Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 41 to 50 of 56

Thread: Poczet władców nieistniejących państw

  1. #41
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    SAKSONIA

    600-807 PAŃSTWO SASÓW
    600-807 WŁADCY LEGENDARNI
    600-602 SAKSON I
    602-633 KALOM
    633-642 OLDER
    642-700 LSAN
    700-711 SAKSON II
    711-723 LAKRENT
    723-743 KAJEN
    743-807 WIDUKIND
    807-850 W SKŁADZIE PAŃSTWA FRANKÓW
    850-1356 KSIĘSTWO
    850-961 DYNASTIA LUDOLFINGÓW
    IX.w. LUDOLF
    852-880 BRUN
    880-912 OTTO I ZNAKOMITY
    912-936 HENRYK I PTASZNIK
    936-961 OTTO I WIELKI
    961-1106 DYNASTIA BILLUNGÓW
    961-973 HERMAN
    973-1011 BERNARD I
    1011-1059 BERNARD II
    1059-1072 ORDULF
    1072-1106 MAGNUS
    1106-1127 DYNASTIA SUPPLINBURGÓW
    1106-1127 LOTAR
    1127-1138 UNIA PERSONALNA Z BAWARIĄ
    1127-1138 DYNASTIA WELFÓW
    1127-1138 HENRYK II DUMNY
    1138-1142 DYNASTIA ASKAŃCZYKÓW
    1138-1142 ALBRECHT NIEDŹWIEDŹ
    1142-1180 DYNASTIA WELFÓW
    1142-1180 HENRYK LEW
    1156-1180 UNIA PERSONALNA Z BAWARIĄ
    1180-1261 DYNASTIA ASKAŃCZYKÓW
    1180-1212 BERNARD III
    1212-1261 ALBRECHT I
    1261 PODZIAŁ SAKSONII NA SAKSONIĘ-WITTENBERGĘ I SAKSONIĘ-LAUENBURG
    1261-1356 KSIĘSTWO SAKSONII-WITTENBERGA
    1261-1422 DYNASTIA ASKAŃCZYKÓW
    1261-1689 KSIĘSTWO SAKSONII-LAUENBURG
    1261-1689 DYNASTIA ASKAŃCZYKÓW
    1261-1298 ALBRECHT II
    1298-1356 RUDOLF I
    1356 ZŁOTA BULLA CESARSKA
    1356-1464 ELEKTORAT
    1356-1370 RUDOLF II
    1370-1388 WACŁAW
    1388-1419 RUDOLF III
    1419-1422 ALBRECHT III
    1422-1806 DYNASTIA WETTINÓW
    1422-1428 FRYDERYK I KŁÓTNIK
    1428-1464 FRYDERYK II ŁAGODNY
    1464 PODZIAŁ ELEKTORATU SAKSONII NA DWIE CZĘŚCI
    1464-1547 ELEKTORAT SAKSONII (PŁD.TURYNGIA, PŁN. MIŚNIA) KSIĘSTWO SAKSONII (PŁN. TURYNGIA, PŁD. MIŚNIA)
    1464-1486 ERNEST /elektor Saksonii/
    1464-1500 ALBRECHT ODWAŻNY /ks. Saksonii/
    1486-1525 FRYDERYK III MĄDRY /elektor Saksonii/
    1500-1539 JERZY BRODATY /ks. Saksonii/
    31.X.1517 WYSTĄPIENIE MARCINA LUTRA W WITTENBERDZE
    1525-1532 JAN STAŁY /elektor Saksonii/
    1532-1547 JAN FRYDERYK WSPANIAŁOMYŚLNY /elektor Saksonii/
    1539 LUTERANIZM RELIGIĄ PAŃSTWOWĄ
    1539-1541 HENRYK POBOŻNY /ks. Saksonii/
    1541-1547 MAURYCY /ks. Saksonii/
    24.IV.1547 KLĘSKA PROTESTANCKIEJ LIGI SZMALKALDZKIEJ W BITWIE POD MÜHLBERGIEM
    1547 PRZENIESIENIE TYTUŁU ELEKTORA DLA MAURYCEGO
    1547-1806 ELEKTORAT
    XVI-XVII.w. ROZDROBNIENIE CZĘŚCI ZIEM SAKSONII: POWSTANIE MAŁYCH, NIEZALEŻNYCH KSIĘSTW – SACHSEN-MEININGEN, SACHSEN-COBURG-GOTHA, SACHSEN-WEIMAR, SACHSEN-COBURG-SAALFELD, SACHSEN-HILDBURGHAUSEN, SACHSEN-ALTENBURG
    1547-1553 MAURYCY
    1553-1586 AUGUST
    1586-1591 KRYSTIAN I
    1591-1611 KRYSTIAN II
    1611-1656 JAN JERZY I
    1618-1648 WOJNA TRZYDZIESTOLETNIA
    1656-1680 JAN JERZY II
    1680-1691 JAN JERZY III
    1691-1694 JAN JERZY IV
    1694-1733 FRYDERYK AUGUST I
    1697-1704 UNIA PERSONALNA Z POLSKĄ
    1700-1721 WIELKA WOJNA PÓŁNOCNA
    1709 WYNALEZIENIE PORCELANY TWARDEJ W SAKSONII
    1709-1763 UNIA PERSONALNA Z POLSKĄ
    1733-1763 FRYDERYK AUGUST II
    1763 FRYDERYK KRYSTIAN
    1763-1806 FRYDERYK AUGUST III SPRAWIEDLIWY
    1806-1918 KRÓLESTWO
    1806-1827 FRYDERYK AUGUST I (III) SPRAWIEDLIWY
    1807-1815 UNIA PERSONALNA Z KSIĘSTWEM WARSZAWSKIM
    1827-1836 ANTONI KLEMENS
    1831 UCHWALENIE KONSTYTUCJI
    1836-1854 FRYDERYK AUGUST II
    1844 STRAJKI ROBOTNICZE
    1848-1849 WIOSNA LUDÓW
    1854-1873 JAN
    1871-1918 W SKŁADZIE CESARSTWA NIEMIECKIEGO
    1873-1902 ALBRECHT
    1902-1904 JERZY
    1904-1918 FRYDERYK AUGUST III
    1914-1918 I WOJNA ŚWIATOWA
    1918-1945 W SKŁADZIE NIEMIEC
    1939-1945 II WOJNA ŚWIATOWA
    1945-1949 W SKŁADZIE STREFY OKUPACYJNEJ ZSRR
    1949-1990 W SKŁADZIE NRD
    3.X.1990 ZJEDNOCZENIE NIEMIEC

    SALERNO

    840-1077 KSIĘSTWO
    840-851 SICONULF
    851-853 SICO II
    853 PIOTR
    853-861 ADHEMAR
    861-880 GUAIFER
    880-900 GUAIMAR I
    900-946 GUAIMAR II
    946-978 GISULF I
    978-981 PANDULF I ŻELAZNA GŁOWA
    981 PANDULF II
    981-983 MANSO /współrządca/
    981-983 JAN I /współrządca/
    983-994 JAN II
    994-1027 GUAIMAR III
    1027-1052 GUAIMAR IV
    1052-1077 GISULF II
    1077 PODBÓJ PAŃSTWA PRZEZ NORMANÓW

    SAMANIDZI

    VIII.w.-900 PAŃSTWO
    VIII.w.-999 DYNASTIA SAMANIDÓW
    VIII-IX.w. SAMAN
    IX.w. NUH
    IX.w.-864 AHMAD
    864-892 NASR I
    900-999 SUŁTANAT
    900-907 ISMAIL
    907-914 AHMAD IBN ISMAIL
    914-943 NASR II
    943-954 NUH I IBN NASR
    954-961 ABD AL-MALIK
    961-976 MANSUR IBN NUH
    976-997 NUH II
    997-999 MANSUR IBN NUH /po raz drugi/
    999 UPADEK PAŃSTWA
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  2. #42
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    SELEUCYDZI

