAŃSTWA

    KAMIEŃ POMORSKI

    1163-1648 BISKUPSTWO
    1163-1185 KONRAD I
    1185-1191 SIEGFRIED I
    1191-1219 ZYGWIN
    1219-1233 KONRAD II
    1233-1241 KONRAD III
    1241-1244 vakat
    1244-1251 WILHELM I
    1251-1289 HERMANN VON GLEICHEN
    1289-1293 JAROMIR
    1294-1296 WIESŁAW
    1296-1300 PIOTR
    1300-1301 GÜNTHER
    1301-1317 HEINRICH VON WACHOLTZ
    1317-1324 KONRAD IV
    1324 JOHANN VON GÖTTINGEN
    1324 HEINRICH VON HANNEBERG
    1324-1330 WILHELM III
    1330-1343 FRIEDRICH
    1343-1370 JOHANN I WETTIN
    1370-1385 FILIP VON REHBERG
    1385-1386 JOHANN II WILLEKINI
    1386 BOGUSŁAW VIII
    1386-1394 JOHANN III BRUNONIS
    1394-1398 JAN IV KROPIDŁO
    1398-1410 NICOLAUS I SCHIPPENBEIL
    1410-1424 MAGNUS WETTIN
    1424-1446 SIEGFRIED II VON BOCK
    1446-1468 HENNING IVEN
    1468 HENNING KESSEBOGE
    1472 LUDWIG VON EBERSTEIN
    1472-1478 NIKOLAUS II VON TUENGEN
    1478-1482 MARINUS VON FREGENO
    1482-1485 ANGELOS VON SESSA
    1485 NIKOLAUS WESTPHAL
    1485-1498 BENEDIKTUS WALLENSTEIN
    1498-1521 MARTIN I VON KARITH
    1521-1544 ERASMUS VON MANTEUFFEL
    1544 PROTESTANTYZM RELIGIĄ PAŃSTWOWĄ
    1544-1549 BARTHOLOMEUS SWAWE
    1549-1556 MARTIN II WEIHER
    1557-1573 JOHANN FRIEDRICH
    1573-1602 CASIMIR
    1602-1618 FRANZ
    1618-1622 ULRICH
    1618-1648 WOJNA TRZYDZIESTOLETNIA W RZESZY
    1622-1637 BOGUSŁAW XIV
    1637-1648 ERNEST BOGUSŁAW VON CROY
    od 1648 W SKŁADZIE BRANDENBURGII
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  2. #22
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    KAPADOCJA

    354-322 p. n. e. KSIĘSTWO
    354-322 p. n. e. ARIARATES I
    322-300 p. n. e. W SKŁADZIE MACEDONII I PAŃSTWA SELEUCYDÓW
    300-230 p. n. e. KSIĘSTWO
    300-280 p. n. e. ARIARATES II
    280-230 p. n. e. ARIARAMNES
    230 p. n. e.-37 n . e. KRÓLESTWO
    230-220 p. n. e. ARIARATES III
    220-163 p. n. e. ARIARATES IV EUSEBES
    163-130 p. n. e. ARIARATES V EUSEBES FILOPATOR
    130-112 p. n. e. ARIARATES VI EPIFANES FILOPATOR
    112-100 p. n. e. ARIARATES VII FILOMETOR
    100-98 p. n. e. ARIARATES VIII EPIFANES /współrządca/
    100-98 p. n. e. ARIARATES VIII EPIFANES /współrządca/
    98-95 p. n. e. ARIARATES IX EUSEBES FILOPATOR
    95-85 p. n. e. ARIARATES IX EUSEBES FILOPATOR /współrządca/
    95-85 p. n. e. ARIOBARZANES I FILOROMAJOS /współrządca/
    85-63 p. n. e. ARIOBARZANES I FILOROMAJOS
    63-53 p. n. e. ARIOBARZANES II FILOPATOR
    53-42 p .n. e. ARIOBARZANES III EUSEBES FILOROMAJOS
    42-36 p. n. e. ARIARATES X EUSEBES FILADELFOS
    36 p. n. e.- 15 n. e. ARCHELAOS I FILOPATRIS
    15-37 ARCHELAOS II
    od 37 W SKŁADZIE RZYMU

    KARTAGINA

    814-308 p. n. e. KRÓLESTWO
    814-550 p. n. e. DYNASTIA DYDOŃSKA
    814-760 p. n. e. DYDONA /królowa/
    760-580 p. n. e. Rządy nieznanych z imienia królów
    580-556 p. n. e. HANNO I
    556-550 p. n. e. MALCHUS
    550-340 p. n. e. DYNASTIA MAGO
    550-530 p. n. e. MAGO I
    535 p. n. e. ZWYCIĘSTWO W BITWIE POD ALALIĄ
    530-510 p. n. e. HAZDRUBAL I
    509 p. n. e. TRAKTAT HANDLOWY Z RZYMEM
    510-480 p. n. e. HAMILKAR I
    480 p. n. e. KLĘSKA POD HIMERĄ Z SYRAKUZAMI
    480-440 p. n. e. HANNO II
    460-410 p. n. e. HIMILKO I /rządca Sycylii/
    440-406 p. n. e. HANNIBAL
    406-396 p. n. e. HIMILKO II
    396-375 p. n. e. MAGO II
    375-344 p. n. e. MAGO III
    344-340 p. n. e. HANNO III
    340-337 p. n. e. DYNASTIA HANNO
    340-337 p. n. e. HANNO WIELKI
    337-330 p. n. e. GISKO
    330-309 p. n. e. HAMILKAR II
    309-308 p. n. e. BOMILKAR
    308-146 p. n. e. REPUBLIKA
    264-241 p. n. e. I WOJNA PUNICKA Z RZYMEM
    241-238 p. n. e. POWSTANIE ARMII
    236-229 p. n. e. PODBÓJ CZĘŚCI PŁW. IBERYJSKIEGO (HAMILKAR BARKAS)
    218-201 p. n. e. II WOJNA PUNICKA Z RZYMEM
    216 p. n. e. ZWYCIĘSTWO POD KANNAMI (HANNIBAL)
    202 p. n. e. KLĘSKA POD ZAMĄ
    149-146 p. n. e. III WOJNA PUNICKA Z RZYMEM
    146 p. n. e. PODBÓJ KARTAGINY PRZEZ RZYM

    KARYNTIA

    865-976 MARGRABSTWO
    865-899 DYNASTIA KAROLINGÓW
    865-880 KARLOMAN
    880-899 ARNULF Z KARYNTII
    899-976 UNIA PERSONALNA Z BAWARIĄ
    899-947 DYNASTIA LIUTPOLDINGÓW
    899-907 LIUTPOLD
    907-937 ARNULF
    937-938 EBERHARD
    938-947 BERTOLD I
    947-976 DYNASTIA LIUDOLFINGÓW
    947-955 HENRYK I
    955-976 HENRYK II KŁÓTNIK
    976-1637 KSIĘSTWO
    976-978 DYNASTIA LIUTPOLDINGÓW
    976-978 HENRYK III
    978-983 DYNASTIA SALICKA
    978-983 OTTO
    983-985 UNIA PERSONALNA Z BAWARIĄ
    983-989 DYNASTIA LIUTPOLDINGÓW
    983-989 HENRYK III
    989-995 UNIA PERSONALNA Z BAWARIĄ
    989-995 DYNASTIA LIUDOLFINGÓW
    989-995 HENRYK II KŁÓTNIK /po raz drugi/
    995-1011 DYNASTIA SALICKA
    995-1004 OTTO
    1004-1011 KONRAD I
    1012-1035 DYNASTIA EPPENSTEINÓW
    1012-1035 ADALBERT
    1035-1047 DYNASTIA SALICKA
    1035-1039 KONRAD II
    1039-1047 HENRYK
    1047-1054 DYNASTIA WELFÓW
    1047-1054 WELF
    1054-1056 Rządy regencyjne
    1056-1061 DYNASTIA EZZONÓW
    1056-1061 KONRAD III
    1061-1076 DYNASTIA ZÄHRINGEN
    1061-1076 BERTOLD II
    1076-1122 DYNASTIA EPPENSTEINÓW
    1076-1090 LIUTPOLD
    1090-1122 HENRYK III
    1122-1269 DYNASTIA SPANHEIMÓW
    1122-1124 HENRYK IV
    1124-1134 ENGELBERT
    1134-1144 ULRYK I
    1144-1161 HENRYK V
    1161-1181 HERMAN
    1181-1201 ULRYK II
    1201-1256 BERNARD
    1256-1269 ULRYK III
    1269-1286 KSIĄŻĘTA Z RÓŻNYCH DYNASTII
    1269-1276 UNIA PERSONALNA Z CZECHAMI
    1269-1276 PRZEMYSŁAW OTTOKAR II WIELKI
    1276-1282 UNIA PERSONALNA Z AUSTRIĄ
    1276-1286 RUDOLF I HABSBURG
    1286-1335 DYNASTIA GORYCJA TYROLSKA
    1286-1295 MEINHARD II
    1295-1310 OTTO III
    1310-1335 HENRYK VI
    1335-1918 DYNASTIA HABSBURGÓW
    1335-1339 OTTO IV /współrządca/
    1335-1339 ALBRECHT II KULAWY /współrządca/
    1339-1358 ALBRECHT II KULAWY
    1358-1362 FRYDERYK /współrządca/
    1358-1362 RUDOLF III DER STIFTER (ZAŁOŻYCIEL) /współrządca/
    1362-1365 RUDOLF III DER STIFTER (ZAŁOŻYCIEL)
    1365-1379 ALBRECHT III
    1379-1386 LEOPOLD POCZCIWY /współrządca/
    1379-1386 ALBRECHT III /współrządca/
    1386-1395 ALBRECHT III /współrządca/
    1386-1395 WILHELM /współrządca/
    1395-1406 WILHELM
    1406-1424 ERNEST ŻELAZNY
    1424-1432 FRYDERYK /współrządca/
    1424-1432 ALBRECHT SZCZODRY /współrządca/
    1424-1432 ERNEST II /współrządca/
    1432-1463 FRYDERYK /współrządca/
    1432-1463 ALBRECHT SZCZODRY /współrządca/
    1463-1493 FRYDERYK
    1493-1519 MAKSYMILIAN I /król i cesarz rzymski/
    1519-1521 KAROL I /król i cesarz rzymski/
    1521-1556 KAROL I /współrządca, król i cesarz rzymski/
    1521-1556 FERDYNAND I /współrządca/
    1556-1564 FERDYNAND I /król i cesarz rzymski/
    1564-1590 KAROL II
    1590-1637 FERDYNAND II
    1637 WŁĄCZENIE KARYNTII DO DZIEDZICZNYCH POSIADŁOŚCI HABSBURGÓW
    1637-1662 FERDYNAND KAROL
    1662-1665 ZYGMUNT FRANCISZEK
    1665-1705 LEOPOLD I /król i cesarz rzymski/
    1705-1711 JÓZEF I /król i cesarz rzymski/
    1711-1740 KAROL II (VI) /król i cesarz rzymski/
    1740-1765 FRANCISZEK STEFAN /współrządca, król i cesarz rzymski/
    1740-1765 MARIA TERESA /współrządczyni/
    1765-1780 MARIA TERESA
    1780-1918 LINIA HABSBURSKO-LOTARYŃSKA
    1780-1790 JÓZEF II /król i cesarz rzymski/
    1790-1792 LEOPOLD II /król i cesarz rzymski/
    1792-1804 FRANCISZEK II /król i cesarz rzymski do 1806/
    1814-1835 FRANCISZEK II (I)
    1835-1848 FERDYNAND I
    1848-1916 FRANCISZEK JÓZEF I
    1914-1918 I WOJNA ŚWIATOWA
    1916-1918 KAROL I
    od 1918 W SKŁADZIE AUSTRII
    od 1919 CZĘŚĆ KARYNTII W SKŁADZIE KRÓLESTWA SERBÓW, CHORWATÓW I SŁOWEŃCÓW (OD 1929 JUGOSŁAWII), PŁD. KARYNTIA W SKŁADZIE WŁOCH
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  3. #23
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    KORDOBA

