DATY MIEJSCA ZWYCIĘZCY PRZEGRANI

2.IV.1801 r. Kopenhaga Wielka Brytania (HORATIO NELSON) Dania
15.X.1805 r. Ulm Francja(NAPOLEON BONAPARTE) Austria (KARL VON MACK LEIBERICH)
21.X.1805 r. Przyl. Trafalgar Wielka Brytania (HORATIO NELSON) Francja (PIERRE VILLENEUVE), Hiszpania
2.XII.1805 r. Austerlitz (Slavkov u Brna) Francja(NAPOLEON BONAPARTE) Austria (FRANCISZEK II), Rosja (ALEKSANDER I)
24.XII.1805 r. Castel Franco Francja, oddziały polskie Austria
9.III.1806 r. Campo Tenese Francja (JÓZEF BONAPARTE), oddziały polskie Neapol
4.VII.1806 r. Maida Wielka Brytania Francja, oddziały polskie
14.X.1806 r. Jena Francja (NAPOLEON BONAPARTE) Prusy(FRIEDRICH LUDWIG HOHENLOHE)
14.X.1806 r. Auerstädt Francja(LOUIS NICOLAS DAVOUT) Prusy
26.XII.1806 r. Pułtusk nierozstrzygnięta między Francją a Rosją
7-8.II.1807 r. Pruska Iława nierozstrzygnięta między Francją (NAPOLEON BONAPARTE) a Rosją (LEONTIJ BENNIGSEN)
III.1807 r. Belgrad Siły powstańców serbskich (JERZY CZARNYKARADJORDJEVIĆ) Turcja
26-27.V.1807 r. Gdańsk Francja, oddziały polskie Rosja, Prusy
14.VI.1807 r. Frydląd Francja (NAPOLEON BONAPARTE), oddziały polskie Rosja, Prusy
1-6.IX.1807 r. Kopenhaga Wielka Brytania (CATHCART) Dania
(PEYMANN)
6.VI.1808 r. Alcolea Francja (PIERRE ANTOINE DUPONT DE L’ETANG) Siły powstańców hiszpańskich
13.VI.1808 r. Mallen Francja Siły powstańców hiszpańskich
14.VI.1808 r. Alagon Francja Siły powstańców hiszpańskich
24.VI.1808 r. Epila Francja Siły powstańców hiszpańskich
28.VI.1808 r. Cabezon Francja (MERLE) Siły powstańców hiszpańskich
VII-VIII. 1808 r. Saragossa Siły powstańców hiszpańskich Francja, oddziały polskie
14.VII.1808 r. Medina del Rio Seco Francja (BESSIČRES), oddziały polskie Siły powstańców hiszpańskich
17.VIII.1808 r. Rolica Francja Wielka Brytania, Portugalia
VIII.1808 r. Vimeiro Wielka Brytania, Portugalia Francja
11.XI.1808 r. Gamonal Francja (NICOLAS JEAN DE DIEU SOULT) Siły powstańców hiszpańskich
XI.1808 r. Espinosa Francja (NICOLAS JEAN DE DIEU SOULT) Wielka Brytania
23.XI.1808 r. Tudela Francja (LANNES), oddziały polskie Siły powstańców hiszpańskich
30.XI.1808 r. Przeł. Somosierra Francja (NAPOLEON BONAPARTE), oddziały polskie (JAN KOZIETULSKI) Siły powstańców hiszpańskich
30.XII.1808 r. Benavente Wielka Brytania Francja
16.I.1809 r. La Coruńa nierozstrzygnięta między Francją (NICOLAS JEAN DE DIEU SOULT, MICHEL NEY) a Wielką Brytanią
II.1809 r. Ocania Francja Siły powstańców hiszpańskich
II.1809 r. Medelin Francja Siły powstańców hiszpańskich
II. 1809 r. Talavera Siły powstańców hiszpańskich Francja
