DATY MIEJSCA ZWYCIĘZCY PRZEGRANI

486 r. Soissons Frankowie (CHLODWIG I) Armia rzymska (SYAGRIUSZ)
496 r. Tolbiac Frankowie (CHLODWIG I) Alamanowie
534 r. Trikameron Bizancjum (BELIZARIUSZ) Wandalowie
9.XII. 536 r. Rzym Bizancjum (BELIZARIUSZ) Ostrogoci
552 r. Taginae Bizancjum Ostrogoci (TOTILA)
559 r. Konstantynopol Bizancjum Heftalici
624 r. Bedr Zwolennicy MAHOMETA Siły opozycji
627 r. Bitwa „Rowu” Zwolennicy MAHOMETA Siły opozycji
631 r. Wogast Państwo Samona Frankowie
633 r. Ullais Arabowie Persja
636 r. Rz. Jarmuk Arabowie Bizancjum
636 r. Kadesia Arabowie Persja
637 r. Ktezyfon Arabowie Persja
642 r. Nahawand Arabowie Persja
656 r. Basra Wojska arabskie ALEGO I Opozycja arabska
657 r. Siffin nierozstrzygnięta między wojskami arabskimi ALEGO I a opozycj± arabsk± MUAWIJI
659 r. Cezareja Arabowie Bizancjum
678 r. Konstantynopol Bizancjum Arabowie
680 r. Karbala Wojska arabskie MUAWIJI Opozycja arabska AL-HUSAJNA
687 r. Tertry Austrazja (Frankowie) Neustria (Frankowie)
711 r. Jerez de la Frontera Arabowie (TARIK IBN ZIJAD) Wizygoci
717-718 r. Konstantynopol Bizancjum Arabowie
722 r. Covadonga Asturia Arabowie
8.VI. 732 r. Poitiers (Tours) Frankowie (KAROL MŁOT) Arabowie
740 r. Akrojnion Bizancjum Arabowie
751 r. Rz. Tałas Arabowie Chiny
774 r. Pawia Frankowie (KAROL WIELKI) Longobardowie
777 r. Saragossa Frankowie (KAROL WIELKI) Arabowie
778 r. Przeł. Roncesvalles Baskowie Frankowie (ROLAND)
805 r. Patras Bizancjum Słowianie
811 r. Pliska Bułgaria (KRUM) Bizancjum (NICEFOR I)
814 r. Konstantynopol Bizancjum Bułgaria
825 r. Snowdon Wessex (Anglosasi) Mercja (Anglosasi)
846 r. Rzym Państwo Ko¶cielne Saraceni (Arabowie)
849 r. Rzym Państwo Ko¶cielne Saraceni (Arabowie)
866 r. Konstantynopol Bizancjum Waregowie (Normanowie)
885 r. Paryż Królestwo Zachodniofrankijskie Normanowie
891 r. Lovanium Królestwo Wschodniofrankijskie Normanowie
907 r. Konstantynopol Bizancjum Ru¶ Kijowska
907 r. Dziewin Węgry Państwo Wielkomorawskie
VIII.915 r. Garigliano Toskania (ALBERYK, TEOFILAKT), Państwo Ko¶cielne (JAN X) Saraceni (Arabowie)
917 r. Rz. Acheloos (Aspropotamos) Bułgaria (SYMEON I WIELKI) Bizancjum
15.III. 933 r. Rz. Unstruta (Riade, Magdeburg) Niemcy Węgry
941 r. Konstantynopol Bizancjum Ru¶ Kijowska
955 r. Rz. Lech (Augsburg) Niemcy Węgry
972 r. Cedynia Polska (MIESZKO I) Niemiecka Marchia Wschodnia (HODON)
980 r. Tara Irowie Normanowie
982 r. Cotrone Saraceni (Arabowie) Niemcy
1000 r. Svolder Dania, Szwecja, Słowianie Połabscy Norwegia (OLAF I TRYGGVASON)