    756-929 EMIRAT
    756-929 DYNASTIA UMAJJADÓW (OMAJJADÓW)
    756-788 ABD AR-RAHMAN I
    788-796 HISZAM I
    796-822 AL-HAKAM I
    822-852 ABD AR-RAHMAN II
    852-886 MOHAMMAD I
    886-888 AL-MUNDHIR
    888-912 ABDULLAH
    912-929 ABD AR-RAHMAN III
    929 PRZEKSZTAŁCENIE EMIRATU W KALIFAT
    929-1031 KALIFAT
    929-1031 DYNASTIA UMAJJADÓW (OMAJJADÓW)
    929-961 ABD AR-RAHMAN III
    961-976 AL-HAKAM II
    976-1009 HISZAM II
    1009 MOHAMMAD II
    1009-1010 SULEJMAN
    1009-1031 WOJNA DOMOWA
    1010-1013 HISZAM II /po raz drugi/
    1013-1016 SULEJMAN /po raz drugi/
    1016-1017 ALI EN-NASIR
    1017 ABD AR-RAHMAN IV EL-MORTADA
    1017-1021 KASIM AL-MAMUN
    1021-1022 YAHYA AL-MUTALI
    1022-1023 KASIM AL-MAMUN /po raz drugi/
    1023 ABD AR-RAHMAN V
    1023-1024 MOHAMMAD III AL-MUSTAKFI
    1024-1026 YAHYA AL-MUTALI /po raz drugi/
    1026-1031 HISZAM III
    1031 PODZIAŁ KALIFATU NA 31 DROBNYCH EMIRATÓW (DOMINUJĄCA ROLA EMIRATU GRENADY)

    KRYM

    1427-1783 CHANAT
    1427-1456 DYNASTIA GIREJÓW
    1427-1456 HADJI I
    1456 HAJDER
    1456-1466 DYNASTIA GIREJÓW
    1456-1466 HADJI I /po raz drugi/
    1466-1467 NUR DAWLAT
    1467 DYNASTIA GIREJÓW
    1467 MANGLI I
    1467-1469 NUR DAWLAT /po raz drugi/
    1469-1475 DYNASTIA GIREJÓW
    1469-1475 MANGLI I /po raz drugi/
    1475-1476 NUR DAWLAT /po raz trzeci/
    1476-1478 WOJNA DOMOWA
    1478-1783 DYNASTIA GIREJÓW
    1478-1515 MANGLI I /po raz trzeci/
    1515-1523 MEHMED I
    1523-1524 GHAZI I
    1524-1532 SAADAT I
    1532 ISLAM I
    1532-1551 SAHIB I
    1551-1577 DAWLAT I
    1577-1584 MEHMED II
    1584 SAADAT II
    1584-1588 ISLAM II
    1588-1596 GHAZI II
    1596 FATIH I
    1596-1607 GHAZI II
    1607-1608 TOCHTAMYSZ
    1608-1610 SELAMET I
    1610-1623 DJANI BEG
    1623-1624 MEHMED III
    1624 DJANI BEG /po raz drugi/
    1624-1628 MEHMED III /po raz drugi/
    1628-1635 DJANI BEG /po raz trzeci/
    1635-1637 INAYET
    1637-1641 BAHADUR I
    1641-1644 MEHMED IV
    1644-1654 ISLAM III
    1654-1666 MEHMED IV /po raz drugi/
    1666-1671 ADIL
    1671-1678 SELIM I
    1678-1683 MURAD
    1683-1684 HADJI II
    1684-1691 SELIM I /po raz drugi/
    1691 SAADAT III
    1691-1692 SAFA
    1692-1699 SELIM I /po raz trzeci/
    1699-1702 DAWLAT II
    1702-1704 SELIM I /po raz czwarty/
    1704-1707 GHAZI III
    1707-1708 QAPLAN I
    1709-1713 DAWLAT II /po raz drugi/
    1713-1715 QAPLAN I /po raz drugi/
    1716-1717 DAWLAT III
    1717-1724 SAADAT IV
    1724-1730 MANGLI II
    1730-1736 QAPLAN I /po raz trzeci/
    1736-1737 FATIH II
    1737-1740 MANGLI II /po raz drugi/
    1740-1743 SELAMET II
    1743-1748 SELIM II
    1748-1756 ARSLAN
    1756-1758 HALIM
    1758-1764 QIRIM
    1765-1767 SELIM III
    1767 ARSLAN /po raz drugi/
    1767-1768 MAKSUD
    1768-1769 QIRIM /po raz drugi/
    1769-1770 DAWLAT IV
    1770 QAPLAN II
    1770-1771 SELIM III /po raz drugi/
    1771-1773 MAKSUD /po raz drugi/
    1773-1775 SAHIB II
    1775-1777 DAWLAT IV /po raz drugi/
    1777-1782 SHAHIN
    1782 BAHADUR II
    1782-1783 SHAHIN /po raz drugi/
    1783 PODBÓJ CHANATU KRYMSKIEGO PRZEZ ROSJĘ

    KURLANDIA I SEMIGALIA

    1561-1795 LENNE KSIĘSTWO POLSKI I LITWY
    1561-1711 DYNASTIA KETTLERÓW
    1561-1587 GOTTHARD
    1587-1616 WILHELM /współrządca/
    1587-1616 FRYDERYK /współrządca/
    1616-1638 FRYDERYK
    1638 JAKUB
    1638-1642 FRYDERYK /po raz drugi/
    1642-1682 JAKUB /po raz drugi/
    1682-1698 FRYDERYK KAZIMIERZ
    1698-1711 FRYDERYK WILHELM
    1711 FERDYNAND
    1711-1731 DYNASTIA ROMANOWÓW
    1711-1731 ANNA
    1731-1737 DYNASTIA KETTLERÓW
    1731-1737 FERDYNAND /po raz drugi/
    1737-1740 DYNASTIA BIRONÓW
    1737-1740 ERNEST JAN
    1740-1758 Rządy regencyjne
    1759-1763 DYNASTIA WETTINÓW
    1759-1763 KAROL CHRYSTIAN JÓZEF
    1763-1795 DYNASTIA BIRONÓW
    1763-1769 ERNEST JAN /po raz drugi/
    1769-1795 PIOTR
    1795 KURLANDIA I SEMIGALIA W SKŁADZIE ROSJI (W WYNIKU III ROZBIORU POLSKI)
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  4. #24
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    KURSK

    1094-1278 KSIĘSTWO
    1094-1278 DYNASTIA RURYKOWICZÓW
    1094-1096 IZASŁAW
    1096-1115 OLEG I
    1115-1127 IGOR I ŚWIĘTY
    1127-1134 WALKI WEWNĘTRZNE
    1134-1138 GLEB I
    1138-1139 IGOR I ŚWIĘTY /po raz drugi/
    1139-1146 ŚWIATOSŁAW I
    1146-1147 IWAN
    1148-1151 GLEB II
    1151-1158 WALKI WEWNĘTRZNE
    1158-1164 ŚWIATOSŁAW II STARY
    1164-1180 IGOR II WIELKI
    1180-1196 WSIEWOŁOD
    1196-1202 WALKI WEWNĘTRZNE
    1202-XIII.w. OLEG II
    XIII.w.-1206 ŚWIATOSŁAW III /po raz drugi/
    1206-XIII.w. JERZY
    XIII.w. DYMITR
    1240-1480 NIEWOLA TATARSKA RUSI
    XIII.w.-1278 WASYL
    1278 UPADEK KSIĘSTWA

