LIGA NAROD紟 - LEAGUE OF NATIONS
28.VI.1919-18.IV.1946
sekretarze:
James Eric Drummond (Wielka Brytania) 1920-1933,
Joseph Avenol (Francja) 1933-1940,
Sean Lester (Irlandia) 1940-1946.

cz這nkowie:
1919
Argentyna, Australia, Belgia, Boliwia, Brazylia, Chile, Chiny, Czechos這wacja, Dania, Francja, Grecja, Gwatemala, Haiti, Hiszpania, Holandia, Honduras, Indie Bryt., Japonia, Kanada, Kolumbia, Kr鏊estwo Serb闚, Chorwat闚 i S這we鎍闚 (od 1929 Jugos豉wia), Kuba, Liberia, Nikaragua, Norwegia, Nowa Zelandia, Panama, Paragwaj, Persja (od 1935 Iran), Peru, Polska, Portugalia, Rumunia, Salwador, Syjam (od 1939 Tajlandia), Szwajcaria, Szwecja, Urugwaj, Wenezuela, Wielka Brytania, W這chy, Zwi您ek P責. Afryki.
1920
Albania, Austria, Bu貪aria, Finlandia, Kostaryka, Luksemburg.
1921
Estonia, Litwa, υtwa.
1922
W璕ry.
1923
Etiopia, Irlandia.
1924
Dominikana.
1926
Niemcy, wycofanie si Brazylii.
1931
Meksyk.
1932
Irak, Turcja.
1933
Wycofanie si Japonii i Niemiec.
1934
Afganistan, Ekwador, Zwi您ek Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR).
1935
Wycofanie si Paragwaju.
1936
Wycofanie si Gwatemali, Hondurasu i Nikaragui.
1937
Egipt, wycofanie si Salwadoru i W這ch.
1938
Wycofanie si Austrii i Chile.
1939
Wycofanie si Albanii, Czechos這wacji, Hiszpanii, Jugos豉wii, Peru, Wenezueli i W璕ier, wykluczenie ZSRR.
1940
Wycofanie si Danii, Estonii, Francji, Litwy, υtwy i Rumunii.
1942
Wycofanie si Haiti.
1944
Jugos豉wia.
1946
Rozwi您anie Ligi Narod闚.

MAx ENTENTA

1921-1939

cz這nkowie:
1921
Czechos這wacja, Jugos豉wia, Rumunia.
1939
Rozwi您anie Ma貫j Ententy.

BRYTYJSKA WSP粌NOTA NAROD紟
BRITISH COMMONWEALTH OF NATION


1926-1949

cz這nkowie:
1926
Australia, Irlandia, Kanada, Nowa Zelandia, Wielka Brytania, Zwi您ek Po逝dniowej Afryki (ZPA).
1947
Indie, Pakistan.
1948
Cejlon. Wycofanie si Irlandii.
1949
Przekszta販enie Brytyjskiej Wsp鏊noty Narod闚 we Wsp鏊not Narod闚.

ENTENTA BAΘA垶KA

1934-1941

cz這nkowie:
1934
Grecja, Jugos豉wia, Rumunia, Turcja.
1941
Rozwi您anie Ententy Ba趾a雟kiej.

PAKT PRZEDNIOAZJATYCKI

1937-1955

cz這nkowie:
1937
Afganistan, Irak, Iran, Turcja.
1955
Rozwi您anie Paktu Przednioazjatyckiego.

LPA
LIGA PA垶TW ARABSKICH
D涉MI’AT AL-DUWAL AL-ARABIJA,
ARAB LEAGUE


od 22.III.1945

cz這nkowie:
1945
Arabia Saudyjska, Egipt, Irak, Jemen, Liban, Syria, Transjordania (od 1949 Jordania).
1953
Libia.
1956
Sudan.
1958
Maroko, Tunezja.
1961
Kuwejt.
1962
Algieria.
1971
Bahrajn, Katar, Oman, Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA).
1973
Mauretania.
1974
Somalia.
1976
Organizacja Wyzwolenia Palestyny (OWP, od 1994 Autonomia Palesty雟ka).
1977
D磨buti.
1979
Zawieszenie Egiptu (do 1989).
1993
Komory.

Poza Lig Pa雟tw Arabskich: Sahara Zach. (blokada przez Maroko).

ONZ
ORGANIZACJA NAROD紟 ZJEDNOCZONYCH
UNITED NATIONS (UN),
ORGANISATION DES NATIONS UNIES (ONU), ORGANIZACYJA OBJEDINIONNYCH NACYJ (OON)


od 26.VI.1945

sekretarze generalni:
Trygve Halvdan Lie (Norwegia) 1945-1953,
Dag Hammarskj闤d (Szwecja) 1953-1961,
Sithu U Thant (Birma) 1961-1971,
Kurt Waldheim (Austria) 1971-1981,
Javier Perez de Cuellar (Peru) 1981-1991,
Butrus Butrus Ghali (Egipt) 1991-2001,
Kofi Annan (Ghana) 2001-2006,
Ban Ki-Moon (Korea P責.) 2007-