IV. 1809 r. Landshut Francja (NAPOLEON BONAPARTE) Austria
IV.1809 r. Eggmühl Francja (NAPOLEON BONAPARTE) Austria
IV.1809 r. Ratyzbona Francja (NAPOLEON BONAPARTE) Austria
19.IV.1809 r. Raszyn nierozstrzygnięta między Austrią (arcyksiążę FERDYNAND JÓZEF KAROL D’ESTE) a Księstwem Warszawskim (książę JÓZEF PONIATOWSKI)
21-22.V.1809 r. Aspern Austria Francja
21-22.V.1809 r. Essling Austria Francja
14.VI.1809 r. Raab Francja (EUGČNE DE BEAUHARNAIS) Austria (arcyksiążę JAN)
5-6.VII.1809 r. Wagram Francja (NAPOLEON BONAPARTE) Austria
IV.1810 r. Torres Védras Francja (MASSENA) Wielka Brytania (ARTUR WELLESLEY książę WELLINGTON)
IV. 1810 r. Fuengirola Francja, oddziały polskie Siły powstańców hiszpańskich
III.1811 r. Taqari Paragwaj La Plata
1811 r. Fuentes de Ońora Wielka Brytania Francja
1811 r. Albuera Siły powstańców hiszpańskich Francja
1811 r. Rz. Lerma Siły powstańców meksykańskich Hiszpania
1811 r. Rz. Tippecanoe USA Indianie Shawnee (TECUMSEH)
1812 r. Salamanka Wielka Brytania (ARTUR WELLESLEY książę WELLINGTON) Francja
1812 r. Walencja Francja Siły powstańców hiszpańskich
16-19.VIII.1812 r. Witebsk Francja (NAPOLEON BONAPARTE) Rosja (MICHAIŁ BARCLAY DE TOLLY)
16-19.VIII.1812 r. Smoleńsk Francja (NAPOLEON BONAPARTE) Rosja (MICHAIŁ BARCLAY DE TOLLY)
5-7.IX.1812 r. Borodino nierozstrzygnięta między Francją (NAPOLEON BONAPARTE) a Rosją (MICHAIŁ KUTUZOW)
X.1812 r. Asłanduz Rosja Persja
24.X.1812 r. Małojarosławiec Rosja (MICHAIŁ KUTUZOW) Francja (NAPOLEON BONAPARTE)
4.XI.1812 r. Wiaźma Rosja (MICHAIŁ KUTUZOW) Francja (NAPOLEON BONAPARTE)
2.V.1813 r. Lützen Francja (NAPOLEON BONAPARTE) Rosja, Prusy
20.V.1813 r. Bautzen Francja (NAPOLEON BONAPARTE) Rosja, Prusy
VI.1813 r. Vitoria Wielka Brytania (ARTUR WELLESLEY książę WELLINGTON) Francja (JOURDAN)
16-27.VIII.1813 r. Drezno Francja (NAPOLEON BONAPARTE) Austria, Rosja, Prusy
16-19.X.1813 r. Lipsk Austria (książę KARL PHILIPP SCHWARZENBERG), Rosja, Prusy, Bawaria Francja (NAPOLEON BONAPARTE), oddziały polskie (książę JÓZEF PONIATOWSKI)
30.X.1813 r. Hanau Francja (NAPOLEON BONAPARTE) Austria, Bawaria
1813 r. Rz. Thames USA Indianie Shawnee (TECUMSEH)
III.1814 r. Château-Thierry Francja Wielka Brytania, Rosja, Austria, Prusy
III.1814 r. Montmirail Francja Wielka Brytania, Rosja, Austria, Prusy
III.1814 r. Champaubert Francja Wielka Brytania, Rosja, Austria, Prusy
III.1814 r. Brienne Francja Wielka Brytania, Rosja, Austria, Prusy
III.1814 r. Montereau Francja Wielka Brytania, Rosja, Austria, Prusy