    KUSZANOWIE

    178-376 PAŃSTWO
    178-376 DYNASTIA KUSZANÓW
    178-238 KUDZULA KADFIZES
    238-278 WIMA KADFIZES
    278-301 KANISZKA I
    302-306 WASISZKA
    306-338 HUNISZKA
    339 KANISZKA II
    339-342 WOJNA DOMOWA
    342-376 WASUDEWA
    IV.w. UPADEK PAŃSTWA

    LEON

    850-1037 KRÓLESTWO
    850-910 UNIA PERSONALNA Z ASTURIĄ
    850-1037 DYNASTIA PEREZ
    850-866 ORDOŃO I
    866-910 ALFONS III WIELKI
    910-914 GARCIA I
    914-924 ORDOŃO II
    924-925 UNIA PERSONALNA Z ASTURIĄ
    924-925 FRUELA II
    924 NAJAZD WĘGRÓW
    925-931 ALFONS IV MNICH
    931-951 RAMIRO II
    951-956 ORDOŃO III
    956-958 SANCHO I GRUBY
    958-960 ORDOŃO IV NIKCZEMNY
    960-966 SANCHO I GRUBY /po raz drugi/
    966-984 RAMIRO III
    984-999 BERMUDO II
    999-1028 ALFONS V
    1018 ZDOBYCIE SALAMANKI
    1028-1037 BERMUDO III
    1037-1065 UNIA PERSONALNA Z KASTYLIĄ
    1037-1065 KRÓLESTWO KASTYLII I LEONU
    1037-1126 DYNASTIA JIMENEZ
    1037-1065 FERDYNAND I WIELKI
    1065-1072 KRÓLESTWO
    1065-1072 ALFONS VI MĘŻNY
    1072 UNIA PERSONALNA Z KASTYLIĄ
    1072 SANCHO II MOCNY
    1072-1157 KRÓLESTWO KASTYLII I LEONU
    1072-1109 ALFONS VI MĘŻNY
    1109-1126 URRAKA
    1126-1366 DYNASTIA BURGUNDZKA
    1126-1157 ALFONS VII DOBRY
    1157-1230 KRÓLESTWO
    1157-1188 FERDYNAND II
    1188-1230 ALFONS IX
    1188 POWSTANIE PIERWSZYCH KORTEZÓW (ZGROMADZENIA STANÓW KRÓLESTWA LEONU)
    1230-1479 KRÓLESTWO KASTYLII I LEONU
    1230-1252 FERDYNAND III ŚWIĘTY
    1252-1284 ALFONS X MĄDRY
    1284-1295 SANCHO IV MĘŻNY
    1295-1312 FERDYNAND IV POZWANY
    1312-1350 ALFONS XI
    1350-1366 PIOTR OKRUTNY
    1366-1367 DYNASTIA TRASTAMARE
    1366-1367 HENRYK II
    1367-1369 DYNASTIA BURGUNDZKA
    1367-1369 PIOTR OKRUTNY/po raz drugi/
    1369-1504 DYNASTIA TRASTAMARE
    1369-1379 HENRYK II /po raz drugi/
    1379-1390 JAN I
    1390-1406 HENRYK III CHOROWITY
    1406-1454 JAN II
    1454-1474 HENRYK IV SŁABY
    1474-1479 IZABELA I KATOLICKA
    1479 ZJEDNOCZENIE HISZPANII
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  5. #25
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    LOTARYNGIA

    /część 1/
    829-1039 KRÓLESTWO
    829-923 DYNASTIA KAROLINGÓW
    829-855 LOTAR I
    855-869 LOTAR II
    869-879 KAROL II ŁYSY /rządy w Górnej Lotaryngii/
    869-876 LUDWIK II NIEMIECKI /rządy w Dolnej Lotaryngii/
    876-882 LUDWIK III MŁODSZY /rządy w Dolnej Lotaryngii,
    od 879 również w Górnej Lotaryngii/
    882-885 KAROL III GRUBY
    885-887 HUGO ŚLEPY
    887-895 ARNULF Z KARYNTII
    895-900 ŚWIĘTOPEŁK
    900-911 LUDWIK III DZIECIĘ
    911-923 KAROL IV PROSTY
    923-925 DYNASTIA BURGUNDZKA
    923-925 RUDOLF
    925-1024 DYNASTIA SASKA
    925-935 HENRYK I PTASZNIK
    935-973 OTTO I WIELKI
    973-983 OTTO II
    983-1002 OTTO III
    1002-1024 HENRYK II
    1024-1039 DYNASTIA SALICKA
    1024-1039 KONRAD II

    /część 2/
    903-959 KSIĘSTWO
    903-959 DYNASTIA REGINARA
    903-916 REGINAR
    925-939 GIZELBERT
    939-940 HENRYK I
    942-944 OTTO I
    944-953 KONRAD I CZERWONY
    953-959 BRUNO
    959 PODZIAŁ LOTARYNGII NA GÓRNĄ I DOLNĄ
    959-1766 KSIĘSTWO GÓRNEJ LOTARYNGII (OKRĘG METZ I NANCY)
    959-964 MARGRABSTWO DOLNEJ LOTARYNGII (HOLANDIA, WSCH. BELGIA, LUKSEMBURG)
    959-964 GOTFRYD I /margrabia Dln. Lotaryngii/
    959-1033 DYNASTIA MOZELSKA
    959-978 FRYDERYK I /ks. Grn. Lotaryngii/
    964-968 Rządy regencyjne w Dln. Lotaryngii
    968-1598 KSIĘSTWO DOLNEJ LOTARYNGII (HOLANDIA, WSCH. BELGIA, LUKSEMBURG)
    968-972 RYSZARD /ks. Dln. Lotaryngii/
    972-976 Rządy regencyjne w Dln. Lotaryngii
    976-1012 DYNASTIA KAROLINGÓW
    976-991 KAROL
    978-1026 THIERRY I /ks. Grn. Lotaryngii/
    991-1012 OTTO /ks. Dln. Lotaryngii/
    1012-1046 DYNASTIA VERDUN
    1012-1023 GOTFRYD II /ks. Dln. Lotaryngii/
    1023-1044 GOZELO I /ks. Dln. Lotaryngii/
    1026-1027 FRYDERYK II /ks. Grn. Lotaryngii/
    1027-1033 FRYDERYK III /ks. Grn. Lotaryngii/
    1033-1046 DYNASTIA VERDUN
    1033-1044 GOZELO /ks. Grn. Lotaryngii/
    1044-1046 GOTFRYD BRODATY /ks. Grn. Lotaryngii/
    1044-1046 GOZELO II PRÓŻNIAK /ks. Dln. Lotaryngii/
    1046-1065 DYNASTIA LUKSEMBURGÓW
    1046-1065 FRYDERYK I /ks. Dln. Lotaryngii/
    1047-1431 DYNASTIA CHATENOIS
    1047-1048 ADALBERT /ks. Grn. Lotaryngii/
    1048-1070 GERARD /ks. Grn. Lotaryngii/
    1065-1076 DYNASTIA VERDUN
    1065-1069 GOTFRYD III BRODATY /ks. Dln. Lotaryngii/
    1069-1076 GOTFRYD IV GARBATY /ks. Dln. Lotaryngii/
    1070-1115 THIERRY II /ks. Grn. Lotaryngii/
    1076-1087 DYNASTIA SALICKA
    1076-1087 KONRAD /ks. Dln. Lotaryngii/
    1087-1100 DYNASTIA BOULOGNE
    1087-1100 GOTFRYD V /ks. Dln. Lotaryngii/
    1100-1106 DYNASTIA LIMBURSKA
    1100-1106 HENRYK /ks. Dln. Lotaryngii/
    1106-1355 DYNASTIA LOUVAIN
    1106-1128 GOTFRYD VI BRODATY /ks. Dln. Lotaryngii/
    1115-1138 SZYMON I /ks. Grn. Lotaryngii/
    1128-1139 WALRAM /ks. Dln. Lotaryngii/
    1138-1176 MATEUSZ I /ks. Grn. Lotaryngii/
    1139-1142 GOTFRYD VII /ks. Dln. Lotaryngii/
    1142-1183 GOTFRYD VIII /ks. Dln. Lotaryngii/
    1176-1205 SZYMON II /ks. Grn. Lotaryngii/
    1183-1190 GOTFRYD VIII /współrządca /ks. Dln. Lotaryngii//
    1183-1190 HENRYK II /współrządca /ks. Dln. Lotaryngii//
    1190-1235 HENRYK II /ks. Dln. Lotaryngii/
    1205-1206 FERRY I /ks. Grn. Lotaryngii/
    1206-1213 FERRY II /ks. Grn. Lotaryngii/
    1213-1220 TEOBALD I /ks. Grn. Lotaryngii/
    1220-1251 MATEUSZ II /ks. Grn. Lotaryngii/
    1235-1248 HENRYK III /ks. Dln. Lotaryngii/
    1248-1261 HENRYK IV /ks. Dln. Lotaryngii/
    1251-1302 FERRY III /ks. Grn. Lotaryngii/
    1261-1267 HENRYK V /ks. Dln. Lotaryngii/
    1267-1294 JAN I ZWYCIĘSKI /ks. Dln. Lotaryngii/
    1294-1312 JAN II /ks. Dln. Lotaryngii/
    1302-1312 TEOBALD II /ks. Grn. Lotaryngii/
    1312-1329 FERRY IV /ks. Grn. Lotaryngii/
    1312-1355 JAN III /ks. Dln. Lotaryngii/
    1329-1346 RUDOLF /ks. Grn. Lotaryngii/
    1346-1390 JAN I /ks. Grn. Lotaryngii/
    1355-1404 DYNASTIA LUKSEMBURGÓW
    1355-1383 WACŁAW /współrządca /ks. Dln. Lotaryngii//
    1355-1383 JOANNA /współrządczyni /ks. Dln. Lotaryngii//
    1383-1404 JOANNA /ks. Dln. Lotaryngii/
    1390-1431 KAROL II /ks. Grn. Lotaryngii/
    1404-1477 DYNASTIA BURGUNDZKA
    1404-1406 FILIP ŚMIAŁY /regent Dln. Lotaryngii/
    1406-1415 ANTONI /ks. Dln. Lotaryngii/
    1415-1427 JAN IV /ks. Dln. Lotaryngii/
    1427-1430 FILIP Z ST.POL /ks. Dln. Lotaryngii/
    1430-1467 FILIP DOBRY /ks. Dln. Lotaryngii/
    1431-1473 DYNASTIA ANJOU
    1431-1453 IZABELA LOTARYŃSKA /współrządczyni /ks. Grn. Lotaryngii//
    1431-1453 RENE I DOBRY /współrządca /ks. Grn. Lotaryngii//
    1453-1470 JAN II /ks. Grn. Lotaryngii/
    1467-1477 KAROL ŚMIAŁY /ks. Dln. Lotaryngii/
    1470-1473 MIKOŁAJ I /ks. Grn. Lotaryngii/
    1473-1737 DYNASTIA VAUDEMONT
    1473 JOLANTA /ks. Grn. Lotaryngii/
    1473-1508 RENE II /ks. Grn. Lotaryngii/
    1477-1598 DYNASTIA HABSBURGÓW
    1477-1482 MARIA /ks. Dln. Lotaryngii/
    1482-1494 MAKSYMILIAN I /regent Dln. Lotaryngii/
    1494-1506 FILIP I PIĘKNY /ks. Dln. Lotaryngii/
    1506-1555 KAROL /ks. Dln. Lotaryngii/
    1508-1544 ANTONI /ks. Grn. Lotaryngii/
    1544-1545 FRANCISZEK I /ks. Grn. Lotaryngii/
    1545-1608 KAROL III WIELKI /ks. Grn. Lotaryngii/
    1555-1598 FILIP II /ks. Dln. Lotaryngii/
    od 1598 DLN. LOTARYNGIA W SKŁADZIE RÓŻNYCH ORGANIZMÓW POLITYCZNYCH
    1608-1624 HENRYK II /ks. Grn. Lotaryngii/
    1624-1625 NICOLE /ks. Grn. Lotaryngii/
    1625 FRANCISZEK II /ks. Grn. Lotaryngii/
    1625-1633 KAROL IV /ks. Grn. Lotaryngii/
    1633-1661 MIKOŁAJ II /ks. Grn. Lotaryngii/
    1661-1663 Rządy regencyjne w Górnej Lotaryngii
    1663-1670 KAROL IV /po raz drugi /ks. Grn. Lotaryngii//
    1670-1698 OKUPACJA GRN. LOTARYNGII PRZEZ FRANCJĘ
    1675-1690 KAROL V LEOPOLD /tytularny książę Grn. Lotaryngii/
    1690-1729 LEOPOLD I JÓZEF /ks. Grn. Lotaryngii/
    1729-1737 FRANCISZEK III STEFAN /ks. Grn. Lotaryngii/
    1737-1766 DYNASTIA LESZCZYŃSKICH
    1737-1766 STANISŁAW /ks. Grn. Lotaryngii/
    1766 MARIA /ks. Grn. Lotaryngii/
    1766 ZJEDNOCZENIE Z FRANCJĄ