cz這nkowie:
1945
Arabia Saudyjska, Argentyna, Australia, Belgia, Bia這ruska Socjalistyczna Republika Radziecka, Boliwia, Brazylia, Chile, Chiny (od 1949 Tajwan), Czechos這wacja, Dania, Dominikana, Egipt, Ekwador, Etiopia, Filipiny, Francja, Grecja, Gwatemala, Haiti, Holandia, Honduras, Indie Bryt. (od 1947 Indie), Irak, Iran, Jugos豉wia, Kanada, Kolumbia, Kostaryka, Kuba, Liban, Liberia, Luksemburg, Meksyk, Nikaragua, Norwegia, Nowa Zelandia, Panama, Paragwaj, Peru, Polska, Salwador, Stany Zjednoczone Ameryki P馧nocnej (USA), Syria, Turcja, Ukrai雟ka Socjalistyczna Republika Radziecka, Urugwaj, Wenezuela, Wielka Brytania, Zwi您ek Po逝dniowej Afryki - ZPA (od 1961 Republika P責. Afryki (RPA)), Zwi您ek Socjalistycznych Republik Radzieckich - ZSRR (od 1991 Rosja).
1946
Afganistan, Islandia, Syjam (od 1949 Tajlandia), Szwecja.
1947
Jemen, Pakistan.
1948
Birma (od 1989 Myanmar).
1949
Izrael.
1950
Indonezja.
1955
Albania, Austria, Bu貪aria, Cejlon (od 1972 Sri Lanka), Finlandia, Hiszpania, Irlandia, Jordania, Kambod瘸 (1979-1989 Kampucza), Laos, Libia, Nepal, Portugalia, Rumunia, W璕ry, W這chy.
1956
Japonia, Maroko, Sudan, Tunezja.
1957
Federacja Malajska (od 1963 Malezja), Ghana.
1958
Gwinea.
1960
Cypr, Czad, Dahomej (od 1975 Benin), Gabon, G鏎na Wolta (od 1984 Burkina Faso), Kongo-Brazzaville (od 1971 Kongo), Kongo-L廩poldville (1966-1971 Kongo-Kinshasa, 1971-1997 Zair, od 1997 Demokratyczna Republika Konga), Mali, Niger, Nigeria, Republika Malgaska (od 1975 Madagaskar), Republika 字odkowoafryka雟ka (1976-1979 Cesarstwo 字odkowoafryka雟kie), Senegal (1982-1989 Senegambia), Somalia, Togo, Wybrze瞠 Ko軼i S這niowej.
1961
Kamerun, Mauretania, Mongolia, Sierra Leone, Tanganika (od 1964 do Tanzanii).
1962
Algieria, Burundi, Jamajka, Rwanda, Trynidad i Tobago, Uganda.
1963
Kenia, Kuwejt, Zanzibar (od 1964 do Tanzanii).
1964
Malawi, Malta, Tanzania, Zambia.
1965
Gambia (1982-1989 Senegambia), Singapur, wycofanie si Indonezji.
1966
Barbados, Botswana, Gujana, Indonezja, Lesotho, Malediwy.
1967
Jemen P責. (od 1990 do Jemenu).
1968
Gwinea R闚nikowa, Mauritius, Suazi (Ngwane).
1970
Fid磨.
1971
Bahrajn, Bhutan, Chi雟ka Republika Ludowa (ChRL), Katar, Oman, Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA), wykluczenie Tajwanu.
1973
Bahamy, Niemiecka Republika Demokratyczna (NRD, od 1990 do RFN), Republika Federalna Niemiec (RFN, od 1990 Niemcy).
1974
Bangladesz, Grenada, Gwinea Bissau.
1975
Angola, Komory, Mozambik, Papua-Nowa Gwinea, Republika Zielonego Przyl康ka, Surinam, Wyspy 安i皻ego Tomasza i Ksi捫璚a.
1976
Samoa Zach. (od 1997 Samoa), Seszele, Wietnam.
1977
D磨buti.
1978
Dominika, Wyspy Salomona.
1979
Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny.
1980
Vanuatu, Zimbabwe.
1981
Antigua i Barbuda, Belize.
1983
Saint Christopher i Nevis (od 1987 Saint Kitts i Nevis).
1984
Brunei-Darussalam.
1990
Namibia.
1991
Estonia, Korea雟ka Republika Ludowo-Demokratyczna (KRL-D), Korea P責., Litwa, υtwa, Mikronezja, Wyspy Marshalla.
1992
Armenia, Azerbejd瘸n, Bia這ru, Bo郾ia i Hercegowina, Chorwacja, Gruzja, Kazachstan, Kirgistan, Mo責awia, San Marino, S這wenia, Tad篡kistan, Turkmenistan, Ukraina, Uzbekistan, wykluczenie Jugos豉wii.
1993
Andora, Czechy, Erytrea, Liechtenstein, Macedonia, Monako, S這wacja.
1999
Kiribati, Nauru, Tonga.
2000
Tuvalu.
2002
Szwajcaria, Timor Wsch.
2003
Serbia i Czarnog鏎a (od 2006 Serbia).
2006
Czarnog鏎a.

Poza ONZ: Guam, Mariany P軟., Palau (Belau), Autonomia Palesty雟ka, Puerto Rico, Sahara Zach., Tajwan, Watykan.

UF
UNIA FRANCUSKA
UNION FRANォISE


1946-1958

cz這nkowie:
1946
Algieria, Czad, Dahomej, Francja, Gabon, G鏎na Wolta, Gujana Francuska, Gwadelupa, Kamerun, Komory, Kongo 字odkowe, Madagaskar, Martynika, Mauretania, Niger, Nowa Kaledonia, Polinezja Francuska, Reunion, Senegal, Somali Francuskie, Sudan Francuski, Togo, Ubangi-Szari, Wybrze瞠 Ko軼i S這niowej.
1949
Kambod瘸, Laos, Wietnam.
1954
Wycofanie si Kambod篡, Laosu i Wietnamu.
1958
Przekszta販enie Unii Francuskiej we Wsp鏊not Francusk.

SPC
KOMISJA POΣDNIOWOPACYFICZNA
SOUTH-PACIFIC COMISSION


1947-1998

cz這nkowie:
1947
Australia, Francja, Nowa Zelandia, Stany Zjednoczone Ameryki P馧nocnej (USA), Wielka Brytania.
1962
Samoa Zach. (od 1997 Samoa).
1968
Nauru.
1970
Fid磨, Tonga.
1975
Papua-Nowa Gwinea.
1978
Tuvalu, Wyspy Salomona.
1979
Kiribati.
1980
Vanuatu.
1991
Mikronezja, Wyspy Marshalla.
1994
Palau.
1998
Przekszta販enie Komisji Po逝dniowopacyficznej we Wsp鏊not Pacyfiku.

CFA
AFRYKA垶KA WSP粌NOTA WALUTOWA
COMMUNAUT FINANCIERE AFRICAINE


od 1948

cz這nkowie:
1948
Czad, Dahomej (od 1975 Benin), Gabon, G鏎na Wolta (od 1984 Burkina Faso), Hiszpa雟kie Terytoria Zatoki Gwinejskiej (1958-1964 Gwinea Hiszpa雟ka, 1964-1968 Hiszpa雟ki Region R闚nikowy, od 1968 Gwinea R闚nikowa), Kamerun, Komory, Kongo 字odkowe (1960-1971 Kongo-Brazzaville, od 1971 Kongo), Niger, Senegal (1959-1960 Federacja Mali, 1982-1989 Senegambia), Sudan Francuski (1958-1959 Republika Sudanu Zach., 1959-1960 Federacja Mali, od 1960 Mali), Togo, Ubangi-Szari (1958-1976 Republika 字odkowoafryka雟ka, 1976-1979 Cesarstwo 字odkowoafryka雟kie, od 1979 Republika 字odkowoafryka雟ka), Wybrze瞠 Ko軼i S這niowej.