1014 r. Clontarf Irowie Normanowie
1030 r. Stiklestad Siły opozycji norweskiej (SWEN KNUTSSON) Armia norweska OLAFA II HARALDSSONA
1043 r. Konstantynopol Bizancjum Ru¶ Kijowska
18.VI. 1053 r. Civitate Normanowie Państwo Ko¶cielne (LEON IX)
1056 r. Pryzława Wieleci Sasi
1066 r. Stamford Bridge Anglia Norwegia (HARALD III HAARDRAADE)
14.X. 1066 r. Hastings Normanowie (WILHELM I ZDOBYWCA) Anglia (HAROLD II)
1071 r. Mantzikert Turcy Seldżuccy Bizancjum
1075 r. Rz. Unstruta (Homburg) Armia niemiecka (HENRYK IV) Możnowładcy sascy
1080 r. Hohenmölsen Armia niemiecka (HENRYK IV) Wojska opozycji (RUDOLF SZWABSKI)
1083-1084 r. Rzym Normanowie (ROBERT GUISCARD) Niemcy (HENRYK IV)
1086 r. Zallaka Almorawidzi (Arabowie) Leon, Kastylia
1097 r. Dorylajon (Eskişehir) Krzyżowcy Turcy Seldżuccy
15.VII. 1099 r. Jerozolima Krzyżowcy Turcy Seldżuccy
1109 r. Głogów Polska Niemcy (HENRYK V)
1109 r. Wrocław Polska Niemcy (HENRYK V)
1119 r. Aleppo Turcy Seldżuccy Krzyżowcy
1136 r. Konghelle Norwegia Słowianie Połabscy
1139 r. Ourique Portugalia Arabowie
1144 r. Edessa Turcy Seldżuccy Krzyżowcy
1147 r. Damaszek Turcy Seldżuccy Krzyżowcy
1168 r. Arkona Dania Słowianie Połabscy
1176 r. Myriokefalon Turcy Seldżuccy Bizancjum
29.V. 1176 r. Legnano Liga Lombardzka Niemcy (FRYDERYK I)
2.X. 1187 r. Hittin Ajjubidzi (SALAH AD-DIN) Krzyżowcy
1190-1191 r. Akka Krzyżowcy Turcy Seldżuccy
1192 r. Delhi Turcy Seldżuccy (MOHAMMAD GHORI) Radżputanie
1195 r. Alarcos Almohadzi (Arabowie) Nawarra
1204 r. Konstantynopol Krzyżowcy Bizancjum
1205 r. Zawichost Polska Ru¶ Halicka (ROMAN)
1206 r. Adrianopol Bułgaria Cesarstwo Łacińskie (BALDWIN I)
1212 r. Las Navas de Tolosa Kastylia, Aragonia, Nawarra Almohadzi
(Arabowie)
1213 r. Muret Anglia Albigensi
27.VII.1214 r. Bouvines Francja (FILIP II AUGUST, FRYDERYK II HOHENSTAUF) Anglia (JAN BEZ ZIEMI), Niemcy (OTTO IV WELF), Flandria
31.V. 1223 r. Rz. Kałka Mongolia Ru¶ Kijowska, Połowcy
1223 r. Suwar Mongolia Bułgaria Wołżańsko-Kamska
1227 r. Bornhöved Hanza Dania
1230 r. Kłokotnica Bułgaria Epir, Saloniki
1236 r. Szawle Nowogród Wielki Zakon Inflancki
1237 r. Drohiczyn Ru¶ Halicka Zakon Krzyżacki
1237 r. Cortenuova Niemcy (FRYDERYK II) Liga Lombardzka
1238 r. Władymir Mongolia Ru¶ Kijowska
1238 r. Kozielsk Mongolia Ru¶ Kijowska
1238 r. Rz. Sita Mongolia Ru¶ Kijowska (JERZY II)
1240 r. Kijów Mongolia Ru¶ Kijowska
1240 r. Rz. Newa Nowogród Wielki (ALEKSANDER NEWSKI) Szwecja
18.III. 1241 r. Chmielnik Mongolia Polska
