1901
Wilhelm Conrad Röntgen (Niemcy)

1902
1/2
Hendrik Antoon Lorentz (Holandia)
1/2
Pieter Zeeman (Holandia)

1903
1/2
Antoine Henri Becquerel (Francja)
1/4
Pierre Curie (Francja)
1/4
Maria Skłodowska-Curie (Francja i Polska) urodzona w Warszawie (Polska, wtedy Rosja carska)

1904
Lord Rayleigh John William Strutt (Wielka Brytania)

1905
Philipp Eduard Anton von Lenard (Niemcy) urodzony w Preszburgu (Bratysławie) (Słowacja, wtedy Austria)

1906
Joseph John Thomson (Wielka Brytania)

1907
Albert Abraham Michelson (USA) urodzony w Strelno (Niemcy)

1908
Gabriel Lippmann (Francja) urodzony w Hollerich (Luksemburg)

1909
1/2
Karl Ferdinand Braun (Niemcy)
1/2
Guglielmo Marconi (Włochy)

1910
Johannes Diderik van der Waals (Holandia)

1911
Wilhelm Karl Wien (Niemcy)

1912
Nils Gustaf Dalén (Szwecja)

1913
Heike Kamerlingh-Onnes (Holandia)

1914
Max von Laue (Niemcy)

1915
1/2
Sir William Henry Bragg (Wielka Brytania)
1/2
Sir William Lawrence Bragg (Wielka Brytania) urodzony w Adelaide (Australia)

1916
nie przyznano

1917
Charles Glover Barkla (Wielka Brytania)

1918
Max Karl Ernst Ludwig Planck (Niemcy)

1919
Johannes Stark (Niemcy)

1920
Charles Édouard Guillaume (Szwajcaria)

1921
Albert Einstein (Niemcy i Szwajcaria) urodzony w Ulm (Niemcy)

1922
Niels Henrik David Bohr (Dania)

1923
Robert Andrews Millikan (USA)

1924
Karl Manne Georg Siegbahn (Szwecja)

1925
1/2
James Franck (Niemcy)
1/2
Gustav Ludwig Hertz (Niemcy)

1926
Jean Baptiste Perrin (Francja)

1927
1/2
Arthur Holly Compton (USA)
1/2
Charles Thomson Rees Wilson (Wielka Brytania) urodzony w Glencorse

1928
Sir Owen Williams Richardson (Wielka Brytania)

1929
Książe Louis-Victor Pierre Raymond de Broglie (Francja)

1930
Sir Chandrasekhara Venkata Raman (Indie)
(Indie)

1931
nie przyznano

1932
Werner Karl Heisenberg (Niemcy)

1933
1/2
Paul Adrien Maurice Dirac (Wielka Brytania)
1/2
Erwin Schrödinger (Austria)

1934
nie przyznano

1935
Sir James Chadwick (Wielka Brytania)

1936
1/2
Victor Franz Hess (Austria)
1/2
Carl David Anderson (USA)

1937
1/2
Clinton Joseph Davisson (USA)
1/2
Sir George Paget Thomson (Wielka Brytania)

1938
Enrico Fermi (Włochy)

1939
Ernest Orlando Lawrence (USA)

1940
nie przyznano

1941
nie przyznano

1942
nie przyznano

1943
Otto Stern (USA) urodzony w Sorau (Niemcy)

1944
Isidor Isaac Rabi (USA) urodzony w Rymanowie (Polska, wtedy Austro-Węgry)

1945
Wolfgang Pauli (Austria)

1946
Percy Williams Bridgman (USA)

1947
Sir Edward Victor Appleton (Wielka Brytania)

1948
Patrick Maynard Stuart Blackett (Wielka Brytania)

1949
Hideki Yukawa (Japonia)

1950
Cecil Frank Powell (Wielka Brytania)

1951
1/2
Sir John Douglas Cockroft (Wielka Brytania)
1/2
Ernest Thomas Sinton Walton (Irlandia)