OEWG
ORGANIZACJA EUROPEJSKIEJ WSP茛PRACY GOSPODARCZEJ
ORGANIZATION EUROPEAN ECONOMIC COOPERATION (OEEC)


16.IV.1948-30.IX.1961

cz這nkowie:
1948
Austria, Belgia, Dania, Francja, Grecja, Holandia, Irlandia, Islandia, Luksemburg, Norwegia, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Wielka Brytania, W這chy.
1949
specjalny status dla Jugos豉wii, Republika Federalna Niemiec (RFN).
1959
Hiszpania.
1961
Przekszta販enie Europejskiej Organizacji Wsp馧pracy Gospodarczej w Organizacj Wsp馧pracy Gospodarczej i Rozwoju.

OPA
ORGANIZACJA PA垶TW AMERYKA垶KICH
ORGANIZATION OF AMERICAN STATES (OAS), ORGANIZACI粍 DE LOS ESTADOS AMERICANOS (OEA)


od 30.IV.1948

cz這nkowie:
1948
Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Dominikana, Ekwador, Gwatemala, Haiti, Honduras, Kanada, Kolumbia, Kostaryka, Kuba, Meksyk, Nikaragua, Panama, Paragwaj, Peru, Salwador, Stany Zjednoczone Ameryki P馧nocnej (USA), Urugwaj, Wenezuela.
1962
Zawieszenie Kuby (do dzisiaj).
1966
Gujana.
1967
Barbados, Trynidad i Tobago.
1969
Jamajka.
1973
Bahamy.
1975
Grenada.
1976
Surinam.
1979
Dominika, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny.
1981
Antigua i Barbuda, Belize.
1983
Saint Christopher i Nevis (od 1987 Saint Kitts i Nevis).

RWPG
RADA WZAJEMNEJ POMOCY GOSPODARCZEJ
SOWIET EKONOMICZESKOJ WZAIMOPOMOSZCZI (SEW)


25.I.1949-28.VI.1991

cz這nkowie:
1949
Albania, Bu貪aria, Czechos這wacja, Polska, Rumunia, W璕ry, Zwi您ek Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR).
1950
Niemiecka Republika Demokratyczna (NRD).
1961
Wycofanie si Albanii.
1962
Mongolia.
1964
Umowa o wsp馧pracy z Jugos豉wi.
1972
Kuba.
1973
Umowa o wsp馧pracy z Finlandi.
1975
Umowy o wsp馧pracy z Meksykiem i Irakiem.
1978
Wietnam.
1979
Status obserwatora dla Afganistanu.
1983
Umowa o wsp馧pracy z Nikaragu.
1991
Rozwi您anie Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej.

NATO
ORGANIZACJA PAKTU P茛NOCNOATLANTYCKIEGO
NORTH ATLANTIC TREATY ORGANIZATION


od 4.IV.1949

sekretarze generalni:
lord Ismay (Wielka Brytania) 1952-1957,
Paul Henri Spaak (Belgia) 1957-1961,
Dirk Stikker (Holandia) 1961-1964,
Manlio Brosio (W這chy) 1964-1971,
Joseph Luns (Holandia) 1971-1984,
lord Carrington (Wielka Brytania) 1984-1988,
Manfred W顤ner (Niemcy) 1988-1994,
Willy Claes (Belgia) 1994-1995,
Javier Solana (Hiszpania) 1995-1999,
lord George Robertson (Wielka Brytania) 1999-2003,
Jaap de Hoop Scheffer (Holandia) 2003-2009
Anders Fogh Rasmussen (Dania) 2009-

cz這nkowie:
1949
Belgia, Dania, Francja, Holandia, Islandia, Kanada, Luksemburg, Norwegia, Portugalia, Stany Zjednoczone Ameryki P馧nocnej (USA), Wielka Brytania, W這chy.
1952
Grecja, Turcja.
1955
Republika Federalna Niemiec (RFN, od 1990 Niemcy).
1966
Wycofanie si Francji ze struktur wojskowych NATO.
1974
Wycofanie si Grecji.
1980
Grecja.
1982
Hiszpania.
1999
Czechy, Polska, W璕ry.
2004
Bu貪aria, Estonia, Litwa, υtwa, Rumunia, S這wacja, S這wenia. 2009 Albania, Chorwacja.

RADA EUROPY
COUNCIL OF EUROPE,
CONSEIL DE L’EUROPE


od 5.V.1949

cz這nkowie:
1949
Belgia, Dania, Francja, Grecja, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Norwegia, Szwecja, Turcja, Wielka Brytania, W這chy, Zag喚bie Saary.
1950
Islandia.
1951
Republika Federalna Niemiec (RFN, od 1990 Niemcy).
1954
Wycofanie si Zag喚bia Saary (wej軼ie w sk豉d RFN).
1955
Austria.
1961
Cypr.
1963
Szwajcaria.
1965
Malta.
1967
Zawieszenie Grecji.
1969
Wycofanie si Grecji.
1970
Status obserwatora dla Watykanu.
1974
Grecja.
1976
Portugalia.
1977
Hiszpania.
1978
Liechtenstein.
1988
San Marino.
1989
Finlandia.
1990
W璕ry.
1991
Czechos這wacja, Polska.
1992
Bu貪aria. Wykluczenie Jugos豉wii.
1993
Estonia, Czechy, Litwa, Rumunia, S這wacja, S這wenia.
1994
Andora.
1995
Albania, υtwa, Macedonia, Mo責awia, Ukraina.
1996
Chorwacja, Rosja. Status obserwatora dla Japonii, Kanady i Stan闚 Zjednoczonych Ameryki P馧nocnej (USA).
1999
Gruzja. Status obserwatora dla Meksyku.
2001
Armenia, Azerbejd瘸n, Jugos豉wia (od 2003 Serbia i Czarnog鏎a).
2002
Bo郾ia i Hercegowina.
2004
Monako.
2006
Serbia, Czarnog鏎a.