    LUKKA I PIOMBINO

    1119-1799 REPUBLIKA
    1799-1805 REPUBLIKA ZALEŻNA OD FRANCJI
    1805-1809 KSIĘSTWO LUKKI I PIOMBINO
    1805-1814 DYNASTIA BONAPARTE
    1805-1814 MARIA ANNA ELIZA /współrządczyni/
    1805-1814 FELIX BACIOCCHI /współrządca/
    1809-1814 KSIĘSTWO
    1814-1817 OKUPACJA AUSTRIACKA
    1817-1847 KSIĘSTWO
    1817-1847 DYNASTIA BOURBONÓW
    1817-1824 MARIA LUIZA
    1824-1847 KAROL LUDWIK
    1847-1860 W SKŁADZIE TOSKANII
    1860-1861 W SKŁADZIE SARDYNII-PIEMONTU
    1861 ZJEDNOCZENIE WŁOCH

    MACEDONIA STAROŻYTNA

    700-168 p. n. e. KRÓLESTWO
    700-309 p. n. e. DYNASTIA ARGEADÓW
    700-678 p. n. e. PERDIKKAS I
    678-640 p. n. e. ARGEUS I
    640-602 p. n. e. FILIP I
    602-576 p. n. e. AEROPUS
    576-547 p. n. e. ALCETAS
    547-498 p. n. e. AMYNTAS I
    498-454 p. n. e. ALEKSANDER I BOGATY
    454-413 p. n. e. PERDIKKAS II
    413-399 p. n. e. ARCHELAOS I
    399 p. n. e. KRATERUS
    399-396 p. n. e. ORESTES
    396-393 p. n. e. ARCHELAOS II
    393 p. n. e. PAUZANIASZ /uzurpator/
    393 p. n. e. AMYNTAS III
    393-392 p. n. e. ARGEUS II
    392-370 p. n. e. AMYNTAS III /po raz drugi/
    370-368 p. n. e. ALEKSANDER II
    368-365 p. n. e. PTOLEMEUSZ Z ALOROS /regent/
    365-359 p. n. e. PERDIKKAS III
    359-356 p. n. e. AMYNTAS IV /współrządca/
    359-356 p. n. e. FILIP II /współrządca/
    356-336 p. n. e. FILIP II
    340-338 p. n. e. WOJNA Z ATENAMI
    338 p. n. e. PODBÓJ GRECJI
    336-323 p. n. e. ALEKSANDER III WIELKI
    334-330 p. n. e. WOJNA Z PERSJĄ
    331 p. n. e. TRIUMF W BITWIE POD GAUGAMELĄ – PODBÓJ PERSJI
    323-321 p. n. e. PERDIKKAS /regent-chiliarcha/
    323-317 p. n. e. FILIP III ARRIDAIOS /współrządca/
    323-317 p. n. e. ALEKSANDER IV /współrządca/
    321-318 p. n. e. I WOJNA DIADOCHÓW
    321-319 p. n. e. ANTYPATER /regent/
    319-309 p. n. e. POLIPERCHON /regent/
    317-309 p. n. e. ALEKSANDER IV
    315-311 p. n. e. II WOJNA DIADOCHÓW
    309-301 p. n. e. WALKI WEWNĘTRZNE
    306-301 p. n. e. DYNASTIA ANTYGONIDÓW
    306-301 p. n. e. ANTYGON I JEDNOOKI /współrządca/
    306-301 p. n. e. DEMETRIUSZ I POLIORKETES /współrządca/
    305-294 p. n. e. DYNASTIA ANTYPATRYDÓW /kontrdynastia do 301 p.n.e./
    305-297 p. n. e. KASSANDER /kontrkról do 301 p.n.e./
    297-296 p. n. e. ALEKSANDER V
    296-294 p. n. e. FILIP IV /współrządca/
    296-294 p. n. e. ANTYPATER I /współrządca/
    294-287 p. n. e. DYNASTIA ANTYGONIDÓW
    294-287 p. n. e. DEMETRIUSZ I POLIORKETES
    287-281 p. n. e. KRÓLOWIE Z RÓŻNYCH DYNASTII
    287-285 p. n. e. PYRRUS Z EPIRU
    285-281 p. n. e. LIZYMACH
    281-279 p. n. e. DYNASTIA PTOLEMEUSZY
    281-279 p. n. e. PTOLEMEUSZ KERAUNOS
    279 p. n. e. MELEAGER
    279 p. n. e. DYNASTIA ANTYPATRYDÓW
    279 p. n. e. ANTYPATER II ESTESIAS
    279-274 p. n. e. DYNASTIA ANTYGONIDÓW
    279-274 p. n. e. ANTYGON II GONATAS
    274-272 p. n. e. PYRRUS Z EPIRU /po raz drugi/
    272-168 p. n. e. DYNASTIA ANTYGONIDÓW
    272-239 p. n. e. ANTYGON II GONATAS /po raz drugi/
    239-229 p. n. e. DEMETRIUSZ II
    229-227 p. n. e. ANTYGON DOSON /regent/
    227-221 p. n. e. ANTYGON III DOSON
    222 p. n. e. ZWYCIĘSTWO POD SELLAZJĄ W STARCIU ZE SPARTĄ
    221-179 p. n. e. FILIP V
    215-205 p. n. e. I WOJNA MACEDOŃSKA (MACEDONIA KONTRA ZWIĄZEK ETOLSKI I PERGAMON)
    200-197 p. n. e. II WOJNA MACEDOŃSKA (MACEDONIA KONTRA RZYM)
    197 p. n. e. KLĘSKA W BITWIE POD KYNOSKEFALAI
    179-168 p. n. e. PERSEUSZ
    171-168 p. n. e. III WOJNA MACEDOŃSKA (MACEDONIA KONTRA RZYM)
    168 p. n. e. KLĘSKA W BITWIE POD PYDNĄ
    od 168 p. n. e. W SKŁADZIE RZYMU (POWSTANIE NARODOWE: 148-147 P.N.E.
    (ANDRISKOS JAKO FILIP VI))
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  6. #26
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    MAINE