1952
1/2
Edward Mills Purcell (USA)
1/2
Felix Bloch (USA) urodzony w Zurychu (Szwajcaria)

1953
Frits (Frederik) Zernike (Holandia)

1954
1/2
Walther Bothe (RFN)
1/2
Max Born (RFN) urodzony w Breslau (Wrocławiu), (Polska, wtedy Niemcy)

1955
1/2
Polykarp Kusch (USA) urodzony w Blankenburg (Niemcy)
1/2
Willis Eugene Lamb (USA)

1956
1/3
John Bardeen (USA)
1/3
Walter Houser Brattain (USA)
1/3
William Bradford Shockley (USA) urodzony w Londynie (Wielka Brytania)

1957
1/2
Tsung-DaoLee (Chiny)
1/2
Chen-Ning Yang (Chiny)

1958
1/3
Igor Tamm (ZSRR)
1/3
Ilia Frank (ZSRR)
1/3
Pawieł Czerenkow (ZSRR)

1959
1/2
Emilio Gino Segré (USA) urodzony w Tivoli (Włochy)
1/2
Owen Chamberlain (USA)

1960
Donald Arthur Glaser (USA)

1961
1/2
Rudolf Ludwig Mössbauer (RFN)
1/2
Robert Hofstadter (USA)

1962
Lew Landau (ZSRR)

1963
1/2
Eugene Paul Wigner (USA) urodzony w Budapeszcie (Węgry, wtedy Austro-Węgry)
1/4
Maria Goeppert-Mayer (USA) urodzona w Kattowitz (Katowicach), (Polska, wtedy Niemcy)
1/4
J. Hans D. Jensen (RFN)

1964
1/2
Charles Hard Townes (USA)
1/4
Nikołaj Basow (ZSRR)
1/4
Aleksandr Prochorow (ZSRR)

1965
1/3
Shinchiro Tomonaga (Japonia)
1/3
Julian Seymour Schwinger (USA)
1/3
Richard Philips Feynman (USA)

1966
Alfred Kastler (Francja)

1967
Hans Albrecht Bethe (USA)urodzony w Strasbourgu (Francja, wtedy Niemcy)

1968
Luis Walter Alvarez (USA)

1969
Murray Gell-Mann (USA)

1970
1/2
Hannes Olof Gösta Alfvén (Szwecja)
1/2
Louis Eugčne Félix Néel (Francja)

1971
Dennis Gabor (Wielka Brytania) urodzony w Budapeszcie (Węgry, wtedy

1972
1/3
John Bardeen (USA)
1/3
Leon Neil Cooper (USA)
1/3
John Robert Schrieffer (USA)

1973
1/2
Brian David Josephson (Wielka Brytania)
1/4
Leo Esaki (Japonia)
1/4
Ivar Giaever (USA) urodzony w Bergen (Norwegia)

1974
1/2
Sir Martin Ryle (Wielka Brytania)
1/2
Anthony Hewish (Wielka Brytania)

1975
1/3
Aage Niels Bohr (Dania)
1/3
Ben Roy Mottelson (Dania) urodzony w Chicago (USA)
1/3
Leo James Rainwater (USA)

1976
1/2
Burton Richter (USA)
1/2
Samuel Chao Chung Ting (USA)

1977
1/3
Philip Warren Anderson (USA)
1/3
Sir Neville Francis Mott (Wielka Brytania)
1/3
John Hasbrouck van Vleck (USA)

1978
1/2
Piotr L. Kapica (ZSRR)
1/4
Arno Allan Penzias (USA) urodzony w Monachium (Niemcy)
1/4
Robert Woodrow Wilson (USA)

1979
1/3
Sheldon Lee Glashow (USA)
1/3
Abdus Salam (Pakistan)
1/3
Steven Weinberg (USA)

1980
1/2
Val Logsdon Fitch (USA)
1/2
James Watson Cronin (USA)

1981
1/2
Karl Manne Siegbahn (Szwecja)
1/4
Arthur Leonard Schawlow (USA)
1/4
Nicolaas Bloembergen (USA) urodzony w Dordrechcie (Holandia)