WSP粌NOTA NAROD紟
COMMONWEALTH OF NATION


od 1949

cz這nkowie:
1949
Australia, Cejlon (od 1972 Sri Lanka), Indie, Kanada, Nowa Zelandia, Pakistan, Wielka Brytania, Zwi您ek Po逝dniowej Afryki (ZPA, od 1961 Republika Po逝dniowej Afryki – RPA).
1957
Ghana, Malezja.
1960
Nigeria.
1961
Cypr, Sierra Leone, Tanganika (od 1964 Tanzania). Wycofanie si Republiki Po逝dniowej Afryki (RPA).
1962
Jamajka, Trynidad i Tobago, Uganda.
1963
Kenia.
1964
Malawi, Malta, Zambia.
1965
Gambia, Singapur.
1966
Barbados, Botswana, Gujana, Lesotho.
1968
Mauritius, Nauru, Suazi (Ngwane).
1970
Fid磨, Samoa Zach. (od 1997 Samoa), Tonga.
1972
Bangladesz. Wycofanie si Pakistanu.
1973
Bahamy.
1974
Grenada.
1975
Papua-Nowa Gwinea.
1976
Seszele.
1978
Dominika, Tuvalu, Wyspy Salomona.
1979
Kiribati, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny.
1980
Vanuatu, Zimbabwe.
1981
Antigua i Barbuda, Belize.
1982
Malediwy
1983
Saint Christopher i Nevis (od 1987 Saint Kitts i Nevis).
1984
Brunei-Darussalam.
1987
Wycofanie si Fid磨.
1989
Pakistan.
1990
Namibia.
1994
Republika Po逝dniowej Afryki (RPA).
1995
Kamerun, Mozambik. Wykluczenie Nigerii.
1997
Fid磨.
1999
Nauru, Nigeria. Wykluczenie Pakistanu.
2003
Wycofanie si Zimbabwe.
2004
Pakistan.
2006
Wykluczenie Fid磨
2007
Wykluczenie Pakistanu.

EWWiS
EUROPEJSKA WSP粌NOTA W癿LA I STALI
COMMUNAUT EUROP万NNE DU CHARBON ET DE L’ACIER (CECL)


18.IV.1951 (23.VII.1952)-23.VII.2002

cz這nkowie:
1951
Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Republika Federalna Niemiec (RFN), W這chy.
1973
Dania, Irlandia, Wielka Brytania.
1981
Grecja.
1986
Hiszpania, Portugalia.
1995
Austria, Finlandia, Szwecja.
2002
Wyga郾i璚ie Traktatu Paryskiego o utworzeniu EWWiS.

PAKT ANZUS
AUSTRALIA, NEW ZEALAND, UNITED STATES


od 1.IX.1951

cz這nkowie:
1951
Australia, Nowa Zelandia, Stany Zjednoczone Ameryki P馧nocnej (USA).
1986
Formalne wykluczenie Nowej Zelandii. Faktyczne zawieszenie dzia豉lno軼i paktu.

ODECA
ORGANIZACJA PA垶TW AMERYKI 吐ODKOWEJ
ORGANIZATION OF CENTRAL AMERICAN STATES (OCAS),
ORGANIZACI粍 DE LOS ESTADOS CENTROAMERICANOS


od 14.X.1951

cz這nkowie:
1951
Gwatemala, Honduras, Kostaryka, Nikaragua, Salwador.
1962
Panama.

RADA NORDYCKA (RADA P茛NOCNA)
NORDIC COUNCIL (NORTH COUNCIL)


od 1952

cz這nkowie:
1952
Dania, Islandia, Norwegia, Szwecja.
1955
Finlandia.

ORGANIZACJA PAKTU BAΘA垶KIEGO

1953-1974

cz這nkowie:
1953
Grecja, Jugos豉wia, Turcja.
1974
Rozwi您anie Organizacji Paktu Ba趾a雟kiego.

SEATO
ORGANIZACJA PAKTU POΣDNIOWO-WSCHODNIEJ AZJI
SOUTH-EAST ASIA TREATY ORGANIZATION


6.IX.1954-30.VI.1977

cz這nkowie:
1954
Australia, Filipiny, Francja, Nowa Zelandia, Pakistan, Stany Zjednoczone Ameryki P馧nocnej (USA), Tajlandia, Wielka Brytania.
1967
Wycofanie si Francji. Wycofanie si Pakistanu ze struktur wojskowych.
1972
Wycofanie si Pakistanu.
1974
Wycofanie si Australii i Nowej Zelandii.
1977
Rozwi您anie SEATO.

UZE
UNIA ZACHODNIOEUROPEJSKA
WESTERN EUROPEAN UNION (WEU)


od 28.X.1954

cz這nkowie:
1954
Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Republika Federalna Niemiec (RFN, od 1990 Niemcy), Wielka Brytania, W這chy.
1990
Hiszpania, Portugalia.
1991
Grecja.

Obserwatorzy: Austria, Dania, Finlandia, Irlandia, Szwecja.

Stowarzyszeni: Czechy, Islandia, Norwegia, Polska, Turcja, W璕ry.

PAKT BAGDADZKI
BAGHDAD PACT


24.II.1955-III.1959

cz這nkowie:
1955
Irak, Iran, Pakistan, Turcja, Wielka Brytania.
1959
Wycofanie si Iraku. Przekszta販enie Paktu Bagdadzkiego w Pakt Centralny.

UW
UKxD WARSZAWSKI


14.V.1955-1.VII.1991

cz這nkowie:
1955
Albania, Bu貪aria, Czechos這wacja, Niemiecka Republika Demokratyczna (NRD), Polska, Rumunia, W璕ry, Zwi您ek Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR).
1961
Wycofanie si Albanii.
1991
Rozwi您anie UW.

EWG
EUROPEJSKA WSP粌NOTA GOSPODARCZA
COMMUNAUT 匚ONOMIQUE EUROP万NNE (C万)


25.III.1957-1.XI.1993

cz這nkowie:
1957
Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Republika Federalna Niemiec (RFN, od 1990 Niemcy), W這chy.
1973
Dania, Irlandia, Wielka Brytania.
1981
Grecja.
1986
Hiszpania, Portugalia.
1993
Przekszta販enie EWG we Wsp鏊not Europejsk.

EURATOM
EUROPEJSKA WSP粌NOTA ENERGII ATOMOWEJ
EUROPEAN ATOMIC ENERGY COMMUNITY


od 25.III.1957

cz這nkowie:
1957
Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Republika Federalna Niemiec (RFN, od 1990 Niemcy), W這chy.
1973
Dania, Irlandia, Wielka Brytania.
1981
Grecja
1986
Hiszpania, Portugalia
1995
Austria, Finlandia, Szwecja.
2004
Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, υtwa, Malta, Polska, S這wacja, S這wenia, W璕ry.
2007
Bu貪aria, Rumunia.