    820-1481 HRABSTWO
    820-885 DYNASTIA RORGONIDESÓW
    820-839 RORGON I
    839-849 GAUZBERT
    849-865 RORGON II
    865-878 GOSFRID
    878-885 RAGENOLD
    886-950 HRABIOWIE Z RÓŻNYCH DYNASTII
    886-893 ROGER
    893-895 GAUZLIN II
    895-898 ROGER /po raz drugi/
    898-900 GAUZLIN III
    900-950 HUGO I
    950-1062 II DYNASTIA MAINE
    950-992 HUGO II
    992-1015 HUGO III
    1015-1036 HERBERT I
    1036-1051 HUGO IV
    1051-1060 GOTFRYD II MARTEL ANJOU /kontrhrabia/
    1058-1062 GOTFRYD III BRODATY ANJOU /kontrhrabia/
    1060-1062 HERBERT II
    1062-1126 WOJNA DOMOWA
    1062-1063 WALTER Z MONS
    1063-1070 ROBERT KRÓTKONOGI
    1069-1072 HUGO V D’ESTE /kontrhrabia/
    1070-1073 AZZO D’ESTE
    1073-1096 ROBERT KRÓTKONOGI
    1090-1093 HUGO V D’ESTE /po raz drugi, kontrhrabia/
    1093-1110 ELIASZ I Z LA FLECHE /kontrhrabia do 1100/
    1096-1100 WILHELM II RUDY
    1110-1126 EREMBOURGE
    1110-1203 DYNASTIA ANJOU
    1110-1129 FULKO MŁODSZY
    1129-1151 GOTFRYD PIĘKNY
    1151 ELIASZ II
    1151-1156 HENRYK I
    1156-1158 HENRYK I /współrządca/
    1156-1158 GOTFRYD II /współrządca/
    1158-1169 HENRYK I
    1169-1183 HENRYK I /współrządca/
    1169-1183 HENRYK II MŁODSZY /współrządca/
    1183-1189 HENRYK I /współrządca/
    1183-1189 RYSZARD LWIE SERCE /współrządca/
    1189-1199 RYSZARD LWIE SERCE
    1199-1203 JAN BEZ ZIEMI /współrządca/
    1199-1203 ARTUR POGROBOWIEC /współrządca/
    1203-1204 JAN BEZ ZIEMI
    1204-1299 DYNASTIA KAPETYNGÓW-LINIA ANJOU
    1204-1232 JAN
    1232-1246 Rządy regencyjne
    1246-1285 KAROL I
    1285-1290 KAROL II KULAWY
    1290 MAŁGORZATA
    1290-1481 DYNASTIA DE VALOIS
    1290-1299 MAŁGORZATA /współrządczyni/
    1290-1299 KAROL III /współrządca/
    1299-1325 KAROL III
    1325-1350 FILIP
    1350-1481 LINIA ANJOU
    1350-1384 LUDWIK I
    1384-1417 LUDWIK II
    1417-1434 LUDWIK III
    1434-1472 KAROL IV
    1472-1481 KAROL V
    1481 ZJEDNOCZENIE Z FRANCJĄ
    XVII.w. tytularni hrabiowie Maine
    XVII.w.-1621 DYNASTIA DE GUISE
    XVII.w.-1616 KAROL VI
    1616-1621 HENRYK LOTARYŃSKI
    1621-1665 DYNASTIA GONZAGA-NEVERS
    1621-1631 KAROL II
    1631-1632 FERDYNAND
    1632-1665 KAROL III
    1673-1736 DYNASTIA BOURBONÓW
    1673-1736 LUDWIK AUGUST /tytularny książę Maine/

    MAJORKA

    1262-1344 KRÓLESTWO
    1262-1344 DYNASTIA BARCELOŃSKA
    1262-1276 JAKUB I ZDOBYWCA
    1276-1311 JAKUB II
    1285-1286 WOJNA Z ARAGONIĄ (UTRATA ROUSSILLON I CERDANYA)
    1311-1324 SANCHO
    1324-1344 JAKUB III
    1344 KONFLIKT Z ARAGONIĄ – UPADEK KRÓLESTWA

    MALAKKA

    1402-1528 SUŁTANAT
    1402-1424 PARAMEŚWARA
    1424-1444 MOHAMMAD SZAH
    1444-1459 MUZAFFAR SZAH
    1459-1477 MANSUR SZAH
    1477-1488 ALADDIN RIYAT SZAH
    1488-1528 MAHMUD SZAH
    1511 ZDOBYCIE MALAKKI PRZEZ PORTUGALCZYKÓW
    1528 UPADEK PAŃSTWA
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  7. #27
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    MANTUA

    XII-XIV.w. KOMUNA MIEJSKA
    1328-1708 DYNASTIA GONZAGA
    1328-1433 SIGNORIA
    1328-1360 LUIGI I /kapitan generalny/
    1360-1369 GUIDO /kapitan generalny/
    1369-1382 LUDWIK I /kapitan generalny/
    1382-1407 FRANCISZEK I /kapitan generalny/
    1407-1433 JAN FRANCISZEK I /kapitan generalny/
    1433-1444 JAN FRANCISZEK I /markiz/
    1444-1478 LUDWIK II /markiz/
    1478-1484 FRYDERYK I /markiz/
    1484-1519 FRANCISZEK II /markiz/
    1519-1530 FRYDERYK II /markiz/
    1530-1708 KSIĘSTWO
    1530-1540 FRYDERYK II
    1536 INKORPORACJA MONTFERRAT PRZEZ MANTUĘ
    1539 PRZYŁĄCZENIE GUASTALLI PRZEZ MANTUĘ
    1540-1550 FRANCISZEK III
    1550-1587 WILHELM
    1587-1612 VINCENZO I
    1612 FRANCISZEK IV
    1612-1626 FERDYNAND I
    1626-1627 VINCENZO II
    1627-1708 LINIA GONZAGA-NEVERS
    1627-1637 KAROL I
    1637-1665 KAROL II
    1652 OPANOWANIE CASALE PRZEZ MANTUĘ
    1665-1708 FERDYNAND KAROL
    1708-1796 W SKŁADZIE POSIADŁOŚCI AUSTRIACKICH W ITALII
    1796 W SKŁADZIE REPUBLIKI LOMBARDZKIEJ
    1796-1797 W SKŁADZIE REPUBLIKI TRANSPADAŃSKIEJ
    1797-1802 W SKŁADZIE REPUBLIKI CISALPIŃSKIEJ
    1802-1805 W SKŁADZIE REPUBLIKI WŁOSKIEJ
    1805-1814 W SKŁADZIE KRÓLESTWA WŁOCH
    1814-1866 W SKŁADZIE AUSTRII
    1861 ZJEDNOCZENIE WŁOCH
    od 1866 WŁĄCZONA DO ZJEDNOCZONYCH WŁOCH

    MATARAM

    VIII.w.-948 SUŁTANAT
    VIII.w. SANDŻAJA
    VIII.w. DEWASINHA
    VIII.w. -760 GADŻAJANA
    850-856 LOKAPALA
    863-882 KAJUWANGI (SADŻADŻANOTSAWATUNGA)
    887 GURUNWANGI
    890 LIMUS DJAH DEWENDRA
    896 WATUHUMALENG
    899-913 BALITUNG
    913 DAKSZA
    919-921 TULODONG
    927-928 WAWA
    929-948 SENDOK
    X.w. STOPNIOWY ROZPAD PAŃSTWA

    MAURETANIA STAROŻYTNA

    25 p. n. e.- 40 n. e. KRÓLESTWO
    25 p. n. e.-23 n. e. JUBA II
    23-40 PTOLEMEUSZ
    od 40 W SKŁADZIE RZYMU
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  8. #28
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    MAZOWSZE

    1138-1526 DYNASTIA PIASTÓW
    1138-1247 KSIĘSTWO MAZOWIECKO-KUJAWSKIE
    1138-1173 BOLESŁAW KĘDZIERZAWY
    1173-1186 LESZEK
    1186-1194 KAZIMIERZ SPRAWIEDLIWY
    1194-1200 HELENA ZNOJEMSKA /regentka/
    1194-1200 LESZEK BIAŁY /współrządca/
    1194-1200 KONRAD I MAZOWIECKI /współrządca/
    1200-1247 KONRAD I MAZOWIECKI
    1229-1264 KSIĘSTWO PŁOCKIE
    1229-1247 BOLESŁAW I
    1247-1248 BOLESŁAW I /współrządca/
    1247-1248 SIEMOWIT I /współrządca/
    1248-1262 SIEMOWIT I
    1262-1264 PEREJASŁAWA HALICKA /regentka/
    1262-1313 KSIĘSTWO MAZOWIECKIE
    1262-1313 BOLESŁAW II
    1264-1294 KSIĘSTWO CZERSKIE
    1264-1294 KONRAD II
    1310-1345 KSIĘSTWO RAWSKIE
    1310-1345 SIEMOWIT II
    1310-1355 KSIĘSTWO WARSZAWSKIE
    1310-1341 TROJDEN I
    1341-1355 KAZIMIERZ I
    1313-1351 KSIĘSTWO PŁOCKIE
    1313-1336 WACŁAW
    1336-1351 BOLESŁAW III
    1341-1381 KSIĘSTWO MAZOWIECKIE
    1341-1381 SIEMOWIT III
    1374-1427 KSIĘSTWO PŁOCKIE
    1374-1426 SIEMOWIT IV
    1426-1427 TROJDEN II
    1371-1462 KSIĘSTWO WARSZAWSKIE
    1371-1429 JANUSZ I
    1429-1454 BOLESŁAW IV
    1429-1436 ANNA HOLSZAŃSKA /regentka/
    1454-1462 BARBARA /regentka/
    1426-1459 KSIĘSTWO RAWSKIE
    1426-1442 SIEMOWIT V
    1442-1459 MAŁGORZATA /regentka/
    1426-1462 ZJEDNOCZONE KSIĘSTWO PŁOCKIE
    1426-1455 WŁADYSŁAW I
    1455-1481 ANNA OLEŚNICKA /regentka/
    1455-1461 SIEMOWIT VI /współrządca/
    1455-1461 WŁADYSŁAW II /współrządca/
    1455-1459 PAWEŁ GIŻYCKI /regent/
    1461-1462 WŁADYSŁAW II
    1462 PAWEŁ GIŻYCKI /regent/
    1454-1495 KSIĘSTWO PŁOCKIE
    1454-1475 KAZIMIERZ III /współrządca/
    1454-1475 JANUSZ II /współrządca/
    1475-1495 JANUSZ II
    1471-1488 KSIĘSTWO WARSZAWSKIE
    1471-1488 BOLESŁAW V
    1454-1526 KSIĘSTWO MAZOWIECKIE
    1454-1503 KONRAD III RUDY
    1503-1518 ANNA RADZIWIŁŁ /regentka/
    1503-1524 STANISŁAW /współrządca/
    1503-1524 JANUSZ III /współrządca/
    1524-1526 JANUSZ III
    1526 ZJEDNOCZENIE Z POLSKĄ