1982
Kenneth Geddes Wilson (USA)

1983
1/2
Subramanyan Chandrasekhar (USA) urodzony w Lahore (Indie)
1/2
William Alfred Fowler (USA)

1984
1/2
Carlo Rubbia (Włochy)
1/2
Simon van der Meer (Holandia)

1985
Klaus von Klitzing (RFN)

1986
1/2
Ernst Ruska (RFN)
1/4
Heinrich Rohrer (Szwajcaria)
1/4
Gerd Binnig (RFN)

1987
1/2
Johannes Georg Bednorz (RFN)
1/2
Karl Alexander Müller (Szwajcaria)

1988
1/3
Leon M. Lederman (USA)
1/3
Melvin Schwartz (USA)
1/3
Jack Steinberger (USA) urodzony w Bad Kissingen (Niemcy)

1989
1/2
Norman F. Ramsey (USA)
1/4
Hans G. Dehmelt (USA) urodzony w Görlitz (Niemcy)
1/4
Wolfgang Paul (RFN)

1990
1/3
Richard E. Taylor (Kanada)
1/3
Jerome I. Friedman (USA)
1/3
Henry W. Kendall (USA)

1991
Pierre-Gilles de Gennes (Francja)

1992
Georges Charpak (Francja) urodzony w Dąbrowicy (Polska)

1993
1/2
Russell A. Hulse (USA)
1/2
Joseph H. Taylor Jr (USA)

1994
1/2
Bertram N. Brockhouse (Kanada)
1/2
Clifford G. Shull (USA)

1995
1/2
Martin L. Perl (USA)
1/2
Frederick Reines (USA)

1996
1/3
David M. Lee (USA)
1/3
Douglas D. Osheroff (USA)
1/3
Robert C. Richardson (USA)

1997
1/3
Steven Chu (USA)
1/3
William D. Phillips (USA)
1/3
Claude N. Cohen-Tannoudji (Francja) urodzony w Konstantynie (Algieria)

1998
1/3
Robert B. Laughlin (USA)
1/3
Horst L. Störmer (Niemcy)
1/3
Daniel C. Tsui (USA) urodzony w Henan (ChRL, wtedy Chiny)

1999
1/2
Gerardus’t Hooft (Holandia)
1/2
Martinus J. G. Veltman (Holandia)

2000
1/2
Jack S. Kilby (USA)
1/4
Żores I. Alfierow (Rosja)
1/4
Herbert Kroemer (USA)

2001
1/3
Eric A. Cornell (USA)
1/3
Wolfgang Ketterle (Niemcy)
1/3
Carl E. Wieman (USA)

2002
1/2
Ricardo Giacconi (USA) urodzony w Genui (Włochy)
1/4
Raymond Davis Jr (USA)
1/4
Masatoshi Koshiba (Japonia)

2003
1/3
Alexei A. Abrikosow (USA i Rosja)
1/3
Witalij L. Ginzburg (Rosja)
1/3
Anthony J. Leggett (Wielka Brytania i USA)

2004
1/3
David J. Gross (USA)
1/3
H. David Politzer (USA)
1/3
Frank Wilczek (USA)

2005
1/3
Roy J. Glauber (USA)
1/3
John L. Hall (USA)
1/3
Theodor W. Hänsch (Niemcy)

2006
1/2
John C. Mather (USA)
1/2
George F. Smoot (USA)

2007
1/2
Albert Fert (Francja)
1/2
Peter Grünberg (Niemcy)

2008
1/2
Yoichiro Nambu (USA)
1/4
Makoto Kobayashi(Japonia)
1/4
Toshihide Maskawa (Japonia)

2009
1/2
Charles K. Kao (Wielka Brytania, Hongkong) urodzony w Szanghaju (ChRL)
1/4
Willard S. Boyle (USA) urodzony w Amherst (Kanada)
1/4
George E. Smith (USA)