WF
WSP粌NOTA FRANCUSKA
COMMUNAUT FRANォISE


od 1958

cz這nkowie:
1958
Algieria, Czad, Dahomej (od 1975 Benin), Gabon, G鏎na Wolta (od 1984 Burkina Faso), Gwadelupa, Gujana Francuska, Kamerun, Komory, Kongo 字odkowe (1960-1971 Kongo-Brazzaville, od 1971 Kongo), Madagaskar (1960-1975 Republika Malgaska), Martynika, Mauretania, Niger, Nowa Kaledonia, Polinezja Francuska, Republika 字odkowoafryka雟ka (1976-1979 Cesarstwo 字odkowoafryka雟kie), Reunion, Saint Pierre i Miquelon, Senegal (1959-1960 Federacja Mali, 1982-1989 Senegambia), Somali Francuskie (1967-1977 Francuskie Terytorium Afar闚 i Iss闚, od 1977 D磨buti), Sudan Francuski (1958-1959 Republika Sudanu Zach., 1959-1960 Federacja Mali, od 1960 Mali), Togo, Wybrze瞠 Ko軼i S這niowej.

CENTO
ORGANIZACJA PAKTU CENTRALNEGO
CENTRAL TREATY ORGANIZATION


III.1959-III.1979

cz這nkowie:
1959
Iran, Pakistan, Turcja, Wielka Brytania.
1979
Wycofanie si Iranu, Pakistanu i Turcji. Rozwi您anie CENTO.

EFTA
EUROPEJSKA STREFA WOLNEGO HANDLU
EUROPEAN FREE TRADE ASSOCIATION


od 4.I.1960

cz這nkowie:
1960
Austria, Dania, Norwegia, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania.
1970
Islandia.
1973
Wycofanie si Danii i Wielkiej Brytanii.
1985
Finlandia.
1986
Wycofanie si Portugalii.
1991
Liechtenstein.
1995
Wycofanie si Austrii, Finlandii i Szwecji.

OPEC
ORGANIZACJA KRAJ紟 EKSPORTUJ。YCH ROP NAFTOW
ORGANIZATION OF THE PETROLEUM EXPORTING COUNTRIES


od 14.IX.1960

cz這nkowie:
1960
Arabia Saudyjska, Irak, Iran, Kuwejt, Wenezuela.
1961
Katar.
1962
Indonezja, Libia.
1967
Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA).
1969
Algieria.
1971
Nigeria.
1973
Ekwador.
1975
Gabon.
1992
Wycofanie si Ekwadoru.
1994
Wycofanie si Gabonu.

BENELUX
UNIA EKONOMICZNA BENELUXU
BELGIQUE, NEDERLAND, LUXEMBOURG
BENELUX ECONOMIC UNION


od 1.XI.1960

cz這nkowie:
1960
Belgia, Holandia, Luksemburg.

LAFTA
STOWARZYSZENIE WOLNEGO HANDLU AMERYKI xCI垶KIEJ
LATINO-AMERICAN FREE TRADE ASSOCIATION


1960-1980

cz這nkowie:
1960
Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Ekwador, Kolumbia, Meksyk, Paragwaj, Peru, Urugwaj, Wenezuela.
1980
Przekszta販enie Stowarzyszenia Wolnego Handlu Ameryki ζci雟kiej w Latynoameryka雟kie Stowarzyszenie Integracyjne.

OECD
ORGANIZACJA WSP茛PRACY GOSPODARCZEJ I ROZWOJU
ORGANIZATION FOR ECONOMIC COOPERATION AND DEVELOPMENT


od 23.VII.1961

cz這nkowie:
1961
Austria, Belgia, Dania, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Kanada, Luksemburg, Norwegia, Portugalia, Republika Federalna Niemiec (RFN, od 1990 Niemcy), Stany Zjednoczone Ameryki P馧nocnej (USA), Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Wielka Brytania, W這chy.
1964
Japonia.
1969
Finlandia.
1971
Australia.
1973
Nowa Zelandia.
1994
Korea P責., Meksyk.
1995
Czechy.
1996
Polska, W璕ry.

CEAO
ZACHODNIOAFRYKA垶KA WSP粌NOTA GOSPODARCZA
COMMUNAUT ECONOMIQUE EN AFRIQUE OUEST


1962-I.1994

cz這nkowie:
1962
Dahomej (od 1975 Benin), G鏎na Wolta (od 1984 Burkina Faso), Mali, Niger, Senegal (1982-1989 Senegambia), Togo, Wybrze瞠 Ko軼i S這niowej.
1994
Przekszta販enie Zachodnioafryka雟kiej Wsp鏊noty Gospodarczej w Zachodnioafryka雟k Uni Gospodarczo-Walutow.

UMOA
ZACHODNIOAFRYKA垶KA UNIA WALUTOWA
UNION MON仈AIRE OUEST-AFRICAINE


1962-I.1994

cz這nkowie:
1962
Dahomej (od 1975 Benin), G鏎na Wolta (od 1984 Burkina Faso), Mali, Niger, Senegal (1982-1989 Senegambia), Togo, Wybrze瞠 Ko軼i S這niowej.
1994
Przekszta販enie Zachodnioafryka雟kiej Unii Walutowej w Zachodnioafryka雟k Uni Gospodarczo-Walutow.

OJA
ORGANIZACJA JEDNO列I AFRYKA垶KIEJ
ORGANIZATION OF AFRICAN UNITY (OAU)


25.V.1963-9.VII.2002

cz這nkowie:
1963
Algieria, Burundi, Czad, Dahomej (od 1975 Benin), Egipt, Etiopia, Gabon, Ghana, G鏎na Wolta (od 1984 Burkina Faso), Gwinea, Kamerun, Kenia, Kongo-Brazzaville (od 1971 Kongo), Kongo-L廩poldville (1966-1971 Kongo-Kinshasa, 1971-1997 Zair, od 1997 Demokratyczna Republika Konga), Liberia, Libia, Mali, Maroko, Mauretania, Niger, Nigeria, Republika Malgaska (od 1975 Madagaskar), Republika 字odkowoafryka雟ka (1976-1979 Cesarstwo 字odkowoafryka雟kie), Rwanda, Senegal (1982-1989 Senegambia), Sierra Leone, Somalia, Sudan, Tanganika (od 1964 do Tanzanii), Togo, Tunezja, Uganda, Wybrze瞠 Ko軼i S這niowej, Zanzibar (od 1964 do Tanzanii).
1964
Malawi, Tanzania, Zambia.
1965
Gambia (1982-1989 Senegambia).
1966
Botswana, Lesotho.
1968
Gwinea R闚nikowa, Mauritius, Suazi (Ngwane).
1973
Gwinea Bissau.
1975
Angola, Komory, Mozambik, Republika Zielonego Przyl康ka, Wyspy 安i皻ego Tomasza i Ksi捫璚a.
1976
Seszele.
1977
D磨buti.
1980
Zimbabwe.
1984
Sahara Zach., wycofanie si Maroka.
1990
Namibia.
1993
Erytrea.
1994
Republika Po逝dniowej Afryki (RPA).
2002
Przekszta販enie Organizacji Jedno軼i Afryka雟kiej w Uni Afryka雟k.

