DATY MIEJSCA ZWYCIĘZCY PRZEGRANI

6.VII.1495 r. Fornuovo (Farnua) nierozstrzygnięta między Francją a Ligą antyfrancuską (książęta włoscy i Państwo Kościelne)
6.X.1499 r. Mediolan Francja Liga antyfrancuska
(książęta włoscy i Państwo Kościelne)
1508 r. Orsza Polska, Litwa Moskwa
14.V.1509 r. Agnadel Francja Wenecja
1509 r. Diu Portugalia (FRANCISCO DE ALMEIDA) Mamelukowie, Gudżarat
11.IV.1512 r. Rawenna Francja (GASTON DE FOIX) Święta Liga
(Państwo Kościelne, Wenecja, Neapol)
1512 r. Mediolan Szwajcaria Francja
1513 r. Guinegatte Anglia Francja
1514 r. Równina Czałdyran Turcja Persja
1514 r. Tabriz Turcja Persja
1514 r. Orsza Polska, Litwa Moskwa
1515 r. Marignano Francja Szwajcaria
24.VIII.1516 r. Marj Djabik k/Aleppo Turcja Mamelukowie
1520- 1521 r. Tenochtitlan Hiszpania (HERNAN CORTES) Aztekowie
1520 r. Bogesund Dania Szwecja (STEN MŁODSZY)
IV.1521 r. Villalar Hiszpania Powstańcy „Communeros”
(JUAN LOPEZ DE PADILLA, MARIA PACHECO)
27.IV.1522 r. Bicoca Austria Francja
24.II.1525 r. Pawia Austria Francja
(FRANCISZEK I)
15.V.1525 r. Frankenhausen Wojska książąt niemieckich Armia chłopska
(THOMAS MÜNTZER, HEINRICH PFEIFFER)
29.VIII. 1526 r. Mohacz Turcja Węgry
(LUDWIK II)
6.V.1527 r. Rzym Austria
(KAROL V) Państwo Kościelne
1527 r. Tuna Szwecja Siły powstańców
(DALJUNKARE)
1531 r. Obertyn Polska Mołdawia
1531 r. Oslo Dania Wojska byłego króla Danii, CHRYSTIANA II
11.X.1531 r. Kappel Katolicy Protestanci
1532 r. Güns Austria Turcja
5.VI.1535 r. Svendborg Dania Lubeka
13-14.IV.1544 r. Cerisoles Francja Austria
24.IV.1547 r. Mühlberg Austria
(KAROL V) Protestanci (Liga Schmalkaldzka)
1552 r. Palast Turcja Austria
10.VIII. 1557 r. Saint Quentin Hiszpania
(FILIBERT) Francja
(ANNE DE MONTMORENCY)
19.XII.1562 r. Dreux Katolicy (KAROL DE GUISE, SAINT ANDRÉ, ANNE DE MONTMORENCY) Francuscy protestanci - hugenoci (LUDWIK DE CONDÉ)
13.III.1569 r. Jarnac Katolicy Francuscy protestanci - hugenoci (LUDWIK DE CONDÉ)
7.X.1571 r. Lepanto Hiszpania, Wenecja, Państwo Kościelne Turcja
11.XI. 1573 r. Zuiderzee Niderlandzcy gezowie Hiszpania
4.VIII.1578 r. Al-Kasr al-Kabir (Wadi al-Machazin) Maroko
(ABD AL-MALIK) Portugalia
(SEBASTIAN)
20.XI. 1587 r. Coutras Francuscy protestanci - hugenoci
(HENRYK) Katolicy
I.1588 r. Byczyna Polska Austria (MAKSYMILIAN)
29.VII.1588 r. Gravelines Anglia
(FRANCIS DRAKE) Hiszpania
1596 r. Keresztes Turcja Austria
5.X.1598 r. Linköping Opozycja szwedzka (KAROL SUDERMAŃSKI) Wojska królewskie (ZYGMUNT WAZA)
1600 r. Nieuwpoort Holandia (MAURYCY VON NASSAU) Hiszpania
23.VI.1601 r. Kokenhausen Polska (JAN KAROL CHODKIEWICZ) Szwecja
1604 r. Biały Kamień Polska Szwecja
1605 r. Dobrynicze Rosja Oddziały DYMITRA SAMOZWAŃCA
27.IX. 1605 r. Kircholm Polska
(JAN KAROL CHODKIEWICZ) Szwecja (KAROL IX)
6.VII.1607 r. Guzów Polska (ZYGMUNT III WAZA) Oddziały rokoszan (MIKOŁAJ ZEBRZYDOWSKI)
X.1607 r. Tuła Rosja (WASYL IV SZUJSKI) Oddziały chłopskie (IWAN BOŁOTNIKOW)