    MEDIOLAN

    1045-1097 rządy biskupów
    1045-1067 PATARIA (POWSTANIA LUDOWE: 1056-1059, 1066-1067)
    1097-1098 KOMUNA MIEJSKA
    1098-1117 rządy biskupów
    1117-1395 AUTONOMIA W RAMACH ITALII
    1158-1162 MEDIOLAN ZBURZONY W WYNIKU INTERWENCJI WOJSK CESARSKICH FRYDERYKA I BARBAROSSY
    XII.w. ODBUDOWANIE MEDIOLANU
    1287-1302 DYNASTIA VISCONTI
    1287-1302 MATEUSZ I WIELKI
    1302-1311 WALKI WEWNĘTRZNE
    1311-1327 DYNASTIA VISCONTI
    1311-1322 MATEUSZ I WIELKI
    1322-1327 GALEAZZO I
    1327-1329 rządy republikańskie
    1329-1447 DYNASTIA VISCONTI
    1329-1339 AZZONE
    1339-1349 LUCHINO
    1349-1354 JAN
    1354-1355 MATEUSZ II /współrządca/
    1354-1355 GALEAZZO II /współrządca/
    1354-1355 BARNABA /współrządca/
    1355-1378 GALEAZZO II /współrządca/
    1355-1378 BARNABA /współrządca/
    1378-1385 BARNABA /współrządca/
    1378-1385 JAN GALEAZZO /współrządca/
    1385-1395 JAN GALEAZZO
    1395-1447 KSIĘSTWO
    1395-1402 JAN GALEAZZO
    1402-1412 JAN MARIA
    1412-1447 FILIP MARIA
    1447-1450 REPUBLIKA
    1450-1499 KSIĘSTWO
    1450-1499 DYNASTIA SFORZA
    1450-1466 FRANCISZEK I
    1454 POKÓJ WENECKO-MEDIOLAŃSKO-FLORENCKI W LODI
    1466-1476 GALEAZZO MARIA
    1476-1494 GIAN GALEAZZO
    1492 PAKT Z FRANCJĄ
    1494-1499 LUDWIK IL MORO
    1494-1500 OKUPACJA FRANCUSKA
    1500 DYNASTIA SFORZA
    1500 LUDWIK IL MORO /po raz drugi/
    1500-1512 OKUPACJA FRANCUSKA
    1512-1515 DYNASTIA SFORZA
    1512-1515 MAKSYMILIAN
    1515-1521 OKUPACJA FRANCUSKA
    1521-1525 DYNASTIA SFORZA
    1521-1525 FRANCISZEK II MARIA
    1525-1529 PRZEMIENNA OKUPACJA FRANCUSKA I HABSBURSKA
    1529-1535 DYNASTIA SFORZA
    1529-1535 FRANCISZEK II MARIA /po raz drugi/
    1529-1530 MEDIOLAN LENNEM HABSBURSKIM
    1535-1714 W SKŁADZIE HISZPANII
    1714-1796 W SKŁADZIE AUSTRII
    1757 KONKORDAT Z PAPIESTWEM
    1796-1797 REPUBLIKA LOMBARDZKA (TRANSPADAŃSKA) ZALEŻNA OD FRANCJI
    1797-1802 REPUBLIKA CISALPIŃSKA ZALEŻNA OD FRANCJI
    1802-1805 W SKŁADZIE REPUBLIKI WŁOSKIEJ ZALEŻNEJ OD FRANCJI
    1805-1814 W SKŁADZIE KRÓLESTWA WŁOCH ZALEŻNEGO OD FRANCJI
    1815-1859 W SKŁADZIE AUSTRII
    1848 REWOLTA ANTYAUSTRIACKA (LUCIANO MANARA)
    1853 POWSTANIE LUDOWE
    1859-1861 W SKŁADZIE SARDYNII-PIEMONTU
    1861 ZJEDNOCZENIE WŁOCH

    MEKLEMBURGIA

    1044-1160 KSIĘSTWO OBODRZYCÓW
    1044-1160 DYNASTIA OBODRZYCÓW
    1044-1066 GOTSZALK
    1066 WOJNA DOMOWA
    1066-1093 KRUT
    1093-1130 HENRYK
    1130-1160 NIKLOT
    1147 ODPARCIE I WYPRAWY NIEMIECKIEJ NA SŁOWIAN POŁABSKICH
    1160 UPADEK PAŃSTWA WSKUTEK II WYPRAWY NIEMIECKIEJ
    1160-1358 KSIĘSTWO
    1160-1629 DYNASTIA MEKLEMBURSKA
    1160-1178 PRZYBYSŁAW
    1178-1227 HENRYK BORWIN
    1227-1264 JAN I
    1264-1265 ALBRECHT I /współrządca/
    1264-1265 JAN II /współrządca/
    1264-1265 HENRYK I PIELGRZYM /współrządca/
    1265-1299 JAN II /współrządca/
    1265-1299 HENRYK I PIELGRZYM /współrządca/
    1299-1302 HENRYK I PIELGRZYM
    1302-1329 HENRYK II LEW
    1329-1352 JAN /współrządca/
    1329-1352 ALBRECHT II WIELKI /współrządca/
    1352-1358 ALBRECHT II WIELKI
    1352-1471 PODZIAŁ MEKLEMBURGII NA STARGARD I SCHWERIN
    1352-1471 KSIĘSTWO MEKLEMBURGII-STARGARD
    1352-1392 JAN I /ks. Meklemburgii-Stargard/
    1358-1471 KSIĘSTWO MEKLEMBURGII-SCHWERIN
    1358-1379 ALBRECHT II WIELKI /ks. Meklemburgii-Schwerin/
    1379-1383 HENRYK III /współrządca /ks. Meklemburgii-Schwerin//
    1379-1383 MAGNUS I /współrządca /ks. Meklemburgii-Schwerin//
    1379-1383 ALBRECHT III /współrządca /ks. Meklemburgii-Schwerin//
    1383-1384 MAGNUS I /współrządca /ks. Meklemburgii-Schwerin//
    1383-1384 ALBRECHT III /współrządca /ks. Meklemburgii-Schwerin//
    1383-1384 ALBRECHT IV /współrządca /ks. Meklemburgii-Schwerin//
    1384-1388 ALBRECHT III /współrządca /ks. Meklemburgii-Schwerin//
    1384-1388 ALBRECHT IV /współrządca /ks. Meklemburgii-Schwerin//
    1384-1388 JAN IV /współrządca /ks. Meklemburgii-Schwerin//
    1388-1412 ALBRECHT III /współrządca /ks. Meklemburgii-Schwerin//
    1388-1412 JAN IV /współrządca /ks. Meklemburgii-Schwerin//
    1392-1416 JAN II /współrządca /ks. Meklemburgii-Stargard//
    1392-1416 ULRYK I /współrządca /ks. Meklemburgii-Stargard//
    1412-1422 JAN IV /współrządca /ks. Meklemburgii-Schwerin//
    1412-1422 ALBRECHT V /współrządca /ks. Meklemburgii-Schwerin//
    1416-1417 JAN III /współrządca /ks. Meklemburgii-Stargard//
    1416-1417 ULRYK I /współrządca /ks. Meklemburgii-Stargard//
    1417-1423 JAN III /współrządca /ks. Meklemburgii-Stargard//
    1417-1423 ALBRECHT /współrządca /ks. Meklemburgii-Stargard//
    1417-1423 HENRYK /współrządca /ks. Meklemburgii-Stargard//
    1422-1423 ALBRECHT V /współrządca /ks. Meklemburgii-Schwerin//
    1422-1423 JAN V /współrządca /ks. Meklemburgii-Schwerin//
    1422-1423 HENRYK IV GRUBY /współrządca /ks. Meklemburgii-Schwerin//
    1423-1438 JAN III /współrządca /ks. Meklemburgii-Stargard//
    1423-1438 HENRYK /współrządca /ks. Meklemburgii-Stargard//
    1423-1442 JAN V /współrządca /ks. Meklemburgii-Schwerin//
    1423-1442 HENRYK IV GRUBY /współrządca /ks. Meklemburgii-Schwerin//
    1438-1466 HENRYK /ks. Meklemburgii-Stargard/
    1442-1471 HENRYK IV GRUBY /ks. Meklemburgii-Schwerin/
    1466-1471 ULRYK II /ks. Meklemburgii-Stargard/
    1471 ZJEDNOCZENIE MEKLEMBURGII
    1471-1621 KSIĘSTWO
    1471-1477 HENRYK IV GRUBY
    1477-1483 ALBRECHT VI /współrządca/
    1477-1483 MAGNUS II /współrządca/
    1483-1503 MAGNUS II
    1503-1547 ALBRECHT VII PIĘKNY /współrządca/
    1503-1547 HENRYK V ZGODNY /współrządca/
    1547-1552 HENRYK V ZGODNY /współrządca/
    1547-1552 JAN ALBRECHT I /współrządca/
    1549 LUTERANIZM RELIGIĄ PAŃSTWOWĄ
    1552-1576 JAN ALBRECHT I
    1576-1592 JAN VII
    1592-1621 JAN ALBRECHT II /współrządca/
    1592-1621 ADOLF FRYDERYK I /współrządca/
    1618-1648 WOJNA TRZYDZIESTOLETNIA
    1621-1695 PODZIAŁ MEKLEMBURGII NA GÜSTROW I SCHWERIN
    1621-1629 KSIĘSTWO MEKLEMBURGII-GÜSTROW
    1621-1629 KSIĘSTWO MEKLEMBURGII-SCHWERIN
    1621-1629 JAN ALBRECHT II /ks. Meklemburgii-Gustrow/
    1621-1629 ADOLF FRYDERYK I /ks. Meklemburgii-Schwerin/
    1629-1631 ALBRECHT VON WALLENSTEIN /ks. Meklemburgii-Gustrow-Schwerin/
    1631-1918 DYNASTIA MEKLEMBURSKA
    1631-1695 KSIĘSTWO MEKLEMBURGII-GÜSTROW
    1631-1695 KSIĘSTWO MEKLEMBURGII-SCHWERIN
    1631-1636 JAN ALBRECHT II /po raz drugi /ks. Meklemburgii-Gustrow//
    1631-1658 ADOLF FRYDERYK I /po raz drugi /ks. Meklemburgii-Schwerin//
    1636-1695 GUSTAW ADOLF /ks. Meklemburgii-Gustrow/
    1658-1692 CHRYSTIAN LUDWIK I /ks. Meklemburgii-Schwerin/
    1692-1695 FRYDERYK WILHELM /ks. Meklemburgii-Schwerin/
    1695 ZJEDNOCZENIE MEKLEMBURGII
    1695-1701 FRYDERYK WILHELM
    1701 PODZIAŁ MEKLEMBURGII NA STRELITZ I SCHWERIN
    1701-1815 KSIĘSTWO MEKLEMBURGII-STRELITZ
    1701-1815 KSIĘSTWO MEKLEMBURGII-SCHWERIN
    1701-1708 ADOLF FRYDERYK II /ks. Meklemburgii-Strelitz/
    1701-1713 FRYDERYK WILHELM /ks. Meklemburgii-Schwerin/
    1708-1752 ADOLF FRYDERYK III /ks. Meklemburgii-Strelitz/
    1713-1747 KAROL LEOPOLD /ks. Meklemburgii-Schwerin/
    1716-1719 OKUPACJA ROSYJSKA
    1719 OKUPACJA HANOWERSKA
    1733 POWSTANIE CHŁOPSKIE
    1747-1756 CHRYSTIAN LUDWIK II /ks. Meklemburgii-Schwerin/
    1756-1785 FRYDERYK POBOŻNY /ks. Meklemburgii-Schwerin/
    1756-1794 ADOLF FRYDERYK IV /ks. Meklemburgii-Strelitz/
    1785-1815 FRYDERYK FRANCISZEK I /ks. Meklemburgii-Schwerin/
    1794-1815 KAROL /ks. Meklemburgii-Strelitz/
    1815-1918 WIELKIE KSIĘSTWO MEKLEMBURGII-STRELITZ
    1815-1918 WIELKIE KSIĘSTWO MEKLEMBURGII-SCHWERIN
    1815-1816 KAROL /wlk. ks. Meklemburgii-Strelitz/
    1815-1837 FRYDERYK FRANCISZEK I /wlk. ks. Meklemburgii-Schwerin/
    1816-1860 JERZY /wlk. ks. Meklemburgii-Strelitz/
    1837-1842 PAWEŁ FRYDERYK /wlk. ks. Meklemburgii-Schwerin/
    1842-1871 FRYDERYK FRANCISZEK II /wlk. ks. Meklemburgii-Schwerin/
    1860-1871 FRYDERYK WILHELM /wlk. ks. Meklemburgii-Strelitz/
    1871-1918 W SKŁADZIE CESARSTWA NIEMIECKIEGO
    1871-1883 FRYDERYK FRANCISZEK II /wlk. ks. Meklemburgii-Schwerin/
    1871-1904 FRYDERYK WILHELM /wlk. ks. Meklemburgii-Strelitz/
    1883-1897 FRYDERYK FRANCISZEK III /wlk. ks. Meklemburgii-Schwerin/
    1897-1918 FRYDERYK FRANCISZEK IV /wlk. ks. Meklemburgii-Schwerin/
    1904-1914 ADOLF FRYDERYK V /wlk. ks. Meklemburgii-Strelitz/
    1914-1918 I WOJNA ŚWIATOWA
    1914-1918 ADOLF FRYDERYK VI /wlk. ks. Meklemburgii-Strelitz/
    1918-1945 W SKŁADZIE NIEMIEC
    1939-1945 II WOJNA ŚWIATOWA
    1945-1949 W SKŁADZIE STREFY OKUPACYJNEJ ZSRR
    1949-1990 W SKŁADZIE NRD
    3.X.1990 ZJEDNOCZENIE NIEMIEC
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  9. #29
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    MIŃSK