III.1814 r. Laon Wielka Brytania, Rosja, Austria, Prusy Francja
III.1814 r. La Fere Champpenoise Wielka Brytania, Rosja, Austria, Prusy Francja
30.III.1814 r. Paryż Wielka Brytania, Rosja, Austria, Prusy (GEBHARD BLÜCHER) Francja (AUGUSTE FRÉDÉRIC LOUIS VIESSE DE MARMONT, EDOUARD ADOLPHE MORTIER, BON-ADRIEN JEANNOT DE MONCEY)
10.IV.1814 r. Tuluza Wielka Brytania (ARTUR WELLESLEY książę WELLINGTON) Francja (NICOLAS JEAN DE DIEU SOULT)
IX.1814 r. Fort Mc Henry (Baltimore) USA Wielka Brytania
3.V.1815 r. Tolentino Austria Neapol (JOACHIM MURAT)
V.1815 r. Quatre-Brâs Francja (MICHEL NEY) Wielka Brytania (ARTUR WELLESLEY książę WELLINGTON)
16.VI.1815 r. Ligny Francja (NAPOLEON BONAPARTE) Prusy (GEBHARD BLÜCHER)
18.VI.1815 r. Waterloo Wielka Brytania (ARTUR WELLESLEY książę WELLINGTON), Prusy (GEBHARD BLÜCHER) Francja (NAPOLEON BONAPARTE, MICHEL NEY)
II.1817 r. Chacabuco La Plata (JOSÉ DE SAN MARTÍN Y MATORRAS, BERNARDO O’HIGGINS RIQUELME) Hiszpania
IV.1818 r. Maipu La Plata (JOSÉ DE SAN MARTÍN Y MATORRAS) Hiszpania
VIII.1819 r. Pantano de Vargas Kolumbia (SIMON BOLÍVAR) Hiszpania
VIII.1819 r. Boyaca Kolumbia (SIMON BOLÍVAR) Hiszpania
24.VI.1821 r. Carabobo Kolumbia (SIMON BOLÍVAR) Hiszpania
1821 r. Chios Grecja (KONSTANTINOS CANARIS) Turcja
24.V.1822 r. Pichincha Kolumbia (ANTONIO JOSÉ DE SUCRE Y DE ALCALÁ) Hiszpania
I.1824 r. Aszanti Aszanti Wielka Brytania (MC CARTHY), posiłki Fanti
1824 r. Psara Egipt (IBRAHIM PAŞA) Grecja
VIII.1824 r. równiny Junin Kolumbia (SIMON BOLÍVAR) Hiszpania
9.XII.1824 r. Ayacucho (Huamanga) Kolumbia (ANTONIO JOSÉ DE SUCRE Y DE ALCALÁ) Hiszpania
1824 r. Samos Grecja (KONSTANTINOS CANARIS) Turcja
1825 r. Modon Egipt (IBRAHIM PAŞA) Grecja
1826 r. Dodowa Wielka Brytania, armie plemion Fanti, Akim i Denkira Aszanti
20.X.1827 r. Navarino Wielka Brytania (sir EDWARD CODRINGTON), Francja, Rosja Turcja, Egipt
VIII.1829 r. Erzurum Rosja (IWAN PASKIEWICZ) Turcja
VIII.1829 r. Edirne Rosja (IWAN DYBICZ) Turcja
VI-VII.1830 r. Algier Francja (LOUIS DE GHAISNES BOURMONT) Algier
27-29.VII.1830 r. Paryż Siły powstańców paryskich Francuska armia królewska
23-26.IX.1830 r. Bruksela Siły powstańców belgijskich Holandia
29-30.XI.1830 r. Warszawa Siły powstańców polskich (JÓZEF CHŁOPICKI) Rosja (wielki książę KONSTANTY)
14.II.1831 r. Stoczek Wojska polskie (JÓZEF DWERNICKI, JAN SKRZYNECKI) Rosja (IWAN DYBICZ)
17.II.1831 r. Dobre Wojska polskie (JÓZEF DWERNICKI, JAN SKRZYNECKI) Rosja (IWAN DYBICZ)
17.II.1831 r. Kałuszyn Wojska polskie (JÓZEF DWERNICKI, JAN SKRZYNECKI) Rosja (IWAN DYBICZ)