4.VII. 1610 r. Kłuszyn Polska (STANISŁAW ŻÓŁKIEWSKI) Rosja (WASYL IV SZUJSKI)
19.IX. 1620 r. Cecora Turcja Polska (STANISŁAW ŻÓŁKIEWSKI)
8.XI. 1620 r. Biała Góra k/Pragi Austria (JOHANN TSERKLAES DE TILLY) Powstańcy czescy (CHRYSTIAN I książę Anhalt)
IX-X.1621 r. Chocim Polska Turcja
6.V.1622 r. Mingolsheim Hiszpania (AMBROSIO SPINOLA) Palatynat (ERNEST VON MANSFELD, CHRYSTIAN książę Brunszwiku)
27.VIII. 1626 r. Lutter Austria (JOHANN TSERKLAES DE TILLY) Dania (CHRYSTIAN IV)
29.IX.-1.X. 1626 r. Gniew Szwecja Polska
1627 r. Czarne Polska (STANISŁAW KONIECPOLSKI) Szwecja
1627 r. Piława Szwecja Polska
28.XI.1627 r. Oliwa Polska (AREND DICKMANN) Szwecja (GÖRANSSON STIERNSKÖLD)
17.VIII. 1628 r. Tczew Szwecja Polska
27.VI. 1629 r. Trzciana Polska (STANISŁAW KONIECPOLSKI) Szwecja (GUSTAW II ADOLF)
17.IX.1631 r. Breitenfeld k/Lipska Szwecja (GUSTAW II ADOLF) Austria (JOHANN TSERKLAES DE TILLY)
16.XI.1632 r. Lützen nierozstrzygnięta między Szwecją (GUSTAW II ADOLF) a Austrią
1633 r. Sasowy Róg Polska Turcja
1633 r. Kamieniec Podolski Polska Turcja
6.IX.1634 r. Nördlingen Austria Szwecja
1635 r. Louvain Austria Francja, Holandia
4.X.1636 r. Wittstock Szwecja (JOHAN BANÉR) Austria, Saksonia
X.1639 r. Douvres Holandia
(MAARTEN HARPERTSZON TROMP) Hiszpania
1639 r. Thionville Austria (OTTAVIO PICCOLOMINI) Francja
1642 r. Breitenfeld k/Lipska Szwecja Austria
(OTTAVIO PICCOLOMINI)
23.X.1642 r. Edge Hill Angielska armia królewska Siły parlamentu (OLIVER CROMWELL)
19.V.1643 r. Rocroi Francja
(HENRI JULES książę D’ENGHIEN DE CONDÉ) Hiszpania
1643 r. Gainsborough Siły parlamentu (OLIVER CROMWELL) Angielska armia królewska
1643 r. Winceby Siły parlamentu (OLIVER CROMWELL) Angielska armia królewska
1643 r. Chalgrove Field Siły parlamentu (OLIVER CROMWELL) Angielska armia królewska
1643 r. Lansdowne Siły parlamentu (OLIVER CROMWELL) Angielska armia królewska
1644 r. Pekin Armia powstańców chłopskich (LI TZU CZENG) Chińska armia cesarska
1644 r. Pekin Armia mandżurska Armia powstańców chłopskich (LI TZU CZENG)
1644 r. Ochmatów Polska
(STANISŁAW KONIECPOLSKI) Tatarzy
2.VII. 1644 r. Marston Moor Siły parlamentu (OLIVER CROMWELL), Szkocja Angielska armia królewska
4, 5, 9.VIII.1644 r. Freiburg Francja Bawaria, Austria
5.III.1645 r. Jankov Szwecja (LENNART TORSTENSSON) Bawaria, Austria
14.VI.1645 r. Naseby Siły parlamentu (OLIVER CROMWELL) Angielska armia królewska
3.VIII.1645 r. Nördlingen Francja (HENRI JULES książę D’ENGHIEN DE CONDÉ, HENRI DE TURENNE) Bawaria, Austria
29.IV.-V. 1648 r. Żółte Wody Kozacy (BOHDAN CHMIELNICKI) Polska
(STEFAN POTOCKI)
25.V.1648 r. Korsuń Kozacy Polska
VII.1648 r. Konstantynów nierozstrzygnięta między Kozakami a Polską
VIII.1648 r. Preston Siły parlamentu (OLIVER CROMWELL) Szkocja
IX.1648 r. Piławce Kozacy Polska
1649 r. Drogheda Anglia
(OLIVER CROMWELL) Stronnicy Karola I
1649 r. Wexford Anglia (OLIVER CROMWELL) Stronnicy Karola I