UDEAC
吐ODKOWOAFRYKA垶KA UNIA CELNO-WALUTOWA
UNION DOUANE-ECONOMIQUE EN AFRIQUE CENTRALE


1964-16.III.1994

cz這nkowie:
1964
Czad, Gabon, Kamerun, Kongo-Brazzaville (od 1971 Kongo), Republika 字odkowoafryka雟ka (1976-1979 Cesarstwo 字odkowoafryka雟kie),
1968
Gwinea R闚nikowa.
1975
Komory.
1994
Przekszta販enie 字odkowoafryka雟kiej Unii Celno-Walutowej w 字odkowoafryka雟k Wsp鏊not Gospodarczo-Walutow.

CARIFTA
KARAIBSKA STREFA WOLNEGO HANDLU
CARIBBEAN FREE TRADE AREA


1966-1.V.1973

cz這nkowie:
1966
Antigua, Barbados, Dominika, Grenada, Gujana, Honduras Bryt., Jamajka, Montserrat, Saint Christopher-Nevis-Anguilla, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Trynidad i Tobago, Turks i Caicos.
1973
Przekszta販enie Karaibskiej Strefy Wolnego Handlu we Wsp鏊not Karaibsk.

ASEAN
STOWARZYSZENIE NAROD紟 AZJI POΣDNIOWO-WSCHODNIEJ
ASSOCIATION OF SOUTH-EAST ASIAN NATIONS


od 8.VIII.1967

cz這nkowie:
1967
Filipiny, Indonezja, Malezja, Singapur, Tajlandia.
1984
Brunei-Darussalam, status obserwatora dla Papui-Nowej Gwinei.
1989
Status specjalny dla Korei P責.
1995
Myanmar, Wietnam.
1997
Laos.
1999
Kambod瘸.

OAPEC
ORGANIZACJA PA垶TW ARABSKICH EKSPORTUJ。YCH ROP NAFTOW
ORGANIZATION OF ARAB PETROLEUM EXPORTING COUNTRIES


od 1968

cz這nkowie:
1968
Abu Zabi (nale膨cy do Zjednoczonych Emirat闚 Arabskich), Arabia Saudyjska, Algieria, Bahrajn, Dubaj (nale膨cy do Zjednoczonych Emirat闚 Arabskich), Egipt, Irak, Katar, Kuwejt, Libia, Syria.

AFESD
ARABSKI FUNDUSZ ROZWOJU EKONOMICZNEGO I SPOΒCZNEGO
ARAB FUND FOR ECONOMIC AND SOCIAL DEVELOPMENT


od 1968

cz這nkowie:
1968
Algieria, Arabia Saudyjska, Egipt, Kuwejt, Liban, Libia, Maroko, Mauretania, Organizacja Wyzwolenia Palestyny (OWP), Somalia, Sudan, Syria, Tunezja.
1971
Bahrajn, Katar, Oman, Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA).
1977
D磨buti.

AMC – CAN
ANDYJSKI WSP粌NY RYNEK – WSP粌NOTA ANDYJSKA
ANDINO MERCADO COMMUN – COMUNIDAD ANDINA DE NACIONES


od 1969

cz這nkowie:
1969
Boliwia, Ekwador, Kolumbia, Peru, Wenezuela.

SPF
FORUM POΣDNIOWEGO PACYFIKU
SOUTH PACIFIC FORUM


1971-2000

cz這nkowie:
1971
Australia, Fid磨, Nauru, Nowa Zelandia, Samoa Zach. (od 1997 Samoa), Tonga.
1975
Papua-Nowa Gwinea.
1978
Tuvalu, Wyspy Salomona.
1979
Kiribati.
1980
Vanuatu.
1991
Mikronezja, Wyspy Marshalla.
1994
Palau.
2000
Przekszta販enie Forum Po逝dniowego Pacyfiku w Forum Wysp Pacyfiku.

CARICOM
WSP粌NOTA KARAIBSKA – KARAIBSKI WSP粌NY RYNEK
CARIBBEAN COMMUNITY


od 1973

cz這nkowie:
1973
Antigua (od 1981 Antigua i Barbuda), Barbados, Dominika, Grenada, Gujana, Honduras Bryt. (od 1981 Belize), Jamajka, Montserrat, Saint Christopher-Nevis-Anguilla (1980-1987 Saint Christopher i Nevis, od 1987 Saint Kitts i Nevis), Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Trynidad i Tobago, Turks i Caicos.
1975
Bahamy, Surinam.

KBWE
KONFERENCJA BEZPIECZE垶TWA I WSP茛PRACY W EUROPIE


21.VII.1975-6.XII.1994

cz這nkowie:
1975
Austria, Belgia, Bu貪aria, Cypr, Czechos這wacja (1990-1992 Czeska i S這wacka Republika Federacyjna – CSRF), Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Jugos豉wia, Kanada, Liechtenstein, Luksemburg, Malta, Monako, Niemiecka Republika Demokratyczna (NRD, od 1990 do Niemiec), Norwegia, Polska, Portugalia, Republika Federalna Niemiec (RFN, od 1990 Niemcy), Rumunia, San Marino, Stany Zjednoczone Ameryki P馧nocnej (USA), Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Watykan, W璕ry, Wielka Brytania, W這chy, Zwi您ek Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR, od 1991 Rosja).
1991
Albania, Estonia, Litwa, υtwa, Macedonia, Tad篡kistan, Turkmenistan, Uzbekistan.
1992
Armenia, Azerbejd瘸n, Bia這ru, Bo郾ia i Hercegowina, Chorwacja, Gruzja, Kazachstan, Kirgistan, Mo責awia, S這wenia, Ukraina.
1993
Andora, Czechy, S這wacja.

SELA
LATYNOAMERYKA垶KI SYSTEM GOSPODARCZY
SISTEMA DE LA ECONOMIA LATINOAMERICANA


od 1975

cz這nkowie:
1975
Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Ekwador, Gujana, Gwatemala, Haiti, Honduras, Jamajka, Kolumbia, Kostaryka, Kuba, Nikaragua, Panama, Paragwaj, Peru, Salwador, Surinam, Trynidad i Tobago, Urugwaj, Wenezuela.