19.II.1831 r. Wawer Wojska polskie (JÓZEF DWERNICKI, JAN SKRZYNECKI) Rosja (IWAN DYBICZ)
25.II.1831 r. Grochów Nierozstrzygnięta między wojskami polskimi (JÓZEF DWERNICKI, JAN SKRZYNECKI) a Rosją (IWAN DYBICZ)
3.III.1831 r. Kurów Wojska polskie (JÓZEF DWERNICKI) Rosja
31.III.1831 r. Wawer Wojska polskie (IGNACY PRĄDZYŃSKI) Rosja (FIODOR GEISMAR, ROSEN)
31.III.1831 r. Dębe Wielkie Wojska polskie (IGNACY PRĄDZYŃSKI) Rosja (FIODOR GEISMAR, ROSEN)
10.IV.1831 r. Iganie Wojska polskie (IGNACY PRĄDZYŃSKI) Rosja
18.IV.1831 r. Kazimierz Dolny Rosja (CYPRIAN KREUTZ) Wojska polskie
19.IV.1831 r. Boremel Wojska polskie (JÓZEF DWERNICKI) Rosja
10-14.V.1831 r. Połąga Rosja Siły powstańców litewskich
14.V.1831 r. Daszów Rosja Siły powstańców podolskich
26.V.1831 r. Ostrołęka Rosja (IWAN DYBICZ) Wojska polskie (JAN SKRZYNECKI)
29.V.1831 r. Rajgród Siły powstańców litewskich Rosja
20.VI.1831 r. Góry Ponarskie k/Wilna Rosja Siły powstańców litewskich
29.VIII.1831 r. Rogoźnica Wojska polskie Rosja
6-8.IX.1831 r. Warszawa Rosja (IWAN PASKIEWICZ) Wojska polskie (MAŁACHOWSKI)
XII.1832 r. Damaszek Egipt Turcja
XII.1832 r. Konya Egipt Turcja
1835 r. Fort Alamo Meksyk Amerykańscy osadnicy
III.1837 r. San Sebastian Karliści Hiszpańskie wojska rządowe
1839 r. Nizib Egipt Turcja
VIII.1844 r. Rz. Isli Francja (BUGEAUD) Maroko
10.I.1846 r. Monterrey USA Meksyk
II.1846 r. Sobraon Wielka Brytania Sikhowie
26.II.1846 r. Kraków Austria Siły powstańców krakowskich (EDWARD DEMBOWSKI)
8.V.1846 r. Palo Alto k/Matamoros USA Meksyk
6.XII.1846 r. Sao Pasqual Meksyk USA
12.XII.1846 r. Valverne USA Meksyk
25.XII.1846 r. El Brazito k/El Paso USA Meksyk
8.I.1847 r. San Gabriel USA Meksyk
22.II.1847 r. Sacramento k/Chihuahua USA Meksyk
23.IV.1847 r. Buena Vista USA (ZACHARY TAYLOR) Meksyk
22-23.II. 1848 r. Paryż Siły powstańców paryskich Francuskie wojska rządowe
13-15.III.1848 r. Wiedeń Siły powstańców wiedeńskich Austriackie wojska rządowe
IV.1848 r. Dessenbach Hesja, Wirtembergia Siły powstańców badeńskich
IV.1848 r. Kandern Hesja, Wirtembergia Siły powstańców badeńskich
30.IV.1848 r. Miłosław Oddziały polskie (LUDWIK MIEROSŁAWSKI) Prusy
2.V.1848 r. Sokołów Oddziały polskie (LUDWIK MIEROSŁAWSKI) Prusy
15.V.1848 r. Wiedeń Siły powstańców wiedeńskich Austriackie wojska rządowe
22-26.VI.1848 r. Paryż Francuskie wojska rządowe Siły powstańców paryskich
27.VII.1848 r. Custoza Austria (JOSEF WENZEL hr. RADETZKY) Sardynia (KAROL ALBERT)
20.IX.1848 r. Pakozd Węgry Oddziały chorwackie (JOSIP hr. JELAČIĆ)