    312-64 p. n. e. DYNASTIA SELEUCYDÓW
    312-305 p. n. e. SELEUKOS I
    305-64 p. n. e. KRÓLESTWO
    305-292 p. n. e. SELEUKOS I
    292-280 p. n. e. SELEUKOS I /współrządca/
    292-280 p. n. e. ANTIOCH I /współrządca/
    280-261 p. n. e. ANTIOCH I
    261-246 p. n. e. ANTIOCH II
    246-226 p. n. e. SELEUKOS II
    238-228 p. n. e. ANTIOCH (HIERAKS) /uzurpator/
    225-223 p. n. e. SELEUKOS III KERAUNOS
    223-189 p. n. e. ANTIOCH III WIELKI
    189-187 p. n. e. ANTIOCH III WIELKI /współrządca/
    189-187 p. n. e. SELEUKOS IV /współrządca/
    187-175 p. n. e. SELEUKOS IV
    175-163 p. n. e. ANTIOCH IV
    163-162 p. n. e. ANTIOCH V
    162-150 p. n. e. DEMETRIUSZ I
    150-145 p. n. e. ALEKSANDER BALAS
    145-143 p. n. e. ALEKSANDER BALAS /współrządca/
    145-143 p. n. e. DEMETRIUSZ II /współrządca/
    145-143 p. n. e. ANTIOCH VI /współrządca/
    143-142 p. n. e. DEMETRIUSZ II /współrządca/
    143-142 p. n. e. ANTIOCH VI /współrządca/
    142-141 p. n. e. DEMETRIUSZ II /współrządca/
    141-139 p. n. e. BEZKRÓLEWIE
    139-129 p. n. e. ANTIOCH VII SIDETES
    129-128 p. n. e. DEMETRIUSZ II /po raz drugi/
    128-126 p. n. e. DEMETRIUSZ II /współrządca/
    128-126 p. n. e. ALEKSANDER ZABINAS /współrządca/
    126-125 p. n. e. ALEKSANDER ZABINAS
    125 p. n. e. SELEUKOS V
    125-122 p. n. e. ALEKSANDER ZABINAS /współrządca/
    125-122 p. n. e. ANTIOCH VIII GRYPOS /współrządca/
    122-113 p. n. e. ANTIOCH VIII GRYPOS
    113-96 p. n. e. ANTIOCH VIII GRYPOS /współrządca/
    113-96 p. n. e. ANTIOCH IX FILOPATOR /współrządca/
    96-95 p. n. e. ANTIOCH IX FILOPATOR
    95 p. n. e. SELEUKOS VI
    95 p. n. e. ANTIOCH X
    95 p. n. e. DEMETRIUSZ III
    95 p. n. e. ANTIOCH XI
    95 p. n. e. FILIP I
    94-88 p. n. e. DEMETRIUSZ III /współrządca/
    94-88 p. n. e. FILIP I /współrządca/
    87 p. n. e. ANTIOCH XII
    87-84 p. n. e. FILIP I
    84-83 p. n. e. FILIP I /współrządca/
    84-83 p. n. e. FILIP II /współrządca/
    84-83 p. n. e. ANTIOCH XII /współrządca/
    83-69 p. n. e. TIGRANES
    69-64 p. n. e. ANTIOCH XIII
    od 64 p. n. e. W SKŁADZIE RZYMU

    SMOLEŃSK

    1010-1405 KSIĘSTWO
    1010-1405 DYNASTIA RURYKOWICZÓW
    1010-1015 STANISŁAW
    1015-1054 JAROSŁAW MĄDRY
    1054-1057 WIACZESŁAW I
    1057-1060 IGOR
    1060-1068 IZASŁAW I /współrządca/
    1060-1068 ŚWIATOSŁAW /współrządca/
    1060-1068 WSIEWOŁOD I /współrządca/
    1068-1069 WSIESŁAW
    1069-1093 WŁODZIMIERZ MONOMACH
    1093-1094 IZASŁAW II
    1094 DAWID I
    1094-1095 MŚCISŁAW II
    1095-1097 DAWID I /po raz drugi/
    1097-1113 ŚWIATOSŁAW II
    1113-1127 WIACZESŁAW II
    1127-1159 ROŚCISŁAW I
    1159-1172 ROMAN
    1172-1175 JAROPEŁK
    1175-1176 MŚCISŁAW III CHROBRY
    1176-1180 ROMAN /po raz drugi/
    1180-1197 DAWID II
    1197-1214 MŚCISŁAW IV DOBRY
    1214-1219 WŁODZIMIERZ DYMITR
    1219-1223 MŚCISŁAW IV DOBRY /po raz drugi/
    1223-1230 MŚCISŁAW V BORYS
    1230-1239 ŚWIATOSŁAW III
    1239-1245 WSIEWOŁOD II
    1240-1480 NIEWOLA TATARSKA RUSI
    1245-1249 ROŚCISŁAW II
    1249-1278 GLEB I
    1278-1279 MICHAŁ
    1279-1280 ALEKSANDER
    1280-1297 FIODOR CZARNY
    1297-1313 ALEKSANDER /po raz drugi/
    1313-1333 IWAN
    1333 IWAN /współrządca/
    1333 DYMITR /współrządca/
    1333-1358 IWAN
    1358-1386 ŚWIATOSŁAW IV WIELKI
    1386-1393 JERZY
    1393-1395 GLEB II
    1395-1401 WALKI WEWNĘTRZNE
    1401-1405 JERZY /po raz drugi/
    od 1405 W SKŁADZIE LITWY

    SPARTA

    XII.w.-219 p. n. e. KRÓLESTWO
    XII.w. p. n. e. ARISTODEOMOS
    rządy dwóch królów jednocześnie
    XI.w.-221 p. n. e. DYNASTIA PROKLIDÓW
    XI.w.-219 p. n. e. DYNASTIA EURYSTENIDÓW
    XI.w. p. n. e. EURYSTENES PROKLES
    XI.w. p. n. e. AGIS I SOOS
    XI.w. p. n. e. ECHESTRATOS EURYPON
    X.w. p. n. e. LEOBATAS PRYTANIS
    X.w. p. n. e. DORYSSOS EUNOMOS
    X.w. p. n. e. AGEZYLAOS I POLIKTYDES
    IX.w. p. n. e. ARCHILAOS CHARILLOS
    IX.w. p. n. e. TELEKLOS NIKANDER
    IX-VIII.w. p. n. e. ALKAMENES TEOPOMP
    IX-VIII.w. p. n. e. POLYDOROS ANAKSANDRIDAS I
    IX-VIII.w. p. n. e. EURYKRATES ARCHIDAMOS I
    VII.w. p. n. e. ANAKSANDROS ANAKSILAS
    VII.w. p. n. e. EURYKRATYDAS LEOTYCHIDAS I
    621 p. n. e. PODBÓJ MESSENII
    VII.w. p. n. e. LEON HIPPOKRATYDAS
    VI.w. p. n. e. ANAKSANDRIDAS II AGESIKLES
    VI.w. p. n. e. ARISTON
    520-490 p. n. e. KLEOMENES I
    515-491 p. n. e. DEMARATOS
    492-446 p. n. e. WOJNY GRECKO-PERSKIE
    491-469 p. n. e. LEOTYCHIDAS II
    490-480 p. n. e. LEONIDAS I
    481 p. n. e. POWSTANIE ZWIĄZKU PANHELLEŃSKIEGO
    480-459 p. n. e. PLEJSTARCHOS
    469-427 p. n. e. ARCHIDAMOS II
    459-409 p. n. e. PLEJSTONAKS
    431-404 p. n. e. WOJNA PELOPONESKA
    427-398 p. n. e. AGIS II
    409-395 p. n. e. PAUZANIASZ
    404 p. n. e. HEGEMONIA SPARTY W GRECJI
    400-386 p. n. e. WOJNA Z PERSJĄ
    398-360 p. n. e. AGEZYLAOS II
    395-386 p. n. e. WOJNA KORYNCKA
    395-380 p. n. e. AGESIPOLIS I
    380-371 p. n. e. KLEOMBRATOS I
    371 p. n. e. KLĘSKA POD LEUKTRAMI Z WOJSKAMI TEB
    371-370 p. n. e. AGESIPOLIS II
    370-309 p. n. e. KLEOMENES II
    369 p. n. e. UNIEZALEŻNIENIE SIĘ MESSENII
    360-338 p. n. e. ARCHIDAMOS III
    338-331 p. n. e. AGIS III
    331-305 p. n. e. EUDAMIDAS I
    309-265 p. n. e. ARAJOS I
    305-275 p. n. e. ARCHIDAMOS IV
    275-244 p. n. e. EUDAMIDAS II
    265-262 p. n. e. AKROTATOS
    262-254 p. n. e. ARAJOS II
    244-241 p. n. e. AGIS IV
    254-235 p. n. e. LEONIDAS II
    244-243 p. n. e. KLEOMBRATOS II
    241-228 p. n. e. EUDAMIDAS III
    235-219 p. n. e. KLEOMENES III
    228-227 p. n. e. ARCHIDAMOS V
    227-221 p. n. e. EUKLEJDAS
    222 p. n. e. FIASKO PODBOJU PELOPONEZU PRZEZ SPARTĘ
    219 p. n. e. REPUBLIKA
    219-192 p. n. e. KRÓLESTWO
    rządy dwóch królów jednocześnie
    219-192 p. n. e. DYNASTIA PROKLIDÓW
    219-215 p. n. e. DYNASTIA EURYSTENIDÓW
    219-215 p. n. e. AGESIPOLIS III
    219-211 p. n. e. LIKURG
    210-206 p. n. e. PELOPS
    206-192 p. n. e. NABIS /tyran/
    od 191 p. n. e. W SKŁADZIE ZWIĄZKU ACHAJSKIEGO
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  3. #43
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    STYRIA