VIII.1649 r. Zbaraż nierozstrzygnięta między Kozakami (BOHDAN CHMIELNICKI), Chanatem Krymskim (ISLAM III GIREJ) a Polską (książę JEREMI WIŚNIOWIECKI)
VIII.1649 r. Zborów nierozstrzygnięta między Kozakami (BOHDAN CHMIELNICKI), Chanatem Krymskim (ISLAM III GIREJ) a Polską (JAN II KAZIMIERZ)
3.IX.1650 r. Dunbar Anglia Szkocja
15.XII.1650 r. Rethel Wojska książąt francuskich (mazarinistów) Siły opozycji
28-30.VI.1651 r. Beresteczko Polska (JAN II KAZIMIERZ) Kozacy, Tatarzy
7.VII.1651 r. Płaszówka Polska Kozacy
3.IX.1651 r. Worcester Anglia (OLIVER CROMWELL) Szkocja (KAROL II)
2.VI.1652 r. Batoh Kozacy Polska
1653 r. Scheveningen Anglia Holandia
(MAARTEN HARPERTSZON TROMP)
29.I.-2.II.1655 r. Ochmatów Polska, Tatarzy Rosja, Kozacy
29.IX.1655 r. Gródek Jagielloński Rosja, Kozacy Polska
3.X.1655 r. Wojnicz Szwecja Polska
X-XII. 1655 r. Częstochowa Polska (AUGUSTYN KORDECKI) Szwecja (MILLER)
10.XI.1655 r. Jezierna Tatarzy Kozacy
20-22.XI.1655 r. Załóźce Tatarzy Kozacy
18.II.1656 r. Gołąb Szwecja (KAROL X GUSTAW) Polska (STEFAN CZARNIECKI)
7.IV.1656 r. Warka Polska (STEFAN CZARNIECKI) Szwecja (książę FRYDERYK BADEŃSKI)
28-30.VII.1656 r. Warszawa Szwecja, Brandenburgia Polska
8.X.1656 r. Prostki Polska (WINCENTY GOSIEWSKI), Tatarzy Szwecja, Brandenburgia
22.VII.1657 r. Czarny Ostrów Polska Siedmiogród
14.VI.1658 r. Dunkierka Francja (HENRI DE TURENNE) Hiszpania (DON JUAN JOSE D’AUSTRIA)
21.X.1658 r. Werki Rosja (IWAN CHOWAŃSKI) Polska (WINCENTY GOSIEWSKI)
1659 r. Nyborg Austria, Brandenburgia, Polska Szwecja
18.VII.1659 r. Konotop Polska (STANISŁAW JABŁONOWSKI), Kozacy (JAN WYHOWSKI), Tatarzy Rosja (ALEKSY TRUBECKI)
25.VI.1660 r. Połonka Polska (STEFAN CZARNIECKI) Rosja (IWAN CHOWAŃSKI)
3.XI.1660 r. Cudnów Polska Rosja
4.XI.1661 r. Kuszliki Polska Rosja (IWAN CHOWAŃSKI)
1663 r. Neuhausel Turcja Austria
1664 r. Nowy Amsterdam (Nowy Jork) Anglia Holandia
1664 r. Leva Austria Turcja
1664 r. Raab Austria Turcja
1665 r. Zat. Southwold Anglia Holandia
4.IX.1665 r. Częstochowa Oddziały rokoszan (JERZY LUBOMIRSKI) Polska armia królewska
1665 r. Villa Viciosa Portugalia Hiszpania
13.VII.1666 r. Mątwy Oddziały rokoszan (JERZY LUBOMIRSKI) Polska armia królewska
19.XII.1666 r. Ściana Kozacy, Tatarzy Polska
4-17.X.1667 r. Podhajce Polska Tatarzy
6.IX.1669 r. Kandia Turcja Państwo Kościelne (VINCENZO ROSPIGLIOSI)
26.VIII.1671 r. Bracław Polska Kozacy
21.X.1671 r. Kalnik Polska Kozacy
1672 r. Yarmouth Holandia Francja, Anglia
26.VIII.1672 r. Kamieniec Podolski Turcja Polska
1672 r. Zamość Polska (JAN SOBIESKI) Tatarzy
1672 r. Szczebrzeszyn Polska (JAN SOBIESKI) Tatarzy
1672 r. Narol Polska (JAN SOBIESKI) Tatarzy
1672 r. Horyniec Polska (JAN SOBIESKI) Tatarzy
1672 r. Komarno Polska (JAN SOBIESKI) Tatarzy
1672 r. Kałusz Polska (JAN SOBIESKI) Tatarzy
1672 r. Uhrynów Polska (JAN SOBIESKI) Tatarzy
30.VI.1673 r. Maastricht Francja Holandia
11.XI.1673 r. Chocim Polska (JAN SOBIESKI) Turcja (HUSSEIN PAŞA)