IX.1848 r. Bukareszt Turcja, Rosja Siły powstańców bukaresztańskich
6.X.-1.XI.1848 r. Wiedeń Austriackie wojska rządowe (ALFRED CANDIDUS FERDINAND książę VON WINDISCHGRÄTZ) Siły powstańców wiedeńskich
7.X.1848 r. Ozora Węgry Oddziały chorwackie (JOSIP hr. JELAČIĆ)
30.X.1848 r. Schwechat Oddziały chorwackie (JOSIP hr. JELAČIĆ) Węgry
30.XII.1848 r. Mor Austria Węgry
4.I.1849 r. Koszyce Węgry Austria
5.I.1849 r. Budapeszt Austria Węgry
17.I.1849 r. Galfalva Węgry Austria
21.I.1849 r. Sybin Austria Węgry
22.I.1849 r. Szolnok Węgry Austria
5.II.1849 r. Przeł. Braniska Węgry Austria
8.II.1849 r. Piski Węgry Austria
26-27.II.1849 r. Kapolna Austria (ALFRED CANDIDUS FERDINAND książę VON WINDISCHGRÄTZ) Węgry (HENRYK DEMBIŃSKI)
15.III.1849 r. Sybin Węgry (JÓZEF BEM) Austria
23.III.1849 r. Novara Austria Sardynia (GIROLAMO RAMORINO)
26.III.1849 r. Brescia Austria (JULIUS VON HAYNAU) Siły powstańców Brescii
2.IV.1849 r. Hatvan Węgry (ARTUR GÖRGEY) Austria
4.IV.1849 r. Tapobicske Węgry (ARTUR GÖRGEY) Austria
5.IV.1849 r. Katania Neapol Siły powstańców sycylijskich (LUDWIK MIEROSŁAWSKI)
6-7.IV.1849 r. Isašeg Węgry (ARTUR GÖRGEY) Austria
6-7.IV.1849 r. Vác Węgry (ARTUR GÖRGEY) Austria
6-7.IV.1849 r. Gödöllö Węgry (ARTUR GÖRGEY) Austria
19.IV.1849 r. Nagysallo Węgry Austria
26.IV.1849 r. Komarno Węgry Austria
19.V.1849 r. Velletri Armia rzymska Neapol
12.VI.1849 r. Fehertemplom Węgry Austria
13.VI.1849 r. Csorna Węgry Austria
21.VI.1849 r. Waghäusel Prusy Siły powstańców badeńskich (LUDWIK MIEROSŁAWSKI)
27-28.VI.1849 r. Bystrzyca Rosja Węgry
27-28.VI.1849 r. Rz. Murg Prusy Siły powstańców badeńskich
2.VII.1849 r. Komarno Węgry Austria
11.VII.1849 r. Komarno Austria Węgry
28.VI-23.VII. 1849 r. Rastatt Prusy Siły powstańców badeńskich
31.VII.1849 r. Segesvăr (Sighişoara) Rosja Węgry (JÓZEF BEM)
6.VIII.1849 r. Nagyszeben Austria Węgry
9.VIII.1849 r. Temesvar (Timişoara) Austria (JULIUS VON HAYNAU) Węgry
12.VIII.1849 r. Debreczyn Rosja (IWAN PASKIEWICZ) Węgry
1851 r. Lagos Wielka Brytania Lagos
1852 r. Monte Caseros Siły powstańców (JUSTO JOSÉ DE URQUIZA) Wojska rządowe La Platy
19.III.1853 r. Nankin Tajpingowie (SIU-ĆÜAN) Cesarska armia Chin
IV-V. 1853 r. Pekin Cesarska armia Chin Tajpingowie (SIU-ĆÜAN)
30.XI.1853 r. Synopa Rosja (PAWEŁ NACHIMOW) Turcja
1854 r. Pekin Cesarska armia Chin Tajpingowie (SIU-ĆÜAN)
8.IX.1854 r. Alma Francja, Wielka Brytania Rosja
1.X-15.IX. 1854 r. Sewastopol Francja (JEAN JACQUES PÉLISSIER AIMABLE), Wielka Brytania Rosja
5.XI.1854 r. Inkerman nierozstrzygnięta między Francją, Wielką Brytanią a Rosją