    1056-1180 MARGRABSTWO
    1056-1192 DYNASTIA OTTOKARÓW
    1056-1075 OTTOKAR I
    1075-1082 ADALBERT
    1082-1122 OTTOKAR II
    1122-1129 LEOPOLD I
    1129-1164 OTTOKAR III
    1164-1180 OTTOKAR IV
    1180-1637 KSIĘSTWO
    1180-1192 OTTOKAR IV
    1192-1246 DYNASTIA BABENBERGÓW
    1192-1194 LEOPOLD V
    1194-1230 LEOPOLD VI SŁAWNY
    1230-1246 FRYDERYK II BITNY
    1246-1276 WOJNA DOMOWA
    1248-1276 KSIĄŻĘTA Z RÓŻNYCH DYNASTII
    1248-1250 HERMAN
    1248-1250 UNIA PERSONALNA Z BADENIĄ
    1251-1276 PRZEMYSŁAW OTTOKAR II WIELKI
    1253-1276 UNIA PERSONALNA Z CZECHAMI
    1276-1918 DYNASTIA HABSBURGÓW
    1276-1282 RUDOLF I
    1282-1283 RUDOLF II /współrządca/
    1282-1283 ALBRECHT I /współrządca/
    1283-1298 ALBRECHT I
    1298-1307 RUDOLF III /współrządca/
    1298-1307 LEOPOLD I /współrządca/
    1298-1307 FRYDERYK III PIĘKNY /współrządca/
    1307-1326 LEOPOLD I /współrządca/
    1307-1326 FRYDERYK III PIĘKNY /współrządca/
    1326-1330 ALBRECHT II KULAWY /współrządca/
    1326-1330 FRYDERYK III PIĘKNY /współrządca/
    1330-1339 OTTO /współrządca/
    1330-1339 ALBRECHT II KULAWY /współrządca/
    1339-1358 ALBRECHT II KULAWY
    1358-1365 RUDOLF IV DER STIFTER (ZAŁOŻYCIEL)
    1365-1386 LEOPOLD III /współrządca/
    1365-1386 WILHELM /współrządca/
    1386-1406 WILHELM /współrządca/
    1386-1406 LEOPOLD IV GRUBY /współrządca/
    1406-1411 LEOPOLD IV GRUBY /współrządca/
    1406-1411 FRYDERYK IV /współrządca/
    1406-1411 ERNEST ŻELAZNY /współrządca/
    1411-1424 ERNEST ŻELAZNY
    1424-1463 ALBRECHT VI SZCZODRY /współrządca/
    1424-1463 FRYDERYK V /współrządca/
    1463-1493 FRYDERYK V
    1493-1519 MAKSYMILIAN I /król i cesarz rzymski/
    1519-1556 KAROL I /król i cesarz rzymski/
    1556-1564 FERDYNAND I /król i cesarz rzymski/
    1564-1590 KAROL II
    1590-1637 FERDYNAND III
    1637 WŁĄCZENIE STYRII DO DZIEDZICZNYCH POSIADŁOŚCI HABSBURGÓW
    1637-1662 FERDYNAND KAROL
    1662-1665 ZYGMUNT FRANCISZEK
    1665-1705 LEOPOLD I /król i cesarz rzymski/
    1705-1711 JÓZEF I /król i cesarz rzymski/
    1711-1740 KAROL II (VI) /król i cesarz rzymski/
    1740-1765 FRANCISZEK STEFAN /współrządca, król i cesarz rzymski/
    1740-1765 MARIA TERESA /współrządczyni/
    1765-1780 MARIA TERESA
    1780-1918 LINIA HABSBURSKO-LOTARYŃSKA
    1780-1790 JÓZEF II /król i cesarz rzymski/
    1790-1792 LEOPOLD II /król i cesarz rzymski/
    1792-1804 FRANCISZEK II /król i cesarz rzymski do 1806/
    1814-1835 FRANCISZEK II (I)
    1835-1848 FERDYNAND I
    1848-1916 FRANCISZEK JÓZEF I
    1914-1918 I WOJNA ŚWIATOWA
    1916-1918 KAROL I
    od 1918 W SKŁADZIE AUSTRII
    od 1919 PŁD. STYRIA W SKŁADZIE KRÓLESTWA SERBÓW, CHORWATÓW I SŁOWEŃCÓW (OD 1929 JUGOSŁAWII)

    SWEBOWIE

    IV.w.-586 KRÓLESTWO
    IV.w.-409 HERMENGAR
    409-438 HERMERYK
    438-448 RECHILA I
    448-456 RECHIAR I
    456-457 FRAMTA /władca części płn. kraju/
    456-457 AIOULF /władca części płd. kraju/
    457-459 BEZKRÓLEWIE W CZĘŚCI PŁN.
    457-459 MALDRAS /władca części płd. kraju/
    459-463 RICHIMUND /władca części płn. kraju/
    459-463 FRUMAR /współrządca w części płd. kraju/
    459-463 REMISMUND /współrządca w części płd. kraju/
    463-469 REMISMUND /władca części płd. kraju/
    V.w. THEODEMUND
    V.w. VERMUND
    V-VI.w. RECHILA II
    VI.w. RECHIAR II
    550-559 KARRIARYK
    559-570 THEODEMAR
    570-583 MIRO
    583-584 EBORYK
    584-585 ANDEKA
    585-586 MALARYK
    586 PODBÓJ KRÓLESTWA SWEBÓW PRZEZ WIZYGOTÓW

    SUŁTANAT CHOREZM-SZACHA

    1097-1221 SUŁTANAT
    1097-1127 KUTB AD-DIN MOHAMMAD
    1127-1156 ATSYZ
    1156-1172 IL-ARSŁAN
    1172-1200 ALA AD-DIN TEKESZ
    1200-1220 MOHAMMAD
    1221 NAJAZD I PODBÓJ MONGOLSKI
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  4. #44
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    SUSSEX

    477-686 KRÓLESTWO
    477-686 DYNASTIE ANGLOSASKIE
    477-491 ALLE
    491-VI.w. CISSA
    660-685 AETHELWALH
    685 BERTHUN
    685 ANDHUN
    685-686 EADRIC
    686-726 W SKŁADZIE WESSEXU
    692-726 KRÓLESTWO POD WPŁYWAMI WESSEXU
    692-700 NOTHELM /współrządca/
    692-700 WATT /współrządca/
    700-710 NOTHELM /współrządca/
    700-710 BRYNI /współrządca/
    710-714 NOTHELM /współrządca/
    710-714 OSRIC /współrządca/
    714-717 NOTHELM /współrządca/
    714-717 AETHELSTAN /współrządca/
    717-725 AETHELSTAN
    725-750 AETHELBERT
    726-772 KRÓLESTWO
    750-758 Rządy regencyjne
    758-772 OSMUND
    772-825 W SKŁADZIE MERCJI
    772-791 KRÓLESTWO POD WPŁYWAMI MERCJI
    772 OSWALD
    772 OSLAC
    772-790 EALDWULF /współrządca/
    VIII.w.-790 AALFWALD /współrządca/
    790-791 EALDWULF
    od 825 W SKŁADZIE WESSEXU (ANGLII)

    SUZDAL

    1054-1462 KSIĘSTWO
    1054-1462 DYNASTIA RURYKOWICZÓW
    1054-1093 WSIEWOŁOD I
    1093-1134 WALKI WEWNĘTRZNE
    1134-1149 JERZY I DOŁGORUKI (DŁUGORĘKI)
    1149-1151 WALKI WEWNĘTRZNE
    1151-1155 JERZY I DOŁGORUKI (DŁUGORĘKI) /po raz drugi/
    1155-1157 WALKI WEWNĘTRZNE
    1157-1174 ANDRZEJ I BOGOLUBSKI
    1174-1175 JAROPEŁK
    1175-1176 MICHAŁ I
    1176-1212 WSIEWOŁOD III DUŻE GNIAZDO
    1212-1238 JERZY II ŚWIĘTY
    1238-1246 ŚWIATOSŁAW
    1240-1480 NIEWOLA TATARSKA RUSI
    1246-1248 ANDRZEJ II
    1248-1252 ANDRZEJ II /współrządca/
    1248-1252 ALEKSANDER I NEWSKI /współrządca/
    1252-1259 ALEKSANDER I NEWSKI
    1259-1263 WALKI WEWNĘTRZNE
    1263-1264 ANDRZEJ II /po raz drugi/
    1264-1279 JERZY II
    1279-1305 MICHAŁ II
    1305-1309 WASYL II
    1309-1331 ALEKSANDER II
    1331-1341 KONSTANTY
    1341-1355 ANDRZEJ III
    1355-1383 DYMITR IV
    1383-1387 WASYL III KIRDIAPA
    1387-1389 SIEMION
    1389-1392 WASYL III KIRDIAPA /po raz drugi/
    1392-1394 BORYS
    1394 WASYL III KIRDIAPA /po raz trzeci/
    1394-1410 DANIEL
    1410-1412 IWAN I
    1412-1417 WALKI WEWNĘTRZNE
    1417-1418 ALEKSANDER III GRUBY
    1418-XV.w. JERZY IV SZUJSKI
    XV.w.-1446 WASYL IV
    1446-1447 IWAN III
    1447 FIODOR III
    1447-1451 WALKI WEWNĘTRZNE
    1451-1462 WASYL ŚLEPY
    1462 ZJEDNOCZENIE Z PAŃSTWEM MOSKIEWSKIM