ECOWAS
WSP粌NOTA GOSPODARCZA PA垶TW AFRYKI ZACHODNIEJ
ECONOMIC COMMUNITY OF WEST-AFRICAN STATES


od 1975

cz這nkowie:
1975
Benin, Gambia (1982-1989 Senegambia), Ghana, G鏎na Wolta (od 1984 Burkina Faso), Gwinea, Gwinea Bissau, Liberia, Mali, Niger, Nigeria, Republika Zielonego Przyl康ka, Senegal (1982-1989 Senegambia), Sierra Leone, Togo, Wybrze瞠 Ko軼i S這niowej.

G-7/G-8
名IATOWY SZCZYT GOSPODARCZY
GROUP 7/GROUP 8


od 1975

cz這nkowie:
1975
Francja, Japonia, Kanada, Republika Federalna Niemiec (od 1990 Niemcy), Stany Zjednoczone Ameryki P馧nocnej (USA), Wielka Brytania, W這chy.
1994
Status r闚nouprawnionego partnera politycznego dla Rosji.

ACP
PA垶TWA AFRYKI, KARAIB紟 I PACYFIKU
AFRICAN, CARIBEAN AND PACIFIC COUNTRIES


od 1975

cz這nkowie:
1975
Angola, Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Benin, Botswana, Burundi, Czad, Dominikana, Etiopia, Fid磨, Gabon, Gambia (1982-1989 Senegambia), Ghana, G鏎na Wolta (od 1984 Burkina Faso), Gujana, Gwinea, Gwinea Bissau, Gwinea R闚nikowa, Haiti, Jamajka, Kamerun, Kenia, Komory, Kongo, Lesotho, Liberia, Malawi, Mali, Mauretania, Mauritius, Mozambik, Niger, Nigeria, Papua-Nowa Gwinea, Republika 字odkowoafryka雟ka (1976-1979 Cesarstwo 字odkowoafryka雟kie), Republika Zielonego Przyl康ka, Samoa Zach. (od 1997 Samoa), Senegal (1982-1989 Senegambia), Sierra Leone, Somalia, Suazi (Ngwane), Sudan, Tanzania, Togo, Tonga, Trynidad i Tobago, Uganda, Wybrze瞠 Ko軼i S這niowej, Wyspy 安i皻ego Tomasza i Ksi捫璚a, Zair (od 1997 Demokratyczna Republika Konga), Zambia.
1976
Seszele.
1977
D磨buti.
1978
Dominika, Tuvalu, Wyspy Salomona.
1979
Kiribati, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny.
1980
Vanuatu, Zimbabwe.
1981
Belize.
1983
Saint Christopher i Nevis (od 1987 Saint Kitts i Nevis).
1990
Namibia.
1993
Erytrea.

GCC
RADA WSP茛PRACY ZATOKI PERSKIEJ
GULF COOPERATION COUNCIL


od 1981

cz這nkowie:
1981
Arabia Saudyjska, Bahrajn, Katar, Kuwejt, Oman, Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA).

ALADI
LATYNOAMERYKA垶KIE STOWARZYSZENIE INTEGRACYJNE
ASOCIACI粍 LATINOAMERICANA DE INTEGRACI粍


od 1980

cz這nkowie:
1980
Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Ekwador, Kolumbia, Meksyk, Paragwaj, Peru, Urugwaj, Wenezuela.

SAARC
POΣDNIOWOAZJATYCKIE STOWARZYSZENIE WSP茛PRACY REGIONALNEJ
SOUTH ASIAN ASSOCIATION FOR REGIONAL COOPERATION


od 1985

cz這nkowie:
1985
Bangladesz, Bhutan, Indie, Malediwy, Nepal, Pakistan, Sri Lanka.

FTA
STREFA WOLNEGO HANDLU USA-KANADA
FREE TRADE ASSOCIATION


1.I.1989-1.I.1994

cz這nkowie:
1989
Kanada, Stany Zjednoczone Ameryki P馧nocnej (USA).
1994
Przekszta販enie Strefy Wolnego Handlu w P馧nocnoameryka雟k Stref Wolnego Handlu.

APEC
WSP茛PRACA GOSPODARCZA AZJI I PACYFIKU
ASIA-PACIFIC ECONOMIC COOPERATION


od XI.1989

cz這nkowie:
1989
Australia, Brunei-Darussalam, Filipiny, Indonezja, Japonia, Kanada, Malezja, Nowa Zelandia, Singapur, Stany Zjednoczone Ameryki P馧nocnej (USA), Tajlandia.
1991
Chi雟ka Republika Ludowa (ChRL), Hongkong (od 1997 Specjalny Region Administracyjny ChRL), Tajwan.
1993
Meksyk, Papua-Nowa Gwinea.
1994
Chile, Korea P責.
1998
Peru, Rosja, Wietnam.

UMA
UNIA ARABSKIEGO MAGHREBU
L’UNITE MAGHREB ARABIQUE


od 1989

cz這nkowie:
1989
Algieria, Libia, Maroko, Mauretania, Tunezja.

GRUPA QUADRAGONALE/PENTAGONALE
QUADRAGONALE/PENTAGONALE GROUP


1990-1991

cz這nkowie:
1990
Austria, Czechos這wacja (1990-1992 Czeska i S這wacka Republika Federacyjna – CSRF), W璕ry, W這chy.
1991
Przekszta販enie Grupy Pentagonale w Grup Heksagonale.

GRUPA HEKSAGONALE
HEXAGONALE GROUP


1991-1992

cz這nkowie:
1991
Austria, Czeska i S這wacka Republika Federacyjna (CSRF), Polska, W璕ry, W這chy.
1992
Przekszta販enie Grupy Heksagonale w Inicjatyw 字odkowoeuropejsk.

WNP
WSP粌NOTA NIEPODLEGΧCH PA垶TW
COMMONWEALTH OF THE INDEPENDENT STATES


od 1991

cz這nkowie:
1991
Armenia, Azerbejd瘸n, Bia這ru, Kazachstan, Kirgistan, Mo責awia, Rosja, Tad篡kistan, Turkmenistan, Ukraina, Uzbekistan.
1994
Gruzja.
2005
Wycofanie si Turkmenistanu.

MERCOSUR
WSP粌NY RYNEK POΣDNIA
MERCADO COM湸 DEL SUR


od 1991

cz這nkowie:
1991
Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Urugwaj.

TR粑K﹗ WEIMARSKI
WEIMAR TRIANGLE


od 1991

cz這nkowie:
1991
Francja, Niemcy, Polska.