1855 r. Lagador Etiopia (TEODOR II) Galla
1855 r. Wyspy Alandzkie Rosja Francja, Wielka Brytania
1855 r. Bomarsund Rosja Francja, Wielka Brytania
XI.1855 r. Kars Rosja (NIKOŁAJ MURAWIEW) Turcja
1856 r. Kanton Wielka Brytania Chiny
1857 r. Kanton Wielka Brytania, Francja Chiny
11.V.1857 r. Delhi Armia sipajów Państwo Wielkiego Mogoła
VI-IX.1857 r. Delhi Wielka Brytania Armia sipajów
IX.1857 r. Kanpur Armia sipajów (TANTIA TOPI) Wielka Brytania (WYNDHAM)
III.1858 r. Lakhnau Wielka Brytania Armia sipajów
IV.1858 r. Dżansi Wielka Brytania Armia sipajów (TANTIA TOPI)
IV-VI. 1858 r. Medina Khasso, Galam, Francja Tukulerzy (EL HADJ-OMAR)
18.VI.1858 r. Gwalior Wielka Brytania Armia sipajów (TANTIA TOPI)
1858 r. Tiencin Wielka Brytania, Francja Chiny
IV.1859 r. Matam Francja Tukulerzy (EL HADJ-OMAR)
4.VI.1859 r. Magenta Francja (NAPOLEON III), Sardynia (WIKTOR EMANUEL II) Austria
24.VI.1859 r. San Marino Sardynia (WIKTOR EMANUEL II) Austria (LUDWIG VON BENEDEK)
24.VI.1859 r. Solferino Francja, Sardynia Austria
1859 r. Cepeda Argentyna (JUSTO JOSÉ DE URQUIZA) Wojska separatystów Buenos Aires
II.1860 r. Tetuan Hiszpania Maroko
15.V.1860 r. Calatafimi Siły powstańców sycylijskich (GIUSEPPE GARIBALDI) Neapol
VIII.1860 r. Tiencin Francja, Wielka Brytania Chiny
IX.1860 r. Castelfidardo Siły powstańców sycylijskich (GIUSEPPE GARIBALDI) Państwo Kościelne
21.IX.1860 r. Most Paliciao k/Pekinu Francja, Wielka Brytania Chiny
1.X.1860 r. Rz. Volturno Siły powstańców sycylijskich (GIUSEPPE GARIBALDI) Neapol
I. 1861 r. Sagamo Etiopia (TEODOR II) Siły separatystów (NYGUSJE)
12-14.IV.1861 r. Fort Sumter Konfederacja Unia
21.VII.1861 r. Rz. Bull Run Konfederacja (ROBERT EDWARD LEE) Unia
8-9.III.1862 r. Hampton Roads nierozstrzygnięta między Unią a Konfederacją
23.III.1862 r. Kernstown Konfederacja (ROBERT EDWARD LEE) Unia
6-7.IV.1862 r. Shiloh Unia (ULYSSES SIMPSON GRANT) Konfederacja (ALBERT SIDNEY JOHNSTON)
1862 r. Pavón Argentyńskie siły rządowe Siły separatystów
5.VI.1862 r. Fort St. Pillow Unia Konfederacja
26.VI-2.VII.1862 r. Richmond Konfederacja (THOMAS JACKSON, JOSEPH JOHNSTON, ROBERT EDWARD LEE) Unia (GEORGE MC CLENNAN)
10.VII.1862 r. Meksyk Francja (ELIE FRČDČRIC FOREY) Meksyk
29-30.VIII.1862 r. Rz. Bull Run Konfederacja (THOMAS JACKSON, ROBERT EDWARD LEE) Unia
17.IX.1862 r. Antietam Unia (GEORGE MC CLENNAN) Konfederacja
8.X.1862 r. Perryville Unia (BUELL) Konfederacja
13.XII.1862 r. Fredericksburg Konfederacja Unia (BURNSIDE)