    SYRAKUZY

    491-214 p. n. e. PAŃSTWO-MIASTO (DESPOTAT)
    491-478 p. n. e. GELON I
    478-466 p. n. e. HIERON I
    466-465 p. n. e. TRAZYBUL
    465-405 p. n. e. Władza w ręku demokracji
    405-367 p. n. e. DIONIZJUSZ I
    367-357 p. n. e. DIONIZJUSZ II
    357-354 p. n. e. DION
    354-353 p. n. e. KALLIPOS
    353-351 p. n. e. HIPPARINOS
    351-347 p. n. e. NYSAIOS
    347-344 p. n. e. DIONIZJUSZ II /po raz drugi/
    344-337 p. n. e. TIMOLEON
    337-317 p. n. e. Władza w ręku demokracji
    317-289 p. n. e. AGATOKLES
    289-270 p. n. e. Władza w ręku demokracji
    270-215 p. n. e. HIERON II /współrządca/
    b.d.-216 p. n. e. GELON II /współrządca/
    215-214 p. n. e. HIERONIM
    od 214 p. n. e. W SKŁADZIE RZYMU
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  5. #45
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    SZAMPANIA

    IX.w.-1305 HRABSTWO
    IX.w. ALERAM
    876-886 ROBERT
    886-895 Rządy regencyjne
    895-948 DYNASTIA Z SENS
    895-933 WARNARIUS /współrządca/
    895-933 RYSZARD /współrządca/
    933-948 WARNARIUS
    948-950 Rządy regencyjne
    950-955 DYNASTIA Z VERMANDOIS
    950-955 ROBERT I
    955-956 W SKŁADZIE BURGUNDII
    955-956 GILBERT Z CHALON
    956-1022 DYNASTIA Z VERMANDOIS
    956-967 ROBERT I /po raz drugi/
    967-995 HERBERT MŁODSZY
    995-1022 STEFAN I
    1022-1305 DYNASTIA Z BLOIS
    1022-1037 ODO I
    1037-1048 STEFAN II
    1048-1066 ODO II
    1066-1089 TEOBALD I
    1089-1093 ODO III
    1093-1125 HUGO
    1125-1152 TEOBALD II
    1152-1181 HENRYK I
    1181-1187 MARIA /regentka/
    1181-1197 HENRYK II
    1197-1201 TEOBALD III
    1201-1253 TEOBALD IV
    1253-1270 TEOBALD V
    1270-1274 HENRYK III
    1274-1305 JOANNA
    1305 ZJEDNOCZENIE Z FRANCJĄ

    SZLEZWIK-HOLSZTYN

    1058-1386 KSIĘSTWO SZLEZWIKU
    1058-1326 DYNASTIA ESTRIDSENÓW
    1058-1095 OLAF GŁÓD /ks. Szlezwiku/
    1095-1119 Rządy regencyjne
    1110-1386 HRABSTWO HOLSZTYNA
    1110-1386 DYNASTIA SCHAUENBURSKA
    1110-1131 ADOLF I /hr. Holsztynu/
    1119-1130 KANUT LAWARD /ks. Szlezwiku/
    1130-1134 MAGNUS /ks. Szlezwiku/
    1134-1164 ADOLF II /hr. Holsztynu/
    XII.w. WALDEMAR I WIELKI /ks. Szlezwiku/
    1164-1225 ADOLF III /hr. Holsztynu/
    XII.w. KRZYSZTOF /ks. Szlezwiku/
    1182-1202 WALDEMAR II /ks. Szlezwiku/
    1202-1206 Rządy regencyjne
    1206-1215 UNIA PERSONALNA SZLEZWIKU Z DANIĄ
    1206-1215 WALDEMAR II /po raz drugi /ks. Szlezwiku//
    1215-1218 Rządy regencyjne
    1218-1231 ERYK /ks. Szlezwiku/
    1225-1238 ADOLF IV /hr. Holsztynu/
    1232-1252 ABEL /ks. Szlezwiku/
    1239-1290 GERHARD I /hr. Holsztynu/
    1250-1252 UNIA PERSONALNA SZLEZWIKU Z DANIĄ
    1252-1257 WALDEMAR III /ks. Szlezwiku/
    1257-1272 ERYK I /ks. Szlezwiku/
    1259-1272 UNIA PERSONALNA SZLEZWIKU Z DANIĄ
    1272-1312 WALDEMAR IV /ks. Szlezwiku/
    1290-1304 HENRYK I /hr. Holsztynu/
    1304-1340 GERHARD III WIELKI /hr. Holsztynu/
    1312-1325 ERYK II /ks. Szlezwiku/
    1312-1319 UNIA PERSONALNA SZLEZWIKU Z DANIĄ
    1325-1326 WALDEMAR V /ks. Szlezwiku/
    1326-1329 DYNASTIA SCHAUENBURSKA
    1326-1329 GERHARD III WIELKI /ks. Szlezwiku/
    1330-1375 DYNASTIA ESTRIDSENÓW
    1330-1365 WALDEMAR V /po raz drugi /ks. Szlezwiku//
    1340-1365 UNIA PERSONALNA SZLEZWIKU Z DANIĄ
    1340-1382 HENRYK II ŻELAZNY /hr. Holsztynu/
    1365-1375 HENRYK I /ks. Szlezwiku/
    1375-1386 DYNASTIA SCHAUENBURSKA
    1375-1386 HENRYK II ŻELAZNY /współrządca /ks. Szlezwiku//
    1375-1386 KAROL /współrządca /ks. Szlezwiku//
    1382-1386 GERHARD VI /hr. Holsztynu/
    1386-1533 KSIĘSTWO SZLEZWIKU-HOLSZTYNU
    1386-1459 DYNASTIA SCHAUENBURSKA
    1386-1404 GERHARD VI
    1404-1427 HENRYK IV
    1427-1459 ADOLF VIII
    1460-1863 DYNASTIA OLDENBURGÓW
    1460-1533 UNIA PERSONALNA Z DANIĄ
    1460-1481 CHRYSTIAN I
    1481-1513 JAN
    1513-1523 CHRYSTIAN II OKRUTNY
    1523-1533 FRYDERYK I
    1533 PODZIAŁ SZLEZWIKA-HOLSZTYNA (WŁĄCZENIE SZLEZWIKA DO DANII, UTWORZENIE KSIĘSTWA W HOLSZTYNIE)
    1533-1773 KSIĘSTWO HOLSTEIN-GOTTORP
    1533-1586 ADOLF II
    1586-1587 FRYDERYK II
    1587-1590 FILIP
    1590-1616 JAN ADOLF
    1616-1659 FRYDERYK III
    1618-1648 WOJNA TRZYDZIESTOLETNIA
    1659-1694 CHRYSTIAN ALBERT
    1694-1702 FRYDERYK IV
    1700-1721 WIELKA WOJNA PÓŁNOCNA
    1702-1739 KAROL FRYDERYK
    1739-1762 KAROL PIOTR ULRYK
    1762-1773 PAWEŁ
    1773 ZJEDNOCZENIE SZLEZWIKA-HOLSZTYNA
    1773-1863 UNIA PERSONALNA Z DANIĄ
    1773-1863 KSIĘSTWO
    1773-1808 CHRYSTIAN VII
    1808-1839 FRYDERYK VI
    1839-1848 CHRYSTIAN VIII
    1849-1863 FRYDERYK VII
    1863-1866 W SKŁADZIE PRUS (SZLEZWIK) I AUSTRII (HOLSZTYN)
    1866-1871 W SKŁADZIE PRUS
    1871-1918 W SKŁADZIE CESARSTWA NIEMIECKIEGO
    1914-1918 I WOJNA ŚWIATOWA
    1918-1920 W SKŁADZIE NIEMIEC
    1920-1940 PŁN. SZLEZWIK W SKŁADZIE DANII
    1920-1940 PŁD. SZLEZWIK I HOLSZTYN W SKŁADZIE NIEMIEC
    1939-1945 II WOJNA ŚWIATOWA
    1940-1945 W SKŁADZIE NIEMIEC
    od 1945 PŁN. SZLEZWIK W SKŁADZIE DANII
    1945-1949 W SKŁADZIE STREFY OKUPACYJNEJ WIELKIEJ BRYTANII
    od 1949 W SKŁADZIE RFN
    3.X.1990 ZJEDNOCZENIE NIEMIEC