9.IV.1241 r. Legnica Mongolia Polska (HENRYK II POBOŻNY)
11.IV.1241 r. Pola Mohi Mongolia Węgry (BELA IV)
1242 r. Jez. Czudzkie Nowogród Wielki (ALEKSANDER NEWSKI) Zakon Inflancki
1243 r. Kösedag Mongolia Turcy Seldżuccy
1249 r. Damietta Krzyżowcy (LUDWIK IX ¦WIĘTY) Ajjubidzi
1258 r. Bagdad Mongolia Kalifat Bagdadzki
1260 r. Jez. Durbe Żmudzini Zakon Krzyżacki
1260 r. Ajn Dżalut (Nazaret) Mamelukowie Mongolia
1261 r. Konstantynopol Bizancjum (Cesarstwo Nicei)(MICHAŁ VIII PALEOLOG) Krzyżowcy (Cesarstwo Łacińskie)
1264 r. Lewes Siły opozycji baronów (SIMON DE MONTFORT) Armia angielska (HENRYK III)
1265 r. Benewent Neapol (KAROL ANJOU) Niemcy
1265 r. Evesham Armia angielska (EDWARD) Siły opozycji baronów
1278 r. Durnkrüt (Suche Kruty) Habsburgowie Czechy (PRZEMYSŁAW II OTTOKAR)
1284 r. Neapol Aragonia Neapol, Sycylia
1291 r. Akka Mamelukowie Krzyżowcy
11.VII.1302 r. Courtrai (Kortrijk) Flandria Francja (FILIP IV PIĘKNY)
24.VI.1314 r. Bannockburn Szkocja (ROBERT BRUCE) Anglia (EDWARD II)
1315 r. Morgarten Szwajcarzy (kantony Uri, Schwyz, Unterwalden) Habsburgowie
1322 r. Mühldorf Wittelsbachowie (LUDWIK) Habsburgowie (FRYDERYK)
1331 r. Płowce Polska (WŁADYSŁAW I ŁOKIETEK) Zakon Krzyżacki
1332 r. Sempach Szwajcarzy (kantony Uri, Schwyz, Unterwalden) Habsburgowie
1333 r. Kamakura Armia feudałów (YOSHISADA NITTA) Japońska armia cesarska
1340 r. Rio Salado Kastylia, Portugalia Arabowie
1340 r. Sluys Anglia Francja, Kastylia
26.VIII.1346 r. Crécy-en-Ponthieu Anglia (EDWARD III) Francja (FILIP VI)
1347 r. Calais Anglia Francja
1356 r. Poitiers (Maupertuis) Anglia Francja (JAN II DOBRY, FILIP)
1363 r. Sine Wody Litwa Tatarzy
1364 r. Auray Anglia Siły powstańców
1367 r. Najera (Navarette) Anglia Francja, Kastylia
1371 r. Rz. Marica (Czernomen) Turcja Serbia, Bułgaria
8.IX.1380 r. Kulikowe Pole Moskwa (DYMITR DOŃSKI) Tatarzy
1381 r. Chioggia Wenecja Genua
1382 r. Roosebeke Flandria(LUDWIK DE MÂLE) Siły powstańców (FILIP VAN ARTEVELDE)
14.VIII. 1385 r. Aljubarrota Portugalia (JAN I WIELKI) Kastylia
1386 r. Sempach Szwajcarzy Habsburgowie
1388 r. Näfels Szwajcarzy Habsburgowie
15.VI.1389 r. Kosowe Pole Turcja (MURAD I) Serbia, Bo¶nia (ŁAZARZ HREBELJANOVIĆ)
1393 r. Tyrnowo Turcja Bułgaria
1395 r. Równina Rowina Wołoszczyzna (MIRCEA STARY) Turcja
25.IX.1396 r. Nikopolis Turcja (BAJAZYT I) Krzyżowcy (ZYGMUNT LUKSEMBURSKI)
1398 r. Delhi Armia TIMURA Sułtanat Delhi
1399 r. Rz. Worskla Tatarzy Litwa