I.1863 r. Murfreesboro nierozstrzygnięta między Unią (WILLIAM ROSECRANS) i Konfederacją (BRAXTON BRAGG)
17.II.1863 r. Miechów Rosja Powstańcy polscy
18.III.1863 r. Grochowiska Powstańcy polscy Rosja
3.V.1863 r. Chancellorsville Konfederacja (THOMAS JACKSON) Unia (JOSEPH HOOKER)
14.V.1863 r. Baton Rouge Unia (ULYSSES SIMPSON GRANT) Konfederacja (JOSEPH JOHNSTON)
14.V.1863 r. Jackson Unia (ULYSSES SIMPSON GRANT) Konfederacja (JOSEPH JOHNSTON)
13-14.VI.1863 r. Winchester Konfederacja (ROBERT EDWARD LEE) Unia
1-3.VII.1863 r. Gettysburg Unia (GEORGE MEADE) Konfederacja
4.VII.1863 r. Vicksburg Unia (ULYSSES SIMPSON GRANT) Konfederacja (JOHN PEMBERTON)
8.VII.1863 r. Żyrzyn Powstańcy polscy (MICHAŁ KRUK-HEYDENREICH) Rosja
9.VII.1863 r. Port Hudson Unia (ULYSSES SIMPSON GRANT) Konfederacja
19-20.VIII.1863 r. Chickamauga Konfederacja (BRAXTON BRAGG) Unia
24.VIII.1863 r. Fajsławice Rosja Powstańcy polscy
29.VIII.1863 r. Kruszyna Rosja Powstańcy polscy
24.XI.1863 r. Lookout Mountain Unia (ULYSSES SIMPSON GRANT) Konfederacja
25.XI.1863 r. Chattanooga Unia (ULYSSES SIMPSON GRANT) Konfederacja
1863 r. Asikuma Aszanti Wielka Brytania
20.II.1864 r. Olustee Unia Konfederacja
21.II.1864 r. Opatów Rosja Powstańcy polscy (JÓZEF HAUKE-BOSAK)
1864 r. Dybböl Prusy, Austria Dania
5-6.V.1864 r. Wilderness nierozstrzygnięta między Unią (ULYSSES SIMPSON GRANT) i Konfederacją (ROBERT EDWARD LEE)
8-12.V.1864 r. Spotsylwania nierozstrzygnięta między Unią (ULYSSES SIMPSON GRANT) i Konfederacją (ROBERT EDWARD LEE)
3.VI.1864 r. Cold Harbor Konfederacja Unia
15-18.VI.1864 r. Petersburg nierozstrzygnięta między Unią i Konfederacją
27.VII.1864 r. Kenesan Mountain Unia (WILLIAM TECUMSEH SHERMAN) Konfederacja
15-16.XI.1864 r. Nashville Unia (GEORGE THOMAS) Konfederacja (JOHN HOOD)
30.XI.1864 r. Franklin Unia (GEORGE THOMAS) Konfederacja (JOHN HOOD)
24.VI.1866 r. Custoza Austria (ALBRECHT HABSBURG) Włochy
3.VII.1866 r. Sadova Prusy (HELMUT KARL BERNHARDT VON MOLTKE) Austria
20.VII.1866 r. Lissa Austria (WILHELM VON TEGETTHOF) Włochy
3.I.1868 r. Fusimi Japońskie wojska cesarskie Armia szoguna
3.I.1868 r. Toba Japońskie wojska cesarskie Armia szoguna
I.1868 r. Mekdela Wielka Brytania Etiopia (TEODOR II)
X.1868 r. Wyspa Honsiu Japońskie wojska cesarskie Armia szoguna
XII.1868 r. Humaitá Argentyna, Brazylia, Urugwaj Paragwaj (FRANCISCO SOLANO LÓPEZ)
1869 r. Wyspa Hokkaido Japońskie wojska cesarskie Armia szoguna
18.VIII.1870 r. Gravelotte Prusy Francja
18.VIII.1870 r. Saint Privat Prusy Francja
VIII-27.X. 1870 r. Metz Prusy Francja (ACHILLE FRANÇOIS BAZAINE)