1674 r. Messyna Siły powstańców sycylijskich Hiszpania
I. 1675 r. Sasbach Francja (HENRI DE TURENNE) Austria
(RAYMOND MONTECUCCOLI)
VI.1675 r. Fehrbellin Brandenburgia Szwecja
1676 r. W-y Liparyjskie Francja Hiszpania, Holandia
1676 r. Katania Francja Hiszpania, Holandia
12.IX.1683 r. Wiedeń Polska (JAN III SOBIESKI), Austria (książę KAROL LOTARYŃSKI) Turcja (KARA MUSTAFA)
7.X.1683 r. Parkany (I bitwa) Turcja (KARA MEHMED) Polska (JAN III SOBIESKI), Austria
9.X.1683 r. Parkany (II bitwa) Polska (JAN III SOBIESKI), Austria Turcja (KARA MEHMED)
2.IX.1686 r. Buda Austria Siły powstańców węgierskich
1687 r. Mohacz Austria (KAROL V LEOPOLD) Turcja
IX.1688 r. Belgrad Austria (MAKSYMILIAN EMANUEL) Turcja
10.VII.1690 r. Rz. Boyne Anglia (WILHELM IIII ORAŃSKI) Oddziały pretendenta do tronu Anglii (JAKUB II)
10.VII.1690 r. Przyl. Beachy Head Francja Anglia, Holandia
1691 r. Slankamen Austria
(książę LUDWIK BADEŃSKI) Turcja
1692 r. Dolina Glencoe Anglia, klan szkocki CAMPBELL Armia górali szkockich MC DONALD
V.1692 r. Zat. La Hougue Anglia, Holandia Francja
1693 r. Neerwinden Francja Austria
1693 r. Przyl. Lagos Francja Anglia, Holandia
1696 r. Ugra (Ułan Bator) Chiny (KANGSI) Dżungaria (GOLDAN)
VI.1696 r. Mediolan Francja, Sabaudia Austria
VII.1696 r. Azow Rosja Turcja, Chanat Krymski
1697 r. Zenta Austria (książę EUGENIUSZ SABAUDZKI) Turcja
19.XI.1700 r. Olkienniki Wojska litewskich republikanów Armia rodu SAPIEHÓW
30.XI.1700 r. Narwa Szwecja Rosja
19.VII.1701 r. Rz. Dźwina Szwecja Saksonia
19.VII.1702 r. Kliszów Szwecja (KAROL XII) Saksonia, Polska (AUGUST II MOCNY)
1702 r. Noteburg (Schlisselburg) Rosja Szwecja
1703 r. Nyenschanz Rosja Szwecja
V.1703 r. Pułtusk Szwecja Saksonia
13.VIII. 1704 r. Höchstädt (Blenheim) Anglia (JOHN CHURCHILL OF MARLBOROUGH), Austria (książę EUGENIUSZ SABAUDZKI) Francja, Bawaria
IX-X.1704 r. Warszawa Szwecja Saksonia
XI.1704 r. Poniec Saksonia
(SCHULENBURG) Szwecja
31.VII.1705 r. Warszawa Szwecja Saksonia, Polska
9.X.1705 r. Barcelona Anglia Hiszpania
13.II.1706 r. Wschowa Szwecja Saksonia (SCHULENBURG)
23.V.1706 r. Ramillies Anglia (JOHN CHURCHILL OF MARLBOROUGH), Austria Francja
VI-VIII.1706 r. Madryt Siły powstańców hiszpańskich Austria
IX.1706 r. Turyn Austria (książę EUGENIUSZ SABAUDZKI) Francja
29.X.1706 r. Kalisz Polska (ADAM SIENIAWSKI), Saksonia, Rosja Szwecja (MARDEFELD)
1707 r. Almansa Francja (JAMES STUART DE BERWICK), Hiszpania Anglia, Portugalia
1708 r. Trenczyn Austria Siły powstańców węgierskich
13.VII.1708 r. Hołowczyn Szwecja Rosja
9.X.1708 r. Leśna Rosja Szwecja (ADAM LUDWIK LÖWENHAUPT)
21.XI.1708 r. Koniecpol Wojska rokoszan sandomierskich Siły zwolenników STANISŁAWA LESZCZYŃSKIEGO
8.VII.1709 r. Połtawa Rosja (PIOTR I) Szwecja (KAROL XII)
11.VII.1709 r. Perewołoczna Rosja (ALEKSANDER MIENSZYKOW) Szwecja
(ADAM LUDWIK LÖWENHAUPT)
11.IX.1709 r. Malplaquet Anglia (JOHN CHURCHILL OF MARLBOROUGH), Austria (książę EUGENIUSZ SABAUDZKI) Francja (CLAUDE DE VILLARS, BOUFFLERS)