20.VII. 1402 r. Ankara Armia TIMURA Turcja (BAJAZYT I)
1408 r. Ličge Burgundia JAN NIEUSTRASZONY) Siły mieszczan
15.VII. 1410 r. Grunwald Polska (WŁADYSŁAW II JAGIEŁŁO), Litwa (WITOLD), Tatarzy Zakon Krzyżacki (ULRYK VON JUNGINGEN), najemnicy z Europy Zachodniej
1415 r. Azincourt Anglia Francja
14.VII. 1420 r. Witkowa Góra Husyci (JAN ®I®KA) armia cesarska ZYGMUNTA LUKSEMBURSKIEGO
1426 r. Brouvershaven Burgundia (FILIP DOBRY) Siły opozycji
1429 r. Orlean Francja Anglia
14.VIII. 1431 r. Domazlice Husyci (PROKOP WIELKI) Siły krucjaty antyheretyckiej (GIULANO CESARINI)
30.V. 1434 r. Lipany Siły krucjaty antyheretyckiej
(GIULANO CESARINI), utrakwi¶ci (umiarkowani husyci) Taboryci (radykalni husyci)
1435 r. Wiłkomierz Polska, Litwa Siły ¦WIDRYGIEŁŁY, Zakon Krzyżacki, Zakon Inflancki
1439 r. Grotniki Polska (ZBIGNIEW OLE¦NICKI) Siły opozycji szlacheckiej
10.XI.1444 r. Warna Turcja (MURAD II) Polska, Węgry
(WŁADYSŁAW III)
17-19.X. 1448 r. Kosowe Pole Turcja Węgry
1450 r. Heathfield Anglia Armia chłopska (JACK CADE)
29.V.1453 r. Konstantynopol Turcja (MEHMED II ZDOBYWCA) Bizancjum (KONSTANTYN XI PALEOLOG)
1453 r. Châtillon Francja Anglia
1453 r. Gavere Burgundia (FILIP DOBRY) Powstańcy gandawscy
18.IX.1454 r. Chojnice Zakon Krzyżacki Polska
6.VIII.1456 r. Belgrad Węgry (JAN HUNYADI) Turcja
1462 r. ¦wiecino Polska (PIOTR DUNIN) Zakon Krzyżacki
15.IX. 1463 r. Zalew Wi¶lany Polska Zakon Krzyżacki
1465 r. Monthléry Francja (LUDWIK XI) Liga Dobra Publicznego (m.in. Burgundia)
1467 r. Kruja Turcja Albania
1467 r. Baia Mołdawia (STEFAN WIELKI) Węgry (MACIEJ KORWIN)
1471 r. Tewkesbury Yorkowie Lancastrowie
1471 r. Wzgórza Brunkeberg k/Sztokholmu Siły opozycji szwedzkiej (STURE STARSZY) Dania (CHRYSTIAN I)
1475 r. Vaslui Mołdawia (STEFAN WIELKI) Turcja
1476 r. Murten Szwajcaria Burgundia
1476 r. Grandson Szwajcaria Burgundia
5.I.1477 r. Nancy Lotaryngia (RENE II) Burgundia (KAROL ¦MIAŁY)
1480 r. Rz. Ugra Moskwa (IWAN III SROGI (WIELKI)) Tatarzy (AHMAD)
1480 r. Rodos Zakon Joannitów Turcja
14.VII.1482 r. Loja Emirat Grenady Kastylia, Aragonia
III.1483 r. Malaga Emirat Grenady Kastylia, Aragonia
IV.1483 r. Lucena Kastylia, Aragonia Emirat Grenady
22.VIII.1485 r. Bosworth Tudorowie, Lancastrowie (HENRYK TUDOR) Yorkowie (RYSZARD III)
1485 r. Bosworth Tudorowie, Lancastrowie (HENRYK TUDOR) Yorkowie
(RYSZARD III)
27.VII. 1488 r. Saint-Aubin- du-Courmier Francja Bretania
1490-2.I.1492 r. Grenada Kastylia, Aragonia (FERDYNAND ARAGOŃSKI, IZABELA KASTYLIJSKA) Emirat Grenady