CEFTA
吐ODKOWOEUROPEJSKA STREFA WOLNEGO HANDLU
GRUPA WYSZEHRADZKA
CENTRAL EUROPEAN FREE TRADE AGREEMENT


od 1992

cz這nkowie:
1992
Czeska i S這wacka Republika Federacyjna (CSRF), Polska, W璕ry.
1993
Czechy, S這wacja.
1995
S這wenia.
1997
Rumunia.

CBSS
RADA PA垶TW BAΡYCKICH
COUNCIL OF BALTIC SEA STATES


od 1992

cz這nkowie:
1992
Dania, Estonia, Finlandia, Islandia, Litwa, υtwa, Norwegia, Niemcy, Polska, Rosja, Szwecja.

CEI
INICJATYWA 吐ODKOWOEUROPEJSKA
CENTRAL EUROPEAN INITIATIVE


od 1992

cz這nkowie:
1992
Austria, Bo郾ia i Hercegowina, Chorwacja, Czeska i S這wacka Republika Federacyjna (CSRF), Polska, S這wenia, W璕ry, W這chy.
1993
Czechy, Macedonia, S這wacja.
1996
Albania, Bia這ru, Bu貪aria, Mo責awia, Rumunia, Ukraina.
2000
Jugos豉wia (od 2003 Serbia i Czarnog鏎a).
2006
Serbia, Czarnog鏎a.

SADC
WSP粌NOTA ROZWOJU POΣDNIOWEJ AFRYKI
SOUTHERN AFRICAN DEVELOPMENT COMMUNITY


od 1992

cz這nkowie:
1992
Angola, Botswana, Komory, Lesotho, Malawi, Mauritius, Mozambik, Namibia, Republika Po逝dniowej Afryki (RPA), Seszele, Suazi (Ngwane), Tanzania, Zair (od 1997 Demokratyczna Republika Konga), Zambia, Zimbabwe.

SICA
SYSTEM INTEGRACJI AMERYKI 吐ODKOWEJ
SISTEMA DE LA INTEGRACI粍 CENTROAMERICANA


od 1993

cz這nkowie:
1993
Gwatemala, Honduras, Kostaryka, Nikaragua, Panama, Salwador.

WE
WSP粌NOTA EUROPEJSKA
COMMONWEALTH OF EUROPE (CE),
COMMUNAUT EUROP万NNE (CE)


od 1.XI.1993
1993
Belgia, Dania, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Portugalia, Wielka Brytania, W這chy.
1995
Austria, Finlandia, Szwecja.

UE
UNIA EUROPEJSKA
EUROPEAN UNION


od 1.XI.1993

cz這nkowie:
1993
Belgia, Dania, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Portugalia, Wielka Brytania, W這chy.
1995
Austria, Finlandia, Szwecja.
2004
Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, υtwa, Malta, Polska, S這wacja, S這wenia, W璕ry.
2007
Bu貪aria, Rumunia.

NAFTA
P茛NOCNOAMERYKA垶KA STREFA WOLNEGO HANDLU
NORTH AMERICAN FREE TRADE AGREEMENT


od 1.I.1994

cz這nkowie:
1994
Kanada, Meksyk, Stany Zjednoczone Ameryki P馧nocnej (USA).

UEMOA
ZACHODNIOAFRYKA垶KA UNIA GOSPODARCZO-WALUTOWA
UNION ECONOMIQUE ET MON仈AIRE OUEST-AFRICAINE


od I.1994

cz這nkowie:
1994
Benin, Burkina Faso, Mali, Niger, Senegal, Togo, Wybrze瞠 Ko軼i S這niowej.

CEMAC
吐ODKOWOAFRYKA垶KA WSP粌NOTA GOSPODARCZO-WALUTOWA
COMMUNAUT ECONOMIQUE ET MONETAIRE EN AFRIQUE CENTRALE


od 16.III.1994

cz這nkowie:
1994
Czad, Gabon, Gwinea R闚nikowa, Kamerun, Komory, Kongo, Republika 字odkowoafryka雟ka.

OBWE
ORGANIZACJA BEZPIECZE垶TWA I WSP茛PRACY W EUROPIE


od 6.XII.1994

cz這nkowie:
1994
Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejd瘸n, Belgia, Bia這ru, Bo郾ia i Hercegowina, Bu貪aria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Jugos豉wia (od 2003 Serbia i Czarnog鏎a), Kanada, Kazachstan, Kirgistan, Liechtenstein, Litwa, υtwa, Luksemburg, Macedonia, Malta, Mo責awia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, S這wacja, S這wenia, Stany Zjednoczone Ameryki P馧nocnej (USA), Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Turkmenistan, Ukraina, Uzbekistan, Watykan, W璕ry, Wielka Brytania, W這chy.
2006
Serbia, Czarnog鏎a.

WSP粌NOTA PACYFIKU
PACIFIC COMMUNITY


od 1998

cz這nkowie:
1998
Australia, Fid磨, Francja, Kiribati, Mikronezja, Nauru, Nowa Zelandia, Palau, Papua-Nowa Gwinea, Samoa, Stany Zjednoczone Ameryki P馧nocnej (USA), Tonga, Tuvalu, Vanuatu, Wielka Brytania, Wyspy Marshalla, Wyspy Salomona.

PIF
FORUM WYSP PACYFIKU
PACIFIC ISLAND FORUM


od 2000

cz這nkowie:
2000
Australia, Fid磨, Kiribati, Mikronezja, Nauru, Nowa Zelandia, Palau, Papua-Nowa Gwinea, Samoa, Tonga, Tuvalu, Vanuatu, Wyspy Marshalla, Wyspy Salomona.

UA
UNIA AFRYKA垶KA
UNION AFRICAN


od 9.VII.2002

cz這nkowie:
2002
Algieria, Angola, Benin, Botswana, Burkina Faso, Burundi, Czad, Demokratyczna Republika Konga, D磨buti, Egipt, Erytrea, Etiopia, Gabon, Gambia, Ghana, Gwinea, Gwinea Bissau, Gwinea R闚nikowa, Kamerun, Kenia, Komory, Kongo, Lesotho, Liberia, Libia, Madagaskar, Malawi, Mali, Mauretania, Mauritius, Mozambik, Namibia, Niger, Nigeria, Republika Po逝dniowej Afryki (RPA), Republika 字odkowoafryka雟ka, Republika Zielonego Przyl康ka, Rwanda, Sahara Zach., Senegal, Seszele, Sierra Leone, Somalia, Suazi (Ngwane), Sudan, Tanzania, Togo, Tunezja, Uganda, Wybrze瞠 Ko軼i S這niowej, Wyspy 安i皻ego Tomasza i Ksi捫璚a, Zambia, Zimbabwe.