VIII-2.IX.1870 r. Sedan Prusy Francja (NAPOLEON III, MARIE EDMÉ PATRICE MAURICE DE MAC-MAHON)
30.VIII.1870 r. Beaumont Prusy Francja
IV-29.V.1871 r. Paryż Francuskie wojska rządowe (ADOLPHE THIERS), Prusy Siły powstańców paryskich (komunardów) (LOUIS CHARLES DELESCLUZE, JAROSŁAW DĄBROWSKI)
I. 1872 r. Manila Hiszpania Siły powstańców filipińskich
1874 r. Kumasi Wielka Brytania Aszanti
1876 r. Little Big Horn Indianie (SZALONY KOŃ) USA (CUSTER)
1877 r. Przeł. Szipka Rosja, powstańcy bułgarscy Turcja
1877 r. Szejnowa Rosja, powstańcy bułgarscy Turcja
1879 r. Kandahar Wielka Brytania Afganistan
1879 r. Bala Hisar Wielka Brytania Afganistan
1879 r. Roker’s Drift Wielka Brytania Zulusi
1879 r. Islandlawna Zulusi (CETEWAJO) Wielka Brytania
1880 r. Gazna Wielka Brytania Afganistan
1880 r. Majwand Afganistan (AJUB-CHAN) Wielka Brytania
1881 r. Majuba Hill Burowie Wielka Brytania
13-15.VII.1882 r. Aleksandria Wielka Brytania Egipt
13.IX.1882 r. Kair Wielka Brytania Egipt
1884 r. Lang Son Chiny, Wietnam Francja
I.1885 r. Chartum Siły powstańców sudańskich (mahdystów) (MAHDI) Wielka Brytania (ROBERT GORDON)
I.1887 r. Dogala Etiopia Włochy
1890 r. Koatit Włochy Etiopia
1890 r. Dabra Haila Włochy Etiopia
1890 r. Segu Francja Państwo Ahmadu
1893 r. Bulawayo Wielka Brytania Matabele, Maszona
V.1894 r. Czhongdzu Siły powstańców chłopskich Koreańskie wojska rządowe
1894 r. Kongdzu Koreańskie wojska rządowe Siły powstańców chłopskich
17.IX.1894 r. Rz. Jalu Japonia Chiny
30.I.-11.II.1895 r. Weihaiwei Japonia Chiny
XII.1895 r. Amba Alagie Etiopia Włochy
XII.1895 r. Makallie Etiopia Włochy
XII.1895 r. Transwal Burowie Wielka Brytania (dr LEANDER STARR JAMESON)
1.III.1896 r. Adua Etiopia Włochy
1896 r. Balintawak Siły powstańców filipińskich Hiszpania
1897 r. Kumasi Wielka Brytania Aszanti
VIII.1898 r. Manila USA Hiszpania
IX.1898 r. Omdurman Wielka Brytania (HORATIO KITCHENER) Siły powstańców sudańskich (mahdystów)
1899-1900 r. Ladysmith Burowie Wielka Brytania
1899-1900 r. Magersfontein Burowie Wielka Brytania
1899-1900 r. Stormberg Burowie Wielka Brytania
1899-1900 r. Kimberley Burowie Wielka Brytania
1899-1900 r. Spion Kop Burowie Wielka Brytania
1899-1900 r. Colenso Burowie Wielka Brytania
III.1900 r. Paardeberg Wielka Brytania (ROBERTS, HORATIO KITCHENER) Burowie
III.1900 r. Bloemfontein Wielka Brytania (ROBERTS, HORATIO KITCHENER) Burowie
V.1900 r. Johannesburg Wielka Brytania Burowie
VI.1900 r. Tiencin Siły powstańców chińskich (bokserów) Wielka Brytania (SEYMOUR)