II.1710 r. Hälsingborg Szwecja (MAGNUS STENBOCK) Dania
1710 r. Brihuega Francja, Hiszpania Anglia, Portugalia
1710 r. Saragossa Francja, Hiszpania Anglia, Portugalia
1710 r. Villa Viciosa Francja, Hiszpania Anglia, Portugalia
1712 r. Gadebusch Szwecja (MAGNUS STENBOCK) Saksonia, Polska
V.1713 r. Tönning Dania Szwecja (MAGNUS STENBOCK)
7.VIII.1714 r. Przyl. Hangö-Udd Rosja Szwecja
13.XI.1715 r. Preston Anglia Wojska stronników STUARTÓW (tzw. jakobici)
XII.1715 r. Stralsund Rosja, Saksonia, Prusy, Polska, Hanower, Dania Szwecja
1716 r. Lhasa Dżungaria Tybet
5.VIII.1716 r. Petervarad Austria (książę EUGENIUSZ SABAUDZKI) Turcja
3.IX.1716 r. Kowalewo Saksonia Polska
11.VIII.1718 r. Przyl. Passero Anglia Hiszpania
XI.1718 r. Fredrikstad Norwegia, Dania Szwecja (KAROL XII)
X.1722 r. Golnabad Afganowie Persja
22.X.1722 r. Isfahan Afganowie Persja
29.IX.1729 r. Damgan Persja Płn. (NADIR-SZAH) Afganowie (ASZRAF)
II-VII.1734 r. Gdańsk Rosja (PIOTR LASCY, BURCHARD MÜNNICH), Saksonia Wojska zwolenników STANISŁAWA LESZCZYŃSKIEGO, Francja
IV.1734 r. Wyszecin Rosja Wojska zwolenników STANISŁAWA LESZCZYŃSKIEGO
1734 r. Mediolan Francja (CLAUDE DE VILLARS), Sardynia Austria
1736 r. Azow Rosja (PIOTR LASCY) Turcja, Chanat Krymski
1738 r. Oczaków Turcja Rosja
1739 r. Karnal Persja (NADIR-SZAH) Państwo Wielkiego Mogoła
1739 r. Delhi Persja (NADIR-SZAH) Państwo Wielkiego Mogoła
28.VIII.1739 r. Stawuczany Rosja (BURCHARD MÜNNICH) Turcja
10.IV.1741 r. Małujowice (Mollwitz) Prusy
(FRYDERYK II, KURTCHRISTOPH VON SCHWERIN) Austria
17.V.1742 r. Chotusice (Chotusitz) Prusy Austria
27.VI.1743 r. Dettingen Anglia (JOHN DALRYMPLE STAIR) Francja
19.VII.1744 r. Miśnia Prusy Saksonia
16.IX.1744 r. Praga Prusy Austria
11.V.1745 r. Fontenoy Francja (MAURYCY SASKI) Anglia, Austria
4.VI.1745 r. Dobromierz (Hohenfriedberg) Prusy Austria, Saksonia
21.IX.1745 r. Prestondans Armia stronników STUARTÓW (tzw. jakobici) Anglia
15.XII.1745 r. Kesseldorf Prusy Saksonia
17.I.1746 r. Falkirk Armia stronników STUARTÓW (tzw. jakobici) Anglia
16.IV.1746 r. Culloden Moor Anglia
(WILHELM AUGUST CUMBERLAND) Armia stronników STUARTÓW (tzw. jakobici)
11.X.1746 r. Rocourt (Raucoux) Francja (MAURYCY SASKI) Anglia, Austria
XII.1746 r. Genua Siły powstańców genueńskich Austria
16.IX.1747 r. Berg-op-Zoom Francja Holandia
1748 r. Maastricht Francja (MAURYCY SASKI) Anglia, Austria
VII.1755 r. Rz. Ohio Francja, posiłki indiańskie Anglia (BRADDOCK)
10.II.1756 r. Crybaté Portugalia Guaranie (LANGURU)
VIII-X.1756 r. Pirna Prusy (FRYDERYK II) Saksonia (AUGUST III)
1.X.1756 r. Lovosice (Lobositz) Prusy Austria
1757 r. Delhi Afganowie Państwo Wielkiego Mogoła
6.V.1757 r. Praga Prusy (FRYDERYK II) Austria (książę KAROL LOTARYŃSKI)
18.VI.1757 r. Kolin Austria (LEOPOLD DAUN) Prusy (FRYDERYK II)
23.VI.1757 r. Palasi (Plassey) Anglia (ROBERT CLIVE) Francja, Bengal (SIRADŻ AD-DAULA)