    SZWABIA

    909-1313 KSIĘSTWO
    909-911 DYNASTIA WETTINÓW
    909-911 BURCHARD I
    911-915 Rządy regencyjne
    915-917 ERCHANGER
    917-926 DYNASTIA WETTINÓW
    917-926 BURCHARD II
    926-949 DYNASTIA WETTERAU
    926-949 HERMAN I
    949-954 DYNASTIA LUDOLFINGÓW
    949-954 LUDOLF
    954-973 DYNASTIA WETTINÓW
    954-973 BURCHARD III
    973-982 DYNASTIA LUDOLFINGÓW
    973-982 OTTO I
    982-1012 DYNASTIA WETTERAU
    982-997 KONRAD I
    997-1003 HERMAN II
    1003-1012 HERMAN III
    1012-1038 DYNASTIA BABENBERGÓW
    1012-1015 ERNEST I
    1015-1030 ERNEST II
    1030-1038 HERMAN III
    1038-1079 KSIĄŻĘTA Z RÓŻNYCH DYNASTII
    1038-1045 HENRYK I SALICKI
    1045-1048 OTTO II RHEINPFALZ
    1048-1057 OTTO III Z SCHWEINFURTU
    1057-1079 RUDOLF
    1079-1208 DYNASTIA HOHENSTAUFÓW
    1079-1105 FRYDERYK I
    1105-1147 FRYDERYK II
    1147-1152 FRYDERYK III BARBAROSSA (RUDOBRODY)
    1152-1167 FRYDERYK IV
    1167-1169 FRYDERYK V
    1169-1170 FRYDERYK V /współrządca/
    1169-1170 FRYDERYK VI /współrządca/
    1170-1191 FRYDERYK VI
    1192-1196 KONRAD II
    1196-1208 FILIP
    1208-1212 DYNASTIA WELFÓW
    1208-1212 OTTO IV
    1212-1268 DYNASTIA HOHENSTAUFÓW
    1212-1216 FRYDERYK VII
    1216-1235 HENRYK II
    1235-1254 KONRAD III
    1254-1268 KONRAD IV (KONRADYN)
    1268-1273 WALKI WEWNĘTRZNE
    1273-1313 DYNASTIA HABSBURGÓW
    1273-1290 RUDOLF
    1290-1313 JAN
    XIV.w. STOPNIOWE ROZDROBNIENIE KSIĘSTWA – KRYZYS CENTRALNEJ WŁADZY
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  6. #46
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    ŚLĄSK

    1138-1675 DYNASTIA PIASTÓW
    1138-1335 książęta wrocławscy
    1138-1146 WŁADYSŁAW (II) WYGNANIEC /książę zwierzchni Polski/
    1146-1163 BOLESŁAW (IV) KĘDZIERZAWY /książę zwierzchni Polski/
    1163-1172 BOLESŁAW I WYSOKI /współrządca/
    1163-1172 MIESZKO IV PLĄTONOGI /współrządca/
    1172-1173 MIESZKO IV PLĄTONOGI
    1173-1178 BOLESŁAW I WYSOKI /po raz drugi, współrządca/
    1173-1178 MIESZKO IV PLĄTONOGI /współrządca/
    1178-1185 KONRAD I GŁOGOWSKI /rządy w Głogowie/
    1178-1201 BOLESŁAW I WYSOKI
    1201-1238 HENRYK I BRODATY
    1238-1241 HENRYK II POBOŻNY
    1241 NAJAZD MONGOLSKI – KLĘSKA POD LEGNICĄ
    1241-1265 ELŻBIETA WROCŁAWSKA /regencja/
    XIII.w.-1242 MIESZKO LUBUSKI
    1242-1248 BOLESŁAW II ROGATKA (ŁYSY)
    1248-1266 HENRYK III BIAŁY /współrządca/
    1248-1266 WŁADYSŁAW /współrządca/
    1248-1266 BOLESŁAW II ROGATKA (ŁYSY) /współrządca/
    1266-1270 WŁADYSŁAW /współrządca/
    1266-1270 BOLESŁAW II ROGATKA (ŁYSY) /współrządca/
    1266-1270 HENRYK IV PROBUS (PRAWY) /współrządca/
    1270-1278 BOLESŁAW II ROGATKA (ŁYSY) /współrządca/
    1270-1278 HENRYK IV PROBUS (PRAWY) /współrządca/
    1278-1290 HENRYK IV PROBUS (PRAWY)
    1290-1296 HENRYK V BRZUCHATY (GRUBY)
    1296-1301 BOLKO I SUROWY
    1301-1304 HENRYK GŁOGOWSKI
    1304-1311 BOLESŁAW III ROZRZUTNY
    1311-1335 HENRYK VI DOBRY
    1242-1675 książęta legnicko-brzescy
    1242-1278 BOLESŁAW II ROGATKA (ŁYSY)
    1278-1285 HENRYK V BRZUCHATY (GRUBY) /współrządca/
    XIII.w. -1285 BERNARD ZWINNY /współrządca/
    1285-1296 HENRYK V BRZUCHATY (GRUBY)
    1311-1352 BOLESŁAW III ROZRZUTNY
    1352-XIV.w. WŁADYSŁAW LEGNICKI
    XVII.w.-1675 JERZY WILHELM LEGNICKI
    1274-1428 książęta świdnicko-ziębiccy
    1274-1278 HENRYK V BRZUCHATY (GRUBY)
    1278-1296 BOLKO I SUROWY /współrządca/
    1278-1296 HENRYK V BRZUCHATY (GRUBY) /współrządca/
    1296-1301 BOLKO I SUROWY
    1301-1326 BERNARD ŚWIDNICKI
    1326-1345 HENRYK II ŚWIDNICKI
    1326-1346 HENRYK I JAWORSKI
    1326-1368 BOLKO II MAŁY
    XIV.w. -1341 BOLKO II ZIĘBICKI
    XIV.w.-1358 MIKOŁAJ MAŁY ZIĘBICKI
    XIV.w.-1385 HENRYK I ZIĘBICKI
    XIV.w.-1410 BOLKO III ZIĘBICKI
    XV.w.-1420 HENRYK II ZIĘBICKI
    XV.w.-1428 JAN ZIĘBICKI
    1248-1504 książęta głogowsko-żagańscy
    XIII.w.-1274 KONRAD II GŁOGOWSKI
    XIII.w.-1309 HENRYK III GŁOGOWSKI
    XIII.w.-1289 PRZEMKO I ŚCINAWSKI
    XIII.w.-1304 KONRAD II GARBATY
    XIV.w.-1342 HENRYK IV WIERNY
    XIV.w.-1365 JAN ŚCINAWSKI
    XIV.w.-1331 PRZEMKO II GŁOGOWSKI
    XIV.w.-1369 HENRYK V ŻELAZNY
    XIV.w.-1390 JADWIGA II ŻAGAŃSKA
    XIV.w.-1393 HENRYK VI STARSZY
    XIV.w.-1395 HENRYK VII RUMPOLD
    XIV.w.-1397 HENRYK VIII WRÓBEL
    XV.w.-1439 JAN I ŻAGAŃSKI
    XIV.w.-1467 HENRYK IX STARSZY
    XIV.w.-1423 HENRYK X RUMPOLD
    XV.w.-1431 WACŁAW KROŚNIEŃSKI
    XV.w.-1472 BALTAZAR ŻAGAŃSKI
    XV.w.-1476 HENRYK XI
    XV.w.-1454 RUDOLF ŻAGAŃSKI
    XV.w.-1488 WACŁAW ŻAGAŃSKI
    XV.w.-1504 JAN II SZALONY
    1315-1492 książęta oleśniccy
    XIV.w.-1321 BOLESŁAW OLEŚNICKI
    XIV.w.-1366 KONRAD I OLEŚNICKI
    XIV.w.-1403 KONRAD II SIWY
    XIV.w.-1413 KONRAD III STARY
    XV.w.-1447 KONRAD IV STARSZY
    XV.w.-1439 KONRAD V KĄCKI
    XV.w.-1427 KONRAD VI DZIEKAN
    XV.w.-1452 KONRAD VII BIAŁY
    XV.w.-1447 KONRAD VIII MŁODSZY
    XV.w.-1471 KONRAD IX CZARNY
    XV.w.-1492 KONRAD X BIAŁY
    1173-1366 książęta opolsko-raciborscy
    1173-1201 JAROSŁAW OPOLSKI
    1202-1211 MIESZKO (IV) PLĄTONOGI
    1211-1230 KAZIMIERZ I OPOLSKI
    1230-1246 MIESZKO II OTYŁY
    1246-1281 WŁADYSŁAW OPOLSKI
    1281-1293 EUFROZYNA OPOLSKA /regencja/
    1281-1312 KAZIMIERZ BYTOMSKI
    1282-1306 PRZEMYSŁAW RACIBORSKI
    XIII.w.-1328 BOLESŁAW TOSZECKI
    1306-1336 LESZEK RACIBORSKI
    XIV.w.-1352 WŁADYSŁAW BYTOMSKI
    XIV.w.-1355 SIEMOWIT BYTOMSKI
    XIII.w.-1327 JERZY BYTOMSKI
    XIV.w.-1344 MIESZKO SIEWIERSKI
    XIV.w.-1342 KAZIMIERZ KOZIELSKI
    XIV.w.-1355 BOLESŁAW BYTOMSKI
    1282-1532 książęta opolscy
    1282-1313 BOLKO I OPOLSKI
    XIV.w.-1365 BOLESŁAW I PIERWORODNY
    XIV.w.-1356 BOLKO II OPOLSKI
    XIV.w.-1375 ALBERT STRZELECKI
    XIV.w.-1368 BOLESŁAW II NIEMODLIŃSKI
    XIV.w.-1369 WACŁAW NIEMODLIŃSKI
    XIV.w.-1382 HENRYK I NIEMODLIŃSKI
    XIV.w.-1401 WŁADYSŁAW OPOLCZYK
    XIV.w.-1382 BOLKO III OPOLSKI
    XIV.w.-1365 HENRYK OPOLSKI
    XIV.w.-1421 JAN KROPIDŁO
    1389-1437 BOLKO IV OPOLSKI
    XIV.w.-1394 HENRYK II NIEMODLIŃSKI
    1400-1455 BERNARD NIEMODLIŃSKI
    1437-1460 BOLKO V HUSYTA
    XIV.w.-1439 JAN I OPOLSKI
    XV.w.-1476 MIKOŁAJ I OPOLSKI
    XV.w.-1476 LUDWIK OPOLSKI
    XV.w.-1497 MIKOŁAJ II NIEMODLIŃSKI
    XV.w.-1532 JAN II DOBRY
    1282-1672 książęta cieszyńsko-oświęcimscy
    1282-1315 MIESZKO I CIESZYŃSKI
    XIII.w.-1324 WŁADYSŁAW I OŚWIĘCIMSKI
    XIV.w.-1358 KAZIMIERZ I CIESZYŃSKI
    XIV.w.-1372 JAN I SCHOLASTYK
    XIV.w.-1355 WŁADYSŁAW KAZIMIERZOWIC CIESZYŃSKI
    XIV.w.-1410 PRZEMYSŁAW I NOSZAK
    XIV.w.-1376 JAN II OŚWIĘCIMSKI
    XIV.w.-1406 PRZEMYSŁAW OŚWIĘCIMSKI
    XIV.w.-1431 BOLESŁAW I CIESZYŃSKI
    XIV.w.-1405 JAN III OŚWIĘCIMSKI
    XV.w.-1434 KAZIMIERZ I OŚWIĘCIMSKI
    XV.w.-1474 WACŁAW I CIESZYŃSKI
    XV.w.-1460 WŁADYSŁAW GŁOGOWSKI
    XV.w.-1477 PRZEMYSŁ II CIESZYŃSKI
    XV.w.-1452 BOLESŁAW II CIESZYŃSKI
    XV.w.-1468 WACŁAW I ZATORSKI
    XV.w.-1484 PRZEMYSŁAW TOSZECKI
    XV.w.-1496 JAN IV OŚWIĘCIMSKI
    XV.w.-1528 KAZIMIERZ II CIESZYŃSKI
    XV.w.-1490 KAZIMIERZ II ZATORSKI
    XV.w.-1487 WACŁAW II ZATORSKI
    XV.w.-1513 JAN V ZATORSKI
    XV.w.-1493 WŁADYSŁAW ZATORSKI
    XV.w.-1507 FRYDERYK CIESZYŃSKI
    XV.w.-1524 WACŁAW II CIESZYŃSKI
    XV.w.-1521 JAN
    XVI.w.-1579 WACŁAW III ADAM CIESZYŃSKI
    XVI.w.-1571 FRYDERYK KAZIMIERZ FRYSZTACKI
    XVI.w.-1617 ADAM WACŁAW CIESZYŃSKI
    XVII.w.-1653 ELŻBIETA LUKRECJA CIESZYŃSKA
    XVI.w.-1625 FRYDERYK WILHELM CIESZYŃSKI
    XVII.w.-1672 WACŁAW GOTFRYD
    XVII.w.-1706 DYNASTIA HOHENSTEIN
    XVII.w.-1693 FERDYNAND I
    1693-1706 FERDYNAND II