    1001-1167 KSIĘSTWO
    1001-1167 DYNASTIA RURYKOWICZÓW
    1001-1003 WSIESŁAW I
    1003-1044 BRIACZESŁAW
    1044-1066 WSIESŁAW II
    1066-1068 WALKI WEWNĘTRZNE
    1068-1069 WSIESŁAW II /po raz drugi/
    1069 MŚCISŁAW
    1069-1071 ŚWIĘTOPEŁK
    1071-1101 WSIESŁAW II /po raz trzeci/
    1101-1119 GLEB
    1119-1133 WIACZESŁAW
    1133-1134 IZASŁAW
    1134-1141 WIACZESŁAW /po raz drugi/
    1141-1142 WALKI WEWNĘTRZNE
    1142-1146 WIACZESŁAW /po raz trzeci/
    1146-1151 ROŚCISŁAW
    1151-1158 WOŁODAR
    1158-1161 ROŚCISŁAW /po raz drugi/
    1161-1167 WOŁODAR /po raz drugi/
    od 1167 W SKŁADZIE LITWY

    MIŚNIA

    937-965 MARCHIA WSCHODNIA (SASKA)
    937-965 GERO
    963 ZDOBYCIE ŁUŻYC
    965 PODZIAŁ MARCHII WSCHODNIEJ NA MARCHIĘ PÓŁNOCNĄ (BRANDENBURGIA), MARCHIĘ MIŚNIEŃSKĄ I MARCHIĘ ŁUŻYCKĄ
    965-1423 MARGRABSTWO (MARCHIA MIŚNIEŃSKA)
    965-976 WIGBERT
    976-979 THIETMAR I
    979-982 DYNASTIA EKKEHARD
    979-982 GÜNTHER VON MERSEBURG
    982-985 RIKDAG
    985-1046 DYNASTIA EKKEHARD
    985-1002 EKKEHARD I
    1002-1009 GUNCELIN Z KUNCKENBURGA
    1002-1018 WOJNA POLSKO-NIEMIECKA – UTRATA ŁUŻYC I MILSKA
    1009-1031 HERMANN I
    1028, 1030 POLSKIE NAJAZDY
    1031-1046 EKKEHARD II
    1031 ODZYSKANIE ŁUŻYC
    1046-1067 DYNASTIA WEIMAR-ORLAMÜNDE
    1046-1062 WILHELM
    1062-1067 OTTO /współrządca/
    1062-1067 HENRYK /współrządca/
    1067-1089 DYNASTIA BRAUNSCHWEIG
    1067-1068 EKBERT I
    1068-1089 EKBERT II
    1076-1089 WRATYSŁAW II CZESKI /kontrmargrabia/
    1089-1195 DYNASTIA WETTINÓW
    1089-1103 HENRYK I
    1103 THIMO
    1103-1123 HENRYK II
    1123-1124 WIPRECHT II /kontrmargrabia/
    1123-1156 KONRAD WIELKI
    1124-1129 HERMANN VON WINZENBURG
    1156-1190 OTTO BOGATY
    1190-1195 ALBRECHT I PYSZNY
    1195-1197 DYNASTIA HOHENSTAUFÓW
    1195-1197 HENRYK (VI)
    1197-1291 DYNASTIA WETTINÓW
    1197-1221 DYTRYK
    1221-1288 HENRYK III DOSTOJNY
    1288 ALBRECHT II ZWYRODNIAŁY
    1288-1291 FRYDERYK TUTA
    1291-1307 MARGRABIOWIE Z RÓŻNYCH DYNASTII
    1291-1307 DYTRYK III
    1293-1298 ADOLF NASSAU /kontrmargrabia/
    1298-1307 ALBRECHT I HABSBURG /kontrmargrabia/
    1307-1423 DYNASTIA WETTINÓW
    1307-1323 FRYDERYK I DZIELNY
    1323-1349 FRYDERYK II POWAŻNY
    1349-1381 BALTAZAR /współrządca/
    1349-1381 WILHELM I /współrządca/
    1349-1381 FRYDERYK III SROGI /współrządca/
    1381-1382 BALTAZAR /współrządca/
    1381-1382 WILHELM I /współrządca/
    1381-1382 JERZY /współrządca/
    1381-1382 WILHELM II /współrządca/
    1381-1382 FRYDERYK IV KŁÓTNIK /współrządca/
    1382-1401 WILHELM I /współrządca/
    1382-1401 JERZY /współrządca/
    1382-1401 WILHELM II /współrządca/
    1382-1401 FRYDERYK IV KŁÓTNIK /współrządca/
    1401-1407 WILHELM I /współrządca/
    1401-1407 WILHELM II /współrządca/
    1401-1407 FRYDERYK IV KŁÓTNIK /współrządca/
    1407-1423 WILHELM II /współrządca/
    1407-1423 FRYDERYK IV KŁÓTNIK /współrządca/
    od 1423 W SKŁADZIE SAKSONII