30.VIII.1757 r. Grossjägersdorf Rosja (STIEPAN APRAKSIN) Prusy
5.XI.1757 r. Rossbach Prusy(FRYDERYK II) Francja, wojska Rzeszy (CHARLES DE ROHAN DE SOUBISE)
5.XII.1757 r. Lutynia Prusy (FRYDERYK II) Austria (książę KAROL LOTARYŃSKI)
1758 r. Krefeld Anglia, Hanower (książę FERDYNAND BRUNSZWICKI) Francja
1758 r. Louisbourg Anglia Francja
25.VIII.1758 r. Sarbinowo (Zorndorf) Prusy (FRYDERYK II) Rosja (WILHELM FERMOR)
14.X.1758 r. Hochkirch Austria (LEOPOLD DAUN) Prusy (FRYDERYK II)
23.VII.1759 r. Kay Rosja (PIOTR SAŁTYKOW) Prusy
12.VIII.1759 r. Kunowice (Kunersdorf) Rosja (PIOTR SAŁTYKOW), Austria (GIDEON ERNST VON LAUDON) Prusy (FRYDERYK II)
19.VIII.1759 r. Przyl. Lagos Anglia Francja
18.IX.1759 r. Quebec Anglia Francja (LOUIS JOSEPH mar. DE MONTCALM DE SAINT-VÉRAN)
25.XI.1759 r. Belle-Ile Anglia Francja
22.I.1760 r. Wandewasz Anglia Francja (DE LALLY)
15.VIII.1760 r. Legnica Prusy (FRYDERYK II) Austria (GIDEON ERNST VON LAUDON)
3.XI.1760 r. Torgau Prusy(FRYDERYK II) Austria (LEOPOLD DAUN)
16.I.1761 r. Panipat Afganowie (AHMAD-SZAH) Marathowie
1.X.1761 r. Świdnica Austria Prusy
16.XII.1761 r. Kołobrzeg (Kolberg) Rosja Prusy
II.1762 r. Bragança Portugalia Hiszpania
21.VII.1762 r. Burkatów (Burkesdorf) Prusy(FRYDERYK II) Austria
(LEOPOLD DAUN)
13.VIII.1762 r. Hawana Anglia Hiszpania
22.IX.1762 r. Manila Anglia Hiszpania
29.X.1762 r. Freiberg Prusy(HEINRICH HOHENZOLLERN) Armia Rzeszy
1764 r. Baksar Anglia Bengal, Państwo Wielkiego Mogoła, Audh
1769 r. Azow Rosja Turcja, Chanat Krymski
1769 r. Taganrog Rosja Turcja, Chanat Krymski
18.VII.1770 r. Rz. Larga Rosja (PIOTR RUMIANCEW) Chanat Krymski (KRIM GIREJ)
VII.1770 r. Czeszme Rosja (ALEKSIEJ ORŁOW) Turcja
1.VIII.1770 r. Rz. Kahul Rosja (PIOTR RUMIANCEW) Turcja
21.V.1771 r. Lanckorona Rosja (ALEKSANDER SUWOROW) Konfederaci barscy (CHARLES FRANÇOIS DU PÉRIER DUMOURIEZ)
1771 r. Bezdzież Konfederaci litewscy (MICHAŁ OGIŃSKI) Rosja
27.IX. 1771 r. Stołowicze Rosja Konfederaci litewscy (MICHAŁ OGIŃSKI)
1771 r. Damaszek Siły powstańców syryjskich (MOHAMMAD ABU AD-DAHAB) Turcja
18.VIII.1772 r. Częstochowa Rosja Konfederaci barscy
VIII.1773 r. Bejrut Rosja Turcja
1773 r. Kazań Siły powstańców (JEMIELJAN PUGACZOW) Rosja
1774 r. Szumla Rosja Turcja
24.VIII.1774 r. Czarny Jar Rosja (IWAN MICHELSON) Siły powstańców (JEMIELJAN PUGACZOW)
19.IV.1775 r. Lexington Amerykańscy koloniści Anglia
17.VI.1775 r. Bunker Hill Anglia
(THOMAS GAGE) Milicja kolonii Massachusetts
VIII.1775 r. Montreal Amerykańscy koloniści Anglia
26.VII.1776 r. Trenton USA Anglia
VIII.1776 r. Long Island Anglia USA
3.I.1777 r. Princeton USA Anglia
IX.1777 r. Brandymine Anglia (WILLIAM HOWE) USA (GEORGE WASHINGTON)
IX.1777 r. Germantown Anglia (WILLIAM HOWE) USA (GEORGE WASHINGTON)
7.X.1777 r. Saratoga USA (HORATIO GATES) Anglia (JOHN BURGOYNE)
I.1780 r. Gibraltar Anglia (GEORGE BRYDGES RODNEY) Hiszpania
III.1780 r. Charleston Anglia USA