    TAHIRYDZI

    821-873 SUŁTANAT
    821-873 DYNASTIA TAHIRYDÓW
    821-822 TAHIR I
    822-828 TALHA
    828-830 WOJNA DOMOWA
    830-844 ABDULLAH
    844-862 TAHIR II
    862-873 MOHAMMAD IBN TAHIR
    873 ROZPAD PAŃSTWA

    TENOCHTITLAN

    1343-1429 PAŃSTWO
    1343-1427 TEZOZOMOC
    1427-1429 MAXTLA
    XV.w. UPADEK PAŃSTWA
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  7. #47
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    TESALIA

    1271-1318 KRÓLESTWO
    1271-1318 DYNASTIA ANGELOSÓW
    1271-1296 JAN I /sebastokrator/
    1296-1303 KONSTANTYN
    1303-1318 JAN II
    1318 UPADEK PAŃSTWA

    TESALONIKI

    1204-1224 KRÓLESTWO
    1204-1224 KRÓLOWIE Z RÓŻNYCH DYNASTII
    1204-1207 BONIFACY Z MONTFERRAT
    1207-1224 HENRYK
    1224-1230 CESARSTWO
    1224-1246 DYNASTIA ANGELOSÓW
    1224-1230 TEODOR ANGELOS DUKAS KOMNEN
    1230-1246 DESPOTAT
    1230-1240 MANUEL
    1240-1244 JAN
    1244-1246 DEMETRIOS
    1246 WŁĄCZENIE TESALONIK DO BIZANCJUM

    TEXCOCO

    1409-1519 PAŃSTWO
    1409-1418 IXTLILXOCHITL
    1418-1472 NEZAHUALCOYOTL
    1472-1516 NEZAHUALPILLI
    1516-1519 CACAMA
    XVI.w. UPADEK PAŃSTWA
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  8. #48
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    TMUTARAKAŃ

    988-1097 KSIĘSTWO
    988-1097 DYNASTIA RURYKOWICZÓW
    988-1024 MŚCISŁAW I WALECZNY
    1024-1032 WALKI WEWNĘTRZNE
    1032-1036 MŚCISŁAW I WALECZNY
    1036-1054 JAROSŁAW MĄDRY
    1054-1060 ŚWIATOSŁAW
    1060-1064 GLEB /współrządca/
    1060-1064 ROMAN /współrządca/
    1064-1065 ROŚCISŁAW
    1065 GLEB /po raz drugi/
    1065-1067 ROŚCISŁAW /po raz drugi/
    1067-1069 GLEB /po raz trzeci/
    1069-1077 WALKI WEWNĘTRZNE
    1077-1078 BORYS
    1078-1081 WALKI WEWNĘTRZNE
    1081-1083 DAWID /współrządca/
    1081-1083 WOŁODAR /współrządca/
    1083-1097 OLEG
    1097 UPADEK KSIĘSTWA

    TOLTEKOWIE

    VI.w.-1184 PAŃSTWO
    510-562 CHALCHIUHTLANETZIN
    562-614 IXTLILCUECHAHAUAC
    614-666 HUETZIN
    666-718 TOTEPEUH
    718-770 NACOXOC
    770-829 MITL-TLACOMIHUA
    829-833 XIHUIQUENITZIN /królowa/
    833-885 IZTACCALTZIN
    869-IX.w. HUETZIN
    885-959 TOPILTZIN
    IX.w.-887 TOTEPEUH (MIXCOATL)
    887-923 IHUITIMAL
    923-947 TOPILTZIN
    947-983 MATLACXOCHITL
    983-997 NAUHYOTZIN
    997-1025 MATLACCOATZIN
    1025-1046 TLICOATZIN
    1046-1122 HUEMAC
    XII.w.-1184 NAUHYOTL-CULHUACAN
    XII.w. UPADEK PAŃSTWA