    MITANNI

    1500-1270 p. n. e. KRÓLESTWO
    1500-1490 p. n. e. KIRTA
    1490-1470 p. n. e. SHUTTARNA I
    1479 p. n. e. PRZEGRANA BITWA POD MEGIDDO Z EGIPTEM
    1470-1450 p. n. e. PARATTARNA
    1450-1440 p. n. e. PARSHATATAR
    1440-1410 p. n. e. SHAUSHTATAR
    1410-1400 p. n. e. ARTATAMA
    1400-1385 p. n. e. SHUTTARNA II
    1385-1380 p. n. e. ARTASHUMARA
    1380-1350 p. n. e. TUSHRATTA
    1361 p. n. e. ZDOBYCIE WASZSZUGANNI, STOLICY MITANNI PRZEZ HETYTÓW
    1350 p. n. e. SHUTTARNA III
    1350-1320 p. n. e. SHATTIWAZA
    1320-1300 p. n. e. SHATTNARA I
    1300-1280 p. n. e. WASASHATTA
    1280-1270 p. n. e. SHATTNARA II
    1270 p. n. e. UPADEK PAŃSTWA WSKUTEK AGRESJI ASYRII
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  10. #30
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    MONTFERRAT

    X.w.-1533 SIGNORIA
    X.w.-1305 DYNASTIA ALERAMITÓW
    X.w.-933 WILHELM I /markiz/
    933-991 ALERAMO /markiz, współrządca/
    X.w. WILHELM II /markiz, współrządca/
    967-991 OTTO I /markiz, współrządca/
    991-1042 WILHELM III /markiz/
    1042-1084 OTTO II /markiz/
    1084-1100 WILHELM IV /markiz/
    1100-1127 RAINIER I /markiz, współrządca/
    1100-1127 WILHELM /markiz, współrządca/
    1127-1136 RAINIER I /markiz/
    1136-1191 WILHELM V /markiz/
    1191-1192 KONRAD /markiz/
    1192 ZAMORDOWANIE KONRADA PRZEZ SEKTĘ ASASYNÓW W TYRZE
    1192-1207 BONIFACY I /markiz/
    1207-1225 WILHELM VI /markiz/
    1225-1253 BONIFACY II /markiz/
    1253-1290 WILHELM VII /markiz/
    1290-1292 WILHELM VII /markiz, współrządca/
    1290-1292 JAN I /markiz, współrządca/
    1292-1305 JAN I /markiz/
    1305-1533 DYNASTIA PALEOLOGÓW
    1305-1338 TEODOR I /markiz/
    1338-1372 JAN II /markiz/
    1372-1378 OTTO III /markiz/
    1378-1381 JAN III /markiz/
    1381-1418 TEODOR II /markiz/
    1418-1445 JAN JAKUB /markiz/
    1445-1464 JAN IV /markiz/
    1464-1483 WILHELM VIII /markiz/
    1483-1494 BONIFACY III /markiz/
    1494-1518 WILHELM IX /markiz/
    1518-1530 BONIFACY IV /markiz/
    1530-1533 JAN JERZY /markiz/
    1533-1536 POD KONTROLĄ ŚWIĘTEGO CESARSTWA RZYMSKIEGO NARODU NIEMIECKIEGO
    1536-1575 SIGNORIA
    1536-1708 DYNASTIA GONZAGA
    1536-1540 FRYDERYK /markiz/
    1540-1550 FRANCISZEK I /markiz/
    1550-1575 WILHELM X /markiz/
    1575-1708 KSIĘSTWO
    1575-1587 WILHELM X
    1587-1612 WINCENTY I
    1612 FRANCISZEK II
    1612-1626 FERDYNAND
    1626-1627 WINCENTY II
    1627-1631 MARIA /współrządczyni/
    1627-1631 KAROL I Z RETHEL /współrządca/
    1627-1631 WOJNA DOMOWA
    1627-1708 LINIA GONZAGA-NEVERS
    1627-1631 KAROL II /współrządca/
    1631-1637 KAROL II
    1637-1665 KAROL III
    1665-1708 KAROL IV
    1708-1720 W SKŁADZIE SABAUDII
    1720-1861 W SKŁADZIE SARDYNII-PIEMONTU
    1861 ZJEDNOCZENIE WŁOCH

    MUROM

    1094-1248 KSIĘSTWO
    1094-1248 DYNASTIA RURYKOWICZÓW
    1094-1096 JAROSŁAW II
    1096-1097 WALKI WEWNĘTRZNE
    1097-1123 JAROSŁAW II /po raz drugi/
    1123-1127 WALKI WEWNĘTRZNE
    1127-1129 JAROSŁAW II /po raz trzeci/
    1129-1145 ŚWIATOSŁAW II
    1145-1154 ROŚCISŁAW
    1154 WALKI WEWNĘTRZNE
    1154-1157 ROŚCISŁAW /po raz drugi/
    1157-1161 WŁODZIMIERZ I
    1161-1174 JERZY I
    1174-1203 WŁODZIMIERZ II
    1203-1228 DAWID
    1228-XIII.w. JERZY II
    XIII.w.-1238 JAROSŁAW II DAWID
    1238-1248 JAROSŁAW III
    1240-1480 NIEWOLA TATARSKA RUSI
    1248 UPADEK KSIĘSTWA – NAJAZD MONGOLSKI

    NAWARRA

    716-719 PODBÓJ ARABSKI
    VIII.w.-806 W SKŁADZIE PAŃSTWA FRANKÓW
    806-824 W SKŁADZIE MARCHII HISZPAŃSKIEJ
    824-905 KSIĘSTWO
    824-1234 DYNASTIA JIMENEZ
    824-851 INIGO ARISTA
    851-880 GARCIA JIMENEZ
    880-905 FORTUN JEDNOOKI
    905-1610 KRÓLESTWO
    905-926 SANCHO I
    926-1035 UNIA PERSONALNA Z ARAGONIĄ
    926-970 GARCIA I
    970-994 SANCHO II
    994-1000 GARCIA II TCHÓRZ
    1000-1035 SANCHO III WIELKI
    1035-1054 GARCIA III
    1054-1076 SANCHO IV
    1076-1134 UNIA PERSONALNA Z ARAGONIĄ
    1076-1094 SANCHO V
    1094-1104 PIOTR
    1104-1134 ALFONS I WOJOWNICZY (WALECZNY)
    1134-1150 GARCIA IV ODNOWICIEL
    1150-1194 SANCHO VI MĄDRY
    1194-1234 SANCHO VII MOCNY
    1195 KLĘSKA W BITWIE POD ALARCOS Z SARACENAMI
    1212 ZWYCIĘSTWO NAD SARACENAMI W BITWIE POD LAS NAVAS DE TOLOSA
    1234-1284 DYNASTIA SZAMPAŃSKA
    1234-1253 TYBALD I POGROBOWIEC
    1253-1270 TYBALD II
    1270-1274 HENRYK I GRUBY
    1274-1284 JOANNA I
    1284-1328 UNIA PERSONALNA Z FRANCJĄ
    1284-1328 DYNASTIA KAPETYNGÓW
    1284-1305 FILIP I PIĘKNY /współrządca/
    1284-1305 JOANNA I /współrządczyni/
    1305-1316 LUDWIK I KŁÓTLIWY
    1316 JAN I POGROBOWIEC
    1316-1322 FILIP II WYSOKI (DŁUGI)
    1322-1328 KAROL I PIĘKNY
    1328 JOANNA II MAŁA
    1328-1425 DYNASTIA EVREUX
    1328-1343 FILIP III /współrządca/
    1328-1343 JOANNA II MAŁA /współrządczyni/
    1343-1349 JOANNA II MAŁA
    1349-1387 KAROL II ZŁY
    1387-1425 KAROL III SZLACHETNY
    1425 BLANKA
    1425-1479 DYNASTIA TRASTAMARE
    1425-1479 JAN II /współrządca/
    1425-1441 BLANKA /współrządczyni/
    1441-1479 JAN II
    1479 ELEONORA
    1479-1484 DYNASTIA FOIX
    1479-1483 FRANCISZEK FEBUS
    1483-1484 KATARZYNA
    1484-1555 DYNASTIA D’ALBRET
    1484-1516 JAN III /współrządca/
    1484-1516 KATARZYNA /współrządczyni/
    1498 WYGNANIE ŻYDÓW
    1512 WŁĄCZENIE PŁD. NAWARRY DO HISZPANII
    1516-1518 KATARZYNA /współrządczyni/
    1516-1518 HENRYK II /współrządca/
    1518-1555 HENRYK II
    1521-1525, 1542-1544 WOJNY FRANCUSKO-HABSBURSKIE – DZIAŁANIA WOJENNE NA TERENIE NAWARRY
    1555 JOANNA III
    1555-1610 DYNASTIA BOURBONÓW
    1555-1562 ANTONI /współrządca/
    1555-1562 JOANNA III /współrządczyni/
    1562-1572 JOANNA III
    1572-1610 HENRYK III WIELKI
    24.VIII.1572 „NOC ŚW. BARTŁOMIEJA” WE FRANCJI – PRZEJŚCIE HENRYKA NA KATOLICYZM
    1589-1792 UNIA PERSONALNA Z FRANCJĄ
    1610 ZJEDNOCZENIE Z FRANCJĄ
    1610-1643 LUDWIK XIII /tytularny król Nawarry/
    1643-1715 LUDWIK XIV /tytularny król Nawarry/
    1715-1774 LUDWIK XV /tytularny król Nawarry/
    1774-1792 LUDWIK XVI /tytularny król Nawarry/
    od 1792 W SKŁADZIE FRANCJI JAKO DEPARTAMENT BASSES PYRÉNÉES
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Poczet władców i prezydentów państw - Ameryka Płd.
    By Aux_Teergois in forum Forum - Historia (PL)
    Replies: 4
    Last Post: 01-28-2010, 07:25 PM
  2. Poczet władców i prezydentów państw - Ameryka Płn.
    By Aux_Teergois in forum Forum - Historia (PL)
    Replies: 7
    Last Post: 01-28-2010, 07:00 PM
  3. Poczet władców i prezydentów państw - Afryka
    By Aux_Teergois in forum Forum - Historia (PL)
    Replies: 17
    Last Post: 01-28-2010, 06:05 PM
  4. Poczet władców i prezydentów państw - Azja
    By Aux_Teergois in forum Forum - Historia (PL)
    Replies: 15
    Last Post: 01-28-2010, 03:41 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
footer