16.VIII.1780 r. Camden Anglia(CHARLES CORNWALLIS) USA
(HORATIO GATES)
19.X.1781 r. Yorktown USA (GEORGE WASHINGTON), Francja (JEAN BAPTISTE DONATIN ROCHAMBEAU, FRANÇOIS JOSEPH DE GRASSE) Anglia (CHARLES CORNWALLIS)
12.IV.1782 r. Dominika Anglia (GEORGE BRYDGES RODNEY) Francja
(FRANÇOIS JOSEPH DE GRASSE)
X.1782 r. Gibraltar Anglia Francja, Hiszpania
15.XI.1782 r. James Island USA Anglia
1786 r. Aleksandria Turcja Wojska bejów mameluckich
1788 r. Fidonisi Rosja (FIODOR USZAKOW) Turcja
1788 r. Hogland Rosja Szwecja
1789 r. Fokszany Rosja(ALEKSANDER SUWOROW) Turcja
1789 r. Rymnik Rosja (ALEKSANDER SUWOROW) Turcja
1790 r. Tendra Rosja (FIODOR USZAKOW) Turcja
1790 r. Kalafat Austria Turcja
XII.1790 r. Izmaił Rosja Turcja
18.VI.1792 r. Zieleńce Polska (książę JÓZEF PONIATOWSKI) Rosja
18.VII.1792 r. Dubienka Polska(TADEUSZ KOŚCIUSZKO) Rosja
20.IX.1792 r. Valmy Francja (FRANÇOIS ETIENNE CHRISTOPHE KELLERMANN) Prusy
(KAROL WILHELM FERDYNAND BRAUNSCHWEIG UND LÜNEBURG, FRYDERYK WILHELM II)
6.XI.1792 r. Jemappes Francja(CHARLES FRANÇOIS DU PÉRIER DUMOURIEZ) Austria
18.III.1793 r. Neerwinden Austria (FRYDERYK JOSIAS SACHSEN-COBURG- SAALFELD) Francja (CHARLES FRANÇOIS DU PÉRIER DUMOURIEZ)
VI.1793 r. Cholet Francja (JEAN BAPTISTE KLÉBER, MARCEAU, WESTERMANN) Siły powstańców wandejskich (tzw. szuani)
VI.1793 r. Le Mans Francja(JEAN BAPTISTE KLÉBER, MARCEAU, WESTERMANN) Siły powstańców wandejskich (tzw. szuani)
VI.1793 r. Savenay Francja(JEAN BAPTISTE KLÉBER, MARCEAU, WESTERMANN) Siły powstańców wandejskich (tzw. szuani)
X.1793 r. Vattingies Francja(JEAN BAPTISTE JOURDAN) Austria, Prusy
29.XII.1793 r. Wissemburg Francja(LAZARE HOCHE) Austria, Prusy
4.IV.1794 r. Racławice Polska (TADEUSZ KOŚCIUSZKO) Rosja
(ALEKSANDER TORMASOW, FIODOR DENISOW)
V.1794 r. Courtrai Francja(CHARLES PICHEGRU) Austria
V.1794 r. Tourcoing Francja (CHARLES PICHEGRU) Austria
6.VI.1794 r. Szczekociny Rosja (FIODOR DENISOW), Prusy Polska
(TADEUSZ KOŚCIUSZKO)
8.VI.1794 r. Chełm Rosja (WILHELM DERFELDEN) Polska
(JÓZEF ZAJĄCZEK)
26.VI.1794 r. Fleurus Francja(JEAN BAPTISTE JOURDAN) Austria
7-10.VII.1794 r. Warszawa Polska (TADEUSZ KOŚCIUSZKO) Rosja, Prusy
17.IX.1794 r. Krupczyce Rosja (ALEKSANDER SUWOROW) Polska
(KAROL SIERAKOWSKI)
19.IX.1794 r. Terespol Rosja (ALEKSANDER SUWOROW) Polska
(KAROL SIERAKOWSKI)
2.X.1794 r. Bydgoszcz Polska (JAN HENRYK DĄBROWSKI) Prusy
10.X.1794 r. Maciejowice Rosja(IWAN FERSEN) Polska
(TADEUSZ KOŚCIUSZKO)
4-9.XI.1794 r. Warszawa Rosja (ALEKSANDER SUWOROW) Polska
17.I.1795 r. Utrecht Francja Holandia
20.I.1795 r. Amsterdam Francja Holandia
24.I.1795 r. Haga Francja Holandia
VII.1795 r. Płw. Quiberon Francja (LAZARE HOCHE) Siły powstańców wandejskich (tzw. szuani)
IV.1796 r. Millesimo Francja Sardynia
IV.1796 r. Montenotte Francja Sardynia
IV.1796 r. Mondovi Francja Sardynia
10.V.1796 r. Lodi Francja(NAPOLEON BONAPARTE) Austria
3.VIII.1796 r. Lonato Francja(NAPOLEON BONAPARTE) Austria