    TOSKANIA, FLORENCJA I PIOMBINO

    812-1197 MARGRABSTWO TOSKANII
    812-813 BONIFACY
    813-828 vakat
    828-834 BONIFACY I (II)
    834-845 AGANUS
    845-847 vakat
    847-886 ADALBERT I
    886-915 ADALBERT II BOGATY
    915 ZWYCIĘSTWO NAD SARACENAMI POD GARIGLIANO
    915-929 GUY
    929-931 LAMBERT
    931-936 BOSO
    936-961 HUMBERT
    X-XII.w. UTWORZENIE W TOSKANII KOMUN MIEJSKICH: FLORENCJI, PIZY, LUKKI I SIENY
    961-1001 HUGO WIELKI
    1002-1012 BONIFACY II (III)
    1012-1014 vakat
    1014-1024 RAINIER
    1024-1027 vakat
    1027-1052 BONIFACY III (IV)
    1052-1055 FRYDERYK /współrządca/
    1052-1055 BEATRIX /współrządczyni/
    1054-1069 GOTFRYD I /kontrmargrabia/
    1055-1076 BEATRIX
    1069-1076 GOTRFRYD II /kontrmargrabia/
    XI-XIII.w. NATĘŻENIE WALK STRONNICTW GWELFÓW I GIBELINÓW
    1076-1115 MATYLDA
    1089-1095 WELF /kontrmargrabia/
    1115-1120 vakat
    1120-1127 KONRAD VON SCHEIERN
    1127-1135 vakat
    1135-1139 HENRYK
    1139-1152 ULRICH VON ATTEMS
    1152-1167 WELF
    1160-1163 REGINALD DI COLONNA /kontrmargrabia/
    1163-1173 CHRISTIAN VON BUCH /namiestnik cesarski/
    1173-1195 vakat
    1195-1197 FILIP SZWABSKI
    od XIII.w. DOMINUJĄCY WPŁYW FLORENCJI W TOSKANII
    1282-1532 REPUBLIKA FLORENCKA
    1282-1434 rządy priorów 6 najbogatszych cechów (signorii)
    1378 POWSTANIE CIOMPICH (GRĘPLARZY WEŁNY)
    1434-1494 DYNASTIA MEDYCEUSZY (MEDICI)
    1434-1464 COSIMO I STARSZY
    6.VII.1439 UNIA KOŚCIOŁÓW WE FLORENCJI
    1454 POKÓJ WENECKO-MEDIOLAŃSKO-FLORENCKI W LODI
    1464-1469 PIOTR I PODAGRYK
    1469-1492 WAWRZYNIEC I WSPANIAŁY
    1492-1494 PIOTR II
    1494 REWOLTA LUDOWA
    1494-1498 GIROLAMO SAVONAROLA /mnich-dyktator/
    1494-1512 rządy najbogatszych cechów (signorii)
    1512-1527 DYNASTIA MEDYCEUSZY (MEDICI)
    1512-1513 JULIAN Z NEMORUS
    1513-1519 WAWRZYNIEC II Z URBINO
    1519-1523 JULIAN
    1524-1527 HIPOLIT
    1527-1532 rządy najbogatszych cechów (signorii)
    1532-1555 KSIĘSTWO FLORENCJI
    1532-1737 DYNASTIA MEDYCEUSZY (MEDICI)
    1532-1537 ALEKSANDER
    1537-1569 COSIMO II WIELKI
    1555-1568 KSIĘSTWO TOSKANII
    1569-1799 WIELKIE KSIĘSTWO TOSKANII
    1569-1574 COSIMO I (II) WIELKI
    1574-1587 FRANCISZEK I
    1587-1609 FERDYNAND I
    1609-1621 COSIMO II
    1621-1670 FERDYNAND II
    1670-1723 COSIMO III
    1723-1737 JAN GASTON
    1737-1799 LINIA HABSBURSKO-LOTARYŃSKA
    1737-1765 FRANCISZEK II
    1767-1790 PIOTR LEOPOLD I
    1790-1799 FERDYNAND III
    1799-1801 OKUPACJA FRANCUSKA
    1801-1807 KRÓLESTWO ETRURII
    1801-1807 DYNASTIA BOURBONÓW
    1801-1803 LUDWIK I
    1801-1807 MARIA LUDWIKA /królowa-regentka/
    1803-1807 LUDWIK II
    1807-1809 W SKŁADZIE FRANCJI
    1809-1860 WIELKIE KSIĘSTWO TOSKANII I PIOMBINO
    1809-1814 DYNASTIA BONAPARTE
    1809-1814 MARIA ANNA ELIZA
    1814-1848 LINIA HABSBURSKO-LOTARYŃSKA
    1814-1824 FERDYNAND III /po raz drugi/
    1824-1848 LEOPOLD II
    1848-1849 WIOSNA LUDÓW
    1848-1849 REPUBLIKA FLORENCKA
    1849-1860 WIELKIE KSIĘSTWO TOSKANII I PIOMBINO
    1849-1860 LINIA HABSBURSKO-LOTARYŃSKA
    1849-1859 LEOPOLD II /po raz drugi/
    1859-1860 FERDYNAND IV
    1860-1861 W SKŁADZIE SARDYNII-PIEMONTU
    1861 ZJEDNOCZENIE WŁOCH
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  9. #49
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    TRAPEZUNT

    1204-1461 CESARSTWO
    1204-1222 DYNASTIA KOMNENÓW
    1204-1214 ALEKSY I /współrządca/
    1204-1214 DAWID I /współrządca/
    1214-1222 ALEKSY I
    1222-1235 DYNASTIA GIDOSÓW
    1222-1235 ANDRONIK I
    1235-1340 DYNASTIA KOMNENÓW
    1235-1238 JAN I
    1238-1263 MANUEL I WIELKI
    1263-1266 ANDRONIK II
    1266-1280 JERZY
    1280-1284 JAN II WIELKI
    1284-1285 TEODORA
    1285-1297 JAN II WIELKI /po raz drugi/
    1297-1330 ALEKSY II WIELKI
    1330-1332 ANDRONIK III
    1332 MANUEL II
    1332-1340 BAZYLI
    1340-1341 DYNASTIA PALEOLOGÓW
    1340-1341 IRENA
    1341 DYNASTIA ANACHUTLU
    1341 ANNA
    1341 DYNASTIA KOMNENÓW
    1341 MICHAŁ
    1341-1342 DYNASTIA ANACHUTLU
    1341-1342 ANNA /po raz drugi/
    1342-1461 DYNASTIA KOMNENÓW
    1342-1344 JAN III
    1344-1349 MICHAŁ /po raz drugi/
    1349-1390 ALEKSY III
    1390-1417 MANUEL III
    1417-1429 ALEKSY IV
    1429-1458 JAN IV
    1458-1461 DAWID II
    1461 PODBÓJ PAŃSTWA PRZEZ TURCJĘ

    TREMBOWLA

    1084-1153 KSIĘSTWO
    1084-1153 DYNASTIA RURYKOWICZÓW
    1084-1124 WASYLKO ŚLEPY
    1124-1141 IWAN
    1141-1153 WŁODIMIRKO
    1153-1210 W SKŁADZIE KSIĘSTWA HALICKIEGO
    1210 KSIĘSTWO
    1210 DYNASTIA RURYKOWICZÓW
    1210 IZASŁAW
    od 1210 W SKŁADZIE HALICZA

    TULUZA

    778-1271 HRABSTWO
    778-790 TORSON
    790-811 WILHELM I Z GELLONE
    811-818 RAJMUND RAFAEL
    819-837 BERENGUER MĄDRY
    837-844 BERNAT Z SEPTYMANII
    844-849 WILHELM II
    849-1249 DYNASTIA Z ROUERGUE
    849-852 FREDELON
    852-863 RAJMUND I
    863-864 ONUFRY Z GOTTI
    864-872 BERNARD I
    872-885 BERNARD II Z AUVERGNE
    885-919 ODO
    919-924 RAJMUND II
    924-960 RAJMUND III PONS
    960-1037 WILHELM III TAILLEFER
    1037-1061 PONS
    1061-1094 WILHELM IV
    1094-1105 RAJMUND IV Z SAINT-GILLES
    1105-1112 BERTRAM
    1112-1148 ALFONS JORDAN
    1148-1194 RAJMUND V
    1194-1222 RAJMUND VI STARY
    1222-1249 RAJMUND VII MŁODY
    1249-1271 DYNASTIA KAPETYNGÓW
    1249-1271 ALFONS II Z POITIERS
    1271 ZJEDNOCZENIE Z FRANCJĄ
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