(DAVIDOWICZ, DAGOBERT SIEGMUND VON WURMSER)
5.VIII.1796 r. Castiglione Francja(NAPOLEON BONAPARTE) Austria (DAVIDOWICZ, DAGOBERT SIEGMUND VON WURMSER)
24.VIII.1796 r. Amberg Austria(KAROL HABSBURG) Francja
(JEAN BAPTISTE JOURDAN)
3.IX.1796 r. Würzburg Austria (KAROL HABSBURG) Francja
(JEAN BAPTISTE JOURDAN)
19.IX.1796 r. Altenkirchen Austria(KAROL HABSBURG) Francja
(JEAN BAPTISTE JOURDAN)
15-17.XI.1796 r. Arcole Francja(NAPOLEON BONAPARTE) Austria
(JOSEPH NICOLAUS VON BARBEREK D’ALVINCZY)
14-16.I.1797 r. Rivoli Francja(NAPOLEON BONAPARTE) Austria
(JOSEPH NICOLAUS VON BARBEREK D’ALVINCZY)
14.II.1797 r. Przyl. Săo Vicente Anglia(JOHN JERVIS) Francja, Hiszpania (LAZARE HOCHE)
30.VI.1797 r. Dobronowce Austria Siły powstańców polskich (JOACHIM DENISKO)
VI.1798 r. Wzgórze Vinegar Anglia Siły powstańców irlandzkich
21.VII.1798 r. Bitwa pod Piramidami Francja(NAPOLEON BONAPARTE) Mamelukowie egipscy
1.VIII.1798 r. Przyl. Abukir Anglia (HORATIO NELSON) Francja
(PIERRE VILLENEUVE)
1.XII.1798 r. Magliano Francja (JEAN ANTOINE CHAMPIONNET), oddziały polskie
(KAROL KNIAZIEWICZ) Neapol
4.XII.1798 r. Civita Castellana Francja (JEAN ANTOINE CHAMPIONNET), oddziały polskie (KAROL KNIAZIEWICZ) Neapol
26.III.1799 r. Legnano Austria, Rosja (ALEKSANDER SUWOROW) Francja (BARTOLOME SCHÉRER), oddziały polskie
5.IV.1799 r. Magnano Austria, Rosja (ALEKSANDER SUWOROW) Francja (BARTOLOME SCHÉRER), oddziały polskie
17.IV.1799 r. Góra Tabor Francja(NAPOLEON BONAPARTE) Turcja
4.VI.1799 r. Zurych (I bitwa) Francja
(ANDRE MASSÉNA) Rosja (ALEKSANDER RIMSKI-KORSAKOW)
13.VI.1799 r. Neapol Neapol (kardynał FABRIZIO DIONIGI RUFFO DI BAGNARA) Francja
17-19.VI.1799 r. Rz. Trebbia Austria, Rosja (ALEKSANDER SUWOROW) Francja
(JACQUES STEFAN MACDONALD), oddziały polskie
25.VII.1799 r. Abukir Francja(NAPOLEON BONAPARTE) Turcja
15.VIII.1799 r. Novi Francja, oddziały polskie Austria
24-26.IX.1799 r. Przeł. Św. Gotharda (Teufelsbrücke) Rosja (ALEKSANDER SUWOROW) Francja
25-27.IX.1799 r. Zurych (II bitwa) Francja (ANDRE MASSÉNA) Rosja
(ALEKSANDER RIMSKI-KORSAKOW)
24.X.1799 r. Bosco Francja Austria
I.1800 r. Kair Francja(JEAN BAPTISTE KLÉBER) Turcja
14.VI.1800 r. Marengo Francja (NAPOLEON BONAPARTE, LOUIS CHARLES ANTOINE DESAIX DU VEYGOUX DESAIX) Austria (MICHAEL FRIEDRICH BENEDIKT MELAS)
VI.1800 r. Bruchsal Francja (JEAN VICTOR MOREAU), oddziały polskie (KAROL KNIAZIEWICZ) Austria
VI.1800 r. Philipsburg Francja (JEAN VICTOR MOREAU), oddziały polskie (KAROL KNIAZIEWICZ) Austria
19.VI.1800 r. Hochstädt Francja (JEAN VICTOR MOREAU), oddziały polskie (KAROL KNIAZIEWICZ) Austria
7.VII.1800 r. Frankfurt n/Menem Francja (JEAN VICTOR MOREAU), oddziały polskie (KAROL KNIAZIEWICZ) Austria
12.VII.1800 r. Offenbach Francja (JEAN VICTOR MOREAU), oddziały polskie (KAROL KNIAZIEWICZ) Austria
3.XII.1800 r. Hohenlinden Francja (JEAN VICTOR MOREAU), oddziały polskie (KAROL KNIAZIEWICZ) Austria
(JOHANN KOLLOWRATH)