  10. #50
    Mage of the Lesser Tower
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Płońsk
    Posts
    264
    TURÓW

    988-1292 KSIĘSTWO
    988-1292 DYNASTIA RURYKOWICZÓW
    988-1010 ŚWIĘTOPEŁK I PRZEKLĘTY
    1010-1015 WŁODZIMIERZ WIELKI
    1015-1019 ŚWIĘTOPEŁK I PRZEKLĘTY /po raz drugi/
    1019-1054 JAROSŁAW MĄDRY
    1054-1068 IZASŁAW I
    1068-1069 WALKI WEWNĘTRZNE
    1069-1073 IZASŁAW I /po raz drugi/
    1073-1078 WALKI WEWNĘTRZNE
    1078-1087 JAROPEŁK
    1087-1113 ŚWIĘTOPEŁK II
    1113-1119 ROMAN
    1119-1133 WIACZESŁAW
    1133-1134 IZASŁAW II
    1134-1141 WIACZESŁAW /po raz drugi/
    1141-1142 WALKI WEWNĘTRZNE
    1142-1146 WIACZESŁAW /po raz trzeci/
    1146-1150 WALKI WEWNĘTRZNE
    1150-1151 ANDRZEJ BOGOLUBSKI
    1151-1155 WALKI WEWNĘTRZNE
    1155-1157 BORYS
    1157-1167 JERZY I
    1167-1190 IWAN
    1190-1195 GLEB
    1195-1207 IWAN /po raz drugi/
    1207-1228 ROŚCISŁAW
    XIII.w. WALKI WEWNĘTRZNE
    XIII.w.-1292 JERZY II
    1240-1480 NIEWOLA TATARSKA RUSI
    1292 UPADEK KSIĘSTWA

    TWER

    1238-1547 KSIĘSTWO
    1238-1547 DYNASTIA RURYKOWICZÓW
    1238-1246 JAROSŁAW I
    1240-1480 NIEWOLA TATARSKA RUSI
    1246-1272 JAROSŁAW II
    1272-1286 ŚWIATOSŁAW
    1286-1318 MICHAŁ I ŚWIĘTY
    1318-1326 DYMITR II
    1326-1328 ALEKSANDER II
    1328-1337 KONSTANTY
    1337-1339 ALEKSANDER II /po raz drugi/
    1339-1345 KONSTANTY /po raz drugi/
    1345-1348 WSIEWOŁOD
    1348-1366 WASYL I
    1366-1399 MICHAŁ II
    1399-1425 IWAN II
    1425 ALEKSANDER III
    1425 JERZY
    1425-1461 WASYL II
    1461-1485 MICHAŁ III
    1485-1490 IWAN III SROGI /współrządca/
    1485-1490 IWAN MŁODSZY /współrządca/
    1490-1498 IWAN III SROGI
    1498-1502 IWAN III SROGI /współrządca/
    1498-1502 DYMITR VI WNUK /współrządca/
    1502-1505 IWAN III SROGI /współrządca/
    1502-1505 WASYL III /współrządca/
    1505-1533 WASYL III
    1533-1547 IWAN IV GROŹNY
    1547 ZJEDNOCZENIE Z PAŃSTWEM MOSKIEWSKIM

    TYBET

    600-842 KRÓLESTWO
    600-842 DYNASTIA JARLUNG
    600-627 GNAM-RI-SLON-MC’AN
    627-649 SRONG-BCAN-SGAM-PA
    649-676 MANG-SLON-MANG-RCAN
    676-704 ‘DUS-SRONG-MANG-PO-RDŻE
    704-755 K’RI-LDE-GCUG-BRCAN
    755-797 K’RI-SRONG-LDE-BRCAN
    797-800 MU-NE-BCAN-PA
    800-815 K’RI-LDE-SRONG-BRCAN
    815-836 K’RI-GCUG-LDE-BRCAN
    836-842 GLANG-DAR-MA
    842-1207 ROZPAD PAŃSTWA NA NIEZALEŻNE ORGANIZMY POLITYCZNE
    1207-1368 PROTEKTORAT MONGOLSKO-CHIŃSKI
    1249-1253 SA-SKJA-PANDITA /wicekról z nadania mongolskiego/
    1253-1280 ‘PAGS-PA-BLA-MA /wicekról z nadania mongolskiego/
    1280-1358 Rządy sekty Sa-skja-pa
    XIV.w.-1750 KRÓLESTWO
    1388-1440 SANAM TRAKPA GYAN-TSEN /król/
    1391-1474 DGE’-DUN-GRUB /dalajlama I/
    1440-1465 TRAKPA CHUNGE /król/
    1465-1481 SANGYE GYANTSEN PAL ZANGPO /król/
    1475-1543 RGJAL-BA DGE’-DUN-RGJA-MC’O /dalajlama II/
    1481-1522 DÖN-YÖ DORJE /król/
    1522-1550 NGAWANG NAMGYE /król/
    1543-1588 RGJAL-BA BSOD-NAMS-RGJA-MC’O /dalajlama III/
    1550-1565 TÖNDAP TSETEN /król/
    1565-1582 KARMA TSETEN /król/
    1567-1663 BLO-BZANG-CZ’OS-KJI-RGJAL-MC’AN /panczenlama I/
    1582-1603 LHAWANG DORJE /król/
    1589-1617 JON-TAN-RGJA-MC’O /dalajlama IV/
    1603-1623 PHÜNTSO NAMGJE /król/
    1617-1682 NGAG-DBANG-BLO-BZANG-RGJA-MC’O /dalajlama V/
    1623-1642 KARMA-BSTAN-SKJONG /król/
    1642-1655 GURSI /król/
    1655-1668 DAJAN CHAN /król/
    1663-1737 BLO-BZANG-JE-SZES /panczenlama II/
    1668-1696 TENZIN DALAJ CHAN /król/
    1683-1707 (RIG’-DZIN) C’ANGS-DBJANGS-RGJA-MC’O /dalajlama VI/
    1696-1717 LHABZANG CHAN /król/
    1708-1757 BSKAL-BZANG-RGJA-MC’O /dalajlama VII/
    1717-1720 TSEWANG ARABTAN /król/
    1720-1728 BEZKRÓLEWIE
    1737-1781 BLO-BZANG-DPAL-LDAN-JE-SZES /panczenlama III/
    1728-1747 P’O-LHA-BSOD-NAMS-STOBS-RGJAS /król/
    1747-1750 ‘GJUR-MED-RNAM-RGJAL /król/
    1750-1950 ZALEŻNOŚĆ OD CHIN
    1758-1804 ‘DŻAM-DPAL-RGJA-MC’O /dalajlama VIII/
    1781-1854 BLO-BZANG-BSTAN-PA’I-ŃI-MA /panczenlama IV/
    1806-1815 LUNG-RTOGS-RGJA-MC’O /dalajlama IX/
    1816-1837 C’UL-K’RIMS-RGJA-MC’O /dalajlama X/
    1838-1856 MK’AS-GRUB-RGJA-MC’O /dalajlama XI/
    1854-1882 DPAL-LDAN-CZ’OS-KJI-GRAGS-PA /panczenlama V/
    1856-1875 P’RIN-LAS-RGJA-MC’O /dalajlama XII/
    1875-1933 T’UB-BSTAN-RGJA-MC’O /dalajlama XIII/
    1882-XX w. DGE-LEGS-RNAM-RGJAL /panczenlama VI/
    1935- BSTAN’DZIN-RGJA-MC’O /dalajlama XIV/ od 1959 na emigracji w Indiach
    1950- W SKŁADZIE CHIN
    1959 POWSTANIE ANTYCHIŃSKIE
    1965- REGION AUTONOMICZNY CHIN
    Autor książki "Almanach dat 1799-1918", Warszawa 2007.

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast

Similar Threads

  1. Poczet władców i prezydentów państw - Ameryka Płd.
    By Aux_Teergois in forum Forum - Historia (PL)
    Replies: 4
    Last Post: 01-28-2010, 07:25 PM
  2. Poczet władców i prezydentów państw - Ameryka Płn.
    By Aux_Teergois in forum Forum - Historia (PL)
    Replies: 7
    Last Post: 01-28-2010, 07:00 PM
  3. Poczet władców i prezydentów państw - Afryka
    By Aux_Teergois in forum Forum - Historia (PL)
    Replies: 17
    Last Post: 01-28-2010, 06:05 PM
  4. Poczet władców i prezydentów państw - Azja
    By Aux_Teergois in forum Forum - Historia (PL)
    Replies: 15
    Last Post: 01-28-2010, 03:41 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
footer